Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λητώ!


marcella

Recommended Posts

Γεια σας!

Μόλις έγινα μέλος αν και παρακολουθώ το forum τους τελευταίους 5 μήνες.

Έχω ΠΗΤ 3/1/2009 και θα γεννήσω στο Λητώ. Θα μπορούσε να μου πει κάποια που έχει γεννήσει στο Λητώ ποια είναι η κατάσταση που επικρατεί στα δωμάτια. Θα μείνω σε 3κλινο.

Θα μπορεί να μείνει ο άντρας μου μαζί μου τα βράδια; Υπάρχουν ώρες επισκεπτηρίου για το κοινό; Αυτό ισχύει για όλους τους επισκέπτες; Δηλ γονείς και αδέρφια; Τι γίνεται αν υπάρχουν επισκέπτες στο δωμάτιο και η μία από τις γυναίκες πονάει και θέλει να ησυχάσει;

Το μωρό φαντάζομαι ότι μόνο σε μονόκλινο το έχεις μαζί σου. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα μπορεί να μείνει ο άντρας μου μαζί μου τα βράδια;

Όχι δεν επιτρέπεται συνοδός.Σε περίπτωση καισαρικής μόνο το πρώτο βράδυ και κατα προτίμηση ο συνοδός είναι γυναίκα.

 

Υπάρχουν ώρες επισκεπτηρίου για το κοινό; Αυτό ισχύει για όλους τους επισκέπτες; Δηλ γονείς και αδέρφια;

 

Υπάρχουν ώρες επισκεπτηρίου που τηρούνται αυστηρά για όλους όποιο βαθμό συγγένειας κι αν έχουνε.

 

Τι γίνεται αν υπάρχουν επισκέπτες στο δωμάτιο και η μία από τις γυναίκες πονάει και θέλει να ησυχάσει;

 

Ζητάει απο τις νοσηλέυτριες να απομακρύνουνε τους επισκέπτες

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλά τα πράγματα στο Λητώ, απλώς είναι να μη σου τύχει αυτό που έτυχε σε μένα.

 

Ήμουν σε τρίκλινο και μας έβαλαν μαζί μια κοπέλα που είχε σοβαρό πρόβλημα, που να σου λέω. Η μαμά της έμενε μαζί μας, κοιμόταν στις καρέκλες, τέσσερα βράδυα κοιμόταν στις καρέκλες. Δεν της είπε κανείς τίποτα, γιατί τα πράγματα ήταν δύσκολα. Όμως, ήταν πολύ άσχημο αυτό που έκανε το μαιευτήριο, γιατί μας έβαλε εμάς που χαιρόμασταν μαζί με έναν άνθρωπο που αγωνιούσε, για να μην πω για τις τύψεις που έχω ακόμη γιατί αυτή η γυναίκα κοιμόταν στις καρέκλες κι εγώ στην κρεβατούρα. Η όλη ιστορία μου είχε τσακίσει τα νεύρα, ήταν και οι ορμόνες... έβγαινα έξω για να κλάψω και πολύ τη σκέφτομαι αυτή την κοπέλα, δεν ξέρω τί έγινε με το παιδάκι της τελικά.

 

Αυτά κανονικά δε θα στα έλεγα, γιατί δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς ΑΛΛΑ όταν μπεις μέσα να τους τονίσεις ότι θέλεις στο δωμάτιό σου να είναι μόνο λεχώνες. Δε μπορεί να ανακατεύουν τα περιστατικά στα δωμάτια. Οι λεχώνες μαζί και τα άλλα περιστατικά μαζί. Και είχαν άδεια δωμάτια στον ίδιο όροφο για να τη βάλουν την κοπέλα αυτή, οι άθλιοι. Δε μπορεί να έχεις τον πόνο και την αγωνία σου και να βλέπεις δίπλα τις άλλες με τα μωρά τους, να θηλάζουν, να έρχονται όλοι να μας συγχαρούν, δώρα, χαρές και αυτή να κοιτάζει, ήταν απαράδεκτο. Αλλά τί να έλεγα εγώ; Θα φαινόταν σα να μην την ήθελα την κοπελίτσα, που καμία σχέση...

 

Οπότε αυτό πρόσεχε. Επίσης, όταν μπεις ζήτα κρεβάτι στο παράθυρο. Μοναδική εμπειρία να θηλάζεις την ώρα που χαράζει.

 

Όσο για την αυστηρότητα της τήρησης του επισκεπτηρίου δεν είναι και πολύ γιαγκούλες, ιδιαίτερα αν πρόκειται για τον άντρα σου ας πούμε.

 

Πάντως κάθε μα κάθε φορά που κάποια χρειάζεται κάτι, υπόθετο, ένεση, εξέταση, ο,τιδήποτε, όλοι οι επισκέπτες βγαίνουν έξω, χωρίς καμία εξαίρεση. Και η μαμά της κοπέλας που σου λέω έβγαινε έξω κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλά τα πράγματα στο Λητώ, απλώς είναι να μη σου τύχει αυτό που έτυχε σε μένα.

 

Απαραδεκτο αυτο που μας εγραψες και οχι τοσο για σενα αλλα για την ιδια την κοπελα

Λιγο μετα απο εμενα γεννησε μια φιλη μου,μια μερα πριν ανεβασε πιεση και δεν μπορουσαν να την βαλουν για χειρουργειο(καισαρικη) και το βραδυ αυτο εμεινε σε αλλο δωματιο απο αυτο που την εβαλαν μετα που εγινε μανουλα

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτό που λες με τα δωμάτια, έχεις απόλυτο δίκιο. Όταν γέννησε η ξαδέρφη μου, στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Πάτρας έφεραν δίπλα της μία κοπέλα που της είχαν σπάσει τα νερά στον έβδομο μήνα. Η κοπέλα το έχασε το μωράκι της. Ήταν λοιπόν σε ένα δωμάτιο γεμάτο μπλε μπαλόνια για το μωράκι της ξαδέρφης μου και έβλεπε κόσμο να έρχεται και να κοιτάζουν το μωρό. Δεν έλεγε τίποτα βέβαια, αλλά καταλαβαίνω πως ένοιωθε.

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα με καισαρική, και ήμουν σε δίκλινο με μια κοπέλα που γέννησε κι αυτή με καισαρική 10 λεπτά μετά από μένα...

Όλα καλά, κι οι μαίες άψογες, αλλά το θέμα του επισκεπτηρίου είναι πονεμένη ιστορία. την πρώτη μέρα μετά την καισαρική, κι ενώ είχα διώξει όλους τους δικούς μου, -ακόμα και ο άντρας μου είχε πάει για φαί- μπας και κοιμηθώ λιγάκι, και ενω ήταν 3.30 το μεσημέρι και εκτός επισκεπτηρίου, ήρθαν για την άλλη κοπέλα 5 άτομα, και δεν σεβάστηκαν ότι εγώ προσπαθούσα να κοιμηθώ, ούτε κανείς τους απαγόρευσε την είσοδο τέτοια ώρα!!! καλά που πριν φύγει η αδερφή μου τους είδε και¨"την είπε" στις νοσηλεύτριες και με΄τά από λίγη ώρα βγήκαν στο σαλόνι. (αφού μου χάλασαν τον ύπνο)

τα πρώτα 2 βράδυα είχα την μαμά μου, και η άλλη κοπέλα όλα τα βράδυα. άντρες δεν αφήνουν.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγω στο Λητω θα γεννησω και ειμαι μεταξυ δικλινου κα μονοκλινου..Τι λετε να επιλεξω?Η αληθεια ειναι οτι τον αντρα μου θα τον ηθελα κοντα μου τις περισσοτερες ωρες κι οχι μονο στις ωρες επισκεπτηριου :(:( αλλα απ ο'τι βλεπω δεν θα γινεται αυτο στο δικλινο..Αφηστε που δεν αντεχω την πολυκοσμια..Αλλα για να ειμαι καλυμενη σε αυτα μαλλον πρεπει να παρω μονοκλινο..?Ειναι μεγαλη η διαφορα στην τιμη?

Link to comment
Share on other sites

είναι σχεδόν τα διπλάσια λεφτά...

 

δεν τα κρατάς για το μωράκι σου καλύτερα? κι εγώ ήθελα μόνη μου αλλά τόσα λεφτά είπα όχι. έκατσα και παραπάνω από την άλλη κοπέλα και μια μέρα ήμουν μόνη. ωραία ήταν!!!

 

άσε που μπορεί να κάνεις καλή παρέα και να εχεις να πεις δυο κουβέντες!!! (εγω σε αυτό το θεμα ημμουν άτυχη, δεν ταιριάζαμε με την άλλη κοπέλα ΚΑΘΟΛΟΥ)...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μονοκλινο στο λητω πριν απο 2 χρονια με καισαρικη

εδωσα 4800 τωρα κατι θα εχει αλλαξει υποθετω......

 

δεν θα αντεχα αλλο δωματιο ομως..... ειμαι πολυ περιεργη :lol:

ηθελα τον αντρα μου ολη μερα -νυχτα μαζι μου

το μωρο μου το ιδιο !

οι γονεις μου να ερχονται οταν θελουν και να καθονται για οσο θελουν....

 

ε! αυτα μονο σε μονοκλινο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αγχώθηκα τώρα :oops: τι πρωτότυπο τώρα τελευταία :oops:

 

Δηλαδή ακόμα και οι σύζυγοι μας δεν μπορούν να βρίσκονται μαζί μας εκτός επισκεπτηρίου? Και αν χρειαζόμαστε βοήθεια? Έρχονται ή σε γράφουν?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

τελευταια ενημερωση απο τη λητω που ρωτησα...

 

3κλινο φυσιολ.τοκετος 2400 καισαρικη 2800

2κλινο φυσιολ.τοκετος 3200 καισαρικη 3600

1κλινο φυσιολ.τοκετος 4500 καισαρικη 5100

 

+160 ευρω για καποιες ειδικες εξετασεις του μωρου αιματολογικες

+225 ευρω για ληψη βλαστοκυτταρων για αλλη εταιρια πλην του λητω

αν θες για βλαστοκυτταρα στη εταιρια του λητω ειναι 1300 ευρω για 20 χρονια φυλαξη... και δε σε χρεωνουν τα 225 ευρω για τη ληψη...

 

αυτα ευχομαι να βοηθησα... εμεις παμε για 3κλινο.. :)

 

(ερωτηση αν ξερει κανεις.. τα παλια 6κλινα του λητω ειναι τα καινουργια 3κλινα? η υπαρχουν ακομα? ) :?:

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(ερωτηση αν ξερει κανεις.. τα παλια 6κλινα του λητω ειναι τα καινουργια 3κλινα? η υπαρχουν ακομα? ) :?:

 

σε 3 κλινο που ημουν στο λητω πριν 18 μηνες ακριβως ηταν κανονικα 3 κλινα με τοιχο στη μεση και δεν ακουγαμε τιποτα απο τα αλλα δωματια

Link to comment
Share on other sites

οκ! γιατι στο τηλεφωνο μας ειπαν οτι καταργηθηκαν τα 6κλινα πια... αλλα μια φιλη μου ειπε οτι υπαρχει ενα σε καθε οροφο αλλα δε στο λενε απο το τηλεφωνο... :roll:

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

οκ! γιατι στο τηλεφωνο μας ειπαν οτι καταργηθηκαν τα 6κλινα πια... αλλα μια φιλη μου ειπε οτι υπαρχει ενα σε καθε οροφο αλλα δε στο λενε απο το τηλεφωνο... :roll:

 

Δεν το λένε γενικότερα.Θα πρέπει να συνενοηθείς με το γιατρό σου και όταν πάς εκεί να πέις ότι έχουμε συνενοηθεί με τον κύριο τάδε για εξάκλινο.Αυτό γίνεται την ώρα της εισαγωγής,δε δίνουνε τιμές για 6κλινο ουτε αν πάς απο κεί να ζητήσεις τιμές :wink:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο Λητω θα γεννησω και ειμαι μεταξυ δικλινου κα μονοκλινου..Τι λετε να επιλεξω?Η αληθεια ειναι οτι τον αντρα μου θα τον ηθελα κοντα μου τις περισσοτερες ωρες κι οχι μονο στις ωρες επισκεπτηριου :(:( αλλα απ ο'τι βλεπω δεν θα γινεται αυτο στο δικλινο..Αφηστε που δεν αντεχω την πολυκοσμια..Αλλα για να ειμαι καλυμενη σε αυτα μαλλον πρεπει να παρω μονοκλινο..?Ειναι μεγαλη η διαφορα στην τιμη?

 

Korinaki & Marcella, καλημέρα.

 

Εγώ γέννησα στο Λητώ με καισαρική τον Μάρτιο και ήμουν σε τρίκλινο. Ο γιατρός μου με συμβουλεψε επειδή στην Ελλάδα είμαστε για κλωτσιές να πάω σε δίκλινο αντί για τρίκλινο ώστε να μην υπάρχουν πολλές επισκέψεις γενικά. Σωστό μεν αλλά πολλά τα λεφτά. μάλιστα στο σπίτι εχω κρατήσει το χαρτάκι με τις χρεώσεις που σου δίνουν ενημερωτικά, πόσο η φυσιολογική γέννα πόσο η καισαρική , πόσο το μονόκλινο πόσο το δικλινο κλπ Εαν τα θέλετε στη διάθεσή σας να σας τα γράψω. Μην ξεχνάτε ότι και η αμοιβή του γιατρού πάει σύμφωνα και με την κατηγορία που θα πας εάν δεν εχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό. Εγώ ήμουν μέ άλλες 2 κοπέλες δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, στον όροφο υπήρχε security που κλείδωνε τις πορτες του σαλονιού ώστε να μην μπαινουν επισκεπτες. Τους άνδρες μας τους αφηναν, αφού να σκεφτείς όταν θηλάζαμε τα μωρά ήταν οι ανδρες μας μέσα και ούτε σε νοιαζει για τον άλλον αν θα δει το στήθος σου (όλοι ήταν πολύ διακριτικοί γιατί είχαν μάτια μόνο για το μωρό τους) χεστ@@@@ν για τα βυζιά των αλλων. Το ξεπερνάς γιατι σε νοιάζει μονο το μωρό σου. Επίσης οι νοσοκόμες ήταν όλες ευγενικές. Παίζει ρόλο ποιον θα εχεις δίπλα σου γιατί και σε δίκλινο μπορεί να την πατήσεις και να περάσεις καλά σε τρίκλινο. Οσο αφορά για τις πολλές επισκέψεις εάν δεις ότι δεν το καταλαβαίνουν διακριτικά πας και το λες σε μια νοσηλεύτρια του ορόφου ή στον security και βάζουν καμμιά φωνή. Καποια στιγμή θα θελήσετε να κοιμηθείτε και να ηρεμήσετε οπότε ακόμα και τους ανδρες σας θα θελήσετε να τους ξεκουράσετε και να τους στείλετε σπιτι να κοιμηθούν. Να τους φωνάζετε οποτε θα σας φερνουν τα μωρά για θηλασμό. Σε μάς ο μικρός μπηκε εντατική για 3 μέρες και δεν μου τον εφερναν και εβλεπα τα άλλα που ερχόντουσαν και ελιωνα. :cry: Τη δευτερη μέρα που γέννησα μου έφεραν θήλαστρο, χωρίς να το έχω ζητήσει, ώστε να προετοιμάσω το στήθος για το μωρό το οποίο με βοήθησε πολύ γιατί την τρίτη μέρα κατάφερα να δώσω δικό μου γάλα στο μωρό και να το βάλω και στο στήθος μου. Το φαγητό είναι καλό, υπάρχει διαιτολόγος που περνάει και σε ρωτάει διαφορα και μπορεί να σε βάλει σε καποιο πρόγραμμα όσο είσαι εκεί. Λίγο με τους παιδίατρους τα είχα παρει γιατί όλοι έλεγαν το μακρύ και το κοντό τους και είναι ανάλογα σε ποιον θα πέσεις. Δώρα σου δίνουν από τη Libero και από το Lito κάποια πράγματα, σεντόνια & πετσέτες καθημερινή αλλαγή και ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ ειχε για Μαρτιο. Ειχαμε σκάσει, ολες κυκλοφορούσαμε μισόγυμνες. Πάντως θεωρώ ότι καλύτερα είναι τη διαφορά δίκλινου με τρίκλινου να την αξιοποιήσετε αλλιώς. 4-5 μέρες είναι, περνάνε.

 

Α και κάτι αλλο στο Λητώ, ξεκινάνε όλοι νωρίς. Το βράδυ 2-3 φορές θα ερθουν να σου παρουν θερμοκρασία, να σου δώσουν χαπια το πρωϊ στις 6.30 αρχίζουν οι καθαρίστριες (αυτό ηταν λιγο ενοχλητικό γιατί ένα γκρουπ περνάει σκουπίζει και αλλο ξεσκονίζει και σφουγγαρίζει), μετά το πρωινό, μετα ερχονται τα μωρα :P:P:P (η απολυτη ευτυχία) μετα γιατροι μετα επισκεψεις μετα φαγητο μετα επιδορπιο, θερμοκρασία & χαπια , επισκεψεις, μωρά ετσι παει η ημέρα. Σκεφτεσαι ποτε θα βγεις να πας σπιτακι σου με το μωρό και οταν φθανεις σπιτι, λες δεν καθόμουν λιγο ακόμα μεσα να ξεκουράσω την πλατούλα μου?

 

Κορίτσια εαν θελετε τιμές πειτε μου να σας τις στειλω. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

mam, θα σου ήταν δύσκολο να μου στείλεις και εμένα τις τιμές; Μετά το συμβάν του Αρεταίειου προβλέπεται να γεννάμε στο Λητώ. Μήπως ξέρεις αν μπορώ να επισκεπτώ το μαιευτήριο να κάνω μια μικρή προεπισκόπιση; Λες να είναι χαζή η ιδέα; Σ'ευχαριστώ!!!

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

εξάκλινα δεν έχει το λητώ.

 

ο άντρας μου ήταν όλη μέρα εκεί -δίκλινο- αλλά έφευγε το βράδυ που ήταν να κοιμηθούμε.

 

όλα άψογα αλλά είχαν τρομερά άβολες καρέκλες για τους συνοδούς, και ήταν πολύ άβολο. η μαμά μου που κοιμήθηκε το πρώτο βράδυ εκεί ξεμεσιάστηκε, και πήγε στο σαλόνι στον καναπέ τελικά...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

εξάκλινα δεν έχει το λητώ.

 

 

Γέννησα σε 6κλινο που δε θυμίζει σε τίποτα εξάκλινο εκτός από την τιμή στο τέλος :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εκτός από τα δωμάτια να σκεφτείτε και για τα βλαστοκύτταρα. Εμείς, και δεν το λέω να επηρεάσω ούτε να κάνω διαφήμιση σε κανεναν, κάναμε. Ο ανδρας μου ειναι τεχνικός ιατρικών μηχανημάτων και μπαινοβγαίνει σε ολα τα νοσοκομεία. Επειδή γεννήσαμε αρον αρον λόγω καποιων προβλημάτων του μωρού, που ευτυχώς ξεπεράστηκαν, κάναμε στο Λητώ με μια από τις εταιρείες που συνεργάζεται. Η ιδια εταιρεία συνεργάζεται και με το ΙΑΣΩ.

 

natexo θα σου στειλω τιμές, μόλις εστειλα και σε μια αλλη κοπελα. Βρηκα το μαγικό χαρτάκι :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...