Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι περιόδου στην αρχή της κύησης


Recommended Posts

Γεια σας!

 

Είμαι στην 5η εβδομάδα...και πριν μία εβδομάδα ακριβώς που ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου είδα λίγα καφέ υγρά στο εσώρουχό μου.

 

Από τότε δεν έχω ξαναδεί και έχω ηρεμήσει λιγάκι. Η β χοριακή μου αυξάνεται κανονικά.

 

Από χθες το βράδυ, είχα σχετικά έντονους πόνους χαμηλά που ανα διαστήματα συνεχιστηκαν μέχρι και σήμερα το πρωί - χωρίς όμως να δω πάλι αίμα - ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!

 

Ο γιατρός μου μου έδωσε λίγη προγεστερόνη που χαλαρώνει λέει τη μήτρα..

 

Τι με συμβουλεύετε;;; Eϊναι πολύ ανησυχητικό όλο αυτό;;;;

 

Περιμένω με ανυπομονησία νέα σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!Όλα αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά!Και εγώ είχα πόνους περιόδου για 2 βδομάδες στην αρχή της κύησης και αρκετά έντονους κιόλας.Απο τη στιγμή που η χοριακή σου αυξάνεται μην ανησυχείς καθόλου!!Με το καλό!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Α!Ξέχασα να πω πως και εγώ έπαιρνα προγεστερόνη γιατί είχα αιμορραγία στην 9η εβδομάδα!Όλα πήγαν καλά όμως.Να ξεκουράζεσαι,να παίρνεις τα φάρμακα σου και να μην έχεις άγχος!Όλα καλά θα πάνε!Και τα καφέ υγρά που είχες είναι πολύ συνηθισμένο στην αρχή της κύησης!Μην φοβάσαι!Εγώ όπως σου είπα είχα αιμορραγία (ολόκληρα κομμάτια απο αίμα) και όμως δεν ήταν τίποτα!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Black rose ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τα ενθαρρυντικά σου λόγια....με βοήθησαν πολύ!!!

 

Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω αρκετό άγχος. Θα είμαστε σε επικοινωνία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stressed ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ CLUB. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 20 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!! ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM. ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ. ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΑΧΑ ΤΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ...ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ!!! ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΠΗΡΑ ΣΤΟ 3 ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ (ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ) ΑΛΛΑ ΦΡΙΚΤΕΣ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΕΣ. 3 ΦΟΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑ ΜΕ ΑΙΜΑ 10 ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ!!! Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ.. ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ..ΟΧΙ ΣΚΙΨΙΜΟ, ΟΧΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, ΜΗ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΒΑΡΗ, ΑΡΑΞΕ ΣΤΗΝ TV, ΔΙΑΒΑΣΕ ΒΙΒΛΙΑ, ΛΥΣΕ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΑ, ΠΛΕΞΕ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ..

Link to comment
Share on other sites

συνχαρητηρια για τιν εγκυμοσυνη σου!!!!!!!κ γω στιν 5η εβδομαδα ειχα καφε πηρα ουτροζεσταν για μια εβδομαδα ξεκουραστικα κ ολα οκ!!!!!πονακια θα εχεις εγω τωρα ειμαι στιν 8η εβδομαδα κ ακομα εχω πονακια στιν κοιλια στιν μεση ποναει το στηθος μου κλπ.να ξεκουραζεσαι κ ολα θα πανε καλα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Baggi και Muriam σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το κουράγιο. Πράγματι αυτό το forum είναι μία ξεχωριστή παρέα.

 

Εύχομαι ότι καλύτερο και για εσάς κορίτσια. Θα είμαστε σε επικοινωνία!!! :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα. μολις εμαθα πως ειμαι εγκυος και ειναι το πρωτο μου και εχω λιγο

ανχος γιατι εχω λιγους πονους στην κοιλια μου οχι εντονους.δεν εχω παει στο γιατρο ακομα

και ανησυχω.

επισης θα ηθελα να σας ρωτησω εαν ξερετε και εαν ειναι φυσιολογικο οτι το μονο συμπτωμα εγκυμοσυνης που εχω εκτος την καθυστερησης και το πριξημο του στηθους ειναι οι εντονοι πονοκεφαλοι δεν με ενοχλει τιποτα αλλο. ειναι λογικο?

σας ευχαριστω και συγνωμη που ρωταω τοσα πολλα απο την πρωτη φορα.

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΚΙ ΕΣΥ giasof. ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ...ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤ' ΑΛΛΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΠΕΜΠΤΟ. ΟΥΤΕ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ,ΟΥΤΕ ΖΑΛΑΔΕΣ, ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΕΜΕΤΟ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΛΙΓΟ ΕΓΚΥΟΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ!!! ΚΑΛΗ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου!! Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρα πολύ έντονους πόνους περιόδου..αλλά μιλάμε για ΠΟΛΥ έντονους..κάθε τόσο πήγαινα στη τουαλέτα γιατί νόμιζα ότι θα δω αίμα και θα αποβάλλω..ο γιατρός μου έδωσε να παίρνω ένα buscopan την ημέρα και μου ειπε να πίνω πολύ νερό..έκανα αυτά που μου είπε και υποχώρησαν οι πόνοι..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!!! χερομαι που εγινα και εγω μελος σε αυτο το φορουμ!

Διαβασα ολα αυτα που ειπατε και θελησα να σας μιλησω. Λακταρω και εγω να αποκτησω μωρακι! εχω καθηστερηση 10 ημερες ομως εχω πονους περιοδου. χθες το βραδυ ενοιωσα μια ζαλαδα! τι λετε?? υπαρχει περιπτωση να ειμαι και εγω εγκυος?? :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας!!! χερομαι που εγινα και εγω μελος σε αυτο το φορουμ!

Διαβασα ολα αυτα που ειπατε και θελησα να σας μιλησω. Λακταρω και εγω να αποκτησω μωρακι! εχω καθηστερηση 10 ημερες ομως εχω πονους περιοδου. χθες το βραδυ ενοιωσα μια ζαλαδα! τι λετε?? υπαρχει περιπτωση να ειμαι και εγω εγκυος?? :D

 

Kανε βρε κοπελα μου πραγαματι ενα τεστ, μια χοριακη κατι, ειναι ηση αρκετες οι μερες καθυστερησης.

 

Σου ευχομαι ολοψυχα να εχει φυτευτει ενα σπορακι στην κοιλιτσα σου...

 

Χοριακη εξεταση, τι ειναι λοιπον...?

 

Όταν το έμβρυο έχει «εγκατασταθεί» (εμφυτευθεί)

στη μήτρα, ο αρχικά αναπτυσσόμενος υποτυπώδης πλακούντας (η τροφοβλάστη), παράγει μια ορμόνη

που ονομάζεται β-χοριακή γοναδοτροπίνη (β-hCG).

Η ορμόνη αυτή είναι ανιχνεύσιμη στο αίμα περίπου 10 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορά και στα ούρα της εγκύου αρκετές ημέρες αργότερα (τεστ κυήσεως του φαρμακείου).

Η εξέταση γίνεται με αιμοληψία και το αποτέλεσμα λαμβάνεται μετά 3 ώρες. Εάν το τεστ είναι θετικό επαναλαμβάνεται μετά από 2 ημέρες.

Ο πολλαπλασιασμός της αρχικής τιμής συνηγορεί

για την ομαλή εξέλιξη της εγκυμοσύνης και σ’ αυτό το στάδιο η κύηση χαρακτηρίζεται ως «βιοχημική» (επειδή η μόνη της εκδήλωση είναι αυτή η βιοχημική ανίχνευση της β-hCG).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλυ Αzia!

 

εχω μια απορια...ξερω οτι ξεφυγα απο την αρχικη συζητηση αλλα θελω να ρωτισω...

 

τελευταια φορα που ειχα περιοδο ηταν 10 φεβροαριου. τωρα.. αφου ο φεβραρης εχει 28 ημερες εγω κανονικα επρεπε αυτο το μηνα να εβλεπα στις 12 μαρτιου?? σωστα ειναι που υπολογισα οτι εχω καθηστερηση 10 ημερες???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλυ Αzia!

 

εχω μια απορια...ξερω οτι ξεφυγα απο την αρχικη συζητηση αλλα θελω να ρωτισω...

 

τελευταια φορα που ειχα περιοδο ηταν 10 φεβροαριου. τωρα.. αφου ο φεβραρης εχει 28 ημερες εγω κανονικα επρεπε αυτο το μηνα να εβλεπα στις 12 μαρτιου?? σωστα ειναι που υπολογισα οτι εχω καθηστερηση 10 ημερες???

 

Ποσον ημερων ειναι ο κυκλος σου?

Link to comment
Share on other sites

Δες καλη μου ΣΤΕΦΑΝΗ αυτο, θα σε βοηθησει να υπολογισεις τις γονιμες ημερες σου, ετσι για να βοηθησουμε λιγακι και την κατασταση.

 

 

Το Ημερολόγιο της Γυναίκας | Woman Calendar

Ωχρή φάση ή εμμηνόρροια. l2.gifΗμέρες ελεύθερου sex: Η χρονική περίοδος με το χαμηλότερο ποσοστό πιθανής σύλληψης. l3.gifΓονιμότητα: Η χρονική περίοδος με την υψηλότερη πιθανότητα σεξουαλικής επαφής που οδηγεί σε εγκυμοσύνη. l3_2.gifΩογένεση: Παρουσία ωρίμου ωαρίου που βρίσκεται σε θέση γονιμοποίησης. l4.gifΣύλληψη αγοριού: Υψηλότερες πιθανότητες να συλλάβετε αγόρι. l5.gifΣύλληψη κοριτσιού: Υψηλότερες πιθανότητες να συλλάβετε κορίτσι.

 

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=79487

 

 

Φιλια....

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΦΑΝΗ μου δεν θελει μονο να μην προσεχεις, αλλα να το επιδιωκεις κι ολας, επιμονα και συστηματικα. Γι΄αυτο και σου παρεθεσα το ημερολογιο της γυναικας για να σε βοηθησει να βρισκεις καθε φορα τις γονιμες ημερες σου και εκεινο το διαστημα να ... προσπαθητε εντατικα. Και που θα παει, θα δεις.....

 

Εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει για το διαστημα που προσπαθουσα να μεινω εγκυος... "κοιταξε να ευχαριστηθεις την διαδικασια, γιατι μετα ποιος ξερει ποτε θα ξαναδεις φως....."

 

Και μην ξεχνας αλλωστε πως το καλο πραγμα αργει. Θα δεις....

 

Σου ευχομαι ολοψυχα κοπελα μου το συντομοτερο δυνατο ενα σπορακι να φυτρωσει μεσα στην κοιλιτσα σου.

 

Σε φιλω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...