Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο ασβέστιο παίρνετε;;;;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!!!!!!!!!!Σήμερα ξύπνησα με την εξής απορία...Πόσο ασβέστιο σας έχει δώσει ο γιατρός σας;;;Εγώ παίρνω το mega calcium 2 φορές την ημέρα,αλλά διάβασα συνιστώμενη ποσότητα 1 δισκίο την ημέρα....παίρνει καμία το ίδιο;;και εαν ναι 2 δισκία ή ένα;;;;

Περιμένω απαντήσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ειναι γυρω στα 1000 ml το megacalcium; εμενα οτι μου δινει θελει να ειναι 1000 ml ημερησιως.ενα δηλ megacalcium η 2 calcioral η 2 caltrate.

τωρα μηπως εχει σχεση και με την εγκυμονουσα ή τι μπορει να εχει δει ο γιατρος σε εξετασεις..τι να πω...

ολα ελεινα ειναι παντως ....κοριτσια εσεις τι κανετε?εγω δεν την παλευω..μου πρηζεται το στομαχι και εχω δυσπεψιες με τα ασβεστια....

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το απαίσιο ασβεστιο με ταλαιπωρει στο στομάχι και αηδιαζω καθε φορα που το πίνω.Ο γιατρος μου είπε να το διαλύω σε λίγο χυμό και ομολογω είναι καλύτερο.Παιρνω και γω το mega-calcium 1 φορα την ημέρα γιατι ειναι 1000 mg.(κοριτσια δε θα το αντεχα και παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο τις πολυ τυχερες.ειμαι 33εβδομαδων και δεν εχω παρει καθολου.ειχα κατι ψιλοθεματα σε ολους τους μηνες και ο γιατρος μου το εβγαλε απο το πλανο ολης της εγκυμοσυνης γιατι το ασβεστιο μου ειπε προκαλει συσπασεις.οι εξετασεις μου βγαινουν τελειες και χωρις αυτο.γιαουρτακια και τυρακια μονο τιποτα αλλο.το γαλα το απεχθανομαι.βεβαια περνω 3 σιδηρα 4 μαγνησια 4 filicine ημερησιος για το στιγμα.καθε εγκυουλα με την αναγκη της,δεν εχουμε τον ιδιο οργανισμο...:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια και εγω απο την 16w παιρνω ασβεστιο..

στην αρχη επαιρνα αναβραζον αλλα τωρα παιρνω το bodycalcin..

και τα δυο ειναι απαισια:evil: αλλα κανω υπομονη, τι εμεινε..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω απο την 16w παιρνω ασβεστιο..

στην αρχη επαιρνα αναβραζον αλλα τωρα παιρνω το bodycalcin..

και τα δυο ειναι απαισια:evil: αλλα κανω υπομονη, τι εμεινε..

 

μπαααα μην το λες "τι έμεινε" γιατι αν θηλάσεις μετά ,θα το συνεχίσεις το ασβέστιο για ένα διάστημα τουλάχιστον....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αναβράζον ασβέστιο είναι βαρύ δεν λέω,αλλά και το μασώμενο δισκίο ρε παιδιά...δεν παίζεται....μία γεύση που πρέπει να την υποστείς για κανά 10λεπτο στο στόμα και να την πιπιλάς και με ευχαριστηση...:shock::):)

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειμαι 34+4 και σε ολη την εγκυμοσυνη παιρνω calcioral των 500 μασωμανο.μια χαρα γευση εχει!!!!!

και εμένα το calcioral αυτό μου έχει δώσει και δεν έχω κανένα πρόβλημα;)

qZmyp3.pngZmFZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ calcioral 500mg 1 τη μέρα..βλέπω σε κάποιες σας δίνει 1000 κι αναρωτιέμαι αν παίρνω λίγο. αλλά τέλοσπαντων όπως είπατε κ πιο πάνω η καθεμία με τις ανάγκες της κ ο γιατρός μας ξέρει τι χρειαζόμαστε!

 

 

Το αναβράζον ασβέστιο είναι βαρύ δεν λέω,αλλά και το μασώμενο δισκίο ρε παιδιά...δεν παίζεται....μία γεύση που πρέπει να την υποστείς για κανά 10λεπτο στο στόμα και να την πιπιλάς και με ευχαριστηση...:shock::):)

 

γιατί δεν το μασάς να ξεμπερδευεις τσακ μπαμ??νομιζω ότι δεν κάνει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω το calciform (γιατί δεν έχω ακούσει καμία άλλη να το παίρνει;;;;) 2 φορές την ημέρα. Σε γεύση είναι ακριβώς σαν πορτοκαλάδα αλλά τι να κάνω εγώ που δεν μ' αρέσει η πορτοκαλάδα;;;; Βασικά δε αντέχω το ανθρακικό στα αναψυκτικά και αυτό διαλύεται στο νερό και έχει κάτι σαν ανθρακικό... Επίσης 1 φυλικό οξύ και 2 αμπούλες σίδηρο τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πηρα σχεδον καθολου ασβεστιο γιατι ξεκινησα συσπασεις απο τις 18 εβδ και παιρνω 3 yotopar /prepar τη μερα, παιρνω και 3 αμπουλες σιδηρο των 100mg και 1 φιλικο καθε μερα λογω σιδηροπαινικης αναιμιας (σιδηρο παιρνω απ τα 15 μου συνεχεια με μικρα διαλειμματα ) και πρεπει να παιρνω και 3 μαγνησια αλλα δεν τα μπορω καθολου εχω που εχω ναυτις; μολις το παιρνω ξερναω κατευθειαν, αλλα στις εξετασεις το μαγνησιο και το ασβεστιο ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα κ δεν εχω προβλημα. καλιο, νατριο, σιδηρο, κρεατινινη, αιματοκριτης και καμποσα αλλα ειναι πιο κατω απ τα φυσιολογικα.

πηρα και βιταμινη C μαζι με ασβεστιο πριν αρχισω τις σσπασεις επειδη εχω ουλιτιδα

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειμαι 34+4 και σε ολη την εγκυμοσυνη παιρνω calcioral των 500 μασωμανο.μια χαρα γευση εχει!!!!!

αυτο το επαιρνα οταν θηλαζα των 1000 ομως και μου αρεσε κ μενα. με τα γαλακτοκομικα δεν εχω και την καλυτερη σχεση ενταξει τρωω καμια φορα γαλαμε κορν φλεικς ή φετα ψητη αλλα οχι σε καθημερινη βαση, αντε κ πιτσα μια φορα το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το επαιρνα οταν θηλαζα των 1000 ομως και μου αρεσε κ μενα. με τα γαλακτοκομικα δεν εχω και την καλυτερη σχεση ενταξει τρωω καμια φορα γαλαμε κορν φλεικς ή φετα ψητη αλλα οχι σε καθημερινη βαση, αντε κ πιτσα μια φορα το μηνα.

 

Ασβέστιο παίρνουμε κι όταν θηλάζουμε;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μαια του γιατρου μου ειπε οτι θα το συνεχίσω το ασβέστιο κ στο θηλασμο αλλα δεν μου διευκρινησε για ποσο διαστημα?

Κορίτσια το calcioral παιρνω εγω εχει ασπαρταμη..ποσα συντηρητικα εχω καταπιει?????

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μαια του γιατρου μου ειπε οτι θα το συνεχίσω το ασβέστιο κ στο θηλασμο αλλα δεν μου διευκρινησε για ποσο διαστημα?

Κορίτσια το calcioral παιρνω εγω εχει ασπαρταμη..ποσα συντηρητικα εχω καταπιει?????

σχετικα με την ασπαρταμη ο γιατρος μου μου ειπε "ε δεν σου δινω ασπαρταμη ασπαρταμη να πινεις.ποσο ασπαρταμη πια εχει μέσα το φαρμακο?" κ η φαρμακοποιος μυ που την ξερω χρονια μου ειπε πως το θεμα - πολεμος σχετικα με την ασπαρταμη το εχουν ξεκινησει οι φαρ/νιες για να χασουν οι μεν να κερδισουν οι δε.οτι ειναι οικονομικο το θεμα δηλαδη...τωρα κ εγω φοβαμαι τι να κανω.εγω παιρνω κ το magnesium sandoz που εχει και αυτο ασπαρταμη...ασε..

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...