Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΦΙΔΝΕΣ - CAROUSEL


Recommended Posts

Το Ηλεκτράκι θα αρχίσει από Σεπτέμβριο παιδικό σταθμό.

 

Ξέρει κάποια μανουλα το παιδικό σταθμό Carousel στις Αφίδνες;

 

Ή έχει να μου προτείνει κάποια μανούλα παιδικό σταθμό σε Αφίδνες - Καπανδρίτι;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για το καρουζελ .επισης ειναι ενα αλλο που ανοιξε πριν λιγο καιρο στο καπανδριτι το buzzer bee αν θυμαμε καλα ετσι λεγετε δες το μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια! Έλεγα από εβδομαδα να αρχίσω επαφές, γιατί μερικοί κλείνουν από τώρα για Σεπτέμβρη και έχουν φουλάρει...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαι η αδερφή της Ρέας, μένω στις Αφίδνες, και από το Μάιο του ʼ13 ο γιός μου πάει στο Carouzel. Αν δείτε από το προφίλ μου, πολύ λίγο γράφω στο forum. Όμως εδώ και καιρό ένιωθα την ανάγκη να απαντήσω εγώ η ίδια στο post της αδερφής μου.

 

Λατρεύω το σχολείο μας!

Γιατί απλά ο Δ. φαίνεται να απολαμβάνει το χρόνο του που περνάει εκεί. Μάλιστα χτες, φεύγοντας από ʽκει, πριν μπούμε στο αυτοκίνητο μου πέταξε το εξής: “Μαμά, πάμε πάλι πίσω στο σχολείο!”. Κάγκελο η μάνα….

Και μιλάμε για ένα αγοράκι (το αγοράκι μου) που είχε συνηθίσει να είμαστε μαζί συνέχεια (μέχρι 13 μηνών λόγω άδεια τοκετού/ανατροφής τέκνου, και από 2 χρόνων και μέχρι σήμερα λόγω άδειας για το 2ο). Η προσαρμογή του στο παιδικό με εξέπληξε (πραγματικά δεν το περίμενα !!!). Και έχει εξελιχθεί πολύ. Μαθαίνει πολλά!

Από δραστηριότητες άλλο τίποτα…. μαθήματα μουσικοκινητικής (συνεργασία με Gymboree), αθλοπαιδίες (σε κυκλική μορφή για να γνωρίσουν τα αθλήματα και να ανακαλύψουν κλήσεις), tae kwon do, εκπαιδευτικές εκδρομές, όλα με τη μορφή παιχνιδιού, όπως ταιριάζει στην ηλικία του εξάλλου. Και με αγωνία περιμένουμε και κολύμβηση (ετοιμάζουν τις εγκαταστάσεις). Είναι καλό να τα έχουμε όλα αυτά στο σχολείο και να μη τρέχουμε σε εξωσχολικές δραστηριότητες.

Και οι δασκάλες γλυκύτατες, και δείχνουν προσωπικό ενδιαφέρον για το Δ.

Εκτός από τα παραπάνω :

Καταρχήν, έχουν ένα υπέροχο, ΜΕΓΑΛΟ κήπο με γκαζόν, δέντρα και κούνιες/τσουλήθρες/τραμπάλες όπου τα πιτσιρίκια τρέχουν και κυλιούνται μες τη καλή χαρά. Πραγματικά χαίρομαι τις ημέρες που το παντελόνι του Δ. είναι λεκιασμένο με γκαζόν και χώματα στα γόνατα και στο ποπό. Ξέρω ότι το έχει ευχαριστηθεί. Δεν μπορούσα να διανοηθώ να το γράψω σε κάποιο άλλο παιδικό της ευρύτερης περιοχής όπου αντί για κήπο έχουν κάποιο υποτυπώδες προαύλιο με πλαστικό γκαζόν. Έχει μάθει όλη μέρα στο κήπο μας να παίζει με τα χαλικάκια, το χώμα, την άμμο. Σαν παιδάκι.

Όταν πρωτοπήγα με ξεναγήσανε και στις αίθουσες. Φωτεινές, με χρώματα και άπειρες ζωγραφιές, με δημιουργίες των μικρών στους τοίχους και κρεμασμένες στο ταβάνι. Μου φτιάξανε τη διάθεση!! Η τραπεζαρία και η κουζίνα πεντακάθαρες. Το μενού πολύ καλό με ποικιλία και σπιτικό φαγητό που μαγειρεύουν εκεί (όταν έχω πετύχει την ώρα του φαγητού, η μυρωδιά μου «σπάει» τη μύτη).

Και επειδή πριν το γράψω ρώτησα:

Μιλώντας με γνωστή μου (πολύ δυναμική και μοντέρνα ) μαμά 2 παιδιών, που και τα 2 πάνε στο carousel, μου απάντησε ως εξής: “Αν συστήνω το carousel? ΑΝΕΠΥΦΗΛΑΧΤΑ. ” Και επί μισή ώρα στο τηλέφωνο μου εκθείαζε το σχολείο της μεγάλης της κόρης (και τώρα πια και του γιού της).

Επίσης, άλλη γνωστή μου (νέο ζευγάρι σερφίστες, όπως και εμείς, που τυχαία μάθαμε ότι είναι και της περιοχής μας), μου είπε ότι είναι ερωτευμένοι οικογενειακώς με το σχολείο. Και προχθές που είδα το μπαμπά μου είπε ότι λυπούνται που η μεγάλη κόρη θα πρέπει από του χρόνου να αλλάξει σχολείο (μια και θα πάει δημοτικό).

Και επειδή, όπως ήδη ανέφερα είμαι σε άδεια, έχω το χρόνο μου όταν τον αφήνω ή τον παίρνω από εκεί και έχω ρίξει τη ματιά μου στη τάξη του ενώ είναι μέσα, και όταν είναι έξω και πραγματικά περνάει πολύ καλά.

 

Ελπίζω να μη κούρασα πολύ.

Φιλικά

Κατερίνα

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημερα garouf!

 

Μολις ειδα το μηνυμα χαμογελασα γιατι υπάρχει μανουλα για το παιδικο carouzel στις Αφιδνες!!Θελω πληροφορίες σχετικα με τις γιορτες που κανουν..

Η τελευταία γιορτη ''του καλοκαιριου''ποτε περιπου γινεται?Ο γιός μου είναι 4 (προνηπιο)και του χρονου σκεφτομουν να τον παω νηπιο εκει..

Επίσης εως τελη Ιουλίου κρατανε τα παιδακια?

Οποια μανούλα ξερει αν μπορεί ας μου απαντηση..

 

 

Σας ευχαριστω πολυ!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη zamia τώρα είδα το Post σου!! Η καλ. γιορτή έγινε 19.6, και πήρε μέρος και ο δικός μου που είχε γραφτεί το Μάϊο, αμέσως μετά το Πάσχα. Και να πω ότι ήταν καταπληκτική!! (by the way, με πιάσανε και τα ζουμιά, και ας έλεγα ότι δεν πρόκειται).

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Garouf,

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!!Μιλησα και στο τηλ.τις προάλλες και με ενημερωσαν για την ημ/νια καπου εκει μου είπαν και εμένα..Αντε, να δούμε...είμαι υπο σκέψη...:eek:

Αρκετοι γονεις μου εχουν πει τα καλυτερα για τα ''caroyzel''παιδικοί σταθμοί ότι είναι πολυ καλοί!

 

Καλό Σαβ/κο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...