Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ!!!!ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ


Recommended Posts

δεν ξαναέγραψα γιατί με ένα τόπικ μου άνοιξα ολόκληρη συζήτηση και αισθάνθηκα πολύ άσχημα..χρειάζομαι όμως τη βοήθεια σας γιατί δεν ξέρω τί να κάνω. απο χτες το παιδί μου δεν θέλει καθόλου το στήθος μου..είναι 4 μηνών και μπαίνει στον 5ο σε 2 μέρες...ένα φοβερό πράγμα..μόλις τον βάζω στο ΄στήθος αντιδρά πολύ έντονα, γίνεται σχεδόν τόξο, δεν θέλει καθόλου να πιάνει την θηλή μου,,με απορρίπτει!!!μόλις όμως του δίνω με το μπιμπερό γάλα που έχω αποθηκεύσει το πίνει, στην αρχή με δυσκολία μετα όμως το ΄πινει..τελειώσε όμως η μικρή τράπεζα που είχα κάνει.. και τώρα????? εντωμεταξύ δεν μπορώ να βγάλω γάλα το απόγευμα, δεν γεμίζει το στήθος μου..τί έπαθα?? μπορώ να βγάλω μόνο το πρωί, τότε νιώθω το στήθος μου βαρύ...τώρα δεν ΄΄εχω να βγάλω..να πάρω μαγιά μπύρας?? φοβάμαι ότι τώρα το βράδυ δεν θα έχω να του δώσω..τί θα κάνω??αλήθεια δεν ε΄χω τί να του δώσω..αναγκαστικά θα πρέπει να του δώσω ξένο..και δεν έχει πιει καθόλου μέχρι στιγμής..4 μήνες ούτε ένα μπιμπερό..βοηθείστε με σας παρακαλώ..προσπαθώ να τον ταίσω κοιμισμένο, αλλά για να κοιμηθεί πρέπει να φάει..Βοηθήστε με σας παρακαλώ>!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα μετα τα 5 λεπτα ο μπουμπουκος μου χτιπιαιτε στο στηθος σαν να μην θελει αλλο , οποτε εγω του μιλαω τον κουναω, τον χαιδευω και εκεινος ηρεμει και ξαναπιανει για προσπαθησε ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο επαθα και εγω και σταματησα το θηλασμο γιατι αρχισα να τησ δινω ξενο.υπαρχει αλλη μια κοπελα που ειχε το ιδιο περιπου προβλημα μι ααπο αυτεσ τησ μερεσ.με θεμα "διακοπη θηλασμου για μια εβδομαδα"Δες και εκει τι εκανε γιατι νομιζω οτι αξιζει να προσπαθησεισ-ειναι μια φαση που περναει νομιζω.εγω τα φτησα αλλα δεσ μηπωσ τα καταφερετε.καλη επιτυχια

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πήρα την παιδίατρο..μου είπε να προσπαθήσω γιατί μπορεί να είναι φάση..μου πρότεινε να τον ταίζω κοιμισμένο, να προσπαθώ όσο μπορώ να αποφύγω το μπιμπερό, αλλά ΄δεν γίνεται..αυτός κλαιει, και φυσικό είναι γιατί θέλει να φάει..δηλαδή γίνεται να τον κρατάω νηστικό, μέχρι να γεμίσει το στήθος μου, μετά να τρέχω πανικόβλητη να βγάλω όσο μπορέσω για να του το δώσω|?? τί φάση είναι αυτή ΘΕΈ ΜΟΥ? να θέλω τόσο πολύ να θηλάσω και να μην μπορώ..τώρα κοιμάται και μέ έχει πιάσει τρόμος μεγάλος, με το που σηκωθεί τί θα κάνω...αναγκαστικά θα πρέπει να του δώσω ένα μπιμπερό ξένο γάλα..τί άλλο να κάνω??έχω το swing αλλά μου φαίνεται και αυτό ότι δεν μπορεί να κάνει καλή άντληση..και το χειρότερο είναι ότι τη Δευτέρα ξεκινάω δουλειά στη χειρότερη συγκυρία ..τί να κάνω??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανε υπομονη ..πολλες το περασαμε άλλες τα καταφεραν αλλεσ οχι.προσπαθησε να το θηλασεις περπατωντας.μπορει να ξεχστει και να ρουφηξει.πιαστον και λιγο στον υπνο μηπως δεν το καταλαβει .εγω αυτο το καταφερα κανα δυο φορες.Μετα ομως λογω του οτι ελειπα απο το σπιτι μειωθηκε και το γαλα μου τα παρατησα...Καλο κουραγιο

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το μωρό μου έχει ακριβώς την ίδια ηλικία με το δικό σου, και την τελευταία εβδομάδα έχει διαταραχθεί και εμάς πολύ ο θηλασμός εκεί που όλα είχαν μπει σε πρόγραμμα. Εγώ τον βάζω στο στήθος συνέχεια, όποτε βρω ευκαιρία , θηλάζουμε σαν νεογέννητα, κάθε λίγο από λίγο. Οποτε δω ότι είναι ήρεμος και χαλαρός ή έχει κουραστεί από τα παιχνίδια ή τον κάνω αγκαλιά βόλτες μέχρι λίγο να γλαρώσει και μετά τον βάζω στο στήθος. Και εγώ πιστεύω ότι είναι φάση και θα περάσει σύντομα. Τώρα για τις αντλήσεις μήπως να νοίκιαζες ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για αυτό τον καιρό που κάνει καλύτερη δουλειά, εγώ όσο είχα το Symphony της Medela αντλούσα μια χαρά από την στιγμή που το έδωσα και έκανα προσπάθεια με το Swing που είχα χρειαζόμουνα μισή ώρα για 50ml. H μαγιά μπύρας χωρίς να θηλάζεις το μωρό ή να κάνεις αντλήσεις από μόνη της δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει. Πιστεύω όλα να πάνε καλά!

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

πήρα την παιδίατρο..μου είπε να προσπαθήσω γιατί μπορεί να είναι φάση..μου πρότεινε να τον ταίζω κοιμισμένο, να προσπαθώ όσο μπορώ να αποφύγω το μπιμπερό, αλλά ΄δεν γίνεται..αυτός κλαιει, και φυσικό είναι γιατί θέλει να φάει..δηλαδή γίνεται να τον κρατάω νηστικό, μέχρι να γεμίσει το στήθος μου, μετά να τρέχω πανικόβλητη να βγάλω όσο μπορέσω για να του το δώσω|?? τί φάση είναι αυτή ΘΕΈ ΜΟΥ? να θέλω τόσο πολύ να θηλάσω και να μην μπορώ..τώρα κοιμάται και μέ έχει πιάσει τρόμος μεγάλος, με το που σηκωθεί τί θα κάνω...αναγκαστικά θα πρέπει να του δώσω ένα μπιμπερό ξένο γάλα..τί άλλο να κάνω??έχω το swing αλλά μου φαίνεται και αυτό ότι δεν μπορεί να κάνει καλή άντληση..και το χειρότερο είναι ότι τη Δευτέρα ξεκινάω δουλειά στη χειρότερη συγκυρία ..τί να κάνω??

 

 

Σωστά σου τα είπε η παιδίατρος! Προσπάθησε όταν κοιμάται. Υπάρχει μια φάση στον ύπνο που βλέπεις το μωρό να κινείται και τα μάτια του να κινούνται, τότε θα τον παίρνεις και θα τον βάζεις στο στήθος. Τη νύχτα κοιμήσου μαζί του και θήλασέ τον ξαπλωμένη όταν θα τον βλέπεις να είναι λίγο ανήσυχος. Πιστεύω πως σε μερικές μέρες θα περάσει η φάση. Το έχουνε περάσει πολλές κοπέλες σ' αυτή την ηλικία.

Μη δίνεις μπιμπερό και κυρίως μη δίνεις εσύ μπιμπερό, αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη (το μωρό έχει μείνει πολλές ώρες νηστικό) καλύτερα να δίνει κάποιος άλλος αν έχεις κάποιον στο σπίτι. Αν όχι, καλύτερα να του το δώσεις με κουταλάκι.

Οι βόλτες επίσης βοηθάνε (δηλ. να τον θηλάζεις περπατώντας). Γενικά, δοκίμασε διάφορες στάσεις, να το έχεις αγκαλιά γυμνή από τη μέση και πάνω, να προσπαθείς όταν είναι ήρεμος, χωρίς όμως να τον πιέζεις, συχνότερα και μικρότερα γεύματα.

Αν δεν υπάρχει η εναλλακτική του μπιμπερό, σίγουρα θα επανέλθει!

 

Όσο για τη φράση σου που έχω υπογραμμίσει, το στήθος δεν γεμίζει όσο περνάει η ώρα... Το γάλα παράγεται την ώρα που θηλάζει το μωρό και για όση ώρα αυτό θηλάζει. Δεν χρειάζεται λοιπόν να περιμένεις, ούτε να κρατάς το μωρό σου νηστικό και πεινασμένο. Το θήλαστρο μπορεί να μη βγάζει καθόλου γάλα, αλλά το μωρό σου σε 5 λεπτά θηλασμού να παίρνει αρκετό γάλα! Κανένα θήλαστρο δεν μπορεί να σου δείξει πόσο γάλα έχεις!

Δεν θα αφήνεις λοιπόν να περνάει η ώρα προκειμένου να "γεμίσει" το στήθος! Αντίθετα, σε κάθε ευκαιρία θα βάζεις το μωρό να θηλάσει (κυρίως όταν είναι ήρεμο και ευδιάθετο), δεν θα περιμένεις να κλάψει για να το βάλεις, όταν κλαίει σημαίνει ότι πεινάει πολύ και ίσως τότε να μην έχει την υπομονή να περιμένει το γάλα να κατέβει (τα λίγα δευτερόλεπτα που αυτό χρειάζεται) και να κλαίει και να αφήνει το στήθος και να αρχίζει έτσι ένας φαύλος κύκλος, όπου εσύ θα αγχώνεσαι όλο και πιο πολύ και το μωρό θα νευριάζει όλο και πιο πολύ.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..αλλά το παιδί τώρα που σας γράφω κλαίει γιατί πεινάει..και πρέπει να φάει..τί να κάνω? δεν θα πρέπει να έχω γάλα να του δίνω?? με το κουταλάκι πως να του το δίνω?πλαστικό κουταλάκι απο αυτά που δίνουμε την κρέμα?τρέμω γιατί τη δευτέρα ξεκιναω δουλειά και πως να εμπιστευτώ σε έναν ξένο άνθρωπο με κουταλάκι?εντωμετξύ παίρνω από το πρωί τον αντιπρόσωπο της Μεντέλα και δεεν απαντάει κανεις? σε άδεια όλοι? μπορούνε αυτοί να μου νοικιάσουνε ένα θήλαστρο νοσοκομειακό?νιώθω πιο σίγουρη αν έχω ένα μπουκάλι στο ψυγείο και ξέρω ότι θα πιει, από το να τον πιέζω με το στήθος μου ή αν τον αφήνω να κλαίει..δεν ξε΄ρω πω΄ς να συμεπριφερθώ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαράκι!

Δεν είμαι ειδική σε θέματα θηλασμού, απλώς θα σου πω ότι είναι φυσικό να αγχώνεσαι πριν ξεκινήσεις τη δουλειά, αλλά θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά.

Όπως είπε κι η Σοφούκα, μην το αφήνεις να πεινάσει, δεν βοηθά.

Το κουταλάκι το χρησιμοποιήσαμε κι εμείς τις πρώτες μέρες που δυσκολευόταν με τη θηλή. Λίγο λίγο το χύνεις στο στοματάκι, δεν πνίγεται. Το πλαστικό για την κρέμα νομίζω ότι είναι το πιο κατάλληλο από άποψη μεγέθους. Μόλις ηρεμήσει, τον ξαναβάζεις στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι δεν έχει πιει καθόλου από το στήθος σου; δεν κάθεται ουτε λίγο; δοκιμάζεις και άπό τις δύο πλευρές. Εμένα πολλές φορές τον βάζω στο ένα και δεν τρώει, κλαίει και αμέσως τον βάζω στο άλλο και τρώει κανονικά. Όμως μήπως αν δεν τρώει καθόλου του συμβαίνει κάτι άλλο; Μήπως τίποτα δόντια ή μήπως είναι άρρωστο; του έβαλες καθόλου θερμόμετρο; δοκίμασε με αποστειρωμένη σύριγγα αν σου φαίνεται δύσκολο το κουταλάκι. Εγώ το Symphony που είναι νοσοκομειακό το είχα νοικιάσει από την klinikum τηλ. 210 7485752 .

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

τρώει από το στήθος μου μόνο όταν κοιμάται, ή λίγο πριν ξυπνήσει...δεν έχει πυρετό, απλά δεν θέλει το στήθος μου γιατί το ίδιο γάλα από το μπιμπερό το ΄πίνει..εκλαιγε τώρα ποση ώρα ώσπου εξαντληθηκε και κοιμήθηκε..μόλις κοιμήθηκε τον πήρα και τον τάισα λίγο..το θέμα είναι ότι θα ξυπνήσει..ώσπου να ξανακοιμηθεί θα θέλει να φάει..τώρα τί του δίνω??και με τη σύριγγα πνίγεται αφού στο ενδιάμεσο κλαίει..δοκίμασα το κουταλάκι, αποτυχία..πόσο να πιει δα με το κουταλάκι??ασε που το γάλα που μπορώ να το έχω ώστε να το παίρνω λιγο λιγο με το κουταλάκι..φαντάζομαι σε κάποιο μπωλάκι ανοιχτο πάνω..και αυτό που θα περισσέψει? πίσω στο μπουκάλι??δεν νομιζω ότι υπάρχει λύση, γιατί δεν μπορώ να βλέπω το μωρό να χτυπιέται ώσπου να κοιμηθεί για να το ταισω απλά για να μη δίνω μπιμπερό...είναι λύση αυτό? μπορεί το μωρό μου να μου λέει απλά ότι δεν θέλει άλλο να πίνει απο μένα??πόσο μπορώ να το πιέζω??έχω αποδιοργανωθεί εντελώς, μέχρι στο ριλάξ τον βάζω και εγώ από πάνω σαν την αγελάδα να με αρμέγει..αφού δεν θέλει το στήθος μου , με το ζόρι??κλαίω συνέχεια αλλλα μήπως να το παρω απόφαση??όσο μπορώ να βγάζω γάλα και αν όχι συμπλήρωμα με ξένο..τί άλλο μπορώ να κάνω??να το αφήνω νηστικό??ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΪ και να το ταισω κοιμισμένο ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΦΑΕΙ..πώς θα γίνει??έχω και τη μικρή μου που με βλέπει έτσι, το μωρό να ουρλιάζει εγώ να κλαίω, στη μικρή να μην έχω χχρόνο να δίνω καθόλου σημασία, έχει αξία αυτό?δεν ξέρω διερωτάμαι??μήπως όλα γίνονται για ένα σκοπό??αφού δεν το θέλει//αν το ήθελε θα έπινε..γιατί αν το τυρανάω ετσι? και είναι σωστό ένα βρεφος 4 μηνών να το υποσιτίζω?

Link to comment
Share on other sites

είμαι σε απόγνωση εντελώς...έχω κλειστεί μέσα στο σπίτι, λέγαμε να βγούμε μια βόλτα το απόγευμα και αύριο που είναι της Παναγίας και μετά λέω πού να πάω??και αν θελήσει να φάει τί θα κάνω??μήπως είναι στανταρ οι ώρες του να πω οκ στις 3 πρέπει να έχω γυρίσει??φάυλος κύκλος..δεν ξέρω αν φταίει και η επιλόχιος κατάσταση αλλά είμαι εντελώς χάλια..ξέρω ότι το παιδί πρέπει να φάει και εκτός από το άρμεγμα όποτε είναι εφικτό δεν μπορώ τίποτα άλλο να του προσφέρω..ας μου απαντήσει αν είναι εύκολο μια μαμά που το έχει περάσει...τί το κάνεις αν κλαιει..ενταξει να μην του δώσω μπιμπερό..αλλά πώς αλλιώς θα γινει..΄το κουταλάκι πόσο να πιεί?με τη σύριγγα θα πνιγεί σίγουρα..τι να κάνω?? ΄πέρασα τόσο δύσκολα μέχρι τον 3ο μήνα..τόσο δύσκολα..όλοι μου έλεγαν ενταξει υπομονη μέχρι να εδραιωθεί, υπομονή μέχρι τον 3ο μετά θα απολαμβάνεις τον θηλασμό...μέχρι τώρφα όλο προβλήματα έχω..και ακόμη προσπαθώ..απ΄λά να το ξέρουν και οι υποψήφιες μαμάδες..ο θηλασμός είναι άθλος..και για κάποιες μπορεί να μην είναι καθόλου μα καθόλου έυκολος...ας το ξέρουν από την αρχη για να είναι οπλισμένες με δύναμη και υπομονή..εγώ διαψεύστηκα πλήρως..

Link to comment
Share on other sites

kalispera emena i dikia mou einai 4 minontin thilasa mexri so meron vevea epidi ithela na pame ena vradi se mia ekdilosi oposdipote tis to vgala me thilastro kai to pira mazi..vevea tora pou pinoume pia skoni to pernoume mazi kathe vradi pou vgenoume kai tis aresi kai koimate..ego pantos den apolausa katholou to thilasmo se sxesi me alles kopeles pou akouo ..i aderfi mou ton thilaze ton mikro 7 mines...ego den anteksa allo an kai prepei giati einai kalo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι σε απόγνωση εντελώς...έχω κλειστεί μέσα στο σπίτι, λέγαμε να βγούμε μια βόλτα το απόγευμα και αύριο που είναι της Παναγίας και μετά λέω πού να πάω??και αν θελήσει να φάει τί θα κάνω??μήπως είναι στανταρ οι ώρες του να πω οκ στις 3 πρέπει να έχω γυρίσει??φάυλος κύκλος..δεν ξέρω αν φταίει και η επιλόχιος κατάσταση αλλά είμαι εντελώς χάλια..ξέρω ότι το παιδί πρέπει να φάει και εκτός από το άρμεγμα όποτε είναι εφικτό δεν μπορώ τίποτα άλλο να του προσφέρω..ας μου απαντήσει αν είναι εύκολο μια μαμά που το έχει περάσει...τί το κάνεις αν κλαιει..ενταξει να μην του δώσω μπιμπερό..αλλά πώς αλλιώς θα γινει..΄το κουταλάκι πόσο να πιεί?με τη σύριγγα θα πνιγεί σίγουρα..τι να κάνω?? ΄πέρασα τόσο δύσκολα μέχρι τον 3ο μήνα..τόσο δύσκολα..όλοι μου έλεγαν ενταξει υπομονη μέχρι να εδραιωθεί, υπομονή μέχρι τον 3ο μετά θα απολαμβάνεις τον θηλασμό...μέχρι τώρφα όλο προβλήματα έχω..και ακόμη προσπαθώ..απ΄λά να το ξέρουν και οι υποψήφιες μαμάδες..ο θηλασμός είναι άθλος..και για κάποιες μπορεί να μην είναι καθόλου μα καθόλου έυκολος...ας το ξέρουν από την αρχη για να είναι οπλισμένες με δύναμη και υπομονή..εγώ διαψεύστηκα πλήρως..

Μαράκι καλησπέρα.Το ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ την Δευτέρα και την Τρίτη.Το μωρό από το απόγευμα και μετά αρνιόταν πεισματικά την θηλή έκλαιγε σπαρακτικά και έκανε να φάει ώρες.Ήμουν σε πλήρη απόγνωση γιατί και εγώ έχω κάνει αγώνα για τον αποκλειστικό θηλασμό και αντιμετωπίζω καθημερινα προβλήματα με αποκορύφωμα αυτό.Είπα λοιπόν να κάνω υπομονή,το μωρό χτυπιόταν λες και είχε τρομερούς πόνους(που δεν το αποκλείω και καθόλου,παρόλο που έχει κάνει πολύ ήπιους κολικούς που σχεδόν δεν τους καταλάβαμε).Το είχα συνέχεια αγκαλιά και όταν λίγο ηρεμούσε προσπαθούσα να του δώσω το στήθος,του μιλούσα σιγανά και γλυκά αυτό μόλις έβλεπε το στήθος γινόταν έξαλλο!Ετσι ξαφνικά όλα αυτά.Αναρωτιόμουν τί έκανα λάθος και έδειχνε αυτήν την άρνηση το μωρό.Έβγαλα γάλα με το θήλαστρο και το ήπιε.Οπότε σκέφτηκα ότι το μωρό προφανώς δεν θέλει το στήθος και αν συνεχίσει έτσι θα παραγγείλω νοσοκομειακό.Έτσι έκανα υπομονή ώσπου από Τετάρτη και μετά από μόνη της μέχρι τώρα που σου γράφω δεν μου έχει εμφανίσει ανάλογη συμπεριφορά.Αν σκοπεύεις να συνεχίσεις τον θηλασμό μην το βάζεις κάτω,ξέρω είναι δύσκολα αλλά έστω υπάρχει και η λύση του νοσοκομειακού θηλαστρου!Γράψε μας πως τα πας,περιμένω νέα σου.Εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!:-)

c57n.jpg2Attp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα νέα μου είναι ταεξης: μετά από3 εφιλατικές μέρες, ξαφνικά Παρασκευή απόγευμα ξαναέπιασε το στήθος μου..βέβαια κλαιει σπαρακτικά σε κάποιους από τους θηλασμούς και τινάζεται πίσω σα να πονάει, αλλά τελικά τρώει...ετσι ξαφνικά..το μεγάλο μου α΄γχος είναι αυριο που ξεκινάω δουλειά και που θα πιει 2 με 3 μπουκάλια από το δικό μου..μήπως ξανασυμβεί..πάντως θα παραγγείλω άυριο νοσοκομειακό θήλαστρο για να βγαίνει καλύτερα το γάλα μου..σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαράκι. Ο δικός μου είναι 5 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Δεν έχουμε δοκιμάσει ποτέ μπουκάλι. Δεν έχω να σου πω καμία σοφία, τελικά κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Πάντως έχω προσπαθήσει κι εγώ πολύ με το θηλασμό, δεν έχουμε ακόμα πρόγραμμα, μπορεί να θέλει να φάει και σε μισή ώρα από το προηγούμενο τάισμα, γενικά παιδευόμαστε. Πάντως τον θηλάζω όπου και αν είμαι. Μόνο ένα πράγμα νομίζω ότι είναι σημαντικό. Το μωρό σου καταλαβαίνει όταν εσύ είσαι αγχωμένη και στεναχωρημένη. Αν εσύ είσαι σε απόγνωση και κλαις μπορεί να μη θέλει να θηλάσει. Στα μεγάλα ζόρια άφηνέ τον σε κάποιον άλλο, πήγαινε σε άλλο δωμάτιο μέχρι να συνέλθεις, παίρνε βαθιές ανάσες και άντε πάλι πιο ήρεμη.

Καλή τύχη με την επάνοδο στη δουλειά. Κι εγώ ξεκινάω σε 10 ημέρες! Κουράγιο με το θηλασμό. Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στο μωρό σου!!

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, πολύ ευχάριστα τα νέα σας! Για τις γκρίνιες μην ανησυχείς, πολλά μωρά το κάνουν αυτό στην ηλικία που είσαστε τώρα εσείς, θα περάσει αυτή η φάση!

Τώρα για την επάνοδο στη δουλειά, αν αποφύγεις να του δίνεις εσύ μπιμπερό από εδώ και πέρα, πιστεύω πως ακόμα και να επαναληφθεί μια τέτοια συμπεριφορά για μερικές μέρες ξανά, γρήγορα το μωρό σου θα καταλάβει ότι η μαμά μόνο θηλάζει και μπιμπερό υπάρχει μόνο όταν η μαμά λείπει! Αρκεί να είσαι εσύ σταθερή και να μην μπαίνεις σε πειρασμό λόγω άγχους να δίνεις γάλα με μπιμπερό!

Σου εύχομαι καλή επάνοδο στη δουλειά και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kalimera!ithela na sas rwtisw mipws paizei kapio rolo to oti pithanon na ksekinaei fasi odontofioias?den kserw an einai ayto, pantws exei para polla salia kai olo thelei na bazei ta xeria tou sto stoma??mipws gia ayto gkriniazei kai kanei kai ayto me to fagito?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μπορεί να ειναι απλά μια φάση.

Ο δικός μου όταν ήταν δυο μηνών παρουσίασε κάτι παρόμοιο, όταν τον τάιζα, λίγη ώρα μετά άφηνε το στήθος και έκλαιγε, στριφογύριζε, σε μπορούσα να τον κάνω καλά και δεν καταλάβαινα γιατί το κάτι. Ξεκινούσαμε έτσι από το πρωί. Ε, κατά το μεσημέρι δεν άντεχα άλλο κι εγώ, έφτιαχνα γάλα σκόνη. Μέχρι να το αφήσω το μπιμπερό να κρυώσει, τον έπαιρνε ο ύπνος τον μικρό, κανα μισάωρο συνήθως, αλλά ηρεμούσα κι εγώ και μόλις ξύπναγε ξαναπροσπαθούσαμε να θηλάσουμε. Τελικά τον κατάφερνα και έτρωγε απ' το στήθος και το γάλα που είχα ετοιμάσει το πεταγα. Ετσι έκανα κάθε μεσημέρι για μια βδομαδα, ένα κουτί γάλα σκονη τελικά κατέληξε στον νεροχύτη (και καλύτερα βεβαια!). Τώρα είναι 5 μηνών, συνεχίζουμε να θηλάζουμε αποκλειστικά και εναλλάσουμε μπιμπερό (με δικό μου αντλημένο γάλα βεβαια), στήθος με ψευδοθηλή ή στηθος χωρίς ψευδοθηλή χωρίς κανένα πρόβλημα!

 

Τα σάλια σ' αυτήν την ηλικία δεν ειναι δειγμα προωρης οδοντοφυίας. Απλά ξεκίνησαν να λειτουργούν οι σιελογόνοι αδένες και ο μικρός σου δεν έχει μάθει ακόμα να καταπίνει το σάλιο του, του είναι πιο εύκολο να το φτύνει. Επίσης τώρα ανακαλύπτει τα χεράκια του, γι' αυτό τα βάζει στο στόμα, θα το δεις καθώς μεγαλωνει, πως ο,τιδήποτε καινούριο θα το βαζει κατ' ευθείαν στο στόμα του, αφού το στόμα είναι γι' αυτόν το μεγαλύτερο κέντρο αίσθησης.

 

Λίγο υπομονή χρειάζεται, θα επανέλθει, θα δεις!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! χτες πήγαμε στη γιατρό, και τελικά καταλήξαμε ότι μάλλον πρόκειται για ΓΟΠ.αφού μόλις πιει λίγο γάλα τινάζεται τόξο, δείχνει εμφανώς ότι το μωρό πονάει..και κλαίει γοερά..για αυτό το πουλάκι μου δεν ήθελε να φάει.θα κάνουμε υπέρηχο για να βεβαιωθούμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! χτες πήγαμε στη γιατρό, και τελικά καταλήξαμε ότι μάλλον πρόκειται για ΓΟΠ.αφού μόλις πιει λίγο γάλα τινάζεται τόξο, δείχνει εμφανώς ότι το μωρό πονάει..και κλαίει γοερά..για αυτό το πουλάκι μου δεν ήθελε να φάει.θα κάνουμε υπέρηχο για να βεβαιωθούμε.

 

 

Mαράκι, αν τελικά είναι ΓΟΠ, θα σε βοηθήσει πολύ να ρίξεις μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814

 

Στην περίπτωση της ΓΟΠ είναι σημαντικό να συνεχιστεί ο μητρικός θηλασμός. Το μητρικό γάλα προστατεύει από τον κίνδυνο της οισοφαγίτιδας!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια! Αποφασισα να γραψω εδω και τη δικη μου ιστορια και να ζητησω τις συμβουλες σας ιδιως της Αγλαϊας. Η ιστορια μου πολυ-πολυ συνοπτικα ειναι η εξης:

Γεννησα στις 20/02/2009. Ειχα μπει με ραντεβου για να γεννησω με τεχνητες οδυνες στις 38 εβδομαδες επειδη παρουσιασα διαβητη κυησης και ο γιατρος μου φοβοταν για ενδομητριο θανατο, αφου το ζαχαρο δεν ρυθμιζοταν ουτε και με 180 μοναδες ινσουλινης ημερησιως! Δυστυχως η μητρα μου δεν εκανε συσπασεις και ετσι καταφυγαμε στη μεθοδο της καισαρικης. Το μωρακι μου γεννηθηκε 2.900 και μεταφερθηκε κατευθειαν στα προωρα οπου και εμεινε για το πρωτο 24ωρο για να ελεγχθει για τυχον υπογλυκαιμια. Δεν μπορεσα να το δω οπως καταλαβαινετε το 1ο 24ωρο γιατι ημουν καθηλωμενη στο κρεβατι με τον καθετηρα και δεν μου την ανεβαζαν στο θαλαμο. Συνεπως, σιτηστηκε με ξενο γαλα το 1ο 24ωρο της ζωης της.. Οταν μου την ανεβασαν επανω τη 2η μερα, προσπαθησα να τη θηλασω χωρις καμμια επιτυχια ομως. Δεν το ηθελε το στηθος μου καθολου.. :cry: Θα ηθελα να σημειωσω πως εχω τε-ρα-στι-ο στηθος, το οποιο (οπως ειναι λογικο λογω βαρυτητας) ειναι πεσμενο (πολυ). Δεν ηξερα πως να την κρατησω, δυσκολευομουν να κραταω απο τη μια το παιδι κι απο την αλλη εναν μαστο που πραγματικα ξεχειλιζε απο την παλαμη. Ζητησα βοηθεια αλλα δεν πηρα. Μονη μου λοιπον συνεχισα τις προσπαθειες αλλα οσες φορες τα καταφερα, προφανως δεν εκανα κατι σωστα και με πονουσε αφορητα! (Πιστεψτε με, δεν το λεω για να δικαιολογηθω, πραγματικα πονουσα παρα πολυ!). Την 3η μερα λοιπον, ζητησα θηλαστρο για να αποσυμφορησω λιγακι τους μαστους (ξερω πως ειχα γαλα και μαλιστα πολυ γιατι καθε φορα που ζητουσα βοηθεια, μου ελεγαν πως ακομα δεν εχω κατεβασει, εγω επεμενα και οταν το "ζουλουσαν" για να δουν αν οντως λεω την αληθεια, πραγματικα εβγαζε πολυ). Δεν μου εδωσαν ουτε θηλαστρο βρε κοριτσια.. Με τη δικαιολογια πως το θηλαστρο χαλαει το στηθος, εγω απαντουσα πως δεν με απασχολει γιατι ηδη το στηθος μου ειναι σε χαλια κατασταση το μονο που θελω ειναι να θηλασω το μωρο μου. Τοτε μου απαντουσαν να μην χολοσκαω γιατι το γαλα που κουβαλανε σημερα οι μητερες δεν ειναι και ο,τι καλυτερο λογω των περιβαλλοντικων και διατροφικων συνηθειων και να δωσω ξενο γαλα στο παιδι. Για να μη σας τα πολυλογω, την 3η μερα αργα το βραδυ και αφου οι μαστοι ειχαν πετρωσει και κοντευαν να εκραγουν, μου εδωσαν 2 μικρα χαπακια που σταματανε το θηλασμο... Το στηθος μαλακωσε μετα απο καποιες ωρες, αλλα το ονειρο του θηλασμου, εμεινε απλα ονειρο.. :cry: :cry: :cry:

Τωρα, θελω να ρωτησω τα εξης: (Για το επομενο παιδι, που δεν ειναι καν στο προγραμμα, αλλα θελω να ξερω απο τωρα!)

Ποια ειναι η καλυτερη σταση θηλασμου για εμενα που εχω αυτο το βαρυ και πεσμενο στηθος?

Τι ειναι η τραπεζα θηλασμου (ή γαλακτος) που αναφερεται συχνα?

Επειδη η αληθεια ειναι πως η φοβια μου εμεινε, σκεφτομαι στο επομενο να χρησιμοποιησω εξαρχης θηλαστρο. Να βγαζω δηλαδη το δικο μου και να του το δινω με μπιμπερο. Καθε ποτε πρεπει να βγαζω? Που πρεπει να το αποθηκευω? Το ζεσταινω οπως ζεσταινα και το ξενο (το εβαζα στο θερμαντηρα της chicco) ή θελει διαφορετικη διαδικασια?

Οποια αλλη συμβουλη εχετε θα με βοηθουσε ιδιαιτερα! Αγλαϊα βλεπω ποσο βοηθας και τις υπολοιπες και στηριζομαι πανω σου!!

Μανουλες που θηλαζετε λοιπον, τα φωτα σας!

Ευχαριστω! :-P

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα κοριτσια! Αποφασισα να γραψω εδω και τη δικη μου ιστορια και να ζητησω τις συμβουλες σας ιδιως της Αγλαϊας. Η ιστορια μου πολυ-πολυ συνοπτικα ειναι η εξης:

Γεννησα στις 20/02/2009. Ειχα μπει με ραντεβου για να γεννησω με τεχνητες οδυνες στις 38 εβδομαδες επειδη παρουσιασα διαβητη κυησης και ο γιατρος μου φοβοταν για ενδομητριο θανατο, αφου το ζαχαρο δεν ρυθμιζοταν ουτε και με 180 μοναδες ινσουλινης ημερησιως! Δυστυχως η μητρα μου δεν εκανε συσπασεις και ετσι καταφυγαμε στη μεθοδο της καισαρικης. Το μωρακι μου γεννηθηκε 2.900 και μεταφερθηκε κατευθειαν στα προωρα οπου και εμεινε για το πρωτο 24ωρο για να ελεγχθει για τυχον υπογλυκαιμια. Δεν μπορεσα να το δω οπως καταλαβαινετε το 1ο 24ωρο γιατι ημουν καθηλωμενη στο κρεβατι με τον καθετηρα και δεν μου την ανεβαζαν στο θαλαμο. Συνεπως, σιτηστηκε με ξενο γαλα το 1ο 24ωρο της ζωης της.. Οταν μου την ανεβασαν επανω τη 2η μερα, προσπαθησα να τη θηλασω χωρις καμμια επιτυχια ομως. Δεν το ηθελε το στηθος μου καθολου.. :cry: Θα ηθελα να σημειωσω πως εχω τε-ρα-στι-ο στηθος, το οποιο (οπως ειναι λογικο λογω βαρυτητας) ειναι πεσμενο (πολυ). Δεν ηξερα πως να την κρατησω, δυσκολευομουν να κραταω απο τη μια το παιδι κι απο την αλλη εναν μαστο που πραγματικα ξεχειλιζε απο την παλαμη. Ζητησα βοηθεια αλλα δεν πηρα. Μονη μου λοιπον συνεχισα τις προσπαθειες αλλα οσες φορες τα καταφερα, προφανως δεν εκανα κατι σωστα και με πονουσε αφορητα! (Πιστεψτε με, δεν το λεω για να δικαιολογηθω, πραγματικα πονουσα παρα πολυ!). Την 3η μερα λοιπον, ζητησα θηλαστρο για να αποσυμφορησω λιγακι τους μαστους (ξερω πως ειχα γαλα και μαλιστα πολυ γιατι καθε φορα που ζητουσα βοηθεια, μου ελεγαν πως ακομα δεν εχω κατεβασει, εγω επεμενα και οταν το "ζουλουσαν" για να δουν αν οντως λεω την αληθεια, πραγματικα εβγαζε πολυ). Δεν μου εδωσαν ουτε θηλαστρο βρε κοριτσια.. Με τη δικαιολογια πως το θηλαστρο χαλαει το στηθος, εγω απαντουσα πως δεν με απασχολει γιατι ηδη το στηθος μου ειναι σε χαλια κατασταση το μονο που θελω ειναι να θηλασω το μωρο μου. Τοτε μου απαντουσαν να μην χολοσκαω γιατι το γαλα που κουβαλανε σημερα οι μητερες δεν ειναι και ο,τι καλυτερο λογω των περιβαλλοντικων και διατροφικων συνηθειων και να δωσω ξενο γαλα στο παιδι. Για να μη σας τα πολυλογω, την 3η μερα αργα το βραδυ και αφου οι μαστοι ειχαν πετρωσει και κοντευαν να εκραγουν, μου εδωσαν 2 μικρα χαπακια που σταματανε το θηλασμο... Το στηθος μαλακωσε μετα απο καποιες ωρες, αλλα το ονειρο του θηλασμου, εμεινε απλα ονειρο.. :cry: :cry: :cry:

 

Τι απαράδεκτο! πού συνεβησαν ολα αυτά τα τριτοκοσμικά?

πραγματικά λυπαμαι για την ταλαιπωρια σου..

 

 

Τωρα, θελω να ρωτησω τα εξης: (Για το επομενο παιδι, που δεν ειναι καν στο προγραμμα, αλλα θελω να ξερω απο τωρα!)

Ποια ειναι η καλυτερη σταση θηλασμου για εμενα που εχω αυτο το βαρυ και πεσμενο στηθος?

 

θα πρεπει να κρατας το στηθος με το ένα χέρι ωστε να μην φράζει η μυτη του μωρού και δεν μπορεί να αναπνεύσει την ώρα που θηλάζει. Θα δοκιμασεις και αλλες στάσεις. Σιγουρα θα σε βολέψει και η ξαπλωτη στο πλάι, πάλι προσέχοντας να ειναι ελέυθερη η μυτη του μωρού.

 

Τι ειναι η τραπεζα θηλασμου (ή γαλακτος) που αναφερεται συχνα?

 

Η τράπεζα ειναι γάλα που έχουμε αντλήσει για μεταγεννέσερη χρηση. Αποθηεκευται στο ψυγειο η στην κατάψυξη αναλόγως του ποτε ειναι να χρησιμοποιηθει. Υπάρχουν αναλυτικές οδηγιες σε αλλο τοπικ.

 

Επειδη η αληθεια ειναι πως η φοβια μου εμεινε, σκεφτομαι στο επομενο να χρησιμοποιησω εξαρχης θηλαστρο. Να βγαζω δηλαδη το δικο μου και να του το δινω με μπιμπερο. Καθε ποτε πρεπει να βγαζω? Που πρεπει να το αποθηκευω? Το ζεσταινω οπως ζεσταινα και το ξενο (το εβαζα στο θερμαντηρα της chicco) ή θελει διαφορετικη διαδικασια?

 

το καλυτερο ειναι σε επομενο μωράκι να προσπαθησεις (να επιμεινεις) να το βάλεις στο στηθος οσο πιο γρηγορα γινεται μετά τη γεννα. Το να μπεις σε μια διαδικασια με αντλήσεις χωρις ιδιαιτερο λογο, πιο πολύ θα σε κουράσει παρά θα σε εξυπηρετησει.

 

Η ενημέρωση ειναι το σημαντικοτερο θεμα στο θηλασμο, δυστυχως δεν την ειχες...μάλλον το αντιθετο σου συνέβη με αυτους που ανέφερες παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...