Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς φωνάζει το αγγελούδι σας... το στήθος;


Recommended Posts

Θηλάζω εδώ κι 1.5 χρόνο το αγοράκι μου. Το φόρουμ με βοήθησε πολύ και το ευχαριστώ γι' αυτό.

 

Γύρω στον 9ο μήνα για πρώτη φορά μου ζήτησε το μωρό μου το στήθος μου ονομάζοντάς το! Έπειτα το ξέχασε και το ξαναθυμήθηκε γύρω στον 15 μήνα. Από τότε όποτε θέλει να θηλάσει με κοιτάει λίγο με παράκληση, λίγο με τρυφερότητα, λίγο με νάζι, λίγο με απαίτηση και λέει: γκαααααααα

 

Υποθέτω οτι το λέει έτσι επειδή βγάζει γαλατάκι. Η πλάκα είναι οτι το ίδιο λέει κι όταν βλέπει τις ρόγες του πατέρα του...

line_m121_beg_17_time_1228107600_text_cf20cfe4f5f3f3dde1f220eceff520e8e7ebdce6e5e920e1f020fcf4e1ed20e3e5ededdee8e7eae520eae1e920e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θηλάζω εδώ κι 1.5 χρόνο το αγοράκι μου. Το φόρουμ με βοήθησε πολύ και το ευχαριστώ γι' αυτό.

 

Γύρω στον 9ο μήνα για πρώτη φορά μου ζήτησε το μωρό μου το στήθος μου ονομάζοντάς το! Έπειτα το ξέχασε και το ξαναθυμήθηκε γύρω στον 15 μήνα. Από τότε όποτε θέλει να θηλάσει με κοιτάει λίγο με παράκληση, λίγο με τρυφερότητα, λίγο με νάζι, λίγο με απαίτηση και λέει: γκαααααααα

 

Υποθέτω οτι το λέει έτσι επειδή βγάζει γαλατάκι. Η πλάκα είναι οτι το ίδιο λέει κι όταν βλέπει τις ρόγες του πατέρα του...

 

ΓΑΛΑ!

 

Έτσι το λέει. χα χα

Της έδειξε ο αδερφός της σένα μωρουδίστικο βιβλίο (από αυτά που έχουν φωτογραφίες αντικειμένων) ένα ποτήρι με γάλα, λεγοντάς της: "κοίτα μπέμπα γάλα" και αυτή του απάντησε" ¨οχι, μαμά γάλα" και έδειξε το στήθος μου.....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εμενα ο γιος μου που τον θυλασα μεχρι και τον 9 μηνα οταν ηθελε να πιει γαλα ελεγα λαλα. ενω η κορη μου λογο οτι την θυλασα περισσοτερο μεχρι 18 μηνων μου ελεγε ζιζι μαμα μου ! και μου κατεβαζε την μπλουζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

εμενα οσο διαστημα θηλαζε-περι 18 μηνες και κατι-και εφοσον μιλουσε ελεγε τζιτζι..τωρα πια 22 μηνων το λεει τιθος και ανυπομονει να ερθει ο μπεμπης για να τρωνε μαζι....

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό θεματάκι :cool:

:roll: να που είπε και κάτι θετικό αυτή η κοπέλα!

 

Πάντως δεν είναι αλήθεια βρε μαμάδες οτι ο θηλασμός μετά το χρόνο είναι ακόμα καλύτερος;

Τώρα πια ο μικρός μου με κοιτάζει διαρκώς μες τα μάτια κι είναι σα να μου μιλάει με χίλιες λέξεις...

line_m121_beg_17_time_1228107600_text_cf20cfe4f5f3f3dde1f220eceff520e8e7ebdce6e5e920e1f020fcf4e1ed20e3e5ededdee8e7eae520eae1e920e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Αμελινα μου, συμφωνω με χιλια για αυτο που γραφεις...εμεις αποθηλασαμε στους 18 και κατι μηνες διοτι περιμενουμε και δευτερο παιδακι-λογω ιστορικου αποβολων, φοβηθηκα...-και πραγματικα ηταν απο τις πιο ομορφες και τρυφερες στιγμες της ζωης μου...μαλιστα η μικρη μας μικησε σχετικα γρηγορα και εξεφραζε τη λατρεια της διαρκως...αχ αχ ανυπομονω να τις ξαναζησω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

Είχα διαβάσει το θεματάκι (τέλειο παρεπιπτόντως! ;)) πριν καμιά βδομάδα αλλά τότε δεν έλεγε κάτι η μικρή όταν ήθελε να θηλασει... 3-4 μέρες τώρα προσπαθεί να κατεβάσει τη μπλούζα όταν θέλει να πιει-φάει και λέει ''γάα''!!! (αυτό με τη μπλούζα κακό χούι...σήμερα πήγαμε εκκλησία και το προσπαθούσε! :roll::lol:) Και κανά δυο φορές φίλησε και το στήθος πριν φάει...:D αχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!!Θα με τρελάνει! :mrgreen:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ δεν έχω ζήσει ακόμα την φοβερή εμπειρία αλλά σε ένα σπίτι που πήγαινα για babysitting ένα μικρό αγοράκι μου τραβούσε την μπλούζα και έλεγε τσίτσι!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

η μικρή μου είναι 2,5 και αν και μιλάει αρκετα καλά το λεει μαμ μαμ.

ας πουμε "μαμά θέλω μαμ - μαμ", ή "άντε καλέ μανουλα ηρθε η ώρα για μαμ-μαμ". (όταν λέει το τελευταιο με τρελένει!!!)

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
Απο τον πρωτο χρονο το λεει "βα-βα".

 

Τζενη, τι συμπτωση! Κι εμενα ειναι 11μιση και εχει κανα 2 βδομαδες που μου τραβαει τη μπλουζα και λεει κι εμενα βα-βα!:D πλακα που εχουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μ'αρεσε και μένα το θέμα αυτό! Έχουν πλάκα τελικά τα αγγελλούδια μας... Άσε και που το στήθος μας παίρνει και όνομα (εκτός από σάρκα και οστά μέσω του θηλασμού).

 

Εμένα λοιπόν το λέει "ζιζί" και τώρα τελευταία διαλέγει κιόλας (της θέτω το δίλημμα αυτό ή το άλλο), οπότε το λέει "άτο" ή "άλλο". Το θεϊκό όμως είναι 'ότι παραξενεύεται στην θέα του γάλακτος, δεν ξέρει πως είναι και άμα βγάλω λίγο το επεξεργάζεται με τις ώρες... :lol: :lol: :lol:

as1cF3z0g410010MTE5ZGx6fDAwMDQ3MTdkfE91ciBwcmVjaW91cyBpcyBhbHJlYWR5.gif

 

και ακόμα θηλάζουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου δεν μιλάει ακόμα αλλά έχει κανά2 εβδομάδες τώρα που όταν τον παίρνω αγκαλιά επεξεργάζεται το στήθος μου με πολύ προσοχή και μετά χτυπάει τα χεράκια του στο στέρνο μου και γελάει, ξεκαρδίζεται όμως! εγώ λιώνω...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το Ηλεκτράκι είναι μικράκι ακόμα και δεν μιλάει.

 

Όταν θέλει όμως το γαλατάκι ανοίγει ένα στόμα ΝΑΑΑΑΑ!!!! και με κοιτά στα μάτια. Κάποιες φορές ανοίγει τα χειλάκια και βάζει τη γλωσίτσα ίσα ίσα να φαίνεται. Πως κρατιέμαι και δεν έχω φάει ακόμα το μωρό μου πραγματικά δεν ξέρω...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...