Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναγαλακτισμός για μωρό 2,5 μηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Η κουμπάρα μου έχει ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών

Θήλασε 12 ημέρες αποκλειστικά και μετά πέρασε σε μικτή διατροφή για 3 ημέρες, συγκεκριμένα θηλασμός και συμπλήρωμα. Ο λόγος? Το μωρό δεν τοποθετείται σωστά, τραγικά πληγωμένες θηλές ραγάδες, αίμα απίστευτος πόνος, κακή καθοδήγηση από το περιβάλλον, στήριξη από παιδίατρο και μαία αλλά χωρίς επιτυχία. Αναζήτησε αργά βοήθεια. Ο παιδίατρος και η μαία που την είδαν της είπα αποχή για 3 ημέρες διότι οι θηλές ήταν σε τραγική κατάσταση και μετά να ξαναδοκιμάσουμε σιγά σιγά μέχρι να επανέλθουν οι θηλές και σταδιακά να κόψουμε το συμπλήρωμα

Από την 16η ημέρα και μετά ξεκίνησε αντλήσεις με θήλαστρο και ταυτόχρονα η επιλόχεια της χτύπησε την πόρτα. Το μωρό δεν πίνει το αντλημένο γάλα το κάνει εμετό. Η μαμά κλείνεται στον ευατό της και νιώθει άσχημα που το μωρό κλαίει συνεχώς θεωρεί ότι φταίει αυτή. Σταματάει αντλήσεις και το παιδί από την 19η ημέρα και μετά τρέφεται αποκλειστικά με ξένο. Δυστυχώς πήρε χάπι για να κοπεί το γάλα συμβουλή του εξαίρετου και παντογνώστη γυναικολόγου της

Η φιλεναδίτσα μου ξεκίνησε να βλέπει κάποια ψυχολόγο, θέλω εδώ να πω ότι σε όλη την διάρκεια του θηλασμού, έκλαιγε συνεχώς την ώρα που θήλαζε

Σήμερα λοιπόν μου είπε ότι θέλει να μάθει αν μπορεί να θηλάσει ξανά. Το θέλει πάρα πολύ. Υπάρχει περίπτωση επιτυχίας ή όχι? Φυσικά αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα συνεργαστεί με κάποια σύμβουλο θηλασμό, μένει Αθήνα.

Πραγματικά θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου απαντήσετε

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεί να επαναφέρει τη γαλουχία, αν ακολουθήσει πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού. Δεν θα πρέπει να δίνει το γάλα στο μωρό, για κάποιες μέρες μετά το τελευταίο χάπι - αν μας πεις ποιο χάπι είναι, θα σου πούμε ακριβώς πόσες μέρες πρέπει να περιμένει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεσότητα

Λοιπόν σίγουρα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το χάπι γιατί το είχε πάρει όταν το μωρό ήταν 20 ημερών και η μπέμπα της τώρα είναι 2,5 μηνών

Περιμένω παρόλα αυτά να μου πει ποιο χάπι πήρε

Οπότε της λέω να ξεκινήσει με το πρωτόκολλο που έχει η αγλαία ανεβάσει?

Πιστεύεις ότι θα τα καταφέρει μόνη της ή να δει από την αρχή κάποια σύμβουλο?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεσότητα

Λοιπόν σίγουρα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το χάπι γιατί το είχε πάρει όταν το μωρό ήταν 20 ημερών και η μπέμπα της τώρα είναι 2,5 μηνών

Περιμένω παρόλα αυτά να μου πει ποιο χάπι πήρε

Οπότε της λέω να ξεκινήσει με το πρωτόκολλο που έχει η αγλαία ανεβάσει?

Πιστεύεις ότι θα τα καταφέρει μόνη της ή να δει από την αρχή κάποια σύμβουλο?

 

Σχετικά με το χάπι, θα είναι ασφαλές, περίπου 10 μέρες χρειάζονται συνήθως.

Πρακτικά, πιστεύω ότι μπορεί να το καταφέρει μόνη της, όμως ψυχολογικά και βάσει ιστορικού χρειάζεται όλη την υποστήριξη που μπορεί να πάρει, γιατί θα είναι μια χρονοβόρα διαδικασία και μόνο στο τέλος θα μπορεί να κρίνει το αποτέλεσμα της προσπάθειας. Θα έλεγα να πάει και σε συναντήσεις της LLL και να μιλήσει και με επαγγελματία σύμβουλο. Επίσης, να μην το συζητάει με γυναίκες που δεν θηλάζουν ή που ξέρει εκ των προτέρων ότι θα είναι αρνητικές. Φαντάζομαι ότι θα βρεθούν πολλοί καλοθελητές που θα την "ψυχαναλύσουν" και θα της λένε ότι δεν το κάνει για το μωρό αλλά για τον εαυτό της και άλλα κουλά, οπότε είναι καλό να το αποφύγει, μέχρι να ολοκληρώσει την προσπάθεια.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το χάπι, θα είναι ασφαλές, περίπου 10 μέρες χρειάζονται συνήθως.

Πρακτικά, πιστεύω ότι μπορεί να το καταφέρει μόνη της, όμως ψυχολογικά και βάσει ιστορικού χρειάζεται όλη την υποστήριξη που μπορεί να πάρει, γιατί θα είναι μια χρονοβόρα διαδικασία και μόνο στο τέλος θα μπορεί να κρίνει το αποτέλεσμα της προσπάθειας. Θα έλεγα να πάει και σε συναντήσεις της LLL και να μιλήσει και με επαγγελματία σύμβουλο. Επίσης, να μην το συζητάει με γυναίκες που δεν θηλάζουν ή που ξέρει εκ των προτέρων ότι θα είναι αρνητικές. Φαντάζομαι ότι θα βρεθούν πολλοί καλοθελητές που θα την "ψυχαναλύσουν" και θα της λένε ότι δεν το κάνει για το μωρό αλλά για τον εαυτό της και άλλα κουλά, οπότε είναι καλό να το αποφύγει, μέχρι να ολοκληρώσει την προσπάθεια.

 

Λοιπόν το χάπι το πήρε 10/07 οπότε από αυτό είμαστε οκ

Για τον περίγυρο έχουμε ήδη σκεφτεί πως θα το χειριστούμε οπότε είμαστε οκ και σε αυτό

Παίζει ακόμα ρόλο να σου πω ποιο χάπι είχε πάρει

Μόλις βάλει ιντερνετ στο σπιτι θα μπαίνει και η ίδια

Με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος και η γυναίκα του είναι σύμβουλος θηλασμού λέγεται Robertson. Είναι καλή αλλιώς να της προτείνω κάποια άλλη?

Η φίλη μου έχει υποθυροειδισμό από αυτά που έχω διαβάσει το Τ4 που παιρνει είναι συμβατό με τον θηλασμό έτσι δεν είναι?

Επίσης θα πρέπει να πάρει κάποια ουσία για να την βοηθήσει στις αντλήσεις μαγιά μπύρας ή κάποιο άλλο σκεύασμα? Αν ναι πόσο?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος και η γυναίκα του είναι σύμβουλος θηλασμού λέγεται Robertson. Είναι καλή αλλιώς να της προτείνω κάποια άλλη?

 

Να πάει και στους δύο. Ο ενδοκρινολόγος (ο συγκεκριμένος γιατί οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν) θα τη βοηθήσει να κάνει πιο γρήγορα επαναγαλακτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία κάτι ακόμα σε παρακαλώ

Επειδή θέλει να ξεκινήσει άμεσα το πρωτόκολλο να πάρει κάποιο συμπλήρωμα ή να περιμένει να πάει στην σύμβουλο/ενδοκρινολόγο?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγλαία μου,

 

Απλά ήθελα να σε ενημερώσω για τις εξελίξεις

Πήγε η φίλη μου στην σύμβουλο που σου έγραψα και της είπε ότι εφόσον δεν θήλασε σαράντα ημέρες τουλάχιστον και αδιαθέτησε δύο φορές είναι πάρα πολύ δύσκολο να το κάνει ακόμα και με την δομπεριδόνη. Ακόμα και να προσπαθήσει το πολύ πολύ θα καταφέρει να δίνει ένα γεύμα στο μωρό από το στήθος.

Αποφάσισε να μην το επιχειρήσει λοιπόν

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

ZIMAROULIS είπε:
Αγλαία μου,

 

Απλά ήθελα να σε ενημερώσω για τις εξελίξεις

Πήγε η φίλη μου στην σύμβουλο που σου έγραψα και της είπε ότι εφόσον δεν θήλασε σαράντα ημέρες τουλάχιστον και αδιαθέτησε δύο φορές είναι πάρα πολύ δύσκολο να το κάνει ακόμα και με την δομπεριδόνη. Ακόμα και να προσπαθήσει το πολύ πολύ θα καταφέρει να δίνει ένα γεύμα στο μωρό από το στήθος.

Αποφάσισε να μην το επιχειρήσει λοιπόν

 

Λυπάμαι, αλλά δεν ισχύουν αυτά.

 

Ίσως η συγκεκριμένη σύμβουλος να μην έχει εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις ή εκτίμησε ότι για τη συγκεκριμένη μητέρα η προσπάθεια θα ήταν πολύ ψυχοφθόρα. Από μακριά και μέσω τρίτου, οι πληροφορίες που έχω είναι πολύ λίγες για να εκτιμήσω την κατάσταση.

 

Δεν υπάρχει κανείς που μπορεί να μαντέψει ότι οι δυνατότητες είναι για ένα γεύμα το 24ωρο.

 

Επίσης, υπάρχουν χιλιάδες μητέρες που ξεκίνησαν τη γαλουχία με θήλαστρο, χωρίς να έχουν γεννήσει, χωρίς να έχουν θηλάσει ποτέ και αρκετές από αυτές κατάφεραν να θηλάσουν αποκλειστικά, πάρα πολλές κατάφεραν να καλύψουν τις ανάγκες του παιδιού τους σε ποσοστό μεγαλύτερο από 50%

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/gn_protocols.shtml

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aglaia είπε:
Λυπάμαι, αλλά δεν ισχύουν αυτά.

 

Ίσως η συγκεκριμένη σύμβουλος να μην έχει εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις ή εκτίμησε ότι για τη συγκεκριμένη μητέρα η προσπάθεια θα ήταν πολύ ψυχοφθόρα. Από μακριά και μέσω τρίτου, οι πληροφορίες που έχω είναι πολύ λίγες για να εκτιμήσω την κατάσταση.

 

Δεν υπάρχει κανείς που μπορεί να μαντέψει ότι οι δυνατότητες είναι για ένα γεύμα το 24ωρο.

 

Επίσης, υπάρχουν χιλιάδες μητέρες που ξεκίνησαν τη γαλουχία με θήλαστρο, χωρίς να έχουν γεννήσει, χωρίς να έχουν θηλάσει ποτέ και αρκετές από αυτές κατάφεραν να θηλάσουν αποκλειστικά, πάρα πολλές κατάφεραν να καλύψουν τις ανάγκες του παιδιού τους σε ποσοστό μεγαλύτερο από 50%

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/gn_protocols.shtml

 

Συμφωνώ μαζί σου απλά στα έγραψα για να γνωρίζεις τι γίνεται επειδή είναι λόγια μίας συμβούλου και όχι κάποιας άσχετης

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου απλά στα έγραψα για να γνωρίζεις τι γίνεται επειδή είναι λόγια μίας συμβούλου και όχι κάποιας άσχετης

 

Και οι σύμβουλοι άνθρωποι είναι...

 

Δεν τη γνωρίζω προσωπικά και δεν μπορώ να έχω άποψη. Γενικά, λίγοι σύμβουλοι μπορούν να υποστηρίξουν ικανοποιητικά τον επαναγαλακτισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Λυπάμαι, αλλά δεν ισχύουν αυτά.

 

Ίσως η συγκεκριμένη σύμβουλος να μην έχει εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις ή εκτίμησε ότι για τη συγκεκριμένη μητέρα η προσπάθεια θα ήταν πολύ ψυχοφθόρα. Από μακριά και μέσω τρίτου, οι πληροφορίες που έχω είναι πολύ λίγες για να εκτιμήσω την κατάσταση.

 

Δεν υπάρχει κανείς που μπορεί να μαντέψει ότι οι δυνατότητες είναι για ένα γεύμα το 24ωρο.

 

Επίσης, υπάρχουν χιλιάδες μητέρες που ξεκίνησαν τη γαλουχία με θήλαστρο, χωρίς να έχουν γεννήσει, χωρίς να έχουν θηλάσει ποτέ και αρκετές από αυτές κατάφεραν να θηλάσουν αποκλειστικά, πάρα πολλές κατάφεραν να καλύψουν τις ανάγκες του παιδιού τους σε ποσοστό μεγαλύτερο από 50%

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/gn_protocols.html

 

 

Aglaia καλησπέρα

 

εχω ένα αγορακι 2.5 μηνων .Αρχικα το θήλαζα αποκλειστικα ..όμως το μωρο δεν κοιμοταν κια ετσι του εδωσα συμπληρωμα μετα παο την καθοδηγηση παιδιατρου γιατι το μωρο μου δεν ειχε επαρκεισ πανες και μαλιστα σε μια πρωινη πανα ειχε αιματακι (κρυσταλουσ).Τώρα τα παει καλα παιρνει βαρος και τισ περισσοτερεσ φορεσ του δινω στο συνολο μόνο 90-120 μλ /ήμερα .Θέλω να κόψω τελειως το συμπληρωμα κια να εχω το μωρακι μοθ με αποκλειστικο θηλασμο ...αλλα δεν ξερω πωσ να το καταφέρω ...Σε καθε γευμα του μετα απο το στηθος και αν ειναι εκνευρισμενος του δινω συμπληρωμα οχι πάντα και εγω κάνω αντλησεισ με το medela mini electric αλλα δεν βλεπω φωσ ...φταιει το θηλαστρο ..δεν τραβαει παρα μόνο μερικές σταγόνες .....πάντα βεβαια μετα το θηλασμο ...Λεσ να παρω το swing ενδιαφερομαι για αγορα και οχι για ενοικιαση ...αν το παρω πωσ να το χρησιμοποιω μετα το θηλασμό

Link to comment
Share on other sites

Aglaia καλησπέρα

 

εχω ένα αγορακι 2.5 μηνων .Αρχικα το θήλαζα αποκλειστικα ..όμως το μωρο δεν κοιμοταν κια ετσι του εδωσα συμπληρωμα μετα παο την καθοδηγηση παιδιατρου γιατι το μωρο μου δεν ειχε επαρκεισ πανες και μαλιστα σε μια πρωινη πανα ειχε αιματακι (κρυσταλουσ).Τώρα τα παει καλα παιρνει βαρος και τισ περισσοτερεσ φορεσ του δινω στο συνολο μόνο 90-120 μλ /ήμερα .Θέλω να κόψω τελειως το συμπληρωμα κια να εχω το μωρακι μοθ με αποκλειστικο θηλασμο ...αλλα δεν ξερω πωσ να το καταφέρω ...Σε καθε γευμα του μετα απο το στηθος και αν ειναι εκνευρισμενος του δινω συμπληρωμα οχι πάντα και εγω κάνω αντλησεισ με το medela mini electric αλλα δεν βλεπω φωσ ...φταιει το θηλαστρο ..δεν τραβαει παρα μόνο μερικές σταγόνες .....πάντα βεβαια μετα το θηλασμο ...Λεσ να παρω το swing ενδιαφερομαι για αγορα και οχι για ενοικιαση ...αν το παρω πωσ να το χρησιμοποιω μετα το θηλασμό

 

Το συμπλήρωμα που δίνεις είνα λίγο και νομίζω ότι το θήλαστρο δεν έχει να σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο;

 

Πόσες φορές τη μέρα αντλείς και για πόση ώρα;

 

Εκτιμώ ότι το μωρό δεν θήλαζε πολύ αποτελεσματικά και γι αυτό δημιουργήθηκε το πρόβλημα.

 

Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις αφέψημα από σπόρους τριγωνέλας (σε καταστήματα με μπαχαρικά). Βάζεις ένα κουταλάκι σε ένα φλιτζάνι νερό και το αφήνεις να βράζει 8-10 λεπτά. Το αποσύρεις από τη φωτιά και το αφήνεις να κρυώσει τόσο ώστε να το πίνεις ευχάριστα. Καλό θα ήταν να πίνεις 3-4 φλιτζάνια τη μέρα. Μπορείς να ετοιμάσεις όλη την ποσότητα σε μία φορά και να το πίνεις.

 

Αν δεν μπορείς να ανεχτείς τη γεύση του, μπορείς να το πάρεις και ως συμπλήρωμα, θα το βρεις στο φαρμακείο με το όνομα fenugreek.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπλήρωμα που δίνεις είνα λίγο και νομίζω ότι το θήλαστρο δεν έχει να σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο;

 

Πόσες φορές τη μέρα αντλείς και για πόση ώρα;

 

Εκτιμώ ότι το μωρό δεν θήλαζε πολύ αποτελεσματικά και γι αυτό δημιουργήθηκε το πρόβλημα.

 

Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις αφέψημα από σπόρους τριγωνέλας (σε καταστήματα με μπαχαρικά). Βάζεις ένα κουταλάκι σε ένα φλιτζάνι νερό και το αφήνεις να βράζει 8-10 λεπτά. Το αποσύρεις από τη φωτιά και το αφήνεις να κρυώσει τόσο ώστε να το πίνεις ευχάριστα. Καλό θα ήταν να πίνεις 3-4 φλιτζάνια τη μέρα. Μπορείς να ετοιμάσεις όλη την ποσότητα σε μία φορά και να το πίνεις.

 

Αν δεν μπορείς να ανεχτείς τη γεύση του, μπορείς να το πάρεις και ως συμπλήρωμα, θα το βρεις στο φαρμακείο με το όνομα fenugreek.

 

καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

Κανω αντληση μετα απο κάθε γευμα, κάνει περιπου 6 γεθματα στη μερα και ενα το βραδι για περιπου 7-10 λεπτα απο το κάθε στηθος μετραω περιπου 200 αντλησεις αλλα και παλι νομίζω οτι το θήλαστρο δεν ειναι και πολυ καλο

 

Θα ήθελα να προσπαθησω και με θηλαστρο γιατι με τα συμπληρωματα δεν ειδα βελτιωση παιρνω ήδη κάψουλες μπυρες και εχω δοκιμασει και fenugreek αλλα δεν λειτουργησαν ...

Σορρυ που επιμενω αλλα πες μου για το θηλαστρο ποιο να αγορασω και πως να το χρησιμοποιησω ???

Ειναι πολυ σημαντικο αγλαια που εχεις Βοηθήσει και συνεχιζεις να βοηθας όλα τα κοριτσια εδω..Πρωτη φορα χρειαστηκα την βοηθεια σου αλλα εχω διαβασει σχεδόν όλα τα topic που εμπλέκεσαι...

Τι εννοεις αλήθεια δεν θηλάζει αποτελεσματικα ...δεν με ποναει και κανει συνέχεια θηλαστικές κινήσεις απλα δεν ειναι πολυ ωρα στο καθε στηθος εκνευριζεται και όταν γινει αυτο σχεδον εχει αδειάσει το στήθος

 

Σ΄ευχαριστώ πολυ εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Κανω αντληση μετα απο κάθε γευμα, κάνει περιπου 6 γεθματα στη μερα και ενα το βραδι για περιπου 7-10 λεπτα απο το κάθε στηθος μετραω περιπου 200 αντλησεις αλλα και παλι νομίζω οτι το θήλαστρο δεν ειναι και πολυ καλο

 

Θα ήθελα να προσπαθησω και με θηλαστρο γιατι με τα συμπληρωματα δεν ειδα βελτιωση παιρνω ήδη κάψουλες μπυρες και εχω δοκιμασει και fenugreek αλλα δεν λειτουργησαν ...

Σορρυ που επιμενω αλλα πες μου για το θηλαστρο ποιο να αγορασω και πως να το χρησιμοποιησω ???

Αφού έχεις δοκιμάσεις τα συμπληρώματα και δεν είδες αποτέλεσμα και αφού αντλείς αρκετά θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσεις πιο αποτελεσματικό θήλαστρο.

Αυτό που έχεις κάνει μόνο 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό (πολύ λίγες).

 

Όλα τα θήλαστρα που αγοράζονται είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει γαλουχία και θηλάζουν αποκλειστικά το μωρό τους.

 

Όταν το γάλα δεν φτάνει, μόνο τα νοσοκομειακά θήλαστρα μπορούν να βοηθήσουν. Δες εδώ για τα θήλαστρα:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

Τι εννοεις αλήθεια δεν θηλάζει αποτελεσματικα ...δεν με ποναει και κανει συνέχεια θηλαστικές κινήσεις απλα δεν ειναι πολυ ωρα στο καθε στηθος εκνευριζεται και όταν γινει αυτο σχεδον εχει αδειάσει το στήθος
Νομίζω ότι κουράζεται και τα παρατάει κάπως πρόωρα.
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις δοκιμάσεις τα συμπληρώματα και δεν είδες αποτέλεσμα και αφού αντλείς αρκετά θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσεις πιο αποτελεσματικό θήλαστρο.

Αυτό που έχεις κάνει μόνο 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό (πολύ λίγες).

 

Όλα τα θήλαστρα που αγοράζονται είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει γαλουχία και θηλάζουν αποκλειστικά το μωρό τους.

 

Όταν το γάλα δεν φτάνει, μόνο τα νοσοκομειακά θήλαστρα μπορούν να βοηθήσουν. Δες εδώ για τα θήλαστρα:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

Νομίζω ότι κουράζεται και τα παρατάει κάπως πρόωρα.

 

 

Ισωσ εχεις δίκιο ...για το οτι κουραζεται ...τι να κανω ??? και παλι σ ευχαριστω και με συγχωρεις που σε απασχολω τοσο πολυ ...

προτεινεις αρα καποιο νοσοκομειακο για ποσο καιρο να νοικιασω ??ποσο εκτιμας οτι θα κρατησει ο επαναγαλλακτισμός??? Υπαρχει περιπτωση με αυτο να κοψω το γάλα μου ???αχ και παλο συγγνωμη αλλα ανησυχω ...κοθραστηκα πολυ για να κατεβασω γαλα και δεν θελω να τα παρατησω

Link to comment
Share on other sites

Ισωσ εχεις δίκιο ...για το οτι κουραζεται ...τι να κανω ???

Ίσως κάποιος οστεοπαθητικός να μπορούσε να βοηθήσει το μωρό.

Ρίξε μια ματιά:

http://www.osteopathy.gr/portal/

 

 

 

προτεινεις αρα καποιο νοσοκομειακο για ποσο καιρο να νοικιασω ??ποσο εκτιμας οτι θα κρατησει ο επαναγαλλακτισμός???

Aν έχεις πρόσβαση σε οστεοπαθητικό, θα πρότεινα να δει πρώτα το μωρό και μετά να αποφασίσεις για θήλαστρο.

 

Αν τελικά σου χρειάζεται θήλαστρο, το symphony είναι το μόνο που έχει διπλή φάση άντλησης (φάση διέργεσης και φάση άντλησης) και είναι πιο αποτελεσματικό από τα άλλα. Το μπουκαλάκι που έχεις προσαρμόζεται με ένα λαστιχάκι που θα το ζητήσεις. Η διπλή άντληση βοηθάει περισσότερο. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις πρώτα το μονό και αν πιστεύεις ότι το χρειάζεσαι, τότε παίρνεις και δεύτερο μπουκαλάκι.

 

Υπαρχει περιπτωση με αυτο να κοψω το γάλα μου ???

Μόνο αν δεν θηλάζεις.

 

Οποιοδήποτε θήλαστρο και να έχεις θα ακολουθείς την ίδια διαδικασία. Δηλαδή πρώτα θα θηλάζεις και μετά θα αντλείς και θα δίνεις πάντα προτεραιότητα στο θηλασμό, ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χάνεις κάποιες αντλήσεις.

 

Γενικά δεν χρειάζεται να κάνεις πολλές αντλήσεις, 2-3 το πολύ και αυτές μόνο μετά το θηλασμό.

 

Αν ο οστεοπαθητικός μπορέσει να βοηθήσει το μωρό να θηλάζει πιο αποτελεσματικά, τότε το θήλαστρο είναι περιττό.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο οστεοπαθητικός μπορέσει να βοηθήσει το μωρό να θηλάζει πιο 7αποτελεσματικά, τότε το θήλαστρο είναι περιττό.

 

 

Ωχ με εβαλεσ σε σκεψεις και ολο το βραδι δεν μπορω να κοιμηθω ιναι κακο εχει κατι το μωρακι μου ???Διαβασα καποια πραγματα αλλα δεν πολυκαταλαβα ειναι γιατροι??? εχουν βοηθηθει αλλα μωρακια??ποιος ειναι καλος στη Θεσσαλονικη???Πρεπει να ρωτησω το γιατρο μου???Αχ αγλαιια ...ματι δεν εκλεισα ...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ με εβαλεσ σε σκεψεις και ολο το βραδι δεν μπορω να κοιμηθω ιναι κακο εχει κατι το μωρακι μου ???Διαβασα καποια πραγματα αλλα δεν πολυκαταλαβα ειναι γιατροι??? εχουν βοηθηθει αλλα μωρακια??ποιος ειναι καλος στη Θεσσαλονικη???Πρεπει να ρωτησω το γιατρο μου???Αχ αγλαιια ...ματι δεν εκλεισα ...

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις!!δεν ειναι κατι κακο αυτο που σου προτεινε η Αγλαια..

εαν θες ριξε μια ματια εδω για να καταλαβεις

http://www.osteopath.gr/main.php?cat=13

υπαρχουν αρκετα μελη του φορουμ που εχουν δει διαφορα μετα απο την επισκεψη τους σε οστεοπαθητικο,δεν ειναι κατι που θα πρεπει να σε προβληματιζει..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις!!δεν ειναι κατι κακο αυτο που σου προτεινε η Αγλαια..

εαν θες ριξε μια ματια εδω για να καταλαβεις

http://www.osteopath.gr/main.php?cat=13

υπαρχουν αρκετα μελη του φορουμ που εχουν δει διαφορα μετα απο την επισκεψη τους σε οστεοπαθητικο,δεν ειναι κατι που θα πρεπει να σε προβληματιζει..

 

Σε ευχαριστω πολυ!!!!

Ειδαν διαφορα??? σε τι στο θηλασμο??? μενω Θεσσαλονικη ας μου πει καποιος εναν καλό ..το διαβασα και επαθα πλακα παραθετω καποια συμπτωματα Μία οστεοπαθητική θεραπευτική αγωγή που διεξάγεται νωρίς μπορεί να σβήσει τους τραυματισμούς του νεογνού κατά τον τοκετό.

Η εξώθηση μπορεί να είναι η πρώτη μεγάλη τραυματική εμπειρία του μωρού. Πολύ αργή η υπερβολικά γρήγορη μπορεί να εμποδίσει την κανονική λειτουργία των δομών του κρανίου. Εάν είναι δύσκολη και χρειαστούν σπάτουλες ή βεντούζα ή άλλα εργαλεία τότε μπορεί να εμφανιστούν δυσλειτουργίες αμέσως ή αργότερα.

Συχνά το κρανίο των μωρών κατά τη γέννα είναι λίγο παραμορφωμένο, πιό μακρόστενο, το ένα μάτι πιό κλειστό από το άλλο, η μύτη είναι πιό πλακουτσή …. Λέγεται στους γονείς ότι όλα αυτά θα επανέλθουν μόνα τους. Φαινομενικά ναι, αλλά η ισορροπία του κρανίου έχει διαταραχθεί και η δυσλειτουργία που υπάρχει είναι οστεοπαθητική ς φύσης.

Στις Ηνωμένες Πολιτείες η ιατρός Υϊοΐα ΡΓγτηβη έκανε μιά έρευνα σε μία κλινική στην Καλιφόρνια σε 1200 μωρά ηλικίας κάτω των 5 ημερών.

Η έρευνα αυτή έδειξε πως μόνο 12% των μωρών είχαν ελεύθερο κρανίο. Για το 95% των μωρών που είχαν μπλοκαρισμένο ινίο έλεγαν για αυτά πως είναι νευρικά.

Κάθε γέννα στο μέλλον θα έπρεπε να ακολουθείται και από μία οστεοπαθητική εξέταση.

Πότε :

• Όταν η γέννα έγινε με επισκληρίδιο αναισθησία ή με ηθελημένη καθυστέρηση.

• Όταν η γέννα ήταν πολύ δύσκολη (πάνω από 8 ώρες) ή πολύ γρήγορη (λιγότερο από 2 ώρες).

 

• Αν το παιδί γεννήθηκε με τα πόδια ή με το πρόσωπο.

• Αν τραβήχτηκε πολύ το κεφάλι.

• Αν ο ομφάλιος λώρος ήταν τυλιγμένος γύρω από το λαιμό του.

» Αν έσπρωξαν την κοιλιά της μαμάς για να βοηθήσουν την εξώθ

• Αν το μωρό μπήκε σε θερμοκοιτίδα στην εντατική ή αν απλώς του έγιναν χειρισμοί όπως να του βάλουν σωληνάκια στο λαιμό.

Αλλά κυρίως μάθετε να παρακολουθείτε το μωρό σας και κάντε του μία οστεοπαθητική εξέταση αν :

• Το μωρό τεντώνεται προς τα πίσω σαν τόξο όταν το παίρνετε αγκαλιά ή όταν θηλάζει.

• Το μωρό είναι νευρικό και «μυγιάγγιχτο>; - χτυπάει χέρια και πόδια.

• Πετάγεται σε κάθε θόρυβο

• Κλαίει συνέχεια.

• Δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου.

• Κάνει εμετό μόλις φάει.

• Χωνεύει δύσκολα και είναι νευρικό μετά τον θηλασμό.

• Κάνει πολύ χρόνο για να φάει.

• Τεντώνει πάντα τα χέρια του

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολυ πολυ θα την ρωτησω και οποιος θελεικαι δειο το ποστ ας μου πει αν πηγε και τ αποτελεσματα

 

Πήγα όταν η μικρή ήταν 10 ημερών. Το σαγόνι της ήταν τόσο σφιγμένο που δεν μπορούσε να ανοίξει τελείως το στόμα της ώστε να πιάσει σωστά. Όποτε πληγωμένες θηλές το μωρό συνέχεια στο στήθος και και και......

 

Είδα μεγάλη διαφορά με μία επίσκεψη. Κατάλαβε ότι η μικρή είχε θέμα με την δεξιά πλευρά (τους 2 τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης ήταν ακίνητη στα δεξιά). Της έκανε κάποιες ασκήσεις και μετά τις επανέλαβε καθώς τη θήλαζα. Με το που της έπιανε το κεφάλι ο πόνος υποχωρούσε!

 

Βέβαια είμαι Αθήνα όποτε.....αλλά αξίζει τον κόπο τουλάχιστον σε μας. Συνέχιζε βέβαια η μικρή να κουράζεται αλλά όχι όσο πριν και τουλάχιστον σταμάτησα να πονάω!

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...