Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λανθασμένες οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή!


administrator

Recommended Posts

Όλα τα παρακάτω κείμενα προέρχονται απο αυτό το θέμα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21665

(έχουν μεταφερθεί εδώ με copy paste )

 

 

 

Παρακαλούμε τα μέλη να συνεχίσουν να παραθέτουν τις λανθασμένες οδηγίες που έλαβαν, σε αυτό το θέμα.

το παλαιό θα κλειδωθεί (παραμένοντας σε αυτή την ενότητα ) και στην θεση του θα εμφανίζεται αυτό το θέμα ως υπομνημα.

 

 

 

Παράρτημα 1 (κείμενα λανθασμένων οδηγιών – δημοσιευμένα εδώ )

1 ) Στην πρωτη της επισκεψη (2 εβδομαδων τοτε το μωρακι ) της ειπε να θηλαζει 5-10 λεπτα το πολυ απο καθε στηθος γιατι ετσι το μωρο παιρνει το 80% του γαλακτος χωρις να κουραζεται απο την προσπαθεια να θηλασει!!!

Το αποτελεσμα ηταν πριν ακομα σαραντισει να της κοπει το γαλα και το μωρακι να τρωει μονο απο μπουκαλι για να καλυψει την πεινα του.

 

2 ) Πριν λίγο πήραμε τον "καλό" μας παιδίατρο για να ρωτήσουμε πόσο μπορούμε να καθυστερήσουμε το εμβόλιο λόγω της αλλέργίας που έχει εμφανίσει η μικρή, όπως μας είπε να κάνουμε η παιδογατρεντερολόγος. Οταν του είπε ο άντρας μου οτι το μωρό συνεχίζει να έχει αιματάκι, αμέσως απάντησε οτι αυτά τα έχουμε ξαναπει... πρέπει να δώσουμε ξένο και συγκεκριμένα το αλμιρον τάδε. Ο άντρας μου το τόνισε " δηλαδή γιατρέ μας προτεινεται να δώσουμε ξένο;!" και εκείνος μάλλον θυμήθηκε οτι επιμένουμε στο θηλασμό και άρχισε να ρωτάει αν παίρνει κανονικά βάρος.

Του απαντήσαμε τότε οτι έχει πέσει από την καμπύλη του 75 και είναι τώρα πάνω απο τη καμπύλη του 50. Τότε αφού βρήκε πάτημα και χωρις να μας ρωτήσει για τις προηγούμενες μετρήσεις μας είπε οτι ... άρα το παιδί δε συτίζεται καλά και να δώσουμε το γνωστό γάλα! Αφού τον ξαναρώτησε ο άντρας μου αν μας συστήνει για την περίπτωση μας το ξένο μας απάντησε οτι καλό θα είναι να περιμένουμε 10 μέρες....

Φυσικά και θα τον αλλάξουμε .... μέσα μου πια το έχω αποφασίσει... απλά μένει να το πράξουμε κιόλας.

Δε μπορώ όμως να καταλάβω την ευκολία με την οποία μας παραπλανεί!

Αφού μετά έβαλε και την ίδια αμφιβολία και στον άντρα μου και αναγκάστικα να ανοιξω όλα τα site και το βιβλίο της Αννας Πατσούρου για να τον πείσω οτι 4 κιλά σε 5 μήνες είναι φυσιολογικό για ένα μωρό που θρεφεται μόνο με μητρικό γάλα και οτι καθόλου να μην πάρει βάρος πάλι φυσιολογικό είναι!!!

Αυτός είναι γιατρός γνωστοτατου μαιευτηρίου....

 

3 ) Εδώ στη Θεσσαλονίκη ένας παιδίατρος έλεγε σε μία μαμά ότι με το στήθος που έχει δεν θα μπορέσει να θηλάσει και δεν υπάρχει λόγος να το προσπαθήσει και έτσι κι αλλιώς στο ξένο γάλα θα καταλήξει το παιδί έφτασε 8 μηνών θήλαζε και ο γιατρός δεν το πίστευε...

 

4 ) το άλλο για το γυναικολόγο που τη 2η μέρα στην κλινική λέει στη μητέρα: Δεν έχεις γάλα και δεν θα έχεις, να πάρει χάπια να το κόψεις.

Η μαμά του λέει: Να πάρω χάπια για να κόψω το γάλα που δεν έχω; Αφού δεν έχω δεν υπάρχει λόγος να κόψω τίποτα!

Ο γιατρός τα έχασε! Την επόμενη μέρα το γάλα κατέβηκε και ήταν υπέρ άφθονο και ο γιατρός σαν να μην ήταν ο ίδιος, έγινε υπέρμαχος του θηλασμού...

 

5 ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΑΙΓΕ, ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΜΑΧΑΙΡΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΟΝΤΕΥΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΑΙΕΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΝΑ "ΔΕΘΩ" ΜΕ ΕΠΙΔΕΣΜΟΥΣ ΣΦΙΧΤΑ ΚΤΛ. (ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΥΣΩΝΑ ΚΙΟΛΑΣ )

 

6 ) Μια φιλη μου γεννησε ενα μηνα πριν απο μενα εναν υγιεστατο μπομπιρα 4 κιλων. Η φιλη μου απο την πρωτη στιγμη ειχε παρα πολυ γαλα. Πιεζε το στηθος και εκανε συντριβανακι!

Το μωρακι θηλασε απο την πρωτη στιγμη κανονικα μεχρι την πρωτη επισκεψη στην παιδιατρο περιπου μετα απο εναν μηνα Τοτε η εξυπνη παιδιατρος συνεστησε στην φιλη μου να δωσει συμπληρωμα γιατι το μωρο δηθεν δεν επαιρνε αρκετο βαρος. Εκ των υστερων που μου εδειξε το βιβλιαριο του παιδιου ειδα οτι ειχε παρει 800 γρ στον μηνα.Μεσα σε εναν μηνα και με τις ευλογιες της παιδιατρου ο μικρουλης εκοψε τελειως τον θηλασμο και κοπηκε και το γαλατακι της φιλης μου.Το ξενο γαλα ομως τον πειραξε και αρχισε να κανει διαρροιες ο μικρος.

 

7 ) πολλες φιληναδες μου εχουν πειστει τοσο πολυ απο τον παιδιατρο τους που συνεστησε φρουτοκρεμα-κουτι αντι για φρεσκα φρουτα,κι οταν τους λεω εγω οτι ο δικος μου μου το ειπε να δινω φρεσκα με κοιτανε περιεργα.

ξερεις τι δικαιολογιες τους ειπε για να δωσουν κουτι φρουτοκρεμα?οτι περιεχει πολυ σιδηρο κι αλλα μεταλλα και αντε μετα να τους πεισω οτι τα φρεσκα φρουτα ειναι καλυτερα.

 

8 ) Οδηγίες γιατρού:. όταν το παιδί κοιμάται στο στήθος να μην το ξυπνάμε αλλά να το αφήνουμε ..αποτέλεσμα η καλή μου φίλη που ακολουθεί την οδηγία αυτή είναι διαρκώς με το παιδί στο στήθος και τελικά καταλήγει να του δίνει συμπλήρωμα..

 

9 ) Οταν ο μωρουλης μου ηταν 15 ημερων(και ειχε παρει μονο 2-3 γευματα ξενο γαλα ) πηγαμε σε δημοσιο νοσοκομειο για να τον δουν για ενα φυσημα που ειχε εντοπισει η νεογνολογος στην καρδουλα του

Επρεπε να τον παω στο τμημα νεογνων του νοσοκομειου

Τον πηρε η γιατρος και την ενημερωσα οτι σε μιση ωρα το πολυ θα ξυπνησει για γαλατακι και δεν του δινω ξενο

Ωραια μου λεει θα σας τον φερουμε εξω....(εμεις δεν επιτρεποταν να μπουμε μεσα )

Περσε το μισαωρο,περασε μια ωρα και μετα απο λιγο μου φερνουν ενα μωρο με ξεκουμπωτο κορμακι,γεματο γαλατα στο προσωπακι του και μου λεει

Θα πατε κατω για μια ακτινογραφια και μετα παλι εδω,αα και τον εχουμε ταισει(της χρωσταω και χαρη ) πριν προλαβω να τη ρωτησω γιατι δεν με φωναξε ειχε χαθει πισω απο την πορτα

Και οταν πηγαμε για υπερηχο καρδιας η γιατρος στραβωσε γιατι για να του κανει τον υπερηχο επρεπε να ειναι ησυχος,αυτος πεινουσε και δεν με αφησε να θηλασω αλλα εφερε ενα μπουκαλι με γλυκοζη(λεει τα ηρεμει ) και του το ειχε στο στομα-αυτο που μου σρεσε ειναι οτι ο μικρος ακομα και τωρα δυσκολευεται με τα μπουκαλια και δεν επιανε τη θηλη και της εσπασε τα νευρα

 

10 ) Η μικρη μου δεν ετρωγε καλα για 2-3 εβδομαδες.Αρνοταν το θηλασμο και το μπουκαλι. το βαρος ειχε μεινει στασιμο .Με τα πολλα την πηγα στην παιδιατρο. η συμβουλη της .να κοψω το θηλασμο και να αλλαξω γαλα.τελικα αφου κατεβασα μουτρα μου ειπε να το θηλαζω το πρωι που θα εχω περισσοτερο γαλα. αποτελεσμα μηδεν.τελικα το παιδι ειχε ουρολοιμωξη. οι παιδιατροι στο παιδων μου ειπαν να συνεχισω το θηλασμο και οτι καλες οι σιτιστικες αλλαγες αλλα οταν το παιδι δεν περνει βαρος πρεπει να κανει εξετασεις.

 

11 ) Η μικρη μου δεν ετρωγε καλα για 2-3 εβδομαδες.Αρνοταν το θηλασμο και το μπουκαλι. το βαρος ειχε μεινει στασιμο .Με τα πολλα την πηγα στην παιδιατρο. η συμβουλη της .να κοψω το θηλασμο και να αλλαξω γαλα.τελικα αφου κατεβασα μουτρα μου ειπε να το θηλαζω το πρωι που θα εχω περισσοτερο γαλα. αποτελεσμα μηδεν.τελικα το παιδι ειχε ουρολοιμωξη. οι παιδιατροι στο παιδων μου ειπαν να συνεχισω το θηλασμο και οτι καλες οι σιτιστικες αλλαγες αλλα οταν το παιδι δεν περνει βαρος πρεπει να κανει εξετασεις.η παιδιατρος ειπε να μην του αλλαζω το προγραμμα - τα 5 σταθερα γευματα την ημερα ! τα 5 γεύματα είναι στάνταρ ή μπορούμε να ταίσουμε το μωράκι μας και ενδιάμεσα?

 

12 ) Εγώ γέννησα σε ένα νοσοκομείο που έδινε μάχες για το θηλασμό. Μέχρι και τα χαράματα έρχονταν οι μαίες να μας βοηθήσουν, μέχρι και την τελευταία στιγμή μας έκαναν μαθήματα, μας έλεγαν τους μύθους του θηλασμού, μας τόνιζαν τη σπουδαιότητά του κλπ.κλπ. Στο ίδιο νοσοκομείο ΟΛΟΙ οι παιδίατροι που πέρασαν να δουν το μωρό μου μου πρότειναν να δώσω συμπλήρωμα σε 3500 κιλά βρέφος.

 

13 ) (το είπε παιδίατρος σε γνωστή μου ) :να θηλάζεις αποκλειστηκά για 40 μέρες και μετά όποτε είσαι κουρασμένη να του δίνεις συμπλήρωμα!

 

14 ) Σήμερα γυρίσαμε απο τον παιδίατρο ο οποίος μας έδωσε οδηγίες για ρυζάλευρο

και: "σιγά σιγά να κόψεις τον θηλασμό."

Γιατί???? του λέω.

Μου απαντάει γιατι το γάλα σου δε θα προσφέρει ό,τι πρόσφερε το πρώτο 6 μηνο!!!!!!!!

Δηλαδή του λέω η σκόνη είναι καλύτερη απο το δικό μου?

Εκεί μου είπε όχι δεν εννοούσα αυτό....και προσθέτει: Μετά τους 6-8 μήνες αρχίζει η εξάρτηση του παιδού και δε θα μπορούμε μετά να του κόψουμε το β...ί!!!!!!!!!!!!!!! Πώς μιλάει έτσι???

 

15 ) Για τις μαίες συμφωνώ και επαυξάνω. [μαιευτήριο Ελενα] Για τις παιδιάτρους πάλι, έχω την αντίθετη εμπειρία. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, περνούσε και μία άλλη και μου συνταγογραφούσε ξένο γάλα..... ΜΗΠΩΣ και κάνει ίκτερο (το παιδί ήταν 3400γρ. ) .

 

16 ) Πηγα στην παιδιατρο,ο μικρος ειναι σημερα 6090γρ,εχει παρει σε ενα μηνα 760γρ.

Καλα μου λεει ειναι αλλα θα μπορουσε να εχει παρει αλλα 100γρ

Αν θελεις μπορεις να του δωσεις το βραδυ ενα γευμα ωστε να κοιμαστε κιολας

Οχι δεν θελω της ειπα εγω

και η απαντηση της..."Τοτε θα ανγκαστουμε να του δωσουμε σιδηρο"

 

17 ) πού να σου πω για ένα γυναικολόγο σε κέντρο υγείας που είπε σε μια μητέρα με νεογέννητο 10 ημερών ότι έχει θρόμβωση αδένα (εννοούσε απόφραξη πόρου... )

και ότι από στιγμή σε στιγμή μπορεί να δημιουργηθεί ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ (όπως λέμε έμφραγμα που είναι επικινδυνο για τη ζωή... )

και όπως καταλαβαίνεις στο έμφραγμα δεν μπορείς να κάνεις την καρδιά όπως πριν, και στη μαστίτιθα δεν μπορείς να κάνεις κάτι για τη θρόμβωση του αδένα....

και έδωσε στη μαμά dostinex με την ίδια λογική που χορηγούντα τα υπογλώσσια...

και η μαμά που είχε τρομοκρατηθεί τα πήρε...

θέλεις και τη συνέχεια;

Η μαμά πήγε στο γιατρό γιατί πονούσε λίγο από την απόφραξη του πόρου (είχε δημιουργηθεί μια κάπως σκληρή και ελαφρώς κόκκινη περιοχή στο μαστό ) και νόμιζε ότι με τα φαρμακευτική αγωγή θα της περάσει ο πόνος...

Πέθανε στον πόνο, έβαλε το μωρό να θηλάσει γιατί ο ανόητος γιατρός δεν της είπε ότι απαγορεύεται ο θηλασμός όταν λαμβάνεται αυτό το φάρμακο, προσπάθησε να αντλήσει με ένα χειροκίνητο θήλασρο χωρίς κανένα αποτέλεσμα, το μωρό έκλαιγε όλη τη νύχτα γιατί δεν είχε να θηλάσει (θήλαζε αποκλειστικά... ) και η μαμά έκλαιγε επίσης από τη βλακεία ολονών (του γιατρού και τη δική της... ) .

 

18 ) Ο πρώτος παιδίατρος που εξέτασε το μωράκι μας, όταν του είπα πως θέλω να τη θηλάσω, μου έδωσε τις εξής οδηγίες: να τη βάζω πέντε λεπτά σε κάθε στήθος και στη συνέχεια να της δίνω συμπλήρωμα. Ανόητη ούσα, ακολούθησα τη συμβουλή του πιστεύοντας ότι η τακτική αυτή, για την αρχή τουλάχιστον, θα εξασφάλιζε το απαραίτητο βάρος του παιδιού και δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα στον αποκλειστικό θηλασμό που επιθυμούσα για τη συνέχεια. Την πρώτη κιόλας εβδομάδα παρατήρησα ότι το κοριτσάκι μου δεν προλάβαινε καν να πιάσει τη θηλή σε αυτό το μικρό διάστημα, χόρταινε με το ξένο γάλα, κοιμόταν πέντε ώρες και το γάλα μου ολοένα και μειωνόταν. Είχα ήδη φτάσει σε αδιέξοδο.

 

19 ) Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ? ΑΥΤΟΣ ΘΑΡΡΩ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΑ ΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ , ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΘΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΡΙΩΝ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ................

 

20 ) Εμενα ενας παιδιατρος μου χε πει:"Μην δινεις στο μωρο γαλα απο την καταψυξη!!!!"

 

21 ) Να σας πω επισης τι μου ειπε η πρωτη παιδιατρος που ειχα. Ηρθε στο σπιτι να δει τη μικρη, και μου ειπε να μην τρωω πορτοκαλια, μπανανες, ξηρους καρπους, φραουλες και γαλακτοκομικα για να μην παθει αλλεργια το μωρο. Μολις αντιληφθηκα οτι δεν ισχυει κατι τετοιο-πλην των γαλακτοκομικων, τη σουταρα. Τοσο ασχετη ηταν.

 

22 ) Δε θα ξεχασω οταν η μπεμπα ηταν 5 ημερων , που ηρθε η παιδιατρος στο σπιτι και εκτος απο τις μπαρουφες που μου ειπε "μην τρως πορτοκαλια, μπανανες, φραουλες, γαλακτοκομικα, λαχανο, κρεμμυδι, σκορδο , ξηρους καρπους , φραουλες " με ρωτησε "Μηπως δεν εχεις γαλα?" "Μηπως πειναει το μωρο και κλαιει?" "Φτιαξε 90 ml χαμομηλι ή γαλα και αμα το πιει μετα το θηλασμο, τοτε δεν εχεις αρκετο γαλα".

 

23 ) Πήγα χθες στην παιδίατρο κ μου είπε ότι από τον 6ο μήνα θα πρέπει να θηλάζω μόνο πρωί βράδυ και τα υπόλοιπα γεύματα στερεές τροφές γιατί αλλιώς το μωρό θα παρουσιάσει ελλειψη σιδήρου.Αληθεύει αυτό?Δεν θα με οδηγήσει όμως αυτή η τακτική σε πρόωρο αποθηλασμό?

 

24 ) [θηλαζουσα μαμά] ομως καποια στιγμη ενοιωσα λιγες ενοχες διοτι ενω ο παιδιατρος μου συστησε στον 4ο μηνα να δωσω στο μωρο αυτην την κρεμα βανιλια, εγω δεν το εκανα..

 

25 ) [θηλαζουσα μαμά για τον παιδίατρό της]Π.χ. είπε οτι "Οταν επιστρέψεις στην δουλειά θα δεις - θα σου

μιεωθεί πολύ το γάλα με το άγχος"

 

26 ) Σημερα ο μικρος 5μηνων και 2 ημερων ηταν 7130 - ενα μηνα πριν ηταν 6700

Πηρε 430 γραμμαρια - και μου ειπε παλι τα δικα της [σ.σ. η παιδίατρος] - Οτι δεν πηρε τα 650 που επρεπε να παρει και μπλα μπλα μπλα και αλλα μωρα θα παρουν και 800 γραμμαρια και με εκανε να νιωσω και τυψεις η ατιμη Και ποσο θα τραβηξω αυτο με τονθηλασμο και να δωσω ξενο του παιδιου να παρει βαρος

Οταν της ειπα οτι δεν του δινω βανιλια ποιος ειδε τον θεο και δεν φοβηθηκε,μου εδωσε οδηγιες γιια φρουτοκρεμα και μου ειπε Πρωι γαλα(δεν ειπε αν θα ειναι δικο μου ή ξενο ) μετα φρουτα στη συνεχεια γαλα απογευμα βανιλια βραδυ γαλα και της λεω "Πας καλα???Μονο 5 γευματα κανει ενα μωρο 5 μηνων??"

"Γιατι μου λεει εσενα κανει παραπανω??"

 

27 ) μας λεει τα ακολουθα"κοιταξτε μαλλον ειναι αλλεργικη τελικα στο δικο σου γαλα! σταματα το θηλασμο και παρε να της δινεις υποαλλεργικο γαλα της humana και να δεις που θα στρωσει το παιδι!

 

28 ) γεννησε πριν απο 1 βδομαδα περιπου και της ειπε ο παιδιατρος οτι αφου δεν εχει "κατεβασει" πολυ γαλα να μην το προσπαθησει να θηλασει αλλο! αν δεν εχει ερθει ως τωρα δε θα ερθει της ειπε! και φυσικα της προτεινε ξενο γαλα συγκεκριμενο!!!

 

29 ) Σημερα πηγα την μπεμπα στην παιδιατρο και για να μην σας κουραζω μου ειπε οτι το μωρο ειναι ψιλολιγνο και να δωκιμαζα να του εδινα λιγο συμπληρωμα να παχυνει λιγο .Της ειπα οτι κλαιει πολυ κατα την διαρκεια της ημερας και μου ειπε οτι πιθανον να ειναι απο πεινα .

Ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ και ειχα 2 επιλογες αυτην και εναν αντρα,διαλεξα αυτην γιατι σκεφτηκα οτι ειναι γυναικα και θα ξερει κατι παραπανω για τον θηλασμο,αμ δε ,δεν ξερει τι της γινεται.Με ρωτουσε καθε ποτε την ταιζω και αν μετα το γευμα εχω ακομα γαλα.Προφανως δεν θηλασε η κυρια.

Οι ζυγισεις μας ειναι,

08/11/08 ημ.γεννησης 3800γρ και 52εκ.

13/11/08 εξοδος απο κλινικη 3720γρ

28/11/08 4250γρ 55,5εκ

18/12/08 4880γρ 58 εκ

12/01/09 5640γρ 60,5εκ.

Κοριτσια πειτε μου σας παρακαλω ειναι καλες οι ζυγισεις,μηπως οντως πειναει το παιδι μου??

 

30 ) Ο παιδίατρος τον προηγούμενο μήνα, μόλις η κόρη μου έγινε 10 μηνών, "ανακάλυψε" έντρομος ότι τη θηλάζω ακόμα. Έπαθε σοκ. Επειδή είναι της κατηγορίας "δεν είμαι αντίθετος αλλά όποτε και αν μπορώ θα στο κόψω", δεν τον εμπιστεύομαι και δεν τον ακούω σε θέματα διατροφής. Μόλις λοιπόν το ανακάλυψε λέει: Δεν υπάρχει πρόβλημα να συνεχίσεις να θηλάζεις αλλά συνήθως μόλις το παιδί γίνει 7 κιλά σταματάμε το θηλασμό γιατί το γάλα πλέον δεν είναι το ίδιο και δεν προσφέρει τίποτα στο παιδί. Και ρωτάω εγώ με ηλίθιο ύφος: και πως καταλαβαίνει το βυζί μου ότι το παιδί έγινε 7 κιλά και δεν παράγει πλέον το ίδιο γάλα??????

Άλλα λόγια ο γιατρός μετά.... εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα αν θέλεις κ.λπ

 

31 ) ερχεται ο συναδελφος στη δουλεια και λεει στον αντρα μου:

"ηρθε απο το σπιτι η παιδιατρος και μας ειπε οτι το γαλα δεν εχει κατεβει ακομα (ειχε γεννησει πριν 8 ημερες...!! ) και για να χορταινει το μωρο να δινουμε συμπληρωμα 60 ml σε καθε γευμα."

και οντως αυτο κανουν...

 

32 ) [11 ημερών μωρό] χθες ήρθε η παιδίατρος και μου είπε να τον βάλω σε σκληρό πρόγραμμα ,αν θέλω να έχω γάλα!!!, να τον ταΐζω αποκλείσθηκα ανά 3 ώρες και αν τέλει παραπάνω η κοιμηθεί κάποια φορά χωρίς να ολοκληρώσει το γεύμα του να τον αφήσω να κλαίει ώσπου να ξανάρθει η ώρα του - ακόμα μου είπε το τελευταίο γεύμα να είναι μπουκάλι .τέλος παντός να μην μακρυγορώ η παιδίατρος μου θέλει να του δίνω και μπουκάλι με ξένο (όχι δικό μου ) και πιπιλα όταν κλαίει

 

33 ) Η παιδίατρος μου στην πρώτη επίσκεψη που είδε τον μικρό, μου είχε πει πάντα να έχεις και 100μλ γάλα έτοιμο, να του το δίνεις συμπλήρωμα! για να κοιμάται περισσότερο

 

34 ) Η παιδίατρος μού έλεγε 10 λεπτά σε κάθε μεριά και αν δε χορτάσει το συμπλήρωμα - σίγουρα δεν το τηρούσα ευλαβικά το 10λεπτο, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί να μεινει και μια ώρα το μωρό στο στήθος και όλα να είναι καλά. Με το ζόρι και κυρίως λόγω της απογοήτευσής μου φτάσαμε μόνο μέχρι τους 3,5μήνες για το μεγάλο (μαζί με το συμπλήρωμα ) .Στο δεύτερο μια από τα ίδια - και πάλι δε φανταζόμουν ότι η παιδίατρος τα λεει από συμφέρον.

Τώρα στο τρίτο παιδί που πήγα σε εκείνη στην αρχή μου είπε το ίδιο πράγμα 10 λεπτα- της είπα έτσι δεν παίρνει το ερέθισμα όμως το στήθος να παράγει περισσότερο γάλα, αφού αυτο που έχω δε φτάνει - και έκανε τη μέγιστη παραχώρηση: μού είπε το πολύ 15 λεπτά.

 

35 ) δεύτερο ραντεβού με την παιδίατρό μας:

Πριν τη ζυγίσει, μετρήσει κλπ κλπ της μεταφέρω ότι η μικρή έχει φοβερή γκρίνια κυρίως τα απογεύματα και πως κοιμάται ελάχιστα και τη ρωτάω αν αυτό είναι κάτι φυσιολογικό ή όχι, οπότε και ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Πόσο συχνά τη θηλάζεις, κάθε 2 ώρες;

-2 ώρες δεν έχει τύχει να μεσολαβήσουν μέσα στη μέρα, μάξιμουμ 1-1,5.

-Ε, εδώ θα πρέπει να γίνουμε κακοί και να δώσουμε και λίγο ξένο ενδιάμεσα!

Φυσικά στο σημείο αυτό εγώ έχω αρχίσει να βγάζω αφρούς, ατμούς και όλα τα σχετικά... Σκέφτομαι: Να γίνω κακιά με το παιδί μου για ποιο λόγο, τι μου έκανε; Και αφού αναγνωρίζεις ότι θα γίνω κακιά αν του δώσω ξένο, γιατί μου το προτείνεις;;;;;;;;;;;;

- ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, δε θέλω να αποθηλάσω τώρα!

Εκείνη κοκκινίζει, κιτρινίζει κλπ κλπ και μου απαντάει πως δεν σημαίνει ότι θα αποθηλάσω αν δώσω και λίγο συμπλήρωμα.

Της ξανααπαντάω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ και τότε μου αναφέρει τη δεύτερη επιλογή:

-Να δώσουμε λίγο χαμομήλι, αλλά βέβαια αυτό δε θα βοηθήσει και σε τίποτα αυτό, μετά θα τρώει και πιο γρήγορα, μπορεί να κάνει και κανένα κολικό...

-Οπότε ;;;;;;

-Οπότε αν αντέχεις εσύ συνέχισε όπως κάνεις και ανάλογα με το βάρος της βλέπουμε.

-ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕΧΩ , άλλωστε ούτε καν ζυγίσαμε το μωρό να δούμε το βάρος της, δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε;

Ξανακοκκινίζει, κιτρινίζει κλπ, τη ζυγίζει, φυσικά η μικρούλα μου είχε πάρει βάρος και με το παραπάνω (1+κιλό σε 25 μέρες ) και τότε μου ξαναλέει, σχεδόν με λύπηση για το μαρτύριο που ζω:

-ΟΚ τότε, αφού αντέχεις, συνεχίζετε όπως είστε.

 

36 ) .σημερα πηγαμε στην παιδιατρο για το εμβολιο και μου λεει: τωρα μπορεις να της δωσεις και γιαουρτι και γαλα φρεσκο.τι γαλα πινει ?την θηλαζω της λεω α μεχρι το χρονο ομως μου λεει γιατι μετα δεν προσφερει τιποτα και θα γινει και μαμουχαλη.

 

37 ) Εγω εχω 3 παιδια εκ των οποιων θηλασα τα δυο πρωτα αποκλειστικα για 6 μηνες. Στο πρωτο παιδι ειδικα η παιδιατρος με ειχε αποθαρρυνει παρ'ολα αυτα επεμενα και δεν ειχα κανενα προβλημα βαρους και με τα δυο.

Το θεμα ειναι με το 3ο μου παιδι το οποιο χρειαστηκε να νοσηλευτει απο την γεννηση του στο παιδων. Εκει μας απεκλεισαν να το θηλασω οι παιδιατροι λογω της παθησης της τοτε. ( ρηξη εντερου ) .

Ενα περιπου μηνα πριν εκανα μια τυπικη επισκεψη σε πειδογαστρεντερολογο περισσοτερο για ενα τυπικο check up της κορης μου αφου τωρα ειναι υγιεστατη και η περιπετεια μας περασε.

Εκει πληροφορηθηκα οτι θα επρεπε να επιμεινω και να την θηλασω ειδικα αυτο το παιδι.

 

38 ) Κατόπιν ο παιδίατρος της είπε να θηλάζει μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας και το βράδυ να δίνει συμπλήρωμα για να μπορεί να ξεκουράζεται (κρίμα! ) Της είπε επίσης οτι ο θηλασμός μπορεί με αυτό τον τρόπο να συνεχιστεί χωρίς πρόβλημα όσο καιρό θέλει.

 

39 ) Μάταια προσπάθώ να την πείσω οτι δεν θέλω να δώσω φαρίν λακτέ στο παιδί μου....Ακούω λοιπόν το θεικό για να με αποτελειώσει:ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ!ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ. Της λέω γιατρέ είναι δυνατόν 5 μηνών μωρό να έχει βαρεθεί το μητρικό γάλα;

Παιδίατρος:μου έχει τύχει και με μωρό δύο μηνών και στο τέλος ήπιε ξένο γάλα με μπιμπερο!!!!!!

 

40 ) Ο παιδίατρος δεν μου λέει να σταματήσω αλλά με τον τρόπο του μειώνει τη σημασία του θηλασμού. πχ. μου είπε όταν κόλλησε ίωση το μωρό ότι ο θηλασμός μεν είναι ευεργετικός αλλά δεν δίνει αντισώματα στο μωρό.

Του δήλωσα ότι θέλω να θηλάσω μέχρι το μωρό να γίνει ενός έτους, το προσπέρασε, δεν το σχολίασε, σαν να μην το άκουσε.

Μου έδωσε πρόγραμμα απογαλακτισμού του μωρού, αρχίσαμε με ρυζάλευρο, φρούτα και στο τέλος του μήνα αρχίζουν οι σούπες.

Διαβάζοντας ξανά στο φορουμ του τηλεφώνησα και του είπα ότι δεν θέλω να τρώει ρυζάλευρο, μου πρότεινε φαριν λακτέ, του απαντώ δεν καταλάβατε δεν θέλω να τρώει βιομηχανοποιημένο, εξάλλου δεν του προσφέρει τίποτα προτιμώ να δίνω 2 φορές φρούτα, μου απάντησε ότι δεν γίνεται ας φάει 10 μέρες φαριν λακτέ άλλες 10 μέρες μπισκοτόκρεμα για να δούμε μήπως έχει αλλεργίες και θα το συζητήσουμε.

Επίσης μου είπε ότι όταν αρχίσουν οι σούπες θα πρέπει να πίνει γάλα μόνο πρωί και βράδυ, του επισημαίνω ότι επιθυμώ να θηλάσω 1 χρόνο, επιμένει γάλα μόνο πρωί και βράδυ και λέει και το αμίμειτο ότι όλα τα θηλαστικά αποθηλάζουν στους 5-6 μήνες γιατί αλλάζει η λειτουργία του πεπτικού τους και το γάλα δεν προσφέρει τίποτα παρά μόνο ασβέστιο και φώσφορο πράγμα που μπορεί να το πάρει και από άλλες τροφές.

 

41 ) ξαδέλφη που γέννησε σχετικά πρόσφατα, διέκοψε τον θηλασμό αμέσως μόλις βγήκε από το νοσοκομείο και ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε κανένα πρόβλημα, λόγω της παιδιάτρου γιατί της είπε τα εξής:

1 ) το βλέμμα του παιδιού είναι θολό, που σημαίνει ότι είναι πεινασμένο και δεν χορταίνει από τον θηλασμό

2 ) το μωρό δεν κλαίει για να δηλώσει την πείνα του γιατί είναι πολύ κουρασμένο από το να προσπαθεί να τραβήξει γάλα από το στήθος.

3 ) το γάλα τις πρώτες ημέρες δεν τρέχει μόνο του σαν σιντριβάνι που σημαίνει ότι είναι πολύ λίγο!

 

42 ) Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΟΤΙ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΟΠΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΣΕ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ΓΑΛΑ ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΜΕΤΑ.

 

43 ) [6 μηνών μωρό] σημερα ηρθε η παιδιατρος και μου εδωσε οδηγιες για χορτοσουπα.

μεχρι εδω ολα καλα.με ρωτησε ομως ποσες φορες πινει γαλα η μικρη,οταν λοιπον της απαντησα οτι κανει γυρω στα 7 γευματα θηλαζοντας και αλλο 1 η φρουτοκρεμα μου ειπε οτι εναι πολλα και οτι θα επρεπε σταδιακα να τα μειωσει στα 5 συνολικα(3 γαλα ,1 φρουτο , 1 χορτοσουπα ) .

γιατι εχοντας μαθει να τρωει πολλες φορες και απο λιγο κανει κακο στο στομαχι της αφου δεν το αφηνει να ξεκουραστει καθολου. της ειπα οτι τα 5 γευματα αφορουν βρεφη που δεν θηλαζουν και μου ειπε οτι ισχυει για ολα.

επισης ειπε οτι το ρυζαλευρο και η φαριν λακτε περιεχουν βιταμινες διαφορετικες απο αυτες του μητρικου γαλακτος. επισης μου ειπε οτι σιγα σιγα πρεπει να σκεφτουμε τον απογαλακτισμο γιατι το παιδι θα παθει εξαρτηση και θα προσκολληθει επανω μου. περι ρυζαλευρου και φαριν λακτε στο τελος και μετα την επιμονη μου παραδεχτηκε οτι προσφερουν μονο θερμιδες και οτι ειναι ενας τροπος εκμαθησης του κουταλιου.

 

44 ) Κι εμείς είχαμε θέμα με τον παιδίατρο, πήγαινα κάθε μήνα... θηλάζεις? θηλάζω! ακόμα? ακόμα! ε, όταν έκλεισε τον 6ο άρχισε τις "διατροφικές συμβουλές": ρυζάλευρο, κρέμα βανίλια, φαρίν λακτέ

 

45 ) Εμένα από τον 4ο μήνα με κυνηγάει να μειώσω το θηλασμό και να βάλω ριζάλευρα και κρέμες τυποποιημένες.

 

46 ) Χθες, λοιπόν, κλείσαμε του έξι μήνες και είχαμε και το εμβόλιο και πήγαμε στο γιατρό. Τον ζύγισε και ειδε πως πήρε 300 γραμ. αυτό το μήνα (εδώ να σημειώσω πως μας είχε ξεκινήσει ρυζάλευρο και φρουτόκρεμα από τον προηγούμενο μήνα. Εγώ τα ξεκίνησα δειλά δειλά, ρυζάλευρο βιολογικό με δικό μου γάλα και αργότερα τα φρούτα. Ο μπέμπης δεν ξετρελάθηκε με κανένα από τα δυο. Έτσι κι εγώ, ξέροντας πως έτσι κι αλλιώς ακόμα είναι νωρίς δεν επέμεινα και κάποια στιγμή σταμάτησα και να τα φτιάχνω ) .

- Τρώει; με ρωτάει.

- Μπα... Δεν του αρέσει ούτε το ρυζάλευρο, ούτε η φρουτόκρεμα. Ελάχιστο έτρωγε και τα υπόλοιπα κατέληγαν στο νεροχύτη.

- Δεν τρώει φρούτα!!!;;;;

- Όχι.

- Να του πάρεις έτοιμη φρουτόκρεμα εμπορίου.

- Μα θα δώσω έτοιμη κρέμα στο παιδί;

- Αφού δεν τρώει τα φρούτα. Κάτι πρέπει να φάει.

- Ε, τουλάχιστον πίνει γάλα, λέω εγώ.

- Πόσο;

- Ε, που να ξέρω. Δεν μπορώ να το μετρήσω, εγώ αφελέστατα.

- Τι.... ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ;;; Δεν δίνεις συμπλήρωμα.....

- Μα και να ήθελα δεν παίρνει μπουκάλι.

- Πρέπει να φάει φαγητό.

- Μα δεν το θέλει. Με το ζόρι να του το χώσω στο στόμα.

- Πρέπει.

- Ε, θα το φάει κάποια στιγμή.

- Πρέπει μέχρι το χρόνο να τρώει φαγητό μέσα στην ημέρα. Θα του δίνεις γάλα πρωι βράδυ.

- Μόνο δυο φορές;;; Και θα μένει νηστικός όλη μέρα;

- Ναι.

- Να τον αφήσω να κλαίέι; Κρίμα μωρό παιδί.

- Ναι, θα τον αφήνεις νηστικό για να μάθει να τρώει......

- Καταρχάς θα πρηστεί το στήθος μου αν σταματήσω έτσι απότομα...

- Θα θηλάζεις δέκα λεπτά πρώι, δέκα το βράδι και την ημέρα θα το βγάζεις και θα το πετάς!!!! Σας γράφω τις μετρήσεις από τη μέρα που γεννήθηκε και θέλω λίγο τα φώτα σας:

Γεννήθηκε 3400.

1 μην. - 4200

2 μην. - 5200

3 μην. - 6200

4 μην. - 7100

5 μην. - 7400

6 μην. – 7700

 

47 ) από τον 2ο μήνα μας είχε στα κλασικά: "κι ακόμα θηλάζεις αποκλειστικά; και άντε δώσε του συμπλήρωμα να χορτάσει το παιδί" και άλλα τέτοια...Όσον αφορά στις εξετάσεις μας είχε δώσει σίδηρο, απλώς επειδή τον θήλαζα, χωρίς εξετάσεις δλδ.

 

48 ) Πριν από λίγες μέρες πήγαμε στον παιδίατρο για να κάνουμε τα 2α εμβόλια του μωρού. Φυσικά τον ζύγισε και εκεί πάνω του είπα την ιστορία που είχα με τον θηλασμό. Ενώ είχα καταφέρει με επαναγαλακτισμό να τον θηλάσω αποκλειστικά (έτσι πίστεψα γιατί είχαν πάει όλα καλά με τον επαναγαλακτισμό ) το παιδί τελικά δεν έπαιρνε βάρος, ήθελε να είναι συνέχεια στο στήθος και το ένιωθα ότι πεινούσε. Δόξα το Θεούλη μου έκοψε και ρώτησα την κυρία Παπαδήμα. Το παιδί δεν θήλαζε σωστά, με αποτέλεσμα να μειώνεται το γάλα μου. Ευτυχώς το προλάβαμε, έχω ξαναρχίσει επαναγαλακτισμό και το γάλα μου αυξάνεται συνεχώς.

Τα λέω όλα αυτά στον παιδίατρο.. Ε.. με κοίταζε σαν χάνος(συγγνώμη για την λέξη ) .. Σαν να μου έλεγε: "τι μας λες κοπέλα μου;;;"

Και μου λέει: "δεν ισχύει κάτι τέτοιο. (επειδή εκείνη την ώρα το παιδί μετά τα εμβόλια έκλαιγε και τον έβαλα στο στήθος για να ηρεμήσει, το έβλεπε που θήλαζε ) . Να! το παιδί μια χαρά θηλάζει... (ζντόινγκ!!! κοτσάνα!!! )

Του λέω: το παιδί δεν θηλάζει σωστά και έτσι μειώθηκε το γάλα μου.

Μου λέει: μπορεί να μην είχες γάλα.

Του λέω: και τώρα γιατί έχω με τον επαναγαλακτισμό;;

Μου λέει: μπορεί να αγχώθηκες.

Του λέω: και τώρα δλδ δεν αγχώνομαι;;;

Και με κοίταζε πάλι σαν χάνος με ένα βλέμμα απορίας κ το χείλος προς τα κάτω..

 

49 ) [10 μηνών μωρό] Χτες την πήγα στον παιδίατρο για το καθιερωμένο τσεκ απ...Τη βρήκε καλή στο βάρος και το ύψος. Χωρίς να τον ρωτήσω το παραμικρό για τον θηλασμό μου είπε από μόνος του: "Τώρα μπορείς να διακόψεις το θηλασμό"....εγώ τον κοίταξα όλο απορία και τον ρώτησα "μα, γιατί;" Η απάντηση του ηταν κοφτή και κάπως κακιασμένη να πω την αλήθεια: "Ο,τι ήταν να πάρει από σένα το πήρε. Από δω και πέρα αν θηλάζεις το κάνεις για τον εαυτό σου και για δική σου ευχαρίστηση και μόνο"!!!!!!!!!!

 

50 ) Η "δική" μας παιδίατρος πάντως μου είπε το θεϊκό (όταν της είπα ότι θηλάζω ανά 1,5 ώρα το 2 μηνών μωρό μας ) : "είναι λάθος αυτό, τα 5 πρώτα λεπτά μόνο πίνει και μετά το κάνει πιπίλα, ξαναλέω είναι λάθος, δημιουργεί εξάρτηση από τη μητέρα (? ) . Θα πρέπει να τρώει το συχνότερο κάθε 3 ώρες την ημέρα και 7-8 ώρες τη νύχτα" (Μου το έδωσε και γραπτώς, έτσι μου ρχεται να σκανάρω το χαρτί για να σας το δείξω! ) . τον προηγούμενο μήνα πάλι προσπαθούσε να της μειώσει το θηλασμό (για να μην τα παίξω, λέει, αν και της είπα ότι είμαι μια χαρά ) και μου έλεγε ότι πρέπει να της δώσω πιπίλα και για να τρώει λιγότερο

 

51 ) Η κόρη μου γεννήθηκε 2/2 2940. Όταν ήρθε ο γιατρός στο σπίτι μου είπε να την θηλάζω 10' από καθε στηθος και αν κλαίει να της δίνω χαμομήλι. Εγώ τις πρώτες μέρες την θήλαζα 20' από καθε στηθος και όταν είδα ότι είχα πλέον περισσότερο γάλα το μείωσα στα 15'. Η μικρή ζητούσε φαγητό κάθε 4 ώρες με το ρολόι. Κάθε τόσο την ζύγιζα και σημείωνα: 13/2 2680, 23/2 3150, 27/2 3230, 4/3 3600 κλπ κλπ

Αρχές Μαρτίου πήγαμε να την δει. Την βρήκε 3550 κ η πρώτη του φράση "α έχουμε πρόβλημα με το βάρος" "δεν πιστεύω να κάνεις δίαιτα", "μπορεί το γάλα σου να μην είναι καλό ή να μην έχεις πολύ, αν και δεν νομιζω" κοιτώντας το στήθος μου που από L είχε γίνει XXXXXXXL... Συνέστησε κάθε βράδυ να δινω 100ml συμπλήρωμα μετά τον θηλασμό. Το έκανα για 1 βράδυ κ η μικρή κοιμήθηκε 8 ώρες Την άλλη μέρα είδα από τις σημειώσεις μου ότι η μικρή έπαιρνε 30gr την ημέρα και τον πηρα τηλ. Είπε ότι ήταν καλό ότι κοιμήθηκε 8 ώρες γιατί χόρτασε και για το βάρος ότι είχε περάσει 1 μήνας από τη γέννηση, έπρεπε να είχε πάρει 30x30 = 900gr, δεν τα πήρε άρα είχε πρόβλημα (ο Φεβρουάριος έχει 28 μέρες... )

 

Παράρτημα 2 (λίστα των πιο συχνών λανθασμένων οδηγιών που έχουν δοθεί κατά λέξη τους γονείς )

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 1

Πρεπει να θηλαζεις σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα

π.χ. ανα 3ωρο...

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 2

Πρεπει να θηλαζεις μονο μερικα λεπτα απο το καθε στηθος

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 3

Καθε φορα που θηλαζεις,δινε και συμπληρωμα απο πισω για να εισαι σιγουρη οτι το παιδι χορτασε...

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 4

Οταν το παιδι γκρινιαζει ενω εχει θηλασει σε διαστημα λιγοτερο των 2ωρων,σημαινει οτι δεν εχεις γαλα και ΑΡΑ χρειαζεται συμπληρωμα....

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 5

Ποτε μην θηλαζεις ενα μωρο πριν περασουν 2 ωρες απο το τελευταιο του γευμα

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 6

Οταν το παιδι πειναει συχνοτερα απο μισαωρο,σημαινει οτι δεν εχεις γαλα και ΑΡΑ δωσε συμπληρωμα.

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 7

Δώσε το βράδυ μπουκάλι (μητρικό ή σκόνη ) , για να κοιμηθεί το μωρό περισσότερες ώρες το βράδυ και να ξεκουραστειτε και εσείς (οι γονεις )

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 8

Oταν το μωρο δυσφορεί (πχ. κολικοι ) δωστου αντι για μητρικό γάλα, χαμομήλι ή υποαλλεργικό ξένο γάλα.

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 9

Αν παθεις μαστιτιδα, κόβεις μαχαίρι το θηλασμό και ξεκινάς αντιβίωση (πρέπει να κάνεις το εντελώς ανάποδο: πολύ συχνούς θηλασμούς από το πονεμένο στήθος, ανάπαυση, πολλά υγρά και αν χρειαστεί αντιβίωση, μπορεις και να θηλάζεις )

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 10

Ο θηλασμός να διαρκέσει το πολύ μέχρι τους 6 μήνες, μετά κάνει κακό...

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 11

Αν ενώ θηλάζεις το παιδί εμφανίσει διάρροια, το πειράζει το γάλα σου , κόψε το θηλασμό, και ξεκίνα το ξένο...

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 12

Αν θηλάσεις πάνω από χρόνο, το παιδί δε θα θέλει να φάει άλλες τροφες.

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 13

Μετά τον 4ο μήνα το μητρικό γάλα γίνεται νερό

 

ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ 14

Αν θηλάσεις πάνω από 4 μήνες θα πάθεις οστεοόρωση, και θα σου πέσουν τα δόντια.

 

 

Άλλες ενδιαφέρουσες λανθασμένες οδηγίες με απαντήσεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=62223 απο τον κ.Παπαβέντση (παιδίατρος & πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...