Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΔΕΡΦΟΥ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ!


Recommended Posts

καλησπερα.θα ηθελα να σας πω την ιστορια μιας γνωστης μου που ομως θα απασχολησει κι εμενα αργοτερα και θα ηθελα την αποψη σας.στην περιοχη που μενουμε υπαρχουν 2 σχολεια,ενα πιο παλιο κι ενα καινουριο.οταν ηταν να πανε τα μεγαλα μας παιδια σχολειο στο παλιο γιατι εκει ανηκουμε δεν χωρουσαμε και αποφασισαν απο το δημο να μας μεταφερουν στο καινουριο.κανενα προβλημα.λιγο πιο μακρια αλλα μια χαρα σχολειο.τωρα που τα μικρα μας μεγαλωνουν(της γνωστης μου ηδη ηρθε η ωρα να παει α δημοτικου)παει η κοπελα να το γραψει και την λεει ο διευθυντης δεν γινεται να πας στο παλιο γιατι εκει ανηκετε.μα λεει αυτη το ενα παιδι εδω και το αλλο εκει?ποιο να πρωτοπαρω?δεν γινεται της ειπε.η κοπελα εκνευριστηκε δεν οδηγαει κιολας δουλευει πως να τα προλαβαινει?και το ενα σχολειο ειναι πιλοτικο και το αλλο οχι..καταλαβαινετε αλλες ωρες σχολανε στο ενα και αλλες στο αλλο.αυτο θα αντιμετωπισω κι εγω αργοτερα οταν θα παει το μικρο μου αργοτερα α δημοτικου.τι να κανουμε?εχετε κατι να προτεινετε?δεν ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο να το δεχτουν το δευτερο το παιδι αφου εκει φοιτα το πρωτο?σε ποιο νομο να βασιστουμε?θα σας ημασταν υποχρεες αν μας δινατε τα φωτα σας.ευχαριστουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Δυστυχώς δεν υπάρχει νόμος που να καλύπτει την περίπτωση αυτή, απλά, εθιμικά, οι διευθυντές δέχονται να πάρουν τα μικρότερα αδελφάκια, ακόμη κι αν ανήκουν αλλού, εφόσον υπάρχει μεγαλύτερο αδελφάκι στο σχολείο. Όταν όμως πραγματικά υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας (πχ το τμήμα έχει ήδη μέσα 27 μαθητές), τότε δεν μπορεί να παρανομήσει και όντως υπάρχουν περιπτώσεις αδελφών που πηγαίνουν σε διαφορετικά σχολεία ή γονιών που μετέφεραν το μεγάλο τους παιδί εκεί που θα πηγαίνει και το μικρότερο, για να είναι μαζί.

 

Το καλύτερο είναι, όταν πηγαίνετε, κατόπιν παρότρυνσης και συνεννόησης με το διευθυντή, να γραψετε το παιδί σας σε ένα σχολείο εκτός του τομέα σας,να του ζητάτε να σας υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση πως θα δεχθεί στη συνέχεια να εγγράψει και όλα τα επόμενα παιδιά σας στο ίδιο σχολείο. Πιστέψτε με, ειλικρινά, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξεκαθαρίσει από την αρχή το θέμα. Μπροστά στην υπογραφή, όλοι το σκέφτονται πολύυυυυ καλύτερα πριν σας υποβάλλουν σε παράνομες διαδικασίες που στο μέλλον ενδέχεται να ταλαιπωρήσουν πάρα πολύ εσάς και τα παιδιά σας.

 

Τώρα, στην περίπτωση της κοπέλας, καλό είναι να πάει στο διευθυντή της Πρωτοβάθμιας να δει αν η αδιαλλαξία του διευθυντή προέρχεται από ιδιοτροπία/επιθυμία να κρατήσει ανοιχτές θέσεις για να γράψει τα εκτός τομέως προσωπικά ρουσφέτια του ή από πραγματικό πρόβλημα στον αριθμό των παιδιών της πρώτης. Αν συμβαίνει το 2ο, δυστυχώς δεν έχει πολλές επιλογές, θα πρέπει να μετακινήσει και το μεγαλύτερο παιδί στο σχολείο του τομέα της.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση Αγγελινα 2 .η αληθεια ειναι οτι αυτο που παμε ειναι μεγαλο σχολειο ενω το αλλο ειναι μικρο και γι αυτο μεταφερθηκαμε. ο διευθυντης προφανως δεν ηθελε τοτε αλλα το ειχε αποφασισει ο δημαρχος.ο αριθμος των παιδιων δεν υπερβαινει τα 20-22 ανα ταξη οποτε δεν εχει δικαιολογια.πιστευω απο γινατι δεν δεχεται τα μικροτερα.εγω νομιζα οτι υπηρχε νομος για να δεχονται τα μικροτερα.οποτε τι να κανουμε?η λυση ειναι να παμε στο διευθυντη της πρωτοβαθμιας?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση Αγγελινα 2 .η αληθεια ειναι οτι αυτο που παμε ειναι μεγαλο σχολειο ενω το αλλο ειναι μικρο και γι αυτο μεταφερθηκαμε. ο διευθυντης προφανως δεν ηθελε τοτε αλλα το ειχε αποφασισει ο δημαρχος.ο αριθμος των παιδιων δεν υπερβαινει τα 20-22 ανα ταξη οποτε δεν εχει δικαιολογια.πιστευω απο γινατι δεν δεχεται τα μικροτερα.εγω νομιζα οτι υπηρχε νομος για να δεχονται τα μικροτερα.οποτε τι να κανουμε?η λυση ειναι να παμε στο διευθυντη της πρωτοβαθμιας?

 

Εγώ θα έκανα κανονικά γραπτή αίτηση και θα του έλεγα να μου την απορρίψει γραπτώς.

 

Στη συνέχεια θα απευθυνόμουν σε κάποιον που είναι πάνω από αυτόν, πχ στην πρωτοβάθμια, στον Δήμαρχο κτλ.

Δεν μπορεί να χωρίσει τα αδέρφια. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλοι γονείς με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η ekavi, αν θέλετε να κινηθείτε, μη μένετε σε προφορικές απαντήσεις. Κάντε γραπτή αίτηση στο διευθυντή του σχολείου, και, μόλις πάρετε αρνητική γραπτή απάντηση, προχωρήστε σε αίτηση στο διευθυντή της Πρωτοβάθμιας και στην αρμόδια δημοτική επιτροπή. Προσπαθήστε να μαζευτείτε όλοι όσοι αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα. Αν όντως είναι μικρός ο αριθμός των παιδιών, να δεις που θα του κοπεί με τη μια ο τσαμπουκάς του διευθυντή και θα σας γράψει.

 

Σε όλες τις αιτήσεις, να αναφέρετε όλο το ιστορικό και το λόγο γιατί και το πρώτο παιδί γράφτηκε σε σχολείο εκτός τομέα. Να τονίζεται δλδ ότι δεν ήταν προσωπική σας επιλογή, αλλά κατευθυνθήκατε σε αυτή τη λύση από τις αρμόδιες αρχές. Και να ενημερώσετε το διευθυντή ότι θα προσφύγετε στην Πρωτοβάθμια κλπ.

 

Ενημέρωσέ μας αν θέλεις για τις εξελίξεις...καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά τα προβλήματα τα επιλύει ο Διευθυντής της Πρωτοβάθμιας. Κακώς ασχολείστε με τον διευθυντή του σχολείου (όχι ότι δεν μπορεί κι αυτός, φυσικά θα μπορούσε να εξυπηρετήσει, αλλά παράτυπα, η επίσημη διαδικασία είναι στην Πρωτοβάθμια). Να πάτε να τον βρείτε, και αν υπάρχει θέση στο σχολείο, δεν βλέπω κανέναν λόγο να μην δεχτεί το παιδί για τόσο σπουδαία αιτία. Γραπτή αίτηση θα σας ζητήσει σίγουρα, αλλά αυτά τα θέματα επιλύονται με συνεννόηση. Η Σχολική Επιτροπή του Δήμου δεν έχει καμία σχέση με τη λειτουργία των σχολείων, ασχολείται μόνο με το κτιριακό κομμάτι, καθαριότητα κλπ. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.για να καταλαβω αφου ο διευθυντης της αρνηθηκε , να παει ξανα να κανει αιτηση γραπτη στο διευθυντη?μα θα την πει, αφου δεν γινεται να το δεχτω το παιδακι..τι την θες την αιτηση?και τι αιτηση ειναι αυτη?ο διευθυντης θα της δωσει το χαρτι της αιτησης?κι αν δεν θελει ο διευθυντης?να παει κατευθειαν στον διευθυντη της πρωτοβαθμιας?

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εγω γιατι νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενος νομος που υποχρεωνει τα αδερφια να ειναι μαζι στο ιδιο σχολειο?γνωριζει κανεις να μου πει απο πρωτο χερι?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να ανοιξει συζήτηση με το διευθυντή, τι και πώς. Ορίστε κύριε σας καταθέτω την αίτησή μου, δώστε μου αριθμό πρωτοκόλλου και απαντήστε μου εγγράφως, για να κινηθώ αν χρειαστεί περαιτέρω. Τελεία.

 

Την αίτηση θα την ετοιμασει μόνη της, από το σπίτι, δεν είναι κάτι δύσκολο. Προς τον Διευθυντή του τάδε σχολείου, αριστερά τα στοιχεία της, δεξιά το αίτημα εγγραφής και τους λόγους. Όπως όλες οι αιτήσεις σε δημόσιες υπηρεσίες. Από τον διευθυντή θα ζητήσει μόνο αριθμό πρωτοκόλλου. Αν δε θέλει να κοντραριστεί μαζί του όμως, ας πάει κατευθείαν στην Πρωτοβάθμια.

 

Νόμος συγκεκριμένος απ' ό,τι γνωρίζω εγώ, δεν υπάρχει. Είναι αρκετές οι περιπτώσεις αδελφών που φοιτούν, για διάφορους λόγους, σε διαφορετικά σχολεία.

 

Η επιτροπή του δήμου (δυστυχώς) έχει κι άλλες αρμοδιότητες, στο νομό μας τουλάχιστον...μας έτυχε παρόμοιο θέμα με υπεράριθμα παιδιά σε σχολεία στην Α δημοτικού, οι συνεδριάσεις γίνονταν στο Δημαρχείο και είχαν δικαίωμα ψήφου!

Link to comment
Share on other sites

η λειτουργία των δημοτικών σχολείων καθορίζεται από το πρεοδρικό διάταγμα 201 του 1998.

http://users.sch.gr/vmentzios/diat201.htm

 

Για την εγγραφή αδελφών σε σχολείο αναφέρει:

α) αδέλφια στα συστεγαζόμενα σχολεία εγγράφoνται στο ίδιο σχολείο. Στις περιπτώσεις που νηπιαγωγεία λειτουργούν με εναλλασσόμενο ωράριο τα νήπια εγγράφονται σε νηπιαγωγείο της σχολικής περιφέρειας που ανήκουν, το οποίο έχει το ίδιο ωράριο εργασίας (ίδια βάρδια) με το δημοτικό σχολείο που φοιτούν τα αδέλφια τους, ανεξάρτητα αν σχολείο και νηπιαγωγείο είναι συστεγαζόμενα ή όχι.

 

Άρα ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να εγγράψει το δεύτερο παιδί αν πρόκειται για συστεγαζόμενα σχολεία και όχι για διαφορετικά.

Τυπικά, λοιπόν, ο διευθυντής είναι καλυμμένος (και πρέπει) να μην εγγράψει το παιδί. Ειδικά μάλιστα αν γνωρίζει πόσα νέα παιδιά του έρχονται από το νηπιαγωγείο, και βλέπει ότι είναι πολλά και καλύπτεται ο αριθμός της τάξης με παιδιά της περιοχής, είναι σχεδόν απίθανο να εγγραφεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αιτησεις,πρωτοκολλα και χαρτουρα εχει αρχισει η χρονια και εχει πεταξει το πουλακι.

Καποια εγραψε να υπογραψει υπευθυνη δηλωση ο διευθυντης κτλ,μαλλον πιο πιθανο ειναι να βγει ο ηλιος απο την δυση.

Οτι ειναι να γινει, πρεπει να γινει με προσωπικες επαφες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Γνωρίζετε ποια είναι η νόμιμη διαδικασία από πλευράς σχολείου αν υπάρχουν παραπάνω παιδάκια για την Α΄ Δημοτικού;

Ο Διευθυντής αποφασίζει από μόνος του ποια θα εγγραφούν σε άλλο σχολείο;

Ή γίνεται κλήρωση αφού τα ίδια δικαιώματα έχει και το παιδί που μένει δίπλα και αυτό που μένει στο 500 μέτρα;

Ισχύει κάτι άλλο;

Οι γονείς μπορούν να ζητήσουν πριν γίνει κλήρωση (αν γίνεται φυσικά) να γίνει έλεγχος για παράτυπες εγγραφές; Και αν ποιος τον κάνει;

Και αν τίθεται τέτοιο θέμα δεν θα έπρεπε να είχαμε ενημερωθεί εγκαίρως;

Link to comment
Share on other sites

andigo απ' όσο ξέρω ο διευθυντής αποφασίζει δεν γίνεται κάποια κλήρωση. Μπορούν οι γονείς να ζητήσουν έλεγχο για εγγραφές. Στο σχολείο της κόρης μου συγκεκριμένα έφεραν στον διευθυντή εισαγγελέα γιατί είχε κάνει εγγραφές από ένα άλλο σχολείο που ήταν παλιά διευθυντής και από τελείως άσχετη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Με αιτησεις,πρωτοκολλα και χαρτουρα εχει αρχισει η χρονια και εχει πεταξει το πουλακι.

Καποια εγραψε να υπογραψει υπευθυνη δηλωση ο διευθυντης κτλ,μαλλον πιο πιθανο ειναι να βγει ο ηλιος απο την δυση.

Οτι ειναι να γινει, πρεπει να γινει με προσωπικες επαφες.

 

Οι προσωπικές επαφές στην Ελλάδα αποφέρουν καρπούς εφόσον ο αιτών έχει μέσον. Αν δεν έχει, το πιθανότερο είναι να χάσει το χρόνο του, μαζί με το δίκιο του. Βασικά, ισχύει ακριβώς αυτό που λέει η ekavi_:

 

Κι όμως Anthony2012, αν ήξερες πόσα προβλήματα λύνονται μόλις πεις σε κάποιον να υποστηρίξει γραπτώς αυτό που λέει προφορικώς...

 

Από την πείρα μου: τα περισσότερα. Και κυρίως, όταν μια αρχή (στην περίπτωση της θεματοθέτριας, ο Δήμος) σε βάζει να κάνεις κάτι παράτυπο (στην προκειμένη περίπτωση, να γράψεις το πρώτο παιδί σε σχολείο εκτός τομέα). Εκεί φυσικά και θα ζητήσεις από το διευθυντή να σε βεβαιώσει εγγράφως πως όλα τα υπόλοιπα παιδιά σου θα φοιτήσουν στο ίδιο σχολείο. Πώς αλλιώς θα κατοχυρωθείς, εφόσον δεν υπάρχει νόμος να σε καλύπτει;

 

Καλημέρα.

Γνωρίζετε ποια είναι η νόμιμη διαδικασία από πλευράς σχολείου αν υπάρχουν παραπάνω παιδάκια για την Α΄ Δημοτικού;

Ο Διευθυντής αποφασίζει από μόνος του ποια θα εγγραφούν σε άλλο σχολείο;

Ή γίνεται κλήρωση αφού τα ίδια δικαιώματα έχει και το παιδί που μένει δίπλα και αυτό που μένει στο 500 μέτρα;

Ισχύει κάτι άλλο;

Οι γονείς μπορούν να ζητήσουν πριν γίνει κλήρωση (αν γίνεται φυσικά) να γίνει έλεγχος για παράτυπες εγγραφές; Και αν ποιος τον κάνει;

Και αν τίθεται τέτοιο θέμα δεν θα έπρεπε να είχαμε ενημερωθεί εγκαίρως;

 

Συνήθως ο διευθυντής επιλέγει, πρώτα με κριτήρια υγείας (πχ αν το σχολείο έχει ράμπα και υπάρχουν προς εγγραφή παιδιά με κινητικά προβλήματα, έχουν προτεραιότητα) και κοινωνικά (πχ μεγαλύτερα αδέλφια στο σχολείο) κι έπειτα με άλλα, όπως εγγύτητα στο σχολείο κλπ. Αν γίνει κλήρωση, φυσικά και μπορούν οι γονείς να ζητήσουν να είναι παρόντες. Για τον έλεγχο, αν γίνει μήνυση στη διευθυντή για παράβαση καθήκοντος, γίνεται από τον Εισαγγελέα. Αν θέλουν να τον κάνουν οι ίδιοι οι γονείς, επειδή θεωρώ κάπως δύσκολο να τους επιτέρψει ο διευθυντής από μόνος του την πρόσβαση σε αυτά τα έγγραφα, χρειάζεται εισαγγελική παραγγελία. Η ενημέρωση κανονικά πρέπει να γίνει από το τέλος του προηγούμενου έτους. Σε μας είχαν μοιραστεί χαρτάκια στα παιδιά που τελείωναν το νηπιαγωγείο, αν θα εγγραφούν στην Α δημοτικού στο συγκεκριμένο δημοτικό ή όχι.

 

@πολύ χρήσιμος ο σύνδεσμος που παρέθεσες, emmaki.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emmaki τι σημαινει συστεγαζομενα σχολεια?και ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμος παιδιων για την α' ταξη?σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις και θα σας ενημερωσω για τα νεοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ανήκουν στο ίδιο σχολικό κτίριο και μοιράζονται την ίδια αυλή. Στο δικό μας κτιριακό συγκρότημα, ας πούμε, συστεγάζονται ένα 12θέσιο δημοτικό και 2 νηπιαγωγεία.

 

Το ανώτατο νόμιμο όριο, από όσο γνωρίζω, είναι τα 27-28 παιδιά. Η emmaki θα ξέρει καλύτερα αν έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη χρονιά ήταν για κάθε τμήμα 25+3 παιδάκια. Φέτος αν δεν κάνω λάθος με τα νέα μέτρα είναι 28+2 (για δημοτικό). Οι διευθυντές όμως αποφεύγουν όμως στην Α΄δημοτικού να ξεπερνούν τα 25 παιδιά.

 

Φαντάζομαι ότι αν είχε τεθεί θέμα για το ποια παιδιά θα φύγουν θα μας είχαν ενημερώσει μέχρι τώρα και να μην περιμένουν τον αγιασμό (το ότι υπάρχει θέμα με τον αριθμό των παιδιών μου το είπε άλλη μαμά). Όχι τίποτα άλλο έχω και τη μικρή στο δίπλα, από το δημοτικό, νηπιαγωγείο και είνα αδύνατο να τα προλαβαίνω. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός είναι 25 +10%....

Βέβαια πάντα με την προϋπόθεση ότι χωράνε στην τάξη, γιατί υπάρχουν αίθουσες που δεν χωράνε πάνω από 15 παιδιά ή, αν θέλετε, που δεν χωράνε με τίποτα 25 παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!εχω νεα.πηγε η φιλη μου με ολιγον τσαμπουκα και της ειπε ο διευθυντης οτι θα το παρει το παιδακι της τελικα,επειδη εχει ακομα 3 χρονια το μεγαλο της για να τελειωσει το δημοτικο.αν ηταν φετος το μεγαλο να παει εκτη δεν θα το επαιρνε το μικρο!!ακουσον ακουσον! σου λεει για μια χρονια μονο δεν το εγγραφω γιατι μετα το μεγαλο θα παει γυμνασιο!

Link to comment
Share on other sites

να δω τι θα μου πει εμενα οταν θα παω να γραψω το μικρο μου στην πρωτη και το μεγαλο μου θα πηγαινει εκτη.ουε κι αλοιμονο.ειλικρινα δεν ειναι δικαιολογια αυτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γνωρίζει κανείς να με ενημερώσει?

Εαν το νήπιο με το δημοτικό ειναι συστεγαζομενα αλλα το νήπιο δεν ανήκει στο δημοτικό, και για την πρώτη δημοτικού τα παιδάκια ειναι υπεράριθμα γιατι μπορεί να έρθουν κ αλλα απο άλλες περιοχές, γίνεται κλήρωση?

Η τα παιδάκι που πανε στο συστεγασμενο προηγούνται κ γίνεται κλήρωση για τα υπόλοιπα?

Ψάχνω να βρω καποιο νομό αλλα τίποτα....

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...