Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θρησκεία και σχολείο: To μάθημα των θρησκευτικών


Παρακολούθηση του μαθήματος των Θρησκευτικών  

556

  1. 1. Παρακολούθηση του μαθήματος των Θρησκευτικών

    • Ναι θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά και μου φαίνεται απαράδεκτο / καθόλου καλό που κάποιοι δεν θελουν το παιδί τους να παρακολουθήσει αυτό το μάθημα
      164
    • Ναι θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά κ δεν έχω πρόβλημα/αδιαφορώ αν κάποιος άλλος δεν θέλει να στέλνει το παιδί του
      441
    • Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό, θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα αλλά τα παρακολουθεί παρόλα αυτά/ ντρέπομαι ζητήσω να μη συμμετέχει
      75
    • Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα και ζήτησα/θα ζητήσω να μην συμμετέχει
      59
    • Δεν θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα, αλλά ντρέπομαι ζητήσω να μη συμμετέχει
      63
    • Δεν θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα και ζήτησα/θα ζητήσω να μην συμμετέχει
      303


Recommended Posts

Με αφορμή αυτό το θέμα,

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48636

 

 

το οποίο ανέδειξε για άλλη μια φορά το λεπτό θέμα της θρησκείας,

και της έντονης διαφοράς που υπάρχει στο τι πιστεύουν οι γονείς,

 

οι μέν δεν επιθυμούν την εμπλοκή της εκκλησίας,

οι δέ δεν ενοχλούνται,

ενώ άλλοι την επικροτούν και την επιθυμούν.

 

Υπάρχουν σχετικοί νόμοι οι οποίοι περιορίζουν την εμπλοκή της Εκκλησίας στα σχολεία,

 

ενώ υπάρχει νόμος η διανομή εντύπων σε σχολεία απαγορεύεται από το νόμο εφόσον το υλικό που διανέμεται δεν έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας:

 

Εγκύκλιος Γ1/1459/09-12-1993 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

 

Κυκλοφορία βιβλίων, περιοδικών και εντύπων στα σχολεία

Με αφορμή ερωτήματα αλλά και καταγγελίες που φθάνουν καθημερινά στο ΥΠ.Ε.Π.Θ., σχετικά με την κυκλοφορία βιβλίων, περιοδικών και εντύπων στο χώρο των σχολείων , σας κάνουμε γνωστά τα ακόλουθα:

1. Δεν επιτρέπεται η σύσταση ή με οποιοδήποτε τρόπο διάθεση από τους εκπαιδευτικούς για λογαριασμό τους ή για λογαριασμό άλλων, βοηθητικών βιβλίων, περιοδικών, εντύπων κ.λ.π. Ως χώρος του σχολείου νοείται όχι μόνο αυτός του κτιρίου αλλά και του προαυλίου και των εισόδων αυτού.

2. Οι διάφορες θετικές απαντήσεις που δίνονται από το ΥΠ.Ε.Π.Θ. σε συγγραφείς βιβλίων ή άλλων εντύπων, αφορούν την απόφαση της αρμόδιας επιτροπής να συμπεριλάβει το βιβλίο του στον κατάλογο για τις βιβλιοθήκες των σχολείων σύμφωνα με το άρθρο 43 του νόμου 1566/85 και δεν είναι έγκριση κυκλοφορίας και διάθεσής τους.

3. Απαγορεύεται η είσοδος ιδιωτών στο χώρο του σχολείου για τη σύσταση, πώληση, δωρεάν διανομή ή και για διαφήμιση κάθε είδους εντύπου. 4. Κάθε άλλη διάταξη που αντίκειται σ` αυτά που καθορίζονται παραπάνω καταργείται. 5. Της παρούσας να λάβουν γνώση ενυπογράφως όλοι οι εκπαιδευτικοί.

 

 

(σσ. επιτρέπεται το μοιρασμα φυλλαδίων με υλικό πχ παραστάσεις που εχει εγκριθεί απο το ΥΠΕΠΘ)

 

 

Το μοίρασμα φυλλαδίων απο δασκάλους ή συλλόγους γονέων,

με διάφορα θέματα,

είναι ένας τρόπος προσέγγισης των παιδιών με κάποιους φορείς.

 

 

Θέλετε το παιδί σας να έχει επαφή με τις θρησκείες μέσω του σχολείου?

 

 

 

Μάθημα θρησκευτικών

 

Πολλοί γονείς αισθάνονται ότι θα βρεθούν στο στόχαστρο εάν ζητήσουν να μην συμμετέχει το παιδί τους στον εκκλησιασμό ή στο μάθημα των θρησκευτικών, παρόλο που στην πραγματικότητα δεν το επιθυμούν.

 

 

Ναι θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά και μου φαίνεται απαράδεκτο / καθόλου καλό που κάποιοι δεν θελουν το παιδί τους να παρακολουθήσει αυτό το μάθημα

Ναι θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά κ δεν έχω πρόβλημα/αδιαφορώ αν κάποιος άλλος δεν θέλει να στέλνει το παιδί του

Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό αλλά τα παρακολουθεί παρόλα αυτά/ ντρέπομαι ζητήσω να μη συμμετέχει

Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό και ζήτησα/θα ζητήσω να μην συμμετέχει

Δεν θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά αλλά ντρέπομαι ζητήσω να μη συμμετέχει

Δεν θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά και ζήτησα/θα ζητήσω να μην συμμετέχει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το θέμα θα μείνει κλειδωμένο για κάποιο διάστημα μέχρι να συγκεντρωθεί αριθμός ψήφων,

 

Όταν συμπληρωθούν 150-200 ψήφοι το θέμα θα ανοίξει έτσι ώστε να μπορεί να γίνει συζήτηση επι του αποτελέσματος της ψηφοφορίας.

Όσο περισσότεροι ψήφοι τόσο πιο έγκυρο θα είναι το αποτέλεσμα, προωθήστε το θέμα για αυτό το σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

χμ.. το θέμα δεν είναι κλειδωμένο και καλό θα είναι να μην βλέπεις τα αποτελέσματα εάν δεν έχεις ψηφήσει πρώτα.

 

Καλή πρωτοβουλία.

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρέμβαση, μία διευκρίνιση/ενημέρωση προς εμένα:

Αναφέρεστε στην περίπτωση που το μάθημα των θρησκευτικών θα είναι κάτι σαν κατ’ επιλογή μάθημα?

Αναφέρεστε στο δημοτικό ή στο γυμνάσιο-λύκειο?

Επίσης, μήπως πρέπει να μπει και η επιλογή:

Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό αλλά εφόσον εντάσσεται ως υποχρεωτικό, δεν έχω πρόβλημα να το παρακολουθεί.

(ή δεν είναι υποχρεωτικό πια)

υ.γ. δεν έχω πλήρη ενημέρωση γιατί τα μικρά μου ακόμα δεν πάνε σχολείο

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιλάμε για τη σημερινή μορφή του μαθήματος.

Υπάρχει δηλαδή σε όλες τις τάξεις από το δημοτικό έως και το λύκειο. Είναι υποχρεωτικό πλην εξαιρέσεων που τις ζητούν οι ίδιοι οι γονείς.

 

Υποθέτω πως με βάση αυτά τα δεδομένα αναζητούνται απαντήσεις.

 

Συζητιέται απ' ότι άκουσα να γίνει μάθημα επιλογής, αλλά ακόμα δεν έχω μάθει κάτι επισήμως.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα.

Καθε γονιος πλεον εχει δικαιωμα με απλη υπευθυνη δηλωση να εξαιρεση το παιδι του απο το μαθημα των θρησκευτικών χωρις να δηλωνει για ποιον τον λόγο.

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=31.07.2008,id=20267392

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συζητιέται απ' ότι άκουσα να γίνει μάθημα επιλογής, αλλά ακόμα δεν έχω μάθει κάτι επισήμως.

 

η πιο απλή και κατά τη γνώμη μου αυτονόητη λύση.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν τα παιδιά μας να ξέρουν τα βασικά για την θρησκεία μας, χωρίς να τους τρελαίνουν με ένα σωρό λεπτομέρειες της εκκλησίας.

Εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου να μου αρέσουν πολύ τα θρησκευτικά όσο όμως ήταν μόνο το ιστορικό τους μέρος.Κατα την γνώμη μου τα υπόλοιπα θα πρέπει να είναι για αυτούς που θέλουν να ακολουθήσουν το κλάδο της θεολογίας!

Επίσης, επειδή έχω μεγαλώσει με γονείς που ο ένας είναι ορθόδοξος και ο άλλος καθολικός, καλό θα ήταν να μην φανατίζουν τα παιδιά στα σχολεία! Υπήρξαν παιδιά που με ρωτούσαν αν είμαι χριστιανή!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον η θρησκεια μας αποτελει βασικο κοματι της ιστοριας του εθνους καλο ειναι να διδασκεται στα σχολεια.θελω το παιδι μου να μαθει και αν δεν θελι καποιος γονιως ας ζηταει εξαιρεση.δεν θελω ομως να αφαιρεθει σαν μαθημα

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτάχτε ...... αν καταλήξουμε πως δεν μας χρειάζονται τα θρησκευτικά στο σχολείο , μπορεί να καταλήξουμε να αλλάξουμε και την γλώσσα μας. Τα αγγλικά μια χαρά είναι και τα μιλάνε όλοι.:rolleyes:

Η επίσημη θρησκεία του κράτους και μάλιστα αυτή που βρίσκεται σε συντριπτική πληοψηφία πρέπει να διδάσκεται . Όμως στην εποχή που ζούμε ο καθένας έχει και το δικαίωμα να έχει και τα δυο αυτιά ανοιχτά ( ο βγαινάκης και ο μπαινάκης).

Το σχολείο εκτός από την προετοιμασία για τα ΑΕΙ έχει και άλλο σκοπό ...εθνικό.

Αν για κάποιους από εμάς το εθνικό δεν λέει τίποτα , τότε και η θρησκεία είναι για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

(Συγνώμη για τα απανωτά ποστ). Κακώς συνδέετε την εμπλοκή της Εκκλησίας στο σχολείο με το μάθημα των θρησκευτικών. Θα μπορούσε κάποιος από τους διαχειριστές να εξηγήσει αυτή τη σύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτουμε ότι οι γονείς θα ψηφίσουν γνωρίζοντας το περιεχόμενο του μαθήματος των θρησκευτικών;
Γιατί γνωρίζουμε το περιεχόμενο όλων των άλλων μαθημάτων????
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κληθήκαμε να ψηφίσουμε όμως για τα άλλα μαθήματα!
Μπορεί να μην κληθήκαμε , αλλά το σχολείο είναι ένα.

Και για να ξεφύγουμε από το παιχνίδι των λέξεων..................... με την ερώτηση σου για το αν γνωρίζουμε όλοι για το τι διδάσκεται στα θρησκευτικά , θα πρέπει να απαντήσουν μόνο όσοι διαβάζουν αγκαλιά με το παιδί τους. Για παράδειγμα εμείς που τα διδαχθήκαμε σε ανύποπτο χρόνο :mrgreen: δεν μετράει η γνώμη μας??

Και στην τελική τι σημασία έχει αν το βιβλίο ήταν διαφορετικό τότε και άλλο τώρα. Για την θρησκεία θα μιλά ( τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα ).

Αυτά κατάλαβα και σε αυτά απάντησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε ...... αν καταλήξουμε πως δεν μας χρειάζονται τα θρησκευτικά στο σχολείο , μπορεί να καταλήξουμε να αλλάξουμε και την γλώσσα μας. Τα αγγλικά μια χαρά είναι και τα μιλάνε όλοι.:rolleyes:

Η επίσημη θρησκεία του κράτους και μάλιστα αυτή που βρίσκεται σε συντριπτική πληοψηφία πρέπει να διδάσκεται . Όμως στην εποχή που ζούμε ο καθένας έχει και το δικαίωμα να έχει και τα δυο αυτιά ανοιχτά ( ο βγαινάκης και ο μπαινάκης).

Το σχολείο εκτός από την προετοιμασία για τα ΑΕΙ έχει και άλλο σκοπό ...εθνικό.

Αν για κάποιους από εμάς το εθνικό δεν λέει τίποτα , τότε και η θρησκεία είναι για πέταμα.

 

Με κάλυψες απόλυτα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλώς εννοώ ότι ο τρόπος διδασκαλίας, η κατάρτιση των νέων θεολόγων, ο τρόπος προσέγγισης των παιδιών, καθώς και τα ίδια τα βιβλία έχουν αλλάξει πάρα πολύ και αμφιβάλλω αν θα ψηφίσουμε αφήνοντας στην άκρη τις προσωπικές μας εμπειρίες από το μάθημα αυτό. Εν πάσει περιπτώσει, ψηφίζουμε ως γονείς ή ως τέως μαθητές;

Link to comment
Share on other sites

..... ψηφίζουμε ως γονείς ή ως τέως μαθητές;

:lol: :lol: :lol:

Η πιο σωστή τοποθέτηση!:lol:

 

Σοβαρά πάντως, νομίζω πως αυτά τα δύο δεν μπορούν να διαχωριστούν (γονείς και τέως μαθητές). Στην πράξη οι κινήσεις μας και οι απφάσεις μας καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό από τα βιώματά μας. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα μείνει κλειδωμένο για κάποιο διάστημα μέχρι να συγκεντρωθεί αριθμός ψήφων,

 

Όταν συμπληρωθούν 150-200 ψήφοι το θέμα θα ανοίξει έτσι ώστε να μπορεί να γίνει συζήτηση επι του αποτελέσματος της ψηφοφορίας.

Όσο περισσότεροι ψήφοι τόσο πιο έγκυρο θα είναι το αποτέλεσμα, προωθήστε το θέμα για αυτό το σκοπό.

 

Pardon για την διόρθωση... όσες περισσότερες ψήφοι

Άσχετο αλλά και σχετικό ;)

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Θέλω το παιδί μου να διδαχτεί θρησκευτικά. Ειδικά στο Δημοτικό που τα μαθηματα είναι ιστοριούλες από τη ζωή των παιδιών.

Νομίζω ότι πρέπει τα παιδιά να "ακούνε" πληροφορίες για όλα τα θέματα ώστε στο τέλος να διαμορφώσουν άποψη και να επιλέξουν αυτό που τα αντιπροσωπεύει...

Link to comment
Share on other sites

μακάρι Akamatra μου να ήταν έτσι, θα συμφωνούσα μαζί σου.

 

για την σύνδεση πατρίδας και θρησκείας η οποία αναφέρθηκε σε κάποιες δημοσιεύσεις,

προσωπικά για μένα λέω τα εξής

Την αγάπη για τους αλλήλους και τον σεβασμό για την μισή πατρίδα μου δεν μου την δίδαξαν η θρησκεία ή το μάθημα των θρησκευτικών,

αλλά τα άτομα που με επηρέασαν με την προσωπικότητα και τις ιδέες τους.

Σαν μισή Γερμανίδα μισή Ελληνίδα,

το ότι δεν έχω μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον άρρηκτα συνεδεμένο με την ορθόδοξη θρησκεία, τα πιστεύω και τα έθιμά της, αλλά σε ένα ενδιάμεσο περιβάλλον,

(η μητέρα μου είναι ευαγγελιστρια χριστιανή, )

 

δεν με κάνει να αγαπάω και να σέβομαι την μισή πατρίδα μου λιγότερο ή περισσότερο,

 

και πιστεύω ότι

η πεποίθηση ότι η θρησκεία σε κάνει να αγαπάς την πατρίδα σου είναι αποτέλεσμα πολλών ετών επανάληψης αυτής της θεωρίας απο όσους την ξεκινούν.

 

Δεν θα αγαπούσα την μισή πατρίδα μου λιγότερο,

εάν δεν μου έλεγαν τις συγκινητικές ιστορίες περί κρυφών σχολειών ή τις ιστορίες για τον θεό, ή τον εκκλησιασμό.

Ναι υπάρχει η ιστορία. δεν ξέρω αν γίνεται ήδη αλλά γιατι να μην διδάσκεται λοιπόν αυτή η συσχέτιση στο μάθημα της ιστορίας, και στα θρησκευτικά να διδάσκονται όλες η θρησκείες ανά το κόσμο και η διαφορετικότητα και τα κοινά τους ?

 

Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι το μάθημα μιας θρησκείας μέσω των θρησκευτικών, που σε κάνει να σέβεσαι την πατρίδα σου.

Δηλαδή επειδή δεν μου δίδαξε κανείς την ιστορία την θρησκευτική των Γερμανών δεν θα αγαπάω και την πατρίδα μου την Γερμανία?? Τι δεν έχει εκκλησίες εκεί με τις οποίες μπορεί να συνδεθεί ο πατριωτισμός μου?

Το ίδιο ισχύει για όλες τις άλλες χώρες και εθνικότητες...

 

Ελληνικό Δημόσιο δημοτικό πήγα, και θυμάμαι καλά ότι αυτά που μάθαινα, δεν ήταν ενημερωτικά όσον αφορά του ότι δεν μου έδειχναν ότι σε όλο το κόσμο οι άνθρωποι πιστευουν σε διάφορους θεούς,

πως τους επηρεάζει κτλ. και ότι σε κάθε γωνιά του κόσμου οι άνθρωποι έχουν την ίδια ανάγκη αλλά βρίσκουν άλλο τρόπο να τον ικανοποιήσουν. (δηλ αλλο τρόπο να έρθουν πιο κοντά σε αυτό που λέμε Θεός)

Αυτά τα άκουσα μόνο όταν πήγα στο Λύκειο, όταν ήδη είχα βαρεθεί να ακούω τα ίδια χωρίς να μου δίνεται ευκαιρία να κρίνω, να επιλέξω, ή να καταλάβω, οπότε η εικόνα μου για την θρησκεία ήταν ότι είναι κάτι στο οποίο προσπαθούν να με πείσουν, χωρίς εγώ να είμαι πεπεισμένη.

 

Για αυτό το λόγο το παιδί μου θα προτιμήσω να το καθοδηγήσω εγώ στο πώς θα ανακαλύψει τις θρησκείες, θα πάω μαζί του σε πολλές εκκλησίες

και καλύτερα στο σχολείο να κάνει κάτι άλλο το οποίο εγώ δε μπορώ να του προσφέρω μέσω κάποιου άλλου μαθήματος.

 

...την επίσκεψη σε πολλές εκκλησίες και συνομιλία με άλλους πνευματικούς, αυτό φαντάζομαι ότι μπορεί να ακούγεται σαν προδοσία, σε κάποιους που έζησαν παλαιότερα,

και το καταλαβαίνω, αλλά η πραγματικότητα έιναι ότι τώρα έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια...

 

Όσο και να ήταν απαραίτητο κάποτε, να λειτουργήσουν όλα όπως ήταν τότε, για να επιζήσει ο ελληνισμός ή η Ελλάδα γενικά,

τώρα πια είναι ένα κομμάτι της ιστορίας του παρελθόντος..,

 

,... η σημερινή ιστορία (βλέπε βατοπέδι, βλέπε παιδεραστές παπάδες) με την τεράστια περιουσία της εκκλησίας να υπάρχει τη στιγμή που οι Ελληνες ή οι μετανάστες οι άνθρωποι γενικά ζούν σε εξαθλιωτικές καταστάσεις, χωριά χωρίς σχολεία, σχολεία χωρίς εξοπλισμό?

 

μας διδάσκει ότι οι συνθήκες που υπήρχαν τότε,

δεν είναι πια οι ίδιες!.

 

για παράδειγμα, ο εξοπλισμός των σχολείων, οι βιβλιοθήκες, τα εργαλεία, είναι κάτι βασικό, εντελώς βασικό, για να μπορέσουν να λειτουργήσουν οι δάσκαλοι στο μέγιστο.

Πώς μπορεί να μαθαίνει κάποιος σε ένα παιδάκι την ιστορία του κρυφού σχολιού, χωρίς να σχολιάσει ότι ναι αυτό είχε συμβεί τότε, που άνθρωποι θυσιάστηκαν, και τους ένοιαζε τα παιδιά να έχουν την ευκαιρία να μορφωθούν και να διαπρέψουν...

Αν τους νοιάζει λοιπόν τώρα και αυτή η εικόνα αντικατοπτρίζει την σημερινή εικόνα της εκκλησίας,,

τότε θα χρειαστεί να μου δείξουν, ότι έτσι είναι ακόμα, σήμερα.

Να μου δείξουν, ότι ναι νοιάζονται, και ναι τότε θα θέλω και εγώ να ακούσει το παιδί μου αυτές τις ιστορίες, και να πάει στον παπά της ενορίας και και και. Ναι θα ήθελα να του μιλήσω, να τον στηρίξω, αλλά όταν βλέπω τα νούμερα και τα στοιχεία,

όλη αυτή η όρεξή μου, μαραίνεται.

 

Βλέπω αντί την καλή του πίστη, την πιο συνολική εικόνα.

 

Τα παιδιά που αντί να τους δίνονται ΟΛΕΣ οι δυνατότητες και ο πλούτος της γνώσης που μπορεί να τους μεταδοθεί,

όσος μεταδίδεται και σε παιδιά άλλων ευρωπαικών χωρών, όπου τα παιδιά αυτά μπορούν να λειτουργήσουν κ να διαπρέψουν

χωρίς φροντιστήρια, χωρίς αποστήθιση, (την οποία ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ δεν μπορεί ένα 50% των παιδιών να καταφέρει επειδή πολύ απλά η βιολογία του εγκεφάλου τους είναι τέτοια που δεν επιτρέπει την απομνημόνευση τέτοιου όγκου κειμένων)

Αντιθέτως πασχίζουν ακόμα και αυτό το υπόλοιπο του 50% να αποστηθίζει και νιωθει αποτυχημένο που δεν τα καταφέρνει σε ένα σύστημα που εκ των πραγμάτων θα το στείλει στην αποτυχία.

Και του μαθαίνουν ότι πρέπει να το δεχτεί σαν στόχο και να το καταφέρει κιόλας όπως και να έχει!

Παθαίνει κατάθλιψη, στρέφεται στα ναρκωτικά ή δέχεται απλώς να εργαστεί σε μια δουλειά στην οποία δεν θα μπορέσει να εξελιχθεί, δεν έχει μάθει να έχει κρίση /να επιλέγει, γιατί δεν φάινεται να υπάρχει αυτό σαν στόχος στο Ελληνικό παιδαγωγικό σύστημα.

Μπορεί να είναι τυχερό και οι γονείς να του πληρώσουν κάποια άλλη ιδιωτική σχολή

Και μετά αν βγεί ένας απο τους 1000000 , είτε απο ιδιωτικό είτε δημόσιο πανεπιστήμιο και είναι επιτυχημένος και διαπρέψει λέμε ότι να το Ελληνικό πνεύμα, μπορεί να τα καταφέρει όλα αν το θέλει.

(και οι υπόλοιποι δεν έχουν μάθει κάτι που πραγματικά να τους ενδιαφέρει ενω υπάρχουν ΤΟΣΕΣ δυνατοτητες και επαγγέλματα).

 

Άσε που ακόμα και αν περάσεις σε πανεπιστήμιο, με το σύστημα που ήμουν εγώ, θα πηγαίνα τυχαία σε κάποια σχολή ανάλογα με τα μόρια.

 

Μια φόρμουλα αλγόριθμου ή κάποια φόρμουλα, θα μου έλεγε τι θα κάνω την υπόλοιπη ζωή μου! ένα τυχαίο πράγμα!

 

και έτσι πολλές παιδαγωγοί πήγαν στο παιδαγωγικό, χωρίς πριν να το είχαν καλοσκεφτεί, αλλά ηταν μια επιλογή βολική ή τέλοςπ άντων κάθε κοπέλα μπορεί να την κάνει. (ΈΤΣΙ τους έκανε το σύστημα να σκεφτούν)

 

Είναι όμως δυνατόν, να αφήνεις την ζωή σου στα χέρια μιας φόρμουλας αριθμών? Ναι! αυτό προστάζει /πρόσταζε το κράτος!

 

Μία θρησκεία που έχει το νοιάξιμο για το παιδί και την παιδεία που είχε η ορθοδοξία όπως παρουσιάζεται να το είχε στο παρελθόν,

όλα αυτά δεν θα τα επέτρεπε.

 

Με τα χρήματα όλα που διαθέτει, όλα θα μπορούσαν να αλλάξουν στο άψε σβήσε, πολλά παιδιά να γίνουν ευτυχισμένα, είτε επειδή θα αποκτούσαν πρόσβαση σε σχολεία, κ τα υπάρχον σχολεία τους θα γινόντουσαν πραγματικά κέντρα γνώσης,

 

και όχι ΑΠΟγνωσης....

 

ΑΠΟγνωση. ..

 

και ναι στην απόγνωση στρεφόμαστε συνήθως στον θεό, στην θρησκεία,

αλλά στην προκειμένη περίπτωση η θρησκεία θα μπορούσε να δώσει την λύση! Γιατί δεν την δίνει? Τι την εμποδίζει?...??

 

Όποιος θέλει το παιδί του να ακούσει την ιστορία της Ελληνικής ορθοδοξίας, όπως διδάσκεται στο δημοτικό αυτή τη στιγμή, δεν έχει αυτό το ερώτημα? Το ζητάει να του απαντηθεί?

Απο την στιγμή που η ίδια η εκκλησία θέλει να τοποθετεί τον εαυτό της μέσα στα δρώμενα, μέσα στα σχολεία, δεν οφείλει να δώσει μια απάντηση?

για την κατάσταση μέσα στα σχολεία!!

 

Φοβάμαι ότι εάν ανοίγαμε τέτοια ψηφοφορία, θα ακουγόταν προκλητικό! (Η κατάσταση είναι η εξής,. και η βοήθεια της εκκλησίας θα ήταν καταλυτική Γιατί δεν υπάρχει ?..ζητάτε απο τους πνευματικούς σας να σας απαντηθεί αυτό το ερώτημα? ναι , ντρέπομαι, φοβάμαι, δεν αισθάνομαι οτι μπορώ να ρωτήσω, όχι δεν θέλω)

Όμως εγώ τουλ. δεν θα το εννοούσα με κάποιο τρόπο άσχημο.....

Ποιός θα το θέσει αυτό το ερώτημα στην ηγεσία της ορθόδοξης εκκλησίας του κράτους?

 

και πώς μου φαίνεται ότι αυτή η μορφή διαπαιδαγώγησης/μάθησης είναι πιο κοντά σε οποιαδήποτε θρησκεία και ΘΕΟ στο κόσμο, χωρίς να χρειάζεται κάποιος να την διδάξει σε ξεχωριστό μάθημα!!:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=30512

 

Δεν ξέρω πως είναι στην πραγματικότητα αυτό το σύστημα, αλλά απο αυτά που διαβάζω, αυτό αισθάνομαι! :cry::roll::cry::cry::cry: και όλα αυτά με κάνουν να έχω την άποψη ότι όσο τα πράγματα είναι έτσι, τόσο εγώ δεν θέλω να έχω κανένα πάρε δώσε με την αρμόδια εκκλησία αυτού του κράτους, όποια και να είναι..:cry:

Ελπίζω να μην προσβάλλω κανέναν με αυτά που γράφω, και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη - αλλά αυτή είναι για μένα η πραγματικότητα σύμφωνα με τα όσα έχω ζήσει. και είναι αρκετά λυπηρή!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

κα Στυλιανάκη, εξακολουθείτε να συνδέετε την Εκκλησία με το μάθημα, κάτι που είναι τελείως άτοπο. Παιδεραστές λειτουργοί υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες, αυτό δεν τις απαξιώνει όμως. Ακόμη δεν μας εξήγησε κανείς με ποια επιχειρήματα εντάσσουν οι διαχειριστές την εκκλησία στο χώρο του σχολείου μέσω του μαθήματος των θρησκευτικών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ψήφισα. Και δεν ψήφισα γιατί ήθελα να υπάρχει μία απάντηση όπως: "Θα ήθελα το παιδί μου να παρακολουθεί το μάθημα των θρησκευτικών εφόσον δε θα υποχρεωνόταν από κανέναν να το δει σαν οτιδήποτε άλλο εκτός από μάθημα". Και τι εννοω? Θα κάνω έναν παραλληλισμό χωρίς να θέλω να θίξω ή να προσβάλλω κανέναν. Θα ήθελα όπως στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού διδάσκονται τη μυθολογία ως τη θρησκεία των Αρχαίων Ελλήνων έτσι να διδάσκεται και ο Χριστιανισμός ως η θρησκεία των ΝεοΕλλήνων. Χωρίς την τάση για προσυλητισμό (φανταστείτε ένας φιλόλογος δωδεκαθεϊστής να προσπαθούσε να πείσει τα παιδιά να πιστέψουν στο Δια), χωρίς καταναγκασμούς και χωρίς την άμεση σύνδεση με την καθημερινή ζωή. Δε μου άρεσε καθόλου που η θεολόγος μας ήταν η μόνη που μου άλλαζε θέση στο θρανίο επειδή καθόμουνα με τον καλύτερο μου φίλο και ήθελε να κάθομαι μόνο με κοριτσάκια επειδή έτσι επίτασσε η Χριστιανική της ηθική. Παράλληλα όμως (και αναφέρω ότι δε γνωρίζω τι διδάσκεται στα σχολεία) θα ήθελα να διδάσκονται και οι βασικές αρχές άλλων θρησκειών, όπως ακριβώς διδάσκεται και η Ευρωπαϊκή Ιστορία.

Αυτά!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...