Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυγουλέας νηπιαγωγείο, να διαλέξω το μικρό ή το μεγάλο τμήμα??


Recommended Posts

Καλησπέρα!

έγραψα τον γιό μου στον Αυγουλέα και μου είπαν ότι υπάρχουν 3 τάξεις στο νήπιο, οι 2 μεγάλες και η μια μικρή αίθουσα με τα μισά παιδάκια αλλά όλες έχουν από 2 δασκάλες. Μου είπαν ότι μπορώ τώρα να διαλέξω αν θέλω να πάει στη μικρή με τα μισά παιδάκια… η νηπιαγωγός εκεί μου είπε πως απορεί γιατί οι περισσότεροι γονείς επιλέγουν τις 2 μεγάλες αίθουσες/τμήματα και όχι τη μικρή που έχει τα μισά παιδάκια και γίνεται καλύτερη δουλειά… το οφθαλμοφανές είναι φυσικά αυτό και είμαι έτοιμη να επιλέξω τη μικρή τάξη αλλά μήπως υπάρχει και κάτι που θα έπρεπε να λάβω υπόψη μου και δεν το σκέφτομαι εγώ? Εσείς τι θα διαλέγατε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εξαρτάται πόσο μεγάλες είναι οι μεγάλες και πόσο μικρή είναι η μικρή. Σου έχουν πει αριθμό μαθητών; Επίσης, του χρόνου το παιδί θα πάει δημοτικό στο ίδιο σχολείο ή σε δημόσιο; Τι μέγεθος θα έχει η τάξη του του χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 μεγάλες θα έχουν 26 παιδάκια και η μικρή 12-13. Του χρόνου θα συνεχίσει εκεί δημοτικό. Οι τάξεις στην πρώτη είναι γύρω στα 26 παιδιά μου είπαν..

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο στην απόφασή σου νομίζω και το ότι του χρόνου θα έχει τον διπλάσιο αριθμό συμμαθητών...

 

Για ποιον λόγο διατηρούν στο νήπιο και μία τάξη με τους μισούς μαθητές και δεν το συνεχίζουν στο δημοτικό; Περίεργο... Τι το διαφορετικό έχει αυτή η τάξη του νηπίου; Και γιατί δεν τα έχουν χωρίσει στα 3;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι είναι και μισή στο μέγεθος...

 

α, ο μισός χώρος εννοείς... τώρα κατάλαβα. Δεν ξέρω τι θα διάλεγα... Δες και τον χώρο μήπως παραείναι μικρός... Μπορεί να διάλεγα τον μεγαλύτερο και ας έχει μέσα 26 παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τη γνώμη μου, τα 12 παιδιά είναι λίγα. Ειδικά αν δεν γεμίσει το τμήμα και μείνουν 8 ή 10. Αν του χρόνου πάει σε μια τάξη με 26 παιδιά υπάρχει περίπτωση να του κακοφανεί: περισσότερα παιδιά, περισσότερη βαβούρα και ενδεχομένως δεν θα έχει και παρέες από το νηπιαγωγείο.

 

Εγώ θα επέλεγα τη μεγάλη τάξη και αν τελικά δεν έμενα ικανοποιημένη, θα κοιτούσα να αλλάξω στην αρχή της χρονιάς. Απ' ό,τι φαίνεται τη μικρή δεν την πολυθέλουν οι γονείς. Κάποιος λόγος θα υπάρχει...

 

Ρώτα τους ευθέως για ποιο λόγο δεν επιλέγουν οι γονείς τη μικρή τάξη. Το ότι η νηπιαγωγός απορεί δεν είναι απάντηση. Προφανώς ξέρει γιατί δεν την προτιμούν, αλλά δεν θέλει να σας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι πάντα 12-13 παιδάκια, ποτέ λιγότερα..

Επειδή λέει πως βλέπουν τις άλλες 2 αίθουσες που είναι πολύ μεγάλες και εντυπωσιάζονται και μένουν στο θεαθήναι και όχι στην ουσία που είναι ότι στη μικρή γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ την μικρή θα διάλεγα , γίνεται πιο ουσιαστική δουλειά με αυτόν τον αριθμό παιδιών. Και εμάς 15 ήταν σε κάθε τμήμα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερα μιας και είχαν πολλά τμήματα αλλά θεωρούν ότι έτσι γίνεται καλύτερη δουλειά και το είδα και εγώ στην πράξη.

Δεν θα έχει κανένα θέμα στο δημοτικό μην φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι πάντα 12-13 παιδάκια, ποτέ λιγότερα..

Επειδή λέει πως βλέπουν τις άλλες 2 αίθουσες που είναι πολύ μεγάλες και εντυπωσιάζονται και μένουν στο θεαθήναι και όχι στην ουσία που είναι ότι στη μικρή γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά..

To ότι είναι πάντα 12-13 παιδάκια το έχεις επιβεβαιώσει; Ή βασίζεσαι σε αυτό που σου είπαν;

 

Μου φαίνεται πολύ περίεργο οι γονείς να προτιμούν τόσο πολύ τις μεγάλες τάξεις. Συνήθως πιστεύουν πως όσο λιγότερα είναι τα παιδιά στην τάξη τόσο καλύτερα. Δες και από τα σχόλια στο φόρουμ ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Ναι και εγώ αυτό λέω.. το μόνο ότι μπορεί να μην είναι μετά στη πρώτη με τα ίδια παιδάκια … πως τα χωρίζουν τα παιδάκια σε τμήματα ξέρετε? Πάει αλφαβητικά ή τυχαία ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν σχόλια για το νήπιο…

Εννοείς μήπως είναι περισσότερα από τόσα που λένε και είναι και σε μικρότερη αίθουσα? Γενικά θεωρώ πως είναι σοβαρό σχολείο για να κάνει τέτοια… θα δείξει…

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τίποτα για το συγκεκριμένο σχολείο. Μιλάω τελείως υποθετικά, έτσι; Σκέφτομαι ότι ίσως συμβαίνει το εξής: έχουν δύο αίθουσες για Χ άτομα η κάθε μία, αλλά κάθε χρόνο γράφονται Χ+X+? παιδιά όπου ? ένας μικρός αριθμός παιδιών, έως 12-13 παιδάκια, τα οποία πάνε στη μικρή αίθουσα. Είναι όμως 12 τα παιδάκια ή μπορεί να είναι και 6? Περισσότερα δεν νομίζω να είναι, γιατί αλλιώς θα προσπαθούσαν να σας βάλουν σε ένα από τα μεγάλα τμήματα, όχι στο μικρό.

 

Υπάρχει μήπως κάποια μανούλα μεγαλύτερου παιδιού με την οποία μπορείς να μιλήσεις; Δεν παίζει να ζητήσεις από το σχολείο να σε φέρουν σε επαφή με κάποια περσινή ή ακόμα καλύτερα προπέρσινη μαμά;

 

Όταν αναφέρθηκα πριν σε σχόλια, εννοούσα γενικά τα σχόλια στο φόρουμ κάθε φορά που μιλάμε για μέγεθος τάξης. Σπάνια, σπανιότατα, να βρεις κάποιον να πει ότι δεν έχει πρόβλημα με τις μεγάλες τάξεις. Τι στην ευχή, όλοι οι γονείς που προτιμούν τις μεγάλες τάξεις είναι στον Αυγουλέα??

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ δεν ξέρω…

Νομίζω ότι αν ήταν μόνο 6 παιδάκια που περίσσευαν από τις 2 μεγάλες αίθουσες θα τα βόλευαν στις 2 αίθουσες..

Όπως τις είδα εγώ τις αίθουσες μου φάνηκαν ίδιες (εκτός από το μέγεθος) και είχαν τον ίδιο εξοπλισμό…

Επίσης ξέρω πως έχει ζήτηση το σχολείο και πιστεύω πως τα συμπληρώνει τα 2,5 τμήματα του νηπίου.

Δεν αμφισβητώ τόσο αυτά που μου έχουν πει, το θέμα είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα του μικρότερου τμήματος και τι θα έπρεπε να επιλέξω…

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν ήταν μόνο 6 παιδάκια που περίσσευαν από τις 2 μεγάλες αίθουσες θα τα βόλευαν στις 2 αίθουσες..

Αν θέλουν να είναι νόμιμοι, δεν μπορούν να το κάνουν αυτό. Λογικά η κάθε αίθουσα έχει άδεια για ένα μάξιμουμ αριθμό μαθητών, δεν μπορείς να βάλεις άλλους 3 ή 5 ή 6 επειδή περισσεύουν.

 

Κοίτα, εγώ γενικά είμαι υπέρ των μεγάλων τάξεων (έχω εξηγήσει το σκεπτικό μου σε άλλα ποστ) και έχω ακούσει και μαμάδες που λένε πως το παιδί τους πέρασε ένα μικρό σοκ όταν μπήκε στην Α' Δημοτικού με άλλα 25 παιδάκια έχοντας περάσει από μικρό τμήμα ιδιωτικού νηπιαγωγείου. Αλλά κυρίως μου κάνει εντύπωση αυτό που σου λένε, επειδή φαίνεται να αντικρούει την "κοινή γνώμη".

 

Επίσης γιατί το μικρό τμήμα έχει δύο δασκάλες; Αν το μικρό έχει δύο, τα μεγάλα δεν θα πρέπει να έχουν 4 για να γίνεται η ίδια δουλειά; Πώς μπορούν να χρεώνουν τα ίδια δίδακτρα αλλά να κάνουν καλύτερη δουλειά στο μικρό τμήμα; Οι άλλοι για πλάκα πληρώνουν;

 

Τι να σου πω κι εγώ. Δεν ξέρω αν σε βοηθάνε οι σκέψεις μου ή σε μπερδεύουν χειρότερα!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν 2 δασκάλες σε όλες τις τάξεις γιατί από ότι κατάλαβα είναι υποχρεωτικό από το νόμο…

Κοίτα δεν τους ρωτούν τους γονείς σε ποια αίθουσα θέλουν να πάει το παιδί τους, απλά εγώ όταν είχα πάει εκεί στο open day έτυχε να ρωτήσω τις δασκάλες πολλές λεπτομέρειες για τον αριθμό των παιδιών και τις αίθουσες και μου τα είπε αυτά, επίσης εγώ ρώτησα αν μπορώ να διαλέξω την μικρή αίθουσα και μου είπε ότι αν γίνει νωρίς η εγγραφή μπορώ να δηλώσω προτίμηση.

Οι 2 μεγάλες αίθουσες είναι πολύ πιο εντυπωσιακές σε σχέση με τη μικρή και είναι και ακριβώς μπροστά στο προαύλιο και στις κούνιες που έχει και φαίνονται πιο ωραίες, ενώ η πιο μικρή είναι στο πλάι, γι’ αυτό τις προτιμούν μου είπε…

Link to comment
Share on other sites

Στη μικρή.

Γιατί να μην αποφύγεις το μεγάλο τμήμα αφού μπορείς?

Άλλωστε νομίζεις ότι σε μία τάξη με 26 παιδάκια, σ' αυτή την ηλικία, θα μπορέσει να κοινωνικοποιηθεί και να αλληλεπιδράσει με όλα?

Καλύτερα να διαμορφώσει μια παρεούλα, όσο γίνεται, στο τμημα με τα 10-12 παιδιά, θα είναι πολύ πιο εφικτό, πιθανόν να νιωθει ότι έχει και καλύτερο έλεγχο.

Και ούτε νομίζω ότι βάζοντάς τον τώρα σε μεγάλο τμήμα τον προετοιμάζεις για του χρόνου που θα είναι σε τάξη με πολλά παιδιά. Του χρόνου, όταν έρθει η ωρα να ενταχθεί σε μεγαλύτερο τμημα, θα το κάνει μια χαρά, θα είναι και μεγαλύτερος και θα μπορεί να το διαχειριστεί καλύτερα.

Κι όσο για το ποια παιδάκια θα έχει του χρόνου στην ταξη του ακι πόσα θα τα γνωρίζει από φέτος... κάτσε... πολύ μακριά το πας! Μπορεί ακόμα κι εσυ να μη θελεις να τον συνεχίσεις του χρόνου εκεί, οπότε να έχει έτσι κι αλλιώς ένα καινούριο περιβάλλον προσαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αυτό σκέφτομαι… εξάλλου και τώρα στον παιδικό με περισσότερα παιδάκια είναι και γενικά είναι πολύ ευπροσάρμοστος.. δεν το θεωρώ καν προβληματισμό αυτό…

Το πάω μακριά λες ε ? χαχα ναι δίκιο έχεις δεν το είχα σκεφτεί έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...