Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρακολούθησα το θέμα αποσπασματικά και αυτό που θέλω να ρωτήσω ίσως έχει ήδη συζητηθεί. Χάθηκα όμως στις 42 σελίδες έτσι αν κάποιος ξέρει σας παρακαλώ ας μου πει.

Τι εξετάσεις κάνουνε για να ελέγξουν αν το παιδί χρειάζεται θεραπεία με αυξητική; (πέραν του θυρεοειδή)

Η κόρη μου έχει/είχε υποθυρεοειδισμό και έπαιρνε θεραπεία. Το ελέγχουμε κάθε 6 μήνες τώρα. Αυτό που μας λέγανε και λένε για το ύψος της είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα είναι στο προβλεπόμενο για αυτήν ύψος. 'Ήταν πάντα > 3 % (κάπου μεταξύ 5 % -10 %). Στην τελευταία εξέταση και μετά που έφυγα από τον γιατρό στο παραπεμπτικό είδα ότι έβαλε και την IGF-I. Δεν μου ανέφερε όμως κάτι για αυτό.( είναι για να γίνουν μετά από 6 μήνες οι αναλύσεις). Είμαι λίγο σε αναμμένα κάρβουνα και λέω να πάω σε 3 μήνες να τις κάνω τις εξετάσεις.

Τι ακριβώς μας λέει η IGF-I και ποιες άλλες εξετάσεις γίνονται μαζί της;

Link to comment
Share on other sites

φιλεσ και φιλοι καλησπερα!!

 

πρωτα απο ολα ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ στην φιλη THEODOSI για τον τροπο που αντεδρασε στην ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΩΝ! ΚΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΦΟΒΕΡΑ ΘΕΛΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΖΟΥΜΕ!!

κατα τα αλλα θε τηλ αυριο για τα αποτελεσματα του καρυοτυπου..

 

επειδη η mpoumpoulitsa μαλλον θα μεινει στος 4 ποντουσ για αυτην την χρονια σκεφτομαι να πω στην ΦΑΦΟΥΛΑ να μας κλεισει κανα ραντεβου και για την αυξητικη.. μου φαινεται καιροσ πια εινια να ξερουμε τουλαχιστον που βαδιζουμε!!! δεν ειναι κακο νομιζω!! σε ενα μημα κλεινει το παιδι τα 6!!! θα σας ενημερωσω..

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά πιστεύω οτι είναι αυτονόητο για όλους τους γονείς να κάνουν οτι περνάει από το χέρι τους για να βοηθήσουν τα παιδιά τους και ειδικότερα όταν πρόκειται για θέμα υγείας. Ο γιός μου έχει κάνει πολύ μεγάλο αγώνα για να βρίσκεται σε ένα καλό επίπεδο και δεν μπορώ να αφήσω κανέναν να τον γυρίσει πίσω!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και περαστικα μας....

 

χτυπησε και σε μας η κεραμιδα... (σε 3 εβδομαδες γινανε ολα)

καταρχην πολυ χρησιμο το φορουμ οπως και το συγκεκριμενο θεμα..

με εξαιρεση βεβαια καποιες απιθανες μαμαδες που με το παιδι τους στις θεσεις 25-50 και πανω στην καμπυλη υψους και προφανως χωρις κανενα προβλημα ψαχνουνε με το ζορι να βρουνε προβλημα στα παιδια τους γιατι ειναι <<ψυχω>> ή απλα γουσταρουνε να <<παιζουνε>> με τον πονο των αλλων φυσιολογικων ανθρωπων που οντως εχουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ προβλημα ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΜΕΣΑ..

 

στη περιπτωση μας τωρα..

καναμε τις 2 εξετασεις και εχουμε gh 1.5 και 3 με οριο 10, εκτος καμπυλων υψος 100 εκ και ηλικια 5 χρ και 2 μηνων (κοριτσακι)

μαγνητικη και αλλες εξετασεις καλες..(ευτυχως γιατι αυτο δεν θα τ αντεχα)

 

μολις εκανα την αιτηση στην επιτροπη και αναμενω...

 

-ξερετε εαν διακαιολογειται να μας κοψουνε με τετοια στοιχεια?

-εαν μας κοψουνε ξανακανουμε αιτηση και περιμενουμε? ή ξανακανουμε εξετασεις μετα απο καιρο και ξανακανουμε αιτηση?

- εαν εγκρινουνε ποτε ξεκιναμε?

 

υ.γ. δεν ειμαι η μαμα..

 

 

 

 

 

ειμαι ο μπαμπας:cool:

Link to comment
Share on other sites

Jannis η εξεταση που σας έγραψε ο γιατρός σας είναι η σωματομεδινη c δεν ξερω λεπτομερειες παραπάνω να σου πω γιατι εμείς καναμε κατευθείαν την καμπύλη gh Στην πρώτη σελίδα του θέματος όμως θα βρεις αρκετές πληροφορίες για την IGF-I.

 

davidperry εμεις ειχαμε τιμες γυρω στο 4 και στο 3 στις καμπύλες και μας δωσαν εγκριση πριν ενα μήνα .Θεωρητικά θα παρετε κι εσείς έγκριση αλλά στην Ελλαδα ζούμε ποτέ δεν ξέρεις .. Παντως την διαγνωση για έλλειψη αυξητικής την έχετε με τέτοιες τιμές , μενει η έγκριση χορηγησης οποτε σε περιπτωση που (φτου φτου ) δεν παρετε έγκριση ξανακανετε μονο την αίτηση

Το μελος πακι ξερει καλύτερα την διαδικασία και ισως μας πει λεπτομέρειες .Οταν εχεις την έγκριση ξεκινάς άμεσα ή και οποτε εσυ θέλεις σε συνεργασία με τον ενδοκρινολόγο σας . Οπως και αν χει ευχομαι το καλύτερο και περιμένουμε νέα σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κ απο εμενα...τα νεα μας, υστερα απο νεα μετρηση ύψους παραμένουμε στη 10η θέση οποτε δε κάνουμε ακόμα αίτηση, γιατι οπως μας εχουν πει πλέον μόνο στα παιδια που ειναι κατω από την 3η θέση κ με ελλειψη δεινουν...

σε εμας, ένας άλλος γιατρός στο αγία σοφία μας είπε το εξής"κορυφαίο" : καποια στιγμη θα σταματησει να ψηλωνει κ τοτε θα παρετε την εγκριση, αυτο ειναι (κατα τα λεγομενα του) το μόνο σίγουρο"...

βέβαια, σε εμας ψάχνουν κ το σύνδρομο που κρύβεται πίσω από όλη την εικόνα, οπότε είμαστε λίγο διαφορετική περιπτωση...

τι να πω παντως...σε 6 μήνες θα κάνουμε κάποιες επαναληπτικές εξετάσεις(όχι την καμπύλη ) κ βλέπουμε...

πάντως αυτό που δεν μου έχει απαντήσει κανένας γιατρός ειναι το πως γίνεται οι εξετάσεις να δείχνουν έλλειψη αυξητικης κ παρολα αυτα το παιδί να ακολουθεί σταθερά μια καμπυλη...

Link to comment
Share on other sites

πακι καλημερα , σου ειναι ευκολο να μου θυμησεις? δηλ υψος βαρος ηλικια και γιατι πιστευεις οτι υπαρχει συνδρομο? και εμεις σταθερα καμπυλη γυρω στο 5-7%

κανατε και αυξητικη θετικη?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πακι δεν εχετε κάνει απλό καρυοτυπο για σύνδρομο ? Εμεις στο πακετο με την καμπύλη ηταν και ο καρυοτυπος .

Επίσης γι αυτο που ρωτάς να σου πω πως συμβαίνει καμια φορά το παιδι να ψηλωνει παρολη την έλλειψη .Εμεις πχ πήραμε χωρίς την ορμονη, το καλοκαιρι 3 πόντους!!!

Αν συνεχιζε να ψηλώνει έτσι και εμπαινε στις καμπύλες, η συμφωνία με την ενδοκρινολόγο ηταν να μην την ξεκινησουμε την αυξητική παρολο που είχαμε την έγκριση .

Ευχομαι το καλύτερο για το παιδί καλή μου .

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανει κ απλο κ μοριακο καρυοτυπο + διαφορα συνδρομα που ταιριαζουν στα "χαρακτηριστικα" του παιδιου...ολοι οι γιατροι(διαφόρων ειδικοτήτων) μας λένε πως υπάρχει κάποιο σύνδρομο το οποίο ,πλέον, δε νομιζω πως θα βρουμε κ ποιο ειναι, κ η αληθεια ειναι πως δε με νοιαζει να μπει καποια "ταμπέλα", αρκεί να ξέρω την εξέλιξη κ προς τα που να ψαχνω...γιατι, φανταστειτε πως τωρα καθε 6μήνες με ένα χρονο παμε μια βόλτα απο όλες τις ειδικοτητες(γενετιστη-νευρολογο-ενδοκρινολογο-αναπτυξιολογο-καρδιολογο-οφθαλμιατρο-κανουμε υπερηχα μαγνητικες κλπ κλπ) αυτα κ μονο για την παρακολούθηση. κ όλο αυτο έχει κουράσει ήδη το παιδι (5 χρονών)

Link to comment
Share on other sites

κ απο τη μια λεμε να σταματησουμε να το ταλαιπορουμε, απο την αλλη ομως βλεπουμε διαφορες αλλαγες που δε μπορουμε να το αφησουμε...αφηστε...ειμαστε περιπτωση...ομως για αυτο κ για την αυξητικη δε το πιεζουμε κ ας εχει ιβγει σχεδον μηδεν...konmar σε ευχαριστω πολυ...

κ για σας κ για ολα τα παιδακια ευχομαι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αληθεια πως γινεται και ψηλωνουν ενω εχουν μεγαλη (και οχι οριακη) ελειψη της ορμονης?

 

και η δικια μου 10 ποντους στα 2 τελευταια χρονια εβαλε,, βεβαια ηταν στο 10 και πηγε στο 0 στην κλιμακα... αα και ο παιδιατρος μας ελεγε οτι ειναι μια χαρα... και να μην κανουμε τιποτα, μονοι μας πηγαμε και το ψαξαμε στο ιπποκρατειο... (και φαγαμε την κρυαδα)

 

τεσπα παντως δεν υπαρχουν στοιχεια απο παιδια με ανεπαρκεια αυξητικης που δεν κανανε θεραπεια για να δουμε τι γινεται.. ειμαι καχυποπτος γενικα με τους γιατρους και τα φαρμακα και ειδικα οταν κοστιζουν ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ....

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!

 

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς !! SOS!!:oops::oops::oops:

 

ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΥ.. ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΣΤΗΝ ΦΑΦΟΥΛΑ ΝΑ ΤΗς ΤΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ!!

 

ΥΠΕΘΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΥΞΗΤΙΚΗς!!

ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ(ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΚΕΙ).

ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ!! ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΤΡΥΠΗΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ 3 ΦΟΡΕς ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΕΛΟΝΑΡΑ!! ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ Α ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΒΕΛΟΝΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ??

 

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ .. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ? ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ?? ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και περαστικα μας....

 

χτυπησε και σε μας η κεραμιδα... (σε 3 εβδομαδες γινανε ολα)

καταρχην πολυ χρησιμο το φορουμ οπως και το συγκεκριμενο θεμα..

με εξαιρεση βεβαια καποιες απιθανες μαμαδες που με το παιδι τους στις θεσεις 25-50 και πανω στην καμπυλη υψους και προφανως χωρις κανενα προβλημα ψαχνουνε με το ζορι να βρουνε προβλημα στα παιδια τους γιατι ειναι <<ψυχω>> ή απλα γουσταρουνε να <<παιζουνε>> με τον πονο των αλλων φυσιολογικων ανθρωπων που οντως εχουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ προβλημα ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΜΕΣΑ..

 

 

Νομίζω ότι κανείς δε γράφει σε αυτό το θέμα απλά γιατί είναι <<ψυχω>> ή απλά γουστάρει να <<παίζει>> με τον πονο των αλλων φυσιολογικων ανθρωπων. Όποιος γράφει εδώ πιστεύει ότι ενδεχομένως το παιδί του να έχει πρόβλημα ... κι ας είναι στο 25%. Μπορεί να έχει πέσει στο 25 από το 75% όπως επίσης μπορεί να έχει γονείς ψηλούς και να μη δικαιολογείται. Νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολική και άδικη!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχααα καλε το λέει .

Βρε Βερα εσύ γιατί κάνεις σαν να έχεις την μύγα καλέ :)

Εμείς που παρακολουθούμε το ποστ ξέρουμε ότι όλοι για να ψαχνόμαστε εδώ μέσα έχουμε τον λόγο μας . Αλλες είμαστε λίγο καλύτερα αλλες λίγο χειρότερα .

Ολες μας και ολοι μας θέλουμε να αποκλείσουμε πως το παιδι μας έχει καποιο παθολογικό πρόβλημα με το ύψος του , δεν θέλουμε να γίνουν τα παιδιά μας Σκλεναρικοβες και Φασούλες :P

Πάντα καλά να είστε !

Link to comment
Share on other sites

χαχααα καλε το λέει .

Βρε Βερα εσύ γιατί κάνεις σαν να έχεις την μύγα καλέ :)

Εμείς που παρακολουθούμε το ποστ ξέρουμε ότι όλοι για να ψαχνόμαστε εδώ μέσα έχουμε τον λόγο μας . Αλλες είμαστε λίγο καλύτερα αλλες λίγο χειρότερα .

Ολες μας και ολοι μας θέλουμε να αποκλείσουμε πως το παιδι μας έχει καποιο παθολογικό πρόβλημα με το ύψος του , δεν θέλουμε να γίνουν τα παιδιά μας Σκλεναρικοβες και Φασούλες :P

Πάντα καλά να είστε !

 

Μα έχω τη μύγα! Γιατί η περίπτωσή μου είναι αυτή που αναφέρεται! Ειμαστε πάνω κάτω από το 25%. Παρολα αυτά ανησυχώ! Δηλαδή αν υπαρχει καποιος με χειρότερο πρόβλημα ακυρώνεται το δικό σου και ξαφνικά είσαι 《ψυχω》!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Konmar ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Βοηθήστε με λίγο να καταλάβω τι εξετάσεις γίνονται συνολικά. Την οστική ηλικία πως την μετράνε; Μαγνητική γιατί κάνουνε;

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!

 

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς !! SOS!!:oops::oops::oops:

 

ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΥ.. ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΣΤΗΝ ΦΑΦΟΥΛΑ ΝΑ ΤΗς ΤΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ!!

 

ΥΠΕΘΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΥΞΗΤΙΚΗς!!

ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ(ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΚΕΙ).

ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ!! ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΤΡΥΠΗΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ 3 ΦΟΡΕς ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΕΛΟΝΑΡΑ!! ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ Α ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΒΕΛΟΝΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ??

 

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ .. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ? ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ?? ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ..

 

 

φροντισε να στην γραψει την εξεταση καποιος ενδοκρινολογος ωστε να στην καλυψει ο εοπυυ...προσφατα φιλη μου εκανε την εξεταση αυξητικης στην βιοιατρικη νομιζω αμπελοκηπων...ευχαριστημενη εμεινε οσον αφορα τα τρυπηματα στο μικρο της...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Konmar ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Βοηθήστε με λίγο να καταλάβω τι εξετάσεις γίνονται συνολικά. Την οστική ηλικία πως την μετράνε; Μαγνητική γιατί κάνουνε;

 

Την οστική ηλικία την μετρανε με ακτινογραφία άκρας χειρός

Για να πάρετε την διάγνωση ελλειψης αυξητικής ορμονης χρειάζονται δυο δοκιμασιες διέγερσης αυξητικης ορμονης Μια με το φαρμακο γλυκαγόνη και μια με L DOPA Εαν οι τιμες της αυξητικης δεν ειναι >= 10 τότε το τελευταίο βήμα ειναι η μαγνητική υποφυσης . Ολα αυτα τα ζητα το υπουργειο προκείμενου να εγκρίνει την χορήγηση. Με όλες αυτες τις εξετασεις κανεις αιτηση στο υπουργειο και ενημερωνεσαι για την αποφαση γραπτώς .

Η ενδοκρινολόγος θα σε ενημερώσει για ολα αυτα πιο αναλυτικά όμως .

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πρωι κανουμε. την εξέταση της αυξητικής.δεν πρεπει να είναι και πολύ εύκολη είμαι αρκετά αγχωμενη.!!!!!

Αυτό το χρονο τελικά πήρε 4,5 ποντους. Η γιατρός είπε οτι ακολουθεί μεν την 10 καμπύλη αλλά παρα όλα αυτά το παιδι με βάση

Τα δικά μας ύψη το παιδι είναι μακρια απο το στοχο! Απο την αλλη το μωρο δεν είναι πια πολύ μικρή σε ενα μήνα μπαίνει στα 7 ας ξέρουμε που βαδιζουμε καταλήξαμε με τη γιατρό!! Δηλαδή σε ενα μήνα θα είναι 6 και 1,08 και μισο και 19700.

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε μπουμπουλιτσα να μας πεις γιατι αν εξαιρεσουμε το βαρος που μολις πατησε τα 19, σε 15 μερες κλεινουμε τα 7 και ειναι 1.14 δηλ 6 π πανω απο σας και 1 χρονο κοινως ιδιες

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...