Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αϋπνία στην εγκυμοσύνη...


Recommended Posts

Πάντα είχα πολύ καλό ύπνο, εκτός από 2-3 εβδομάδες διάσπαρτες στο έτος που είχα κάποιες αυπνίες.

 

Τώρα...

 

Κοιμάμαι στην ώρα μου (δηλ.με τις κότες 10:00μμ) και ξυπνάω 2-2:30 για να ξανακοιμηθώ στις έξη. Κάθομαι λίγο πιο αργά (καλη ώρα σαν σήμερα) και πάει, το έχασα το πουλάκι. Το κακό είναι ότι αυτό έχει αρχίσει να με εξαντλεί...

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;

 

Αν έχει ξανασυζητηθεί σας παρακαλώ στειλτε μου το σχετικό thread.

 

Ευχαριστώ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να δώσω και εγώ το παρών δεν μπορώ να κοιμηθώ ενώ κλίνουν τα ματάκια μου τίποτα δεν κοιμάμαι

 

 

 

να οργανωθούμε τα βραδεία να κάνουμε το καφέ τον ΑΥΠΝΩΝ ΕΓΚΥΩΝ …………… ;);););)

.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας καταλαβαίνω απόλυτα! Το τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου ήταν εφιαλτικό λόγω αϋπνίας... Μπορείτε να βρείτε σχετική συζήτηση που κάναμε (με διάφορες συμβουλές) στην κατηγορία "τρίτο τρίμηνο". Για εσάς που βρίσκεστε ακόμα στην αρχή, καλό είναι να ρωτήσετε τους γιατρούς σας.

Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι να κάνετε κουράγιο και όταν με το καλό περάσει ούτε που θα το θυμάστε. Όταν το πήρα απόφαση ότι δε μπορώ να κάνω αλλιώς (γιατί στην αρχή φοβόμουν ότι κάτι σοβαρό είχα πάθει...) είχα αρχίσει να το "εκμεταλλεύομαι" : είδα όλες τις ταινίες που ήθελα να δω και διάβασα πολλά βιβλία (κοινώς έκανα πράματα που τώρα ούτε περνάν από το μυαλό μου, λόγω μπέμπας...! :P).

Και πάλι "καλό κουράγιο" και με το καλό να χαρείτε τα μπεμπάκια σας!!!

mAMnp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά στο πρώτο τρίμηνο έριχνα κάτι ύπνους,τι να σας λέω!!!

τώρα εδώ και λίγες μέρες για έναν περίεργο λόγο ξυπνάω κατά τις 2 να πάω τουαλέτα και μετά μετράω προβατάκια...ουφ! έχω και το παιδί μου να με χτυπάει μόλις πάνε να κλείσουνε λίγο τα ματάκια μου και φτου από την αρχή το κοπάδι!!!

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλά που νιώθω που δεν είμαι η μόνη τρελή και άυπνη εγκυούλα...οδεύω πρός την 5η εβδομάδα και έχω ήδη δύο εβδομάδες άυπνη...

Δεν αντέχω άλλοοοοοοοοο...Νυστάζωωωωωωω:cry::cry::cry:

Εγώ άν κοιμηθώ νωρίς κατά τις 9 με 10 ξυπνάω στις 12.30!!!κι άν κοιμηθώ μετά τις 12 στις 5 το πρωί θα ξυπνήσω απαραιτήτως λές και θέλω να μοιράσω το γάλα στην γειτονιά...και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα μετά....χώρια που με πονάει η μέση μου και δεν βολεύομαι πουθενά...

Αναρωτιέμαι άν άρχισαν αυτά από τώρα τότε στο τελευταίο τρίμηνο που θα βαρύνω κι όλας δεν θα κοιμάμαι καθόλου???? :confused: :confused: :confused:

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ντινάκι μου, μια από τα ίδα.... Χθες ειδικά ξύπνησα 2:30 και δεν ξανακοιμήθηκα

 

δεν το ρίχνουμε στο διαδιχτυακο μπριτζ να περάσει και η ώρα...:mrgreen:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι ξυπνάω φοράω και τα γυαλιά και είμαι μια χαρά: Τουλάχιστον βλέπω πεντακάθαρα στο σκοτάδι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρούσα η βρυκολακίνα :( Χθες,δηλαδή σημερα, κατάφερα να κοιμηθώ κατά τις 4 το πρωί...:shock: Ποτε δεν ήμουν του γρηγορου υπνου, πάντα θέλω τουλάχιστον ενα μισαωρο για να κοιμηθώ και επίτηδες κοιμαμαι πάντα μετά τη 1-1.30 μπας και ξεραθω αλλά τίποτα! Λίγο ο αντρουλης που τραβαει την ανηφόρα :rolleyes: λίγο το να μην πιεζω την κοιλιά (πάντα βολευόμουν μπρούμυτα) λίγο η μυτη που βουλώνει...ε το ξημερώνω κάθε φορά και το πρωί δεν έχω σηκωμό! Μετά τις 11.30! Και αμα δεν κοιμηθώ τώρα που δεν εχω κοιλάρα, πώς θα εξοικονομήσω ενέργεια για τους μηνες απο ξενυχτια που θα έρθουν;;;:(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ένα παρόμοιο θέμα κορίτσια.

Ξυπνάω κατά τις 5 για τουαλέτα και ξανακοιμάμαι στις 7 που φεύγει ο άντρας μου για δουλειά. Νομίζω όμως οτι φταίει το γεγονός ότι κοιμάμαι πολύ την ημέρα. Σαν την άλλη εγκυούλα που όπου βρει καναπέ ρίχνει κι έναν ύπνο... έ έτσι κι εγώ. Αυτό το πρωινό μόνο με χαλάει :-P.

ticker.php?img=5,156,140,0,CD,0,14970,40
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ κορίτσια. Κοιμάμαι κατά τις 12 και στις 3 με 4 βρυκολακιάζω μέχρι τις 6 όπου και με παίρνει ένας γλυκός ύπνος. Αλλά στις 7 πρέπει να σηκωθώ για να ετοιμαστώ να πάω τη μικρή μου στον παιδικό οπότε τη βγάζω με λίγες ώρες ύπνου και όλη τη μέρα σέρνομαι :-(

dev011pr___.pngan1cv7ONw361210Mjg1ZGx6fDQ2ODAwMjNkamF8fk1hcmlhIGlzLi4uLi4uLi4u.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μια απο τα ιδια!!!μολις εμαθα τη 2η εγκυμοσυνη μου κ σαν δεια μαγειας αρχισαν κ οι αϋπνιες!!!!Απο οτι θυμαμαι 1ο κ 3ο τριμηνο παιζει πολυ η αϋπνια ...μα το ματι γαριδα μιλαμε...!!!!!!!!!!! Με ξυπναει η μπεμπα γιατι μουρμουραει , δε βολευεται ,κατι τελος παντων θα την ενοχλησει, ριχνει τη στριγκλια, σηκωνομαι εγω κι αυτη εχει ξανακοιμηθει!!!!!!!η μανουλα ομως...αχ αχ αχ!!!παει ο υπνακος...μετα απο κανενα 3ωρο παλι!!!!αχ αχ αχ!!!υπομονη!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια κι εγω μια απο τα ιδια!!!προσπαθω να κοιμηθω οσο πιο αργα γινεται για να κοιμηθω μια φορα μεχρι το πρωι,βεβαια δεν γινεται γιατι οτι ωρα και να κοιμηθω 3 με 4 ειμαι παλι ξυπνια....διαβαζω κανενα βιβλιο ,βλεπω τηλεοραση ...μετα απο κανενα δυωρο θα με παρει παλι ο υπνος!!!!!!μαρτυριο γιατι ενω κλεινουν τα ματακια μου εγω τιποτα...δεν μπορω να κοιμηθω!!!!κουραγιο κοριτσιααααααααα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ποσο παρηγορο ειναι που υπαρχουν και αλλες.

εκει που κοιμομουν 8-9 ωρεσ απαραιτητως τωρα κοιμαμαι 12 μπορει να ξυπνησω 2.30 4 5 και ν ειμαι τυχερη 6 και ολη την ημερα ειμαι πτωμα

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλά που νιώθω που δεν είμαι η μόνη τρελή και άυπνη εγκυούλα...οδεύω πρός την 5η εβδομάδα και έχω ήδη δύο εβδομάδες άυπνη...

Δεν αντέχω άλλοοοοοοοοο...Νυστάζωωωωωωω:cry::cry::cry:

Εγώ άν κοιμηθώ νωρίς κατά τις 9 με 10 ξυπνάω στις 12.30!!!κι άν κοιμηθώ μετά τις 12 στις 5 το πρωί θα ξυπνήσω απαραιτήτως λές και θέλω να μοιράσω το γάλα στην γειτονιά...και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα μετά....χώρια που με πονάει η μέση μου και δεν βολεύομαι πουθενά...

Αναρωτιέμαι άν άρχισαν αυτά από τώρα τότε στο τελευταίο τρίμηνο που θα βαρύνω κι όλας δεν θα κοιμάμαι καθόλου???? :confused: :confused: :confused:

 

Κι εγώ την 5η βδομάδα διανύω και ξυπνάω κατά τις 4. Πότε πονάει το στήθος, πότε η μέση, πότε και τα δυο. Ή θα θέλω να πάω τουαλέτα. Φυσικά δεν με ξαναπιάνει ύπνος, οπότε σηκώνομαι και χαζεύω στο νετ. Αν είμαι τυχερή, θα ξυπνήσω στις 6-6.30 το πρωί με το ξυπνητήρι του άντρα μου. Όλη μέρα κουτουλάω και το βράδυ με τις κότες. Μέχρι τις 10 είμαι στο τρίτο όνειρο ήδη.

 

Άστα να πάνε, κι εγώ αυτό αναρωτιόμουν σήμερα. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια κοιμηθείτε τώρα όσο μπορείτε... στον έβδομο είμαι και δεν με αφήνει καθόλου ο μπέμπης να κοιμηθώ... μόλις ξαπλώνω ξεκινάει το μποξ! Φαντάσου να γεννηθεί! Δε θα ξανακοιμηθώ..

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα στο τελευταιο τριμηνο ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα μπηκα στον 8 και λαγωκοιμαμαι στην κυριολεξια. Με πιανει υπνος για καμια ωρα και μετα ξυπναω αυτο γινεται σε ολη τη διαρκεια της νυχτας μεχρι το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια κοιμηθείτε τώρα όσο μπορείτε... στον έβδομο είμαι και δεν με αφήνει καθόλου ο μπέμπης να κοιμηθώ... μόλις ξαπλώνω ξεκινάει το μποξ! Φαντάσου να γεννηθεί! Δε θα ξανακοιμηθώ..

δεν θα ξανακοιμηθείς.....πίστεψέ με :mrgreen:.......άγρυπνη στην εγκυμοσύνη...άγρυπνη και τώρα...θα ζητήσω απο το γιό μου όταν μεγαλώσει να μου κάνει δώρο βλεφαροπλαστική:mrgreen:

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ξανακοιμηθείς.....πίστεψέ με :mrgreen:.......άγρυπνη στην εγκυμοσύνη...άγρυπνη και τώρα...θα ζητήσω απο το γιό μου όταν μεγαλώσει να μου κάνει δώρο βλεφαροπλαστική:mrgreen:

 

Κι εγώ έτσι το βλέπω μαράκι... φαίνεται το παιδί από την κοιλιά... να σου ζήσει παρεπιμπτώντως και καλή υπομονή!

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας κι από μένα.... Εγώ με πάρα πολλές διακοπές κοιμάμαι αρκετα.. Τελευταια διψάω πάρα πολύ και πίνω τόσο νερό όσο δεν ήπια σε όλη μου τη ζωή με αποτέλεσμα να ξυπνάω συνέχεια για νερό και τουαλέτα.. 6-7 φορές το βράδυ!! Ε.. και δεν ξεκουράζομα όσο θα ήθελα...

Επίσης παρατήρησα οτι λέπω πολλούς εφιάτλτες που είχα να δω από μικρή τόσο συχνα:-(:sad::-(:sad:

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...