Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΑΜΜΑΤΑ & ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ


depybal

Recommended Posts

Κορίτσια έχω γεννήσει εδώ και 25 μέρες!η μπέμπα μου είναι μια χαρά και προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στην νέα ας ζωή! να σας ρωτήσω κάτι...?τα ράμματα μου είπε ο γιατρός, είναι απορροφήσιμα και ίσως πέσουν μερικά στο εσώρουχό μου.(περιττό να σας πω ότι έχω πάρα πολλά ράμματα και εσωτερικά και εξωτερικά λόγω μικρού κόλπου). η αλήθεια είναι ότι πλέον δεν πονάω...ίσως λιγάκι κατά τις 4 το πρωί...δεν ξέρω γιατί την συγκεκριμένη ώρα..λόχεια είχα λίγα τις πρώτες 10 μέρες..αλλά ανησυχώ..γιατί βλέπω αρκετό πρήξιμο ακόμα..και δεν έχω δει κάποιο ράμμα να πέφτει. εννοείται ότι δεν "το" έχω κοιτάξει...με καθρεφτάκι...δεν ξέρω πως είναι..και ούτε θέλω να δω..πριν "αποκατασταθεί" πλήρως!εσάς τα ράμματα σας είχαν πέσει στο εσώρουχό σας?σε πόσες μέρες είχατε επανέλθει, κατά κάποιον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω δεν ειδα κανενα ραμμα στο εσωρουχο μου. μετα απο 2 μηνες περιπου καταλαβα οτι επεσαν γιατι ειχε μαλακωσει το σημειο. βεβαια σε αυτη την εγκυμοσυνη, απο την αρχη της, νιωθω να με τραβανε...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοπέλα μου να σας ζήσει το μωράκι σας! εγώ είδα δυο φορές απο μια κλωστούλα στο εσώρουχο μου λόχεια είχα σχεδόν 40 μέρες καθώς και ένα σχετικό πρήξιμο κ πόνο σαν να είχα ένα βάρος που προσπαθούσε να πέσει. εκεί λίγο πριν τους δύο μήνες επανήλθα πλήρως. γιατί δεν κάνεις ενα τηλέφωνο στο γυναικολόγο σου? είναι ο μόνος που θα σου λύσει πλήρως όλες σου τις απορίες! σε φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα!γεννησα πριν μια εβδομαδα και ο πονος απο το πρηξιμο και τα ραμματα(φυσιολογικος τοκετος)ωρες ωρες γινεται αφορητος..παιρνω ντεπον και κανω πλυσεις αλλα μηπως υπαρχει και καμια κρεμα για ανακουφιση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
καλησπερα!γεννησα πριν μια εβδομαδα και ο πονος απο το πρηξιμο και τα ραμματα(φυσιολογικος τοκετος)ωρες ωρες γινεται αφορητος..παιρνω ντεπον και κανω πλυσεις αλλα μηπως υπαρχει και καμια κρεμα για ανακουφιση?

Προφανώς το έχεις λύσει το θέμα σου αλλά για να βοηθήσεις και μενα για ποσα ντεπον/24ωρο μιλαμε?

Κρεμα βαζω τη Zinco που είναι επουλωτική.

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από την ερώτηση της depy (Για πόσα ντεπόν μιλάμε)

μπορώ να μάθω λεπτομέρειες σχετικά με το ράψιμο?

είναι πολλές οι πιθανότητες να σε ράψουν?

για πόσο πρήξιμο και πόνο μιλάμε?

Το πότε φεύγει ο πόνος απ'ότι κατάλαβα είναι σχετικό.... και οτι άλλες πληροφορίες μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ.

Να πω: είναι το πρώτο παιδί, πιθανότατα με φυσιολογικό τοκετό και δεν είμαι και πολύ του πονού

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από την ερώτηση της depy (Για πόσα ντεπόν μιλάμε)

μπορώ να μάθω λεπτομέρειες σχετικά με το ράψιμο?

είναι πολλές οι πιθανότητες να σε ράψουν?

για πόσο πρήξιμο και πόνο μιλάμε?

Το πότε φεύγει ο πόνος απ'ότι κατάλαβα είναι σχετικό.... και οτι άλλες πληροφορίες μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ.

Να πω: είναι το πρώτο παιδί, πιθανότατα με φυσιολογικό τοκετό και δεν είμαι και πολύ του πονού

Με το Καλο το παιδάκι σου!! Να σου πω την δικη μου εμπειρία.. Εγω γέννησα με ΦΤ πριν απο 28 μήνες ένα παιδάκι 4kg.. Μετα απο πολυ Ζορι..Άρα μπορείς να φανταστείς πως με έκανε..να σου πω οτι κ Εγω δεν είμαι κ πολυ του πόνου...θα σου πω ένα πράγμα,όταν μπαιναν οι νοσοκόμες στο δωματιο για παυσιπονη ένεση Εγω δεν έκανα καμία, εκτός την Πρώτη μέρα..πιο πολυ φοβόμουν την ένεση παρα το πόνο..Αφού ήμουν ξαπλα κ σταυροποδι.. Ο πόνος πιο πολυ είναι σαν τράβηγμα προς τα κάτω..κ Όχι κάτι που δεν μπορείς να αντεξεις..εύχομαι με ένα πόνο κ όλα θα πανε Καλα!!!

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το Καλο το παιδάκι σου!! Να σου πω την δικη μου εμπειρία.. Εγω γέννησα με ΦΤ πριν απο 28 μήνες ένα παιδάκι 4kg.. Μετα απο πολυ Ζορι..Άρα μπορείς να φανταστείς πως με έκανε..να σου πω οτι κ Εγω δεν είμαι κ πολυ του πόνου...θα σου πω ένα πράγμα,όταν μπαιναν οι νοσοκόμες στο δωματιο για παυσιπονη ένεση Εγω δεν έκανα καμία, εκτός την Πρώτη μέρα..πιο πολυ φοβόμουν την ένεση παρα το πόνο..!!!

 

 

Μια απο τα ιδια απλα εγω επαθα κ πισω εμμοροιδες...Μου εδωσε ο γιατρος ξυλοκαινη να βαζω,τοπικο αναισθητικο κ εβαζα με βαμβακι γιατι ειχα παααραπολα ραμματα κ φοβομουν...επεισης καθε μερα τρεις φορες με εκανε μπανιο ο συζυγος,αφονο νερο στην ευαισθητη περιοση κ καλο στεγνωμα πριν το εσωρουχο,ωστε να μη μαζευει μυκητες απο τη ροη του αιματος.Αν και περασε μονο εναμιση χρονος,και γενησα πολυ δυσκολα,τωρα δε θυμαμαι καν πως ητανε ο πονος...κ γενικα ειμαι ατομο που με στιγματιζουνε κακες στιγμες κ τις θυμαμαι...Πιο πολυ πονουσα με τις βελονες κ τις μεταγγισεις επι ωωωρες...κ τις εξετασεις,δεκα φορες τη μερα παρα τα ραμματα...Ολα ειναι περαστηκα...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από την ερώτηση της depy (Για πόσα ντεπόν μιλάμε)

μπορώ να μάθω λεπτομέρειες σχετικά με το ράψιμο?

είναι πολλές οι πιθανότητες να σε ράψουν?

για πόσο πρήξιμο και πόνο μιλάμε?

Το πότε φεύγει ο πόνος απ'ότι κατάλαβα είναι σχετικό.... και οτι άλλες πληροφορίες μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ.

Να πω: είναι το πρώτο παιδί, πιθανότατα με φυσιολογικό τοκετό και δεν είμαι και πολύ του πονού

Το ράψιμο είναι σχεδόν σίγουρο σε φτ. Ο πόνος εξαρτάται από το που είναι το ράμμα , δηλ αν ειναι κοντά σε νεύρο τότε πονάει δεν τραβάει μόνο. Ο πόνος είναι αίσθηση υποκειμενική και αναλογα πάει και η αντιμετώπισή του. Εμένα ο μπέμπης γεννήθηκε 3050 και παρόλα αυτά με καταέσκισε ΄μέσα έξω και υποφέρω απο τα ράμματα... Εκτος από το βάρος παίζει ρόλο και το πώς κατεβαίνει το μωρό και το πόσο ελαστικό είναι το σώμα στα σημεία αυτά

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ράψιμο είναι σχεδόν σίγουρο σε φτ. Ο πόνος εξαρτάται από το που είναι το ράμμα , δηλ αν ειναι κοντά σε νεύρο τότε πονάει δεν τραβάει μόνο. Ο πόνος είναι αίσθηση υποκειμενική και αναλογα πάει και η αντιμετώπισή του. Εμένα ο μπέμπης γεννήθηκε 3050 και παρόλα αυτά με καταέσκισε ΄μέσα έξω και υποφέρω απο τα ράμματα... Εκτος από το βάρος παίζει ρόλο και το πώς κατεβαίνει το μωρό και το πόσο ελαστικό είναι το σώμα στα σημεία αυτά

 

depy είδα 4 ημερών είναι το μωρό σου? Να σου ζήσει!!!!!!!Να το χαρείς όπως επιθυμείς!!!

Εγώ φοβάμαι γενικά οτι έχει σχέση με νοσοκομεία κλπ,οπότε πόσο μάλλον η ιδέα πως θα με ράψουν. Τι έχει να τραβήξει ο άνδρας μου(και η μητέρα μου τις λίγες μέρες που θα την έχω μαζί)! Δεν θέλω να έχω καμία σχέση με τα ράμματα...αυτό γίνεται φαντάζομαι έτσι?

Εσύ υποφέρεις τώρα επειδή είναι κοντά σε νεύρο τα ράμματα?

Ίσως ακουστεί χαζή ερώτηση(αλλά ρωτάω οτι να'ναι πλέον),όταν σε ράβει το καταλαβαίνεις? υποτίθεται η επισκληρίδιος δεν βοηθάει να μην αισθάνεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που γεννησα φτ χωρίς αναισθησια μπορω να σου πω ότι τα ράμματα δν τα πολτκαταλαβα γιατί μου είχε βάλει ο γιατρός τοπικά ξυλοκαινη.κ με τα παυσιπονα στο μαιευτήριο κ μερικές μέρες ντεπον στο σπίτι ήμουν μια χαρα.πιο πολυ με πονουσαν οι αιμορροιδες παρα τα ράμματα.ένιωθα βέβαια ένα τράβηγμα όταν πήγαινα να καθισω αλλα μέσα σε δυο βδομάδες είχε περάσει κ αυτο.κ είχα κάνει πολλαααααα ραμματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
depy είδα 4 ημερών είναι το μωρό σου? Να σου ζήσει!!!!!!!Να το χαρείς όπως επιθυμείς!!!

Εγώ φοβάμαι γενικά οτι έχει σχέση με νοσοκομεία κλπ,οπότε πόσο μάλλον η ιδέα πως θα με ράψουν. Τι έχει να τραβήξει ο άνδρας μου(και η μητέρα μου τις λίγες μέρες που θα την έχω μαζί)! Δεν θέλω να έχω καμία σχέση με τα ράμματα...αυτό γίνεται φαντάζομαι έτσι?

Εσύ υποφέρεις τώρα επειδή είναι κοντά σε νεύρο τα ράμματα?

Ίσως ακουστεί χαζή ερώτηση(αλλά ρωτάω οτι να'ναι πλέον),όταν σε ράβει το καταλαβαίνεις? υποτίθεται η επισκληρίδιος δεν βοηθάει να μην αισθάνεσαι?

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!!! Οταν σε ράβει δεν αισθάνεσαι τίποτα απολύτως αλλά καλό είναι να κλείσεις και τα μάτια (όπως έκανα εγώ μετά το πρώτο ράμμα) για να μη βλέπεις και σε επηρεάζει ψυχολογικά. Οι΄πόνοι στα ράμματα ξεκινάνε από τη 2η μέρα που περνάει η επισκληρίδιος και την παλεύεις μόνο με παυσίπονα... ανα 12ωρο.Πάντως απο χτες ειμαι κατα 80% καλύτερα απο τη μερα που επεστρεψα σπιτι.

ΥΓ.newbiee γεννησες???? Αρα ξέρεις...

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια εχει λιγες μερες που γεννησα ολα καλα και ωραια τα ραμματα μου εσωτερικα αποροφησημα....δεν πονουσα καθολου σαν να μην γεννησα μεχρι πριν 3 μερες....

Που αρχισε ξαφνικα ενας πονος-πιεση κοντα στην ουρηθρα-κλειτοριδα και σαν να πρηστηκε λιγο:rolleyes::rolleyes:

Απο ραμματα ουτε ξερω ποσα εχω ουτε τιποτα το μονο που ειδα εκει κατω ειναι ενα κομπακι-κλωστουλα πανω στην κλειτοριδα κοντα στην ουρηθρα και ενα κατω στο τελος του κολπου:rolleyes:

 

Εχει παθει καμμια αυτο με τον πονο κοντα στην ουρηθρα??

Ο γιατρος μ ειπε συμβαινει συχνα πλυσεις με χαμομηλι και μεσουλιτ 1 πρωι ενα βραδυ...παρ ολα αυτα εγω ανησυχω λιγο να μην ποναω απο την αρχη και να συμβει αυτο τωρα??:rolleyes::rolleyes::(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καμμια κοριτσια??????:idea::?::?::?:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εχει λιγες μερες που γεννησα ολα καλα και ωραια τα ραμματα μου εσωτερικα αποροφησημα....δεν πονουσα καθολου σαν να μην γεννησα μεχρι πριν 3 μερες....

Που αρχισε ξαφνικα ενας πονος-πιεση κοντα στην ουρηθρα-κλειτοριδα και σαν να πρηστηκε λιγο:rolleyes::rolleyes:

Απο ραμματα ουτε ξερω ποσα εχω ουτε τιποτα το μονο που ειδα εκει κατω ειναι ενα κομπακι-κλωστουλα πανω στην κλειτοριδα κοντα στην ουρηθρα και ενα κατω στο τελος του κολπου:rolleyes:

 

Εχει παθει καμμια αυτο με τον πονο κοντα στην ουρηθρα??

Ο γιατρος μ ειπε συμβαινει συχνα πλυσεις με χαμομηλι και μεσουλιτ 1 πρωι ενα βραδυ...παρ ολα αυτα εγω ανησυχω λιγο να μην ποναω απο την αρχη και να συμβει αυτο τωρα??:rolleyes::rolleyes::(

 

εγω τα ραμματα δεν τα καταλαβαινα καθολου ουτε τα ειδα ποτε εναν ελαφρυ πονο κι ενα πρηξιμο στην ουρηθρα-κλειτοριδα το ειχα για πανω απο ενα μηνα αλλα οχι σε σημειο να θελω παυσιπονο, δε νομιζω παντως να ειναι κατιη περιοχη θελει χρονο για να φτιαξει. Φαντασου μεχρι και 2,5 μηνων το παιδι εγω ενιωθα και στον κολπο βαρος σαν να ειναι κατι ετοιμο να πεσει και τωρα σιγα σιγα ανεχομαι την επαφη.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα ραμματα δεν τα καταλαβαινα καθολου ουτε τα ειδα ποτε εναν ελαφρυ πονο κι ενα πρηξιμο στην ουρηθρα-κλειτοριδα το ειχα για πανω απο ενα μηνα αλλα οχι σε σημειο να θελω παυσιπονο, δε νομιζω παντως να ειναι κατιη περιοχη θελει χρονο για να φτιαξει. Φαντασου μεχρι και 2,5 μηνων το παιδι εγω ενιωθα και στον κολπο βαρος σαν να ειναι κατι ετοιμο να πεσει και τωρα σιγα σιγα ανεχομαι την επαφη.

 

Και εγω ραμματα δεν ειδα τιποτα αλλα αρχισα να ψαχνω κ ετσι ειδα μονο τα 2 κομπακια....αχ πηρα κουραγιο δεν ειμαι η μονη και νομιζα επαθα κατι.....θα παω αυριο στον γιατρο να με δει για σιγουρια....να σαι καλα βρε ιωαννα μου....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια πως καταλαβαινουμε αν εχουν απορροφηθει τα ραμματα???

Γεννησα με φτ και εχω εσωτ.απορροφησημα....δεν φενεται κατι μονο ενα κομπακι στο τελος του κολπου μου ....για να βλεπω αυτο μαλλον δεν εχουν απορροφηθει???η αυτο το βγαζει ο γιατρος πχ???ανησυχω που μετα απο τοσες μερες το βλεπω ακομα εκει...Επισης το περινεο μου ειναι σκληρο ακομα....σαν να εχει κατι απο μεσα πιθανον ειναι τα ραμματα και δε φυγαν>>>.:rolleyes::rolleyes:

Εεεεεε ρε κολλημα με τα ραμματα που εφαγα....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

το κομπακι εφυγε απο μονο του, δεν θυμαμαι ποτε ακριβως οσο για το περινεο περασαν μηνες μεχρι να το ακουμπαω και να μην ποναω. Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ουτε οι επαφες μας δεν εχουν στρωσει ακομα. Ασε που πριν λιγες μερες που προσπαθουσαμε ενιωθα σαν παρθενα και μετα ειδα και αιμα. Γελαγα να σου πω την αληθεια γιατι δεν περιμενα να ειμαι μανα και παρθενα:lol:

Υπομονη λοιπον. Αφου αδιαθετησα και 2η φορα νιωθω την περιοχη να στρωνει

Link to comment
Share on other sites

Σε δέκα μέρες έπεσαν τα ράμματα.

Κορίτσια να πλένεστε με το ντουζ για να μη πονάτε οταν ουρείτε και να αδείαζετε καλά τη κύστη.

Είμαστε μουδιασμένες στην αρχή και δεν την αδείαζουμε όλη. Να σφίγγεστε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμένα το μωράκι μου σε 5 μερες γίνεται 3 μηνων. Γέννησα φυσιολογικά και γενικά δε ζορίστκα καθόλου. Ωστόσο αυτόν τον πόνο στην ουρηθρα που αναφέρει η Jo τον είχα κι εγώ στην αρχή και τον απέδωσα στο καθετηράκι με το οποίο αφαιρούσαν τα ούρα οι μαιες αφού έκανα επισκληρίδιο.

Όσο για τα ράμματα, λίγο με τραβούσαν την πρώτη μέρα και έκανα μια ενεσούλα, 1 ντεπονάκι τη δεύτερη και τέλος. Γύρω στις 2 εβδομάδες πρέπει να έπεσαν ή να απορροφήθηκαν (δεν κατάλαβα). Το άσπρο κομπάκι το έχω κι εγώ αλλά απ' ότι μου είπε ο γιατρός θα φύγει με τον καιρό (αρκετό καιρό).

Στις επαφές επέστρεψα μετα τις 40 μέρες χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Μετά τη δεύτερη περίοδο επανήλθα πλήρως.

Απλά θέλει πολύ προσοχή σε εμάς με τον φυσιολογικό για μολύνσεις και κολπίτιδες, πολύ και συχνό πλύσιμο και αλλαγή σερβιέτας τακτικά στην περίοδο.

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Vertigo να σου ζησει:D:D:D:D

Ναι αυτος ο πονος μαλλον απο το καθετηρακι ειναι εμενα μου το βαλαν και 2 φορες γιατι την 1η επειδη ποναγα φρικτα κουνηθηκα...οποτε απο αυτο θα ναι....

 

Δηλαδη το κομπακι δεν φευγει ε??????εγω μονο το κομπακι βλεπω στο κατω μερος του κολπου......και πως θα ερθουμε σε επαφη καλε εχοντας το???μπρρρρρρρρρρρρρρρ φοβαμαιιιιιιιιιι χεχε:P:p

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Μια ερώτηση που με προβληματίζει και θα ήθελα τις εμπειρίες σας....

 

Πραγματικά είχα παράπονο ότι κανείς ποτέ δεν μου είχε μιλήσει για τον πόνο από τα ράμματα μετά από φυσιολογικό τοκετό, ενώ όλοι λένε για τα ράμματα μετά από καισαρική.... Και εγώ είχα πολλούς πόνους γιατί κάποια ράμματα δεν είχαν πιάσει καλά και δεν μπορούσα να καθίσω. Τις πρώτες μέρες μου έδωσαν στο μαιευτήριο και έβαζα PULVO (ένα σπρέι ψυκτικό?? που πραγματικά καταπραΰνει). Αν θυμάμαι καλά περίπου 20-25 μέρες πέρασαν για να καθίσω κανονικά σε καρέκλα!! Υπομονή, θα περάσει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...