Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απογαλακτισμός χωρίς να το ξέρω και χωρις να το θέλω


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας. Βρίσκομαι σε κρίσιμο σημείο να σταματήσω εντελώς το θηλασμό (ήδη δίνω μπουκάλι απο το Σάββατο,μου το έδωσε χωρίς πολλές ερωτήσεις η καλή μας παιδίατρος) χωρίς να το θέλω. Το πρόβλημα μάλλον δημιουργήθηκε κατα την εισαγωγή των στερεών τροφώς καθώς μείωσα πολύ τη συχνότητα των θηλασμών (2/ημέρα) με αποτέλεσμα πλέον το γάλα μου να μην φτάνει ούτε για ένα γεύμα. Είμαι στεναχορημένη, θυμωμένη , μπερδεμένη. Θα μπορούσα να επαναφέρω την παραγωγή σε ικανοποιητικά επίπεδα?Μήπως ταλαιπωρήσω τη μικρή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και για τα όσα έχω μάθει κυρίως για το θηλασμό. Κατάφερα να θηλάσω 9,5 μήνες και ήλπιζα να συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας. Βρίσκομαι σε κρίσιμο σημείο να σταματήσω εντελώς το θηλασμό (ήδη δίνω μπουκάλι απο το Σάββατο,μου το έδωσε χωρίς πολλές ερωτήσεις η καλή μας παιδίατρος) χωρίς να το θέλω. Το πρόβλημα μάλλον δημιουργήθηκε κατα την εισαγωγή των στερεών τροφώς καθώς μείωσα πολύ τη συχνότητα των θηλασμών (2/ημέρα) με αποτέλεσμα πλέον το γάλα μου να μην φτάνει ούτε για ένα γεύμα. Είμαι στεναχορημένη, θυμωμένη , μπερδεμένη. Θα μπορούσα να επαναφέρω την παραγωγή σε ικανοποιητικά επίπεδα?Μήπως ταλαιπωρήσω τη μικρή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και για τα όσα έχω μάθει κυρίως για το θηλασμό. Κατάφερα να θηλάσω 9,5 μήνες και ήλπιζα να συνεχίσω.

 

Ό,τι κι αν ακολουθήσεις για να αυξήσεις την παραγωγή σου (σίγουρα μπορείς να το κάνεις) το σημαντικό νομίζω είναι να μην απομακρυνθεί το μωρό από το στήθος ως τότε. Κάποια μωρά αποθηλάζουν όταν δεν βρίσκουν αρκετό γάλα.

 

Ξεκίνα να θηλάζεις εντατικά, στις φάσεις που σου είπε η Μαριρένα κι αν το μωρό συνεργάζεται θα δεις κάποια αύξηση. Αν δεις ότι δεν γίνεται έτσι (το μωρό δεν συνεργάζεται, η αύξηση είναι αργή και μικρή), ίσως θα πρέπει να νοικιάσεις για λίγο διάστημα ένα νοσοκομειακό θήλαστρο ή/και να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας. Βρίσκομαι σε κρίσιμο σημείο να σταματήσω εντελώς το θηλασμό (ήδη δίνω μπουκάλι απο το Σάββατο,μου το έδωσε χωρίς πολλές ερωτήσεις η καλή μας παιδίατρος) χωρίς να το θέλω. Το πρόβλημα μάλλον δημιουργήθηκε κατα την εισαγωγή των στερεών τροφώς καθώς μείωσα πολύ τη συχνότητα των θηλασμών (2/ημέρα) με αποτέλεσμα πλέον το γάλα μου να μην φτάνει ούτε για ένα γεύμα. Είμαι στεναχορημένη, θυμωμένη , μπερδεμένη. Θα μπορούσα να επαναφέρω την παραγωγή σε ικανοποιητικά επίπεδα?Μήπως ταλαιπωρήσω τη μικρή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και για τα όσα έχω μάθει κυρίως για το θηλασμό. Κατάφερα να θηλάσω 9,5 μήνες και ήλπιζα να συνεχίσω.

 

Μπορείς να την επαναφέρεις και οσο πιο σύντομα ξεκινήσεις, τόσο πιο εύκολο θα είναι.

 

Προφανώς το μωρό δεν συνεργάζεται όταν η παραγωγή είναι μικρή.

 

Νοίκιασε άμεσα ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης και ξεκίνα συχνές αντλήσεις, προγραμμάτιζέ τις ανά δύωρο ώστε αν χάσεις κάποιες να είσαι πάλι στις 8+ το 24ωρο.

Η μία άντληση να είναι βραδυνή, μεταξύ 24:00-6:00

 

Για πιο γρήγορα αποτελέσματα μπορείς να συνδυάσεις το θήλαστρο με ένα συμπλήρωμα διατροφής, το fenugreek.

 

Σκέψου τι θέλεις να κάνεις και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Ήδη άρχισα απο το απόγευμα να της προσφέρω το στήθος χωρίς μεγάλη επιτυχία. Την πρώτη φορά μετά απο λίγο την πήρε ο ύπνος και μετά άρχισε να με δαγκώνει. Το βράδυ της έδωσα παλι αλλα δεν ήθελε καθόλου και δυσανασχετούσε Αναγκαστικά της έδωσα 100 ml απο παλιά άντληση (με swing medela) και άλλα 180 ml ξένο. Το βράδυ θα προσπαθήσω όπως μου είπατε και στον ύπνο της. Να αναφέρω πως πριν λίγη ώρα προσπάθησα να αντλήσω αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω σχεδόν τίποτε, τόσο τίποτε που ούτε ο πάτος δεν καλύφθηκε. Έχω διαβάσει πως αυτό ίσως να μην σημαίνει κάτι όμως μου χαλάει απίστευτα την ψυχολογία αν μάλιστα αναλογιστεί κανείς πως πρίν μερικούς μήνες αντλούσα 120-150 ml απο το ένα μόνο στήθος.

Αγλαΐα το συμπλήρωμα που μου πρότεινες είναι μαγιά μπύρας και για την αναλογία να ανατρέξω εκει που έχεις γράψει και παλαιότερα ή ισχύει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elena το swing δεν έχει καμία σχέση με νοσοκομειακό(τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο). Είναι μεν πολύ καλό αλλά σκέψου ότι το νοσοκομειακό είναι ακόμη πιο ισχυρό. Η Αγλαΐα σου πρότεινε να νοικιάσεις νοσοκομειακό.

 

Αυτό που σε νοιάζει δεν είναι μόνο το να αντλήσεις γάλα για να δώσεις στο παιδί, αλλά και να δώσεις ερέθισμα στο στήθος σου να αρχίσει πάλι να παράγει. Ξέχνα προς το παρόν τα 120άρια (σοβαρά βρε θηρίο ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα τέτοιο νουμεράκι.....) και σκέψου ότι είναι σαν κάνεις κοιλιακούς για να φτιάξεις την κορμάρα. Στην αρχή μόνο κουράζεσαι αλλά σύντομα βλέπεις τι φέτες και χαμογελάς....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με έκανες και γέλασα!!Το είχα όντως ανάγκη γιατί έχω στεναχωρεθεί πολύ με την εξέλιξη των πραγμάτων. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και όπως τις προηγούμενες φορές που κάτι στράβωνε και ξαναβρούμε τους ρυθμούς μας σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!

Αγλαΐα έχω στα χέρια μου το νοσοκομειακ΄θήλαστρο. ΄Τη Δευτέρα θα έχω και το συμπλήρωμα διατροφής. Τη μικρή μου την βάζω στο στήθος πριν κάθε γεύμα και όποια άλλη στιγμή θέλει. Θα ήθελα να ρωτήσω το θήλαστρο πόση ώρα σε κάθε στήθος? Έως ότου βγάλει γάλα (αν βγάλει) ή συγκεκριμένη ώρα? Επίσης δίνω αναγκαστικά ξένο. Λογικά σε πόσο διάστημα θα έχω κάποιο αποτέλεσμά?

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη καλη προσπαθεια αρχικα θα αντλησεισ ενα 15λεπτο απο το καθε στηθοσ με τα ωραρια που σου εγραψε η αγλαια πολυ συντομα θα ξεκινηση η παραγωγη απλα να αντλησ κ μεταξι 12 κ 6 το πρωι καλη σηνεχεια μουτσσσ

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα την πρωτη άντληση 6.45 και κατα τις 9 έβαλα την μικρή στο στήθος. Χρειάζεται να κάνω ξανά άντληση μετρώντας απο την τελευταία ή σε δύο ώρες πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!

Αγλαΐα έχω στα χέρια μου το νοσοκομειακ΄θήλαστρο. ΄Τη Δευτέρα θα έχω και το συμπλήρωμα διατροφής. Τη μικρή μου την βάζω στο στήθος πριν κάθε γεύμα και όποια άλλη στιγμή θέλει. Θα ήθελα να ρωτήσω το θήλαστρο πόση ώρα σε κάθε στήθος? Έως ότου βγάλει γάλα (αν βγάλει) ή συγκεκριμένη ώρα? Επίσης δίνω αναγκαστικά ξένο. Λογικά σε πόσο διάστημα θα έχω κάποιο αποτέλεσμά?

 

Καλή αρχή! Κάθε άντληση να διαρκεί 15-20 λεπτά. Θα το κρατάς είτε βγάζεις γάλα είτε όχι! Είναι σημαντικό ο κάθε μαστός να παίρνει ερέθισμα για περίπου 100λεπτά την ημέρα (8αντλήσεις Χ 15 λεπτά=120 λεπτά). Αυτό είναι σημαντικό στον επαναγαλακτισμό!

Δεν υπάρχει προκαθορισμένο διάστημα για το αποτέλεσμα. Εξαρτάται από το πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός σου. Μην απογοητευτείς αν στην αρχή δεν βγάζεις τίποτα ή λίγες σταγόνες. Το σημαντικό είναι να κάνεις 8 αντλήσεις με τη διάρκεια που είπαμε και οπωσδήποτε μία άντληση μεταξύ 12 το βράδυ και 6 το πρωί (αυτή η άντληση βοηθά ιδιαίτερα στην αύξηση της προλακτίνης).

Το μωρό συνέχιζε να το βάζεις στο στήθος όσο περισσότερο μπορείς. Το ξένο γάλα αυτή τη στιγμή είναι αναγκαίο κακό.

Σου εύχομαι υπομονή, επιμονή και καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την πρωτη άντληση 6.45 και κατα τις 9 έβαλα την μικρή στο στήθος. Χρειάζεται να κάνω ξανά άντληση μετρώντας απο την τελευταία ή σε δύο ώρες πάλι?

Θα υπολογίσεις να σου βγαίνουν μέσα στο 24ωρο 8 αντλήσεις. Αποφάσισε πότε θα κάνεις την άντληση μεταξύ 12 και 6 (αν σε βολεύει δηλαδή να την κάνεις βράδυ ή να ξυπνάς το πρωί) και με βάση αυτή προγραμμάτισε τις υπόλοιπες αντλήσεις. Για να σου βγουν 8 στο σύνολο πρέπει να αντλείς ανά 2,5 ώρες max. (εκτός του 12-6).

POST EDIT: Τις φορές που βάζεις το μωρό στο στήθος δεν θα τις υπολογίζεις στις αντλήσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πρώτη μέρα νομίζω καλούτσικα τα πήγα. Απλά θα χρειαστεί να σηκωθώ περισσότερες απο μία φορές το βράδυ για να συμπληρώσω τις 8. Καλό βράδυ κορίτσια. Τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Μία ακόμη ερώτηση. Πειράζει αν κάνω λιγότερες απο 8 αντλήσεις αλλα΄στο σύνολο της ημέρας είναι 100 λεπτά άντλησης ή παραπάνω απο κάθε στήθος? Αντλώ 20 λεπτά κάθε φορα. Και κάτι ακόμη.Αύριο θα αρχίσω το Fenugreek αλλά σε τί ποσότητες?Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Μία ακόμη ερώτηση. Πειράζει αν κάνω λιγότερες απο 8 αντλήσεις αλλα΄στο σύνολο της ημέρας είναι 100 λεπτά άντλησης ή παραπάνω απο κάθε στήθος? Αντλώ 20 λεπτά κάθε φορα.

 

Πειράζει.

 

Οι αντλήσεις πρέπει να είναι τουλάχιστον 8. Για να τα καταφέρνεις, προγραμματίζεις τη μέρα τις αντλήσεις ανά 1,5-2 ώρες (προγραμματίζεις τουλάχιστον 10 αντλήσεις), ώστε τις ώρες που μπορείς να κάνεις περισσότερες και αν χάνεις κάποιες να μην σε προβληματίζει και να μην κουράζεσαι με περισσότερες από μία βραδυνές αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Παρήγγειλα και δευτερο κιτ ήδη γαι διπλή άντληση ώστε να μην χάνω χρόνο και να τα καταφέρνω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,το fenugreek το παίρνεις 3 φορες την ημέρα απο 3 χάπια!

Πάνω στη συσκευασία αναφέρει 1-3 χάπια ημερησίως. Επίσης λεει σε περίπτωση εγκυμοσύνης συμβουλευτείτε τον γιατρό σας. Εχω πάρει το Fenugreek της Solgar. Τί κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...