Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπάρχουν απαγορευμένες τροφές?


lloullou

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!

 

είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και ήθελα να ρωτήσω εσάς τι σας απαγόρεψε ο γιατρός σας να τρώτε? εκτός από τα κλασσικά που όλες ξέρουμε (ωμά τυριά ή κρέατα π.χ.) υπάρχει κάτι άλλο που προσέχετε??

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα εμένα ο γιατρός μου (που είναι και λίγο ψείρας εδώ που τα λέμε..) μου είχα πει ένα μεγάλο ΟΧΙ σε...καφέ, αναψυκτικα, ζάχαρη, αλάτι, συκώτι και αλλαντικα!!!

Δεν το ακολούθησα αυστηρά το πρόγραμμά του αλλά προσπάθησα.....

Επίσης μου είχε απαγορεύσει κρέμες, βαφές και αποσμητικό!!! (άσχετο αλλά μου είχε κάνει εντύπωση..)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε ό,τι περιέχει ωμά αυγά (σως, μαγιονέζα, μους, παγωτό, κλπ), καλά πλυμένα λαχανικά, όχι ξιφία, τόνο σε μικρή ποσότητα. Γενικά προσοχή στα θαλασσινά. Εγώ προσεχα πάρα πολύ το φαγητό απ΄έξω, ποτέ δεν έτρωγα ωμές σαλάτες και σως. Γενικά τα πολύ λιπαρά, τσιγαριστά κλπ να τα αποφεύγεις.Καλή εγκυμοσύνη!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

συκωτι δεν κανει και φαγητο απο εξω(κυριως απο μαγαζια που δεν ξερεις την ποιοτητα.ωμο ψαρι(και γενικως ο,τι δεν ειναι καλοψημενο)και φυσικα οχι μυδια και τιποτα περιεργα μανιταρια.η γιατρος μου μου ειχε πει οτι οι ελιες κανουν πολυ καλο στο μωρο.ομως σε περιπτωση που εχεις πιεση,πρεπει να τις ξαλμυριζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΑΦΡΑΝ. ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ. ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ.

ΚΑΛΗ ΚΑΛΗ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ :P:p:p:p:p:p

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τα απαγορευμενα ο δικος μου γιατρος μου ειπε ολα με μετρο!!!

...κ γλυκα τρωω, κ αλμυρα, κ ντεκαφεινε κ αναψυκτικα πινω κ απ ολα....Τα τρανταχτα κ μεγαλα ΟΧΙ κατι μου κανουν....δεν μπορω να χαρω βρε παιδι μου;;;;!!!:)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Μόλις χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος στα τέλη της 5ης εβδομάδας και επειδή δεν το είχα καταλάβει όλο αυτόν τον καιρό έτρωγα όλα τα απογορευμένα.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα;;;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

όχι, μην αγχώνεσαι γιαυτο! όλες πριν μείνουμε έγκυες κάναμε διάφορα, αφού δεν το ξέραμε! και μεθύσια, και ξενύχτια, και κούραση και ο,τι θες! κι εμένα ο γιατρός μου δεν είναι υπερβολικός πάντως. μου είπε δεν πειράζει λίγο κρασάκι ή καμια μπυρίτσα, όπως επίσης και τα γλυκά ή τα αλμυρά, απλά να παρακολουθώ το βάρος μου για να μην ξεφύγω...λογικό..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Μόλις χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος στα τέλη της 5ης εβδομάδας και επειδή δεν το είχα καταλάβει όλο αυτόν τον καιρό έτρωγα όλα τα απογορευμένα.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα;;;

 

ερη μου χαρηκα πολυ..μπραβο...να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη και ενα υγειεστατο μωρακι...μπραβο....μην αγχωνεσαι δεν νομιζω να πειραζει...τοση καταχρηση εκανες πια....φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλο τα φαγητά που πρέπει να προσέχουμε για να μην παχύνουμε (γλυκά, αναψυκτικά) και άλλο τα φαγητά που πρέπει να αποφεύγουμε γιατί μπορεί να μας κανουν κακό.

Πχ

- μη παστεριωμένα γαλακτοκομικά, μαλακά τυριά, αλλαντικά, καπνιστά θαλασσινά μπορεί να προκαλέσουν λιστερίωση (δε θελω να αναφερθώ στο τι μπορείς να παθεις, δε θελω ούτε να το σκέφτομαι -οποιος θέλει να μάθει, μια αναζητηση στο google θα βγάλει πολλά αποτελεσματα).

- Μεγάλα ψάρια όπως ξιφίας, τόνος σε κονσέρβα, σολομός, γαρίδες μπορεί να περιέχουν υψηλά επίπεδα ψευδαργύρου και μεθυλαργύρου (επίσης πολύ-πολύ επικίνδυνες ουσίες για το έμβρυο).

- Οστρακοειδή, σούσι, συκώτι ,κρεατικά/πουλερικά που δεν είναι καλά μαγειρεμένα μπορεί να περιέχουν βακτήρια και ιούς.

- Για το αλκοολ όλες ξέρουμε ότι επηρεάζει κάθε κύτταρο του εμβρύου, δεν αναφέρεται πουθενά ασφαλής ποσότητα κατανάλωσης αλκοολ κατά την εγκυμοσύνη. Ναι μεν λέμε ένα ποτηράκι μια στο τόσο δεν πειράζει, αυτό όμως δεν είναι επιστημονικά επιβεβαιωμένο.

 

Επίσης για τα βότανα δεν υπάρχουν αρκετες μελέτες που να επιβεβαιώνουν ότι είναι ασφαλής η κατανάλωσή τους στην εγκυμοσύνη.

 

Αποφεύγουμε να τρώμε απ' έξω φαγητά που δεν είναι καλά μαγειρεμένα και ωμά λαχανικά (γιατί δε μπορούμε να είμαστε σίγουρες ότι είναι καλά πλυμένα). Είναι αρκετά τα "μη", δε λέω, αλλά εντάξει, 9 μήνες είναι θα περάσουν και ποιος διακινδυνεύει να συμβεί κάτι, ενώ θα μπορούσε τόσο απλά να το αποφύγει? Γνώμη μου βεβαίως βεβαίως, καθε εγκυούλα αποφασίζει για τον εαυτό της.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο γιατρός μου είπε οτι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φάω κουκιά... ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. γιατί μπορεί εμείς να μην έχουμε πρόβλημα αλλα στο μωρό να λείπει κάποιο ένζημο και το αποτέλεσμα να είναι οδυνηρό.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΣΑΦΡΑΝ. ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ. ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ.

ΚΑΛΗ ΚΑΛΗ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ :P:p:p:p:p:p

 

Αναφερεται σε καποια αρθρα οτι προκαλει εκτρωση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emena me to kalhmera sas mou ekopse alkool,anapsiktika eidika koka kola, gluka me polu metro, thganita episis me metro ,sikoti apagoreuetai,wma kreata psaria kai 8alassina kai polu kala plummena laxanika kai frouta.episis kremes pou periexoun vitamini a dhladh retinolh, kremes adunatismatos pou exoun mesa kafeinh kai aloifes gia thn akmh oute na tis plhsiasw! gai vafes malliwn kai meta to prwto trimhno e

htan pio malakos alla oxi pws sumfwnouse!

ayta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια είδα που στις περισσότερες σας απαγόρεψαν το συκώτι και σίγουρα θα εχουν λόγο οι γιατροί που το λένε, αλλά αν είναι καλά μαγειρεμένο όπως και όλα τα κρεατικά φυσικά γιατί να απαγορεύεται; Ρωτάω γιατί ήταν ένα φαγητό που το είχα συχνά στη διατροφή λόγω χαμηλού σιδήρου. Θα μου πείτε θα πάρω συμπληρώματα αλλά μου'χει μείνει η απορία...:rolleyes: Προς το παρόν παίρνω μόνο φυλλικό (είμαι στην 3η βδομάδα) και δεν ξέρω αν καλύπτομαι για το σίδηρο και τη φερριτίνη...Δεν είναι πιο αυξημένες τώρα οι αναγκες; Και έχω επισημανει στη γιατρό μου ότι είχα χαμηλό σίδηρο...

Link to comment
Share on other sites

Το συκώτι απαγορεύεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

γιατί

είναι πλούσιο σε βιταμίνη Α η οποία μπορεί να προκαλέσει και τερατογένεση!!!

 

Δείτε επίσης και αυτό:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1510341#post1510341

Link to comment
Share on other sites

Το συκώτι απαγορεύεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

γιατί

είναι πλούσιο σε βιταμίνη Α η οποία μπορεί να προκαλέσει και τερατογένεση!!!

 

Δείτε επίσης και αυτό:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1510341#post1510341

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ, δεν το ήξερα (όπως και πολλά άλλα...). Καλά που έχω κι εσάς! Με βλέπω τελικά να αλλάζω γιατρό μ'αυτά και μ'αυτά!:?

Link to comment
Share on other sites

Για οσες ενδιαφερονται να εχουν απαγορευμενες και επιτρεπομενες τροφες συγκεντρωμενες σε ενα πινακακι (αν και ολες λιγο -πολυ γνωριζουμε τι επιτρεπεται και τι οχι)...

http://www.foodauthority.nsw.gov.au/_Documents/consumer_pdf/pregnancy_table.pdf

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Για οσες ενδιαφερονται να εχουν απαγορευμενες και επιτρεπομενες τροφες συγκεντρωμενες σε ενα πινακακι (αν και ολες λιγο -πολυ γνωριζουμε τι επιτρεπεται και τι οχι)...

http://www.foodauthority.nsw.gov.au/_Documents/consumer_pdf/pregnancy_table.pdf

 

ρε συ ellain....με τσακισες με αυτη τη λιστα!!μεχρι και τη φετα εχει μεσα!!!!!ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΩ ΦΕΤΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΛΥΣΣΑΞΩ!!!!:shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ellain....με τσακισες με αυτη τη λιστα!!μεχρι και τη φετα εχει μεσα!!!!!ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΩ ΦΕΤΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΛΥΣΣΑΞΩ!!!!:shock::shock::shock::shock:

 

 

τυριά όπως η φέτα ή η ricotta απαγορεύονται όταν είναι από μη παστεριωμένο γάλα, δηλαδή μόνο από καμιά στάνη σε κανένα χωριό, όλα τα συσκευασμένα τυριά είναι πλέον από παστεριωμένο γάλα δηλαδή εντελώς ακίνδυνα!!!! οπότε αποφεύγουμε "σπιτικά" τυράκια και σπιτικές μαγιονέζες του εμπορίου δεν έχουν πρόβλημα αν δεν είσαι σίγουρη για κάποιο προιόν απλά κοίτα την ετικέτα παντού λέει από παστεριωμένο γάλα ή αβγά κτλ.... οπότε βουρ ελεύθερα!!!!!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...