Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και επειδή άκουγα τόσα πολλά

για την τρέλα που πήγαινα να κάνω, πολλές φορές μου δημιουργήθηκαν ανασφάλειες,

όταν τις συζήτησα με το γιατρό μου πολύ απλά μου είπε

"Πίστεψέ με δεν θέλω να συμβεί τίποτα κακό!

Αν πίστευα ότι δεν μπορείς δεν θα το επιχειρούσαμε!"

 

evi_mik το θέμα είναι να έχεις κάποιον, έστω έναν άνθρωπο που να σε υποστηρίζει (κατά προτίμηση να είναι ο γιατρός αυτός). Έμεινα μόνη μου, εντελώς όμως. Κάθε μέρα και χειρότερα πάλι. Αλλά έχω τόσο πεισμώσει, παρότι φοβάμαι, να τα καταφέρω. Με λένε αχάριστη που -και καλά- δεν είμαι ευχαριστημένη με ένα τόσο καλό αποτέλεσμα(γερό μωρό-γερή μαμά)...τι να πω πια.

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην το λες κορίτσι μου...τι να κάνω, δεν έχω ψυχικό και σωματικό σθένος όπως κάποιες άλλες κοπέλες εδώ μέσα.
καμια εδω μεσα δε το παιζει υπερανθρωπος ή σουπερ μαμα ,ενημερωση και δικαιωμα επιλογης ειναι το ζητουμενο...
Ούτε έχω και εμμονή με τον φυσιολογικό τοκετό - δεν είμαι γενικά των άκρων. Την αγωνία βασικά δεν αντέχω.
απο ποτε ειναι εμμονη ή ακραιο να θες να γεννησεις φυσιολογικα???

εμμονη και ακραιο ειναι που σωνει και καλα πρεπει να κανεις καισαρικη χωρις καν να εχει ξεκινησει ο τοκετος ή να ειναι ετοιμο το μωρακι να βγει...

 

Γιατί ό,τι και να λέμε, μιλάμε εκ του ασφαλούς - έχουμε γερά παιδιά και τα χαιρόμαστε. Για φαντάσου όμως να βγει το μωρο σακατεμένο (ή και χειρότερα, ούτε να το γράψω δεν θέλω) και να ξέρεις πως φταις εσύ...
δε τη καταλαβαινω αυτη τη φραση....

το συνδεεις με το "πεισμα" καποιων γυναικων να κανουν vbac ή να γεννησουν φυσιολογικα?

δε νομιζω καμια μανουλα που εχει ψαξει και συνειδητα επιλεξει το τροπο που θα γεννησει να "ρισκαρει" την ασφαλεια του μωρου της...και καποια στιγμη ας σταματησουμε να βλεπουμε το φυσιολογικο τοκετο ως μια διαδικασια με μεγαλο ρισκο αναμφιβολη και που κρυβει πολλους κινδυνους...ενω εχουμε κανει ενα μεγαλο χειρουργειο οπως η καισαρικη κατι ασφαλες και χωρις κανενα ρισκο...

δε ξερω γιατι (με πρωτη και καλυτερη εμενα..) μας εχουν κανει να φοβομαστε να γεννησουμε φυσιολογικα μηπως παθει κατι το παιδι ,ενω οταν κανουμε καισαρικη νιωθουμε οτι θα ειναι ολα μια χαρα...αρνουμαστε να βιωσουμε τους πονους του τοκετου μηπως και δε τους αντεξουμε ή μηπως βλαψουμε το μωρο αλλα δεχομαστε τους πονους και την αναρρωση ενος χειρουργειου ή το ποσο αποτομα με αυτο το τροπο ερχεται το μωρο μας στο κοσμο....

(τα γραφω ολα μεσα απο τη καρδια μου και χωρις διαθεση να στεναχωρησω καμια κοπελα ,ελπιζω να το καταλαβαινετε.Πρωτη εγω εχω κανει ολα τα λαθη που αναφερω)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!

 

Ξεκινησα πολυ πρόσφατα να παρακολουθω τη συζητηση σας περί vbac και χαιρομαι πολυ που απασχολει και τοσες αλλες γυναικες!γιατι μεχρι προτινος νομιζα οτι εγω ειμαι εξωγηινη!!

Οταν γεννησα το γιο μου,πριν 9 μηνες,αναγκαστηκα και μπηκα για επειγουσα καισαρικη επειδη ο μικρος ζοριστηκε και εκανε κακα μεσα και παραλληλα εγω ενω ειχα πονους,ειχα διαστολη 1 επι 6 ωρες!!

ο λογος δηλαδη που εκανα την καισαρικη ηταν απολυτα αναγκαιος.θεμα υγειας.παρολαυτα δεν το ηθελα καθολου και ηταν το μονο πραγμα που ειχα πει στο γιατρο μου,οτι δεν θελω με τιποτα να κανω καισαρικη. ο μικρος ομως ειχε αλλα σχεδια.;)

Η αναρρωση μου κρατησε περιπου 2 μηνες!μεχρι τοτε δεν μπορουσα να σταθω με ισια την πλατη.πονουσαν απιστευτα τα ραμματα.για να θηλασω δυσκολευτηκα παρα πολυ γιατι το μωρο ακουμπουσε πανω στα ραμματα!

οποτε τωρα σε μια ενδεχομενη δευτερη εγκυμοσυνη,η σκεψη και μονο της καισαρικης με φρικαρει!!!:evil:

ο περιγυρος φυσικα,συγγενεις,πεθερικα,κουνιαδα και τα σχετικα λενε οτι ειμαι υπερβολικη,οτι κ αλλες εκαναν καισαρικη και δεν επαθαν και τιποτα ενω εγω μαλλον τα μεγαλοποιω!!

οποτε αν ξερετε καποιο γιατρο απο θεσσαλονικη που ειδικευεται σε τετοιες περιπτωσεις,στειλτε μου ενα πμ.νομιζω οτι καποια κοπελα ανεφερε κατι σχετικο.

 

Υ.Γ. Ολες οι μανουλες θελουμε γερα μωρα και ειναι φυσικο να φοβομαστε γι αυτα αλλα και για εμας.ΑΛΛΑ δικαιωμα καθε γυναικας ειναι να ενημερωνεται και να μπορει να επιλεγει τον τροπο με τον οποιο θελει να γεννησει.και επειδη ειμαστε ευαλωτες την ωρα εκεινη της γεννας,επηρεαζομαστε απο επιστημονες και μη.καποιοι γιατροι στην ελλαδα εχουν ξεφυγει!!

γεννησα 4 ιανουαριου,μερα δευτερα,πρωτη εργασιμη μετα την πρωτοχρονια,σημειωστε το.

στο μαιευτηριο που ημουν,εκεινη τη μερα εγιναν 18 καισαρικες και μολις 4 η 5 φυσιολογικοι τοκετοι! οι αριθμοι μιλανε απο μονοι τους!

 

συγνωμη για το μεγαλο ποστ!τα ειπα μαζεμενα!

να ειστε ολες καλα και να χαιρεστε τα παιδακια σας.:P:p

περιμενω πμ.

 

Στεφανία

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω επίσης πως μεγαλύτερη σημασία απ' όλα είναι να γεννιούνται γερά μωρά

και να είναι γερές και οι μανούλες τους!

Απλώς αυτό δεν θα έπρεπε οι γιατροί να το εκμεταλλεύονται.

 

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και επειδή άκουγα τόσα πολλά

για την τρέλα που πήγαινα να κάνω, πολλές φορές μου δημιουργήθηκαν ανασφάλειες,

όταν τις συζήτησα με το γιατρό μου πολύ απλά μου είπε

"Πίστεψέ με δεν θέλω να συμβεί τίποτα κακό!

Αν πίστευα ότι δεν μπορείς δεν θα το επιχειρούσαμε!"

 

Επειδή δεν κατάλαβα σίγουρα ποια είναι η τρέλα που πήγαινες να κάνεις;

 

 

Το γιατρό μου τον αμφισβήτησα κατάμουτρα ακόμη και 1 ώρα πριν γεννήσω,

όταν προβληματιζόταν για το αν θα τραβήξει τη μικρή ή όχι

 

Όταν λες τραβήξει εννοείς με καισαρική ή φυσιολογικά όπως βγαίνει; Έχει επιπτώσεις αυτό;

 

Γέννησα τη Ναταλία μου φυσιολογικά, μου την έδωσε στην αγκαλιά μου με το λώρο, τη θήλασα αμέσως και ενώ μου έκανε το ένα και μοναδικό ράμμα που είχα (κι αυτό προληπτικά)

γιατί δεν με έκοψε ούτε ο γιατρός ούτε το μωρό,

 

Πώς το κατάφερες να μην κοπείς; Είναι εύκολο;

Και μια τελευταία ερώτηση τη μαία πώς τη βρήκες; Μακάρι να έβρισκα κ εγώ μια τόσο καλή...

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω πολλά πράγματα...:oops:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Απλα φοβηθηκα,ημουν σε ενα δωματιο με ορο και καθετηρα ξαπλωμενη μονη μου,καθε μιση ωρα περνουσαν και με ρωταγαν αν ειμαι καλα,διπλα ακουγα μια γυναικα που γεννουσε φυσιολογικα και ουρλιαζε....το οτι ενιωθα απιστευτα μονη το τονιζω,γιατι επαιξε καταλυτικο ρολο.και οταν μπηκε ο γιατρος και μου ειπε οτι οι παλμοι πεφτουν και παμε για καισαρικη,ημουν τοσο φοβισμενη που δεν προβαλα καμια αντισταση,ουτε αναρωτηθηκα γιατι δεν ειχα νιωσει καν τους τεχνητους,ακουγα και την κοπελα διπλα και ειχα τρομοκρατηθει στην ιδεα οτι θα περνουσα κατι τετοιο μονη μου....

 

Μη νομίζεις οτι στην Αθήνα είναι πολυ διαφορετικά... εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρας (φυσιολογικά) και δεν είχα κανέναν δίπλα μου... Φώναζα κάθε τόσο να μου φέρουν τουλάχιστον πάπια και ερχόταν κάποια "δυσαρεστημένη" νοσοκόμα που και που... Ο γιατρός μου έκανε που και που σύντομες επισκέψεις για να "δουμε πως πάμε" και όταν έβλεπε οτι δεν είχα διαστολή έφευγε για να παρακολουθήσει μια άλλη γέννα με επιπλοκές... Μου είπε "όταν βγεί το κεφαλάκι φώναξε.... ". Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι οτι μιλούσε συχνά με τους συγγενείς μου... τους ενημερωνε για την πορεία... για τη διαστολή... εμένα τίποτα :twisted:. Σπάραζα στους πόνους και δεν ήξερα καν αν προχωράει η εγκυμοσύνη... αν πρέπει ή δεν πρέπει να σπρόχνω... προσπαθουσα να θυμηθώ τι έχω δει σε ταινίες και ο,τι είχα διαβάσει.... Το καλό της όλης υπόθεσης, ήταν ότι ήμουν ελευθερη να σηκωθώ, μιας και κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί μου, και να κάνω βαθιά καθίσματα που βοήθησαν πολύ .... Το μάθημά μου ήταν οτι θα πρέπει να εμπιστεύομαι το σώμα μου και τη γυναικεία φύση μου και παρότι αρχικά δε μου άρεσε η συμπεριφορά του ιατρού μου... είμαι τρισευτυχισμένη που τελικά έπεσα σ' αυτόν.... Συγνώμη για το μεγάλο ποστ....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωλίνα υποθέτω πως για μένα ήταν αυτό. Μην το λες κορίτσι μου...τι να κάνω, δεν έχω ψυχικό και σωματικό σθένος όπως κάποιες άλλες κοπέλες εδώ μέσα. Ούτε έχω και εμμονή με τον φυσιολογικό τοκετό - δεν είμαι γενικά των άκρων. Την αγωνία βασικά δεν αντέχω. Γιατί ό,τι και να λέμε, μιλάμε εκ του ασφαλούς - έχουμε γερά παιδιά και τα χαιρόμαστε. Για φαντάσου όμως να βγει το μωρο σακατεμένο (ή και χειρότερα, ούτε να το γράψω δεν θέλω) και να ξέρεις πως φταις εσύ...Δεν δένω καλύτερα μια πέτρα στο λαιμό μου να φουντάρω στη θάλασσα? Αν είναι να κακοπάθει κάποιος, χίλιες φορές εγώ παρά το παιδί.

 

αχ τωρα το προσεξα,οχι καλη μου,δεν πηγαινε για σενα το "λαθος"....απλα ειχα πατησει και εμφανιστηκε το ιδιο μηνυμα 2 φορες(το ακριβως επομενο απο το "λαθος"),και το ενα το διεγραψα για να μην φαινονται 2 κατεβατα συνεχομενα....παρεξηγησες:):):)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Aγγελίνα νομίζω πως κάνεις λάθος...

Η κοπέλα πάτησε υποβολή 2 φορές και έπειτα το διόθωσε.

Γιαυτό και έγραψε λάθος...

 

Α, ΟΚ, αν παρεξήγησα ζητώ συγγνώμη. Πάντως δεν είπα και τίποτα κακό, ελπίζω. Την αλήθεια μου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω οτι θαυμάζω όλες τις προσπάθειες που κάνετε για να γεννήσετε φυσικά (που έχουμε φτάσει... πρέπει να κάνεις "προσπάθειες για να γεννήσεις ΦΥΣΙΚΑ!!) μετά από καισαρική και ενάντια στο κατεστημένο.... Θεωρώ οτι είναι πιο δύσκολο το να πας κόντρα σε όλο τον κόσμο, στους φόβους και τις ανασφάλειες και να πάρεις όλη την ευθύνη παρά το vbac αυτό καθεαυτό! Συγχαρητήρια σε όλες, όχι μόνο αυτές που το κατάφεραν, αυτές που το πάλεψαν αλλά και σε αυτές που απλά συμφωνούν και υποστηρίζουν...

 

Δεν ανήκω στη συγκεκριμένη κατηγορία, από τύχη θα έλεγα και όχι τόσο από επιλόγή... Από τότε όμως που γράφτηκα στο blog έχω βρεί την υποστήριξη που ζητούσα μόνο διαβάζοντας εσάς... Σας ευχαριστώ, κορίτσια, όλες.... Ακόμα και αυτές που διαφωνείτε.... θα είστε πάντα η φωνή του περίγυρου και πρέπει να μάθουμε όλες να την ακούμε και να την αφήνουμε να περάσει... χωρίς συναίσθημα, χωρίς εμπλοκή.... Μόνο έτσι θα καταφέρουμε να μείνουμε στη δική μας επιλογή, ακεραιες, σίγουρες... ! Καλή τύχη σε όλες εύχομαι και ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΤΟΚΕΤΟΥΣ.... για τα παιδιά μας ρε γαμώτο!

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση(μπορεί να έχει ξανααπαντηθεί αλλά είναι δύσκολο να διαβάσω τόσες σελίδες)Γέννησα έκτακτα στις 35 εβδομάδες αφού είχε προηγηθεί ξαφνικά σπάσιμο των νερών στις 32 εβδομάδες.Νοσηλεύτικα 1 μήνα και έτσι κατάφερα να μην γεννήσω στις 32.Το βράδυ που γέννησα με καισαρική,μέχρι να έρθει σειρά μου είχα φτάσει διαστολή 4.Πιστεύετε σε επόμενη εγκυμοσύνη μπορώ να προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό?(Μετά απο 1 χρόνο απο τώρα)

Ευχαριστώ

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

τελικά μάλλον βοηθάει όταν μιλάς για κάτι που σε πειράζει, να το ξεπεράσεις.

δεν έχω αναφερθεί για τις ώρες της αναμονής μου στο δωμάτιο ωδινών δεν έχω τολμήσει, σε κανέναν, γιατί νομίζω πως φοβάμαι, φοβάμαι γιατί μάλλον θα αποδειχθεί ότι ήμουν μια από αυτές που έφαγε τσάμπα το μαχαίρι.

Παρασκευή πάω στον γιατρό με κοιτάει, μου λέει χαρακτηριστικά το σώμα σου δεν έχει προετοιμαστεί καθόλου για γέννα είναι σαν να είσαι 7 μηνών ο τράχηλος σου είναι πέτρα στην 39 +5 εβδομάδα, δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός, πήγαινε για μπάνιο στην θάλασσα περπάτα και σέξ, και όποια μέρα θες από Δευτέρα έλα να κάνουμε πρόκληση.Μετά από συζήτηση με τον άντρα μου αποφασίσαμε να μπώ την Δευτέρα (1 λάθος) για να "τελειώνουμε".σε δική μου ερώτηση αν υπάρχει πιθανότητα καισαρικής ο γιατρός μου απάντηση πως ναι αλλά εμείς θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε φυσιολογικά. έφυγα κλαίγοντας εκείνη την μέρα.

πέρνω τον γιατρό τον ενημερώνω και την Δευτέρα το βράδι στις 11 μπαίνω στο μιευτήριο.η μαία μου(2 λάθος) ήταν εκεί και με περίμενε. με ετοιμάζουν (ευτυχώς γλίτωσα το κλίσμα & ξυρισμα όλα ηταν έτοιμα:mrgreen:)μου βάζει ένα υπόθετο στον κόλπο για να μαλακώσει ο τράχηλος.το μωρό μια χαρά στο καρδιοτοκογράφο και εγώ μέσα στην τρελή χαρά ότι επιτέλους θα γεννήσω.στις 4 τα ξημερώματα έρχεται ο γιατρός με κοιτάει. και μετά από λίγο ωχ ο τράχηλος δεν έχει μαλακώσει καθόλου, θα σου βάλω πόνους μήπως και γίνει κάτι.και ξεκινάνε οι πόνοι (δεν θυμάμαι τίποτα)στις εφτά με ξανακοιτάει ο γιατρός διαστολή μηδέν ο τράχηλος πίσω και σκληρός καμία ένδειξη για τοκετό .μπαίνει ο άντρας μου μέσα εγώ να έχω αρχίσει και να φρικάρω αλλά παραμένω ψυχραιμη και κοιτάω το μηχάνημα, σε κάποια φάση η μαία (το λάθος Νο 2)φωνάζει το γιατρό έρχεται και μου λέει γύρνα στο πλάι μετά από λίγο όλα καλά.η ώρα έχει πάει 8,30 και εγώ τίποτα η ψυχή να θέλει και το σώμα να μην συνεργάζεται έρχεται ο γιατρός και μου λέει πως και άλλες 2 μέρες να σε αφήσω δεν πρόκεται να γεννήσει και το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να ταλαιπωρηθεί το μωρό και εσύ να μην καταφέρεις να γεννήσεις προτιμώ την καισαρική, δεν υπάρχει λόγος να βασανιστείς.με το που ακούει έτσι ο άντρας μου τρομοκρατήθηκε(3 λάθος) (εεεεεεε και εγώ)και του λέει ναι γιατρέ πάμε για καισαρική.το μόνο που θυμάμαι εκείνα τα λεπτά είναι ότι είπα οχι φοβάμαι......................

τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία.................μετά ήρθε στον κόσμο μια κούκλα μπέμπα που έκανε την μαμά της τρισευτυχισμένη μόλις την έβαλε στο στήθος...

 

ΚΑλημέρα κι απο εμένα.Διαβαζω αυτό το τοπικ εδω και πολύ καιρό.Στην αρχη κλαιγοντας.Μετά πιο ήρεμα.Τωρα πιο αποφασισμένη να κάνω το σωστό στην επόμενη γέννα μου.Την πρωτη φορά παρά την ενημερωση που είχα, παρά την εμμονη μου με το φτ, έπαθα ΟΛΑ αυτά που φοβομουν και που δεν πιστευα ποτέ οτι θα δεχτω να μου συμβουν.Τουλαχιστον μετά απο το Βατερλω, ζητησα rooming in και ο θηλασμός καλά κρατει εδω κι ενα χρόνο.Γεννησα πριν απο ένα χρόνο στο ΜΗΤΕΡΑ μ΄εναν γιατρό του οποιου η συμπεριφορα ήταν πολύ παρόμοια (και πολύ χειρότερη ) μ΄αυτόν που περγράφει η fwfw. Αν θελεις fwfvw πες μου ποιος ήταν ο γιατρός σου.Θελω το επομενο να το γεννησω φυσιολογικά αλλά δεν έχω ΚΑΜΙΑ ατηριξη απο τον αντρα μου. Θεωρεί οτι είναι κολλημα δικό μου και οτι θα ρισκάρω να αφησω ένα ορφανο (το αγοράκι μου) και να σκοτώσω το νέο μωρο...Παρολαυτά θα το παλέψω όταν έρθει η ώρα. Προς το παρόν ούτε έγκυος δεν έιμαι! :)Απευθυνθηκα στο Μπιλάλη κι εγώ αλλά κάπου εδω μέσα διάβασα οτι σταματησε να κάνει VBAC. Ισχυει κάτι τετοιο?Αυτη τη φορά δε θέλω να παω σα πρόβατο στη σφαγη.

το αγοράκι μου: 20/11/2009

η κορούλα μου: 4/10/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως να αναρωτηθουμε γιατι υπαρχουν τοσοι λιγοι γιατοι που υποστηριζουν vbac ????ενταξει καλος ο φτ αλλα μην φτανουμε και σε ακροτητες.εγω παντως ως φοβιτσιαρα δεν νομιζω να το δοκιμαζα.αποψη μου βεβαια..............:confused:

Link to comment
Share on other sites

μηπως να αναρωτηθουμε γιατι υπαρχουν τοσοι λιγοι γιατοι που υποστηριζουν vbac ????ενταξει καλος ο φτ αλλα μην φτανουμε και σε ακροτητες.εγω παντως ως φοβιτσιαρα δεν νομιζω να το δοκιμαζα.αποψη μου βεβαια..............:confused:

 

για τον ιδιο λόγο που πο περισσότεροι σε στελνουν για καισαρική, ήτοι για ευκολία δική τους ίσως?το vbac θέλει πιο προσεκτική παρακολουθηση και γνωσεις που οι περισσότεροι χασαπηδες εδω στο ελλαδισταν δεν έχουν.Σε ακρότητες εχουν φτασει τα ποσοστά καισαρικών στην Ελλάδα, όχι οι γυναίκες που θέλουν το αυτονοητο.

το αγοράκι μου: 20/11/2009

η κορούλα μου: 4/10/2011

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! μετά από τόσους μήνες διάβασμα των σελίδων του τόπικ, αν θέλετε βάλτε και μένα στη λίστα για Φ.τ μετά Κ.Τ. Εν ολίγοις μάλλον είμαι μια καλή υποψήφια με δυο φυσιολογικούς τοκετούς (πλην παρεμβατικούς ) και μια ηλίθια καισαρική στο τρίτο μου παιδάκι. Προς ενημέρωση με έχει αναλάβει ο Μπιλάλης στον οποίο με έστειλαν από την Ευτοκία, οπότε για όσες ενδιαφέρονται μια βόλτα από το ιατρείο του δεν βλάπτει. Είμαι 6 μηνών΄με ΠΗΤ 5/1 και με είδε για πρώτη φορά πριν από 2 εβδομάδες, ήταν ήρεμος, θετικός και λόγω του καλού ιστορικού μου, μου δίνει το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας VBAC δηλ 80%. Συνεργάζεται με το μητέρα για το λόγο οτι σε οποιαδήποτε επιπλοκή, υπάρχει η υποδομή για να την χειριστούν (παιδίατρος, θερμοκοιτίδα κλπ), γι αυτό πχ δεν επιχειρούμε VBAC στο σπίτι ή στο κέντρο φυσικού τοκετού...

Να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας και καλή επιτυχία σε όσες θέλουν να βιώσουν ΦΤ!!!

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites

και παλι λεω δεν θεωρειται επικυνδυνο λογω προηγουμενης καισαρικης????δεν ειμαι υπερ της καισαρικης με την πρωτη δυσκολια αλλα θεωρω παρακινδυνευμενο τον φτ μετα.το ξερω οτι γινεται αλλα.....

Link to comment
Share on other sites

και παλι λεω δεν θεωρειται επικυνδυνο λογω προηγουμενης καισαρικης????δεν ειμαι υπερ της καισαρικης με την πρωτη δυσκολια αλλα θεωρω παρακινδυνευμενο τον φτ μετα.το ξερω οτι γινεται αλλα.....

 

συγνωμη, εχεις διαβασει καθολου τις δεκάδες σελίδες αυτού του τοπικ?Αναφερεται ΜΟΝΟ σε φτ μετα απο καισαρική με όλους τους κινδυνους(που ειναι πολύ λιγοτεροι απο αυτούς που διακηρυττουν οι τρομολάγνοι) και τα benefits που αυτό συνεπαγεται. ΚΑι η γενική κατάληξη είναι οτι τα υπερ, τρωνε λάχανο τα κατά και οτι φυσικά αν υπαρξει πραγματικός λόγος, γίνεται κτ.

το αγοράκι μου: 20/11/2009

η κορούλα μου: 4/10/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω ακριβώς αυτά και με πιάνουν τα κλάματα!

 

Γέννησα τη Ναταλία μου φυσιολογικά, μου την έδωσε στην αγκαλιά μου με το λώρο, τη θήλασα αμέσως και ενώ μου έκανε το ένα και μοναδικό ράμμα που είχα (κι αυτό προληπτικά)

γιατί δεν με έκοψε ούτε ο γιατρός ούτε το μωρό,

την είχα δίπλα μου από την πρώτη στιγμή...

 

Ήθελα να κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα και για το γιό μου!

Κι όμως νιώθω ότι του τα στέρησα, ότι τον αδίκησα και ότι ποτέ και τίποτα δεν πρόκειται να τα αναπληρώσει!

Τον θήλασα 19μήνες και ήταν η μόνη μου παρηγοριά (κι ας άκουγα τις άπειρες ανοησίες!!!)

 

Παιδι μου μη νιωθεις τυψεις αυτο μας ελειπε! Αγαπα τον τροπο που εφερες τα παιδια σου στον κοσμο και μην συνεχισεις να φορτιζεις την ατμοσφαιρα του σπιτιου σου με ενοχικη ενεργεια. Κανε ψυχαναλυση αν χρειαστει , κανε διαλογισμο , κανε εξομολογηση σε κανα γεροντα, κανε γιογκα , ται τσι , γραψε σε ενα ημερολογιο. Μην συνεχιζεις μια κατασταση επειδη δεν πηγε οπως ηθελες. Στο χερι σου ειναι να την στρωσεις. Ηδη το εκανες με το θηλασμο. Παρεπιμπτωντως μας λες οτι εκανες vbac???

Μαριαλ σημειωνε!!!! Μακεδονια μερια vbac!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα κι απο εμένα.Διαβαζω αυτό το τοπικ εδω και πολύ καιρό.Στην αρχη κλαιγοντας.Μετά πιο ήρεμα.Τωρα πιο αποφασισμένη να κάνω το σωστό στην επόμενη γέννα μου.Την πρωτη φορά παρά την ενημερωση που είχα, παρά την εμμονη μου με το φτ, έπαθα ΟΛΑ αυτά που φοβομουν και που δεν πιστευα ποτέ οτι θα δεχτω να μου συμβουν.Τουλαχιστον μετά απο το Βατερλω, ζητησα rooming in και ο θηλασμός καλά κρατει εδω κι ενα χρόνο.Γεννησα πριν απο ένα χρόνο στο ΜΗΤΕΡΑ μ΄εναν γιατρό του οποιου η συμπεριφορα ήταν πολύ παρόμοια (και πολύ χειρότερη ) μ΄αυτόν που περγράφει η fwfw. Αν θελεις fwfvw πες μου ποιος ήταν ο γιατρός σου.Θελω το επομενο να το γεννησω φυσιολογικά αλλά δεν έχω ΚΑΜΙΑ ατηριξη απο τον αντρα μου. Θεωρεί οτι είναι κολλημα δικό μου και οτι θα ρισκάρω να αφησω ένα ορφανο (το αγοράκι μου) και να σκοτώσω το νέο μωρο...Παρολαυτά θα το παλέψω όταν έρθει η ώρα. Προς το παρόν ούτε έγκυος δεν έιμαι! :)Απευθυνθηκα στο Μπιλάλη κι εγώ αλλά κάπου εδω μέσα διάβασα οτι σταματησε να κάνει VBAC. Ισχυει κάτι τετοιο?Αυτη τη φορά δε θέλω να παω σα πρόβατο στη σφαγη.

Κλεισε ενα ραντεβου με την Ελευθερια και μιλα της στο τηλεφωνο. ΠΕς ΤΗς ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ. μΕΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΗΝ ΣΤην Ευτοκια και παρε και τον αντρα σου μαζι.Να δεις οτι θα εχει αλλαξει αποψη στο λεπτο.Πες του οτι ειναι μια μαια 35 χρονια στα Ελληνικα μεαιυτηρια που εχει ξεγεννησει μονη της χιλιαδες μωρα και ειναι πολυ αξιοσεβαστο ονομα στο χωρο

Δε γινεται χωρις τη στηριξη του αντρα σου . Θα φλιπαρεις , θα στην πεφτουν ολοι οτι εισαι τρελη κλπ κλπ .

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ηδη το εκανες με το θηλασμο. Παρεπιμπτωντως μας λες οτι εκανες vbac???

Μαριαλ σημειωνε!!!! Μακεδονια μερια vbac!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28932&page=13

Το έχω πει εδώ και καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα σίγουρα ποια είναι η τρέλα που πήγαινες να κάνεις;

Αυτά περί κινδύνου για ρήξη και όλα όσα λέγονται για να σε τρομοκρατήσουν...

 

Όταν λες τραβήξει εννοείς με καισαρική ή φυσιολογικά όπως βγαίνει; Έχει επιπτώσεις αυτό;

Δεν είχε καμία επίπτωση, έβαλε ένα βεντουζάκι για να την τραβήξει

αλλά επειδή είχε ήδη περάσει η επίδραση της επισκληριδίου

μπορούσα να σπρώξω και έτσι ούτε "καρουμπαλάκι" δεν είχε η μικρή μου.

 

 

Πώς το κατάφερες να μην κοπείς; Είναι εύκολο;

Και μια τελευταία ερώτηση τη μαία πώς τη βρήκες; Μακάρι να έβρισκα κ εγώ μια τόσο καλή...

Το να μην κοπείς δεν κάνεις κάτι, είναι και λίγο θέμα τύχης μάλλον,

το πως κατεβαίνει το μωρό...

αλλά το σημαντικότερο

να μη σε κόψει ο γιατρός!

Αν ήμουν στην Αθήνα θα πήγαινα στην Ευτοκία

γιατί ξέρω το πνεύμα στο οποίο κινούνται και αυτό μου ταιριάζει

στη Θεσσαλονίκη δεν είναι και πολλές σε αυτό το μήκος κύματος

και όπου και να ρωτήσεις (γονείς κυρίως) για μια καλή μαία-ψυχοπροφυλάκτρια θα πέσεις σε συγκεκριμένα άτομα!

Link to comment
Share on other sites

και παλι λεω δεν θεωρειται επικυνδυνο λογω προηγουμενης καισαρικης????δεν ειμαι υπερ της καισαρικης με την πρωτη δυσκολια αλλα θεωρω παρακινδυνευμενο τον φτ μετα.το ξερω οτι γινεται αλλα.....

μπορεις να μας παραθεσεις απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα και σε ενα τοσο ιδατερο τοπικ το επαναλαμβανεις δυο φορες???

πρεπει να προσεχουμε τις λεξεις που χρησιμοποιουμε....

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=252557&postcount=23

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννησα το γιο μου,πριν 9 μηνες,αναγκαστηκα και μπηκα για επειγουσα καισαρικη επειδη ο μικρος ζοριστηκε και εκανε κακα μεσα και παραλληλα εγω ενω ειχα πονους,ειχα διαστολη 1 επι 6 ωρες!!

Γιατί 9 μήνες στην κοιλιά σου έκανε κακά έξω???

Αν οι παλμοί του μωρού δεν έπεφταν αυτό δεν είναι λόγος!

Το να έχεις πόνους για 6 ώρες και να μην έχεις διαστολή

μήπως είχε να κάνει με το ότι ήσουν 6 ώρες ξαπλωμένη

ενώ θα μπορούσες δοκιμάζεις διάφορες στάσεις που θα βοηθούσαν

ή ακόμη καλύτερα να περπατάς!

Το τελευταίο όταν το ακούνε στις κλινικές κάτι παθαίνουν

εγώ όταν το ζήτησα μου είχαν πει αποκλείεται...

Οπότε ούτε το δεύτερο συνιστά σοβαρό λόγο για καισαρική...

Και η μαμά μου μετά από 12 ώρες και με σπασμένα νερά δεν είχε διαστολή

αλλά μετά από 18ώρες με γέννησε φυσιολογικά

αλλά ποιος έχει την υπομονή να περιμένει???

 

ο περιγυρος φυσικα,συγγενεις,πεθερικα,κουνιαδα και τα σχετικα λενε οτι ειμαι υπερβολικη,οτι κ αλλες εκαναν καισαρικη και δεν επαθαν και τιποτα ενω εγω μαλλον τα μεγαλοποιω!!

οποτε αν ξερετε καποιο γιατρο απο θεσσαλονικη που ειδικευεται σε τετοιες περιπτωσεις,στειλτε μου ενα πμ.νομιζω οτι καποια κοπελα ανεφερε κατι σχετικο.

Αυτή ακριβώς ήταν η ατάκα της πεθεράς μου στον άντρα μου

στην αίθουσα αναμονής όταν γεννούσα

και πριν καλά καλά το αποφασίσει ο γιατρός...

Έτσι τα κάνουμε τα χειρουργεία???

Και η καισαρική είναι από τα σοβαρότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

:wink:

Το 1916, ο Cragin χρησιμοποίησε την έκφραση « Μια φορά Καισαρική, για πάντα Καισαρική» (Once a cesarean, always a cesarean) προκειμένου να αναφερθεί στους κινδύνους της καισαρικής τομής σαν χειρουργείο και να πείσει ώστε να αποφεύγονται οι Καισαρικές τομές, με στόχο την μείωση κινδύνων από μελλοντικά χειρουργεία. Το 1960, η επανάληψη Καισαρικής τομής όταν έχει προηγηθεί ήδη Καισαρική τομή, έγινε η αποδεκτή πρακτική στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

 

Η εξέλιξη των χειρουργικών τεχνικών και η εξέλιξη στον τομέα της αναισθησιολογίας έδωσε ώθηση στο ποσοστό των διενεργούμενων καισαρικών τομών, των οποίων το ποσοστό από 5% που ήταν στις αρχές της δεκαετίας του 1970, εκτινάχθηκε στο 27% το 1988.

 

Αυτή η ραγδαία αύξηση συνοδεύτηκε από αύξηση της μητρικής θνησιμότητας, από επιμήκυνση του χρόνου νοσηλείας και από ανύψωση του κόστους νοσηλείας. Συνέπειες οι οποίες οδήγησαν τις Ηνωμένες Πολιτείες σε μια εθνική προσπάθεια μείωσης των ποσοστών καισαρικών τομών την δεκαετία του 1980. Οι καισαρικές που πραγματοποιούνταν λόγω προηγηθείσης καισαρικής, αποτελούσαν το 1/3 του συνόλου των επεμβάσεων, και η διενέργεια φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική τομή διαφάνηκε σαν στρατηγική μείωσης του ποσοστού των καισαρικών.

 

Από τότε μέχρι σήμερα, πολλές μελέτες για την ασφάλεια και τα οφέλη του κολπικού τοκετού μετά από καισαρική τομή διενεργήθηκαν.

 

Αφορά όμως την Ελλάδα το θέμα των αυξημένων ποσοστών Καισαρικών τομών; Με ποσοστό περίπου 31% επί των γεννήσεων, κατέχουμε την δεύτερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη. Και στην Ελλάδα, λοιπόν, αυτό το ποσοστό θα μπορούσε να μειωθεί εάν η προηγηθείσα καισαρική τομή σταματούσε να αποτελεί απόλυτη ένδειξη για την καισαρική τομή.

 

Σε έρευνες, κατά την ανασκόπηση της διεθνούς βιβλιογραφίας, το ποσοστό επιτυχίας ενός κολπικού τοκετού μετά από καισαρική τομή κυμαίνεται από 60% έως 90%.

 

Η γνώση των παραγόντων που συνδέονται με αυξημένα ποσοστά επιτυχίας μας βοηθά να προβλέψουμε ποιες γυναίκες αξίζει και μπορούν να μπουν σε αυτή την διαδικασία.

 

Το μικρό ύψος, το αυξημένο βάρος καθώς και η μεγάλη ηλικία της μητέρας συνδέονται με αυξημένα ποσοστά αποτυχίας. Βάρος νεογνού μεγαλύτερο από τέσσερα κιλά, μειώνει επίσης τις πιθανότητες επιτυχίας. Η παρουσία φυσιολογικού τοκετού ή κολπικού τοκετού μετά από καισαρική τομή στο μαιευτικό ιστορικό της γυναίκας, ενισχύουν σημαντικά τις πιθανότητες, με ποσοστά επιτυχίας που αγγίζουν το 89% και 93% αντίστοιχα.

 

Η διαστολή του τραχήλου πάνω από πέντε εκατοστά σε προηγούμενο τοκετό που εξελίχθηκε σε καισαρική τομή, αποτελεί επίσης θετικό προγνωστικό στοιχείο.

 

Γυναίκες στις οποίες το μεσοδιάστημα μεταξύ των κυήσεων ήταν μεγαλύτερο από 18 μήνες, δηλαδή η καισαρική τομή είχε γίνει πριν από 18 μήνες και πλέον, έχουν υψηλότερα ποσοστά επιτυχίας.

 

Ιδιαίτερη σημασίας έχουν, τέλος, οι λόγοι που οδήγησαν σε καισαρική τομή την προηγούμενη φορά. Στην περίπτωση κεφαλοπυελικής δυσαναλογίας, δυστοκίας και μη εξέλιξης του τοκετού, τα ποσοστά επιτυχίας είναι πιο χαμηλά.

 

Η ρήξη της μήτρας αποτελεί την σπουδαιότερη από την άποψη των συνεπειών, επιπλοκή ενός κολπικού τοκετού μετά από καισαρική.

 

Η αναφερόμενη πιθανότητα ρήξης της μήτρας σε διάφορες μελέτες κυμαίνεται από 0,2% έως 1,5%. Οι συνέπειές της περιλαμβάνουν τον θάνατο ή τις νευρολογικές βλάβες του νεογνού σε ποσοστό 30% των περιπτώσεων, την ολική υστερεκτομή, την αιμορραγία, τον τραυματισμό άλλων οργάνων όπως η ουροδόχος κύστη, και τον θάνατο της γυναίκας σε ποσοστό 1-2% των περιπτώσεων.

 

Γυναίκες με δύο καισαρικές τομές στο ιστορικό τους, έχουν τρεις με πέντε φορές μεγαλύτερη πιθανότητα ρήξης μήτρας.

 

Η πρώτη, ίσως, ένδειξη ρήξης μήτρας είναι η εμβρυϊκή δυσχέρεια η οποία αποτυπώνεται στο παθολογικό καρδιοτοκογράφημα. Άλλα σημεία είναι η μεγάλη διακολπική αιμορραγία, η ξαφνική μεταβολή στα ζωτικά σημεία και στο επίπεδο συνείδησης της γυναίκας και ο έντονος πόνος στην περιοχή της παλαιάς τομής.

 

Αυξημένο κίνδυνο ρήξης μήτρας αντιμετωπίζουν οι γυναίκες με ιστορικό προηγηθείσης κλασικής κάθετης καισαρικής τομής. Σε γυναίκες που έχουν κάνει περισσότερες από μία καισαρικές το ποσοστό ρήξης μήτρας ανέρχεται στο 3,7%.

 

Επίσης, ινομυωματεκτομή και πλαστικές εγχειρήσεις του τοιχώματος της μήτρας, αυξάνουν τον κίνδυνο ρήξης.

 

Η εκτεταμένη χορήγηση οξυτοκίνης σε γυναίκες που προετοιμάζονται για κολπικό τοκετό μετά από καισαρική αυξάνει τον κίνδυνο, και σε έρευνες το ποσοστό ρήξης μήτρας ανέρχεται στο 2,3% έως 2,7% των περιπτώσεων. Το ίδιο φαίνεται να ισχύει και στην περίπτωση της χρήσης προσταγλανδινών.

 

Γυναίκες με ιστορικό καισαρικής τομής απαιτούν ιδιαίτερη διαχείριση και μαιευτική φροντίδα, τόσο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης όσο και κατά τον τοκετό.

 

Η επιλογή σχετικά με τον τρόπο τερματισμού της εγκυμοσύνης ανήκει τόσο στην ομάδα υγείας όσο και στην ίδια την γυναίκα, η οποία πρέπει να είναι ενημερωμένη τόσο για τις διαφορετικές επιλογές που της δίδονται όσο και για τους κινδύνους και τις συνέπειες των επιλογών που κάνει.

 

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, πληροφορίες από το ιστορικό της γυναίκας, όπως και τα δεδομένα της νέας κύησης, πρέπει να συγκεντρώνονται και να αξιολογούνται. Η καταγραφή των παραγόντων που μπορεί να καθορίσουν την επιτυχία ενός κολπικού τοκετού μετά από καισαρική, όπως και των παραγόντων που μπορεί να οδηγήσουν σε ρήξη μήτρας βοηθά τόσο στην λήψη αποφάσεων όσο και στην ρεαλιστική αντιμετώπιση της κατάστασης.

 

Οι παραπάνω παράγοντες επαναξιολογούνται και την στιγμή της εισαγωγής της γυναίκας στο νοσοκομείο για τον τοκετό της.

 

Το Αμερικάνικο κολέγιο γυναικολόγων και Μαιευτήρων, τέλος, περιέλαβε στις κατευθυντήριες γραμμές που εξέδωσε το 1999, οδηγία σύμφωνα με την οποία, ομάδα με χειρουργούς, αναισθησιολόγους και νεογνολόγους, όπως και αίθουσα χειρουργείου, πρέπει να βρίσκονται σε ετοιμότητα κάθε φορά που διενεργείται κολπικός τοκετός σε γυναίκα με ιστορικό καισαρικής τομής.

 

Η διενέργεια κολπικού τοκετού μετά από καισαρική τομή είναι εφικτή και η χώρα μας έχει μείνει πολύ πίσω σε αυτό το κομμάτι της μαιευτικής φροντίδος.

 

Τα ποσοστά επιτυχημένων τέτοιων τοκετών σε άλλες χώρες πρέπει να μας ενθαρρύνουν και η γνώση των πραγματικών διαστάσεων των κινδύνων, όπως αυτή προσφέρεται από τις έρευνες, οφείλει να αποτελέσει οδηγό μας.

 

Μπορούμε να επενδύσουμε στον κολπικό τοκετό μετά από καισαρική τομή, έχοντας στο μυαλό μας πως η εναλλακτική μιας δεύτερης καισαρικής τομής δεν εκμηδενίζει τους κινδύνους.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ,ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΟΚ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΕΡ(ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ )ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡ.ΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ........ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ?ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ...ΠΑΛΙ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ

Link to comment
Share on other sites

οσο αναπτυσεται το εμβρυο μεσα στη μητρα φυσικα και αποβαλλει τις ουσιες που δεν του χρειαζονται στο αμνιακο υγρο.

οσο προχωρα η κυηση και φτανει προς το τελος,οι ουσιες που μαζευονται στο εντερο του εμβρυου δεν αποβαλλονται και ονομαζονται μυκωνιο.

η αποβολη του μυκωνιου γινεται μετα τη γεννηση του παιδιου και σ'αυτην οφειλεται το οτι τα μωρα βγαινουν απο το μαιευτηριο λιγοτερα γραμμαρια απ'οσα γεννηθηκαν.

 

το να αποβαλλει το μυκωνιο ενα εμβρυο στο τελος της κυησης ειναι επικυδυνο οχι μονο για το ιδιο αλλα και για τη μαμα.

μια πολυ καλη φιλη της μαμας μου που το επαθε αυτο πριν 30 χρονια σχεδον,γεννησε ενα νεκρο μωρο.

 

οποτε μη λεμε αβιαστα αν εκανε κακα το μωρο 9 μηνες στην κοιλια,τα πραγματα ειναι πιο συνθετα.

 

επισης απο τις εξι ωρες που δεν ειχα διαστολη,τις 5 ωρες εκανα κυκλους με τον αντρα μου στο γενεσις γυρω γυρω απο τις αιθουσες τοκετων!!τα ειχε παιξει ο καημενος!εγω ακαθεκτη!!αν με αφηναν ακομα θα περπατουσα!

οταν εσπασαν τα νερα μου μετα απο τοσες ωρες πονων,τα νερα ηταν καφε σκουρο!οποτε και δεν με αφησαν λεπτο γιατι προφανως ειχε πολυ ωρα τα ειχε κανει ο μπεμπης μου!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δε τιθεται θεμα προσβολης,καμια νομιζω δε θελει να παρει στραβα αυτα που λεμε εδω...ολα τα συζηταμε...

η λεξη ρισκο ειναι ατοπη....καθε εγκυμοσυνη και καθε ειδους τοκετος μπορει να εχει καποιους κινδυνους....απο τη πορεια της εγκυμοσυνης και του τοκετου κρινονται ολα...οποτε ας σταματησουμε τις λεξεις ρισκο,παρακινδυνευμενο,πεισμα κτλ....οσον αφορα το vbac, δε βοηθανε πουθενα αλλα ευνοουν οποιες φοβιες μπορει να εχει οποια μανουλα κανει προσπαθεια Vbac...

επισης το πρωτο και καλυτερο για να γεννησεις φυσιολογικα εχει να κανει με το παιδι και την ομαλοτερη γεννηση του,οχι με το μαχαιρι(αυτη η εκφραση "τρως το μαχαιρι" δε μου αρεσει καθολου...).Ειδικα για τις γυναικες που εχουμε μια καισαρικη νιωθω πως ειναι πολυ σκληρη και αδικη....

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω επισης οτι ο γιατρος μου πριν ακομα σπασουν τα νερα μου,εβλεπε οτι ο τοκετος θα αργουσε και μου ειπε "ολα θα πανε καλα,υπομονη να εχεις και ας γεννησουμε και αυριο!!";)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...