Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανακοίνωση - αλλαγές (οπτικές - πλάτος & εικόνες)


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

για την καλύτερη λειτουργία της ιστοσελίδας θα τοποθετηθεί σταθερό (fixed) πλάτος στο φόρουμ και στην αρχική σελίδα της ΕΕΕΓ/ parents.gr.

 

Αυτό σημαίνει ότι η ιστοσελίδα δεν θα τεντώνει στο απόλυτο μέγεθος της οθόνης του αναγνώστη αλλά ότι θα παραμένει σταθερό το πλάτος ανεξαρτήτως της ανάλυσης(ή πλάτους) της οθόνης.

 

Όσο μεγαλύτερη είναι η ανάλυση(ή πλάτος) της οθόνης τόσο περισσότερο θα εμφανίζονται στο πλάι διακοσμητικά στοιχεία.

Παράδειγμα της εμφάνισης (αντί διακοσμητικών στοιχείων υπάρχει εδώ απλώς ουδέτερο χρώμα)

 

xpreview111.jpg

Η αλλαγή γίνεται για λόγους αναβάθμισης του φόρουμ κ της ιστοσελίδας και καλύτερης χρήσης απο τον αναγνώστη - ταυτόχρονα επιτρέπει την τοποθέτηση των γραφικών με στόχο την προβολή εταιρειών ή προιόντων που εγκρίνονται απο την ΕΕΕΓ, με τρόπο που να μην παρεμβάλλει στην ανάγνωση του φόρουμ.

 

 

Η αλλαγή θα πραγματοποιηθεί αργότερα σήμερα.

Κατά την διάρκεια των αλλαγών πιθανώς να δείτε κάποια οπτικά στοιχεία στο πλάι της ιστοσελίδας.

Η οριστική μορφή θα είναι ορατή αύριο.

Η αλλαγή αυτή δεν επηρεάζει την χρήση του φόρουμ, δηλαδή δεν θα κλείσει εκ νέου το φόρουμ για αυτή την αλλαγή.

 

 

Ταυτόχρονα, θα εγκατασταθεί στο φόρουμ λειτουργία που αλλάζει αυτόματα το μέγεθος εικόνων που ξεπερνούν αυτό το fixed πλάτος,

έτσι ώστε να μην ξεχειλώνουν τα topic.

 

Παρακαλείστε να τοποθετείτε εικόνες μέχρι 600 Pixel εαν θέλετε να φαινονται ολόκληρες,

ή εάν θέλετε να δημοσιεύετε μεγάλες φωτογραφίες να τις παραθέτετε μόνο σε συνδέσμους.

 

Edit Admin update 27/2/11: Ήδη έχει εγκατασταθεί λειτουργία που κάνει αυτόματα resize στις εικόνες έτσι ώστε να μην αντιμετωπιστούν προβλήματα στα θέματα απο την μετατροπή του διαθέσιμου πλάτους.

 

Η περιγραφή που βρίσκεται στα γκρί γράμματα, έγινε εκ παραδρομής, δεν προβλέπεται να εγκατασταθεί τέτοιο σύστημα όλες οι διορθώσεις θα γίνονται με αυτόματο resize και όχι μετατροπή σε thumbnail/popup:

Εικόνες με πλάτος πάνω απο 600 pixel θα εμφανίζονται σαν μικρές εικόνες (thumbnails), τα οποία όταν πατάει ο αναγνώστης με κλίκ, θα εμφανίζονται στο πραγματικό τους μέγεθος σε στύλ popup. παράδειγμα αυτής της λειτουργίας μπορείτε να δείτε εδώ :

(θα αναρτηθεί εικόνα συντομα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ξεχάσετε με το κλικ στην εικόνα αυτή να προβάλλεται σε νεο παράθυρο (και όχι popup γιατί παίζουν και τα popup blockers) για να μην φεύγει ο χρήστης από το τόπικ ;) Καλή επιτυχία :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας ευχαριστούμε για την ειδοποίηση, έγινε διόρθωση στο κείμενο πιο πάνω έτσι ώστε να περιλαμβάνει τις σωστές αλλαγές που έγιναν. Η προηγούμενη φράση (γκρί γράμματα) δεν ίσχυε και ανακοινώθηκε εκ παραδρομής. ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με την αλλαγή που έγινε (αν έγινε ήδη) βλέπω ότι η εικόνα που έχετε βάλει στο αρχικό ποστ έχει στοιχεία: 779px Χ 373px και το scaled της είναι: 560px Χ 268px

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το εξής:

 

parentsforum.jpg

 

Άρα για να μην "σπρώχνει" την στήλη των στοιχείων του χρήστη (όπως εδώ που σας κάνω post) η εικόνα θα πρέπει να είναι 532 και όχι 560 στο πλάτος

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης ότι το "στένεμα" του φόρουμ όπως το μετράω εγώ το έχει φέρει στα 1001 pixels... Νομίζω όμως πως μπορεί να πάει άφοβα στα 1024 καθώς δεν πρέπει να υπάρχουν πλέον αναλύσεις μικρότερες από 1024...

 

Στην δική μου οθόνη που έχει 1920 φαίνεται ψείρα το κακόμοιρο! Μήπως θα ήταν καλύτερο αντί για fixed τιμή (990) (με καθαρό για τα τόπικς 726) να βάλετε % ? (αν είχα τον κώδικα θα μπορούσα να βοηθήσω λίγο παραπάνω).

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και πάνω που είπα ότι οκ... δεν βλέπω κάτι άλλο... είδα και αυτό:

 

parentsforum1.jpg

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...