Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόβλημα με το θηλασμό ... τελικά έδωσα συμπλήρωμα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες. Γέννησα 25/2 ένα αγοράκι 3270 και βγήκαμε από την κλινική 1/3 3140. Στην κλινική τις 2 πρώτες μέρες θήλαζα το μωρό και του δίναν και συμπλήρωμα. Την 3η και 4η μέρα το θήλαζα 15-20 λεπτά , έβγαζα με θήλαστρο 50-60 ml γάλα το οποίο έπινε και έπινε και 40-50 ml συμπλήρωμα. Το ίδιο συτνεχίστηκε και στο σπίτι 1/3 και 2/3. Θηλασμός καμιά ώρα, άντληση 60-80 ml γάλατος και λίγο συμπλήρωμα 30-50 ml αν ήθελε. Το στήθος μου ήταν πρησμένο και όταν το πατούσα πεταγόταν γάλα (δεν έχω μεγάλο στήθος). Από 3/3 έκοψα τις αντλήσεις και το συμπλήρωμα και περνούσα όλη μέρα με το μωρό στο στήθος. Σταμάτησε να κοιμάται πολύ ήταν ανήσυχος άνοιγε συνέχεια το στόμα και έψαχνε να φάει ή έβαζε και έτρωγε τα χεράκια του. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι χθες. Από χθες το στήθος μου είναι μαλακό, δεν πετάγεται πια γάλα όταν το πατάω και το μωρό πεινάει και δεν ηρεμεί με τίποτα. Κάθεται κανένα 4ωρο ξύπνιο ψάχνοντας να φάει και στο τελος κοιμάται εξαντλημένο και νηστικό. Σήμερα το ζύγισα σπίτι και είναι 3200 με τα ρούχα :( Είμαι πολύ στεναχωρημένη και νιώθω τύψεις που άφηνα το μωράκι μου τόσες μέρες να πεινάει. Το πρωί το θήλασα 1 ώρα και μετά του έδωσα συμπλήρωμα. Ήπιε 80 ml και το καημένο αποκοιμήθηκε. Μέρες είχα να το δω τόσο ήρεμο.

Τελικά οι πολλές ώρες στο στήθος δε με βοήθησαν καθόλου.

 

Έκανα καλά που του έδωσα συμπλήρωμα? Νιώθω πολύ απογοητευμένη αυτή η κατάσταση δε με αφήνει να χαρώ τίποτα. Έχω και την αδερφή μου που θηλάζει την κόρη της 8 μήνες και ακόμα και τώρα δεν ξέρει τι να κάνει το γάλα και με κάνουν να νιώθω άχρηστη και ανίκανη.:(

 

Αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα γιατί με τους παιδιάτρους και τους συμβούλους θηλασμού δεν βγάζω άκρη. Για ένα μόνο είμαι σίγουρη ότι το μωρό μου πεινάει.....

 

Συγνώμη για το μεγάλο post...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειδικη δεν ειμαι...απο τη μικρη εμπειρα μου οτι μπορω να σου πω.

Αρχικα ηρεμησε...καλα εκανες και του εδωσες λιγο συμπληρωμα,δεν εγινε τπτ.

 

Οταν λες οτι το ταιζεις 15-20 λεπτα...στα 20 λεπτα δλδ το παιδι αποκοιμιεται,σταματαει μονο του να θηλαζει ή το βγαζεις εσυ απο το στηθος?Στα 20 αυτα λεπτα τρωει?Το ακους που καταπινει?

 

Το οτι μαλακωσε το στηθος σου δε νμιζω οτι σημαινει κατι.Τσισα του κανει συχνα?Ποσες φορες περιπου τη μερα?Τα κακα του ειναι χρυσαφι με κατι σα σπορακια μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου να ναι γερό και τυχερό!

Απάντησε στις ερωτήσεις που βρίσκονται εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795 (κάνε αντιγραφή από εκεί και επικόλληση εδώ) για να πάρεις τις πιο ολοκληρωμένες πληροφορίες που θα μπορέσουν να σου δώσουν οι μανούλες που ξέρουν καλά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδικη δεν ειμαι...απο τη μικρη εμπειρα μου οτι μπορω να σου πω.

Αρχικα ηρεμησε...καλα εκανες και του εδωσες λιγο συμπληρωμα,δεν εγινε τπτ.

 

Οταν λες οτι το ταιζεις 15-20 λεπτα...στα 20 λεπτα δλδ το παιδι αποκοιμιεται,σταματαει μονο του να θηλαζει ή το βγαζεις εσυ απο το στηθος?Στα 20 αυτα λεπτα τρωει?Το ακους που καταπινει?

 

Το οτι μαλακωσε το στηθος σου δε νμιζω οτι σημαινει κατι.Τσισα του κανει συχνα?Ποσες φορες περιπου τη μερα?Τα κακα του ειναι χρυσαφι με κατι σα σπορακια μεσα?

 

Το μωράκι έμενε στο στήθος και ή το έπαιρνε ο ύπνος ή άρχιζε και γκρίνιαζε. Όταν το στήθος μου ήταν βαρύ τον άκουγα που κατάπινε 4-5 φορές και μετά τέλος. Από χθες δεν τον ξανάκουσα να καταπίνει. Τα κακά του ήταν όπως τα περιγράφεις τις πρώτες μέρες. Από χθες άλλαξαν λίγο χρώμα και φαίνεται σα να έχουν βλέννα μέσα.

Εκτός από αυτά το στήθος μου με καίει όλη μέρα αλλά γάλα δε νομίζω να έχει. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι είναι επειδή ρουφάει το παιδί αλλά δε βρίσκει να πιει και τα ερεθίζει. Τι να πω τα έχω χαμένα. Σε λίγο θα ξυπνήσει και με έχει πιάσει πανικός. Δεν ξέρω τι να κάνω....

 

Σε μια σύμβουλο θηλασμού στη νομαρχία της πόλης που μένω που απευθύνθηκα μου είπε να του βάζω την πιπίλα να μην γκρινιάζει :shock:

 

πήγα σε άλλο παιδίατρο που είναι υπέρ του θηλασμού και μου είπε να μην δώσω με τίποτα συμπλήρωμα και να αφήνω το παιδί από 5 λεπτά στο κάθε στήθος:shock:

 

Δεν ξέρω τι να πω....................νόμιζα ότι τα πηγαίναμε καλά πως άλλαξαν όλα έτσι ξαφνικά...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θα σου πω να ηρεμησεις....δεν εχεις χασει το παιχνιδι....παρε συμβουλες απο Αγλαια....

κι εγω με λιγο συμπληρωμα ξεκινησα και στο μηνα επανω σταδιακα το εκοψα! Οταν δινεις 80 μλ συμπληρωμα δεν μπορεις να το κοψεις αποτομα....μειωνεις ανα 20 μλ την ημερα....δηλαδη τη πρωτη μερα θα δωσεις 80μλ και την αλλη 60μλ για να δωσεις τη δυνατοτητα στο στηθος σου να παραγει τα υπολοιπα 20 που δεν δινεις με μπιμπερο!Μετα θα φτασεις στο μηδεν συμπληρωμα!

Απο τη προσωπικη μου εμπειρια εχω να σου πω οτι υπηρξαν φορες απο τη στιγμη που δεν εδινα συμπληρωμα και θηλαζα αποκλειστικα ....που ναι εσπασα και εδωσα....σε περιοδους που το παιδι εκανε εκρηξεις αναπτυξης ....που κανονικα δεν πρεπει να δινεται συμπληρωμα για να σου κατεβασει το παιδι κι αλλο γαλα....εγω καποιες φορες εσπασα και εδωσα γιατι ειχε εντονο κλαμα...αλλα και παλι εδωσα τοσο οσο για να ηρεμησει και να πιασει στηθος!

Αν μπορεις εσυ να μη δινεις καθολου....αλλα ολα καλα στη θεωρια....στη πραξη ολα ειναι μεσα στο προγραμμα γιατι ο θηλασμος ειναι δυσκολος στην αρχη για πολλες μαμαδες....θελει υπομονη αλλα μετα μολις εδραιωθει....σχεδον μετα απο 2 μηνες θα εινια το πιο ευκολο πραγμα στο κοσμο! Υπομονη και μη τα παρατας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μια σύμβουλο θηλασμού στη νομαρχία της πόλης που μένω που απευθύνθηκα μου είπε να του βάζω την πιπίλα να μην γκρινιάζει :shock:

 

πήγα σε άλλο παιδίατρο που είναι υπέρ του θηλασμού και μου είπε να μην δώσω με τίποτα συμπλήρωμα και να αφήνω το παιδί από 5 λεπτά στο κάθε στήθος:shock:

 

Δεν ξέρω τι να πω....................νόμιζα ότι τα πηγαίναμε καλά πως άλλαξαν όλα έτσι ξαφνικά...

 

εισαι σιγουρη οτι απευθηνθηκες σε συμβουλο θηλασμου.....συνηθως λενε οχι πιπιλα πριν σαραντησει!!

Οι θηλασμοι ειδικα στην αρχη εινια μαραθωνιοι.....δεν υπαρχουν 5 λεπτα!!! Οταν εδριαωθει ο θηλασμος σαφως και θα μειωθουν οι χρονοι αλλα δεν θα εισαι και παλι με το ρολοι στο χερι....οσο θελει το παιδι θα καθεται!

Δεν εχει αλλαξει κατι βρε κοπελια......το περιββαλον σου και αυτοι που συμβουλευεσαι σε κανουν να πιστευεις οτι κατι εχει αλλαξει!

Παρε σωστες συμβουλες απο την Αγλαια και ολα καλα θα πανε ....αρκει.....να το θες πολυ....αν το θες πολυ κανεις δεν θα σε εμποδισει να θηλασεις!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου να ναι γερό και τυχερό!

Απάντησε στις ερωτήσεις που βρίσκονται εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795 (κάνε αντιγραφή από εκεί και επικόλληση εδώ) για να πάρεις τις πιο ολοκληρωμένες πληροφορίες που θα μπορέσουν να σου δώσουν οι μανούλες που ξέρουν καλά.

 

Ευχαριστώ για τις ευχές σου ... παραθέτω τις πληροφορίες και ελπίζω κάποιος να μπορέσει να με βοηθήσει.

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40

Β. Το φύλο του βρέφους

αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

δε χρησιμοποιήθηκε

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

μέγιστη 11 νομίζω ελάχιστη δεν ξέρω

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

όχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

25/2 3270

1/3 3140

8/3 3200 σπίτι με δική μου ζυγαριά

 

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

7-15 αλλά όταν είναι με τις ώρες στο στήθος δεν ξέρω

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

σήμερα ήπιε 80 ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

σήμερα είναι η πρώτη μέρα

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

ένα χειροκίνητο της medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

όχι

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

1-2 όχι κάθε μέρα

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

μεσημέρι ή βράδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς γιατί κάνει κακά σχεδόν σε κάθε γεύμα

γύρω στις 7

 

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

γύρω στις 5

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

μόλις το βγάζω από το στήθος τρώει τα χεράκια του

από χθες τα κακά του έχουν μια βλέννα

 

 

 

 

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι!

Εγω σου προτεινω να συνεχισεις και να προσπαθεις...δεν βασανιζεται το ζουζουνι σου μην ανησυχεις...θεωρω οτι ειναι νωρις (25/2 δεν γεννησες?)να απογοητευεσαι...εστω και αν εχεις δωσει συμπληρωμα συνεχισε να το θηλαζεις..αφου εχεις γαλα!μην το αφηνεις να κοιμαται στο στηθος..τι εννοω?χαιδευε του το μαγουλακι το αυτακι και αυτο θα συνεχιζει να τρωει...δως του οταν και οσο θελει...

Νομιζω οτι ειναι ανησυχιες που εχουμε ολες στην αρχη αν εχουμε γαλα αν το φτανει....και βαρος θα παρει και ολα θα γινουν!

Παντως οτι και να κανεις να εισαι καλα με αυτο που θα αποφασισεις!

και μην αγχωνεσαι και εσυ οταν θα φτασεις στον χρονο δεν θα ξερεις τι να το κανεις το γαλα!(και πιο νωρις)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σε καιει το στηθος σου ειναι απο την παραγωγη γαλακτος...μην αγχωνεσαι,ειναι φυσιολογικοτατο.Οταν τον βλπεις οτι αρχιζει ν αποκοιμιεται στο στηθος ,γαrγαλησε το λιγο στο πατουσακι του να ξυπνησει.Ειναι πολυ μικρουλι μωρε και κουραζεται ευκολα.Καθε μερα που πeρναει θα ειναι και καλυτερα.

Παρεπιπτοντως και ο δικος μου 15-20 λεπτα ετρωγε μονο....αλλα εβαζε βαρος.να το βαζεις συχνα να θηλαζει λιγο λιγο θα στρωσετε.

 

 

Τωρα που θα ξυπνησει βαλτο ηρεμα ηρεμα στην αγκαλια σου και βαλε το να θηλασει....χαζεψε και λιγο τηλεορασιτσα εσυ και ασε το μικρουλι οσο θελει να θηλασει.Τον πρωτο καιρο ετι κανουν....οοοολη μερα στο στηθος.Υπομονη...υπομονη...υπομονη.

 

Εγω ξαπλωνα στον καναπε,χαζευα στο ιντερνετ,εβλεπα τηλεοραση και συγχρονως θηλαζα το παιδι.Καθε τρεις και λιγο ηθελε να θηλασει.Ο πρωτος μηνας ειναι μονο.Να εισαι ομως χαλαρη...μη στρεσσαρεσαι γιατι το παιδι το εισπρατει αυτο.Ολα καλα θα πανε.

 

Να τον ζυγισεις καθε πρωι να βλεπεις πως παει.

Link to comment
Share on other sites

Να τον ζυγισεις καθε πρωι να βλεπεις πως παει.

 

Νοιζω οτι αυτο καλο εινια να μη το κανει καθε μερα γιατι θα στρεσσαρεται....τη πρωτη φορα το εκανα και δεν πετυχα τιποτα με το θηλασμο....εμπλεξα με θηλαστρα και για 9 μηνες εδινα το γαλα μου με θηλαστρο και λιγο συμπληρωμα....στη συνεχεια τη δευτερη φορα πετυχα τα παντα γιατι δεν πηρα ζυγαρια....καταρχην μου το απαγορεψε ο παιδιατρος και τη ζυγιζω τη μπεμπα μια φορα το μηνα καθε που θα παμε για επισκεψη.....καλυτερα να μετραει τις βρεγμενες πανες του μωρου και να μη ζυγιζει συνεχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες. Γέννησα 25/2 ένα αγοράκι 3270 και βγήκαμε από την κλινική 1/3 3140. Στην κλινική τις 2 πρώτες μέρες θήλαζα το μωρό και του δίναν και συμπλήρωμα. Την 3η και 4η μέρα το θήλαζα 15-20 λεπτά , έβγαζα με θήλαστρο 50-60 ml γάλα το οποίο έπινε και έπινε και 40-50 ml συμπλήρωμα. Το ίδιο συτνεχίστηκε και στο σπίτι 1/3 και 2/3. Θηλασμός καμιά ώρα, άντληση 60-80 ml γάλατος και λίγο συμπλήρωμα 30-50 ml αν ήθελε. Το στήθος μου ήταν πρησμένο και όταν το πατούσα πεταγόταν γάλα (δεν έχω μεγάλο στήθος). Από 3/3 έκοψα τις αντλήσεις και το συμπλήρωμα και περνούσα όλη μέρα με το μωρό στο στήθος. Σταμάτησε να κοιμάται πολύ ήταν ανήσυχος άνοιγε συνέχεια το στόμα και έψαχνε να φάει ή έβαζε και έτρωγε τα χεράκια του. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι χθες. Από χθες το στήθος μου είναι μαλακό, δεν πετάγεται πια γάλα όταν το πατάω και το μωρό πεινάει και δεν ηρεμεί με τίποτα. Κάθεται κανένα 4ωρο ξύπνιο ψάχνοντας να φάει και στο τελος κοιμάται εξαντλημένο και νηστικό. Σήμερα το ζύγισα σπίτι και είναι 3200 με τα ρούχα :( Είμαι πολύ στεναχωρημένη και νιώθω τύψεις που άφηνα το μωράκι μου τόσες μέρες να πεινάει. Το πρωί το θήλασα 1 ώρα και μετά του έδωσα συμπλήρωμα. Ήπιε 80 ml και το καημένο αποκοιμήθηκε. Μέρες είχα να το δω τόσο ήρεμο.

Τελικά οι πολλές ώρες στο στήθος δε με βοήθησαν καθόλου.

 

Έκανα καλά που του έδωσα συμπλήρωμα? Νιώθω πολύ απογοητευμένη αυτή η κατάσταση δε με αφήνει να χαρώ τίποτα. Έχω και την αδερφή μου που θηλάζει την κόρη της 8 μήνες και ακόμα και τώρα δεν ξέρει τι να κάνει το γάλα και με κάνουν να νιώθω άχρηστη και ανίκανη.:(

 

Αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα γιατί με τους παιδιάτρους και τους συμβούλους θηλασμού δεν βγάζω άκρη. Για ένα μόνο είμαι σίγουρη ότι το μωρό μου πεινάει.....

 

Συγνώμη για το μεγάλο post...

 

Κατ' αρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου.

Μην τα βλέπεις τόσο βουνό, δεν είναι.

 

Για ποιο λόγο αντλούσες και έδινες και αντλημένο με μπιμπερό;

 

Οι πάνες του μωρού είναι καλές. Το ότι κάνει κακά σε κάθε γεύμα σχεδόν επίσης δείχνει ότι τρέφεται καλά.

 

Οι ζυγίσεις σε ζυγαριά του σπιτιού δεν είναι ακριβείς και προκαλούν άσκοπο άγχος.

 

Το ότι το μωρό βάζει τα χεράκια στο στόμα είναι ένδειξη ότι πεινάει. θα το βάζεις στο στήθος κάθε φορά (όχι πιπίλα, όχι ωράρια) και θα το παρακινείς να φάει: θα του μιλάς, θα είσαι ήρεμη (το άγχος μεταφέρεται στο μωρό...), θα κάνεις εναλλαγές στα στήθη κάθε φορά που χάνει το ενδιαφέρον του στο ένα στήθος (=σταματάει να καταπίνει και να πιπιλίζει, "χαζεύει" για ώρα) και μαλάξεις στο στήθος για να ενισχύεις τη ροή:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/393-malaxeis-sto-stithos.html

Δεν αρκεί να είναι το μωρό στο στήθος 1 ώρα, αν δεν θηλάζει ενεργά.

 

Να κοιμάσαι δίπλα στο μωρό και να το κρατάς όσο μπορείς περισσότερο επάνω σου, σώμα με σώμα (αυξάνουν την προλακτίνη άρα και την παραγωγή).

 

Πιθανόν το μωρό να έχει πάθει σύγχιση θηλών λόγω του ότι έδινες μπιμπερό από την αρχή και να μην συνεργάζεται πολύ καλά στο στήθος ή/και να μην έχει μάθει ακόμα να θηλάζει πολύ αποτελεσματικά (το μπιμπερό δεν βοηθάει σ' αυτό ούτως ή άλλως). Θα έχεις υπομονή. Το συμπλήρωμα που πήρε το μωρό σου (80ml το 24ωρο) είναι ελάχιστο και καλά έκανες και το έκοψες. Η ζημιά του μπιμπερό είναι πολύ μεγάλη στο θηλασμό, ειδικά για κάποια μωρά.

 

Επίσης, το ότι το μωρό έχει βλέννες στα κακά του είναι ένδειξη αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα. Μάλλον το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος το προκάλεσε. Προσπάθησε να μην καταναλώνεις μεγάλες ποσότητες γαλακτοκομικών και παρατήρησε τις αντιδράσεις του μωρού στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι το συμπλήρωμα είναι ξένο ή δικό σου;

Η βλέννα μου δίνει μια υποψία για αλλεργία. Η πιο συνηθισμένη είναι στα γαλακτοκομικά.

 

Το θήλαστρο με το οποίο αντλείς δεν είναι κατάλληλο για εσάς τώρα, γιατί δεν βοηθάει να εδραιωθεί η γαλουχία (είναι αδύναμο ας το πούμε έτσι).

 

Τα 15- 20 λεπτά του θηλασμού ποιος τα καθορίζει το μωρό ή εσύ; Το κόλπο είναι το εξής τρώει όσο θέλει από το ένα στήθος, μόλις αρχίσει να πιπιλάει χωρίς να καταπίνει δοκιμάζεις να πιέσεις το στήθος σου (θα σου βάλω σύνδεσμο με το βιντεάκι) αν χάσει το ενδιαφέρον του, το σηκώνεις το βάζεις να ρευτεί και προσφέρεις το άλλο. Συνεχίζεις μέχρι να κοιμηθεί για τα καλά ή να μη δείχνει ενδιαφέρον. Ξέρεις ότι μετά τα 10- 15 λεπτά κατεβαίνει το λιπαρό χορταστικό γάλα οπότε φροντίζεις να μείνει όσο το δυνατό περισσότερο στο ίδιο στήθος. Εφοδιάσου με περιοδικά και σειρές στην τηλεόραση και άααααραξε. (εμείς κάναμε τετράωρα και πεντάωρα στην αρχή...)

 

Ζυγίζουμε μία φορά την εβδομάδα, πιο συχνά συμφέρει μόνο τον ψυχίατρο που θα αποκτήσει πελάτη, γιατί συμπέρασμα δε θα μπορείς να βγάλεις.

Αν το δεις και πεινάει ξανά ε, τότε φτου κι απ' την αρχή. Για πιο πολλά θα σου πουν οι πιο βετεράνες και δη η Αγλαΐα.

 

Αυτό που με παρηγορούσε εμένα ήταν αυτό που είχε πει η Αγλαΐα, ότι όσο πιο πολύ θηλάζει τόσο πιο πολύ μαθαίνει να θηλάζει. Πρακτική εξάσκηση κοινώς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζυγίζουμε μία φορά την εβδομάδα, πιο συχνά συμφέρει μόνο τον ψυχίατρο που θα αποκτήσει πελάτη, γιατί συμπέρασμα δε θα μπορείς να βγάλεις.

Αν το δεις και πεινάει ξανά ε, τότε φτου κι απ' την αρχή. Για πιο πολλά θα σου πουν οι πιο βετεράνες και δη η Αγλαΐα.

Εγώ θα συμπλήρωνα η ζύγιση να γίνεται πάνω κάτω την ίδια ώρα και με τις ίδιες συνθηκες. Πχ πριν το φαγητό, με καθαρή πάνα και τα ίδια ρούχα. Κάθε φορά όμως, ώστε οι μεταβολές του βάρους (αυτές μας ενδιαφέρουν περισσότερο και όχι το απόλυτο βάρος) να είναι όσο το δυνατόν ακριβείς. Και φυσικά στην ίδια ζυγαριά. Αν ζυγίζουμε το παιδί πολύ συχνα ίσως δεν προλαβαίνουμε να παρατηρήσουμε τις μεταβολές αυτές που είναι 25-30γρ την ημέρα στις καλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...ψυχολογικά νιώθω καλύτερα αλλά πρακτικά συνεχίζονται τα ίδια προβλήματα...έχω το μωρό από την ώρα που ξύπνησε στο στήθος αλλά πεινάει ... τις προηγούμενες μέρες που το στήθος μου ήταν βαρύ το άκουγα που κατάπινε ... άρα πιστεύω πως θηλάζει αποτελεσματικά ... από χθες όλο ρουφάει αλλά νομίζω ότι δεν τρώει, όταν πατάω το στήθος μου μόνο σταγόνες γάλα βγάζει ...

Δοκίμασα όλα όσα έχουν προτείνει κορίτσια στο forum αλλά τίποτα. Να ξεκαθαρίσω ότι συμπλήρωμα είχα να του δώσω μια βδομάδα και τα 80 ml τα είπιε μετά από 2 ώρες στο στήθος ... αναρωτιέμαι τόσες ώρες τίποτα δεν πίνει από μένα?

Τώρα τρώει τα χέρια του πάλι και γκρινιάζει ...το λυπάμαι το καημένο.

Επίσης εκτός από τον πόνο όταν θηλάζει γιατί ρουφάει με δύναμη από τη στιγμή που θα σταματήσει με καίει το στήθος ... έχει γίνει μόνιμη η ενόχληση και έχω αρχίσει να εξαντλούμαι ...πονάω θηλάζει δε θηλάζει ... ανησυχώ μήπως έχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου.

Μην τα βλέπεις τόσο βουνό, δεν είναι.

 

Για ποιο λόγο αντλούσες και έδινες και αντλημένο με μπιμπερό;

 

Οι πάνες του μωρού είναι καλές. Το ότι κάνει κακά σε κάθε γεύμα σχεδόν επίσης δείχνει ότι τρέφεται καλά.

 

Οι ζυγίσεις σε ζυγαριά του σπιτιού δεν είναι ακριβείς και προκαλούν άσκοπο άγχος.

 

Το ότι το μωρό βάζει τα χεράκια στο στόμα είναι ένδειξη ότι πεινάει. θα το βάζεις στο στήθος κάθε φορά (όχι πιπίλα, όχι ωράρια) και θα το παρακινείς να φάει: θα του μιλάς, θα είσαι ήρεμη (το άγχος μεταφέρεται στο μωρό...), θα κάνεις εναλλαγές στα στήθη κάθε φορά που χάνει το ενδιαφέρον του στο ένα στήθος (=σταματάει να καταπίνει και να πιπιλίζει, "χαζεύει" για ώρα) και μαλάξεις στο στήθος για να ενισχύεις τη ροή:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/393-malaxeis-sto-stithos.html

Δεν αρκεί να είναι το μωρό στο στήθος 1 ώρα, αν δεν θηλάζει ενεργά.

 

Να κοιμάσαι δίπλα στο μωρό και να το κρατάς όσο μπορείς περισσότερο επάνω σου, σώμα με σώμα (αυξάνουν την προλακτίνη άρα και την παραγωγή).

 

Πιθανόν το μωρό να έχει πάθει σύγχιση θηλών λόγω του ότι έδινες μπιμπερό από την αρχή και να μην συνεργάζεται πολύ καλά στο στήθος ή/και να μην έχει μάθει ακόμα να θηλάζει πολύ αποτελεσματικά (το μπιμπερό δεν βοηθάει σ' αυτό ούτως ή άλλως). Θα έχεις υπομονή. Το συμπλήρωμα που πήρε το μωρό σου (80ml το 24ωρο) είναι ελάχιστο και καλά έκανες και το έκοψες. Η ζημιά του μπιμπερό είναι πολύ μεγάλη στο θηλασμό, ειδικά για κάποια μωρά.

 

Επίσης, το ότι το μωρό έχει βλέννες στα κακά του είναι ένδειξη αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα. Μάλλον το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος το προκάλεσε. Προσπάθησε να μην καταναλώνεις μεγάλες ποσότητες γαλακτοκομικών και παρατήρησε τις αντιδράσεις του μωρού στην πορεία.

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ... θα το δοκιμάσω ελπίζω να έχει αποτέλεσμα...

γάλα αντλούσα γιατί στην αρχή πρηζόταν το στήθος μου και σκέφτηκα αντί να το πετάω να το δίνω στο μωρό ώστε να πίνει λιγότερο συμπλήρωμα ... τη δεύτερη μέρα που ήρθαμε σπίτι σταμάτησα...

Link to comment
Share on other sites

Σε καίει η θηλή ή το "άσπρο" μέρος του στήθους; Σόρρυ είναι πολύ προσωπική ερώτηση, αλλά μπορεί να παίζουν διάφορα πράγματα... που είναι μεν απλά, αλλά ταλαιπωρούν τα άτιμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Σε μια σύμβουλο θηλασμού στη νομαρχία της πόλης που μένω που απευθύνθηκα μου είπε να του βάζω την πιπίλα να μην γκρινιάζει :shock:

 

Αυτή δεν είναι σύμβολος θηλασμού.

 

πήγα σε άλλο παιδίατρο που είναι υπέρ του θηλασμού και μου είπε να μην δώσω με τίποτα συμπλήρωμα και να αφήνω το παιδί από 5 λεπτά στο κάθε στήθος:shock:
Ο συγκεκριμένος παιδίατρος δεν είναι υπέρ του θηλασμού, προσποιείται ότι είναι υπέρ αλλά σε υπονομεύει.

 

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι είναι επειδή ρουφάει το παιδί αλλά δε βρίσκει να πιει και τα ερεθίζει. .

 

Και ο γυναικολόγος λέει ανοησίες!

 

Έχεις δίκιο να τα έχεις χαμένα όταν ρωτάς τρεις υποτίθεται ειδικούς και ο καθένας σου λέει από μια περισπούδαστη βλακεία!

Το σίγουρο είναι ότι κανένας από τους τρεις δεν έχει δει μωρό να μεγαλώνει θηλάζοντας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκτός από τον πόνο όταν θηλάζει γιατί ρουφάει με δύναμη από τη στιγμή που θα σταματήσει με καίει το στήθος ... έχει γίνει μόνιμη η ενόχληση και έχω αρχίσει να εξαντλούμαι ...πονάω θηλάζει δε θηλάζει ... ανησυχώ μήπως έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Νομίζω ότι κάπου έχεις μπερδευτεί. Ο θηλασμός δεν προκαλεί πόνο αν το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο και δεν έχει σχέση η δύναμη με την οποία ρουφάει στο θέμα του πόνου.

 

Ο πόνος βρίσκεται στο δέρμα της θηλής ή στο βάθος του στήθους;

 

Μπορείς να τον περιγράψεις;

 

Υπάρχει πιθανότητα το μωρό σου να μην μπορεί να θηλάσει ικανοποιητικά και να χρειάζεται βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Με τόσες πάνες, αποκλείεται το μωρό να μην παίρνει γάλα, πού το βρίσκει;

 

Εφόσον έχεις ενδείξεις για αλλεργία στο γάλα, σταμάτα κι εσύ δοκιμαστικά την κατανάλωση γαλακτοκομικών και δες αν υπάρξει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του μωρού. Μπορεί το μωρό να είναι ανήσυχο και να μένει ξύπνιο γιατί πονάει από αέρια, ΓΟΠ κτλ. Πρόσεξε και τα κρυμμένα γαλακτοκομικά σε αγοραστό ψωμί, αλλαντικά, συσκευασμένες τροφές.

Οι αλλεργίες συνδέονται με χαμηλή πρόσληψη βάρους.

 

Θεωρείται ικανοποιητικό όταν το μωρό σε 2-3 βδομάδες έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης, αλλά πρέπει να δίνουμε την ευκαιρία στα μωρά μας και να το παλέψουν, μερικά έχουν πιο αργό ξεκίνημα. Τσεκάρουμε το βάρος με κατάλληλη ζυγαριά ανά βδομάδα και παρακολουθούμε στενά, αν ανησυχούμε για κάτι.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καίει η θηλή ή το "άσπρο" μέρος του στήθους; Σόρρυ είναι πολύ προσωπική ερώτηση, αλλά μπορεί να παίζουν διάφορα πράγματα... που είναι μεν απλά, αλλά ταλαιπωρούν τα άτιμα.

 

 

και η θηλή και το υπόλοιπο μέρος ... όχι συνεχόμενα αλλά κατά διαστήματα ... είναι στιγμές που δεν αντέχω ούτε το μπλουζάκι πάνω μου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου έχεις μπερδευτεί. Ο θηλασμός δεν προκαλεί πόνο αν το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο και δεν έχει σχέση η δύναμη με την οποία ρουφάει στο θέμα του πόνου.

 

Ο πόνος βρίσκεται στο δέρμα της θηλής ή στο βάθος του στήθους;

 

Μπορείς να τον περιγράψεις;

 

Υπάρχει πιθανότητα το μωρό σου να μην μπορεί να θηλάσει ικανοποιητικά και να χρειάζεται βοήθεια.

 

Αγλαία ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Με καίει - πονάει και το σκούρο μέρος της θηλής και το υπόλοιπο στήθος. Με πιάνει και με αφήνει. Οι θηλές μου έχουν πληγωθεί λίγο αλλά δεν νομίζω να είναι από αυτό. Όταν το στήθος γεμίζει κάπως με γάλα το μωράκι πίνει ακούγεται και βλέπω και γάλα στο στόμα του. Όταν το στήθος το αισθάνομαι τελείως άδειο δεν νομίζω να πίνει, δεν καταλαβαίνω κάτι.

 

Συνεχίζω να θηλάζω το μωρό αλλά μετά του δίνω συμπλήρωμα. Όταν καταλαβαίνω ότι πίνει και από μένα πίνει γύρω στα 40 ml συμπλήρωμα. Όταν το στήθος μου είναι άδειο πίνει 80-100.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και σταμάτησα να ζητάω συμβουλές από γιατρούς γιατί όπως σωστά επισήμανες με μπερδεύουν περισσότερο.

 

Ελπίζω να κάνω το σωστό. Ευχαριστώ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...