Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός πρωτότοκου και νεα εγκυμοσύνη


mia

Recommended Posts

Μπήκα πάλι στο φόρουμ μετά απο καιρό και με ενθουσιασμό βλέπω ότι πολλές απο τις "παλιές" θηλαζο-μαμάδες είναι στο δρόμο ή ήδη απέκτησαν και δεύτερο σποράκι!

Λέω, λοιπον, να εκμεταλλευτώ όλες αυτές τις πολύτιμες εμπειρίες μιας και έχω αρχίσει και εγώ να επεξεργάζομαι σιγά - σιγά το θέμα....

Οι προβληματισμοί μου αφορούν κυρίως την περίπτωση που το πρωτότοκο έχει ξεπεράσει το έτος και ήδη εκφράζει συνειδητά την επιθυμία του να θηλάσει.

Θέτω τα ακόλουθα ερωτήματα και αναμένω με πολλή αγωνία :

1. Πως αποθηλάζουμε ένα παιδί σε αυτή την ηλικία?

2. Αν υποθέσουμε ότι δεν καταφέρουμε να αποθηλάσουμε , τι γίνεται στην περίπτωση θηλασμού και εγκυμοσύνης? Είναι επικίνδυνο για το έμβρυο? Και πως την παλεύει η μαμα??? (ειδικά αν θηλάζει όλη νύχτά, όπως εμείς...)

3. Όταν έρθει το νέο μωράκι, πως αντιδρά το πρώτο που είχε συνηθίσει την αποκλειστικότητα στην αγκαλια και το στήθος της μαμάς?

4. (η ερώτηση της απελπισίας - όταν δεν πιάνει τίποτα άλλο) Έχει δοκιμάσει καμια τάντεμ???

 

Σας μερσώ κυρίες μου!

 

edit admin Δείτε και αυτό: 

 

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα!

και εγω εχω την ιδια απορια.η μικρουλα μου εχει κλεισει τον 9 και θηλαζουμε ακομα κανονικα,θελουμε με τον αντρα μου να βαλουμε μπρος για δευτερο για να ειναι σε κοντινες ηλικιες.ομως εχω δυο αποριες...

1)δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος...

2)θα μπορεσω να συνεχισω το θηλασμο αν τελικα μεινω εγκυος?

η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να σταματησω το θηλασμο,το μωρακι μου το ευχαριστιεται τοσο πολυ να κουρνιαζει στην αγκαλιτσα μου και να πινει γαλατακι και εγω λατρευω αυτη την εικονα,αλλα απο την αλλη ο αντρας μου με ''πιεζει'' κατα καποιο τροπο να σταματησω να θηλαζω για να μου ερθει περιοδος προκειμενου να αυξηθουν οι πιθανοτητες εγκυμοσυνης γιατι και τωρα δεν παιρνουμε προφυλαξεις.

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Andy σου έστειλα πμ.

Γιατί το καημενάκι να το αποθηλάσεις εάν εσύ επιθυμείς να συνεχίσεις τον θηλασμό;

Θα έρθει ξανά ο πελαργός, πες του συζύγου;), περιμένετε λίγο, θα είναι κρίμα να το αποθηλάσεις το μανάρι σου, 9 μηνών, αφού το απολαμβάνετε και οι δύο τόσο πολύ!

Η γνώμη μου πάντα!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

vasdeli μου σε ευχαριστω!!!!!!!!!!!

μπορει να περασαμε δυσκολα στην αρχη με την μικρη μου με το θηλασμο αλλα τα εχουμε καταφερει ως τωρα πολυ καλα!ξεπερασαμε καθε δυσκολια!και δεν θελω να σταματησω αλλα αυτο το δευτερο μπεμπε η αληθεια ειναι οτι το θελω πολυ..

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καταλαβαίνω...

Για σκέψου όμως και την δεσποινίδα μπουμπού νούμερο 1 !!!!!! Ποια θα ήταν άραγε η γνώμη της αν θα μπορούσε να εκφέρει μία;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

και εγω εχω την ιδια απορια.η μικρουλα μου εχει κλεισει τον 9 και θηλαζουμε ακομα κανονικα,θελουμε με τον αντρα μου να βαλουμε μπρος για δευτερο για να ειναι σε κοντινες ηλικιες.ομως εχω δυο αποριες...

1)δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος...

2)θα μπορεσω να συνεχισω το θηλασμο αν τελικα μεινω εγκυος?

η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να σταματησω το θηλασμο,το μωρακι μου το ευχαριστιεται τοσο πολυ να κουρνιαζει στην αγκαλιτσα μου και να πινει γαλατακι και εγω λατρευω αυτη την εικονα,αλλα απο την αλλη ο αντρας μου με ''πιεζει'' κατα καποιο τροπο να σταματησω να θηλαζω για να μου ερθει περιοδος προκειμενου να αυξηθουν οι πιθανοτητες εγκυμοσυνης γιατι και τωρα δεν παιρνουμε προφυλαξεις.

 

εμεινα εγκυος οταν η μικρη μου ηταν στην ηλικια της κορης σου !

περιοδος μου ηρθε οταν επεστρεψα στη δουλεια (4 μηνων η μικρη μας τοτε) , αλλα μην φανταστεις οτι ειχα καθε μηνα σταθερο κυκλο !

9 μηνων εχετε ξεκινησει στερεες τροφες ! μετα θηλαζεις κιολας ?

λογικα οσο κοβεις γευματα θηλασμου , αυξανεται το ενδεχομενο να σου ερθει περιοδος !..

θηλαζα ολη τη διαρκεια τησ εγκυμοσυνης μου και τωρα κανω tandem nursing !!!!!

δεν εχω ζησει καλυτερα συναισθηματα .....

οταν ειναι και τα 2 στο στηθος ...........ξαναγεννιεμαι !!!!

θα σου στειλω πμ

 

 

μην στερησεις το θηλασμο στο μωρο σου ...... αν μειωσεις απλα τα γευματα θηλασμου ... θα σου ερθει περιοδος !

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα πάλι στο φόρουμ μετά απο καιρό και με ενθουσιασμό βλέπω ότι πολλές απο τις "παλιές" θηλαζο-μαμάδες είναι στο δρόμο ή ήδη απέκτησαν και δεύτερο σποράκι!

Λέω, λοιπον, να εκμεταλλευτώ όλες αυτές τις πολύτιμες εμπειρίες μιας και έχω αρχίσει και εγώ να επεξεργάζομαι σιγά - σιγά το θέμα....

Οι προβληματισμοί μου αφορούν κυρίως την περίπτωση που το πρωτότοκο έχει ξεπεράσει το έτος και ήδη εκφράζει συνειδητά την επιθυμία του να θηλάσει.

Θέτω τα ακόλουθα ερωτήματα και αναμένω με πολλή αγωνία :

1. Πως αποθηλάζουμε ένα παιδί σε αυτή την ηλικία?

2. Αν υποθέσουμε ότι δεν καταφέρουμε να αποθηλάσουμε , τι γίνεται στην περίπτωση θηλασμού και εγκυμοσύνης? Είναι επικίνδυνο για το έμβρυο? Και πως την παλεύει η μαμα??? (ειδικά αν θηλάζει όλη νύχτά, όπως εμείς...)

3. Όταν έρθει το νέο μωράκι, πως αντιδρά το πρώτο που είχε συνηθίσει την αποκλειστικότητα στην αγκαλια και το στήθος της μαμάς?

4. (η ερώτηση της απελπισίας - όταν δεν πιάνει τίποτα άλλο) Έχει δοκιμάσει καμια τάντεμ???

 

Σας μερσώ κυρίες μου!

 

ξεκιναω απο το τελος .....και απαντω....

4) κανω tandem nursing

3) αν επιτρεπεις κ σε εκεινο να θηλαζει οταν στο ζηταει .... δεν υπαρχει προβλημα !!!! ( εγω τουλαχιστον δεν ειχα κανενα )

2)θηλαζα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και δεν ειχα προβλημα κανενα (αν η εγκυμοσυνη ειναι καλη , επιτρεπεται ο θηλασμος)

1)προσπαθησα να αποθηλασει η μικρη ...... αλλα ευτυχως δεν τα καταφερα και απολαμβανω αυτο που ζω σημερα !!!!!!!!!!!

 

θα σου στειλω πμ με πολλες πολλες λεπτομεριες !!!!!!!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Για τις αγγλομαθείς προτείνω επίσης, πέρα από το κατατοπιστικό κείμενο της Vasdeli και τις εμπειρίες της Gemakoal, το Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding During Pregnancy and Beyond της Hilary Flower. Το διαβάζω τώρα και μου αρέσει πολύ.

Κοιτάξτε επίσης στο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42023

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα.Ειμαι σχετικα παλιο μελος αλλα εχω να μπω εναν αιωνα στο Forum,νομιζω απο τον Απριλη που μας περασε.Ο λογος ειναι οτι μετακομισα κι ακομη δε μας εχουν βαλει Internet στο σπιτι,ενω απο τη δουλεια μου δε βολευει να μπαινω λογω φορτου εργασιας.Ειχα αφησει το Forum ως θηλαζουσα και επιστρεφω ως εγκυος!!! Δεν το περιμενα να μεινω εγκυος σε περιοδο θηλασμου παρ' ολο που ξερω οτι σε καποιες περιπτωσεις μπορι να συμβει.Απλα δεν πιστευα οτι θα μου συνεβαινε κι εμενα.Την ηθελα τη δευτερη εγκυμοσυνη και τη δεχτηκα με μεγαλη χαρα.Το θηλασμο ομως τον εκοψα απο την πρωτη στιγμη που ειδα το θετικο τεστ.Εκεινη την περιοδο η μικρη μου ηταν ηδη 16 μηνων,ειχε πιει ηδη μπολικο γαλατακι απο τη μαμα της κι επειδη ειχα κατι πονακια χαμηλα πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος,σκεφτηκα να μην το ρισκαρω.Ευτυχως γλυτωσα το χαπι που κοβει το γαλα-που εχω ακουσει οτι ειναι ο,τι χειροτερο-γιατι παρ' ολο που το στηθος μου ειχε γινει τουμπανο στα 3 πρωτα 24ωρα που σταματησα,το τριτο βραδυ αρχισε να τρεχει μονο του γαλα.Ξυπνησα με μια τεραστια σταμπα γαλακτος στη μπλουζα κι απο τοτε δεν ξαναγεμισε-σα να εκανε απο μονο του αποσυμφορηση!!!Ευτυχως γιατι δεν ηθελα με τιποτα να παρω το χαπι,εχω ακουσει τα χειροτερα.

Παντως ποτε μη λες ποτε με το θηλασμο και την εγκυμοσυνη.Εγω οπως σας ειπα δεν περιμενα με τιποτα οτι ο οργανισμος μου θα ηταν ικανος για κατι τετοιο κι ομως να! Τωρα ειμαι 19 και κατι εβδομαδων και χαιρομαι πολυ που ξαναγραφω εδω-αν και δεν εχω πετυχει προς το παρον κανενα απο τα πιο παλια κοριτσια.Που ειστε βρε?Αγλαια εσυ εισαι εδω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε μένα έχει συμβεί. Και έγκυος έμεινα κατά τη διάρκεια του θηλασμού και θήλαζα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Σταμάτησα όμως το θηλασμό όταν ήμουν 3ων μηνών έγκυος γιατί μετά από κάθε θηλασμό είχα σημάδια αίματος και φοβόμουν (παρ' όλο που ο γιατρός μου έλεγε πως δεν υπάρχει πρόβλημα).

 

Καλώς σε βρήκαμε πάλι! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, εμένα αυτό που μου φαίνεται το πιο δύσκολο, είναι πώς κόβεις ανώδυνα και σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα το θηλασμό σε ένα παιδί ανω του έτους????

Ένα παιδί που σου τραβάει την μπλούζα, που διεκδικεί αυτό που θέλει???

Δεν ξέρω, ισως να προβληματίζομαι υπερβολικά, αλλά θέλω σιγα σιγα δευτερο παιδάκι, ωστόσο δεν θέλω να στερήσω την χαρά και απολαυση του θηλασμού από τον γιο μου. Η αλήθεια είναι ότι παρά το ότι είναι 15,5 μηνών δείχνει να το θέλει περισσότερο από ποτέ....

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

mia, θα σου έλεγα βλέποντας και κάνοντας. Είναι φυσικό να προβληματίζεσαι, αλλά δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι τον αποθηλασμό από τώρα. Μείνε με το καλό έγκυος, και αν δεις ότι δεν σας βγαίνει ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη, θα βρεις τρόπους να το αντιμετωπίσεις ανάλογα με την κατάσταση.

Εμείς είχαμε αποθηλάσει για ένα διάστημα στον 3ο ή 4 μήνα εγκυμοσύνης, γιατί σκεφτόμουν ότι πρέπει να γίνει κάποια στιγμή. Στον 7ο μήνα ξαναρχίσαμε, και δεν βλέπω πια λόγο να μην συνεχίσουμε. Η κόρη μου ήταν 15-16 μηνών όταν σταματήσαμε. Επειδή είχε ελαττωθεί το γάλα, δεν ήταν τόσο δύσκολος ο αποθηλασμός, όσο νόμιζα. Βοήθησε και η πιπίλα και οι πολλές αγκαλίτσες. Είχα όμως τύψεις που δεν την θήλαζα πια. Πάντα είχε ιδιαίτερη σχέση με το στήθος μου και για να κοιμηθεί έβαζε το χεράκι της κάτω από την μπλούζα μου, ή ακουμπούσε το μαγουλάκι της στο στήθος μου. Γάλα έπινε από το μπιμπερό στην αγκαλιά μου, ενώ νερό έπινε κανονικά απ΄το ποτήρι. Τελικά μια μέρα εκεί που χαϊδευόταν στο στήθος μυρίστηκε το πρωτόγαλα και ξανάρχισε να θηλάζει. Τώρα δεν την βλέπω να έχει σκοπό να αποθηλάσει, αλλά νομίζω ότι έχει να κάνει και με το πώς το βλέπω εγώ. Δλδ. αν ήμουν αποφασισμένη να ξανααποθηλάσουμε, πιστεύω ότι θα τα καταφέρναμε.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως ποτε μη λες ποτε με το θηλασμο και την εγκυμοσυνη.Εγω οπως σας ειπα δεν περιμενα με τιποτα οτι ο οργανισμος μου θα ηταν ικανος για κατι τετοιο κι ομως να! Τωρα ειμαι 19 και κατι εβδομαδων και χαιρομαι πολυ που ξαναγραφω εδω-αν και δεν εχω πετυχει προς το παρον κανενα απο τα πιο παλια κοριτσια.Που ειστε βρε?Αγλαια εσυ εισαι εδω?

 

Παρούσα!:D

 

Είδες τελικά που τα κατάφερες; και έγκυος έμεινες που δεν πίστευες ότι θα μείνεις και με τον αποθηλασμό τα κατάφερες και κυρίως κατάφερες να θηλάσεις πολύ περισσότερο από όσο νόμιζες στην αρχή!

 

Συγχαρητήρια για όλα και καλή συνέχεια!

 

 

(Το χάπι απογαλακτισμού δεν επιτρέπεται να το πάρεις στην εγκυμοσύνη)

Link to comment
Share on other sites

Joe, πολύ χαίρομαι με τα νέα σου!!!

Τελευταία σκεφτόμουν ότι μάλλον θα είσαι έγκυος μια και έχεις εξαφανιστεί, δεν ξέρω γιατί!!!

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια!Πραγματικα χαιρομαι πολυ που ξαναβρηκα γνωριμες συμφορουμιτισσες και φυσικα την Αγλαια!!!Myrto,κι εσυ εγκυος?Κατι εχει γινει και δεν μπορω να δω ουτε τα δικα μου ticker ουτε τα δικα σου,μαλλον εχουμε και οι δυο Lillypie και λογικα εχει καποιο προβλημα το site.19 εβδομαδων κι εσυ? Με το καλο!!! Πώς τα πηγατε με τον αποθηλασμο της μικρουλας σου?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά...Το αστείο είναι ότι μερικές μέρες αφού αποθήλασα έμεινα έγκυος...Πάντως η περίπτωση μου ήταν από τις εύκολες γιατί η κόρη μου δε θήλαζε πολύ και κυρίως δε θήλαζε το βράδυ....Και κι εγώ 19 εβδομάδων, κάτσε να δω τι λέει το τίκερ...19 και 5 μέρες, χαχα, ακριβώς το ίδιο...

 

(είμαι λίγο οφ τόπικ, ε;;; )

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Πωπω,ειμαστε ακριβως στα ιδια!!! Εχετε δει φυλο? Δεν μπορω να δω τα ticker βρε παιδι μου δεν ξερω γιατι.Εμεις παλι κοριτσακι περιμενουμε-αν και ημουν σιγουρη για αγορι επειδη ηθελα ολο ξυνα και κρεατικα να τρωω στις αρχες,σε αντιθεση με τη μεγαλη που τσακιζα ο,τι υπηρχε σε γλυκο!!! Εμας ηταν σχετικα ευκολος ο αποθηλασμος,αναγκαστηκε η μανα μου να μεινει λιγες μερες μαζι για να την παρηγορει οταν ξυπνουσε το βραδυ και το ζηταγε αλλα και για να τη σηκωνει γιατι εγω με το που ειδα το θετικο τεστ επαψα να τη σηκωνω αγκαλια.Για καμμια εβδομαδα ειχαμε κατι κρισεις πεισματος τυπου "θελω βυζο και τον θελω ΤΩΡΑ!!! " αλλα σιγα σιγα το ξεπερασε και μαλιστα τωρα κανουμε και πλακιτσα καμμια φορα.Της δειχνω δηλαδη το στηθος και της λεω "Τι επινες απο εκει μωρο μου?" και μου λεει "ΝΟΥΝΟΥ!!!" "Και πώς το επινες το ΝΟΥΝΟΥ?" και τοτε κανει σα να παει να το δαγκωσει και καλα!!! Παντως ξενο γαλα σε σκονη δεν ηπιε καθολου,περασε κατ΄ευθειαν στο εβαπορε και καθε πρωι της φτιαχνω ενα μπιμπερο γεματο με μια κουταλιτσα μελι (γιατι ειμαστε και δυσκοιλιες λιγακι) και της αρεσει πολυ.Παντως φοβερη εμπειρια ο θηλασμος,αλλο πραγμα.Ιερο πραγμα.Δε θα ξεχασω ποτε την πολυτιμη ηθικη υποστηριξη της Αγλαιας που οταν τραβουσα τα τρελλα ζορια με το τσιγαρο με βοηθησε οσο κανεις!!! Α,ρε Αγλαια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανέρχομαι στο ίδιο τόπικ γιατί δεν ξέρω που αλλου να γράψω...

Εν συντομία είμαι στις πρώτες εβδομάδες της δεύτερης εγκυμοσύνης μου, ο μικρός μου θηλάζει κανονικότατα (αν και έχει μειωθεί το γάλα, δεν χαμπαριάζει) και ψάχνω έναν μαιευτήρα που να είναι οκ με αυτό και να έχει εμπειρία σε φυσικο τοκετό!!!

too much to ask??

όλο και κάποια θα ξέρει κάτι..

άλλωστε το parents έχει την ειδικότητα να λύνει κάθε πρόβλημα :))

 

ααα, στην Αθήνα, από ανατολικά προάστεια μέχρι κέντρο και να είναι συμβεβλημένος με το ταμείο του Δημοσίου (ΟΠΑΔ)

 

help, pls!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

 

Καταρχήν ελπίζω να δέχεστε γνώμες ή/και ερωτήσεις από μπαμπάδες!! :oops:

 

Παίρνω το θάρρος λοιπόν και λέω:

 

Καταρχήν να συστήσω στην φίλη mia ανεπιφύλακτα το σύλλογο Ευτοκία και το κέντρο φυσικού τοκετού(Κ.Φ.Τ.). Ο σύλλογος έχει τα γραφεία στο Μαρούσι και το Κ.Φ.Τ. είναι στο Ίλιον. Περισσότερες πληροφορίες στο www.eutokia.gr.

 

Εγώ - μετά από μια αξέχαστη εμπειρία τοκετού της συζύγου μου - προτείνω ανεπιφύλακτα τον φυσικό τοκετό στο "σπίτι" του ΚΦΤ ή στο σπίτι σας...

 

Θέλω να σας πω και μια εμπειρία όμως:

Καταρχήν να σας πω ότι έχουμε τρία παιδιά 6.5 , 5 και 1.5 ετών.

Το μικρότερο θηλάζει ακόμα και η σύζυγός μου είναι έγκυος στο τέταρτο!

 

Παλιότερα (όταν είχε μείνει έγκυος στο 2ο ενώ θήλαζε το 1ο), ο γυναικολόγος που ξεκίνησε να την παρακολουθεί (γιατί η συνεργασία δεν συνεχίστηκε) της είπε να κόψει άμεσα το θηλασμό γιατί "κινδυνεύει το έμβρυο". Μας είπε μάλιστα ότι δεν είχε χτυπήσει η καρδιά του ακόμα και μπορεί να ευθύνεται ο θηλασμός!!!!!

Κάναμε το λάθος να μην συμβουλευτούμε κάποια σύμβουλο θηλασμού και απογαλακτίσαμε το μωράκι (Ενός έτους τότε) την ίδια μέρα κιόλας.

 

Τώρα, γνωρίζοντας την αλήθεια, την οποία αποκλείεται να μην την γνώριζε ο πασίγνωστος "γιατρός" γυναικολόγος και ...πολιτευτής αναρωτιόμαστε:

 

Ο συγκεκριμένος κυκλοφορεί ακόμα ελεύθερος;

 

Θέλω να προτρέψω από εδώ τις μαμάδες να θηλάσουν όσο περισσότερο μπορούν, να συμβουλεύονται τις εξειδικευμένες συμβούλους θηλασμού και να είναι "ψιλιασμένες" όταν για ψίλου πήδημα, ο γιατρός ή οι νοσοκόμες στο μαιευτήριο προτείνουν να δώσουν "συμπλήρωμα" γιατί το γάλα "δεν φτάνει".

 

Με συγχωρείτε για το μεγάααααααλο πρώτο μου post και ελπίζω τα επόμενα να είναι πιο σύντομα και περιεκτικά :)

 

Ένας χαρούμενος μπαμπάς!!

 

ΥΓ. Επιτρέψτε μου να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κα Μιλένα (γυναικολόγος) η οποία ήταν η πρώτη γυναικολόγος (για καλή μας τύχη) της γυναίκας μου (ως φοιτήτρια τότε), στην κα Αγλαϊα γιατί 2 ή 3 φορές που την χρειαστήκαμε, μας έδωσε πολύτιμες συμβουλές και στις μαίες στο σύλλογο ευτοκία για την αξέχαστη εμπειρία που μας προσέφεραν.

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα σε όλους,παρακολουθώ το forum πάνω από ένα χρόνο και είμαι ευγνώμων γιατί εδώ μέσα βρήκα λύσεις και απαντήσεις που δύσκολα θα μου παρέχονταν από αλλού.

Το πρόβλημα που με απασχολεί αυτή την περίοδο είναι ο "αποθηλασμός" του γιού μου 18 μηνών σήμερα και ενώ έκλεισα ήδη τον 4ο μήνα εγκυμοσύνης.Λόγω του ότι έχω επιστρέψει στη δουλειά μου θηλαζω το γιο μου πρωί και βράδυ.Από την αρχή της 2ης εγκυμοσύνης μου και ενώ εγω την αγνοούσα ο μικρός ήταν ανήσυχος κατά τη διάρκεια του θηλασμού καί εναλλάσονταν συνεχώς ανάμεσα στα στήθη.Αυτό τελικά οδήγησε στο να θηλάζει αποκλειστικά από το δεξί στήθος με αποτέλεσμα το αριστερό στήθος να πονάει από την εξωτερική πλευρά και να είνα σκληρό κάποιο σημείο του(να υποθέσω φραγμένοι πόροι?)Το θέμα είναι πωσ τον τελευταίο καιρό κανένα από τα στήθη μου όταν πιέζω τη θηλή δεν ¨πετάει¨γάλα όπως συνέβαινε παλιότερα.Να υποθέσω ότι κόπηκε το γάλα παρόλο που ο μικρός εξακολουθεί να πιάνει το στήθος αν και διαμαρτύρετε?Τι μπορεί να συμβαίνει και τι με συμβουλέυεται??Παρακαλώ όποια έμπειρη μανούλα έχει καμμιά ιδέα να την καταθέσει......

jRaxp3.pngyR6kp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...