Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! (200 ενσημα)


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ.ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ,ΑΔΕΙΕΣ,ΙΚΑ,ΟΑΕΔ....κλπ.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΗΤ.ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 30.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΑΩ +12 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ,ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ,ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΜΕΤΡΗΘΟΥΝ 25+12=37 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ ΜΗΝΑ??????ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Η ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ!!!!! :idea:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΔΗΛΑΔΗ

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ =18

ΝΟΕΜΒΡ.-ΔΕΚΕΜΒΡ. 08 = 50

ΙΑΝΟΥΑΡ.09-ΜΑΙΟΣ 09 = 125

1-10 ΙΟΥΝΙΟΥ = 10

ΣΥΝΟΛΟ 203.

ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ Ή ΑΥΤΟΙ; ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΗΤ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ.ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΙΣ 56 ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 10/6/08 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΤ ΕΩ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΔΗΛ.ΤΕΛΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑ 200 ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΝΣΗΜΑ!!!!!ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΜΗΠΩΣ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν από τα μέσα Οκτωβρίου δεν εργάστηκες πουθενά; Το λέω επειδή πρέπει να έχεις 200 ένσημα στα τελευταία 2 χρόνια κι όχι συνεχόμενα. Δηλ. μπορείς να έχεις δουλέψει μερικούς μήνες το 2007 και μερικούς το 2008 και να έχεις συνολικά 200 ένσημα κι απ' τις 2 δουλειές. Κι έτσι μετράει.

 

Μου φαίνεται πως μετράνε τα ένσημα μέχρι και την ΠΗΤ σου. Γιατί απ' το λογιστήριο σου αφαίρεσαν 56; Έχει δίκιο η irene-stathis. Καλά στα έχει μετρήσει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ 18 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ STAGE ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΝΣΗΜΑ!!!!!ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΘΑ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ 56 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ+60 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ+6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΣΗΜΑ????ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΠΗΡΑ ΤΗΛ.ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΤΙΣ 56 ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ.ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΟΜΩΣ??ΜΕ ΠΗΤ 10/6/09 ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 7/6/09?????

Link to comment
Share on other sites

Για καθήστε ρε κορίτσια, τι σκ@τ@ ειναι τοτε η αδεια λοχίας και το εξάμηνο.

Εντάξει το εξάμηνο τα ενσημα κολούνται απο τον ΟΑΕΔ.

Η αδεια λοχειας ομως ειναι υποχρεωση του εργοδοτη σου. Για να σου κοψει τα ενσημα σημαίνει πως ειτε σε απολύει εν γνωση σου ειτε σου κανει οικειωθελη αποχωρηση ερειμην σου. Αρα δεν ειναι σωστος και κινδυνευεις και να μεινεις χωρις δουλεια και χωρις ενσημα. Παρε καλύτερα στην επιθεωρηση εργασιας και πες τους τα να σου πουν τι θα κανεις. Αλλά θεωρω οτι ο εργοδοτης σου κοιταει την παρτη του και μονο. Δεν απολύεσαι οταν εισαι εγκυος ουτε βεβαια δουλευεις μεχρι 3 μέρες πριν γεννήσεις! Αυτος θα σε ξεγεννησει; αντε τα πηρα τωρα :twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μία ομαλή εγκυμοσύνη, και δεν διακυνδυνεύει η υγεία του μωρού σου, καλό θα είναι να δουλεψεις τις 56 ημέρες εφόσον βέβαια συμφωνεί και ο εργοδότης σου. Είναι αρκετά τα λεφτά του ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, πιστεύω ότι είναι κρίμα να τα χάσεις

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΔΡΟΟΝΙΚΗ, το λογιστήριο της εταιρείας σου, σωστά σου τα βγάζει, γιατί τις 56 ημέρες, που πρέπει να σταματήσεις τη δουλειά σου πριν από την ΠΗΤ, δεν σε πληρώνει ο εργοδότης, αλλά το ΙΚΑ, και είναι το λεγόμενο επίδομα κυοφορίας. Απλά, όταν τελειώσει όλη η διαδικασία και μετά την γέννα και αφού πάρεις το επίδομα τοκετού και λοχείας και πας και στον ΟΑΕΔ, σου κολλάει τα ένσημα ο ΟΑΕΔ, για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα των 4 μηνών, που λείπεις από τον εργοδότη. Αυτό που σου είπε το ΙΚΑ για να δουλέψεις τις 56 μέρες πριν από την ΠΗΤ, λογικά δεν θα δικαιούσαι και το επίδομα κυοφορίας, αφού θα πληρώνεσαι κανονικά από τον εργοδότη σου. Αν όντως γίνει κάτι τέτοιο θα δικαιούσαι το επίδομα τοκετού και το επίδομα λοχείας και το αντίστοιχο επίδομα από τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=7&ansid=2

 

Από οτι λέει πρέπει να έχεις συμπληρώσει 200 ένσημα μέχρι την Π.Η.Τ.,αλλά και να μην εργάζεσαι στο επιδοτούμενο διάστημ(56μέρες πριν και 64 μετά). Άρα πρέπει να έχεις 200 ένσημα μέχρι να φύγεις με άδεια κυοφορίας. Τα ένσημα του τετραμήνου στα κολλάει ο Οαεδ(με μια μικρή επιφύλαξη αυτό) μετά άρα δεν μπορείς να τα προσκομίσεις στο ΙΚΑ όταν πας για το επίδομα κυοφορίας...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να βρεις καποιον φιλο και να σου κολλησει αναδρομια καποια ενσημα μεσα στο 2008? δεν ξερω καν αν γινεται. Ξερει κανεις?

ειναι πολυ κριμα αλλα μαλλον εχουν δικιο

και εγω ειμαι τεβε τωρα και για κανα διμηνο τα εχασα τα του ικα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ =18

ΝΟΕΜΒΡ.-ΔΕΚΕΜΒΡ. 08 = 50

ΙΑΝΟΥΑΡ.09-ΜΑΡΤΙΟΣ 09 = 75

ΕΩΣ 15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ = 13

+ 25 ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΔΕΙΑ

 

ΣΥΝΟΛΟ 181

 

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ 2009 ΚΑΙ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΠΗ 1/7 ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΡΩΤΑ ΤΟ ΠΑΝΤΩΣ

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
υπαρχει περιπτωση να βρεις καποιον φιλο και να σου κολλησει αναδρομια καποια ενσημα μεσα στο 2008? δεν ξερω καν αν γινεται. Ξερει κανεις?

ειναι πολυ κριμα αλλα μαλλον εχουν δικιο

και εγω ειμαι τεβε τωρα και για κανα διμηνο τα εχασα τα του ικα

 

 

υπαρχει χρονικος περιορισμος δεν γινετε να κολλησεις αναδρομικα ενσημα υπαρχει προστιμο τσουχτερο !

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...