Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ-ΓΑΛΗΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και γω!!!εχω ακουσει τα καλυτερα...γνωριζει καποια;;;και ολο το κοστος μιας γεννας;ισχυει πως ερχετε μαια στο σπιτι τις πρωτες μερες και πως αν το επιθυμεις βγαινεις την 2η μερα;και πως στηριζουν τον φυσιολογικο τοκετο χωρις φαρμακα;

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα τηλεφωνο και ρωτησα

 

900 δικλινο-4 μερες

250-300 αναλωσιμα

130 παιδιατρος

150 αναισθησιολογος

 

630 δικλινο-2 μερες

100 παιδιατρος

150 αναισθησιολογος

 

εννοειται εξτρα η αμοιβη του γιατρου σου

τη μαια που ερχεται σπιτι μου φαινεται την πληρωνεις αλλα δε ρωτησα για να πω την αληθεια

ολα τα παραπανω για φυσιολογικο τοκετο

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σκέφτομαι να γεννήσω στον γαληνό, μιας και ο γιατρός μου ξεγεννάει κι εκεί, και μου είπε πως είναι καλύτερες οι τιμές, όσον αφορά το οικονομικό. έχει καμιά σας εμπειρία από κεί? θα ήθελα να ακούσω γνώμες και όσες περισσότερες λεπτομέρειες έχετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες, γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη κλινική. Αν χρειάζεσαι πληροφορίες για τιμές, επισκεπτήριο κλπ, πες μου να κάνω κι άλλο ποστ!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε... Σε φυσιολογικό τοκετό, το λιγότερο που μπορείς να διαλέξεις είναι 2κλινο (4 ημέρες), ενώ στην καισαρική 3κλινο(5 ημέρες). Μόνο γι' αυτά ρώτησα τιμές και για το πρόγραμμα 2 ημερών. 2κλινο:900? δωμάτιο+ 300? αναλώσιμα+ 130? παιδίατρος+ 150? αναισθησιολόγος (σε περίπτωση που κάνεις επισκληρίδιο)=1480?. 3κλινο: 1500? δωμάτιο (ΑΝ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ 250?, αλλιώς πληρώνεις και κάτι για τα αναλώσιμα)+ 130? παιδίατρος+ 150? αναισθησιολόγος=1780?. Τώρα αν γεννήσεις φυσιολογικά και όλα είναι εντάξει, μπορείς να φύγεις στις 2 μέρες κι έχεις 3 επισκέψεις από μαία στο σπίτι (μπορείς να υπογράψεις και να τις κάνεις 2, βέβαια...). Κοστίζει: 630? δωμάτιο(+ αναλώσιμα)+ 100? παιδίατρος+ 150? αναισθησιολόγος( αν χρειαστεί.)+ 30? η επίσκεψη της μαίας χ 3= 970?. Και υπολόγιζε κι αυτά που θα πάρει ο γιατρός σου. Επισκεπτήριο έχει 18:30- 20:00 και το πρωί νομίζω 10:30-12:00. Μου είπαν ότι είναι αυστηρό το επισκεπτήριο. Στο θηλασμό επιτρέπεται ΜΟΝΟ ο πατέρας, παραβάν δεν υπάρχουν στο δίκλινο, αλλά αυτό ρυθμίζεται! Πόνοι κι εξώθηση γίνονται στον ίδιο χώρο, επιτρέπεται ΕΝΑ άτομο μαζί σου. Για θηλασμό δε ρώτησα, αλλά έχω διαβάσει σε άλλα θέματα του φόρουμ ότι υποστηρίζεται ο αποκλειστικός. Τα δωμάτια είναι πολύ ωραία κι οι μαίες ευγενικότατες, όταν πήγα και τις δυο φορές να ρωτήσω. Ξέχασα μόνο να ρωτήσω αν επιτρέπεται να έχω ένα άτομο μαζί μου το βράδυ. Ως κλινική, φρεσκοανακαινισμένη είναι και είναι όλα καινούργια και πεντακάθαρα! Ά! Γίνονται από την 32η εβδομάδα κύησης ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα ανώδινου τοκετού!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

lloullou καλησπερα.γεννησα τα δυο παιδακια μου στην γενικη.δεν μπορω να πω αψογα..αλλα πολλα λεφτα ρε παιδι μου.αυτο το προγραμμα 2 ημερων πρεπει να ειναι πολυ καλο φυσικα παντα μιλωντας για φτ.και η κλινικη πολυ ωραια.σκεφτομαι πολυ σοβαρα αν κανω και τριτο(που θελω πααααρα πολυ)να το γεννησω στον γαληνο.κι ας αλλαξω γιατρο.μπορεις να μου στειλεις με πμ.το ονομα του γιατρου σου?σ ευχαριστω

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΟΥΝΟΥ γιατί σου φάνηκαν πολλά τα λεφτά; Γενικά είναι, δεν μπορώ να πω, όμως σε σύγκριση με άλλες κλινικές είναι πολύ φθηνή... Τα θεωρείς πολλά σε σχέση με την ποιότητα παροχών κλπ;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

στην γενικη ειναι πολλα τα λεφτα σε σχεση με τον γαληνο.και ολες οι αλλες κλινικες ειναι πιο ακριβες γιατι δεν εχουν το προγραμμα των 2 ημερων.συμφωνεις?

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Μπερδεύτηκα και διάβασα "Γαληνό" αντί για "Γενική"! Συγγνώμη...Όντως για Γενική μου φάνηκαν πολλά κι εμένα. Μια ξαδέρφη μου γέννησε εκεί πριν δύο χρόνια και της βγήκε 2000?...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Γαληνό πριν 2 χρόνια περίπου, μόλις είχε ολοκληρωθεί η ανακαίνιση και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Δεν έχω χρόνο να πω λεπτομέρειες γιατί πρέπει να φύγω. Αύριο θα σας τα πω αναλυτικά. ;););)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν… όπως είπα και στο χθεσινό μήνυμα, γέννησα πριν 2 χρόνια στο Γαλλινό. Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές. Καταρχήν όλο το προσωπικό, από γιατρούς, αναισθησιολόγους έως μαίες κ.λπ. ήταν πάρα πολύ φιλικό και εξυπηρετικό σε οτιδήποτε και αν ζήτησα.

 

Η κλινική πολύ καθαρή και ταχτοποιημένη και γενικά δεν αντιμετώπισα κανένα σπουδαίο πρόβλημα. Μόνο οι τουαλέτες στα δωμάτια ήταν πολύ μικρές.

 

Οι τιμές είναι περίπου όπως τις έγραψε η baila ποιο πάνω. Εγώ μαζί με την αμοιβή της γιατρού μου, πλήρωσα κάτω από 3000 ευρώ.

 

Έμεινα 3 μέρες παρόλο καισαρικής γιατί ήμουν καλά και μπορούσα να φύγω αλλά αυτό με την μαία στο σπίτι, να πω την αλήθεια δε το ήξερα. Το είχα ακούσει για το Γαλλινό για πριν πολλά χρόνια, αλλά δε ξέρω αν το εφαρμόζει ακόμα…

 

Όσο για τον τοκετό χωρίς αναισθησία, δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την κλινική αυτό αλλά με τον γιατρό και την ίδια την εγκυμονούσα. Εμένα προσωπικά δε με πίεσε κανένας για επισκληρίδιο (όσο προσπαθούσα να γεννήσω φυσιολογικά). Πρόκληση πάντως μου κάνανε κανονικά…

 

Τι άλλο… τι άλλο… Α! το μωρό μου, ζήτησα και μου το φέρανε να το θηλάσω ακόμα και τη νύχτα και γενικώς οι μαίες, ήταν άψογες σε όλα τους!!!

 

Αν έχετε άλλες απορίες… εδώ είμαστε πάλι!!!;););)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που βλεπω καλα λογια γιατι και οι τιμες ειναι πολυ καλες οποτε πιστευω αξιζει

μακαρι να παρασυρθουν και οι αλλες κλινικες και να κανουν καμια μειωση τιμων (χαχα αστειο ε;) γιατι εχει παραγινει

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα πριν 8 μήνες στη Βιοκλινική..Γενικα έμεινα ευχαριστημένη.Το μοναδικό μειονέκτημα ήταν οτι άργησε ο αναισθησιολόγος να μου κάνει επισκληρίδιο(ήρθε όταν είχα διαστολή :cool:αλλά σε αυτό νομίζω οτι συνέβαλε και ο γιατρός μου που δεν συμφωνούσε με την επισκληρίδιο και μαζί με τις μαιές προσπαθούσε να με πείσει να μην κάνω..Στις επισκέψεις της μαίας χρεώνεται και η μέτρηση για τον ίκτερο,νόμιζω 30 τη φορά..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που γέννησα, θα σου πω ότι θυμάμαι, υπολογίζοντας ότι γεννάς τον Αύγουστο όπως και εγώ…

 

2-3 νυχτικιές και μια ρομπίτσα λεπτή(γιατί έχει παράξενο air-condition). Σερβιέτες για τα λόχια (πάρε και απλές γιατί μπορεί να μη σου χρειαστούν οι κουμούτσες). Εσώρουχα μιας χρήσης (βγαίνουν σε πακετάκι των 5, εσύ πάρε 2 πακετάκια καλού κακού). 2-3 Σουτιέν θηλασμού. Πετσέτες (μεγάλες και μικρές). Αφρόλουτρα, σαμπουάν, υγρό κολπικών πλύσεων και γενικότερα καλλυντικά, χτένες κλπ… Ένα καθαριστικό για θηλές (υπάρχουν και ειδικά υγρά μαντιλάκια, εγώ προτίμησα να βάλω σε ένα άδειο ψεκαστιράκι βρασμένο χαμομήλι για να αποφύγω τα χημικά). Ένα υγρό για περιποίηση θηλών (Αν μπορείς βρες βαλσαμόχορτο. Κάνει φοβερή δουλειά, ιδίως αν το χρησιμοποιείς τις βραδυνές ώρες.). Θήλαστρο. Επιθέματα στήθους. Ωτασπίδες (οπωσδήποτε αν έχεις δίκλινο). Ρούχα (άνετα) για όταν θα βγεις από το μαιευτήριο. Παντόφλες. Σχετικά χαρτιά(εξετάσεις, ληξιαρχικές πράξεις, ταυτότητες κ.λπ.). Και ότι άλλο θα έπαιρνες μαζί σου αν πήγαινες ένα 3ημερο ταξίδι… (δηλαδή κινητό, φορτιστή, κανένα βιβλίο ή περιοδικό και αλλά τέτοια μικροπράγματα).

 

Για το μωρό χρειάζεσαι ένα φαρμάκι (καλού κακού πάρε ένα μακρύ και ένα κοντό), καλτσάκια, μια κουβερτούλα λεπτή (πικέ) ή σεντονάκι και γαντάκια (για τα νύχια). Οπωσδήποτε το ιδικό κάθισμα για την έξοδο από το μαιευτήριο (αυτό θα στο φέρει κάποιος όταν θα έρθουν να σε πάρουν)

 

Δε χρειάζεται όλα αυτά να τα έχεις από την αρχή που θα πας. Εγώ είχα πάρει τα απαραίτητα και είχα άλλες μια-δυο τσαντούλες έτοιμες στο σπίτι και μου τις φέρναμε αναλόγως αν τις χρειαζόμουν.

 

Μη ξεχάσεις να ζητήσεις από το μαιευτήριο όσο θα είσαι εκεί, ένα κουτί με δείγματα, pumpers,μπιμπερό κ.λπ. που δίνουν. Και πρόσεξε να μη μπερδευτείς με κάποια άλλα δείγματα που δίνουν στην αρχή…

 

Α! φωτογράφος δεν είχε έρθει (σε εμένα τουλάχιστον)… Αν θέλεις πάρε μαζί σου μια φωτογραφική μηχανή, αλλά μη ξεχάσεις να κλείσεις το φλας όταν βγάζεις το μωρό γιατί δε κάνει για τα ματάκια του. Και μην αφήνεις άλλο κόσμο να το βγάζει με φλας…

 

Γενικά όσο μπορείς απέφυγε το κόσμο εκείνες τις μέρες. Οι μόνοι που θα σου χρειάζονται θα είναι οι πολύ δικοί σου άνθρωποι και αυτοί να έρχονται με σειρά. Δεν έχει πολύ χώρο το δωμάτιο και θα πιεστείς αν μαζεύετε κόσμος…

 

Εύχομαι όλα να πάνε όπως τα επιθυμείς και με το καλό να πάρεις το μωράκι σου αγκαλίτσα!!!;);):D:D

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που γέννησα, θα σου πω ότι θυμάμαι, υπολογίζοντας ότι γεννάς τον Αύγουστο όπως και εγώ…

 

2-3 νυχτικιές και μια ρομπίτσα λεπτή(γιατί έχει παράξενο air-condition). Σερβιέτες για τα λόχια (πάρε και απλές γιατί μπορεί να μη σου χρειαστούν οι κουμούτσες). Εσώρουχα μιας χρήσης (βγαίνουν σε πακετάκι των 5, εσύ πάρε 2 πακετάκια καλού κακού). 2-3 Σουτιέν θηλασμού. Πετσέτες (μεγάλες και μικρές). Αφρόλουτρα, σαμπουάν, υγρό κολπικών πλύσεων και γενικότερα καλλυντικά, χτένες κλπ… Ένα καθαριστικό για θηλές (υπάρχουν και ειδικά υγρά μαντιλάκια, εγώ προτίμησα να βάλω σε ένα άδειο ψεκαστιράκι βρασμένο χαμομήλι για να αποφύγω τα χημικά). Ένα υγρό για περιποίηση θηλών (Αν μπορείς βρες βαλσαμόχορτο. Κάνει φοβερή δουλειά, ιδίως αν το χρησιμοποιείς τις βραδυνές ώρες.). Θήλαστρο. Επιθέματα στήθους. Ωτασπίδες (οπωσδήποτε αν έχεις δίκλινο). Ρούχα (άνετα) για όταν θα βγεις από το μαιευτήριο. Παντόφλες. Σχετικά χαρτιά(εξετάσεις, ληξιαρχικές πράξεις, ταυτότητες κ.λπ.). Και ότι άλλο θα έπαιρνες μαζί σου αν πήγαινες ένα 3ημερο ταξίδι… (δηλαδή κινητό, φορτιστή, κανένα βιβλίο ή περιοδικό και αλλά τέτοια μικροπράγματα).

 

Για το μωρό χρειάζεσαι ένα φαρμάκι (καλού κακού πάρε ένα μακρύ και ένα κοντό), καλτσάκια, μια κουβερτούλα λεπτή (πικέ) ή σεντονάκι και γαντάκια (για τα νύχια). Οπωσδήποτε το ιδικό κάθισμα για την έξοδο από το μαιευτήριο (αυτό θα στο φέρει κάποιος όταν θα έρθουν να σε πάρουν)

 

Δε χρειάζεται όλα αυτά να τα έχεις από την αρχή που θα πας. Εγώ είχα πάρει τα απαραίτητα και είχα άλλες μια-δυο τσαντούλες έτοιμες στο σπίτι και μου τις φέρναμε αναλόγως αν τις χρειαζόμουν.

 

Μη ξεχάσεις να ζητήσεις από το μαιευτήριο όσο θα είσαι εκεί, ένα κουτί με δείγματα, pumpers,μπιμπερό κ.λπ. που δίνουν. Και πρόσεξε να μη μπερδευτείς με κάποια άλλα δείγματα που δίνουν στην αρχή…

 

Α! φωτογράφος δεν είχε έρθει (σε εμένα τουλάχιστον)… Αν θέλεις πάρε μαζί σου μια φωτογραφική μηχανή, αλλά μη ξεχάσεις να κλείσεις το φλας όταν βγάζεις το μωρό γιατί δε κάνει για τα ματάκια του. Και μην αφήνεις άλλο κόσμο να το βγάζει με φλας…

 

Γενικά όσο μπορείς απέφυγε το κόσμο εκείνες τις μέρες. Οι μόνοι που θα σου χρειάζονται θα είναι οι πολύ δικοί σου άνθρωποι και αυτοί να έρχονται με σειρά. Δεν έχει πολύ χώρο το δωμάτιο και θα πιεστείς αν μαζεύετε κόσμος…

 

Εύχομαι όλα να πάνε όπως τα επιθυμείς και με το καλό να πάρεις το μωράκι σου αγκαλίτσα!!!;);):D:D

 

 

 

 

σ'ευχαριστω πολυ!και γω πολυ κοσμο δεν θελω απο τωρα,ποσο μαλλον τοτε..καλα θα ηταν να ημουν μονη στο δωματιο αλλα τα λεφτα ειναι ενα θεμα..:(

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ!και γω πολυ κοσμο δεν θελω απο τωρα,ποσο μαλλον τοτε..καλα θα ηταν να ημουν μονη στο δωματιο αλλα τα λεφτα ειναι ενα θεμα..:(

 

Κοιταξέτο αυτό το θέμα… δεν έχει μεγάλη διαφορά στη τιμή απʼ όσο ξέρω τουλάχιστον. Είναι πολύ καλύτερα να είσαι μόνη σου γιατί θα χρειάζεσαι ξεκούραση εκείνες τις μέρες. Και αν θελήσεις και αποκλειστικό θηλασμό δε θα έχεις το άγχος όταν έρθουν στη μέση της νύχτας με το μωρό για το αν θα ξυπνήσεις καμία (όχι δηλαδή ότι πρέπει να σε νοιάζει και ιδιαίτερα αυτό… αλίμονο).

 

Όσο για το θέμα της συντροφιάς, εκτός από το ότι δε ξέρεις τι θα σου τύχει με τη διπλανή και το σοι της, αν χρειάζεσαι παρεούλα θα μπορείς να βγαίνεις και στο διάδρομο. Όλες οι κοπέλες περιφέρονται προκειμένου να ξεμουδιάσουν…

 

Επίσης να σου πω, ότι αν νιώθεις καλά και είναι όλα καλά στην υγεία του παιδιού και στη δικιά σου υγεία, μπορείς να βγεις και από τη τρίτη μέρα ακόμα και αν κάνεις καισαρική (που δε στο εύχομαι να κάνεις και προσπάθησε όσο μπορείς για να μη κάνεις).

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγότερο απο ένα μήνα θα γεννήσω εκεί το δεύτερο μου παιδί (το πρώτο το γέννησα στο (πιασοκολε Διαβαλκανικό)..

 

Θα επιλέξω πάλι το πρόγραμμα μιας μέρας (1800 ευρω-η παραμονη μιας επιπλέον μέρας είναι 100 ευρω) όπου και έκανα στον δεύτερο μου την επομένη λοιπόν φύγαμε και για 5 μέρες ερχόταν η μαία στο σπίτι για τον θηλασμό και για τον ίκτερο όπου και ανέβασε και μου έφερε το μηχάνημα ενα απλό πλακέ μηχάνημα όπου βάζεις το μωρό μέσα στο ειδικό φορμάκι γυμνούλι μόνο με το πάμπερς και εχει κατι ειδικά αυτοκόλλητα που εφάπτουν επάνω στο μηχάνημα.

 

Πάντως άψογα όλα...απο τις μαίες τις τραπεζοκόμες ...όλα ήταν πολύ ωραία σε αντίθεση που τα σκάσαμε στο Διαβαλκανικό και ήταν όλα ΧΑΛΙΑ..(είχα ανοίξει και σχετικό τόπικ τότε..)

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ είμουνα σε δίκλινο φέτος που τον ρώτησα να σου πω την αλήθεια ούτε που ρώτησα εφόσον θα μείνω εκεί για ένα βράδυ..γύρω στις 17-20 ιουνίου που θα πάω όμως μπορώ να μάθω και να σου πω ..

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...