Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύσφιξη κοιλιάς μετα τη γέννα - Thermage


yogini

Recommended Posts

Στην εγκυμοσύνη μου πήρα περίπου 20 κιλά και εκανα μια τεράστια κοιλούμπα με αποτέλεσμα το δέρμα στην περιοχή να σπάσει τελειως, να κάνει ραγάδες και να αποκτήσω μια κήλη λευκής γραμμής και μια ομφαλοκήλη :(

Κατα τα άλλα ειμαι αδύνατη και γυμνασμένη. Ολοι μου έλεγαν οτι θα επανέλθει μεσα στο χρονο κτλ...να μην μακρηγορώ οι κρέμες και οι κοιλιακοί εκαναν πολυ λιγα πράγματα :(

 

Ψάχνοντας στο ιντερνετ πριν απο λιγο καιρό για "σύσφιξη κοιλιάς" επεσα πάνω σε κατι σελίδες πλαστικών για μια θεραπεία, μη επεμβατική που σφίγγει το δέρμα και λέγεται thermage και λειτουργεί με ραδιοσυχνότητες. Μια συνεδρία μονο!

Ενθουσιάστηκα με τις εικόνες πριν και μετά αν και δεν προσφέρει το ιδιο αποτέλεσμα με το νυστέρι ειναι η αμέσως καλύτερη λύση.

 

Έψαξα τα κέντρα που το εχουν λοιπόν στην Ελλαδα, πηρα τηλέφωνο και κάποιες προσφορές και αποφάσισα να επισκεφτώ 3 για να αποφασίσω. Οι τιμές για κοιλία ειναι απο 2.000? και παρόλο που λενε οτι το αποτέλεσμα δεν ειναι μονιμο επειδή ειναι λογω εγκυμοσύνης και δεν εγινε απο γήρανση μπορει να μη μου ξαναπαρουσιαστεί.

 

Μπορειτε να δειτε περισσότερες πληροφοριες στο http://www.thermage.com/

 

Απο την προσωπική μου έρευνα κατέληξα στο κέντρο Lasermed (http://www.sandris.gr) αλλά και το ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (http://www.anagennisi-sa.gr/) ηταν στην ιδια σχεδόν τιμή

 

Κάποιοι αλλοι τζαζεμένοι φυσικά μου ειπαν για 3,000-4,000?! Ειδικά στο κέντρο ΝΕΟΤΗΣ στο Σύνταγμα με φλόμωσαν στα φίδια και μου εδειχναν φωτογραφίες του ιντερνετ που ελεγαν στη λεζάντα οτι ειναι Αμερικής και η κυρία επεμενε οτι ειναι Ελληνίδα...και τιμή κανονικά 4.800 αλλα λογω κρίσης 3.500! Ψάχναν για κορόιδα εννοειται και ηταν ολο κολακείες ενω οι παραπάνω γιατροί που έγραψα καμια μου φάνηκαν πολυ επαγγελματίες και τα ιατρεια πανάκριβα και σοβαρά.

Επίσης ακριβά μου ειπαν και στο κέντρο DERM στο Κολωνάκι. Με αυτά επικοινώνησα μονο γιατι τα υπόλοιπα μου επεφταν μακρυά.

 

Μακάρι να το ειχα βρει νωρίτερα και εφόσον δεν εχω σκοπό να γεννησω στα επόμενα 2 χρονια θα το κάνω. Ελπιζω να βοηθησω και αλλες απελπισμένες που δεν ξέρουν τι να κάνουν με την κοιλίτσα τους......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 28 δημοσιεύσεις

  • aleca

    aleca 16 δημοσιεύσεις

  • katerinak

    katerinak 9 δημοσιεύσεις

  • joe

    joe 5 δημοσιεύσεις

Αυτα εγω λιγο τα φοβάμαι, αν και εχω και γω χαλάρωση στην κοιλια ιδιαιτερα τωρα μετα την γεννα,ειπα να το παλεψω λιγο με γυμναστική.Ασε που λεφτα τωρα για τετοια δεν παιζουν :cry:

Πάντως αν αποφασίσεις και το κάνεις ευχομαι καλα αποτελεσματα και να μας πεις εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει το Νοεμβριο 2007, μετα την πρωτη εγκυμοσυνη και μαλιστα στο Σανδρη....όντως εχει αποτελεσμα (όχι αδυνατισμα, μονο συσφιγξη). Μου ειχε παρει 1400 ευρω τοτε. Το αποτελεσμα φαινοταν κατα 30% αμεσα, κατα 80% σε ενα μηνα και στο εξαμηνο ειχα δει καλη διαφορα.

Δεν ποναει, ισως σε καποια σημεια που ειναι πιο λεπτο το δερμα, σε καιει λιγο...καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει το Νοεμβριο 2007, μετα την πρωτη εγκυμοσυνη και μαλιστα στο Σανδρη....όντως εχει αποτελεσμα (όχι αδυνατισμα, μονο συσφιγξη). Μου ειχε παρει 1400 ευρω τοτε. Το αποτελεσμα φαινοταν κατα 30% αμεσα, κατα 80% σε ενα μηνα και στο εξαμηνο ειχα δει καλη διαφορα.

Δεν ποναει, ισως σε καποια σημεια που ειναι πιο λεπτο το δερμα, σε καιει λιγο...καλη επιτυχια

 

πως εγινε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eiναι κατι σαν λειζερ....αυτο περνα πανω απο το δερμα σα να κανεις υπερηχο αλα δεν εχει την ιδια αισθηση, δεν ειναι και τοσο απαλο δηλαδη και επισης πιανει μεγαλυτερη επιφανεια...δεν θα το χαρακτηριζα επωδυνο απλα δεν ειναι ευχαριστο γιατι καπου καπου σε ψιλοκαιει. Η δουλεια που κανει ειναι ενργοποιηση κολλαγονου ετσι ωστε να επιτευχθει η συσφιγξη...πολλες το κανουν και στο προσωπο

Link to comment
Share on other sites

ειδες διαφορα σε ποντους;εγω δεν εχω χαλαρωση,δεν εχω κ κοιλιακους βεβαια!απλα ειανι στο σωματοτυπο μου να χω κοιλιτσα αρα δε νομιζω να φανει διαφορα.αυτο πρεπει να το επαναλαμβανεις;

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε aleca μου έδωσες θάρρος! Εγω δεν εχω καθολου λίπος στην κοιλιά και ειναι μονο χαλαρωμένο δέρμα πράγμα που ειναι πολυ καλό για τη συγκεκριμένη θεραπεια. Καιει βέβαια και κάποια λιποκύτταρα απ'οτι διάβασα στο ιντερνετ. Δηλαδή διάβασα κάποια αρνητικά σχόλια απο ανθρώπους στο εξωτερικό που το έκαναν στο προσωπο και φαινόντουσαν μετά πιο σκελετωμένα τα προσωπα τους....φυσικά στην κοιλιά φανταζομαι κατι τετοιο ειναι θετικό :)

Link to comment
Share on other sites

ειδες διαφορα σε ποντους;εγω δεν εχω χαλαρωση,δεν εχω κ κοιλιακους βεβαια!απλα ειανι στο σωματοτυπο μου να χω κοιλιτσα αρα δε νομιζω να φανει διαφορα.αυτο πρεπει να το επαναλαμβανεις;

σε ποντους πρεπει συνολικα να εχασα 2-3....αλλα αυτους δε μπορουσα να τους χασω όσο διαιτα και αν ειχα κανει. Και για να σας δωσω σαφη εικονα, εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη εγινα ορκα...πηρα 47 κιλα. Υψος εχω 1.74 και η μεση μου πριν την εγκυμοσυνη ηταν 74 εκατοστα. Η περιμετρος της κοιλιας μου πριν γεννησω ηταν 1.47...μισο μετρο...χαλια σας λεω.

Μετα την εγκυμοσυνη εχασα συνολικα 44 κιλα, η κοιλια ειχε μεινει 80. Με το θερμαζ εφτασα 77...καλα ηταν...

Αχ ρε aleca μου έδωσες θάρρος! Εγω δεν εχω καθολου λίπος στην κοιλιά και ειναι μονο χαλαρωμένο δέρμα πράγμα που ειναι πολυ καλό για τη συγκεκριμένη θεραπεια. Καιει βέβαια και κάποια λιποκύτταρα απ'οτι διάβασα στο ιντερνετ. Δηλαδή διάβασα κάποια αρνητικά σχόλια απο ανθρώπους στο εξωτερικό που το έκαναν στο προσωπο και φαινόντουσαν μετά πιο σκελετωμένα τα προσωπα τους....φυσικά στην κοιλιά φανταζομαι κατι τετοιο ειναι θετικό :)

σε εσενα νομιζω θα κανει καλυτερη δουλεια γιατι εγω δεν τα ειχα χασει όλα τα κιλα. Οκ τρια μονο, αλλα ξερουμε ότι τα τελευταια μενουν στην κοιλια. Οποτε πιστευω ότι εσυ θα επανλεθεις πληρως. Ραγαδες δεν ειχα κανει και δεν ξερω ποια η πορεια τους μετα το θερμαζ. Εχω όμως ενα μικρο χειρουργειο στο γοφο και με ψιλοεκαιγε οταν περναγε πανω απο την τομη, κανοντας χαμηλα στην κοιλια...φανταζομαι ότι στις ραγαδες θα ειναι λιγο αβολο. Εγω εκανα μια φορα...μου ειχε πει να παω για δευτερη αλλα δεν πηγα τελικα. Ενημερωτικα, μου ειχε πει ότι την δευτερη φορα, θα μου επαιρνε 800 ευρω.

Τωρα που ξαναεγινα ορκα (πηρα αλλα 35) περιμενω να χασω τα κιλα για να ξαναπαω...αλλα τωρα σιγουρα θα κανω δυο....πρεπει να χασω 14 κιλα...κλαψ!!

αντε τυχερη....θα εισαι κορμαρα στην παραλια...καν'το νωρις όμως (τωρα ειναι καλα) για να δεις πιο καλα αποτελεσματα;)

Link to comment
Share on other sites

αχ δεν ξέρεις πόσο με καθήσυχασες! Εγω βασικά εχω ραγάδες οποτε ειδωμεν αν θα πονάει....

Και εμενα μου ειπε δυο φορες...το πρώτο 1500 και το δέυτερο 500 σε ενα μήνα...εχω τοσο πολυ πρόβλημα ομως παρόλο που ειμαι αδύνατη που μάλλον θα το κάνω και το δεύτερο.

Και οι 3 γιατροί που με ειδαν στα κέντρα δεν περίμεναν τέτοια χαλάρωση απο το δικό μου σωματότυπο :(

Βασικά δεν με νοιάζει να βάλω μπικίνι που το θεωρω απίθανο κιόλας αλλα τουλάχιστον να μην κρύβομαι και απο τον άντρα μου :( ...ή να φοράω πάντα μεσα απο τα ρούχα κορμάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ δεν ξέρεις πόσο με καθήσυχασες! Εγω βασικά εχω ραγάδες οποτε ειδωμεν αν θα πονάει....

Και εμενα μου ειπε δυο φορες...το πρώτο 1500 και το δέυτερο 500 σε ενα μήνα...εχω τοσο πολυ πρόβλημα ομως παρόλο που ειμαι αδύνατη που μάλλον θα το κάνω και το δεύτερο.

Και οι 3 γιατροί που με ειδαν στα κέντρα δεν περίμεναν τέτοια χαλάρωση απο το δικό μου σωματότυπο :(

Βασικά δεν με νοιάζει να βάλω μπικίνι που το θεωρω απίθανο κιόλας αλλα τουλάχιστον να μην κρύβομαι και απο τον άντρα μου :( ...ή να φοράω πάντα μεσα απο τα ρούχα κορμάκια

εγω παντως μετα την πρωτη μου εγκυμοσυνη εβαλα μπικινι...μετα τα 47 κιλα...και ημουν και μια χαρα....οποτε ειμαι σιγουρη ότι θα το βαλεις και εσυ ;)..καλη επιτυχια...πες μας νεα.

επισης ειδα ότι το μωρακι σου ειανι 1.5 χρονων....καλη εποχη για θερμαζακι...θα δεις, μετα το διχρονο, τεραστια διαφορα στο σωμα σου θα εχεις....

Link to comment
Share on other sites

μολις γύρισα απο τη συνεδρία μου...υπάρχει μια διαφορά αν και μικρή και η βελτιωση θα φανεί σταδιακά...ελπίζω :)

Πολυ λίγο με ενοχλησε σε κάποια σημεία πάντως η θεραπεια οπότε δεν εχω πρόβλημα να το ξανακάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου απλώνει ενα τζελ στην κοιλιά ή στο αναλογο σημειο και απο πάνω στο περνάει με ενα μηχανηματάκι σαν του υπερήχου.

Κοστος για κοιλιά απο 1500? αρκετά τσουχτερο αλλα αν εχεις το δικό μου το πρόβλημα τα δινεις πιστεψε με :(

Link to comment
Share on other sites

Σου απλώνει ενα τζελ στην κοιλιά ή στο αναλογο σημειο και απο πάνω στο περνάει με ενα μηχανηματάκι σαν του υπερήχου.

Κοστος για κοιλιά απο 1500? αρκετά τσουχτερο αλλα αν εχεις το δικό μου το πρόβλημα τα δινεις πιστεψε με :(

 

αν θες βαλε καμια φωτο με το πριν κ το μετα!

Link to comment
Share on other sites

Anastasia μου δυστυχως η φωτο που έβγαλα δεν φαίνεται καλά.

Πάντως φοβάμαι οτι δεν έπελεξα τον σωστό γιατρό :(

Καταρχάς ολοι μου ειχαν δώσει μεγαλύτερο κόστος και αυτό γιατί η κεφάλη που χρησιμοποιείται ειναι μιας χρήσεως ενω αυτή που μου έβαλε ο Σάνδρης δεν νομιζω οτι ήταν...επίσης διάβασα οτι σου κάνουν ενα πρόχειρο "τατουάζ" στην κοιλιά και χτυπάνε εκει πάνω τα σημεία που ειναι χαρτογραφημένα ενω αυτός απλώς το κουνούσε σαν να ειναι υπέρηχος και μου τέντωνε το δέρμα....ισως έπρεπε να πάω τελικά στο κέντρο Αναγέννηση....

Βασικά ο χρόνος θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα για την μεθοδο της λιπολυσης αλλα φανταζομαι οτι αυτο ειναι για περιπτωσεις τοπικου παχους.

λετε να κανει δουλεια?

αυτο με τις ενεσεις ε??? αυτο το θεωρω επικινδυνο...εχω κανει μια συνεδρια (και απο αυτο :P) αλλα δεν εκανα αλλη γιατι φοβηθηκα...στη μια συνεδρια δεν ειδα αποτελεσμα....Ο λογος που το φοβαμαι ειναι γιατι επιβαρυνεται ο θυρεοειδης και το λεμφικο συστημα...μπορει να κανω και λαθος και να ειναι ακινδυνο, αλλα μιλαω για τον εαυτο μου.

Ποναει λιγο, τσουζει για την ακριβεια, για κανα πενταλεπτο.....υποφερτος ο πονος, όχι κατι ιδιαιτερο....

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις ενεσεις ε??? αυτο το θεωρω επικινδυνο...εχω κανει μια συνεδρια (και απο αυτο :P) αλλα δεν εκανα αλλη γιατι φοβηθηκα...στη μια συνεδρια δεν ειδα αποτελεσμα....Ο λογος που το φοβαμαι ειναι γιατι επιβαρυνεται ο θυρεοειδης και το λεμφικο συστημα...μπορει να κανω και λαθος και να ειναι ακινδυνο, αλλα μιλαω για τον εαυτο μου.

Ποναει λιγο, τσουζει για την ακριβεια, για κανα πενταλεπτο.....υποφερτος ο πονος, όχι κατι ιδιαιτερο....

 

τι ειναι αυτο δηλαδη? Για πες μας περισσοτερες πληροφοριες....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...