Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το μωρό κλαίει την ώρα που το θηλάζω SOS


bebito

Recommended Posts

to agoraki mou einai 45 imeron kai kapoies fores tin ora pou to thilazo klaei xtupietai k tentonei ta podarakia tou ton stamatao autos xanapshaxnei xanarxizei k xanaklaiei pairnei varos kanonika alla den xero ti ginetai episis eno etroge kathe 3 ores kapoies fores den xerei ti tou ginetai k thelei sunexeia.an mporei kapoia na me voiithisei giati exo anxothei polu

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχεις δοκιμάσει να το βάλεις να ρευτεί;

Έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα ο γιος μου τους πρώτους μήνες θηλασμού και μετά συνειδητοποίησα ότι απλά ήθελε να τον σηκώσω για λίγο να ρευτεί!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον στο στήθος όποτε τον δεις να ψάχνετε για φαγητό....Είναι μικράκι ακόμα και χρειάζεται μαμ...Επίσης να ξέρεις πως υπάρχουν άλματα ανάπτυξης(2-3 μέρες κρατάνε) κατά τις οποίες το μωρό τρώει συνεχώς....

Link to comment
Share on other sites

Για το πόσο συχνά θέλει να τρώειμην αγχώνεσαι. Για να μπορέσετε να συνεχίσετε με επιτυχία το θηλασμό πρέπει να τρώει όποτε και όσο θέλει.

Οταν βλέπεις να δυσανασχετεί δοκίμασε να τον βάλεις να ρευτεί όπως γράφει και η Rosie.

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να τον βάλεις να θηλάζεισε λίγο πιο όρθια στάση ώστε να ελέγχει καλύτερα τη ροή. Μπορεί να του έρχεται στο στοματάκι περισσότερο γάλα απ'όσο μπορεί να διαχειριστεί.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτος απο κουνημα χεριων ποδιων κανει και τοξο μηπως το κορμι του το μωρο?? Δεν ξερω αν ειναι σαφες αυτο που λεω, σαν να πεταγεται πισω με δυναμη και να γινεται μια ευθεια το κορμι με τιναγμα του κεφαλιου προς τα πισω δυσανασχετοντας. Στον δικο μου γιο που συνεβαινε αυτο χωρις πολλες γουλιες το παιδι υπεφερε απο γαστοροισοφαγικη παλινδρομηση.

 

Ελπιζω απλα να θελει καλυτερο ρεψιμο το μικρακι σου, να σου ζησει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα δω μεχρι το τελοσ της εβδομαδας γιατι απο την ωρα που αλλαξα σταση στο θηλασμο δεν εχει ξανακανει ετσι..γουλιτσες γενικα δεν εχει λιγο δυκοιλιοτητα μονο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου το εκανε στην αρχή και πρέπει να εφταιγε η ροη. Μάλιστα πολλές φορές που τραβιόταν έβλεπα το γαλα να τρέχει σαν συντριβάνι.

Του δίνεις να τρώει όποτε θέλει, κάποιες φορές που τρωει πολύ βρίσκεται σε άλμα.

καλή συνέχεια!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε να δεις αυτό που λέει η barbita, πως είναι η ροή σου μήπως έχεις ισχυρό αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος και το μωρό δεν μπορεί να το χειριστεί

Link to comment
Share on other sites

'Εχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Συχνά τινάζεται, χτυπιέται, κάνει τόξο το κορμί του, αφήνει τη θηλή, την ξαναπιάνει, πνίγεται, γκρινιάζει. Κάποιες φορές βλέπω το γάλα να ξεχειλίζει από το στόμα του στην αρχή του θηλασμού, αλλά όχι πάντα. Και βγάζει αρκετές γουλίτσες μετά. Και κλαίει κάθε μια ώρα σχεδόν για φαί. Τουλάχιστον, το μόνο που τον ηρεμεί είναι να του δώσω το στήθος μου, δεν ξέρω αν πραγματικά πεινάει. Και αφού πιπιλήσει λίγο ή περισσότερο μπορεί και πάλι να είναι ανήσυχος.

Βάρος παίρνει και με το παραπάνω.

Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω απελπιστεί, κυρίως γιατί σπάνια φαίνεται να ησυχάζει, δε νομίζω πως κοιμάται αρκετά και μαζί του εξαντλούμαι κι εγώ.

Καμιά συμβουλή;

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

υπομονη καποια στιγμη περναει

και σε εμενα το εκανε καποια στιγμη μεχρι 3 μηνων περιπου και μετα αο λιγο ξανα ηθελε αγκαλια και γαλα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Gentriana αλλαξε σταση θηλασμου ακριβως τα ιδια με εσενα περναγα ακριβως ομως κατσε σε μια καρεκλα ή οπουδηποτε με την πλετη σου σε ορθια σταση οσο πιο γυρτη τοσο πιο μεγαλη ροη και τοδο πιο πολυ δυσκολευεται το μπεμπε καλη επιτυχια γραψε μου πως πηγε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
Ακριβώς το ιδιο πρόβλημα εχουμε κι εμείς bebito. Μήπως καθυστερει να κατέβει το γάλα;Η Αγλαια μπορεί να μας βοηθήσει;

 

Ποιο είναι το δικό σου πρόβλημα; Η bebito είχε μεγάλη ροή (υπερπαραγωγή ή/και ισχυρό αντανακλαστικό ροής) και το μωρό αντιδρούσε σ' αυτό. Εσένα ποιο είναι το πρόβλημα; Γιατί αυτό που λες "μήπως καθυστερεί να κατέβει το γάλα" είναι το αντίθετο απ' αυτό που συνέβαινε στη bebito...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό έχει ακριβώς τις ίδιες αντιδράσεις με το μωρό της bebito. Συγνώμη, δεν είχα προσέξει ότι τελικά το πρόβλημα της ήταν η υπερπαραγωγή. Σε μένα μάλλον αργεί να κατέβει το γάλα...αυτό αισθάνομαι. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό ξαφνικά;

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό έχει ακριβώς τις ίδιες αντιδράσεις με το μωρό της bebito. Συγνώμη, δεν είχα προσέξει ότι τελικά το πρόβλημα της ήταν η υπερπαραγωγή. Σε μένα μάλλον αργεί να κατέβει το γάλα...αυτό αισθάνομαι. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό ξαφνικά;

 

Επειδή δεν βλέπω να έχεις δώσει κάποιο ιστορικό ώστε να καταλάβουμε τι συμβαίνει, απάντησε σε παρακαλώ σ' αυτό το ερωτηματολόγιο:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Διαβάζω αρκετό καιρό τα θέματα που συζητάτε κ θα ήθελα να σας αναφέρω αυτο που αντιμετωπίζω για να μου πείτε τη γνώμη σας.Η μπέμπα μου είναι 2,5 μηνών.Τον πρώτο μήνα έτρωγε μόνο απο το στήθος μου.Επειδή όμως μου έκανε άσχημη πληγή μου πε η παιδίατρος να της δώσω μπιμπερό για να φτιάξει το στήθος.έτσι εδώ κ 1,5 μήνα τρώει μπιμπερό το γάλα μου. Της έδινα κ ανα 2 μέρες το στήθος που δεν είχε πληγη κ όλα πήγαν καλά. Τώρα όμως που εδώ κ 3 μέρες της δίνω μόνο στήθος τρώει μόνο για 5-6 λεπτά κ το πετάει κ χτυπιέται. Τι προτείνετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Διαβάζω αρκετό καιρό τα θέματα που συζητάτε κ θα ήθελα να σας αναφέρω αυτο που αντιμετωπίζω για να μου πείτε τη γνώμη σας.Η μπέμπα μου είναι 2,5 μηνών.Τον πρώτο μήνα έτρωγε μόνο απο το στήθος μου.Επειδή όμως μου έκανε άσχημη πληγή μου πε η παιδίατρος να της δώσω μπιμπερό για να φτιάξει το στήθος.έτσι εδώ κ 1,5 μήνα τρώει μπιμπερό το γάλα μου. Της έδινα κ ανα 2 μέρες το στήθος που δεν είχε πληγη κ όλα πήγαν καλά. Τώρα όμως που εδώ κ 3 μέρες της δίνω μόνο στήθος τρώει μόνο για 5-6 λεπτά κ το πετάει κ χτυπιέται. Τι προτείνετε να κάνω?

 

Εσύ τι θέλεις να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Διαβάζω αρκετό καιρό τα θέματα που συζητάτε κ θα ήθελα να σας αναφέρω αυτο που αντιμετωπίζω για να μου πείτε τη γνώμη σας.Η μπέμπα μου είναι 2,5 μηνών.Τον πρώτο μήνα έτρωγε μόνο απο το στήθος μου.Επειδή όμως μου έκανε άσχημη πληγή μου πε η παιδίατρος να της δώσω μπιμπερό για να φτιάξει το στήθος.έτσι εδώ κ 1,5 μήνα τρώει μπιμπερό το γάλα μου. Της έδινα κ ανα 2 μέρες το στήθος που δεν είχε πληγη κ όλα πήγαν καλά. Τώρα όμως που εδώ κ 3 μέρες της δίνω μόνο στήθος τρώει μόνο για 5-6 λεπτά κ το πετάει κ χτυπιέται. Τι προτείνετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να τρώει απο το στήθος μου αλλά τη λυπήθηκα 3 μέρες τώρα που τη βλέπω να τυραννιέται...

 

Πριν αυτές τις 3 μέρες όταν δηλαδή αντλούσες και έδινες μόνο μπιμπερό, κάλυπτες με την άντληση πλήρως τις ανάγκες του; Δηλαδή το μωρό τρεφόταν μόνο με δικό σου γάλα; Αν ναι, τότε η αντίδρασή του δεν είναι θέμα παραγωγής. Αν όχι, αν δηλαδή έδινες και συμπλήρωμα, τότε αλλάζει το πράγμα. Απάντησέ μου σ' αυτό και το συζητάμε περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αυτές τις 3 μέρες όταν δηλαδή αντλούσες και έδινες μόνο μπιμπερό, κάλυπτες με την άντληση πλήρως τις ανάγκες του; Δηλαδή το μωρό τρεφόταν μόνο με δικό σου γάλα; Αν ναι, τότε η αντίδρασή του δεν είναι θέμα παραγωγής. Αν όχι, αν δηλαδή έδινες και συμπλήρωμα, τότε αλλάζει το πράγμα. Απάντησέ μου σ' αυτό και το συζητάμε περαιτέρω.

 

Καλημέρα! Μόνο δικό μου γάλα πίνει απο όταν γεννήθηκε, δεν της έχω δώσει ξένο. Δοκίμασα εχθές το εξής. Αφού ήπιε 5' απο το στήθος μου της έβαλα κατευθείαν μπουκάλι με δικό μου γάλα επίσης και το έφαγε όλο περίπου 125 ml. Δεν με πειράζει να αντλώ, αν χρειαστεί θα νοικιάσω κ νοσοκομειακό θήλαστρο, αλλα σκέφτομαι ότι αφου είναι καλά το στήθος μου τώρα γιατί να μην τρώει απο εμένα όσο θέλει κ όποτε θέλει??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...