Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

και τώρα που δαγκώνουμε...σταματάμε τον θηλασμό????????


Recommended Posts

βοηθήστε με, γιατί δεν ΄ξέρω τί να κάνω!

σίγουρα θα έχετε ξαναγράψει για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ!

 

λοιπόν, θηλάζουμε σε κάθε ύπνο! δλδ βράδυ (σίγουρα) αλλά και το μεσημέρι για να κοιμηθεί και γενικά το παιδί μου κοιμάται με το στήθος!

 

απο χθές όμως ξεκίνησε να με κυνηγάει μέσα στο σπίτι (μπουσουλώντας πάντα, είναι ενός έτους) και να μου δαγκώνει τα πόδια, τα χέρια και όταν τον είχα αγκαλιά με δάγκωνε και στον λαιμό!

τον μάλωνα και με αυστηρό ύφος του έλεγα οτι η μαμά πονάει και οτι δεν κάνει!

 

το μεσημέρι που πηγαμε να κοιμηθεί, έβαζε το στήθος στο στόμα του, σήκωνε τα μάτια και με κοίταζε...και με δάγκωνε δυνατά! μία, δύο, τρείς...πόσες φορές ακόμη να του πώ οτι πονάω και δεν κάνει να δαγκώνει???? έφευγα απο δίπλα του, σπάραζε στο κλάμα, έμενε με τον μπαμπά του, νύσταζε κιόλας, αλλά δεν κοιμόταν αν δεν πήγαινα εγώ να τον βάλω στο στήθος! ξαναπήγα, πάλι τα ίδια! απο τις 2 το μεσημέρι, κατέληξε να κοιμηθεί στις 7 το απόγευμα γιατί μόνο τότε ήπιε κανονικά γάλα και πιπίλισε χωρίς να δαγκώσει. ΄το βράδυ δεν είχαμε πρόβλημα, θήλασε κανονικά!

 

σήμερα το μεσημέρι...πάλι τα ίδια! σε κάποια στιγμή είδα οτι είχα ένα μικρό αιμάτωμα στο στήθος, το οποίο ευτυχώς τώρα έφυγε! τον μαλώνω, του φωνάζω, φεύγω απο το δωμάτιο, τί άλλο να κάνω?????

στεναχωριέμαι! καταλαβαίνω οτι έχει ζόρι, δεν δαγκώνει για χαβαλέ, αλλά κι εγώ τί είμαι? απο ατσάλι????? τώρα το βράδυ, πάλι θήλασε κανονικά χωρίς δαγκωματιές!

 

τί να κάνω? πώς να του μάθω να μην δαγκώνει?

μήπως να κόψω τον μεσημεριανό θηλασμό? και πώς θα κοιμάται????

 

αχχχχ...τί θα κάνω? βοηθείστε όσες ξέρετε............

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κι εμένα με δάγκωνε ο μικρός:?.Το σταμάτησε όμως γρήγορα:rolleyes:.Δεν θέλει υπερβολικές αντιδράσεις από την μεριά σου.Ήρεμα για να καταλαβαίνει πως η μαμά δεν θέλει "αυτό που κάνει" αλλά "δεν δίνει και πολύ σημασία σε αυτόν που το κάνει".Θα το σταματήσει αρκεί να μην τραβάει την προσοχή σου όταν το κάνει;).Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ:rolleyes::lol:...

Link to comment
Share on other sites

τί να κάνω? πώς να του μάθω να μην δαγκώνει?

μήπως να κόψω τον μεσημεριανό θηλασμό? και πώς θα κοιμάται????

Δυστυχώς δεν ξέρω να μπορείς να κάνεις για να αποφύγεις τις δαγκωματιές - εμείς είμαστε πολύ μικροί ακόμα για δαγκώματα και ούτως ή άλλως δεν τον θηλάζω για να κοιμηθεί, ακριβώς για να αποφύγω τέτοιου είδους προβλήματα στο μέλλον.

 

Πάντως υπάρχουν τρόποι να κοιμηθεί ένα παιδί και χωρίς να θηλάσει. Σκέψου ότι κάποια στιγμή θα σταματήσει να θηλάζει, δεν θα συνεχίσει να ζητάει στήθος για να τον πάρει ο ύπνος. Ό,τι τρόπο χρησιμοποιήσεις τότε, αυτόν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εμένα με δάγκωνε ο μικρός:?.Το σταμάτησε όμως γρήγορα:rolleyes:.Δεν θέλει υπερβολικές αντιδράσεις από την μεριά σου.Ήρεμα για να καταλαβαίνει πως η μαμά δεν θέλει "αυτό που κάνει" αλλά "δεν δίνει και πολύ σημασία σε αυτόν που το κάνει".Θα το σταματήσει αρκεί να μην τραβάει την προσοχή σου όταν το κάνει;).Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ:rolleyes::lol:...

 

 

ούπς!!!

κατάλαβα τί λές! εγώ σήμερα φώναξα βέβαια γιατί ένιωθα οτι με κόβουν!

ίσως αν αντιδράσω έτσι όπως λές να έχει αποτέλεσμα! άντε να δούμε!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

- εμείς είμαστε πολύ μικροί ακόμα για δαγκώματα και ούτως ή άλλως δεν τον θηλάζω για να κοιμηθεί, ακριβώς για να αποφύγω τέτοιου είδους προβλήματα στο μέλλον.

 

ούτε εμείς θηλάζαμε μέχρι πρίν 2 μήνες για ύπνο! κοιμόταν μόνος του! μόνο στον βραδυνό θηλασμό τον έπαιρνε ο ύπνος! 10 μηνών όμως που άρχισαν τα θέματα με τα δοντάκια του, άλλαξε και κάποιες συνήθειες, μία απο αυτές ήταν και ο ύπνος του όπου ήθελε να θηλάσει για να κοιμηθεί.

Πάντως υπάρχουν τρόποι να κοιμηθεί ένα παιδί και χωρίς να θηλάσει. Σκέψου ότι κάποια στιγμή θα σταματήσει να θηλάζει, δεν θα συνεχίσει να ζητάει στήθος για να τον πάρει ο ύπνος. Ό,τι τρόπο χρησιμοποιήσεις τότε, αυτόν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τώρα.

 

τώρα που είναι η χειρότερη περίοδος με τα δόντια του, είναι ανέφικτο να του αλλάξω συνήθειες! απ'ότι μου είπε και ο παιδίατρος, οποιαδήποτε αλλαγή στην καθημερινότητά του αυτό το διάστημα θα τον κάνει χειρότερα! οπότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλον τρόπο. βλέποντας το παιδί σου να υποφέρει απο τα δόντια του, κάνεις ότι μπορείς για να το βοηθήσεις και όχι για να το κάνεις πιο ανεξάρτητο.

το παιδάκι σου πόσο είναι??

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.

 

Όσο γράφει το τικεράκι μου

 

 

 

είναι μικρούλη ακόμη! να το χαίρεσαι, και εύχομαι να μην σε παιδέψει με τέτοια θέματα!

ευχαριστώ πάντως για την γνώμη σου!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα με δαγκωσε πρωτη φορα πριν 2 βδομαδες στο ασχετο κ τη πρωτη φορα αφθορμητα τραβηχτηκα ,σταματησε,παγωσε σχεδον,με κοιταξε τρομαγμενος κ εκλαψε με παραπονο.Το ιδιο συνεβει κ ενα βραδυ μετα απο καμια βδομαδα,προσφατα,οπου νανουριζοταν εναω θηλαζε,σταματαει κ με δαγκωνει,ασυνειδητα,ειχα την ιδια αντιδραση,τραβηχτηκα αποτομα,οπου κ ξαναεβαλε τα κλαματα τρομαγμενος.Και τις δυο φορες τον καθησυχασα κ τον χαηδευα κ τον εβαλα με καλο τροπο να ξαναθηλασει οπουκ θηλασε με παραπονακαι κ λυγμους που σε 1 λεπτο τα ειχε σταματησει.

 

 

Πιο πολυ καταλαβα οτι ενιωσε οτι του το στερω,αλλα καταλαβε το λογο κ γι αυτο εκλαιγε ο καημενος,αλλα με το τροπο μου του εδειξα οτι θελω να θηλασει απλα να μη με δαγκωνει.

 

Δε με εχει ξαναδαγκωσει κ προσεχει πολυ οταν ερθει η ωρα.Δε με ποναειπ ποτε κ ας εχει πολλα δοντια.

 

Απλα οταν αρχιζουν να οριζουν τα δοντακια πειραματιζονται παντου.Δε σταματας το θηλασμο,απλα του εξηγεις αφου εχεις απομακρυνει το στηθος.

 

 

Εμενα πλεον με δαγκωνει οπουδηποτε αλλου.Φαση ειιναι!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμένα αρχισε να δαγκωνει και ομολογω οτι με επιανε τρομος καθε φορα που τον εβαζα αλλα ειδα οτι εσκασε δοντακι και σταματησε να το κανει...Πρεπει να εισαι σε επιφυλακη να βαλεις το δαχτυλο σου στο στομα του και να απομακρυνεις το στηθος σου οταν δεις οτι παει να δαγκωσει...Ειναι φαση και θα περασει,μην μειωσεις τιποτα βεβαια

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλα οταν αρχιζουν να οριζουν τα δοντακια πειραματιζονται παντου.Δε σταματας το θηλασμο,απλα του εξηγεις αφου εχεις απομακρυνει το στηθος.

 

Aυτό ακριβώς! Προσπαθείς να μην αντιδράσεις με φωνές (είναι δύσκολο αν έχεις πονέσει, αλλά μετά τις πρώτες φορές συνηθίζεις και μαθαίνεις να ελέγχεις τον εαυτό σου. Απομακρύνεις άμεσα το μωρό με το δάχτυλο και εξηγείς ότι δεν δαγκώνουμε, ήρεμα και χωρίς να το μαλώνεις. Χωρίς να το καθυστερήσεις πολύ, το ξαναβάζεις στο στήθος λέγοντας εθαρρυντικά λόγια, όπως πχ "κάνε μεγάλο στόμα για να μην πονέσει η μαμά" κλπ ή ό,τι νομίζεις ότι θα το βοηθήσει να συνεργαστεί. Αν το ξανακάνει, άμεσα και πάλι με ψυχραιμία το ξανααπομακρύνεις και μετά από σύντομη εξήγηση επιτρέπεις πάλι να θηλάσει. Αν δείχνει να μην καταλαβαίνει, έχε κοντά σου ένα μασητικό και δώσε να δαγκώσει αυτό, εξηγώντας ότι αυτό μπορεί να το δαγκώνει, το στήθος της μαμάς όχι. Αν αντιδράσεις ψύχραιμα το πιθανότερο είναι να σταματήσει να δαγκώνει πάρα πολύ γρήγορα. Αν αντιδράσεις υπερβολικά με φωνές πχ, μπορεί να του φανεί ενδιαφέρον και να το συνεχίσει.

Την περίοδο που βγάζουν δόντια έχουν ανάγκη να τρίβουν τα ούλα τους για ανακούφιση και εφόσον το στήθος είναι εκεί πρόχειρο, είναι λογικό να δοκιμάσουν να το χρησιμοποιήσουν για να ανακουφιστούν. Σαφώς και δεν πρέπει να το επιτρέπεις, πρέπει να αντιδράς και να ξεκαθαρίσεις ότι δεν επιτρέπεται, με ήπιο και ήρεμο τρόπο. Δεν είναι όμως αυτός λόγος ούτε να κόψεις τον θηλασμό, ούτε να σταματήσεις να το κοιμίζεις θηλάζοντας (εξάλλου τα περισσότερα δεν το κάνουν μόνο όταν είναι έτοιμα να αποκοιμηθούν, αλλά και σε άσχετες φάσεις).

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν πονανε τα δοντακια του οταν θηλαζει κι ενω παει να σε δαγκωσει να το μαλωνεις με υφος πιο αυστηρο (να καταλαβει απλα οτι το μαλωνεις οχι αγρια φωνη) και να εχεις κοντα σου ενα παιχνιδι απο αυτα που μασανε για τα δοντια και να του δινεις να ανακουφιζεται! ετσι θα ανακουφιζεται και θα καταλαει οτι αυτο μπορει να το δαγκωσει και οχι εσενα!

Θα σου ελεγα να συμβουλευτεις την Αγλαια για την ηλικια που εχει το μωρο σου.....αλλα επειδη εγω ειχα το ιδιο θεμα στους 9 μηνες μου ειχε πει οτι τα περισσοτερα μωρα εκπαιδευονται μεσα σε 3 μερες το πολυ!Οντως η δικια μου μετα τις 2 μερες δεν με δακγωνε.........τωρα περιμενω και αλλα 2 δοντακια απο πανω .....για να δουμε! Οποτε υπομονη και καλο κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ev μπορείς να μου πεις που θα βρω αυτή τη συζήτησή σου με την ΑγλαΪα? Το μωράκι μου δεν το εχει κάνει πολλές φορές αλλά καλύτερα να το κόψουμε νωρίς :) Είναι κ αυτός 9 μηνών.

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη τακτική που επίσης έχει αποτέλεσμα είναι όταν δαγκώνει σπρώχνεις το κεφαλάκι του μωρού μαλακά προς το στήθος: αντανακλαστικά το μωρό χαλαρώνει το στόμα για να το ανοίξει προκειμένου να αναπνεύσει καλύτερα. Παράλληλα λες ήρεμα, "δεν δαγκώνουμε". Γρήγορα καταλαβαίνουν ότι δεν μπορούν ταυτόχρονα να θηλάζουν και να δαγκώνουν...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το ιδιο προβλημα. το 10 μηνων μωρο μου με εχει τρελανει στις δαγκωματιες. οταν τον μαλωνω ηρεμα μου γελαει πονηρα!!! εχω πια ενα μονιμο πονο στις θηλες. θα τελειωσει αυτο το βασανο αν του βαζω αλοιφη;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πάλι. Μπορεί και να σταματήσει, μπορεί και όχι. Του ΄βαζω αλοι΄φη που και που, αλλά εμένα με δαγκώνει όταν χαλαρώνει και πάει να τον πάρει ο ύπνος. Μπορεί καμία να μου πει τί θα ήταν καλό να κάνω για να το σταματήσει; Όταν είναι ξύπνιος του λέω διάφορα, π.χ. "Ξέρεις τί καλό παιδί που είσαι τώρα που δε με δαγκώνεις;! Μπράβο σου!", αλλά όταν μισοκοιμάται τί...;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται πάλι. Μπορεί και να σταματήσει, μπορεί και όχι. Του ΄βαζω αλοι΄φη που και που, αλλά εμένα με δαγκώνει όταν χαλαρώνει και πάει να τον πάρει ο ύπνος. Μπορεί καμία να μου πει τί θα ήταν καλό να κάνω για να το σταματήσει; Όταν είναι ξύπνιος του λέω διάφορα, π.χ. "Ξέρεις τί καλό παιδί που είσαι τώρα που δε με δαγκώνεις;! Μπράβο σου!", αλλά όταν μισοκοιμάται τί...;

Δες αυτό που γράφω παραπάνω (μήνυμα #13). Ήταν το μόνο που απέδωσε στο γιο μου και για το παιδί μιας φίλης που όταν ξεκίνησαν να δαγκώνουν το έκαναν πολύ συστηματικά και ήταν αρκετά μικρά ώστε να συνεννοηθούμε.

Την τακτική την περιγράφει η Πατσούρου στο βιβλίο της. Όταν το πρωτοδιάβασα μου φάνηκε ότι θα ήταν σαν να θα προσπαθούσα να "σκάσω" το μωρό αλλά δεν είναι έτσι. Νομίζω τελικά ότι βασίζεται στην τακτική που πρέπει να ακολουθούμε αν μας δαγκώσει σκύλος π.χ. στο χέρι: πιέζουμε το χέρι μας προς το βάθος του στόματος, αναγκάζοντας το σκύλο να ανοίξει το στόμα... Είναι ο μόνος τρόπος να μας αφήσει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό που γράφω παραπάνω (μήνυμα #13). Ήταν το μόνο που απέδωσε στο γιο μου και για το παιδί μιας φίλης που όταν ξεκίνησαν να δαγκώνουν το έκαναν πολύ συστηματικά και ήταν αρκετά μικρά ώστε να συνεννοηθούμε.

Την τακτική την περιγράφει η Πατσούρου στο βιβλίο της. Όταν το πρωτοδιάβασα μου φάνηκε ότι θα ήταν σαν να θα προσπαθούσα να "σκάσω" το μωρό αλλά δεν είναι έτσι. Νομίζω τελικά ότι βασίζεται στην τακτική που πρέπει να ακολουθούμε αν μας δαγκώσει σκύλος π.χ. στο χέρι: πιέζουμε το χέρι μας προς το βάθος του στόματος, αναγκάζοντας το σκύλο να ανοίξει το στόμα... Είναι ο μόνος τρόπος να μας αφήσει αμέσως.

 

αυτό ακριβώς κάνω απο την μέρα που το διάβασα εδώ, και όντως ο μικρούλης μου ανοίγει το στόμα του και με αφήνει...αμέσως μετά όμως θα το ξανακάνει!

έχω φωνάξει, έχω μιλήσει ήρεμα, έχω μιλήσει αυστηρά, τον έχω πάρει αγκαλίτσα να του εξηγήσω οτι πονάω, έχω κάνει στα ψέμματα οτι κλαίω, έχω φύγει απο το δωμάτιο....τί άλλο να κάνω πιάααααααααααααααααααααα?????????????

 

ξέρετε βέβαια τί σκέφτηκα?

μήπως με δαγκώνει επειδή δεν θέλει να πιεί άλλο γάλα?

βρε λές? κι εγώ κάθομαι και επιμένω?

κάποιες φορές κλαίει βέβαια αν δεν του ξαναδώσω...αλλά αν του ξαναδώσω πάλι με δαγκώνει!

δεν βγάζω άκρη....

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς κάνω απο την μέρα που το διάβασα εδώ, και όντως ο μικρούλης μου ανοίγει το στόμα του και με αφήνει...αμέσως μετά όμως θα το ξανακάνει!

έχω φωνάξει, έχω μιλήσει ήρεμα, έχω μιλήσει αυστηρά, τον έχω πάρει αγκαλίτσα να του εξηγήσω οτι πονάω, έχω κάνει στα ψέμματα οτι κλαίω, έχω φύγει απο το δωμάτιο....τί άλλο να κάνω πιάααααααααααααααααααααα?????????????

Οι υπερβολικές -για τα δεδομένα του μωρού, γιατί για σένα που πονάς είναι απόλυτα φυσιολογικές!- αντιδράσεις, τύπου φωνή, κλάμα, μπορεί να οδηγήσουν το παιδί στο να επαναλάβει τη συμπεριφορά για να ξαναδεί την "περίεργη" αντίδραση.

Το να φύγουμε από το δωμάτιο ή άλλου είδους "απόσυρση" μπορεί για κάποια -ιδιαίτερα ευαίσθητα μωρά- να εκληφθεί ως "απόρριψη" από την πλευρά της μαμάς και είτε να βάλουν τα κλάμματα είτε να αρνηθούν να θηλάσουν (απεργία θηλασμού).

Χρειάζεται υπομονή, ηρεμία και σταθερή συμπεριφορά χωρίς να δραματοποιούμε την κατάσταση. Πίστεψέ με, σύντομα σταματάει το δάγκωμα.

 

ξέρετε βέβαια τί σκέφτηκα?

μήπως με δαγκώνει επειδή δεν θέλει να πιεί άλλο γάλα?

βρε λές? κι εγώ κάθομαι και επιμένω?

κάποιες φορές κλαίει βέβαια αν δεν του ξαναδώσω...αλλά αν του ξαναδώσω πάλι με δαγκώνει!

δεν βγάζω άκρη....

Αυτό μπορεί να συμβαίνει. Αν υποπτεύεσαι ότι πρόκειται να συμβεί μπορείς να είσαι προετοιμασμένη (π.χ. έτοιμο το μικρό δαχτυλάκι για να τον βγάλεις από το στήθος) ή να ρωτήσεις το μωρό αν θέλει να θηλάσει άλλο ή όχι. Αν σε δαγκώσει, μπορείς να πεις "δεν ήθελες άλλο; μπορούσες να πεις όχι ή [κάνοντας έναν αντίστοιχο ήχο ή κίνηση με το χέρι σου ή το κεφάλι πέρα δώθε, να πεις στο μωρό:], έτσι λέμε όχι, όχι δαγκώνοντας, η μαμά πονάει". Μπορεί να σου φαίνεται χαζό αλλά τα μωρά καταλαβαίνουν. Σύντομα θα καταλάβει ότι το δάγκωμα δεν είναι αποδεκτός τρόπος για το "όχι" και θα βρει άλλο τρόπο για να το εκφράζει.

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα μα λυση δεν βρισκω... μονο που η κορη μου δεν δαγκωνει απλα, αλλα θελει να παρει το στηθος και να φυγει.. οταν την θηλαζω καθιστη το δαγκωνει και θελει να σκαρφαλωσει πανω μου 'η στην πλατη του καναπε.. οταν την θηλαζω ξαπλα με δαγκωνει και θελει να μπουσουλησει.. εχω καταλαβει πως θελει και να φαει μα και να παιξει (ετσι γινεται εξαλλου και στα στερεα γευματα, το μυαλο της στο παιχνιδι)... ειτε δειξω οτι ποναω ειτε πνιξω τον πονο μου, αυτη δειχνει οτι καμαρωνει που με το στηθος στο στομα παει οπου να ναι...

πως να την κανω να καταλαβει πως το στηθος μου παει αναγκαστικα με εμενα και δεν μπορει να θηλαζει παιζοντας-μπουσουλωντας-περπατωντας????

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα μα λυση δεν βρισκω... μονο που η κορη μου δεν δαγκωνει απλα, αλλα θελει να παρει το στηθος και να φυγει.. οταν την θηλαζω καθιστη το δαγκωνει και θελει να σκαρφαλωσει πανω μου 'η στην πλατη του καναπε.. οταν την θηλαζω ξαπλα με δαγκωνει και θελει να μπουσουλησει.. εχω καταλαβει πως θελει και να φαει μα και να παιξει (ετσι γινεται εξαλλου και στα στερεα γευματα, το μυαλο της στο παιχνιδι)... ειτε δειξω οτι ποναω ειτε πνιξω τον πονο μου, αυτη δειχνει οτι καμαρωνει που με το στηθος στο στομα παει οπου να ναι...

πως να την κανω να καταλαβει πως το στηθος μου παει αναγκαστικα με εμενα και δεν μπορει να θηλαζει παιζοντας-μπουσουλωντας-περπατωντας????

 

Αυτό είναι κάτι διαφορετικό! Αυτό είναι πολύ φυσιολογικό στην ηλικία που είναι το μωρό σου. Όλα τα μωρά που θηλάζουν συνδυάζουν την ώρα του θηλασμού και με παιχνίδι - είναι μέρος του "συνωμοτικού" παιχνιδιού με τη μαμά, που εξελίσσεται όπως το παιδί μεγαλώνει: στην αρχή βάζει τα δάχτυλα στο στόμα της μαμάς, μετά βάζει τα πόδια στο στήθος της ή τον ώμο της, μετά εξασκεί νέες δεξιοτεχνίες ενώ θηλάζει και πάει λέγοντας...

 

Εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι να αξιοποίησεις εκείνη τη στιγμή με "εποικοδομητικό" παιχνίδι, δηλαδή με κάτι που και την ενέργεια του παιδιού θα εκτονώσει και θα είναι ανεκτό για σένα: μπορείς π.χ. να της μάθεις τα μέρη του σώματος/προσώπου (η μύτη της μαμάς, η μύτη η δική σου κλπ) ή να κάνετε παιχνίδια με τα χέρια σας (π.χ. κόλλα πέντε) ή να μετράτε τα δαχτυλάκια της ή να κάνετε κουκουτζα με τα μαλλιά σου ή μια πετσέτα κλπ.

Αν πράγματι το μωρό δεν πεινάει και θέλει να παίξει στην αγκαλιά σου, θα αφήσει το στήθος αλλιώς θα παίζει και θα γελάει κρατώντας το στήθος στο στόμα αλλά κοιτώντας σε στα μάτια, οπότε γλυτώνεις τα πολλά αεροπλανικά (και το αντίστοιχο τραβολόγημα του έρμου του στήθους).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι διαφορετικό! Αυτό είναι πολύ φυσιολογικό στην ηλικία που είναι το μωρό σου. Όλα τα μωρά που θηλάζουν συνδυάζουν την ώρα του θηλασμού και με παιχνίδι - είναι μέρος του "συνωμοτικού" παιχνιδιού με τη μαμά, που εξελίσσεται όπως το παιδί μεγαλώνει: στην αρχή βάζει τα δάχτυλα στο στόμα της μαμάς...

και στη μύτη και στα αυτιά και στον ομφαλό....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου η μικρούλα δάγκωνε!!! Οσο της έδινα σημασία κ φώναζα γιατί πονούσα ξαφνικά κ τέτοια το έκανε όλο κ περισσότερο!!! (η πονηρή:P)

Ετσι κάποια στιγμή είπα να δοκιμάσω την τακτική της αδιαφορίας...Με δάγκωνε κι εγώ έκλεινα το στόμα μου για να μην τσιρίξω κ έκανα πως δεν δυμβαίνει τίποτε το ιδιαίτερο...παράλληλα έβαζα το δακτυλο μου κ της έβγαζα το στοματάκι από το στήθος... εε αυτό ήταν μετά απ΄πο πολύ λίγες φορές το έκοψε!!!

 

Τώρα μπορεί να το κάνει πολύ σπάνια για να μου τραβίξει την προσοχή αλλά τώρα που καταλαβαίνει της εξηγώ οτί τα καλά παιδάκια δεν δαγκώνουν...

 

Κάποιες φορές την πιάνει μανια κ δαγκώνει όπου βρει αλλά έχω καταλάβει οτί εκείνη την ώρα την ενοχλούν πολύ τα δόντια της (γιατί γκρινιάζει) κ προσπαθει να ανακουφιστει με αυτό τον τρόπο..τότε της λέω πάλι τα ίδια με ήρεμο τρόπο οτι Πονάει η μαμά κ δεν δαγκώνουν τα καλά παιδάκια κι εσύ είσαι καλό παιδάκι κλπ...

 

Υπομονή:rolleyes::lol:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι διαφορετικό! Αυτό είναι πολύ φυσιολογικό στην ηλικία που είναι το μωρό σου. Όλα τα μωρά που θηλάζουν συνδυάζουν την ώρα του θηλασμού και με παιχνίδι - είναι μέρος του "συνωμοτικού" παιχνιδιού με τη μαμά, που εξελίσσεται όπως το παιδί μεγαλώνει: στην αρχή βάζει τα δάχτυλα στο στόμα της μαμάς, μετά βάζει τα πόδια στο στήθος της ή τον ώμο της, μετά εξασκεί νέες δεξιοτεχνίες ενώ θηλάζει και πάει λέγοντας...

 

Εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι να αξιοποίησεις εκείνη τη στιγμή με "εποικοδομητικό" παιχνίδι, δηλαδή με κάτι που και την ενέργεια του παιδιού θα εκτονώσει και θα είναι ανεκτό για σένα: μπορείς π.χ. να της μάθεις τα μέρη του σώματος/προσώπου (η μύτη της μαμάς, η μύτη η δική σου κλπ) ή να κάνετε παιχνίδια με τα χέρια σας (π.χ. κόλλα πέντε) ή να μετράτε τα δαχτυλάκια της ή να κάνετε κουκουτζα με τα μαλλιά σου ή μια πετσέτα κλπ.

Αν πράγματι το μωρό δεν πεινάει και θέλει να παίξει στην αγκαλιά σου, θα αφήσει το στήθος αλλιώς θα παίζει και θα γελάει κρατώντας το στήθος στο στόμα αλλά κοιτώντας σε στα μάτια, οπότε γλυτώνεις τα πολλά αεροπλανικά (και το αντίστοιχο τραβολόγημα του έρμου του στήθους).

 

θα το δοκιμασω και αυτο και ελπιζω να πιασει γιατι πλεον νιωθω οτι θα ξεκολλησει το στηθος μου.. σε ευχαριστω πολυ :-D

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ο δικος μου οταν βγαζει δοντια δαγκωνει πολυ, χερια, ποδια, λαιμο, οπου βρει

μια μερα με σαγκωσε την ωρα που θηλαζε. τον κατεβαζω αμεσως και τον αφηνω κατω. μετα εκλαιγε, τον βαζω στο στηθος, ξανα το ιδιο. τον αφηνω ξανα κατω και του λεω οτι η μαμα πονεσε και δεν εχει γαλα. νευριασε κι αρχισε να τσιριζει, μετα απο λιγο ηρεμησε και τοτε τον ξαναεβαλα να θηλαζει, δεν ξαναδαγκωσε στηθος. τα ποδια μου εν τω μεταξυ οπου με δαγκωνει κανουν μελανιες λες κι εχω φαει κλωτσιες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αχ δεν αντέχω..δεν ξέρω πως να την παλέψω.πριν λίγο με έπιασε απελπισία και είπε τέρμα πια ο θηλασμός...μετά από λίγο το μετανιώνω και ψάχνω στα φόρουμς...:(:(

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...