Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωτη φορα εξωσωματικη...


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια σημερα πηγα στο γιατρο μετα απομια αποτυχυμενη προσπαθεια σπερματεγχυσης τελικα αποφασισαμε με το γιατρο να αρχισουμε εξωσωματικη μου ειπε να παω την 21 μερα της περιοδου να δουμε και να κανονισουμε για τα φαρμακα...τον ρωτησα και για τα χρηματα...ειναι στις 2000 χιλιαδες..μου ειπε βεβαια οτι θα τα καταψυξη και θα μπορω να κανουμε και αλλες φορες...αν καποιο κοριτσι απο σας εχει κανει μπορει να μου πει πως περιπου γινεται...για να ξερω περιπου που βαδιζω?περιμενω νεα σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια σημερα πηγα στο γιατρο μετα απομια αποτυχυμενη προσπαθεια σπερματεγχυσης τελικα αποφασισαμε με το γιατρο να αρχισουμε εξωσωματικη μου ειπε να παω την 21 μερα της περιοδου να δουμε και να κανονισουμε για τα φαρμακα...τον ρωτησα και για τα χρηματα...ειναι στις 2000 χιλιαδες..μου ειπε βεβαια οτι θα τα καταψυξη και θα μπορω να κανουμε και αλλες φορες...αν καποιο κοριτσι απο σας εχει κανει μπορει να μου πει πως περιπου γινεται...για να ξερω περιπου που βαδιζω?περιμενω νεα σας!!!!!

 

Γεια σου Ευα και απο δω ! Καταρχην καλη αρχη στη νεα προσπαθεια !

Εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα, αλλα κοντευω. Ξεκιναω με μακρυ πρωτοκολλο την 23 μερα κυκλου και το δικο μου ποσο ειναι 2600. που θα την κανεις ?

αντε να μπαινεις πιο συχνα να τα λεμε τα της διαδικασιας !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα virgi!!!!θα την κανω στα χανια..εχω τοσο αγωνια πως θα γινει ολη αυτη η διαδικασια...μου ειπε ο γιατρος οτι προτερεοτητα ειναι να εχον καλη καταψυξη για τα ωαρια...α τον ρωτησα αν τα δινουν ολα μαζι τα χρηματα και μου ειπε οχι...καλο αυτο..τελικα μεγαλη διαφορα στα χρηματα τωρα δεν ξερω γιατι θα δουμε...εσυ θα αρχισεις ενεσεις?και μετα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια σημερα πηγα στο γιατρο μετα απομια αποτυχυμενη προσπαθεια σπερματεγχυσης τελικα αποφασισαμε με το γιατρο να αρχισουμε εξωσωματικη μου ειπε να παω την 21 μερα της περιοδου να δουμε και να κανονισουμε για τα φαρμακα...τον ρωτησα και για τα χρηματα...ειναι στις 2000 χιλιαδες..μου ειπε βεβαια οτι θα τα καταψυξη και θα μπορω να κανουμε και αλλες φορες...αν καποιο κοριτσι απο σας εχει κανει μπορει να μου πει πως περιπου γινεται...για να ξερω περιπου που βαδιζω?περιμενω νεα σας!!!!!

Αυτοπου χρειαζεστε ειναι καλη ψυχολογια και θετικη ενεργεια!!!!!!!!:DΠριν απο3 χρονιαεκανα και εγω, τωρα η κορι μουειναι 3 ετων και μετααπο αυτη εμηνα εγκιος και εχω ενα γιο 17μηνων.Απο την πρωτη στιγμη ηξεραοτι θα ημουν εγκιος!!!!!! για μενα ηταν ολα μια χαρα, να φανταστης εκανα μονι μου της ενεσης.Την εκανα στο Ελενα και τα εξοδα τακαληξε το ΙΚΑ εκτοςαπο το φακελακι που ηταν 600ευρουλακια.Αυτοπου σου ειπεο γιατρο σου,το οτι θακρατισεις τα αυγα και για αλλη παειναπειοτι η δοσεις που θασου κανει θα ειναι αρκετα μεγαλες για να κατευασεις πολλ αυγα,αυτο ομως δεν ειναι καλο για σεναγιατι στην οωλιψεια θα υποφερεις και η πιοτιτα των αυγων δεν θα ειναι τοσο καλη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σπουργιτακη!!!δηλαδη αυτος θα μου κανει προλκηση ωαριων ετσι δεν ειναι?επειδη ειμαι ασχετη σε αυτο το θεμα...πρωτη φορα....στην ωλιψεια ειναι με ολικη ναρκωση?ποτε το κανουν στις γονιμες μερες...αχ σε ρωταω για να ειμαι λιγο προετιμασμενη...θα μου τα πει βεβαια και ο γιατρος αλλα θελω να ξερω και απο εσας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα virgi!!!!θα την κανω στα χανια..εχω τοσο αγωνια πως θα γινει ολη αυτη η διαδικασια...μου ειπε ο γιατρος οτι προτερεοτητα ειναι να εχον καλη καταψυξη για τα ωαρια...α τον ρωτησα αν τα δινουν ολα μαζι τα χρηματα και μου ειπε οχι...καλο αυτο..τελικα μεγαλη διαφορα στα χρηματα τωρα δεν ξερω γιατι θα δουμε...εσυ θα αρχισεις ενεσεις?και μετα?

 

ναι ξεκιναω ενεσεις σε λιγες μερες μερες ! Στις 23/4 ! εχω πολυ αγχος για το αν θα τα καταφερω...ειμαι φοβιτσιαρα........! Μολις σημερα τις εγραψα μετα απο πολυ κοπο και θα τις παρω την δευτερα !!!

 

Παντως δεν ειναι στανταρ οτι θα περισσεψουν ωαρια, γιατι κρατανε στην καταψυξη μονο τα καλης ποιοτητας και μετριας ! Ε ποσα να ειναι πια και αυτα ?

Εμας μας ειπε + 300 ευρω για καταψυξη.

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα μπορω να προστεθω και εγω στην παρεα σασ?ξεκιναω και εγω ενεσεισ στισ 27/4 με το καλο απο την μερια μου δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα υπαρχει απο το σπερμα του συζυγου υπαρχουν 300,000 σπερματοζωαρια με 1%φυσιολογικα και θα κανουμε μικρογονοιμοποιηση πιστευετε οτι θα πετυχει?σασ παρακαλω κοριτσια με τετοια εμπειρια να μου δωσουν τα φωτα τουσ..

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα μπορω να προστεθω και εγω στην παρεα σασ?ξεκιναω και εγω ενεσεισ στισ 27/4 με το καλο απο την μερια μου δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα υπαρχει απο το σπερμα του συζυγου υπαρχουν 300,000 σπερματοζωαρια με 1%φυσιολογικα και θα κανουμε μικρογονοιμοποιηση πιστευετε οτι θα πετυχει?σασ παρακαλω κοριτσια με τετοια εμπειρια να μου δωσουν τα φωτα τουσ..

ναι κοριτσακι μου θα πετυχει.μη φοβασαι τιποτα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημεα!!!εσεις που θα κανετε εξωσωματικη για να παρεις τις ενεσεις περναει καιρος? θα παω 22 του μηνος στο γιατρογια να με δει και θα κανονισουμε για τα φαρμακα.υπαρχει περιπτωσει να αρχισω και απ τον αλλο μηνα?περιμενω νεα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευα μου.να σου πω τι εκανα εγω αναλυτικα και ισως σε βοηθησω.καταρχας αν εισαι στο ικα θα πρεπει να πας σε γιατρο του ικα για να σου δωσει χαρτι να περασεισ απο επιτροπη του ικα για αν μπορεσεις να παρεις τα φαρμακα γιατι ειναι πολυ ακριβα.το κακο ειναι οτι επιτροπη απο οσο ξερω εχει αθηνα.εκτος κι αν ο γιατρος σου το γραψει σαν σπερματεγχυση παλι και παρεις πιο οικονομικα φαρμακα.μετα θα σου βγαλει το αχημα που θα ακολουθησεις.ειναι το βραχυ και το μακρυ.το βραχυ ξεκιναει την 2-3 μερα της περιοδου και το μακρυ την 21 μερα.αυτο εκανα κι εγω.ο γιατρος σου εχει δικια του κλινικη?αν ναι θα σου τα πει αναλυτικα.τωρα το οτι σου ειπε ν απας 21 μερα δεν καταλαβα.η θα σε ενημερωσει και θα ξεκινησεις την 21 μερα του επομενου μηνηα η θα ξεκινησεις 2-3 αυτου.τις ενεσεις θα τις κανεις μονη σου δεν ειναι τιποτα,γινονται με συριγγα ινσουλινης και δεν την καταλαβαινεις.οσο για την καταψυξη δεν μπορει να ξερει απο την αρχη ποσα θα κανεις.καταρχας θα πρεπεινα ξεκινησε με δοση αναλογη με το προβλημα σας.εμενα μου ειχε δωσει την μικροτερη και εκανα 13.πηρανε τα 11.γονημοποιηθηκαν τα 9,μου βαλανε τα 2 στο σταδιο της βλαστοκυστης και 5 καταφεραν να τα καταψυξουν.αυτο εγινε γιατι ειχα πολλα και μεγαλωνανε καλα.αν εχεις λιγα ωαρια συνηθως δεν το ρισκαρουν να πανε στην βλαστοκυστη γιατι πολλες φορες δεν φτανουν σαυτο το σταδιο οποτε στα βαζουν την 2-3.τωρα αν εχεις ασ πουμε 6 και σου βαλουν τα 2 και καταφερουν τα υπολοιπα να φτασουν 5-6 μερα καλο θα ειναι αλλα δεν το ξερουμε απο πριν.επισης δεν πρεπει να σου δωσει πολυ μεγαλη δοσαη γιατι θελει προσοχη μηπως παθεις υπερδιεγερση στις οωθηκες.να μην ανησυχεις ειτε πολλα ειτε λιγα η δουλεια θα γινει.με το καλο να ξεκινησεις.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ παντως για αυτα που μου εγραψες....εχω μπει σο νοημα...λοιπον ο γιατρος μου ειναι στο ικα εχει δικο του κεντρο μου ειπε να αω 22 του μηνος να δει αν εχουν ηρεμισει οι ωοθηκες μου και να μου πει ποτε θα αρχισουμε...οσο αφορα το θεμα με τα ωαρια θα δουμε πρωτα ποσα θα κανω και απο κει και περα τι θα μου πει και αυτος.....απλως θελω να ξερω ποσο καιρο κανουν τα φαρμακα να ερθουν?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ παντως για αυτα που μου εγραψες....εχω μπει σο νοημα...λοιπον ο γιατρος μου ειναι στο ικα εχει δικο του κεντρο μου ειπε να αω 22 του μηνος να δει αν εχουν ηρεμισει οι ωοθηκες μου και να μου πει ποτε θα αρχισουμε...οσο αφορα το θεμα με τα ωαρια θα δουμε πρωτα ποσα θα κανω και απο κει και περα τι θα μου πει και αυτος.....απλως θελω να ξερω ποσο καιρο κανουν τα φαρμακα να ερθουν?

τα φαρμακα τα παραγγελνεις στο ικα μετα που περνας επιτροπη.και ερχονται σε10-15 μερες.εγω ειχα καιρο μπροστα μου και δεν ειχα αγχος.αν ειναι να περασεις επιτροπη ρωτα τον γιατρο σου να αρχισεις απο τωρα.αν οχι ξερει αυτος γαι να σου ειπε να πας τοτε.αφου ειναι μεσα στο ιακ και εχει και δικο του κεντρο μηπως σου δωσει αυτος τα φαρμακα.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπωση να μου δωσει και χαπια αντι για ενεσεις? οταν εκανα σπερματεγχυση μυ εδωσε χαπια για να κανω πιο πολλα ωαρια....με τα χαπια εκανα 4....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπαρχει περιπωση να μου δωσει και χαπια αντι για ενεσεις? οταν εκανα σπερματεγχυση μυ εδωσε χαπια για να κανω πιο πολλα ωαρια....με τα χαπια εκανα 4....

αυτο δνε το ξερω γιατι δεν εκανα σπερματεγχυση ποτε.απο οσο ξερω απο ολλες τις κοπελες παντως ενεσεις κανουνε.καντου μια ερωτηση να σου πει ποτε εχει σκοπο να ξεκινησεις αλλα μαλλον κι εγω για τον αλλο μηνα το βλεπω.ισως να το κανει και για να ηρεμησει λιγο ο οργανισμος σου επειδη ειχες παρει και τωρα τα χαπια.μην σε στεναχωρει αυτο,ισως να ειναι και καλυτερα.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

ναι κοριτσακι μου θα πετυχει.μη φοβασαι τιποτα.

 

ευχαριστω πολυ για την συντομη απαντηση σου ειμαι μια ετσι και μια αλλιωσ πιστευω να το ξεπερασω και αυτο..

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsakia k apo do.....exo nea!!ksekinisa eneseis 05/04 k exthes piga sto giatro..emena to provlima einai sto oti den kano eukola oaria k koritsia o giatros paroligo na skisei ta ptuxia tou mazi mou!!na thimiso oti stin proti prospathia meta apo 2 mines pou ekana eneseis ekana 1 oario...tin deuteri pou ekana k spermategxinsi meta apo 1 k kati mina ekana 3 k tora meta apo 9 meres therapeia exo kanei 13!!!!!!!!!!!!!!!!aurio tha ksanapao na doume an exoun megalosei kiallo k deutera tha kano oolipsia!!!!!fovamai polu!!!!virgi irthe i ora na me korodepseis k su tora opos ekana ego me sena k tis eneseis!!!!!!koritsia voitheia!!!!peite mou logia parigoreias peite mou oti thelete arkei na me iremisete!!!!!k kserete ti den mporo stin oli fasi???apisteuto!den mporo ta skoufakia-papoutsakia xeirourgeiou k genika oti exei na kanei me xeirourgeio!fovamai pos den tha ksipniso!!!voitheiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Link to comment
Share on other sites

lekouli πολυ ευχαριστα τα νεα σου.ειμαι σιγουρη οτι θα πανε ολα καλα.δεν υπαρχει λογος να φοβασια δεν θα μπεις σε χειρουργειο και θα σου κανουν απλη μεθη γαι την οωληψια που θα κρατησει κανα τεταρτο.καλη επιτυχια σου ευχομαι.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsakia k apo do.....exo nea!!ksekinisa eneseis 05/04 k exthes piga sto giatro..emena to provlima einai sto oti den kano eukola oaria k koritsia o giatros paroligo na skisei ta ptuxia tou mazi mou!!na thimiso oti stin proti prospathia meta apo 2 mines pou ekana eneseis ekana 1 oario...tin deuteri pou ekana k spermategxinsi meta apo 1 k kati mina ekana 3 k tora meta apo 9 meres therapeia exo kanei 13!!!!!!!!!!!!!!!!aurio tha ksanapao na doume an exoun megalosei kiallo k deutera tha kano oolipsia!!!!!fovamai polu!!!!virgi irthe i ora na me korodepseis k su tora opos ekana ego me sena k tis eneseis!!!!!!koritsia voitheia!!!!peite mou logia parigoreias peite mou oti thelete arkei na me iremisete!!!!!k kserete ti den mporo stin oli fasi???apisteuto!den mporo ta skoufakia-papoutsakia xeirourgeiou k genika oti exei na kanei me xeirourgeio!fovamai pos den tha ksipniso!!!voitheiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

 

ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΟΥ

Άντε βρε με το καλό και στα δικά μας οι πρωτάρες!!!!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχουμε καλά μαντάτα.

Καλή σου επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα μπορω να προστεθω και εγω στην παρεα σασ?ξεκιναω και εγω ενεσεισ στισ 27/4 με το καλο απο την μερια μου δεν υπαρχει κανενα προβλημα αλλα υπαρχει απο το σπερμα του συζυγου υπαρχουν 300,000 σπερματοζωαρια με 1%φυσιολογικα και θα κανουμε μικρογονοιμοποιηση πιστευετε οτι θα πετυχει?σασ παρακαλω κοριτσια με τετοια εμπειρια να μου δωσουν τα φωτα τουσ..

 

 

Αγγελική μου ζάχαρη αγγελική μου μέλι Αγγελική γλυκό νερό που πίνουν οι αγγέλοι με ένα τόσο αγγελικό όνομα δεν υπάρχει περίπτωση να μην πετύχει γιατί εμείς που ανήκουμε στα υπογόνιμα ζευγάρια είναι στο χέρι μας να πιστέψουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε και όταν πραγματικά πιστέψουμε ο πελαργός θα χτυπήσει κ την δική μας πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μου ζάχαρη αγγελική μου μέλι Αγγελική γλυκό νερό που πίνουν οι αγγέλοι με ένα τόσο αγγελικό όνομα δεν υπάρχει περίπτωση να μην πετύχει γιατί εμείς που ανήκουμε στα υπογόνιμα ζευγάρια είναι στο χέρι μας να πιστέψουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε και όταν πραγματικά πιστέψουμε ο πελαργός θα χτυπήσει κ την δική μας πόρτα.

 

παναγια μου με τοσο γλυκα λογια ειναι δυνατον να μην ειμαι ευτυχισμενη..??:-PΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ μεσα απο την καρδια μου η αληθεια ειναι οτι απο την ωρα που πηρα τισ ενεσεισ ζω σε εναν διαφορετικο κοσμο λεσ και ειμαι εγκυοσ...ειμαι πολυ χαρουμενη και πολυ πιο αισιοδοξη...και παλι ευχαριστω..

 

υ.γ.λευκουλινι ολα θα πανε καλα θα το δεισ θα ειναι η τριτη και η καλυτερη..

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Αγγελική με το καλό να ξεκινήσεις κ να είσαι χαλαρή λες και δεν κάνεις την θεραπεία. Ξεκίνα με την σκέψη ότι είναι ο φυσιολογικός σου τρόπος για να μείνεις έγκυος, εγώ πάντως αυτό έχω βάλει στο μυαλό μου, πιστεύω ότι έχω περισσότερες πιθανότητες με την εξωσωματική παρά φυσιολογικά.

ΟΧΙ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...