Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είμαι 28 εβδομάδα και η πίεση μου είναι 15. Γενικά πάντα είχα ψηλή πίεση 12-13 και σε σχεδόν όλη την εγκυμοσύνη έχω πρωί 14 απόγευμα 15. Ο γιατρός μου έλεγε σε όλη την εγκυμοσύνη ότι δεν είναι ανησυχητικό αν είναι μόνιμα σταθερή ψηλά αλλά αν είναι χαμηλή και ανέβει στο τέλος. Στο τελευταίο ραντεβού όμως μου είπε να κόψω το αλάτι και αν πάει 15τ να τον πάρω τηλ. Με το που μου το λέει αυτό με μετράει και είχα 15! ουφ! Με ξαναμετράει στο καπάκι 14. 3 μέρες τώρα που μετριέμαι μόνη μου έχω 15 πρωί 14 βράδυ. Έχω ψηλοσκάσει! Ειδικά διαβάζοντας για την προεκλαμψία φοβάμαι μην πάθω κάτι τέτοιο. Έχει κάποια άλλη τέτοια πίεση και τι λέει ο γιατρός σας; Τι μπορεί να πάθω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην αγχωνεσαι αφου το παρακολουθεις και ξερεις τι σου γινεται ολα καλα θα πανε!ηρεμια θελει γιατι το αγχος την αυξανει πολυ.εγω ανεβασα προχθες 15 με 9 αγχωθηκα πολυ και δεν εφτανε κατω απο 14.τωρα που ειμαι χαλαρη δυο μερες εχω 11 με 7!παρακολουθα τη και μην αγχωνεσαι

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ αυτη η πιεση... η αληθεια ειναι οτι στην εγκυμοσυνη ειδικα πρεπει να ειναι σε χαμηλα επιπεδα. αρχικα πρεπει να τη μετραμε και να ειμαστε ηρεμες. θυμαμαι τη μετρουσα και σκεφτομουν Παναγιτσα μου ποσο θα εχω και τσουκ ανεβαινε!!!!! μετα προσπαθουσα να ηρεμησω σκεφτομουν το μωρακι και επεφτε λιγο...στην τριτη μετρηση λιγο πιο κατω...οπως καταλαβες ειχα καταντησει ψυχοπαθης. ειχα δυο πιεσομετρα στο σπιτι και διαβαζα στο ιντερνετ συνεχως για την εκλαμψια. δοξα το Θεο ολα πηγαν καλα. 1.κοβουμε αλατι 2. αν θελουμε κανουμε εξετασεις αιματος για να δουμε οτι ολα ειναι καλα και να μας φυγει η ιδεα της προεκλαμψιας 3.προσεχουμε τη διατροφη μας και πινουμε πολυ νερο 4. μετραμε την πιεση χωρις να σκεφτομαστε τιποτα περα απο το μωρο και 5. απολαμβανουμε το υπολοιπο της εγκυμοσυνης μας... αυτα...ελπιζω να σε βοηθω λιγακι:lol:

:DΤΟ ΞΕΡΩ ΜΆΡΕΣΩ:cool:
Link to comment
Share on other sites

Little, όπως είπε και ο γιατρός σου, σημασία έχει η σχετικές αυξομειώσεις στη πίεση. Συνάδελφος στον 6ο ενώ τη προηγούμενη μέρα είχε 9-10 πίεση, την επόμενη χτύπησε 15-16. Αυτό είναι κακό.

Πάντως σε κάθε περίπτωση πρέπει να παρακαλοθούμε τη πίεση και να ενημερώνουμε το γιατρό.

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ μακάρι να πάνε όλα καλά! μόλις είδα το 15 για αλλή μια φορά έσκασα!Πήγα κατευθείαν σε εφημερεύων φαρμακείο και εκεί που με μέτρησαν με ηλεκτρονικό πιεσόμετρο είχα 13,7. Θα πάω και εγώ να πάρω ένα τέτοιο γιατί ίσως είναι πιο ακριβείας. Όσο για το αλάτι χάλια! Σήμερα έφαγα λαχανοντολμάδες ΦΟΥΛ στο λεμόνι γιατί δεν τρωγόντουσαν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να εχεις πιεσομετρο σπιτι και να μετριεσαι

επισης να ξερεις οτι υπαρχουν χαπια για την πιεση που κανουν για εγκυους. κανε μια κουβεντα στον γιατρο σου

επινα 6 την ημερα και μπηκα να γεννησω με 17 + 12 πιεση, σε φαση προεκλαμψιας. που να μην επινα....

 

οσο περναει η εγκυμοσυνη και θα ζοριζεσαι περισσοτερο μπορει να ανεβει κι αλλο. μην το αφησεις. και επισης να παρακολουθεις τακτικα με εξεταση ουρων για λευκωμα

 

καλη συνεχεια

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Είμαι και εγώ στην 28+ εβδομαδα και παρακολουθω αρκετα το φορουμ. Βλέπω ότι είστε υπερβολικά ενημερωμενες σε σχεση με εμενα και πραγματικά εχω αρχίσει να αγχωνομαι μηπως δεν κανω κατι σωστά. Η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν έχω αγχος στη ζωή μου καθολου, είμαι εδω και 5 μηνες σε αδεια από τη δουλεια μου -το μονο καλό του δημοσιου πλεον στους εκπαιδευτικους- και οσες εξετάσεις εχω κανει είναι καλες μεχρι στιγμης. Μαλιστα καθε φορα που παω στο γιατρο μου μετραει την πιεση, ποτε όμως δεν εχω αναρωτηθει το γιατί το κάνει ούτε καν μπηκα στη διαδιακασία να ρωτήσω. Απλά επαναπαυομαι και εχω τυφλή εμπιστοσύνη. Τωρα που διαβαζω οσα γραφετε νομίζω ότι πλεον πρεπει να αλλάξω τακτική και να γίνω πιο προσεκτική και ίσως πιο περιεργη. Η πιεση εχει ρόλο με τη διατροφη και την εκγυμναση ή είναι παθολογικά τα αίτια; Σε εμενα τωρα που βλεπω το βιβλιαριο παρακουλουθησης της κυησης είναι σε σταθερα επιπεδα στις φυσιολογικές τιμες. Στη διατροφη μου είμαι ιδιαιτερα προσεκτική και καθε μερα το πρωι περπατάω την παραλιακή της Θεσσαλονικής από Σαλαμινα- Λευκο Πυργο και πισω προσπαθώντας να διατηρησω σταθερο το βάρος μου. Να ρωτήσω επομένως τι ρόλο παιζει η ανεβασμενη πιεση στην εγκυμοσύνη και γιατί ο γιατρός σου σού είπε να περιορίσεις το αλάτι; Ποια είναι η επικινδυνότητα; Καλή συνέχεια σε όλες μας!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και εγώ δεν θέλω να το ψάχνω πολύ. Μου είπε ο γιατρός ότι δεν είναι καλο αν ανέβει πολύ η πίεση αλλά δεν τον ρώτησα τι μπορει να συμβεί γιατι το μόνο που θα καταφέρω είναι να αγχωθώ πολύ. Τώρα λίγο που έψαξα στο ιντερνετ διάβασα για την προεκλαμψία και κακώς που το έκανα γιατι τώρα το σκέφτομαι συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...