Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΒΟΥΛΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ-ΒΑΡΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ 2,5ΧΡΟΝΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια επειδή βλέπω ότι υπάρχουν πραγματικά πολλές απόψεις για ΠΟΛΛΟΥΣ παιδικούς σταθμούς, θα σας παρακαλέσω όσες έχετε άμεση εμπειρία πλέον, δηλαδή είστε ευχαριστημένες από τον παιδικό σταθμό που πάει το παιδί σας, να το γράψετε παρακάτω κάτω από την επωνυμία του σταθμού:

 

Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ

ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ

ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΟΣ

PETER PAN

3-4-5

HOP SCOTCH

ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

ΒΙΟ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙ (απαραδεκτο για εμας -πηγαμε 3 εφιαλτικες μέρες)- προσοχη....οτι γυαλιζει....δεν ειναι χρυσος)// ακούγοντε διαφορα, δεν μου άρεσαν οι κοπέλες (πολλά φρου φρου)

ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗ

ΔΙΑΠΛΑΣΗ

PLAYLAND

ΧΑΙΝΤΗ

ΧΡΥΣΣΑΛΙΔΑ

 

τα ξαναφράφω για να υπάρχει και το σχόλιο της kardoulini. Πρόσθεσα και μερίκα που έχω δει στο αρχικό κείμενο της mamma+35

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κι απο μένα! Έχω ξεκινήσει αναζήτηση παιδικού σταθμού. Η κόρη μου τον σεπτ. θα ειναι 26 μηνων. Ψάχνω σταθμό στα νότια προάστια. Μίλησα με την Χρυσσαλίδα αλλά δυστυχώς δεν εξυπηρετεί την περιοχή μου (Ν. Κόσμος)...δυστυχώς γιατι έχω διαβασει πολυ καλα σχόλια...έχω διαβασει τις απαντήσεις αλλων χρηστών και θα ηθελα να δω κι αλλες γνωμες...απο μανούλες που έχουν ήδη παιδάκια σε σταθμό αλλα κι απο κεινες που ηδη εχουν ξεκινησει την αναζήτηση! σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ο PLAYLAND είναι πολύ καλός παιδικός σταθμός. Καταρτισμένο προσωπικό, ωραίο περιβάλλον και προσεγμένο πρόγραμμα. Άλλωστε όταν θα πάτε για ραντεβού θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας!

9rsvp3.png

CLDxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με δύο μόνο συνεισφορές προς το παρόν, ευχόμενη η λίστα να μεγαλώσει σύντομα:

 

Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ

ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ

ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΟΣ

PETER PAN

3-4-5

HOP SCOTCH

ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

 

ΒΙΟ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙ (από kardoulini): απαραδεκτο για εμας -πηγαμε 3 εφιαλτικες μέρες)- προσοχη....οτι γυαλιζει....δεν ειναι χρυσος)// ακούγοντε διαφορα, δεν μου άρεσαν οι κοπέλες (πολλά φρου φρου)

 

ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗ

 

ΔΙΑΠΛΑΣΗ (από kardoulini): δεν ειναι πολυ ωραιο εμφανισιακα (εμενα να σας πω την αληθεια στην αρχη μου φαινόταν κάπως) αλλα.....πολυ οικογενειακο, πολυ καθαρο...λίγα παιδια (7-8 παιδια ανα τμήμα) Τέλειες δασκάλες, πολυ καλο εκπαιδευτικό προγραμμα, καθολου αρρωστιες. Πήγαμε από 6 μήνων και η μικρη ειναι τώρα 3,5 χρονων (με ενα μικρο δραματικο διαλλειμα 3 ημερων στο βιολαγουδακι...πολλές θα αναρωτιεστε γιατι εκανα απόπειρα αφου ήμουν ευχαριστημενη....απλα ενθουσιαστηκα με την βιολογικη διατροφη και με τους ωραιους χωρους...και τρεξαμε παλι πισω στη διαπλαση).

 

PLAYLAND (natassa79): ο PLAYLAND είναι πολύ καλός παιδικός σταθμός. Καταρτισμένο προσωπικό, ωραίο περιβάλλον και προσεγμένο πρόγραμμα. Άλλωστε όταν θα πάτε για ραντεβού θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας!

 

ΧΑΪΝΤΗ

 

ΧΡΥΣΣΑΛΙΔΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Με δύο μόνο συνεισφορές προς το παρόν, ευχόμενη η λίστα να μεγαλώσει σύντομα:

 

Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ

ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ

ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΟΣ

PETER PAN

3-4-5

HOP SCOTCH

ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ

 

ΒΙΟ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙ (από kardoulini): απαραδεκτο για εμας -πηγαμε 3 εφιαλτικες μέρες)- προσοχη....οτι γυαλιζει....δεν ειναι χρυσος)// ακούγοντε διαφορα, δεν μου άρεσαν οι κοπέλες (πολλά φρου φρου)

 

ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗ

 

ΔΙΑΠΛΑΣΗ (από kardoulini): δεν ειναι πολυ ωραιο εμφανισιακα (εμενα να σας πω την αληθεια στην αρχη μου φαινόταν κάπως) αλλα.....πολυ οικογενειακο, πολυ καθαρο...λίγα παιδια (7-8 παιδια ανα τμήμα) Τέλειες δασκάλες, πολυ καλο εκπαιδευτικό προγραμμα, καθολου αρρωστιες. Πήγαμε από 6 μήνων και η μικρη ειναι τώρα 3,5 χρονων (με ενα μικρο δραματικο διαλλειμα 3 ημερων στο βιολαγουδακι...πολλές θα αναρωτιεστε γιατι εκανα απόπειρα αφου ήμουν ευχαριστημενη....απλα ενθουσιαστηκα με την βιολογικη διατροφη και με τους ωραιους χωρους...και τρεξαμε παλι πισω στη διαπλαση).

 

PLAYLAND (natassa79): ο PLAYLAND είναι πολύ καλός παιδικός σταθμός. Καταρτισμένο προσωπικό, ωραίο περιβάλλον και προσεγμένο πρόγραμμα. Άλλωστε όταν θα πάτε για ραντεβού θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας!

 

ΧΑΪΝΤΗ

 

Η ΜΙΚΡΗ ΧΡΥΣΣΑΛΙΔΑ:(panda 2010) Εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από την Μικρή Χρυσαλλίδα στην Αργυρούπολη. Οικογενειακό περιβάλλον, πολλές έξτρα παροχές και οικονομικές τιμές. Εξαιρετικό φαγητό από σεφ και 'ψαγμένοι' ιδιοκτήτες. Επίσης επισκέψεις κατά την διάρκεια της λειτουργίας κι όχι οπωσδήποτε απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία ακόμα σημαντική συνεισφορά από τη LOU (από άλλο ποστ που θα βρείτε εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?postid=2438365#post2438365

 

Καλημέρα σε όλους. Διαβάζω ώρα τις συζητήσεις σας και προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι τελικά τα σωστά κριτήρια επιλογής παιδικού σταθμού για τον μικρό μου. Είναι 2 και από Σεπτέμβριο έχω αποφασίσει να τον στείλω σταθμό. Οι επιλογές στις οποίες είχα καταλήξει είναι οι εξής:

α) Χάϊντι (Γλυφάδα): Είναι κοντά στο σπίτι μας. Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ καλές, αν και θα προτιμούσα, τουλάχιστο στο ένα από τα δύο ραντεβού που έγιναν, να δω και την παιδαγωγό ιδιοκτήτρια και όχι μόνο τον σύζυγό της. Παρ' ότι λόγω απόστασης κυρίως είχαμε καταλήξει στον συγκεκριμένο σταθμό, άκουσα κάποια σχόλια που μου προκάλεσαν αμφιβολίες.

β) Νερομπογιές (Αργυρούπολη): Μου τον είχε συστήσει μια φίλη που είχε τα παιδιά της εκεί πριν κάποια χρόνια. Ο χώρος είναι πολύ μικρός, μια μικρή μονοκατοικία με κήπο. Λίγα παιδιά ανά τμήμα (8-12). Η ιδιοκτήτρια και οι υπόλοιπες κοπέλες, οι οποίες δουλεύουν αρκετά χρονια εκεί, με κέρδισε αμέσως. Με έκανε να νιώσω σα να την ήξερα χρόνια. Φεύγοντας είχα μια αίσθηση οικειότητας και την εντύπωση ότι δουλεύει πολύ με τα παιδιά.

γ) Η δική μας παρέα (Βούλα): Είχα πολλές συστάσεις. Μου άρεσε πολύ η διαφορετική προσέγγιση της ιδιοκτήτριας. Με κέρδισε μέσα από τη συζήτηση. Πιστεύω ότι πραγματικά δουλεύουν με τα παιδιά. Και οι νέες τους εγκαταστάσεις δεν παίζονται. Πήγα σε δεύτερο ραντεβού εκεί μαζί με τον μικρό, σε ώρα που όμως δεν υπήρχαν άλλα παιδιά. Μόλις άνοιξε η πόρτα και είδε μπροστά του τον τεράστιο διάδρομο με τις πολλές πόρτες έβαλε τα κλάματα (νομίζω ότι τρόμαξε λίγο). Γύρισε να φύγει φωνάζοντας "όκι μαμά, ε τέλω, όκι μαμά!". Όσο περνούσε η ώρα νομίζω πως αρχισε να εγκλιματίζεται, προτιμούσε όμως τον εξωτερικό χώρο με τα παιχνίδια.

Αμφιταλαντευόμουν μεταξύ β και γ. Τελικά επιλέξαμε τις Νερομπογιές για δύο λόγους. Αφενός μας άρεσε το οικογενειακό περιβάλλον και είπαμε να εμπιστευτούμε τα αισθήματα που μας προκάλεσε αρχικά, αφετέρου υπήρχε οικονομική διαφορά (1.200? το χρόνο), καθόλου αμελητέα, δεδομένου ότι και εγώ και ο άντρας μου αντιμετωπίζουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα, αν σκεφτείς ότι μας χρωστούν αμοιβές 12-18 μηνών.

Μια φίλη νηπιαγωγός μου είπε "να τον πάς εκεί που νιώθεις εσύ καλά, εμπιστεύσου την κρίση σου". Ελπίζω ότι έχουμε κάνει σωστή επιλογή. Δεν έχω κάνει βέβαια ακόμα την εγγραφή. Αν υπάρχει κάποια άποψη θα ήθελα να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες κ τους μπαμπάδες!

 

Έχουμε γράψει τον μικρό μας στον παιδικό σταθμό Γέλα Χαμογέλα. Η αλήθεια είναι οτι μας τον πρότεινε κάποια γνωστή που στέλνει εκεί τον γιο της από ενός έτους περίπου και συνεχίζει μέχρι κ σήμερα στο Δημοτικό. Πήγαμε κ με τον σύζυγο κ είδαμε τον χώρο και γενικά μείναμε ικανοποιημένοι. Το θέμα είναι οτι ψάχνοντας στο ιντερνετ κ στο φορουμ εδώ βρήκα διάφορα αρνητικά αλλά όχι κ τόσο ξεκάθαρα σχόλια για τον συγκεκριμένο σταθμό και προβληματίστηκα. Υπάρχει κάποια μαμά μπαμπάς που έχει μια πιο ξεκάθαρη άποψη να μας βοηθήσει λίγο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΔΙΕΤΡΗΜΡΝΟ ΩΡΑΡΙΟ...ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ ΓΙΑ 8 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχω ψάξει πολύ για αγγλοφωνους και μη παιδικούς σταθμούς στα Νότια Προάστια. Εάν επιλέξεις αγγλόφωνο παιδικό σταθμό και συνεχίσεις σε αγγλοφωνο νηπιαγωγείο μετα πρέπει να ακολουθήσεις οπωσδήποτε και αγγλοφωνο σχολείο, το οποίο στα νότια προάστια είναι το Saint Laurence στην Βάρη. Πάρα πολύ ακριβό περίπου 12.000 ευρω το χρόνο μαθαίνουν ΜΟΝΟ αγγλικά και ελληνικά αρχίζουν να κάνουν (σαν ξένη γλώσσα) στην τεταρτή δημοτικού εάν δεν κάνω λάθος. Εγώ αυτό που ήθελα ήταν τα παιδιά μου να εξοικιωθούν με τα αγγλικά να τα γνωρίσουν μέσα απο το παιχνίδι και να νοιώθουν άνετα στο ακουσμά μια ξένης γλώσσας. Βρήκα ένα παιδικό σταθμό στην Βάρκιζα ο οποίος 2 απογεύματα την εβδόμάδα για 2 ώρες την κάθε φορά κάνουν δημιουργική απασχόληση μόνο στα αγγλικά (ζωγραφιές,κατασκευες,τραγούδια κλπ). Η κόρη μου είναι 3χρονών και φέτος είναι ο δεύτερος χρόνος που πάει (αρχισαν πριν 2 εβδομαδες). Καταλαβαίνει αρκετά πράγματα στα αγγλικά τραγουδάει αγγλικά τραγούδια και θέλει να βλέπει όλα τα παιδικά DVD που της βάζω στα αγγλικά (καταλαβαίνει τι λένε και επαναλαμβάνει αρκετές φράσεις). Το πρωί την στέλνω σε ελληνικό παιδικό σταθμό. Όσον αφορά τον HOPSCOTCH μια φίλη μου που πάει το παιδί της εκεί είναι σε γενικές γραμμές ευχαριστήμενη αλλα έχει αποφασίσει ότι το παιδί της θα συνεχίσει σε αγγλικό σχολείο.Ελπίζω να σε βοηθησά θα μπορούσα να γράφω ώρες για τους παιδικούς σταθμούς στις περιοχές Βάρη-Βάρκιζα-Γλυφάδα μιας και εχω περάσει πολλές ώρες να ψάχνω και να συλλέγω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 7 months later...

Καλημέρα...είμαι κι εγώ σε αυτή τη δύσκολη φάση της ανεύρεσης παιδικού!Έχω δει πολλούς αλλά μόνο δυο μέχρι τώρα μου "είπαν"κάτι καλό...Η Τοσοδούλα και τα Σπουργιτάκια στην Άνω Γλυφάδα.Όποια κοπέλα έχει κάποια πληροφορία ή εμπειρία ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Mia fili mou paei sta spourgitakia kai ti stamatise stous 3mines. Eipe o i daskala pou eipe i kori tis itan allou ntalou.

Emeis pali me tin epilogi mas eimaste 50-50.... Exoume polu kai daskala kai auto ta sozei opos kai o xoros. Apla paraegine oikogeneiako, douleuei oli i oikogeneia mesa me apotelesma kai na thes na kaneis kapoio parapono na min uparxei logos.... Afou etsi kai alios poion tua dioxei to gio, tis kores i ti nifi?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...αν έχεις και περισσότερες λεπτομέρειες μου γράφεις,γιατί μου φάνηκε πολύ καλός,αλλά διαφορετικό να ξέρεις κάτι από μέσα.Η δική σας επιλογή είναι σε άλλη περιοχή ή πάτε κάπου Γλυφάδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Εχει καμία προσωπική εμπειρία απο τους παιδικούς

ΚΗΠΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ , Ο ΚΗΠΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΩΝ, ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ και αν καποιος γνωριζει για τον παιδικό σταθμο στα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙΣΑΡΗ ?

 

Ποιο πολύ με αγχώνει το θέμα ασφάλεια μιας και ειναι η πρώτη φορά που θα αφήσω κάπου τον μικρο μου(3 ετών). Βεβαια, διαβάζοντας τα σχόλια σας συνειδητοποιώ πόσο σημαντική είναι και η σχέση που θα αναπτυχθει με τις δασκάλες και τα άλλα παιδάκια...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έχω πει και σε αλλο, παρόμοιο thread: Πειράζει που δεν μπορω να εμπιστευτω τα λεγόμενα ανθρώπων που γράφτηκαν στο φόρουμ την ίδια ημέρα που αφησαν και τα μοναδικά σχόλια τους υπέρ ή κατα ενος παιδικού σταθμού;

Απορώ γιατι σε αυτην την χώρα δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε μια συζήτηση για παιδικούς και σχολεία χωρίς να μπαίνουν τα συμφέροντα και οι πονηριές....

 

Εγώ την πάτησα μια φορά ακούγοντας τα διθυραμβικά σχόλια για παιδικό απο τα φόρουμ και όταν ξεκίνησε το παιδί μου, αναρωτιόμουν εαν ημουν εντελώς κουζουλό και έβρισκα μονο εγω το μέρος φρικαλέο ( μούχλες στους τοιχους, ασχετοσύνη, κουτοπονηρια προσωπικου, αθλιο και ακρως επικινδυνο κτήριο ) ενω ειχα ακούσει τοοοοσα καλα λόγια στα φόρουμ....στερνή μου γνώση.

 

Κατα την δικιά μου, ταπεινή γνώμη- μην κάνετε λίστες, μην πιστεύετε οτι διαβάζετε, πηγαίνετε στα μερη που σας ενδιαφέρουν προσωπικά και εμπιστευθείτε το ένστικτό σας.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει και σε αλλο, παρόμοιο thread: Πειράζει που δεν μπορω να εμπιστευτω τα λεγόμενα ανθρώπων που γράφτηκαν στο φόρουμ την ίδια ημέρα που αφησαν και τα μοναδικά σχόλια τους υπέρ ή κατα ενος παιδικού σταθμού;

Απορώ γιατι σε αυτην την χώρα δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε μια συζήτηση για παιδικούς και σχολεία χωρίς να μπαίνουν τα συμφέροντα και οι πονηριές....

 

Εγώ την πάτησα μια φορά ακούγοντας τα διθυραμβικά σχόλια για παιδικό απο τα φόρουμ και όταν ξεκίνησε το παιδί μου, αναρωτιόμουν εαν ημουν εντελώς κουζουλό και έβρισκα μονο εγω το μέρος φρικαλέο ( μούχλες στους τοιχους, ασχετοσύνη, κουτοπονηρια προσωπικου, αθλιο και ακρως επικινδυνο κτήριο ) ενω ειχα ακούσει τοοοοσα καλα λόγια στα φόρουμ....στερνή μου γνώση.

 

Κατα την δικιά μου, ταπεινή γνώμη- μην κάνετε λίστες, μην πιστεύετε οτι διαβάζετε, πηγαίνετε στα μερη που σας ενδιαφέρουν προσωπικά και εμπιστευθείτε το ένστικτό σας.

 

 

Πόσο συμφωνώ με τη citron δε λέγεται! Επίσης, ότι είναι επιθυμητό για μία μαμά μπορεί να μην είναι για μια άλλη (π.χ. πιο αυστηρή ή πιο χαλαρή σε θέματα πειθαρχίας, λιγότερο/ περισσότερο παιχνίδι σε σχέση με μάθηση, κοκ). Δε θα αναφέρω καν σε ποιο σταθμό αποφασίσαμε να στείλουμε τον 21 μηνών γιο μας γιατί αφενός δε θέλω να κάνω διαφήμιση και αφετέρου δεν έχω λόγο να διαψευστώ από κακοπροαίρετους γονείς. Απλά θα πω ότι σε 2 από τους συστημμένους σε αυτό το τόπικ σταθμούς, αισθάνθηκα μάλλον άβολα και ΔΕΝ τους προτίμησα παρόλο που συστήνονται από πολλά μέλη.

 

Συνεπώς καλό θα ήταν όλοι να επισκεφτείτε τον σταθμό, να μιλήσετε ΠΟΛΛΗ ώρα με τον/ την υπεύθυνο, να καταλάβετε ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ δουλειά κάνουν με τα παιδια και φυσικά να γνωρίσετε τις παιδαγωγούς, το προσωπικό (φύλακα, μαγείρισσα ακόμα και καθαρίστρια αν γίνεται!) προτού πάρετε απόφαση να στείλετε το παιδί σας.

 

Καλή αρχή σε όλους!

Ε.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συμφωνώ με τη citron δε λέγεται! Επίσης, ότι είναι επιθυμητό για μία μαμά μπορεί να μην είναι για μια άλλη (π.χ. πιο αυστηρή ή πιο χαλαρή σε θέματα πειθαρχίας, λιγότερο/ περισσότερο παιχνίδι σε σχέση με μάθηση, κοκ). Δε θα αναφέρω καν σε ποιο σταθμό αποφασίσαμε να στείλουμε τον 21 μηνών γιο μας γιατί αφενός δε θέλω να κάνω διαφήμιση και αφετέρου δεν έχω λόγο να διαψευστώ από κακοπροαίρετους γονείς. Απλά θα πω ότι σε 2 από τους συστημμένους σε αυτό το τόπικ σταθμούς, αισθάνθηκα μάλλον άβολα και ΔΕΝ τους προτίμησα παρόλο που συστήνονται από πολλά μέλη.

 

Συνεπώς καλό θα ήταν όλοι να επισκεφτείτε τον σταθμό, να μιλήσετε ΠΟΛΛΗ ώρα με τον/ την υπεύθυνο, να καταλάβετε ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ δουλειά κάνουν με τα παιδια και φυσικά να γνωρίσετε τις παιδαγωγούς, το προσωπικό (φύλακα, μαγείρισσα ακόμα και καθαρίστρια αν γίνεται!) προτού πάρετε απόφαση να στείλετε το παιδί σας.

 

Καλή αρχή σε όλους!

Ε.

Συμφωνώ μαζί σου, και με την citron, αλλά θεωρώ οτι καμιά φορά μια ερώτηση σε φορουμ με αρκετά μέλη μπορει να βοηθήσει τελικά.

Πάντα υπο την προυπόθεση οτι ο γονιός που θέτει το ερώτημα έχει την στοιχειώδη κρίση και λογική -και βέβαια έχει ψάξει και μόνος του.

Οπως και στα διάφορα sites αγορών, θα υπάρχουν κάποιες απαντήσεις που θα είναι υπερβολικά υπερ, κάποιες επίμονα κατά , κάποια μέλη που θα εγγραφούν μόνο και μόνο για να υποστηρίξουν(ή να κατηγορήσουν) κάποιο σταθμό .Ωστόσο σε κάποια σχόλια θα λάβεις απαντήσεις και χρήσιμες παρατηρήσεις. Πράγματα που ίσως κάποιος δεν πρόσεξε ή δεν σκέφτηκε να ρωτήσει κατά την επισκεψή του σε παιδικό σταθμό, ή ίσως κάτι που προέκυψε μετά από την παραμονή του παιδιού εκεί.

Υπογραμμίζω, πάντα υπο την προυποθεση οτι μπορούμε να κρίνουμε σωστά και δεν μας παρασύρει μια ανώνυμη γνώμη σε ένα φορουμ.... :wink:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το παιδί μου φέτος τον Σεπτέμβριο του 2013 έγινε 2,5 ετών και μέχρι τώρα ετρωγε αποκλειστικά αλεσμένο φαγητό ! πηγαίνοντας στον "ΚΗΠΟ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΩΝ είχα τρομερό άγχος καθώς περνούσε ολόκληρη την ημέρα του με μια κρέμα φαριν λακτε που της είχα δώσει το πρωϊ εγώ από το σπίτι . Δεν ήξερε καν να μασάει , ότι έβαζε στο στόμα της το κρατούσε μπροστά ακόμα και για μία ώρα εως ότου έλιωνε τελείως .... η δασκάλα της Αστέρω Μπουζαλά σαν να έβαλε προσωπικό στοίχημα με τον εαυτό της και αφού κατάφερε μέσα στις πρώτες 3 εβδομάδες να χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης με την κόρη μου , πλέον εδώ και 3 εβδομάδες δεν ξανά άλεσα φαγητό καθώς η μικρή τρώει πλέον στον παιδικό σταθμό από τα χέρια της Αστέρως , της δασκάλας της , φαγητό σπιτικό .

Αυτό που πέτυχε το θεωρώ αρκετά δύσκολο καθώς η μικρή δεν εμπιστευόταν κανέναν άλλο και έφτανε στο σημείο να βάζει ακόμα και τα κλάματα αν προσπαθούσε να την ταΐσει κάποιος άλλος πέρα απ'τους γονείς της , δύσκολο παιδί ...! Πλέον κάθε μέρα ξυπνάει μες την τρελή χαρά για να πάει στην Αστέρω της και αυτό μου αρκεί ως μάνα !

Για το περιβάλλον δεν χρειάζονται λόγια ... !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα και απο μενα!

Μετα απο πολυ καιρο αποφάσισα να γραφτω κ γω στο φόρουμ για

Να μπορούμε να ανταλλάσουμε ιδέες και απόψεις!

Η κόρη μου ειναι 2 χρόνων και εχω ξεκινήσει τα ραντεβού για παιδικο σταθμό!

Μεχρι στιγμής εχω δει το Φραγκολινο και το Κίτρινες ομπρέλες!

Για το φραγκολινο εχω να πω πως ειναι ένας όμορφος σταθμός κυρίως στο εξωτερικό του χώρο μιας και εχει εναν φανταστικό κήπο 2 στρεμμάτων!στα υπολοιπα δεν διαφέρει απο το προγραμμα που ακολουθούν ολοι οι σταθμοί..

Για τις Κίτρινες ομπρέλες που πηγα με ενθουσίασε ο χώρος ο οποίος ειναι ολοκαίνουργιος και πολυ άνετες αίθουσες!η Ιδιοκτητρια ιδιαίτερα φιλική και το προγραμμα τους ενδιαφέρον μιας κ ειναι δίγλωσσο!

Πηγα και στις μαγικες πλαστελινες που δεν με ενθουσίασε..

 

Θα ηθελα ομως και τη δική σας άποψη μανούλες που εχετε δει σταθμούς στα νότια προάστια!

Εαν κάποια εχει παει το παιδάκι της στις κίτρινες ομπρέλες ή το φραγκολινο θα ηθελα το σχόλιο της για να με βοηθήσει να βγω απο το διλλημα!

Καλο σας βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην περιοχή της Βούλας και τώρα μας ειδοποίησαν από τον Δήμο ότι έγινε νέος παιδικός - δημοτικός - στον ίδιο χώρο που στεγαζόταν ένας παλιός παιδικός που έκλεισε. Σκέφτομαι σοβαρά για οικονομικούς βασικά λόγους να σταματίσω τον μικρό μου από τον ιδιωτικό που τον πάω (είμαι και πολύ ευχαριστημένη πρέπει να σημειώσω) και να τον πάω στον δημοτικό παιδικό. Υπάρχει περίπτωση καμία μαμά να ξέρει κάτι γιαυτόν τον παιδικό ή να έχει ακούσει τίποτα?

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σας!

 

απλα αποφασισα να γραψω για το παιδικο σταθμο που ανεφερε η ισμηνη τις κιτρινες ομπρελες, οτι υστερα απο ενα μηνα που πηγα σε περιπου 8 σταθμους εκει κατεληξα να στειλω τα δυο παιδια μου (3,5 ετων η κορη μου και 23 μηνων ο γιος μου) . συγκεκριμμενα αυριο θα ξεκινησουμε οποτε δε μπορω ακομα να πω πολλα. Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι ηδη παει εκει ενα κοριτσακι που μενει στην ιδια π[ολυκατοικια με εμας και οι γονεις του δηλωνουν ευχαριστημενοι. Οτι εχει ομορφες εγκαταστασεις μεσα κι εξω. οτι η διευθυντρια ειναι ενας ζεστος συμπαθητικος ανθρωπος κι οτι σε μενα που θα παω δυο παιδια μου εκαναν καλη τιμη , αν και νομιζω οτι η τιμη που μου εδωσαν για το προγραμμα που εχουν μεχρι τις 2 η ωρα το μεσημερι ειναι ηδη αρκετα καλη σε σχεση με αυτα που προσφερουν. Α επισης να αναφερω οτι η διευθυντρια ειναιι η ιδιοκτητρια του σταθμου χρυσαλιδα στην αγια μαυρα ηλιουπολη για τον οποιο εχω διαβασει καλα πραγματα εδω στο φορουμ, μονο που στη χρυσαλιδα δενε χουν εστιατοριο ενω στις κιτρινες ομπρελες εχουν και εστιατοριο).

 

Τωρα για οσες ψαχνουν πληροφοριες μεσω φορουμ οπως εψαχνα κι εγω να γραψω λιγα πραγματα για παιδικους σταθμους που επισκεφτηκα:

1) παιδικη φωλια στην ηλιουπολη: πριν παω στις κιτρ. ομπρελες εκει σκεφτομουν να παω τα παιδια μου γιατι εχουν ενα μεγαλο κτιριο καινουργιο και καλες τιμες (δεδομενου οτι εχω δυο παιδια , σημαντικο αυτο!!) ομως λιγο αισθανομουν ανασφαλεια γιατι μου φανηκε λιγο μαζοποιηση η ολη φαση. ΠΧ στην ισογεια αιθουσα που ηταν για την κορη μου ειχαν δυο τμηματα το καθε τμημα εως 14-15 παιδακια με δυο δασκαλες.

 

2)αυλαια ηλιουπολη: μας επιασε πολυ στο μπουρου μπουρου η διευθυντρια , σε γενικες γραμμες καλα μας τα ελεγε αλλα σε ενα δυο σημεια διαφωνουσα: οπως πΧ οτι ακομα κι αν ενα παιδι ειναι πιο προχωρημενο σε σχεση με την ηληκια του ειναι απαραιτητα καλο για το παιδι να πηγαινει στο τμημα που αφορα την ηληκια του . Μα καλα η κορη μου εχει γεννηθει γεναρη του 13 θα παει μαζι με τα 3 χρονα που γεννηθηκαν τελος του χρονου? διαφωνω σε αυτο. Και οι εγκατασασεις του τπτ το ιδιαιτερο η τιμη του τσουχτερη!

 

3) Ευρωπαικο προτυπο: συμπαθητικος ο διευθυντης. Ωραιο σχολειο (εχει και δημοτικο γυμν. λυκειο. Τμηματα απο 2 χρωνων δεχεται.... Αλλα πολυ ακριβο. Διαπραγματευτειτε την τιμη αν πατε εκει, μη πειτε ναι αμεσως γιατι μπορει να γινει κατι καλυτερο.

 

4) αλφαβηταρι αννα μοσχου στον καρεα: δεχεται απο 2,5 ετων . ωραιο σχολειο, μεσα στο πρασινο, μεγαλες αιθουσες, ξεχωριστο εργατηρι πηλου μεσα σε ιδιοκτητο παρκο! Πολυ καλες τιμες ειδικα για οποιον δε κανει χρηση σχολικου!!! Ενα αρνητικο: οποιος θελει σιτηση δενε χει δικη του κουζινα αλλα cactering. Το θετικο: πολλα παιδια πανε ταπερακι με φαγητο μαμας και ακομα πιο σουπερ τιμη βεβαια στα διδακτρα. Ενα αλλα αρνητικο: ενω η διευθυντρια ειναι σημπαθητικη μου δημιουργησε αγχος, ειναι ενας ανθρωπος που θελει να γινονται οπως νομιζει αυτη σωστα. με αγχωσαι με εκφρασεις οπως " εμεις εδω διαλεγουμε γονεις" " εχω τσακωθει με μια μανα που με επριζε αν το παιδι της εφαγε ολη τη μπανανα του και της ειπα εμεις εδω δεν ειμαστε ταιστρες, εξαλλου οτι περισσευει το βαζουμε στο ταπερ και το βλεπεις" " να δουμε αν θα ταιριαξει η συνεργασια μας γιατι μπορει κι εγω να δω οτι δε γινεται να συνεργαστουμε" και μετα ως παραδειγμα μου ανεφερε το περαστατικο με την ... μπανανα!

 

5) Γυρω γυρω ολοι στη δαφνη: σημπαθητικος σταθμος, καλουλης, καλη τιμη για το προγραμμα 9 με 2 αλλα... τι να σας πω πολυ κουνουπι!! τους φορανε λεει καθε μερα κρεμες αντικουνουπικες στα παιδακια. ε δε μου εκατσε καλα αυτο, δε θα το ηθελα.

 

6) Πισιπουκ στον αγιο δημητριο: πολυ καλη τιμη, παρα πολυ καλη για οποιον θελει κατι οικονομικο το συστηνω , σημπαθητικη και η διευθυντρια αλλα πολυ απλος σταθμος, λιγο "φτωχο" θα τον ελεγα. Τετριμμενες δραστηριοτητες, χωρις εξτρα. Αλλα πραγματικα λεω ναι σε οποιον το βασικο του κινητρο ειναι το θεμα να βρει κατι απλο ανθρωπινο και φτηνο.

 

7) φραουλινα αγ. δημητριο: πιο ακριβος απο τον πισιπουκ αλλα θα ελεγα ουτε ακριβος ουτε φτηνος. Δε με ξετρελανε αλλα δε ξερω τι να γραψω, μονο οτι μου φανηκε κι εκει λιγουλακι μαζοποιηση η φαση. ισως οχι τοσο εμπειρη η νηπιαγωγος?? γιατι ενω το παιδι μου συνηθως ξετρελενεται για τα σχολεια εκει ηρθε μετα απο λιγο μεσα στο γραφειο και μου ειπε " εφυγα μαμα γιατι εμεινα μονη μου". Μεταφραση : εφυγα γιατι δε μου δωσαν σημασια.

 

:cool: εκφραση στον υμηττο: ωραιες δραστηριοτητες, εγκαταστασεις τιποτα το ιδιαιτερο, αλλα πολυ ακριβο σε σχεση με αυτο που ειδα γενικα!!

 

9) παραμυθενιο σπιτακι στον υμηττο: ρε παιδια τι να πω. δεν μου αρεσε. καλουτσικη τιμη μου ειπαν και καλη εκπτωση για δυο παιδια αλλα... ενα αποπνη κτικο εσωτερικα κτιριο... ανεβαινουν αρκετες σκαλες για το βρεφικο τμημα και εκει μεσα που μπηκα δε μου αρεσε καθολου αυτο που ειδα στα βρεφη: σκετο παρκαρισμα η ολη φαση, ουτε δραστηριοτητες ειδα (στις 12 παρα εικοσι που υποτιθεται κατι θα επρεπε να ειχαν βαση του προγραμματος τους) μια ηλιωμενη κυρια που ειχε τα μικρα να πηγαινουν σα τα "ζομπακια", ενα πιο μικρο το κραταγε αγκαλια. και ο χωρος μεσα λιγο σκοτεινος... ειλικρινα στεναχωρηθηκα λιγο, ψυχοπλακωθηκα.

 

10) αν και δεν ειναι παιδικος σταθμος, αλλα δημιοργ. απασχοληση ενος διγλωσσου προγραμματος που εχει το φροντιστ. ξενων γλωσσων ευρωπαιδεια στον αγ. αρτεμιο. μια οικονομικοτατη λυση απο τις 9 εως τις 1χωρις σχολικο βεβαια και σιτηση (ταπερακι με πρωινουλη μονο της μαμας ). Το προτεινω για μη εργαζομενες μαμαδες οπως εγω που απλα θελουν να απασχολουνται τα παιδακια. θα μου πειτε γιατι δε τα πηγα εκει: αρχικα εκει τα πηγα (πριν μια βδομαδα ) αλλα ο μικρος μου γιος δεν ηθελε καθολου να ξαναπαει, μπορει και ψιλομιλαει και μου το ειπε αλλα μου το εδειξε κι ολας με τα νευρα που μου εβγαλε στο σπιτι μετα το σχολειο! Και μια μικρη ενσταση με τη νηπιαγωγο εκει: οταν παει ενα μικρο παιδακι που θελει ειδικη προσαρμογη πρεπει για να σε εμπιστευτει και να σου "κατσει" να του αφιερωσεις πολυ προσωπικο χρονο κι οχι να το "ξεφορτωνεσαι" με λιγα παιχνιδακι μιας που ως μικρο δεν πολυσυμμετειχε στο γκρουπ (η μεγαλη μου καρη της αρεσε ομως και συμμετειχε αμεσως!) οποτε σας το προτεινω ναι, αλλα για μεγαλυτερα παιδακια ανω των 2,5 η 3 ετων και ανω ισως....

 

Αληθεια επιτρεπεται να σας γραψω και τιμες που πηρα ? αν ειναι να σας τα γραψω για καθενα απο αυτα, θα ειναι χρησιμα για οσες ψαχνονται τωρα η μελλοντικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Θέλω να στείλω σε 2-3 μήνες τον μικρό βρεφονηπιακό τον Μάιο θα είναι 18 μηνών και χρειάζομαι εντυπώσεις για το Peek a Boo και την Ονειρούπολη. Αυτά τα δύο είναι από πολύ πρόχειρη αναζήτηση. Κάθε πρόταση ή εντύπωση από άλλους χώρους στην περιοχή (βάρη βάρκιζα βουλιαγμένη/καβούρι) ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ

 

ps κόστος διδιάκτρων?

Επεξεργάστηκαν by DaisyB
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...