Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις και ιδιαίτερα με τον παιδικό σταθμό!!! Εκεί θα ξεδώσει και θα μάθει όρια και κοινωνικούς κανόνες!!!

Μη το καθυστερείς λοιπόν να ξεκουραστείς και εσύ λίγο!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρία, αυτά που αναφέρεις τα κάνει και ο δικός μου.

Γενικά είναι ζωηρό παιδί, όλα θέλει να τα πειράζει, του αρέσουν τα βιβλία αλλά δεν έχει υπομονή να ακούσει ένα παραμύθι, μου γυρνάει συνεχώς τις σελίδες να δούμε άλλες εικόνες και με ρωτάει τι είναι αυτό, τι είναι εκείνο.

Όσες φορές δοκίμασα να του διαβάσω ένα παραμύθι για να κοιμηθεί το βράδυ, απέτυχα παταγοδός, διότι ο κύριος σηκωνόταν για να δούμε τις εικόνες.

Όταν γυρνάμε το απόγευμα στο σπίτι ( μάλλον και από την χαρά του που μας βλέπει) τρέχει σε όλο το σπίτι, τρακάρει πάνω στα έπιπλα επίτηδες και φωνάζει μαμά κοίτα, πέφτει πάνω στους καναπέδες ( φυσικά έχουμε και μπόλικα καρούμπαλα.)

Και εμείς αρχίσαμε να το συζητάμε για παιδικό, πρέπει να εκτονώνετε το παιδί, μέσα στο διαμέρισμα πόσο να κουραστεί??

Link to comment
Share on other sites

Maria αυτά που γράφεις για το μικρό είναι της ηλικίας. Το ότι δεν επικεντρώνεται σε ένα παιχνίδι δεν ειναι κάτι περίεργο. Και ο Ιωακείμ τα ίδια έκανε. Τώρα που έχει μεγαλώσει κάπως μπορεί να περάσει πχ 15 λεπτά ζωγραφίζοντας ή να βλέπουμε τις εικόνες απο ένα παραμύθι λέγοντας του μια ιστορία. Ακόμη και τώρα δεν κάθεται να του διαβάσω κάτι, προτιμά να του αφηγηθώ μια ιστοριούλα.

Ο ιωακείμ μέχρι την Δευτέρα ήταν κατά κύριο λόγο στο σπίτι. τον κράταγε μια κυρία η οποία όταν ο καιρός το επέτρεπε τον εβγαζε βόλτα. Αλλα τις περισσότερες ώρες τις περνούσε στο σπίτι. Τώρα ξεκίνησε παιδικό και σίγουρα περνάει καλύτερα, μαθαίνει να μοιράζεται, να συμμετέχει,να επικοινωνεί. Πάντως κοιμάται ευκολότερα το μεσημέρι και το βράδυ!!

Βέβαια μερικές μέρες είναιπολύ ευερέθιστος και κάνει κάποια πράγματα που ξέρει ότι μας ενοχλούν- ιδιαίτερα το μεσημέρι που γυρνάμε απο τη δουλειά. Το κάνει μόνο και μόνο για να κινήσει την προσοχή μας - επειδή λείπαμε όλη τη μέρα, αλλά έτσι δημιουργει ένταση. Ελπίζω ότι σιγά σιγά θα ηρεμήσει!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ...

 

Είναι αλλιώς όταν μιλάς και με άλλες μαμάδες!! Ίσως μερικές φορές εμείς οι γονείς να χρειαζόμαστε περισότερη ψυχολογική υποστήριξη και όχι τα παιδιά μας! :D

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη όμως είναι τόσα πολλά αυτά που ακούμε……… καλύτερα να παρατηρούμε κάθε περίεργο ή ύποπτό σύμπτωμα και να είμαστε σε εγρήγορση ( και ας μας λένε παράλογες ή κουραστικές) παρά να εφησυχάζουμε και τρέχουμε μετά και να μην φτάνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας παραθέτω και κάποιες σημειώσεις μου σχετικά με το θέμα της ομιλίας σε μικρά παιδιά , σε αυτά που θα έπρεπε να λένε σχετικά με την ηλικία τους! Είναι σημειώσεις από το διαδύκτιο και από διάφορα βιβλία που κατακαιρούς διάβασα και τις έχω φυλάξει στον Η/Υ μου! Αυτό που με ενδιέφερε πάντα ήταν η ουσία και όχι το περιτύλιγμα και γιαυτό το λόγο δεν ξέρω να σας πώ από ποιό βιβλίο ακριβώς το αντέγραψα και το φύλαξα, αλλά νομίζω ότι δεν έχει και καμμία σημασία, σημασία έχει να αφυπνίσω τους γονείς για τα σημεία που θα πρέπει να εστιάσουν την προσοχή τους!

 

Ανάλογα με την ηλικία του, θα πρέπει να ανησυχήσετε όταν το παιδί:

 

18 μηνών λέει μόνο φωνήεντα και καθόλου σύμφωνα. Χρησιμοποιεί 2-3 λέξεις δυσκατάληπτες ή λέει 2-3 λέξεις αλλά δεν τις χρησιμοποιεί πάντα για να δηλώσει το ίδιο πράγμα, π.χ. βλέποντας τη μαμά λέει "μαμά", αλλά το λέει κι όταν βλέπει τον μπαμπά τον αδελφό κ.λ.π.

 

2 χρόνων όταν το λεξιλόγιο του, εκτός από το "μαμά", αποτελείται από λίγες και δυσκατάληπτες λέξεις και δεν παραθέτει δύο λέξεις, σχηματίζοντας προτάσεις του τύπου "μαμά πα" δηλαδή "η μαμά πάει έφυγε".

 

3 χρόνων όταν η ομιλία του εξακολουθεί να είναι δυκατάληπτη, το λεξιλόγιο του περιορισμένο σε ουσιαστικά και λίγα ή καθόλου ρήματα, δεν χρησιμοποιεί άρθρα, επίθετα, επιρρήματα, προθέσεις, δεν έχει την έννοια του πληθυντικού και δεν σχηματίζει απλές προτάσεις π.χ. "η Άννα πίνει γάλα".

 

4 χρόνων όταν οι προτάσεις του είναι μικρές και όχι σωστά οργανωμένες, π.χ. λέει "όχι φάω" αντί να λέει "δεν θέλω να φάω", ή λέει "θέλω να πάω τι κούνιε" αντί να λέει "θέλω να πάω στις κούνιες" Η ομιλία του δεν είναι πάντα κατανοητή π.χ. αφαιρεί συλλαβές από πολυσύλλαβες λέξεις, δεν λέει απλά συμπλέγματα συμφώνων όπως "κλαίω", "πλένω". Δεν μπορεί να διηγηθεί απλά και πρόσφατα γεγονότα.

 

5 χρόνων όταν το λεξιλόγιο του είναι περιορισμένο, και οι προτάσεις του μικρές και φτωχές σε περιεχόμενο. Σ' αυτή την ηλικία το παιδί πρέπει να χρησιμοποιεί προτάσεις με 10-11 λέξεις. Όταν δεν μπορεί άνετα να διηγηθεί ένα γεγονός και στην ομιλία του κάνει πολλά σφάλματα. Σ' αυτή την ηλικία υπάρχει ανοχή μόνο για τους φθόγγους "σ", "δ", "θ" και "ρ" τους οποίους μπορεί ακόμα να μην προφέρει σωστά.

 

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ax bax trisalah

 

Αρχες του καλοκαιριου ανακάλυψα ότι η κόρη μου δνε είναι χαρισματική. Υπάρχουν πολλά παιδάκια που λένε πιο πολλές λέξεις απο αυτην, που κάνουν πιο πολλά πράγματα απο αυτή και γενικώς μοιάζουν πιο σοφά παιδιά!

Για εμας βεβαια, ειναι καθε φορα που κανει κατι νεο, ενα μικρό θαύμα και μοναδικό.

Εκλογικεύοντας είπα και εγω πως ναι, γεννήθηκε στις αρχές του 9ου μήνα, μετά απο προβλήμματα ανάπτυξης στον 8ο (πολύ υψηλη πιεση στις μητριαιες αρτηρίες και οριακή αύξηση βάρους) και υπάρχει το θέμα της διόρθωσης των 3 εβδομάδων.

Σηκώθηκε όρθια στον 10-11ο μηνα, περπάτησε όμως μόνη της στον 13-14ο.

Λέει λέξεις 2 άιντε 3 μαζί, τις λέει με μπεμπε τρόπο και διεκδικει με φωνη όπου την παίρνει και όχι με λογο. Δεν ασχολείται με κυβους οπότε δε την έχω δει να τους στοιβιάζει, αλλά κάνει παζλ.

Δυσκολεύτηκα να δω πως το μικρό μου θαύμα είναι τετοιο όποιες και να ναι οι επιτεύξεις της.

θεωρητικά δέχομαι άτομα με Νοητική Υστέρηση, στην δική μου ζωή όμως είμαι τόσο τελειομανής και τελειοθηρική ώστε να ζητώ απο το 2χρονο (22 μηνών για την ακρίβεια) να ξέρει τον πίνακα των μεταλλικών στοιχείων?????

Χαλαρά, παιδες, χαλαρά.............

2602363760041690424fyMYvr_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oh-Mamy χαλαρα....οπως το λες!!

Η κορη μου μεχρι τους 22 μηνες ελεγε τις βασικες λεξεις!μαμα, μπαμπα, γιαγια, παπου,ατα.Οσπου μια ωραια πρωια αρχισε να μιλαει κανονικοτατα

και καθαροτατα!Η παιδιατρος μας δεν ανυσηχισε ουτε μια στιγμη μιας και μας ελεγε οτι αφου οι δραστηριοτητες τις ειναι φυσιολογικες (κινησιολογικη και νοητικη αναπτυξη), αφου καταλαβαινει απολυτα ολα αυτα που της λεγαμε και αφου ελεγε τα δικα της ακαταλαβιστικα σαν να μιλαγε....δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα!Τελικα ειχε δικιο!Ολα ηρθαν φυσιολογικα παρολο που ηταν αργοτερα απο το μεσο ορο των αλλων παιδιων για την ηλικια της.

Τωρα πια εχουμε παθει πονοκλεφαλο απο την πολυλογια της...μιλαει ασταματητα για ολα και για ολους!!! :D:D

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι είναι.. για να ανησυχουμε πρέπει να υπαρχουν παράλληλες ενδείξεις και σε άλλους τομείς.. και να έχουμε ξεφύγει απο τους ''πίνακες'' κατά πολύ.. αλλά αν ασχολούμαστε με τα παιδιά μας με την έννοια ότι τα παρακολουθούμε, εμπιστευομαστε τον παιδίατρο μας και πολύ περισσότερο το ένστικτό μας νομίζω ότι πρέπει να σεβομαστε χωρίς φόβο και άχγος τους ρυθμούς ανάπτυξης των παιδιών μας..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Oh-Mamy χαλαρα....οπως το λες!!

Η κορη μου μεχρι τους 22 μηνες ελεγε τις βασικες λεξεις!μαμα, μπαμπα, γιαγια, παπου,ατα.Οσπου μια ωραια πρωια αρχισε να μιλαει κανονικοτατα

και καθαροτατα!Η παιδιατρος μας δεν ανυσηχισε ουτε μια στιγμη μιας και μας ελεγε οτι αφου οι δραστηριοτητες τις ειναι φυσιολογικες (κινησιολογικη και νοητικη αναπτυξη), αφου καταλαβαινει απολυτα ολα αυτα που της λεγαμε και αφου ελεγε τα δικα της ακαταλαβιστικα σαν να μιλαγε....δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα!Τελικα ειχε δικιο!Ολα ηρθαν φυσιολογικα παρολο που ηταν αργοτερα απο το μεσο ορο των αλλων παιδιων για την ηλικια της.

Τωρα πια εχουμε παθει πονοκλεφαλο απο την πολυλογια της...μιλαει ασταματητα για ολα και για ολους!!! :D:D

 

 

 

Renia,τωρα ησυχασα!!κι εμενα 20,5 μηνων και λεει μαμα,μπαμπα,γιαγια,παππου...στο νοσοκομειο που ειμασταν γνωρισαμε ενα κοριτσακι που το ελεγαν Βαγια.απ την πρωτη στιγμη τη φωναξε σωστα!!ενα αλλο Σαββα το ελεγε βαβα,και τη Σοφια ... ουία!!πρωτη φορα που τον ειδα να προσπαθει,μαλλον ξεκιναει να ψαχνεται με τη γλωσσα μας..... :lol:

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Σχετικο άσχετο

παίδες, μιλούσα με τη φουρνάρισσα που έχει ένα αγοράκι 1 ημέρα μικρότερο απο την κόρη μου (αυτό δεν γεννήθηκε νωρίτερα ούτε ήταν λειψό στο ζύγι όπως το δικό μου). Μασάει κανονικά και έχουν καταργήσει τις πάνες.

Αγχώθηκα, ζήλεψα,,,, λαχτάρισσα τα χρήματα για τις πάνες να τα κάνω χαλάουα σε αισθητικό, μανικιουρ κλπ κλπ.

Στην συζήτηση με προέτρεψε η καλή αυτή κυρία ν ατην μαλώνω όταν κάνει τα τσισάκια της και τα κακά της εκτός απο το γιογιο και να την κυκλοφορώ χωρις πάνες. Το τελευαιο το κάνω περιστασιακά, γιατί πάμε και στον παιδικο, παει και στην γιαγιά της, αλλά ... να την μαλώνω?????..... χμ χμ την ευχαριστησα ευγενικα και δε ξαναεφερα την ιδια συζτητηση!!!!

Το ίδιο και στην συζητηση. Αν καταλαβαινει το τι λεμε, αν συμμετέχει με τα δικά της παιδικισια λογακια , αυτο μπορει να σημαινει χαιδεμα, μπορει να σημαινει βολεμα, επιλογη κλπ κλπ. Παιδες, τα παιδια που εχουν αναπτυξιακα προβληματα φαινονται, και εσεις να μη το καταλαβαινατε, θα το εβλεπε ο παιδιατρος και θα σας το ελεγε. Σε αυτην την ηλικια δεινουν δειγματα τα παιδια ακομα και με τον τροπο που αναπτυσσονται. Κανεις δε βγηκε στην συνταξη μουγκος ή νιανιαριζοντας (εκτος ισως απο κατι θειες μας που ακομα τις φωναζουν στο ΚΑΠΗ {{μπεμπεκα}}). Δινετε ερεθισματα στα παιδια, διαβαζετε τους βιβλια, συζητατε τα παντα, εμπλουτιζετε και εσεις το λεξιλογιο σας (μη μενετε στα παιδικισια και υποτιθεμενα απλα λογακια) και το θαυμα θα συμβει!...... ΧΑΛΑΡΑ....... και αν δεν ειναι τα σουπερ ντουπερ χαρισματικα τα παιδακια μας, ισως ειναι πιο ευτυχισμενα ετσι.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα ξεκίνησε από δική μου ανησυχία όταν η μικρή μου κόρη πλησίαζε τα 2 και δε μιλούσε όσο θα ήθελα, θέλω να πω μην ανησυχείτε!

Η δική γεννήθηκε πρόωρα κατά 2 μήνες, και όπως λέει και η Oh Μamy είναι και λειψό στο ζύγι ακόμη και τώρα :). Άρχισε να βγάζει δοντάκια 19 μηνων!!!!! ΡΕΚΟΡ σπάσαμε... αλλά είναι ένα πολύ πολύ χαρούμενο και κοινωνικό παιδί.

Εεε τώρα που είναι 29 μηνών τα λέει πλέον ΌΛΑ κάνει προτάσεις και κυρίως έχει αρκετά καλό λεξιλόγειο και ότι λέει το λέει πολύ καθαρά. Λέει τα περισσότερα σύμφωνα σωστά και ακόμα και το Ρ σχεδόν το λέει σε πολλές λέξεις.

Εκεί που ανησυχούσα ότι αργεί.. χωρίς να το καταλάβουμε κοιτιόμαστε με τον άνδρα μου και λέμε.. "καλέ αυτή μιλάει!!!" Σιγά σιγά και χωρίς να το καταλάβουμε πλέον λέει ότι θέλει ακόμα και τραγουδάκια (με το δικό της τρόπο). Της δείχνω εικόνες ή κάρτες και μου λέει λέξεις που δεν περίμενα να τις ξέρει. Διαβάζουμε παραμυθάκια και επαναλαμβάνει ή συμπληρώνει όλες τις προτάσεις. Ζητάει ότι θέλει, κάνει σχόλια.... πχ χθες μου ζητούσε μολύβι την ώρα που την ετοίμαζα για ύπνο και της λέω όχι τώρα.. και απαντάει "καλά θα πάρω μόνη μου" :)

Ζωγραφίζει κύκλους και σχέδια μέσα στα όρια και τις γραμμές προσπαθόντας να μη βγαίνει έξω.

Επίσης κόβουμε την πάνα με το σύστημα να την αφήνω χωρίς και να τη ρωτάω κάθε λίγο. Πλέον ελέγχει πλήρως τα τσίσα αλλά δεν προλαβαίνει τα κακά. Φυσικά και δε θα τη μαλώσω, απλά ανέχομαι τα ατυχήματα και εγώ και στο σταθμό και την έχουμε όλη μέρα χωρίς πάνα εκτός από το βράδυ, και γιατί το θέλει και το χαίρεται και για να μη ζεσταίνεται.

 

Κι όλα αυτά χωρίς καν να το καταλάβουμε ή να κάνουμε κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια. Πάει βέβαια και σταθμό όπου μαθαίνει πολλά και έχει διάφορες παραστάσεις. Και στο σπίτι διαβάζουμε βιβλία παίζουμε ζωγραφίζουμε, πάμε βόλτες, χορεύουμε, εεεε και μαθαίνει πολλά και από την αδερφή της γιατί ότι κάνει η μεγάλη από πίσω τα ίδια και η μικρή.

 

Για αυτό δε χρειάζεται άγχος.. αν είναι κάτι θα φανεί και το ένστεικτο της μάνας θα την οδηγήσει.

Oh- Mamy πόσο είναι το δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μαρια Στυλιανακη,ηθελα κι εγω να σε ρωτησω κατι αν αληθευει...

ακουσα οτι παιδακια που εκαναν πυρετικους σπασμους σε μικρη ηλικια,αργησαν πολυ να μιλησουν οπως και παλια μου δασκαλα μου ανεφερε και περιπτωση μαθητη της (με σπασμους) ο οποιος δεν συγκεντρωνοταν στο μαθημα,δεν παρακολουθουσε,αλλα μου ειπε οτι και η οικογενεια δεν βοηθουσε σ'αυτο!!

ο Νικολας μου ειναι 2 χρονων παρα μια εβδομαδα.τα καταλαβαινει ολα!!!κανει οτι του πω,με ακουει...οι λεξεις που λεει ομως ειναι: μαμα,μπαμπα,γιαγια,παππου,νονο,νονα,μαμ,κακα,κικη μιμη(δυο φιλες μου)

του μιλαω συνεχεια και κοιταω να με βλεπει οταν το κανω...βλεπω οτι μιμειται με τα χειλη του ψιθυριστα,η και χωρις ηχο,αυτα που λεω.δεν βλεπω αποτελεσμα ομως!! :(

παρηγοριεμαι με την αποψη οτι οφειλεται στους σπασμους η καθηστερηση της ομιλιας...αλλα αν δεν αληθευει αυτο???

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω ένα παράδειγμα γιού μιας φίλης μου, φιλολόγου με τρομερή αφοσίωση στο παιδί της ,που δεν έβγαζε άχνα εως 3 ετών...

 

Μια μέρα λοιπόν μιλήσε κανονικότατα χωρίς πολλα πολλα μπεμπεκισματα... μιλούσε σαν μεγάλος! είχα πολύ χιούμορ κιόλας. Ηταν σαν να ελεγε σας ακουγα τοσο καιρο αλλα βαριόμουνα να απαντήσω.

 

Δεν έχει κανενος είδους μαθησιακή δυσκολία είναι φυσιολογικότατος και πανέξυπνος....

 

Ισως βέβαια η αποχή από την ομιλία να ήταν και μια αντίδραση στο γεγονός ότι η μαμα του έλειπε αρκετές ώρες από το σπίτι λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.... δεν ξέρω...

 

Πάντως αν και αργησε.......τα κατάφερε μια χαρά!

 

.png

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

και όπως λέει μια φιλη,,, θα νοσταλγειτε την φαση που δε μιλαγαν, οπως εγω νοσταλγω την ηλικια που ολο κοιμοτανε μεχρι τους 6 μηνες και ελεγα ποτε θα επικοινωνουμε,, αχ ποτε θα μεγαλωσει να περπατα,,,,αχχχ και τωρα που σκαρφαλωνει λεω αμαν!!!

Εμεις μπηκαμε στην φαση του <<γιατι?>> και δε πειθεται με τίποτα. Λέει γιατι και κολάει σα να μηκαταλαβαινει ΄΄οτι αυτο που της απαντω σχετιζεται με το γιατι που ρωταει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναφσικά, σε αυτή την ηλικία δεν μπορεί να μιλήσει καποιος για καθυστέρηση στην ομιλία, απο ότι ξέρω.

 

είναι μια πολύ γρήγορη ηλικία στις αλλαγές, σε όλα τα επίπεδα.

σιγά σιγά θα γίνουν όλα!

όσο λιγότερο αγχώνεστε τόσο καλύτερα! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπημένο παιχνίδι είναι να πετά όλα τα παιχνίδια κάτω, να αδειάζει όλα τα ράφια και τα συρτάρια στο πάτωμα.

 

 

Ποτε το σταματανε αυτο βρε κοριτσια? και πως μπορουμε να του δωσουμε να καταλαβει οτι δε ειναι σωστο?

Οποτε υψωνω λιγο τη φωνη γιατι ηρεμα κανει πως το καταλαβαινει λεει και εκεινος οτι ειναι κακο αλλα το κανει, αν φωναξω λιγο βαζει τα κλαματα!!!

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

το παιδί σου έχει ανάγκη να χρησιμοποιήσει την δύναμη και τηνευελιξία του.

 

΄βρες ή αγόρασε 4 κούτες χαρτονένιες ή πλαστικές, γεμισέ τις με μπάλλες μαλακές, μαλακά ζωάκια (καλύτερα πλαστικές για να μην σκιστούν, αλλά για πρόχειρα μέχρι τις πλαστικές κάτι κάνουν - αν θές τις κολλάς με πχ τα υπόλοιπα απο χαρτί περιτυλίγματος κτλ)

 

και παίζετε κάθε μέρα να τα πετάτε απο το ένα στο άλλο κουτί, να τα αδειάζετε το κουτί ένα ένα,

να το αναποδογυρίζετε

 

και στο τέλος ΠΑΝΤΑ να τα βάζετε σαν παιχνί΄δι όλα πίσω πάλι στις κούτες τους.

 

όλα αυτά σε δωμάτιο που να μην κινδυνεύει απο έυθραυστα πράγματα.

 

όταν πάει να καταβάσε ράφια,

τότε, θα τον παίρνεις μαζι με το χεράκι πολύ απαλά ευγενικά αλλά αποφασιστικά, και θα πηγάινεις στις κούτες! κάνοντας αυτό θα λες

πάμε να πετάξουμε πράγματα! με χαρά.

 

όταν γίνει δυο τρείς φορές άυτό, θα καταλάβει, απλώς και μόνο απο το γεγονός ότι τον απομακρύνεις απο κάτι,

ότι αυτό το κάτι μάλλον δεν είναι καλό.

βασικά αυτόματα θα πηγαίνει στα κουτιά, εάν τον επιβραβεύσεις μετά με αγκαλίτσες κτλ.

όμως μέχρι να πηγαίνει αυτόματα, πρέπει για αρκετό καιρό να κκάνεις αυτή την οριοθέτηση. χωρίς φωνές καθόλου.

 

θέλει απλώς να κάνει κάτι δύσκολο με τα χέρια του. τα ράφια είναι μια ωραία πρόκληση και ακόμα πιο ωραία είναι η πρόκληση του να κάνει την μαμά να φρικάρει και να παίρνει αυτή την αστεία έκφραση στο πρόσωπό της!!!!!

 

 

οπότε οτιδήποτε αντίδραση έχεις ακόμα και κακή, μπορεί να ενθαρρύνει το να κατεβαζει ράφια.

 

πρέπει να μειώσεις στο ελάχιστο την αντίδραση σου, να τον πηγαίνεις στις κούτες και εκεί τότε να έχεις σούπερ ντούπερ αντιδράσεις σωματικά λεκτικά κτλ.

 

το άλλο θέλεις να γίνει κάτι βαρετό ( όταν πάει να κατεβάσει πάλι απο τα ράφια πράγματα θυμήσου σαν να είσαι στην εφορία. μπουααχ,.. και έτσι να μιλήσεις :) )

 

ενώ στις κούτες θέλεις να είναι όλα exciting. (όχι οι κούτες, η διαδικασία ε? να γελάς, να χαμογελάς, να εκφράζεσαι στομάξιμουμ)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι εμένα ο μικρούλης μου, 24 μηνών, λέει μόνο λίγες λέξεις και όχι καθαρά... δεν συζητώ για προτάσεις!

Δείχνει να τα ξέρει όλα όμως. του αρέσει να διαβάζει βιβλία και όταν του λέω να μου δείξει π.χ. που είναι το τάδε ζωάκι ή το τάδε αντικείμενο, το δείχνει αμέσως.

Παρατήρησα πως η baby siter χρησιμοποιεί τις λέξεις που λέει αυτός. πχ του λέει "Στέφανε θέλεις το βουβού? (αυτοκίνητο).

Της έχω πει αρκετές φορές να λέει τις λέξεις σωστά αλλά την ακούω συχνά πως συνεχίζει να το κάνει.

Επίσης έτυχε μερικές φορές να πει ο μικρούλης μου μια καινούργια λέξη και αυτή να ξεκαρδιστεί στα γέλια (προς θεού όχι κοροϊδευτικά αλλά επειδή τον κάνει γούστο) ή να μου πει "αχ σήμερα ο Στέφανος είπε ενείναι (δεν είναι) πρέπει να το ακούσεις, πες παιδί μου στη μάμά..." το λέει ο μικρός, γέλια αυτή. Εγώ βέβαια είπα μπράβο στο παιδί και το αγκάλιασα....

αλλά αναρωτιέμαι μήπως το παιδί έχει τρακαριστεί και γι' αυτό δεν λέει τίποτα.

Τι πρέπει να κάνω για να του τονώσω την αυτοπεποίθηση??

(ο χάρακας με την ηλικία του βγήκε λάθος. έκλεισε τα 2 στις 26/3. κάτι έκανα λάθος.... :oops: )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είναι η πρώτη φορά που γράφω είμαι καινούργιο μέλος.Ελπιζω να με βοηθήσετε και μένα.Ο μικρός μου είναι 28 μηνών και δεν μιλάει καθαρά πχ το νερό το λέει νενό,το παρακαλώ το λέει πακαλώ,παρατηρώ ότι δεν χρησιμοποεί ρήματα.Καταλαβαίνεις αμέσως τι θέλει να πει αλλά όταν είναι φουριόζος σε αυτά που θέλει να πει ακούγεται σαν άνθρωποσ των σπηλαίων.Ξέρει να μετράει και ξέρει να αναγνωρίζει τα περισσότερα γράμματα της αβ.Ολοι τα γνωστά μας παιδιά τους είναι 4-5 μήνες μεγαλύτερα μιλάνε πολύ καλύτερα...Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που γράφω είμαι καινούργιο μέλος.Ελπιζω να με βοηθήσετε και μένα.Ο μικρός μου είναι 28 μηνών και δεν μιλάει καθαρά πχ το νερό το λέει νενό,το παρακαλώ το λέει πακαλώ,παρατηρώ ότι δεν χρησιμοποεί ρήματα.Καταλαβαίνεις αμέσως τι θέλει να πει αλλά όταν είναι φουριόζος σε αυτά που θέλει να πει ακούγεται σαν άνθρωποσ των σπηλαίων.Ξέρει να μετράει και ξέρει να αναγνωρίζει τα περισσότερα γράμματα της αβ.Ολοι τα γνωστά μας παιδιά τους είναι 4-5 μήνες μεγαλύτερα μιλάνε πολύ καλύτερα...Τι να κάνω;

 

Καλώς ήρθες ΜΑΜΑ! Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω.... έχω κι εγώ τις ίδιες ανασφάλειες βλέπεις!

Προσπαθώ πάντα να μην ξεχνώ ότι το κάθε παιδάκι έχει τον χρόνο του και θέλει υπομονή και ενθάρρυνση. Αλλες φορές προβληματίζομαι και αγχώνομαι... ειδικά όταν ακούγεται σαν άνρθωπος των σπηλείων :D:D:D (πολύ καλό!!!!!!!).

Τι να πώ..... υπομονή!!!

Εύχομαι τα καλύτερα για σένα και μικρούλι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...