Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή στην εγκυμοσύνη για να μην πάρεις κιλα


mum wanna be

Recommended Posts

Κορίτσια υπαρχει καποια διατροφη που ακολουθούμε στην εγκυμοσύνη ώστε τα μονα κιλα που θα παιρνουμε να ειναι μόνο του μωρού?

Προσπαθούμε για το δικό μας θαυματάκι ... !:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην εγκυμοσύνη μου πήρα 5,5 κιλά όταν γέννησα και με ζύγισαν μετά απο 2 μέρες είχα χάσει 7,5 αν σκεφτείς ότι μόνο το μωρό ήταν 3500.Ετρωγα τα πάντα αλλά δυστηχώς και ευτυχώς δεν μπορούσα να φάω γύρους,πίτσες πατατάκια γιατί με αναγούλιαζαν.Οταν γέννησα όμως ήταν τα πρώτα που ζήτησα να φάω. Αν μπορέσεις να συνεχίσεις να τρώς αυτά που έτρωγες και πρίν δεν νομίζω ότι θα ε΄χεις ιδιαίτερο πρόβλημα και στο κάτω κάτω και κιλά να πάρεις θα τα χάσεις μετά και να θυμάσαι ότι τα κιλά της εγκυμοσύνης είναι κιλά τιμής.:lol::lol:

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να πάρεις επιπλέον κιλά (που δεν θες για να ανοίγεις θέμα βεβαίως-βεβαίως) θα ακολουθείς μια ισορροπημένη διατροφή (δεν σου γράφω την λέξη δίαιτα...) με τα κλασικά 5 μικρά γεύματα την ημέρα, κοτοπουλάκι, ψάρι κλπ πολλά ψητά και βραστά λαχανικά όχι σάλτσες, όχι τηγανητά, όχι γλυκά... φαντάσου σαν να είσαι σε πρόγραμμα για απώλεια κιλών !

Κι αν το αντέξεις αυτό 9 μήνες στείλε μου μετά μνμ να σου στείλω ένα κουτί γλυκά στο Μαιευτήριο !!!!

Δεν κάνω την έξυπνη (ή την αδύνατη) αλλά αυτά με είχε συμβουλεύσει η διαιτολόγος μου όταν έμεινα έγκυος 2η φορά στα καπάκια αφού είχα χάσει όλα τα κιλά (και ήταν πολλά) απ' την 1η εγκυμοσύνη που σαβούριαζα ό,τι υπήρχε και δεν υπήρχε... μην κοιτάς που δεν τα τήρησα και παιδευόμαι ακόμη...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπαρχει καποια διατροφη που ακολουθούμε στην εγκυμοσύνη ώστε τα μονα κιλα που θα παιρνουμε να ειναι μόνο του μωρού?

 

μεσα στην εβδομαδα θα τρως 1 φορά κοτόπουλο, 1 φορά κυμα, 1 φορά κρεας, 1 φορά οσπρια, 1 φορά λαδερο, 2 φορές ψάρι

καθημερινα σαλατα και αν τρως με το μεσημεριανο πατατες ή ζημαρικο, δε θα τρως ψωμι

το βραδυ θα τρως τη μιση ποσότητα φαγητού απο το μεσημερι μαζι με σαλατα, εκτος απο την ημερα με τα οσπρια που θα τρως αυγα με σαλατα

καθημερνα 4 ποτήρια γαλα=4 γιαούρτια 4% λιπαρα

φρουτα οπωσδηποτε

και πρωινο ή cornflakes ενα ποτηρι με ενα από τα ποτηρια γαλα ή 2 φρυγανιες με τυρι με γαλα (απο τα ποτηρια που σου ειπα παραπανω) ή καφε

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Το κύριο είναι να ακολουθήσεις ένα υγειηνό διαιτολόγιο. Οντως τα 5 γεύματα βοηθούν. Εμένα ο γυναικολόγος στην πρώτη εγκυμοσύνη απο την πρώτη στιγμή μου είπε να ξεχάσω τα γλυκά (τζάμπα θερμίδες). Επίσης κατα τον 5ο μήνα μου έκοψε και το αλάτι (εμφάνισα κάποιο πρήξημο στα πόδια). Ειχα επίσης τρομερή καούρα. Το αποτέλεσμα ήταν πως έτρωγα βραστά, ψητά, καθόλου σάλτσες, ένα γλυκό το μήνα (και εννοώ ότι δεν έτρωγα ούτε μπισκοτάκια παρα μόνο ένα γλυκό της επιλογής μου κάθε μήνα) και γενικά ήμουν στην ουσία σε δίαιτα. Το αποτέλεσμα ήταν πως πήρα 10 κιλά. Μόλις βγήκα από το μαιευτήριο, τα είχα χάσει όλα και μετά μέσα σε μια εβδομάδα έχασα 3 ακόμα.

Τωρα, και γλυκάκια τρώω (μπισκοτάκια, κέικ και κανα σοκολατάκι υγείας) και αλάτι. Επίσης ναι μεν έχω καούρα αλλά όχι τόσο τραγική,οπότε μπορώ και τρώω και μαγειρευτο φαγητό εκτώς από ψητα- βραστα (κάποιες μέρες). Μέχρι τωρα λοιπόν που μπήκα στον 8ο αισίως, έχω πάρει 6 κιλά και κατα πάσα πιθανότητα θα πάρω περίπου 4 ακόμα, οπότε πάλι 10 σύνολο.

 

Με αυτα θέλω να πω, πως ο οργανισμός της καθε μιας είναι διαφορετικός. Μπορεί να πάρεις κάποια κιλά και να τα χάσεις αμέσως. Μπορεί να πάρεις 12 και παρ όλα αυτά να σου μείνουν 2-3 (υπάρχουν και τέτοιες περιπτωσεις). Ακόμα και ο ίδιος οργανισμός μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά (ο δικός μοτ πχ. Σύμφωνα με την προηγούμενη εγκυμοσύνη θα έπρεπε να έχω πάρει μέχρι τώρα περισσότερα κιλά).

Οπότε μην τρελένεσαι, κάνε μια ισορροπημένη διατροφή, παρακολούθησε το βάρος σου για να δεις πόσο εύκολα παίρνεις σε αυτή τη φάση και όλα θα πάνε καλα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεσα στην εβδομαδα θα τρως 1 φορά κοτόπουλο, 1 φορά κυμα, 1 φορά κρεας, 1 φορά οσπρια, 1 φορά λαδερο, 2 φορές ψάρι

καθημερινα σαλατα και αν τρως με το μεσημεριανο πατατες ή ζημαρικο, δε θα τρως ψωμι

το βραδυ θα τρως τη μιση ποσότητα φαγητού απο το μεσημερι μαζι με σαλατα, εκτος απο την ημερα με τα οσπρια που θα τρως αυγα με σαλατα

καθημερνα 4 ποτήρια γαλα=4 γιαούρτια 4% λιπαρα

φρουτα οπωσδηποτε

και πρωινο ή cornflakes ενα ποτηρι με ενα από τα ποτηρια γαλα ή 2 φρυγανιες με τυρι με γαλα (απο τα ποτηρια που σου ειπα παραπανω) ή καφε

 

 

ismeni εξαιρετική πρόταση και επί της ουσίας!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο, έτσι φροντίζουμε τον εαυτό μας και στην εγκυμοσύνη. Προσωπικά πιστεύω ότι αρκούν οι έννοιες που έχει στο μυαλό της μια μέλλουσα μαμά και πως δεν θα πρέπει να επιβαρύνει τη σκέψη της και με ειδική "δίαιτα" μην τυχόν και πάρει παραπάνω κιλά. Στα πλαίσια του λογικού βέβαια...και όλα έχουν να κάνουν με τη σχέση που έχει το κάθε άτομο με το φαϊ. Διαφωνώ με αυτές που προσέχοντας τη σιλουέτα τους "στερούνται" κάποια πράγματα γενικώς και μόλις μείνουν έγκυες αρχίζουν να "κατεβάζουν" χωρίς σταματημό γιατί επιτέλους βγήκαν δικαιολογία. Επίσης διαφωνώ με αυτές που ζυγίζονται κάθε τρίωρο και "αφαιρούν" το εκάστοτε βάρος του εμβρύου για να δουν πόσο πάχυναν. Μου φαίνονται αστεία όλα αυτά , είναι σαν να ρωτάς το γιατρό σου "μα, γιατρέ ,αφού το μωρό μεγαλώνει στην κοιλιά μου , γιατί έχει φαρδύνει ο κ@λ@ς μου?"

Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς : Έχω υπάρξει και χοντρή και αδύνατη και έγκυος. Αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι όταν είσαι έγκυος και έχεις λιγούρες και πεινάς ΣΥΝΕΧΕΙΑ να τρως!! Απλά να φροντίζεις να τρως κάτι ελαφρύ γιατί υπ'όψιν σε λίγο θα ξαναφάς!

Πολύ λίγες γυναίκες που ξέρω έφυγαν από το μαιευτήριο στα κιλά τους, οι παλιές λένε ότι αφού τα μαζεύεις τα κιλά σε 9 μήνες , θα κάνεις άλλους 9 για να τα ξεφορτωθείς!!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι τελευταίο? υπάρχει κάποιος περιορισμός ή αλλαγη στα καλλυντικά ή αρώματα που χρησιμοποιούμε??

Προσπαθούμε για το δικό μας θαυματάκι ... !:P:p

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι τελευταίο? υπάρχει κάποιος περιορισμός ή αλλαγη στα καλλυντικά ή αρώματα που χρησιμοποιούμε??

 

Κι Εγώ την ίδια απορία Έχω, απο τότε που εκανα χοριακη δεν Έχω ξαναβαφτει, μόνο μια φορά έβαλα λίγο μολύβι.

 

Επίσης αν έχετε συμβουλές τι προσέχουμε, τι προτιμαμε και τι αποφεύγουμε απο φαγητά, (εκτός απο τα αυτονόητα παχυντικα που πρέπει να κόψουμε) θα βοηθούσε όλες μας νομίζω.

Για παράδειγμα ο γιατρός μου μου είπε πολυ προσοχή στο αυγό και στο κοτόπουλο, η μαγιονεζα και τα μαλακά τυριά κομμένα. Επίσης διαβασα όχι πολλα καροτα γιατί η μεγάλη ποσότητα βιταμίνη Α κάνει κακό!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημερα κοριτσια , η εγκυμοσυνη χρειαζεται υγιεινη διατροφη πιστευω για να μην παρεις κιλα . Στην πρωτη εγκυμοσυνη ετρωγα τα παντα σαν ζωον και πηρα αισιως 25 κιλα , τα εχασα μεσα σε 10 μηνες με διατροφη οπου και 3αναμεινα εγκυος και στην 2η εγκυμοσυνη εχασα και 3 κιλα οταν γεννησα , ετρωγα υγιεινα , ουτε μια φορα γλυκο , ουτε μια φορα τηγανιτα , γενικως παχυντικα φαγητα τα ειχα 3εχασει .Πολλα φρουτα , αρκετο κρεας και μπιφτεκια , αυγα , μακαρονια , πατατες και μετρημενο ψωμακι , δημητριακα και ελαφρυ γαλα .

Οσο αφορα τα καροτα , εγω εχω διαβασει οτι η βιταμινη α ειναι αντιξιοδιοτικη , εχει φοβερα οφελη για τον οργανισμο μας , ιδιαιτερα δε αμα εισαι καπνιστης ή πινεις αρκετο αλκοολ και ειναι οτι καλυτερο μπορουμε να κανουμε στον οργανισμο μας τρωγοντας καροτα . Αμα φας περισσοτερα δνε κανει κακο , απλως κιτρινιζει το δερμα μας οποτε και κοβεις τα πολλα καροτα για λιγες μερες.

Αυτο με τη βαψιμο δεν το εχω 3ανακουσει , γιατι να μην βαφτεις ? αυτα τα προιοντα ειναι υποαλλεργικα και δεν νομιζω οτι κανουνε κακο . Τουλαχιστον ο δικος μου γιατρος ουτε ειπε τπτ .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντίστοιχο θέμα για το τι πρέπει να μην τρως στην εγκυμοσύνη. Εϊναι αυτά που είπε η daphnig και γενικά οτιδήποτε πρέπει να είναι καλοψημένο. Τα αυγά με λάτα και το κρέας rear ή medium ξεχάστε τα. Επίσης θυμάμαι δεν κάνει να τρώμε τόνο, σολωμό, οστρακοειδή και μαλάκια, πχ γαρίδες. Για τις κρέμες και τα καλλυντικά το μόνο που εγω κάνω είναι ότι εχω κόψει την ενυδατική κρέμα που είναι και αντιρυτιδική..βάζω μία απλή, λόγω περιεκτικότητας σε βιταμίνη Α.

 

Σε σχέση με την υγιεινή διατροφή, τι να πω, εγώ έχω σηκώσει τα χέρια ψηλα! Στην πρώτη έτρωγα ότι ήθελα (όχι τρελά πράγματα, αλλά δεν μου έλειψε κάτι) και πήρα μόνο 11 κιλά, από τα οποία μου έμειναν τα 3, και τώρα ενώ πλέον (εκτός του 1ου τριμήνου που έτρωγα πιο πολύ) τρώω λιγότερο από πριν μείνω έγκυος και η ζυγαριά ανεβαίνει συνέχεια...Βέβαια ΑΡΝΟΥΜΑΙ να κάνω δίαιτα τύπου μόνο ψητά-σαλάτες-γιαούτρια κτλ!!!!!!Δεν το έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου, και δεν θα το κάνω τώρα ΕΙΔΙΚΑ!! Το μεσημεριανό μου είναι κανονικό γεύμα, ότι έχουμε κάθε φορά και όλα τα άλλα στα πλαίσια της διατροφής- υγειινά δηλ..

Αλλά πραγματικά το θέμα κιλά στην εγκυμοσύνη είναι τόσο σχετικό που δεν ξέρω τι να συμβουλέψω... Εδώ σε εμένα δεν μπορώ να εξηγήσω αυτήν την αλλαγή μεταξύ των 2 εγκυμοσύνων μου, που είμαι ο ίδιος άνθρωπος, πόσο μάλλον να συμβουλέψω αλλους!

Καλή συνέχεια

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω εμεινα εγκυος 53 κιλα με υψος 1.67 και 5 μερες πριν γεννησω ημουν 68.

η κορη μου βγηκε 3790 .3 μερες μετα τη γεννα που ζυγηστικα ημουν 60 κιλα.

3 μηνες μετα τη γεννα ημουν 51 κιλα και δεν εκανα και αυστηρη διαιτα απλα ετρωγα πρωινο-μετα 2φρουτα-μεσημεριανο -και τελευταιο γευμα στις 7 το απογευμα φρουτο με γιαουρτι.εκοψα ολα τα γλυκα.ετρωγα 50γρ σοκολατα μια φορα την εβδομαδα.

και στα μεσημεριανα μου παντα ειχα τυρι και μια φετα ψωμι.και σαλατα!

αλλα εννοειται πιτσες πατατακια και τετοια δε τα ετρωγα.αλλα στην εγκυμοσυνη τα χορτασα και με το παραπανω!

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

4 μηνες και έχω παρει 7 κιλα - δεν είναι οτι δεν τρωω σωστα ... δλδ οσον αφορα την ποιοτητα του φαγητου , αλλα τρωω πολυ μεγαλες ποσοτητες. δηλαδη θα φαω τη μεριδα μου κανονικα και σχεδον αλλη μια σε τσιμπολογηματα απο λιγουρα -μου ειναι πολυ δυσκολο να το ελεγξω αυτο -ισχυει οτι αν παρω περισσοτερα απο 13 κιλα σ ολη τηνμ εγκυμοσυνη κάποια θα μου μεινουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη εγκυμοσύνη έτρωγα νορμάλ μεχρι τον 6ο (και είχα πάρει 6 κιλά)...εκει έγινε το μπαμ και έτρωγα σα να μην υπήρχε αύριο...κορίτσια δεν μπορούσα να σταματήσω...τελικά πήρα 15 σύνολο από τα οποία έμειναν τα 4!! ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι στην καισαρική μενουν3-4 κιλά (δεν τον πίστεψα αλλά...σε εμένα τουλάχιστον έπεσε μέσα...).

 

Τώρα θα δούμε, δε λέω μεγάλες κουβέντες αλλά ελπίζω να βάλω λιγότερα για να μπορώ να κινούμαι πιο άνετα στο τέλος (πρώτα ο Θεος)!

 

ΣΗΜ δεν ξέρω αν υπάρχουν μυστικά τελικά, υγιεινη διατροφή όπως πάντα και όχι υπερβολές, όπως να μένουμε νηστικές ή να μην τρώμε κάτι που λαχταράμε πολύ...νομίζω χειρότερα είναι!!

Link to comment
Share on other sites

οσο για κιλα ειμαι μειον τεσσερα και αυριο μπενω στον πεμπτο μηνα..πανω απο ολα ειναι η διατροφη, αλλα υπαρχουν και μια με δυο φορες την εβδομαδα που εχω κατι λιγουρες και συνεχεια τρωω...:oops: για να δουμε ως το τελος τι θα κανουμε....

 

7bQfp3.png

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βίκυ! Και εγω είμαι 28 εβδ. και 1 ημέρασ και ανακάλυψα ότι το becel το βούτυρο που μειώνει τη χοληστερίνη, αντενδείκνυται στην εγκυμοσύνη και εγω δεν το είχα πάρει χαμπάρι και έτρωγα. Φοβάμαι μην έχω κάνει κακό στο μπεμπάκι μου. Θέλω να πάρω τον γιατρό μου να τον ρωτήσω να δω τι θα μου πει εσλυ ξέρεις κάτι αν περιέχει κάποιο φάρμακο που βλάπτει το μωρό?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 12 εβδομαδων και 3 ημερων και μεχρι στιγμης δεν εχω παρει τιποτα. Η κοιλια μου εχει φουσκωσει παντως(φανταζομαι λογω διδυμων γιατι ειναι σχετικα νωρις). Εμετους δεν ειχα μεχρι τωρα ευτυχως αλλα προσπαθω να τρωω απο ολα αλλα πιο μικρες ποσοτητες, ειδικα το μεσημερι. Αν μου αρεσει το φαγητο πολυ και το παρακανω και φαω παραπανω κανω αμαν μεχρι να χωνεψω!!!

Ο γιατρος μου παντως μου ειπε να τρωω απολα λιγο και συχνα, οχι γλυκα και πολυ αλατι και να παρω μεχρι 12 κιλα (και για τα δυο δυσκολο μου φαινεται, θα δειξει)

JHWHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάρει 9 κιλά και αυτά γιατί είχα απο κάποια στιγμή και μετα ζακχαρο και ήμουν σε δίαιτα. Αν δεν ήμουν θα είχα ξεφύγει. Εχασα τα 7 μεχρι να 40ντησω αλλα μετα με επιασε η βλακεια μου και Δεν μπορουσα να σταματησω να τρωω και ειδκα γλυκα και πηρα αλλα 4! Τώρα σε αυτήν την εγκυμοσυνη, που το ζακχαρο το παρακολουθουσα αρκετά πιο νωρίς και κατα διαστήματα έκανα την διατροφή του ενδοκρινολογου και απο την 28η εβδομάδα και μετα είμαι σε αυστηρή δίαιτα έχω πάρει 4 κιλά. Πιστεύω μέχρι να γέννησω να πάρω αλλα 2. Πιστεύω αν τρως συχνά γεύματα, με λιγότερες σάλτσες και τηγανιτα και γλυκο κάθε 15 μέρες δεν ξεφευγεις και τόσο στα κιλά σου.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ τρώω σχεδόν κάθε μέρα γλυκό, σχεδόν όποτε θέλω γύρο, γαριδάκια κτλ. (γαριδάκια σπάνια ζητάω αλλά τον γύρο τον τιμώ)

Δεν είμαι αυστηρή πολύ γιατί έχω κόψει το τσιγάρο λίγο πρίν τη σύλληψη και η συνήθεια του δεν φεύγει...

Οταν με πιάνει προτιμώ να φάω παρά να έχω εκνευρισμό κτλ

 

Το πρώτο τρίμηνο έβαλα 1,5 κιλό, μετά έβαλα ξαφνικά 2 μαζεμένα κιλά, μετά άλλα τόσα και βρέθηκα στα +6,5 κιλά χωρίς προσπάθεια!

Τώρα εδώ και πόσο καιρό είμαι σταθερή, ή κατεβαίνει λίγο κάποιες μέρες.

Τα 6 κιλά τα έχω τσεπώσει ως φαίνεται και είμαι στις 20 εβδομάδες σήμερα.

Ξέρω είναι πολλά, είμαι και ήδη παχυά αλλά δε με πολυπειράζει πια.

Αρκεί να τρώω υγιεινά τον περισσότερο καιρό και το μωρό να παίρνει σωστές τροφές και όχι σαβούρες, αλλά το γλυκό γλυκό...δεν μπορώ χωρίς σοκολάτα υγείας με τίποτε!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

βρε κορίτσια θέλω τη γνώμη σας... Έχω μπεί στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης μου... Ήμουν γύρω στα 53 κιλά πριν την εγκυμοσύνη (σκελετός δλδ γιατι είμαι και 1.70) έτρωγα ότι ήθελα και ποτέ δεν ανέβαινε η ζυγαριά... Τώρα είμαι κοντά στα 80 κιλά, έχω πάρει δηλαδή 27 κιλά περίπου!!!! Το παράδοξο είναι ότι δεν μου φαίνεται καθόλου... Έχω μια κοιλάρα όμως κι έχω κάνει λίγο μπουτάκια, ακόμα φοράω τα τζιν μου... Βέβαια δεν τα κουμπώνω λόγω κοιλιάς. Ο γιατρός δεν με ρωτούσε για τα κιλά μου γιατι δεν έμοιαζα να έχω πάρει πολλά και δεν ανυσηχούσε.. ΄¨οταν του είπα πόσα έχω πάρει, με κοίταγε με το στόμα ανοικτό. Μπορείτε να μου πέιτε που έχουν πάει 27 ολόκληρα κιλά? Κορίτσια,έχω εναν μήνα μπροστά μου γεμάτο... Να δω πόσο θα φτάσω. Επίσης,να πω ότι δεν έκανα και τις φοβερες μασαμπούκες σαν έγκυος... Έτρωγα κανονικά γεύματα και φρούτα και χυμούς και λαχανικά... Τι να πώ...Ελπίζω να τα χάσω γιατι δεν μπορώ να περπατήσω πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα που αναρωτιεσαι πως και που μπηκαν τα κιλα.Εγω ειμαι στον 5ο και εχω παρει 9 πως μην με ρωτας ουτε κιεγω δεν ξερω περιπου!!Λεω περιπου γιατι ενταξει μπορει να μην τρωω ποσοτητα απο φαγητο αλλα ψιλοτσιμπολογαω αλλα μην φανταστεις τιποτα τραγικο.Αλλα εδω και 5 ημερε εχω ξεκινησει και προσεχω δηλ. τρωω κανονικα το μεσημερι ισως και λιγοτερο απο πριν,το πρωι η ενα τοστ ολικης η ενα κριτσινι ολικης σκετο η καμια φορα τιποτα(δεν ειναι σωστο το ξερω αλλα καποιες φορες δεν θελω)Αν θελησω γλυκο θα φαω 2-3 κομματακια απο μια σοκολατα η αν εχω μια η μιση γκοφρετα υγειας.Μετα το απογευμα μπορει να φαω μια φετα ψωμι με λιγη φετα η ενα κριτσινι η κανα καροτο.Αλλα να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν κανει που αφηνω ουσιαστικα το στομαχι μου αδειο απο της 3-4 το μεσημερι.Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω στην 1η εγκυμοσυνη ειχα παρει 11 κιλα!7 μηνες μετα εχω μεινει με 5 κιλακια τα οποια ημουν σε φαση να τα χασω και τσουπ......εμεινα παλι εγκυος!θα προσπαθησω να χασω αυτα τα κιλα , οχι λιμοκτονοντας, γιατι σκεφτομαι οτι κατι θα μου μεινει και απο τη 2η!!!δεν ξερω αν η καισαρικη παιζει ρολο.......νομιζω οτι μετα τον τοκετο αλλαζει ο μεταβολισμος(εναντιον μας!!!!)

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...