Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εισαγωγή στερεών και κενώσεις


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες . Καλύτερα αν τρώτε να μην διαβάσετε το ποστ . Σορυ εκ των προτέρων για τις περιγραφές . :oops:

Λοιπον θηλάζω και πλεον εχουμε μπει και στις στερεές τροφές . Ομως εχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας νομίζω .

Τα κακάκια της είναι σχηματισμένα αλλα μαλακά . Επιπλέον ποτε κάνουμε μια φορά την ημέρα και ποτε μέρα παρά μέρα .

Δεν είναι αυτό δυσκοιλιότητα ? Πως πρέπει να είναι κανονικά ?

Το πρόβλημα υπάρχει κοντα 1,5 μήνα τώρα και εχω ρωτήσει την παιδίατρο , αλλα δεν με βοήθησε ιδιαίτερα . Μου είπε απλά οτι καλο είναι να κάνει κακάκια κάθε μέρα . Αλλα τίποτα παραπάνω .

Οσον αφορά τις στερεές , δεν εχουμε ακόμη αντικαταστήσει γεύμα και θηλάζω 9 φορές το 24ωρο . Ομως επειδή θηλάζω τοσο συχνά , δεν της δίνω και πολυ νεράκι . Λέτε να φταίει αυτό ?

Επίσης στις αρχες ξεκινήσαμε με ρυζαλευρο που το εχω κόψει και τώρα τρώμε φρουτάκια , αλλα κυρίως μπανάνα γιατι μονο αυτή της αρέσει (γυρω στα 60 μλ) και χορτόσουπα με καροτο-πατάτα-κολοκύθι , οπου βάζω περισσότερο καρότο γιατί ετσι τρώει περισσότερη (γυρω στα 150μλ) . 3 φορές εχει φάει και κοτόπουλο με την χορτόσουπα .

Εχω επισης δοκιμάσει μια μέρα να μην της δώσω στερεές και να την θηλάσω και τα κακά της επιστρέψανε στην μουστάρδα (λιγότερο ομως ρευστά) αλλα με μονο μια κένωση την ημέρα .

Τελος στην προηγούμενη ζύγιση ειχαμε πάρει σε 24μέρες μονο 55γραμμάρια , δηλ 2,3γρ/μερα ενω τους προηγούμενους τελευταίους μήνες παίρναμε 23γρ/μέρα . Δηλαδή καμμία σχέση .

Βέβαια το μωρο σε αυτο το διαστημα κινείται πολύ , καθως μπουσουλάει και σηκώνεται .

 

Προσπάθησα να δώσω οσες πληροφορίες μπορει να βοηθήσουν , μπας και με βοηθήσετε να καταλάβω τι πρέπει να διορθώσω .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μανούλες . Καλύτερα αν τρώτε να μην διαβάσετε το ποστ . Σορυ εκ των προτέρων για τις περιγραφές . :oops:

Λοιπον θηλάζω και πλεον εχουμε μπει και στις στερεές τροφές . Ομως εχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας νομίζω .

Τα κακάκια της είναι σχηματισμένα αλλα μαλακά . Επιπλέον ποτε κάνουμε μια φορά την ημέρα και ποτε μέρα παρά μέρα .

Δεν είναι αυτό δυσκοιλιότητα ? Πως πρέπει να είναι κανονικά ?

Το πρόβλημα υπάρχει κοντα 1,5 μήνα τώρα και εχω ρωτήσει την παιδίατρο , αλλα δεν με βοήθησε ιδιαίτερα . Μου είπε απλά οτι καλο είναι να κάνει κακάκια κάθε μέρα . Αλλα τίποτα παραπάνω .

Οσον αφορά τις στερεές , δεν εχουμε ακόμη αντικαταστήσει γεύμα και θηλάζω 9 φορές το 24ωρο . Ομως επειδή θηλάζω τοσο συχνά , δεν της δίνω και πολυ νεράκι . Λέτε να φταίει αυτό ?

Επίσης στις αρχες ξεκινήσαμε με ρυζαλευρο που το εχω κόψει και τώρα τρώμε φρουτάκια , αλλα κυρίως μπανάνα γιατι μονο αυτή της αρέσει (γυρω στα 60 μλ) και χορτόσουπα με καροτο-πατάτα-κολοκύθι , οπου βάζω περισσότερο καρότο γιατί ετσι τρώει περισσότερη (γυρω στα 150μλ) . 3 φορές εχει φάει και κοτόπουλο με την χορτόσουπα .

Εχω επισης δοκιμάσει μια μέρα να μην της δώσω στερεές και να την θηλάσω και τα κακά της επιστρέψανε στην μουστάρδα (λιγότερο ομως ρευστά) αλλα με μονο μια κένωση την ημέρα .

Τελος στην προηγούμενη ζύγιση ειχαμε πάρει σε 24μέρες μονο 55γραμμάρια , δηλ 2,3γρ/μερα ενω τους προηγούμενους τελευταίους μήνες παίρναμε 23γρ/μέρα . Δηλαδή καμμία σχέση .

Βέβαια το μωρο σε αυτο το διαστημα κινείται πολύ , καθως μπουσουλάει και σηκώνεται .

 

Προσπάθησα να δώσω οσες πληροφορίες μπορει να βοηθήσουν , μπας και με βοηθήσετε να καταλάβω τι πρέπει να διορθώσω .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

 

 

μα τοσες ομοιοτητες με την κορη μου?? ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω τον τελευταιο καιρο. στο περασμα στις στερεες τροφες και παραλληλα θηλασμο, αρχισε να εχει δυσκοιλιοτητα, εφτασε να κανει να ενεργηθει 3 μερες:cry: το ιδιο πραγμα αντιμετωπιζα και με το γιο μου και ετσι εμαθα και τα βρεφικα υποθετακια, τα οποια δε βλεπω να αποφευγω και στη μικρη:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν θέλω να φτάσω εκεί . Σκέφτομαι μηπως πρεπει να εμπλουτίσω κάπως την τροφή της , ωστε μέσω της τροφής να την βοηθήσω .

Η μηπως αν της εδινα λιγο παραπάνω νεράκι θα βοηθούσε ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αγχώνεσαι χωρίς λόγο! Μια χαρά είναι τα κακάκια της! Όσο είναι μαλακά (ακόμα και αν είναι σχηματισμένα) και το μωρό δεν δυσφορεί να ενεργηθεί τότε δεν είναι δυσκοιλιότητα!!!

Εγώ πάντως έκανα πάρτυ με την εισαγωγή στερεών τροφών όταν πέσαμε από τις 8 φορές στη 1 φορά τη μέρα :) :) :)

 

τώρα πάλι τα κάνει 3 φορές τη μέρα...πουφ! :)

 

3 μέρες δεν είναι μεγάλο διάστημα όταν θηλάζει το μωρό...

 

όσον αφορά στην πρόσληψη βάρους, δεν θα είναι η ίδια και θα δεις ότι θα μειωθεί κι άλλο,ειδικά αν έχει πάρει πολύ βάρος του πρώτους μήνες...πλέον το ζύγισμα πρέπει να γίνεται κάθε μήνα, και ούτε αυτό είναι απαραίτητο...μίλα στον γιατρό σου

 

Το μωρό σου είναι μια χαρά και στενοχωριέσαι τζάμπα :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την maria_s φυσιολογικά μου φαίνονται όλα!

Όταν αρχίζουν οι στερεές είναι λογικό να σχηματιστούν τα κακα. Δυσκοιλιότητα έχουμε όταν το μωρό ζορίζεται και ενοχλείται για να τα κάνει

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κλειώ σε καταλαβαινω...και μεις με την κορουλα μας ακριβως τα ιδια....

5 φορες τουλαχιστον εκανε μεχρι τους 7 μηνες κακα κ οταν μπηκαν οι στερεες...καλα για λιγο στην αρχη, αλλα μετα....:cry: κλαμα μεχρι να τα κανει...αστα...μερικες φορες της ριχνω κ λαδακι στο ποπακι να γλιστρησουν πιο ευκολα...πολλες φορες την ξαπλωνουμε οταν σφηνωνουν τα κακακια στη μεση και πιεζοντας στα πλαϊνά απτο ποπακι της τη βοηθαμε και βγαινει μακρυυυ κακακι.....πως να βγαιναν αυτα μεσα σενα σκατοπαμπερς....anyway...

Κλειω μου εγω μειωσα πολυυυυ το καροτο (που της αρεσει πολυ κ εβαζα τουχαστιν 1 στο φαγητο της),βαζω δηλαδη 1/4...μειωσα την παταταστο φαγητο,σε μια φετουλα, επισης εκοψα τελειως την μπανανα που λατρευε κ την ετρωγε με το χερακι της να φανταστεις...εδωσα, τωρα που υπηρχαν, πολλα πολλα συκα (3 τη μερα!)... συχνα νερακι και αχλαδακι και 2πλασια ποσοτητα ωμο λαδι στο φαγακι της...

Ειναι πολυ καλυτερα μπορω να πω....:D

Δοκιμασε κατι απο αυτα και ελπιζω να βοηθησει!!!! τι να πω...εμενα σφυγγεται η καρδια μου οταν δε μπορει....

οσο για το βαρος.....εγω εχω να τη μετρησω κατι μηνες....αφου τη βλεπω ζωηρη γεματη ορεξη....θηλαζει πολυ συχνα και χαζοτρωει (ποσοτητες παλι δε μετραω...φτιαχνω ενα μπολακι και οσο φαει...)...μια χαρα μου φαινεται! Σαυτο το θεμα ομως μπορει να μην ειμαι σωστη.... απλα τουλαχιστον να μην πολυ αγχωνεσαι!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Τα κακάκια της είναι σχηματισμένα αλλα μαλακά . Επιπλέον ποτε κάνουμε μια φορά την ημέρα και ποτε μέρα παρά μέρα .

Δεν είναι αυτό δυσκοιλιότητα ?

Κλειω μου ομως εσυ δε λες οτι κλαιει κανοντας τα κακα....αν δεν κλαιει οταν τα κανει ειναι μια χαρα το μωράκι σου!!!! αχ τοτε καταλαβαινεις οντως οτι υπαρχει προβλημα.... :cry: αλλιως αν δεν "παλευει" να τα κανει...τοτε τελεια!!!:D που ειπαν και η Palladin και η maria_s!

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες , οχι δεν κλαίει οταν τα κάνει . Ζορίζεται βέβαια , αλλα αυτό πάντα το έκανε .

Λέτε δεν ειναι δυσκοιλιότητα ?

Γιατί κάποιες μανούλες που ρώτησα μου είπαν οτι πρέπει να είναι σαν μελιτζανοσαλάτα και τα δικά τους μπεμπάκια ενεργούνται 3 φορές την ημέρα .

Της δικιάς μου ειναι αρκετά σφιχτά για μελιτζανοσαλάτα νομιζω. :confused::confused::confused:

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ερώτημά μου ήταν ρητορικό, δεν ανησυχώ:-P

 

Αν κάποια στιγμή θεωρήσεις ότι τα κακά της είναι πιο σκληρά από ότι πρέπει, μπορείς να προσθέσεις 3-4 μπάμιες στο φαγητό της, τα σποράκια τους βοηθάνε πολύ την κατάσταση!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα νομιζω αδικα ανησυχητε ....κλειω και εμενα οταν μπηκαμε στερεες ετσι ακριβως εγινε με τα κακακια μας ποτε ηταν πιο σκληρα και ποτε πιο μαλακα αναλογα ...καμια φορα μοιαζουν με σκληρα σα ''κατσικας''και ποτε αλυφουλα που λενε...φυσιολογικο ειναι και εσενα παντα τα ιδια ειναι?:D

και εμενα μεχρι τον 8 περιπου εκανε μια φορα η μερα παρα μερα ...μεχρι που ανακαλυψα τα φασολακια (πρασινα)σεληνακι,σπανακι,αρακα...προτημω τα εποχης φρεσκα οχι κατεψυγμενα

και το μωρο βρηκε την υγεια του 4μπορει και 5φορες τη μερα !

βαζε πρασινα (ολα μαζι οχι ενα τη φορα)στις σουπιτσες του και υγειηνα ειναι και βοηθανεπολυ α!και απο ρυζι/ μακαρονακι ενοηται ολικης αλεσεως /...γιατι τα παιδια να μαθενουν στα ασπρα?δεν τους προσφερουν τπτ:D

οσο για το ζορισμα οπως πολυ σωστα λεει και η spithoula αμα δεν κλαιει μια χαρα ειναι...εμενα ενω κανει τοσεσ φορες τη μερα ειναι ωρες που ζοριζετε κοκκινιζει η μουρη του και κανει και μμμμμμμμμμ α! εχει πολυ πλακα:D

οσο για τα φρουτακια βαζε μπανανα αλλα λιγη και πιο πολυ απ τ αλλα..να νοστιμιζει και λιγο!

πιστευω θα δεις διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ . Με ξεαγχώσατε .

Αντε να δούμε θα πάρει καθόλου βάρος αυτό το μήνα , ή θα σας ξαναπρήξω με το βάρος μας αυτή τη φορά .:P

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

επειδη σε προηγουμενο μηνυμα εγραφα οτι μειωσα κατα πολυ πολλες τροφες στο μωρο μου, λογω δυσκοιλιοτητας... και μιλησα με τη γιατρο μου και μου ειπε πως αυτο δεν το θεωρει σωστο και πως ολα τα φρουτα και τα λαχανικα πρεπει να δινονται στο παιδι (κυκλικα παντα...δηλαδη πολλες εναλλακτικες καθε φορα)...επανηλθα για να σας ενημερωσω με το τι μου συνεστησε :

το πρωι : στον αποχυμωτη χυμο με λιγο μηλο, λιγο καροτο, (για να εχει γευση), πατζαρι , μουλιασμενο λιναροσπορο

το μεσημερι: λιγους σπορους τριγονελλας στο φαγητακι του

μου ειπε οτι τα σταφυλια σφιγγουν τα κακακια...

πολυ πολυ νερο

καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, έχω κι εγώ απορίες περί κακακίων:mrgreen: Εμεις έχουμε ξεκινήσει εδώ και 3 εβδομάδες ρυζάλευρο (παίρνω της Holle και το φτιάχνω με δικό μου και νεράκι), 2 εβδομάδες φρούτα μήλο-αχλάδι και τα κακάκια της είναι με την ίδια υφή -όπως της μουστάρδας πάλι με σποράκια άσπρα, αλλά αρκετά πιο σκούρα. Δεν το λες πράσινα σε καμια περίπτωση. Είναι οκ; [Α, ναι και με άλλη μυρωδιά..πιιιιφ! τι καλά που ήταν με το γάλα μανούλας :mrgreen:]

Από αύριο θα ξεκινήσουμε και μεσημεριάνό χορτόσουπα. Και ίσως να της δίνω ένα άλλο ρυζάλευρο βιολογικό (της frezyderm) γιατί πρώτον δεν τρελαίνεται με το συγκεκριμένο και δεύτερον δεν μου περισσεύει ιδιαίτερα το γάλα μου για να αντλώ και να της βάζω και στην κρέμα. Είδα βέβαια ότι έχει ζάχαρη μέσα, αλλά έχω σκοπό να της το δίνω για λίγο διάστημα μέχρι να τρώμε κι άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, έχω κι εγώ απορίες περί κακακίων:mrgreen: Εμεις έχουμε ξεκινήσει εδώ και 3 εβδομάδες ρυζάλευρο (παίρνω της Holle και το φτιάχνω με δικό μου και νεράκι), 2 εβδομάδες φρούτα μήλο-αχλάδι και τα κακάκια της είναι με την ίδια υφή -όπως της μουστάρδας πάλι με σποράκια άσπρα, αλλά αρκετά πιο σκούρα. Δεν το λες πράσινα σε καμια περίπτωση. Είναι οκ; [Α, ναι και με άλλη μυρωδιά..πιιιιφ! τι καλά που ήταν με το γάλα μανούλας :mrgreen:]

Από αύριο θα ξεκινήσουμε και μεσημεριάνό χορτόσουπα. Και ίσως να της δίνω ένα άλλο ρυζάλευρο βιολογικό (της frezyderm) γιατί πρώτον δεν τρελαίνεται με το συγκεκριμένο και δεύτερον δεν μου περισσεύει ιδιαίτερα το γάλα μου για να αντλώ και να της βάζω και στην κρέμα. Είδα βέβαια ότι έχει ζάχαρη μέσα, αλλά έχω σκοπό να της το δίνω για λίγο διάστημα μέχρι να τρώμε κι άλλα πράγματα.

Τα κακάκια φυσιολογικά μου φαίνονται!

 

Όσο για το ρυζάλευρο, αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάζεις το γάλα σου στην κρέμα. Μπορείς να το φτιάχνεις με νεράκι σκέτο. Αν δεν της αρέσει το συγκεκριμένο, μπορείς να δοκιμάσεις και άλλες γεύσεις της Holle, βρώμη, κεχρί με φρούτα, και από 8 μηνών βρεφικό μούσλι. Επίσης μπορείς να λιώνεις μέσα λίγη μπανάνα ή βρασμένο κάστανο για γεύση.

 

Αν παρόλα αυτά το μωρό δεν θέλει τίποτα από αυτά, δεν πειράζει, μπορείς να δίνεις φρούτα και φαγητό. Γενικά το να προσθέτει κάποιος ζάχαρη σε κάτι για να το φάει το μωρό δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια, δεν εννοούσα να προσθέσω εγώ ζάχαρη, αλλά είδα ότι το ρυζάλευρο της frezyderm έχει μαλτοδεξτρίνη -γι' αυτό προφανώς και το έφαγε με χαρά σήμερα γκρρρ! Palladin θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα της Holle σιγά σιγά τα έχω δει ;) Εμείς πάμε λίγο πιο αργά στις στερεές γιατί είναι προωρούλα η μπέμπα μου χιχι! Φρούτα δηλαδή μπορώ να δίνω δυο φορές την ημέρα; γιατί σκέφτηκα π.χ. το ρυζάλευρο της holle να το φτιάχνω με χυμό φρούτου ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι δεν προσθέτεις εσύ ζάχαρη, αλλά περιέχεται στην συσκευασία.

Όμως προσωπικά είμαι εντελώς κατά στο να δίνουμε ζάχαρη στα μωρά, για πολλούς ευνόητους (?) λόγους. Στην κόρη μου δεν έχω δώσει ακόμα τίποτα που να περιέχει.

 

Φρούτα φυσικά μπορείς να δίνεις 2 φορές και όσον αφορά το πόσο χρήσιμο είναι ή όχι το ρυζάλευρο, υπάρχουν σχετικά θέματα όπου και η Αγλαΐα λέει την γνώμη της.

 

Αύριο ξεκινάτε και τρίτο γεύμα είδα! Μήπως είναι λίγο νωρίς; Θηλάζεις πριν το γεύμα ή το αντικαθιστάς;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα girls! Μου φαίνεται δεν θα της ξαναδώσω κι εγώ το ρυζάλευρο της frezyderm γιατί αυτές τις δύο μέρες έκανε κακάκια πολύ πιο πηχτά, πάλι ομοιογενής αλοιφή, αλλά πηχτή, και νομίζω ότι φταίει αυτό -δυσκοιλιότητα είναι όταν κάνει μπαλάκια ε;

Σήμερα της ξαναέδωσα της Holle που είναι χωρίς γάλα, το έφτιαξα με νερό και λίγο χυμό μήλου (μ΄άκουσε όλη η πολυκατοικία μέχρι να βγάλει ζουμί το μήλο :mrgreen:), το έφαγε μια χαρά.

Palladin μου σήμερα ξεκινήσαμε με πατατούλα-κολοκυθάκι, της έδωσα λίγο και μετά ήπιε γάλα, όχι δεν θα το αντικαταστήσω, προσπαθώ να πηγαίνω με τον δικό της ρυθμό. Έτσι κι αλλιώς από τις 00:00 και μετά κάνει 3-4 θηλασμούς καλούς μέχρι τις 11-11:30 που τρώει τα φρούτα. Τα οποία φρούτα σημειωτέον μάλλον της ανοίγουν την όρεξη γιατί πάλι μετά πίνει γάλα :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν πήγα στην παιδίατρο και την ρωτησα για τα κακάκια της μπεμπας , μου ειπε οτι να ανησυχήσω αν γίνουν σαν της κατσίκας . Αυτο είναι δυσκοιλιότητα . Δυστυχως σήμερα ήταν σαν της κατσίκας . :-(

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...