Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόσκληση συμμετοχής σε έρευνα περιγεννητικής εμπειρίας


Recommended Posts

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΕΡΕΥΝΑ ΠΕΡΙΓΕΝΝΗΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

 

Αγαπητή μέλλουσα μητέρα,

Ονομάζομαι Ευτυχία Σταματίου και είμαι υποψήφια διδάκτορας στο τμήμα ψυχολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Στα πλαίσια της διδακτορικής μου διατριβής ενδιαφέρομαι να ερευνήσω τον τρόπο που οι γυναίκες βιώνουν την εγκυμοσύνη και την περίοδο γύρω από τον τοκετό.

Πρόκειται για μια προσπάθεια να μελετηθούν διαχρονικά η ψυχολογική, συναισθηματική και κοινωνική προσαρμογή των γυναικών σε κάθε τρίμηνο της εγκυμοσύνης αλλά και στον τοκετό. Κύριος στόχος της έρευνας είναι να διερευνηθεί κατά πόσο διάφοροι παράγοντες, όπως η στήριξη από τους άλλους και η σχέση με τον σύντροφο, μπορούν να επηρεάσουν την έγκυο, τον τρόπο που θα βιώσει αυτή την τόσο σημαντική περίοδο της ζωής της αλλά και να προβλέψει την εμφάνιση π.χ. πρόωρου τοκετού, επιλόχειας κατάθλιψης, το είδος δεσμού μητέρας-βρέφους κτλ.

Στην παρούσα έρευνα μπορούν να πάρουν μέρος έγκυες που διανύουν ως και τον 5ο μήνα της κύησης.

Κατά τη διάρκεια της έρευνας θα χορηγηθούν σε κάθε συμμετέχουσα 2 ερωτηματολόγια. Το πρώτο αφορά στην κύηση και θα αποστέλλετε για συμπλήρωση μια φορά σε κάθε τρίμηνο ξεχωριστά. Το δεύτερο αφορά την περίοδο μετά τον τοκετό και θα σας αποστέλλεται στη διάρκεια του 2ου μήνα μετά τη γέννα.

Για την αποστολή των ερωτηματολόγιων θα χρειαστεί να γράψετε το e-mail σας στην ηλεκτρονική μου διεύθυνση estamati(at)psy.auth.gr ή στο efisim(at)yahoo.gr .

Η συμπλήρωση των ερωτηματολογίων γίνεται ηλεκτρονικά, πληκτρολογώντας τις απαντήσεις σας στα αντίστοιχα κενά (το αρχείο είναι σε μορφή word). Η συμπλήρωση διαρκεί περίπου 25-30 λεπτά. Στη συνέχεια αποθηκεύεται το αρχείο και μου το αποστέλλετε στην ηλεκτρονική μου διεύθυνση ως συνημμένο.

Η συμμετοχή προϋποθέτει ότι οι πληροφορίες που θα συλλεγούν είναι εμπιστευτικές και ότι τα ονόματα των συμμετεχόντων στην έρευνα είναι απόρρητα. Επίσης, μπορείτε ανά πάσα στιγμή να αρνηθείτε και να αποσύρετε την συγκατάθεσή σας. Τα αποτελέσματα της έρευνας θα αξιοποιηθούν μόνον επιστημονικά, (ενδεικτικά για τη συγγραφή σχετικών άρθρων και παρουσίαση ανακοινώσεων σε συνέδρια), συμβάλλοντας στη διεύρυνση της γνώσης της σχετικής με την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και την περιγεννητική περίοδο.

 

 

 

Με εκτίμηση

Ευτυχία Σταματίου

Σχολική & Εξελικτική Ψυχολόγος MSc

Υποψήφια διδάκτωρ ψυχολογίας του Α.Π.Θ

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6946882745

e-mail: estamati(at)psy.auth.gr και efisim(at)yahoo.gr

 

Σημείωση διαχείρισης : για να δείτε το βιογραφικό της κα Σταματίου κάντε κλικ εδώ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...