Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση γαλουχίας με 1-2 θηλασμούς γίνεται;


Recommended Posts

Γειά σας μανούλες..

Η κορούλα μου είναι 16 μηνών και κάνει (δυστυχώς) μόνο 1 αντε 2 θηλασμούς την ημέρα..

Το πρωί που θα ξυπνήσει το ζητάει μόνη της.. στη διάρκεια της ημέρας της προσφέρω συχνά, ως και τη τσιτσιολίνα παριστάνω μπας και τη δελεάσω αλλά το ζουζούνι ενώ χαίρεται με τη θέα και λέει "γάια γάια" δεν!! Το τι "αρκουδάκι" έχουμε ταΐσει μαζί στο στήθος μου δε λέγεται...αλλά η κυρία δεν πίνει! Ακόμη και αν πεινάει δεν θηλάζει και ζητάει μαμ...

Το βράδυ ξυπνάει 2-3 φορές, εγώ έτοιμη δίπλα της (κοιμάται μαζί μας) αλλά σηκώνεται όρθια και απλώνει τα χεράκια προς το κομοδίνο οπού υπάρχει το νερό της! Νερό τη νύχτα...

Τι γίνεται τώρα κορίτσια? Με 1 θηλασμό (καμια φορά την καταφέρνω και 2η φορά συνήθως το βραδάκι..) γίνεται να διατηρηθεί η γαλουχία?

Δεν θέλω να αποθηλάσουμε ακόμη.. ξέρετε αν γίνεται να συνεχίσουμε έτσι?

Καμιά ιδέα πως να τη δελεάσω?

Η μήπως να αφήσω το παιδί να αποφασίσει μόνο του? (η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να δεχτώ οτι θέλει τόσο νωρίς να αποθηλάσει...)

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα η δικιά μου ήθελε να αποθηλάσει και αποθήλασε 12,5 μηνών. Δοκίμασε από το φλιτζάνι μου το γάλα μου και αποφάσισε ότι θέλει να αποθηλάσει. Συνεχίσαμε βέβαια ακόμα κανά δυο βδομάδες μέχρι να αδειάσει το στήθος μου, αλλά ήξερα πως είναι οι τελευταίοι θηλασμοί τότε εκείνοι. Με πόνεσε πολύ, μου στοίχισε συναισθηματικά, αλλά στο τέλος επικράτησε η λογική και ότι αφού το μωρό επέλεξε έστω και νωρίς να αποθηλάσει, έπρεπε να το ακούσω. Εμένα δεν ξυπνούσε και νύχτα ποτέ-ούτε νεογέννητη-και από 9 μηνών ο θηλασμός ήταν 2 φορές, πρωί και βράδυ. Πάντως γάλα για τα δυο αυτά γεύματα είχα κανονικά.

 

Προσωπική μου άποψη, αφού θέλει αυτό το ένα γεύμα ή και το δεύτερο, της τα προσφέρεις και έτσι συνεχίζετε. Ποιος ο λόγος να την πιέσεις για παραπάνω?Πάντα μιλάω με αυτό που έζησα εγώ και σου τονίζω ότι στην αρχή έκλαιγα ώρες μόνη μου, δεν μπορούσα να δεχτώ ότι ήθελε να αποθηλάσει, αλλά τελικά κατάλαβα ότι αυτό είναι το καλύτερο για το μωρό μου (αφού αυτό ήθελε) και το "άκουσα", απολαμβάνοντας τους τελευταίους μας θηλασμούς.

 

(Ένα μικρό παραπονάκι παραμένει ακόμα ωστόσο, όποτε το σκέφτομαι...)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θήλαζα την μικρή 2 θηλασμούς για ένα 5μηνο περίπου μέχρι που έκλεισε τους 13 μήνες και μετά άρχισε από μόνη της να το βαριέται. Πάντως αν νιώθεις ότι το παιδί θέλει να αποθηλάσει ποιός ο λόγος να το πιέσεις. Εμένα ο στόχος μου ήταν να την θηλάσω μέχρι να νιώσει η ίδια έτοιμη να προχωρήσει. Αν ήταν στους 20 ή στους 13 μήνες δεν με ενδιέφερε. Αρκεί να μην πίεζα εγώ το παιδί να κάνει κάτι για το οποίο δεν ήταν έτοιμο. Μου κάνει εντύπωση που νιώθετε άσχημα γιατί εγώ το ένιωσα περισσότερο σαν ένα milestone για την ανάπτυξη του παιδιού.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θήλαζα την μικρή 2 θηλασμούς για ένα 5μηνο περίπου μέχρι που έκλεισε τους 13 μήνες και μετά άρχισε από μόνη της να το βαριέται. Πάντως αν νιώθεις ότι το παιδί θέλει να αποθηλάσει ποιός ο λόγος να το πιέσεις. Εμένα ο στόχος μου ήταν να την θηλάσω μέχρι να νιώσει η ίδια έτοιμη να προχωρήσει. Αν ήταν στους 20 ή στους 13 μήνες δεν με ενδιέφερε. Αρκεί να μην πίεζα εγώ το παιδί να κάνει κάτι για το οποίο δεν ήταν έτοιμο. Μου κάνει εντύπωση που νιώθετε άσχημα γιατί εγώ το ένιωσα περισσότερο σαν ένα milestone για την ανάπτυξη του παιδιού.

 

Κι όμως κάποιοι νιώθουν άσχημα...Δεν είναι το ίδιο για όλους. Και αυτό δεν ελέγχεται. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορούσα να το ελέγξω και με ενόχλησε πολύ, αλλά φυσικά άκουσα το παιδί και έκανα ό,τι ήθελε η ίδια-που ήθελε να πιει φρέσκο γάλα όπως η μαμά. Όντως δεν υπάρχει λόγος να το πιέσεις από τη στιγμή που θέλει να αποθηλάσει το ίδιο το παιδί. Και τελικά, εκλογικεύοντας το, κι εγώ ένιωσα ότι το μωρό μου προχώτησε και είναι το καλύτερο για την ίδια. Και είμαι σίγουρη ότι έχει να κάνει με τον δικό μου εγωισμό το γεγονός ότι ήθελα να θηλάσω κι άλλο, με δικό μου "θέμα" και όχι του παιδιού, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν ξυπνούσε και νύχτα ποτέ-ούτε νεογέννητη-και από 9 μηνών ο θηλασμός ήταν 2 φορές, πρωί και βράδυ. Πάντως γάλα για τα δυο αυτά γεύματα είχα κανονικά.

 

Ναι κι εγώ έχω, αλλά αναρωτιέμαι αν θα έχω για πολύ ακόμη..

 

Πάντως αν νιώθεις ότι το παιδί θέλει να αποθηλάσει ποιός ο λόγος να το πιέσεις.

 

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, δεν νιώθω οτι θέλει να αποθηλάσει...το ζητάει με λαχτάρα αυτή τη μια φορά που το ζητάει..

Απλά φοβάμαι μήπως "αναγκαστεί" να αποθηλάσει λόγω της μη διατήρησης της γαλουχίας μου...

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ! Μακάρι να είναι έτσι...

 

Καμια άλλη μαμά που να θήλασε/θηλάζει πέρα από τον 1.5 χρόνο να μου πει τη γνώμη της?

Θα με ενδιέφερε να μάθω πως διατηρούν τη γαλουχία οι μανούλες που θηλάζουν μεγαλύτερα παιδιά..

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να μάθω πως διατηρούν τη γαλουχία οι μανούλες που θηλάζουν μεγαλύτερα παιδιά..

 

αχ αυτός ο γραπτός λόγος..κι αμα βιάζεσαι κιόλας..

 

Εννοείται πως η γαλουχία διατηρείται θηλάζοντας..

άλλο ήθελα να ρωτήσω στην ουσία..

τα μεγαλύτερα παιδιά σας τι πρόγραμμα θηλασμών έχουν/είχαν περίπου?

Καμια από τις βετεράνες του θηλασμού να μου απαντήσει? :)

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προς το παρον δεν εχω εμπειρια 2 θηλασμων,αλλα 10 θηλασμων και ανω ακομα και τωρα.

Ειμαι ομως περιεργη αν οντως διατηρητε η γαλουχια με 2 :roll:.

 

Υπολογιζω οτι 2 φορες θα θηλαζουμε σε καμια 2ετια :lol:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

η δικη μου αποψη ειναι οτι το παιδακι ακολουθει την επιλογη της μαμας, αν η μαμα ειναι ετοιμη στον ενα χρονο για αποθηλασμο, με καποιον τροπο θα ειναι κ το παιδι.

αλλιως, η φυσιολογικη ηλικια αποθηλασμου ειναι περιπου τα 4 ετη.

ενα μωρο 1-1,5 ετους, δεν επιλεγει το 'αλλο γαλα' μπορει να θελει να το δοκιμασει απο περιεργεια ή να του αρεσει οπως οποιοδηποτε αλλο φαγητο, αλλα δεν το επιλεγει αντι του θηλασμου. η μαμα εχει τον λογο απο κει κ περα.

 

στο θεμα σου ομως, πιο συγκεκριμενα: η δικη μου, 20 μηνων θηλαζει 5-6 φορες το 24ωρο, περιπου. μπορει να το ζητησει κ πιο πολλες μπορει κ πιο λιγες. πχ προχτες θηλασε 2 φορες ολη την ημερα, πριν 3 μερες ζητησε 4-5 φορες...

ο θηλασμος και η ζητηση του δεν ειναι αποκομμενα απο την γενικοτερη σχεση μας με το παιδι και τις διαφορες φασεις που αυτο περναει. αν ειναι ενθουσιασμενο με κατι (καινουριο) μπορει να ζηταει λιγοτερο, για λιγες μερες. αν σε χρειαζεται πιο πολυ κ θελει επιβεβαιωση, μπορει να ζηταει περισσοτερο, μπορει και οχι... πως θα αντιδρασει σε καθετι, εξαρταται απο πολλους παραγοντες...

 

δεν λες ποσο καιρο θηλαζει 1-2 φορες...;ποση ωρα ειναι στο στηθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο την εμπειρια μου...βασικο συντηρητικο της γαλουχιας ειναι τα βραδυνα ξυπνηματα..ειδικα στα μεγαλυτερα παιδια που ολη μερα κανουν διαφορα πραγματα, τρωνε και αλλες τροφες...το να ξυπνουν νυχτα για θηλασμο ειναι σωτηριο για την παραγωγη!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ομως περιεργη αν οντως διατηρητε η γαλουχια με 2 :roll:.

Κι εγώ Μαρία είμαι...αν και πολύ φοβάμαι οτι θα έχω πρόβλημα με την παραγωγή αν συνεχίσουμε έτσι..

 

η δικη μου αποψη ειναι οτι το παιδακι ακολουθει την επιλογη της μαμας, αν η μαμα ειναι ετοιμη στον ενα χρονο για αποθηλασμο, με καποιον τροπο θα ειναι κ το παιδι.

αλλιως, η φυσιολογικη ηλικια αποθηλασμου ειναι περιπου τα 4 ετη.

ενα μωρο 1-1,5 ετους, δεν επιλεγει το 'αλλο γαλα'

 

δεν λες ποσο καιρο θηλαζει 1-2 φορες...;ποση ωρα ειναι στο στηθος;

Daf σίγουρα δεν είμαι έτοιμη εγώ η ίδια για αποθηλασμό..αλλά ίσως κάνω κάτι λάθος εν αγνοία μου..

Δεν τις έχω δώσει ποτέ άλλο γάλα να πιεί... το μόνο γάλα που πίνει και έχει δοκιμάσει είναι το δικό μου (εκτός από τις πρώτες 5 μέρες της ζωής της..)

Κατα τα άλλα είμαστε αυτοκόλλητες εδώ και 16 μήνες (δεν εργάζομαι), δεν έχει αλλάξει κάτι εδώ και 1 μήνα περίπου που έχει μειώσει τόσο τους θηλασμούς, τρώει αρκετά καλά όλες τις στερεές αλλά αυτό το εκανε και πριν που θήλαζε περισσότερο.. τι να πω δεν ξέρω..

Στο στήθος κάθεται περίπου 5 λεπτά.

 

απο την εμπειρια μου...βασικο συντηρητικο της γαλουχιας ειναι τα βραδυνα ξυπνηματα..ειδικα στα μεγαλυτερα παιδια που ολη μερα κανουν διαφορα πραγματα, τρωνε και αλλες τροφες...το να ξυπνουν νυχτα για θηλασμο ειναι σωτηριο για την παραγωγη!

Eve αυτό ξέρω κι εγώ, γι αυτό όταν έκοψε τους βραδυνούς θηλασμούς περίπου στους 12 μήνες το είπα στην γιατρό μας και σύμβουλο θηλασμού κι εκείνη μου απάντησε καθυσηχάζοντάς με "Και δεν χαίρεσαι; Ακόμη καλύτερα για σένα!Δεν θα έχεις πρόβλημα με την παραγωγή σου"

Δεν την έχω ρωτήσει για τους τόσους λίγους θηλασμούς μιας και δεν την επισκευτήκαμε πρόσφατα.. όλο νόμιζα κι εγώ οτι είναι παροδικό αλλά μάλλον τελικά έχουμε θέμα!

 

Τι να πω βρε κορίτσια.. και σήμερα το βράδυ πεινούσε και στήθος δεν καθόταν..μόνο το χάιδευε και ξεκαρδιζόταν στα γέλια..μετά έφαγε ένα μπωλ τραχανά..

 

έχω απογοητευτεί πάρα πολύ γιατί συνειδητοποιώ οτι υπάρχει πρόβλημα.. πιο πριν έλεγα στον εαυτό μου οτι όλα καλά..είναι παροδικό κτλ κτλ. :(

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό διάβασμα, πήρα θάρρος και ανέλαβα δράση! :)

Στο άρθρο http://www.kellymom.com/bf/bfextended/toddlernursing.html#selfwean μεταξύ άλλων αναφέρει οτι:

Πράγματι δεν είναι σύνηθες ένα παιδάκι κάτω των 18-24 μηνών να αποθηλάσει από μόνο του, χωρίς να έχει ενθαρρυνθεί προς αυτή την κατέυθυνση

 

Επίσης για το θέμα που με "καίει" λέει:

How often do toddlers breastfeed?

 

Breastfeeding frequency for toddlers is usually pretty erratic and varies greatly from child to child. It's normal for toddlers to be interested in everything around them and, as a result, not as interested in breastfeeding. At other times, baby will be so focused on the big changes within herself (developmentally), that she will want to spend lots of time at the breast to reconnect with mom and adjust to all the new skills in her life. Some children breastfeed often ("like a newborn" is a frequent comment that you hear from the moms of 12-15 month olds), some breastfeed only once or twice a day, and some breastfeed a few times a day on some days and frequently on others. No matter what the breastfeeding pattern, average breastfeeding frequency decreases gradually as baby gets older. Once or twice a day breastfeeding sessions can continue for months and even years, depending upon the child and mom.

 

Φυσιολογικοί οι 1-2 θηλασμοί σε αυτή την ηλικία.. είναι στο παιδί!

(μήπως τελικά το οτι είναι πολύ ανεξάρτητη παίζει το ρόλο του?)

 

Αλλά για να είμαι σίγουρη οτι όλα θα συνεχιστούν ομαλά (αυτό το "depending upon the child and mom" με έβαλε σε σκέψεις) εφάρμοσα σήμερα 2 "κόλπα" που αναφέρει στο kellymom για την αντιμετώπιση των απεργιών θηλασμού (δεν είναι αυτό που κάνει η κόρη μου σίγουρα, αλλά μου φάνηκαν ωραία κολπάκια για να κάνουμε κανα θηλασμό παραπάνω απο αυτό που κάνουμε)

Το πρώτο είναι οτι την έπιασα στον ύπνο!

Την έβαλα στο στήθος ενώ κοιμόταν, και ναι! θήλασε κανονικότατα!!

Το δευτερο είναι οτι την πήρα αγκαλιά και έκοβα βόλτες μέσα στο σπίτι..ενώ της έλεγα οτι θα κάνουμε βολτίτσα και θα πιούμε γαλατάκι...στην αρχη το πήρε για παιχνίδι και γελούσε..αλλά τελικά θήλασε! Μου κόπηκαν τα χέρια αλλά χαλάλι! :oops:

 

Περιμένω τα σχόλιά σας..

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites

no comment που λένε...

 

ευχαριστώ όλες τις κοπέλες που μου απάντησαν

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την έβαλα στο στήθος ενώ κοιμόταν, και ναι! θήλασε κανονικότατα!!

Το δευτερο είναι οτι την πήρα αγκαλιά και έκοβα βόλτες μέσα στο σπίτι..ενώ της έλεγα οτι θα κάνουμε βολτίτσα και θα πιούμε γαλατάκι...στην αρχη το πήρε για παιχνίδι και γελούσε..αλλά τελικά θήλασε! Μου κόπηκαν τα χέρια αλλά χαλάλι! :oops:

 

Περιμένω τα σχόλιά σας..

 

πολυ ωραια και τα δυο κολπα. ξερεις ποοοοσα γευματα εχω δωσει εγω ετσι?

γενικως προσπαθησε να τη θηλαζεις επιπλεον οταν ειναι κουρασμενη και ετοιμη για υπνο-μεσα στον υπνο-αγουροξυπνημενη - τοτε προβαλουν ελαχιστες αντιστασεις και ακολουθουν;)

Link to comment
Share on other sites

τελικα συνεχιζετε καλα;

Μια χαρά νομίζω! Κάνουμε 2 θηλασμούς επιπλέον τώρα, μέσα στη νύχτα και οι 2. Συνήθως τη μια φορά απο αυτές την βάζω ενώ κοιμάται στο στήθος, και έχει 2 μέρες τώρα που ξύπνησε και ζήτησε στήθος από μόνη της κατά το ξημέρωμα! Το κουλό είναι οτι μετά το θηλασμό ζητάει και νερό!

γενικως προσπαθησε να τη θηλαζεις επιπλεον οταν ειναι κουρασμενη και ετοιμη για υπνο-μεσα στον υπνο-αγουροξυπνημενη - τοτε προβαλουν ελαχιστες αντιστασεις και ακολουθουν;)

Τελικά στα χέρια και κάνοντας βόλτα δεν θηλάζει πλεον. Τις πρώτες φορές μόνο έπιασε το κόλπο..

Προσπαθώ αυτό που λες, αλλά αυτό που πιανει στα σίγουρα είναι μεσα στον υπνο, νυσταγμένη ή αγουροξυπνημένη δεν ακολουθεί συνήθως.

Δεν εγκαταλείπω βέβαια, συνεχιζω και προσφέρω συχνά.

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας!

Θηλάζω και εγώ τον μικρό μου που είναι 12 μιση μηνών.Από τον 8ο περίπου μήνα και μετά θηλάζει συνήθως 2φορές την ημέρα (πρωί-βράδυ) και κάποιες μέρες και τρίτη φορά το μεσημέρι αλλά αυτό όχι πολύ συχνά.Γενικά από βάρος είναι πάνω από το μέτριο και δεν με δυσκολεύει με το φαγητό του.

Αυτό που με προβληματίζει το τελευταίο διάστημα δεδομένου ότι δεν μπορώ να μετρήσω την ποσότητα του γάλακτος που πίνει μέσω του θηλασμού είναι μήπως δεν παίρνει την κατάλληλη ποσότητα γάλακτος που χρειάζεται ένα μωράκι επειδή μπορεί να έχει μειωθεί και η παραγωγή μου. Με 2φορές την ημέρα μειώνεται η δυνατότητα παραγωγής ή ρυθμίζεται ώστε να ικανοποιεί τίς ανάγκες του παιδιού? σημειωτέον ότι κάποιες φορές που έχω προσπαθήσει να αντλήσω γάλα έχω μαζέψει σύνολο και από τους δύο μαστούς γύρω στα 160ml το οποίο μου φαίνεται λίγο για ένα γεύμα.

Ο θηλασμός διαρκεί περίπου 4-5 λεπτά από το κάθε στήθος και κάποια στιγμή που εγώ θεωρώ ότι σταματάει η γρήγορη ροή του γάλακτος αρχίζει και με δαγκώνει μέχρι να αλλάξω στήθος).Γενικά πάντως και μέχρι τους 6 μήνες οι θηλασμοί του ήταν λίγοι 5φορές την ημέρα.

Επισης μία φίλη μου μου είπε ότι μετά τον χρόνο πρέπει να σταματήσεις να θηλάζεις γιατί το γάλα δεν καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού σε σίδηρο ,βιταμίνες κλπ το οποίο βέβαια μου ακούγεται χαζό γιατί όλα αυτά τα παίρνει από τις συμπληρωματικές στέρεες τροφές αλλά μου μπήκε η ιδέα μήπως χρειάζεται να δίνω συμπληρωματικά και ξένο γάλα.

Άν μπορεί κάποια μαμά να μου λύσει αυτές τις απορίες και να μου δώσει κάποια συμβουλή για αυτά τα θέματα θα το εκτιμούσα πολύ.

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

mgk καλησπέρα!

Αν ξέρεις αγγλικά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε αυτό εδώ το λινκ:

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/index.html

Θα σου λύσει πολλές απορίες.

Αυτό που σου είπε η φίλη σου είναι σίγουρα λάθος. Το μητρικό γάλα συνεχίζει να είναι το καταλληλότερο για τη διατροφή των μωρών και μετά το πρώτο έτος της ζωής τους. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις συμπλήρωμα εφόσον δεν το επιθυμείς.

Για τη διάρκεια και τη συχνότητα των γευμάτων όπως αναφέρει και εδώ:

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/toddlernursing.html

δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας για όλα τα μωρά. Υπάρχουν μωρά που θηλάζουν 2-3 φορές μετά τον χρόνο και είναι οκ και άλλα που θηλάζουν σαν νεογέννητα και πάλι είναι φυσιολογικό. Αν έχεις ανησυχία μπορείς να προσφέρεις πιο συχνά το στήθος και αν θέλει το μωρό σου το χρειάζεται θα έχει την ευκαιρία να αυξήσει τους θηλασμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
mgk καλησπέρα!

Αν ξέρεις αγγλικά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε αυτό εδώ το λινκ:

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/index.html

Θα σου λύσει πολλές απορίες.

Αυτό που σου είπε η φίλη σου είναι σίγουρα λάθος. Το μητρικό γάλα συνεχίζει να είναι το καταλληλότερο για τη διατροφή των μωρών και μετά το πρώτο έτος της ζωής τους. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις συμπλήρωμα εφόσον δεν το επιθυμείς.

Για τη διάρκεια και τη συχνότητα των γευμάτων όπως αναφέρει και εδώ:

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/toddlernursing.html

δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας για όλα τα μωρά. Υπάρχουν μωρά που θηλάζουν 2-3 φορές μετά τον χρόνο και είναι οκ και άλλα που θηλάζουν σαν νεογέννητα και πάλι είναι φυσιολογικό. Αν έχεις ανησυχία μπορείς να προσφέρεις πιο συχνά το στήθος και αν θέλει το μωρό σου το χρειάζεται θα έχει την ευκαιρία να αυξήσει τους θηλασμούς.

 

Ζaxarini πολλά φιλιά από Πάτρα. Εχω γράψει για τον προβληματιμό μου στο θέμα "αλλάζει στήθος". Αν θέλεις, σε παρακαλώ, διάβασέ το. Εν συντομία, αναρωτιέμαι πώς μπορώ να ξέρω ότι παίρνει την συνολική ποσότητα γάλακτος που χρειάζεται ημερησίως, με το δεδομένο ότι δεν του δίνω καθόλου κρέμες με γάλα, ή γιαούρτάκι. Για παράδειγμα αν κάποια θηλάζει δύο φορές την ημέρα δίνει αρκετό γάλα; Κάπου διάβασα ότι χρειάζονται 500ml. Δεν ανησυχώ καθόλου για τη σύσταση του γάλακτος αλλά για την ποσότητα. Αν έχει καμιά σας κάποια ιδέα θα ήθελα...:?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας μανούλες!

 

Η μικρή μου χρόνισε και συνεχίζουμε να θηλάζουμε, από την πρώτη μας ημέρα!

 

Δόξα το Θεό, όλα πήγαν καλά, και τους 3 τελευταίους μήνες που τρώει φαγητό, θηλάζει μία φορά το πρωί, μία φορά πριν το μεσημεριανό φαγητό για να πάρει τη σιέστα της, (μόνο στη στήθος κοιμάται), μία φορά πριν το απογευματινό, και τέλος το βράδυ. Όταν ξυπνάει πολλές φορές μέσα στη νύχτα, τη θηλάζω και μία φορά μεταμεσονύκτια, όχι όμως περισσότερο. Συνολικά, 4 έως 5 θηλασμοί την ημέρα.

 

Εδώ και 2 ημέρες της έκοψα το θηλασμό πριν το μεσημεριανό φαγητό και θα ήθελα να το συνεχίσω έτσι, δηλαδή εκτός από τον πρωϊνό και το βραδυνό θηλασμό (και ίσως ένα μεταμεσινύκτιο), να θηλάζει μία φορά μέσα στην ημέρα. Αυτό το θέλω διότι θα ήθελα ως το καλοκαίρι να αποθηλάσω, αυτός είναι ο στόχος μου, να σταματήσουμε στους 18 μήνες περίπου. (Έχω πολλά προβλήματα υγείας με σημαντικότερο τη μέση μου που πάει από το κακό στο χειρότερο και πρέπει να χάσω οπωσδήποτε κιλά και να κάνω θεραπεία.)

 

Αυτό που με προβλήματίζει είναι τι γίνεται με το γάλα, θα διατηρηθεί η γαλουχία? Τις προάλες σοκαρίστηκα... Είχα πολλούς μήνες να αντλήσω γάλα με το θήλαστρο, κάποτε αντλούσα (για ώρα ανάγκης) 70 ml από κάθε στήθος και τώρα άντλησα μόλις 35.... :-(:-( Ξέρω πως το μωρό τραβάει περισσότερο γάλα από όσο βγάζει ένα θήλαστρο, αλλά μόνο 35 ml από ενα στήθος??? Φαντάζομαι πως η μικρή μου δεν παίρνει περισσότερο από 80-90 ml όταν θηλάζει.... Φτάνει αυτή η ποσότητα για πρωινό??? Και αν καταργήσω και τον 1 θηλασμό που ανέφερα παραπάνω, δεν θα μειωθεί το γάλα ακόμη περισσότερο?

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γράφω την απορία μου στο θέμα αυτό για να μην ανοίξω και άλλο...

 

Θήλασα αποκλειστικά τον μικρό μου μέχρι 6μηνών και συνεχίζει να θηλάζει και τώρα οπυ κοντεύει 18μηνών.Σχεδόν από τον 9ο μηνα κάνει συνήθως 3 θηλασμούς (πρωί,απόγευμα και βράδυ).

Την Κυριακή θα λείψω σχεδόν όλη μέρα και έτσι θα χαθεί ο απογευματινός , κάτι που δεν με ανησυχει γιατί έχει ξανασυμβεί και ο μικρός δεν τον αποζητάει.Ωστόσο με ενημέρωσαν οτι πιθανόν να πρέπει να λείψω και τις επόμενες 3 μέρες (δηλαδή 4 στο σύνολο) και να χαθεί ο απογευματινός.

Υπάρχει περίπτωση να διαταραχθεί η παραγωγή?*

Να σημειώσω οτι με το θηλαστρο πια δεν μπορώ να βγάλω τίποτα ενώ το ίδιο ισχύει και για την λύση που πρότεινε η παιδίατρος μας (με το χέρι).

 

*και αν αυτό συμβεί -μπορεί τώρα πια να την επαναφέρω?(αν και σε λίγο πιθανόν να ξεκινήσουμε φρέσκο γάλα και πιθανόν αποθηλασμό ...:| )

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

madrid05, σ΄εμένα αυξομειώνεται η παραγωγή ακόμη και τώρα ανάλογα με τη ζήτηση και τη διαθεσιμότητά μου. Αν το παιδί δείχνει ενδιαφέρον για το στήθος, η μικρή διαταραχή στην παραγωγή θα ξεπεραστεί.
Link to comment
Share on other sites

madrid05, σ΄εμένα αυξομειώνεται η παραγωγή ακόμη και τώρα ανάλογα με τη ζήτηση και τη διαθεσιμότητά μου. Αν το παιδί δείχνει ενδιαφέρον για το στήθος, η μικρή διαταραχή στην παραγωγή θα ξεπεραστεί.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Σκέφτομαι όμως πως σε εσένα λόγω θηλασμού 2 παιδιών (απ'οτι βλέπω στην υπογραφή), η παραγωγή θα είναι πιο ....πως να το πω...."ελαστική".Ισως δηλαδή να επανέρχεται πιο γρήγορα/εύκολα λόγω αυξημένης "ζήτησης".....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...