Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS! μου κόβεται το γάλα, έτσι ξαφνικά;


Recommended Posts

Χρειάζομαι την συμβουλή σας.

Εδώ και 3 μέρες έχω παρατηρήσει δραματική μείωση του γάλακτος. Αντλώ με το symphony κάθε 3 ώρες.

Εκεί που όταν ήταν η ώρα να ταΐσω τον μπέμπη και είχα 4-5 μπουκάλια των 150μλ της ημέρας στο ψυγείο για να διαλέξω, είναι 3 μέρες τώρα που το γάλα που του δίνω είναι από άντληση που έβγαλα λίγα λεπτά πριν.

Τι μπορέι να έχει συμβεί; Τι να κάνω; Βγάζω ανα 3 ώρες 90μλ. Το μωρό τρώει 70-80 ανάλογα με τα κέφια του. ΘΑ μειωθεί και άλλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το γάλα μπορεί να μειωθεί από πολλούς λόγους. Αλλαγή κάποιας διατροφικής συνήθειας ή ψυχολογικοί λόγοι είναι συνήθως οι πρώτοι υπεύθυνοι. Προσωπικά θα σου πρότεινα να φας κάποιες τροφές ώστε να κατέβει γάλα. Τραχανά,(εγώ σε μισή ώρα είχα κατεβάσει πάρα πολύ με τον τραχανά), ρυζόγαλο, ψαρόσουπα, (γενικώς σούπες), χυμό, επίσης μπορείς να πιείς ένα ποτήρι μπύρα. Αυτά θυμάμαι πως έκανα εγώ σαν πρώτες βοήθειες. Επίσης επειδή έκανα κι εγώ άντληση, γενικώς προσωπικά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως επειδή δεν είναι φυσική άντληση σταματάει το γάλα, αλλά εγώ το συνδύασα με δικά μου δεδομένα. Αν θες όμως προσπάθησε να βάζεις το μωρό περισσότερο στο στήθος παρά να αντλείς μόνη σου. Αν όμως θες να το βγάζεις προσπάθησε να φέρνεις στο μυαλό σου ευχάριστες στιγμές όπως να έχεις αγκαλιά το μωρό, να το θηλάζεις κλπ. Εμένα όταν σκεφτόμουν έτσι το γάλα έτρεχε και γέμιζα τα 150άρια κατευθείαν. Εάν όμως έχεις στεναχωρηθεί με κάτι προσπάθησε να το ξεπεράσεις και προς Θεού μην σε αγχώνει ότι μειώθηκε το γάλα σου. Αυτό είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις. Μην αγχώνεσαι, να σκέφτεσαι πως είναι παροδικό (το πιο πιθανόν είναι αυτό) και να έχεις στο μυαλό σου πως θα κατεβάσεις πάλι γάλα. Συνδύασε το με μια διατροφή καλή και νομίζω οτι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι την συμβουλή σας.

Εδώ και 3 μέρες έχω παρατηρήσει δραματική μείωση του γάλακτος. Αντλώ με το symphony κάθε 3 ώρες.

Εκεί που όταν ήταν η ώρα να ταΐσω τον μπέμπη και είχα 4-5 μπουκάλια των 150μλ της ημέρας στο ψυγείο για να διαλέξω, είναι 3 μέρες τώρα που το γάλα που του δίνω είναι από άντληση που έβγαλα λίγα λεπτά πριν.

Τι μπορέι να έχει συμβεί; Τι να κάνω; Βγάζω ανα 3 ώρες 90μλ. Το μωρό τρώει 70-80 ανάλογα με τα κέφια του. ΘΑ μειωθεί και άλλο;

 

Τι ηλικία έχει το μωρό;

Πόσες αντλήσεις κάνεις το 24ωρο;

Ποιες ώρες αντλείς;

 

Για την ώρα αύξησε οπωσδήποτε τις αντλήσεις για να αυξηθεί και το γάλα και βλέπουμε αν χρειάζεται κάποια επιπλέον παρέμβαση αργότερα.

Προγραμμάτιζε τις ημερήσιες αντλήσεις ανά 2 ώρες και να κάνεις οπωσδήποτε μια άντληση στη διάρκεια της νύχτας.

Link to comment
Share on other sites

Τι ηλικία έχει το μωρό;

Γεννήθηκε πρόωρα, τώρα είναι 40 εβδομάδων διορθωμένη, 2 μηνών και 1 εβδ ημερολογιακά

Πόσες αντλήσεις κάνεις το 24ωρο;

7-8

Ποιες ώρες αντλείς;

Αντλώ ανα 3 ώρες(9-11-14-17-21-23-2-5), ακόμα και την νύχτα εκτός απο κάποιες λίγες περιπτώσεις που νυστάζω οπότε αντλώ μόνο 1 φορά την νύχτα οπότε πάνε στις 6 φορές.

 

Για την ώρα αύξησε οπωσδήποτε τις αντλήσεις για να αυξηθεί και το γάλα και βλέπουμε αν χρειάζεται κάποια επιπλέον παρέμβαση αργότερα.

Προγραμμάτιζε τις ημερήσιες αντλήσεις ανά 2 ώρες και να κάνεις οπωσδήποτε μια άντληση στη διάρκεια της νύχτας.

Θα το κάνω ανα δύωρο

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου να αντλεις καθε δυο ωρες και οπωσδηποτε τη νυχτα,επισης προσπαθησε να χαλαρωσεις η να κοιμηθεις γιατι ο αργανισμος σε κατασταση ηρεμιας κατεβαζει πολυ γαλα,θα σου πω τι να κανεις που το εκανα εγω και γινομουν αγελαδα:D:Dλοιπον γαλα ζεστο με ζαχαρουχο γαλα μεσα να το πινεις ομως ζεστο και γενικα οτι τρως να ειναι ζεστο και οτι πινεις το ιδιο το γαλα να ξερεις οτι βοηθαει πανταααααα,ελπιζω να τα καταφερουμε:D:D:Dφιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Αντλώ ανα 3 ώρες(9-11-14-17-21-23-2-5), ακόμα και την νύχτα εκτός απο κάποιες λίγες περιπτώσεις που νυστάζω οπότε αντλώ μόνο 1 φορά την νύχτα οπότε πάνε στις 6 φορές.

Το βράδυ είναι δύσκολο να κάνεις 2 αντλήσεις, οπότε καλύτερα κάνε μία βραδυνή.

 

Αν στη διάρκεια της μέρας κάνεις 8-9 αντλήσεις, αρκεί η μία βραδυνή.

 

Για να σου βγουν 8-9 αυτές της ημέρας, είναι καλύτερα να προγραμματίζεις 10-11, δηλαδή περισσότερες από όσες χρειάζεσαι. Ακόμη και ανά 1,5 ώρα, ώστε αν χάσεις 1 ή και 2 αντλήσεις, να σου βγούνε πάλι 8-9 ή ακόμη και 10 το 24ωρο.

 

Αυτό θα σου δώσει και την άνεση όταν βγαίνεις να μην αγχώνεσαι να γυρίσεις πίσω πιο νωρίς γιατί έχεις άντληση.

 

Θα το κάνω ανα δύωρο

 

Και ανά 1,5.

 

Το φορτωμένο πρόγραμμα είναι πιο ελαστικό, δηλαδή μπορείς να παραλείψεις άντληση το πρωί ή το απόγευμα, είτε γιατί λείπεις, είτε γιατί σου έχει προκύψει κάποια δουλειά ή κάποιος επισκέπτης. Αυτό θα σε ξεαγχώσει από το να είσαι στο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου να αντλεις καθε δυο ωρες και οπωσδηποτε τη νυχτα,επισης προσπαθησε να χαλαρωσεις η να κοιμηθεις γιατι ο αργανισμος σε κατασταση ηρεμιας κατεβαζει πολυ γαλα,θα σου πω τι να κανεις που το εκανα εγω και γινομουν αγελαδα:D:Dλοιπον γαλα ζεστο με ζαχαρουχο γαλα μεσα να το πινεις ομως ζεστο και γενικα οτι τρως να ειναι ζεστο και οτι πινεις το ιδιο το γαλα να ξερεις οτι βοηθαει πανταααααα,ελπιζω να τα καταφερουμε:D:D:Dφιλια πολλα

 

Οι αγελάδες παράγουν 30 λίτρα γάλα το 24ωρο και δεν πίνουν γάλα!

 

Το γάλα δεν είναι γαλακταγωγό και στους μεσογειακούς πληθυσμούς το 50% δεν το ανέχεται, στα μωρά το ποσοστό είναι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα μπορεί να μειωθεί από πολλούς λόγους. Αλλαγή κάποιας διατροφικής συνήθειας ή ψυχολογικοί λόγοι είναι συνήθως οι πρώτοι υπεύθυνοι.

 

Το γάλα δεν μειώνεται από ψυχολογικούς λόγους ούτε από συνηθισμένες αλλαγές στη διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Κ.Αγλαϊα καλησπερα!Καποια στιγμη ειχα ζητησει την βοηθεια για επαναγακτισμο κ με ειχε βοηθησει η Κριστινα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28229&page=113 3382,3386,3399 κ τωρα θελω να ρωτησω το εξης

ειναι δυο βδομαδες σημερα που αντω με το θηλαστρο κ οι ποσοτητες που βγαζω δεν εχουν ξεπερασει τα 80ml την φορα (συνηθως ειναι γυρω στα40-60ml)ειμαι μονη μου χωρις βοηθεια οποτε προσπαθω να αντλω στο 2ωρο(πραγμα δυσκολο) ,πηρα κ τα fenugreek (δεν παιρνω ομως κ τις 9 καψουλες την ημερα,ψιλοφοβαμαι).Το βραδυ 01.00-09.00 δεν αντλω αλλα βαζω τον μικρουλι μου κ θηλαζει οσες φορες κλαψει,ειναι μισοκοιμισμενος κ μονο τοτε παιρνει το στηθος, δυστυχως!Τι φταιει κ δεν αυξανεται αλλο το γαλα?κανω κατι λαθος?το 4ωρο διαστημα ειναι μεγαλλο?φταιει αυτο?

Επισης την ημερα ο μικρος αρνηται πεισματικα να θηλασει,τρωει ανα 2 ωρο ακομα κ οταν πειναει του βαζω το στηθος πρωτα κ ειναι ολο νευρα κ κλαμα...

Τι να κανω?αρχιζω να απαγοητευομαι κ σκεφτομαι να συνεχισω ετσι κ οτι παρει απο το λιγο γαλατακι μου καλο ειναι..απο το τιποτα!δεν βλεπω να θηλαζω αποκλειστικα:-(

__________________

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕν ξερω τι κανει η αγελαδα απλα λεω εγω τι εκανα και ειχε τεραστιο αποτελεσμα επισης πρωτη φορα ακουω οτι το γαλα δεν κοβεται απο συναισθηματικους παραγοντες,εχω και γιατρους στο σπιτι:rolleyes::rolleyes:τεσπα η καθεμια κανει αυτο που νομιζει,παντως εγω οταν κοιμομουν,οταν ημουν καλα ψυχολογικα και ηρεμη το γαλα ετρεχεεεεεεεεεεεεε,επισης οταν ετρωγα συγκεκριμενα φαγητα ετρεχεεεεεεεεεεεε,τη νυχτα αντλουσα γιατι το πρωι μεχρι να ξυπνησω το γαλα γινοταν πικρο και ο μικρος ουρλιαζε και ασε που χανοταν μεγαλη ποσοτητα γαλατος,:):)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕν ξερω τι κανει η αγελαδα απλα λεω εγω τι εκανα και ειχε τεραστιο αποτελεσμα επισης πρωτη φορα ακουω οτι το γαλα δεν κοβεται απο συναισθηματικους παραγοντες,

 

 

O θηλασμός έχει μελετηθεί αρκετά διεξοδικά τις τελευταίες 3 δεκαετίες τουλάχιστον.

 

εχω και γιατρους στο σπιτι:rolleyes::rolleyes:
Είναι από αυτού που έχουν καταφέρει να στηρίξουν το 6% των ελληνίδων που θηλάζουν; ή από αυτούς που έχουν συμβάλλει στο υπόλοιπο 94% ;

 

Οι γιατροί στην πχ. Σουηδία καταφέρνουν να βοηθούν το 80% των μητέρων. Οι διαφορές έχουν μελετηθεί και δεν έχει βρεθεί συναισθηματική διαφορά ανάμεσα στις Ελληνίδες και τις Σουηδέζες, έχουν βρεθεί όμως διαφορές στο σύστημα υγείας, στην κατάρτιση των γιατρών και του νοσηλευτικού προσωπικού, στις πρακτικές που εφαρμόζονται τις πρώτες ώρες και τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό και στην υποστήριξη που έχει η μητέρα τις πρώτες εβδομάδες που είναι με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

αυξήθηκε πάλι το γάλα, με 2ωρες αντλήσεις. βέβαια οχι οσο πριν. και εχω μια περιεργη αισθηση στο στηθος, σαν να τσουζει...και δεν το νοιωθω καθολου φουσκωμένο, σαν κατι να αλλαξε..

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα δεν μειώνεται από ψυχολογικούς λόγους ούτε από συνηθισμένες αλλαγές στη διατροφή.

Χαίρομαι εάν όντως ισχύει κάτι τέτοιο. Εμένα η μαία μου αυτό μου είχε πει και γενικότερα αυτή η άποψη επικρατεί παντού ακόμα και σε δηλώσεις μιας εκπροσώπου από έναν σύλλογο υπέρ του θηλασμού (δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται) είχε πει σε εκπομπή της τηλεόρασης πως η ψυχολογία βοηθάει ή βλάπτει τον θηλασμό. Η λογική το συνδυάζει, εάν η επιστήμη έχει αποδείξει το αντίθετο... είναι επίτευγμα. Μάλλον ο καθένας κρίνει από δικές του εμπειρίες ίσως.

Όσο για το γεγονός ότι δεν μειώνεται από αλλαγές της διατροφής θα διαφωνήσω γιατί τουλάχιστον η δική μου εμπειρία έδειξε πως κάποιες τροφές είχαν σαν αποτέλεσμα περισσότερη γαλακτοφορία ενώ κάποιες άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites

αυξήθηκε πάλι το γάλα, με 2ωρες αντλήσεις. βέβαια οχι οσο πριν. και εχω μια περιεργη αισθηση στο στηθος, σαν να τσουζει...και δεν το νοιωθω καθολου φουσκωμένο, σαν κατι να αλλαξε..

 

θα αυξηθεί κι άλλον, μην ανησυχείς!

 

Το σύστημα είναι δυναμικό, μεταβαλλόμενο και ευπροσάρμοστο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι εάν όντως ισχύει κάτι τέτοιο. Εμένα η μαία μου αυτό μου είχε πει και γενικότερα αυτή η άποψη επικρατεί παντού ακόμα και σε δηλώσεις μιας εκπροσώπου από έναν σύλλογο υπέρ του θηλασμού (δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται) είχε πει σε εκπομπή της τηλεόρασης πως η ψυχολογία βοηθάει ή βλάπτει τον θηλασμό. Η λογική το συνδυάζει, εάν η επιστήμη έχει αποδείξει το αντίθετο... είναι επίτευγμα. Μάλλον ο καθένας κρίνει από δικές του εμπειρίες ίσως.

Όσο για το γεγονός ότι δεν μειώνεται από αλλαγές της διατροφής θα διαφωνήσω γιατί τουλάχιστον η δική μου εμπειρία έδειξε πως κάποιες τροφές είχαν σαν αποτέλεσμα περισσότερη γαλακτοφορία ενώ κάποιες άλλες όχι.

 

Υπάρχουν πολλοί που είναι υπέρ του θηλασμού αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι γνωρίζουν για το θηλασμό.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα προσπαθούν πολύ συχνά να ανακαλύψουν τον τροχό και νομίζουν ότι η σκέψη τους, που είναι υποκειμενική και αυθαίρετη, μπορεί να αντικαταστήσει όλα τα χρόνια έρευνας που αφιέρωσαν αυτοί που ανακάλυψαν τον τροχό.

Ο τροχός έχει ήδη ανακαλυφθεί και αρκεί να μάθουμε να τον χρησιμοποιούμε!

 

Επίσης πολύ συχνά όσα δεν μπορούν να εξηγήσουν κάποιοι γιατροί τα φορτώνουν στην ψυχολογία. Κάποια άλλη εποχή τα φόρτωναν στο κακό μάτι, στα μάγια και σε οτιδήποτε μεταφυσικό είχα πρόχειρο.

 

Η γαλουχία μπορεί να είναι ανεπαρκής αν ο θηλασμός είναι ανεπαρκής. Επίσης υπάρχουν διάφορα ορμονικά προβλήματα που συνδέονται με την ανεπαρκή γαλουχία. Υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που ακόμη δεν έχουν εξηγηθεί πλήρως.

 

Ο ψυχολογικός παράγοντας εμπλέκεται μόνο στη μη επιθυμία της μητέρας να θηλάσει, δεν βάζει το μωρό συχνά και αρκετά στο στήθος, οπότε μειώνεται το γάλα εξαιτίας της πρακτικής που εφαρμόζει και όχι εξαιτίας της ψυχικής της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα δεν μειώνεται από ψυχολογικούς λόγους ούτε από συνηθισμένες αλλαγές στη διατροφή.

Παρ' όλο που το γνωρίζω κάνω την πάπια και το εκμεταλλεύομαι....:oops::oops::oops:

"Μη με στεναχωρείς θα μου κοπεί το γάλα", "Έλα, κάνε μου χατήρι, θα μου κοπεί το γάλα" κ.α. τέτοια.

Γι' αυτό μη το πολύ λέτε ότι δεν παίζει ρόλο ο ψυχολογικός παράγοντας στην παραγωγή γιατί θα με κάψετε:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί που είναι υπέρ του θηλασμού αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι γνωρίζουν για το θηλασμό.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα προσπαθούν πολύ συχνά να ανακαλύψουν τον τροχό και νομίζουν ότι η σκέψη τους, που είναι υποκειμενική και αυθαίρετη, μπορεί να αντικαταστήσει όλα τα χρόνια έρευνας που αφιέρωσαν αυτοί που ανακάλυψαν τον τροχό.

Ο τροχός έχει ήδη ανακαλυφθεί και αρκεί να μάθουμε να τον χρησιμοποιούμε!

 

Επίσης πολύ συχνά όσα δεν μπορούν να εξηγήσουν κάποιοι γιατροί τα φορτώνουν στην ψυχολογία. Κάποια άλλη εποχή τα φόρτωναν στο κακό μάτι, στα μάγια και σε οτιδήποτε μεταφυσικό είχα πρόχειρο.

 

Η γαλουχία μπορεί να είναι ανεπαρκής αν ο θηλασμός είναι ανεπαρκής. Επίσης υπάρχουν διάφορα ορμονικά προβλήματα που συνδέονται με την ανεπαρκή γαλουχία. Υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που ακόμη δεν έχουν εξηγηθεί πλήρως.

 

Ο ψυχολογικός παράγοντας εμπλέκεται μόνο στη μη επιθυμία της μητέρας να θηλάσει, δεν βάζει το μωρό συχνά και αρκετά στο στήθος, οπότε μειώνεται το γάλα εξαιτίας της πρακτικής που εφαρμόζει και όχι εξαιτίας της ψυχικής της κατάστασης.

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες...

Να ρωτήσω κάτι εάν γνωρίζεις? Η συνεχής άντληση σε αντικατάσταση του θηλασμού ή μείωση του φυσικού θηλασμού μπορεί να επιφέρει μείωση γαλουχίας?

Link to comment
Share on other sites

O θηλασμός έχει μελετηθεί αρκετά διεξοδικά τις τελευταίες 3 δεκαετίες τουλάχιστον.

 

Είναι από αυτού που έχουν καταφέρει να στηρίξουν το 6% των ελληνίδων που θηλάζουν; ή από αυτούς που έχουν συμβάλλει στο υπόλοιπο 94% ;

 

Οι γιατροί στην πχ. Σουηδία καταφέρνουν να βοηθούν το 80% των μητέρων. Οι διαφορές έχουν μελετηθεί και δεν έχει βρεθεί συναισθηματική διαφορά ανάμεσα στις Ελληνίδες και τις Σουηδέζες, έχουν βρεθεί όμως διαφορές στο σύστημα υγείας, στην κατάρτιση των γιατρών και του νοσηλευτικού προσωπικού, στις πρακτικές που εφαρμόζονται τις πρώτες ώρες και τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό και στην υποστήριξη που έχει η μητέρα τις πρώτες εβδομάδες που είναι με το μωρό.

 

Αγλαΐα, θα μπορούσες να γράψεις περισσότερα γι αυτά τα στατιστικά στοιχεία; Πχ, για πόσο καιρό θηλάζει αυτό το 6% των Ελληνίδων; Και πώς προκύπτει αυτό το ποσοστό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εκπεμπω ΣΟΣ!!!

Εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων κ 3 ημερων.Ξεκινησαμε πολυ καλα με το θηλασμο, δεν ειχαμε ιδιαιτερα προβληματα.Επιασε καλα τη θηλη, ετρωγε ανα 3ωρο, 30-40 ημερων κοιμοταν σερι τη νυχτα, επαιρνε μια χαρα βαρος κτλ.

Εδω κ εναμιση μηνα περιπου κατα διαστηματα εχουμε προβλημα.3 μηνων ειχε παρει πολυ λιγο βαρος κ ετσι αυξησαμε τα γευματα (απο 5 σε 6 κ καμια φορα κ 7) κ στις 2 βδομαδες πηρε ικανοποιητικο βαρος.Να σημειωσω οτι ειχα αδιαθετησει 2 φορες κ παρατηρησα μεγαλη διαφορα στην παραγωγη του γαλατος κ οτι μαζι με αυτο συνεπεσε κ πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση.

Εκει λοιπον που το ειχαμε στρωσει παλι, φτου κ απο την αρχη. Εδω κ μια 5-6 ημερες το γαλα μου εχει μειωθει δραματικα. Οσο περνανε οι μερες τοσο χειροτερευει η κατασταση αντι να βελτιωνεται. Αρχικα ειχαμε προβλημα μονο με τους βραδινους (κατα τις 8-9-10) θηλασμους κ τους απογευματινους αργοτερα, αλλα τωρα το προβλημα ξεκιναει απο το μεσημερι αλλα κ αργα το βραδυ που το γαλα ερεε αφθονο τωρα ισα που της φτανει :( Εχω αυξησει τους θηλασμους, ανα 2-2.5 ωρες μεσα στη μερα κ αν 3-4 ωρες τη νυχτα.Πινω διαφορα βοτανα που ενεργοποιουν τους γαλακτοφορους αδενες, τρωω βρωμη, τρωω πολυ περισσοτερο μπας κ φταιει αυτο, αλλα δε βλεπω φως στο τουνελ:( Ολο αυτο ξεκινησε μετα απο ενα εντονο συναισθηματικο ξεσπασμα απο πολυ πιεση κ συσσωρευμενη στεναχωρια. Τι φταει?Αν δεν ειναι το ψυχολογικο οπως λες Αγλαια τοτε τι συμβαινει?Γιατι ετσι ξαφνικα?

Η μικρη γκρινιαζει σχεδον ολη τη μερα, υπαρχουν φορες που τη βαζω στο στηθος κ μολις πιανει τη θηλη την αφηνει ή αν τη ζορισω κλαιει γοερα.Γενικα δεν τρωει οπως ετρωγε. Βαζει κ βγαζει το στομα της απο το στηθος καθε λιγο, ενω πριν ετρωγε συνεχομενα τουλαχστον τα πρωτα 3 λεπτα απο το καθε στηθος.

Εχω πελαγωσει.Αφηνω το παιδι μου νηστικο μονο κ μονο για να μη συνηθισει να τρωει περισσοτερο κ δεν προλαβει να προσαρμοστει το στηθος μου στις αναγκες της , αλλα ποσο ακομη θα το κανω αυτο?

Εχω διαβασει κ ασχοληθει τοσο πολυ με το θηλασμο, αλλα πραγματικα ΔΕΝ ξερω τι να κανω.

Πειτε μου κατι βρε κοριτσια!Αγλαια τι εχεις να πεις?

Σορρυ για το μεγαλο ποστ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκπεμπω ΣΟΣ!!!

Εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων κ 3 ημερων.Ξεκινησαμε πολυ καλα με το θηλασμο, δεν ειχαμε ιδιαιτερα προβληματα.Επιασε καλα τη θηλη, ετρωγε ανα 3ωρο, 30-40 ημερων κοιμοταν σερι τη νυχτα, επαιρνε μια χαρα βαρος κτλ.

Εδω κ εναμιση μηνα περιπου κατα διαστηματα εχουμε προβλημα.3 μηνων ειχε παρει πολυ λιγο βαρος κ ετσι αυξησαμε τα γευματα (απο 5 σε 6 κ καμια φορα κ 7) κ στις 2 βδομαδες πηρε ικανοποιητικο βαρος.Να σημειωσω οτι ειχα αδιαθετησει 2 φορες κ παρατηρησα μεγαλη διαφορα στην παραγωγη του γαλατος κ οτι μαζι με αυτο συνεπεσε κ πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση.

Εκει λοιπον που το ειχαμε στρωσει παλι, φτου κ απο την αρχη. Εδω κ μια 5-6 ημερες το γαλα μου εχει μειωθει δραματικα. Οσο περνανε οι μερες τοσο χειροτερευει η κατασταση αντι να βελτιωνεται. Αρχικα ειχαμε προβλημα μονο με τους βραδινους (κατα τις 8-9-10) θηλασμους κ τους απογευματινους αργοτερα, αλλα τωρα το προβλημα ξεκιναει απο το μεσημερι αλλα κ αργα το βραδυ που το γαλα ερεε αφθονο τωρα ισα που της φτανει :( Εχω αυξησει τους θηλασμους, ανα 2-2.5 ωρες μεσα στη μερα κ αν 3-4 ωρες τη νυχτα.Πινω διαφορα βοτανα που ενεργοποιουν τους γαλακτοφορους αδενες, τρωω βρωμη, τρωω πολυ περισσοτερο μπας κ φταιει αυτο, αλλα δε βλεπω φως στο τουνελ:( Ολο αυτο ξεκινησε μετα απο ενα εντονο συναισθηματικο ξεσπασμα απο πολυ πιεση κ συσσωρευμενη στεναχωρια. Τι φταει?Αν δεν ειναι το ψυχολογικο οπως λες Αγλαια τοτε τι συμβαινει?Γιατι ετσι ξαφνικα?

Η μικρη γκρινιαζει σχεδον ολη τη μερα, υπαρχουν φορες που τη βαζω στο στηθος κ μολις πιανει τη θηλη την αφηνει ή αν τη ζορισω κλαιει γοερα.Γενικα δεν τρωει οπως ετρωγε. Βαζει κ βγαζει το στομα της απο το στηθος καθε λιγο, ενω πριν ετρωγε συνεχομενα τουλαχστον τα πρωτα 3 λεπτα απο το καθε στηθος.

Εχω πελαγωσει.Αφηνω το παιδι μου νηστικο μονο κ μονο για να μη συνηθισει να τρωει περισσοτερο κ δεν προλαβει να προσαρμοστει το στηθος μου στις αναγκες της , αλλα ποσο ακομη θα το κανω αυτο?

Εχω διαβασει κ ασχοληθει τοσο πολυ με το θηλασμο, αλλα πραγματικα ΔΕΝ ξερω τι να κανω.

Πειτε μου κατι βρε κοριτσια!Αγλαια τι εχεις να πεις?

Σορρυ για το μεγαλο ποστ;)

 

Για αρχη ψυχραιμία. Αν υπάρχει θεληση όλα γίνονται!

Πως καταλαβες ακριβως οτι σου μειωθηκε η παραγωγή; Αν ειναι απο την συμπεριφορα του μωρού, να ξερεις οτι ενα μωρό μπορει να συμπεριφέρεται ετσι για πολλους λόγους κ όχι μονο επειδη δεν υπάρχει γαλα. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εισαι πολυ στρεσαρισμενη κ αυτό ειναι παρα πολύ πιθανο να το εισπράττει το παιδι, με αποτελεσμα να ειναι κ αυτο εκνευρισμενο.

Επίσης, στο μηνυμα σου υπάρχουν δυο διαφορετικές πληροφορίες οι οποίες με μπερδευουν. γραφεις "Εχω αυξησει τους θηλασμους, ανα 2-2.5 ωρες μεσα στη μερα κ αν 3-4 ωρες τη νυχτα." κ πιο κάτω "Αφηνω το παιδι μου νηστικο μονο κ μονο για να μη συνηθισει να τρωει περισσοτερο..."

Δεν μπορω να καταλαβω... κ ιδιαιτερα στο τελευταιο το θεωρω πολύ κακή πρακτική. Ο θηλασμός λειτουργει με την προσφορα κ την ζήτηση. Αν δεν παιρνει το ερεθισμα το στηθος μειωνει την παραγωγη. Το στηθος δεν αποθηκευει γαλα, αλλα παραγει την ώρα που θηλαζει το μωρό. Ο αποθηκευτικος του ρόλος ειναι ελαχιστος κ κυριως στις πρώτες μερες μεχρι να εδραιωθει η γαλουχία

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το παιδι μονο τοσο χρειαζεται κι εσυ το πιεζεις να φαει περισσοτερο;απο πανες πως πατε;η γρινα μπορει να οφειλεται και σε αλλους λογους, κυριως στην κακη ψυχολογικη σου κατασταση-τα μωρα αντιλαμβανονται τα συναισθηματα μας μεγενθυμενα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!

Σιγουρα το παιδι εισπραττει την ανησυχια κ το στρες μου οσο κ αν προσπαθω να δειχνω ηρεμη.

Margiota την εβαζα μεν πιο συχνα στο στηθος αλλα στα 2-3 λεπτα το γαλα σταματουσε κ η μικρη εκλαιγε. Επισης απο την πεινα η καημενη πολλες φορες δεν ειχε ουτε καν τη διαθεση να πιπιλισει το στηθος για λιγο ωστε να κατεβει το γαλα.Μολις εβλεπε οτι δεν βγαζει τσιριζε κ εκλαιγε.

Μπουρμπουρ πεινουσε η καημενουλα κ το ενστικτο μου το καταλαβαινε αλλα το εδειξε κ η ζυγαρια του γιατρου:( Αντι να βαλει, τις τελευταιες 2 βδομαδες, εχασε κιολας περιπου 50 γραμμαρια :( Τελος παντων καλυτερεψαν τα πραγματα, γιατι ηρθε μια συμβουλος θηλασμου κ μου εδωσε οδηγιες. Τωρα θηλαζουμε ααν 1 με μιαμιση ωρα κ το στηθος μου αρχιζει σιγα σιγα να παιρνει μπρος!!!Βεβαια πανω που εστρωσε λιγακι μου ηρθε περιοδος, οποτε φτου κ απο την αρχη, γιατι βλεπω μεγαλη διαφορα κ στην παραγωγη αλλα κ στη ροη. Κανω υπομονη κ νομιζω οτι οι επομενες 3-4 μερες θα ειναι καθοριστικες!Σας ευχαριστω ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!

Σιγουρα το παιδι εισπραττει την ανησυχια κ το στρες μου οσο κ αν προσπαθω να δειχνω ηρεμη.

Margiota την εβαζα μεν πιο συχνα στο στηθος αλλα στα 2-3 λεπτα το γαλα σταματουσε κ η μικρη εκλαιγε. Επισης απο την πεινα η καημενη πολλες φορες δεν ειχε ουτε καν τη διαθεση να πιπιλισει το στηθος για λιγο ωστε να κατεβει το γαλα.Μολις εβλεπε οτι δεν βγαζει τσιριζε κ εκλαιγε.

Μπουρμπουρ πεινουσε η καημενουλα κ το ενστικτο μου το καταλαβαινε αλλα το εδειξε κ η ζυγαρια του γιατρου:( Αντι να βαλει, τις τελευταιες 2 βδομαδες, εχασε κιολας περιπου 50 γραμμαρια :( Τελος παντων καλυτερεψαν τα πραγματα, γιατι ηρθε μια συμβουλος θηλασμου κ μου εδωσε οδηγιες. Τωρα θηλαζουμε ααν 1 με μιαμιση ωρα κ το στηθος μου αρχιζει σιγα σιγα να παιρνει μπρος!!!Βεβαια πανω που εστρωσε λιγακι μου ηρθε περιοδος, οποτε φτου κ απο την αρχη, γιατι βλεπω μεγαλη διαφορα κ στην παραγωγη αλλα κ στη ροη. Κανω υπομονη κ νομιζω οτι οι επομενες 3-4 μερες θα ειναι καθοριστικες!Σας ευχαριστω ;)

 

Μπορείς να κανεις και εναλλαγές στα στηθη κάθε φορά που δυσανασχετεί το μωρο καθώς και να θηλαζει σε στάσεις που διευκολύνουν την ροή (πχ εσυ σκυμμενη στα 4 και το μωρο απο κάτω ξαπλωμένο).

Σου έδωσε μήπως οδηγίες για μαγιά μπύρας;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...