Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5μηνη απουσία, ένας θανατος και ελπίδες για μωρό


Skybeam

Recommended Posts

Χαιρετώ τον κόσμο των γονέων,

 

Είμαι μέλος από καιρό. Παρακολουθούσα κυρίως τά θέματα για προσπάθειες εγκυμοσύνης μιας και προσπαθούσα κι εγώ.

 

Χάθηκα όμως αρκετούς μήνες τώρα. Έχασα τη μάνα μου, τον άγγελό μου επί γης. Ξαφνικά παρουσιάστηκε θέμα καρδιοπάθειας, μπήκε για εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς και μου βγήκε σε ημικωματώδη κατάσταση, τετραπληγική, χωρίς φωνή, με αιμορραγία, νεφροπάθεια, αναπνευστική ανεπάρκεια, χίλια δυο. Είκοσι τρεις ημέρες στην Εντατική να προσπαθώ να της δίνω κουράγιο, να μη χάνω επισκεπτήριο, να βλέπω τον άνθρωπό μου να αντιλαμβάνεται ότι πεθαίνει... να τη φιλάω και να την κρατάω λες και μπορούσα να το αποτρέψω... δεν έχω λόγια να σας περιγράψω. Μόνο μια ευχή, οι γονείς να φεύγουν ηλικιωμένοι, από γηρατειά, στον ύπνο τους με χαμόγελο. Και στην κηδεία τους να πηγαίνει ο κόσμος με χαμόγελο, αποχαιρετώντας γονείς πολύ μεγάλους, πλήρεις ημερών, που αποχώρησαν ήρεμα και ξεκούραστα.

 

Όπως καταλαβαίνετε από τον Φλεβάρη που συζητούσαμε για την εγχείρηση, ώς και αυτές τις μέρες που έκλεισε τρεις μήνες μακριά μου, διάθεση για έρωτες δεν υπήρχε. Τα σχέδια για μωρό πήγαν πίσω, και μόλις έκλεισα τα 36 στις 26 Ιουλίου.

 

Διστακτικά κι απρόθυμα ξανάρχισα τις προσπάθειες περίπου πριν από 15 μέρες. Τόθελε η μάνα μου ένα εγγονάκι. Κι εγώ θα ήθελα ένα μωράκι, ένα κοριτσάκι κατά προτίμηση. "Κάντο εσύ και τι σε νοιάζει, εγώ είμαι εδώ", μου έλεγε. Ακόμα κλείνω τα μάτια μου και τα ίδια μου λέει. Λες κι είναι δίπλα μου η ψυχή μου, η μπουμπού μου, που σκοπός της ήταν να διευκολύνει πάντα τη ζωή μου. Και φυσικά αν τα καταφέρω να κάνω μια μπουμπού θα τη βγάλω το όνομά της, Μιράντα. Να έχω το Μιραντάκι μου βρε κορίτσια, κι ας μην είναι η μάνα μου, ας είναι η κόρη μου.

 

Φυσικά το μωρό δεν έρχεται εύκολα, μιας και έχω ήδη υποβληθεί σε ινομυωματεκτομή, και πριν από 10 μήνες που έκανα υπέρηχο δείχνει να ξαναβγαίνουν τα καταραμένα. Ο γυναικολόγος τότε μου συνέστησε να μείνω έγκυος αμέσως, "κατ' εντολή γιατρού" όπως το έθεσε, για να μη χρειαστεί να ξανακάνω εγχείριση πριν πετύχω μια εγκυμοσύνη. Δυστυχώς όμως τα πράγματα ήρθαν όπως ήρθαν.

 

Θα βάλω τα δυνατά μου τώρα τον αύγουστο που θα πάμε διακοπές. Και από Σεπτέμβρη ξανά τεστ Παπ και υπέρηχο και μακάρι να με βοηθήσει ο Θεός. Λένε ότι έχει ο Θεός για όλους.

 

Συγγνώμη που σας κούρασα με τα δικά μου. Αν σας περισσεύει μια θετική σκέψη, μου είναι αρκετή. Να χαίρεστε την οικογένειά σας, καλές διακοπούλες και καλές βουτιές:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα μου περισεύουν πολλές θετκές σκέψεις και ευχές, στις στέλνω με όλη μου την ενέργεια. Να ζήσεις να θυμάσαι τη μανούλα σου και με το καλό να μείενις έγκυος και να κάνεις ένα γερό μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσι μου...

 

αχ μαναρακι μου....

 

σου ευχομαι στο μνημοσυνο της μαμας σου να πας γελωντας!!! με τη κοιλια στο στομα!! και να της την δειξεις και να γελαει και κεινη!! και να σε χαιδευει...

 

ολα θα πανε καλα, εχω βρεθει στη θεση σου....

 

σιγουρα, ολα θα σου πανε μια χαρα, θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Skybeam μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να κρατάς στην αγκαλίτσα σου τη Μιραντούλα σου.

Σου εύχομαι να μη στεγνώσουν τα δάκρυα σου - μα να μην είναι δάκρυα λύπης αλλά δάκρυα χαράς!!!! Μόνο χαρές από εδώ και πέρα!!!

*

Link to comment
Share on other sites

...Αν σας περισσεύει μια θετική σκέψη, μου είναι αρκετή...

Όχι μόνο μία, όσες θετικές σκέψεις μπορώ να κάνω είναι μαζί σου. Εύχομαι να βρεις τρόπο να απαλύνεις τον πόνο για το χαμό της μαμάς σου και γρήγορα να αποκτήσεις την κορούλα που επιθυμείς.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα θα πανε καλα, εχω βρεθει στη θεση σου....

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση. Φυστικάκι σε διαβάζω καιρό αλλά δεν ήξερα ότι τα έχεις περάσει...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Με συγκίνησες πάρα πολύ... Σου εύχομαι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να τα καταφέρεις να αποκτήσεις το μωράκι σου και θα δεις ότι σιγά σιγά ο πόνος της απώλειας θα γίνεται όλο και πιο αχνός.... Άπειρες ευχές για ένα γερό μωράκι και κοριτσάκι, αφού το προτιμάς!:D

Link to comment
Share on other sites

προχτες ειδα στον υπνο μου τη μανα μου, να χαιδευει το πιτσιρικι μου... και χαιρομουνα τοσο πολυ μεσα στον υπνο μου...

 

θα δεις, οτι θα σου ρθει πολυ γρηγορα ενα παιδακι, το πιστευω μ ολη μου τη ψυχη!

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι πραγματικά ότι επιθυμείς..δύναμη, κουράγιο και φυσικά ένα μωράκι να γεμίζει την αγκαλιά σου σε λίγο καιρό!

Να είσαι σίγουρη οτι ο Θεός σου χρωστάει αφού σου πήρε τη μαμά σου τόσο γρήγορα από κοντά σου και θα σου ξοφλήσει το χρέος Του με το Μιραντάκι σου!

Έχε πίστη και δύναμη να αντέξεις το μεγαλύτερο θαύμα της ζωής που σύντομα θα ζήσεις και σίγουρα θα απαλύνει το πόνο της ψυχής σου!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου...εύχομαι η κόρη που θα κάνεις να είναι ίδια η μαμα σου!ο χαμός κάποιου αγαπημένου προσώπου δεν έχει αντίδωτο.το ξέρω καλά.εύχομαι μέσα απ τα βαθύ της καρδιάς μου να μας ανακοινώσεις πολύ σύντομα ότι είσαι έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες πισω!Μολις ειδα το θεμα σου καταλαβα για ποιο λογο εχω τοσο καιρο να διαβασω ποστ σου......Λυπαμαι πολυ για τη μανουλα σου..περασες πολυ δυσκολα κοριτσι μου...σκεψου το ετσι...μια ψυχουλα φευγει μια αλλη ερχεται..συντομα ειμαι σιγουρη...και θα ειναι και κοριτσι...και ετσι θα εχεις παλι τη Μιραντουλα σου κοντα σου!Πιστεψε το!Ειναι απλα θεμα χρονου...!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να καταφερεις σιγα σιγα να συνελθεις απο την τοσο μεγαλη απωλεια. Καταλαβαινω τον πονο σου και το κενο που εχει αφησει η απουσια της. Θελω να πιστευω οτι πολυ πολυ γρηγορα μια καινουργια ψυχουλα που θα φτερουγιζει μεσα σου και θα σε συντροφευει στο ταξιδι της ζωης σου θα κανει γρηγορα την εμφανιση της...και μακαρι οχι μονο μια αλλα και δυο και οσες προλαβαινεις...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

καλώς ήρθες πάλι!!

εγώ 'εχω γενέθλια στις 27!!πριν 3 χρόνια λιοπόν,στις 27,πήγα με την μαμά μου να δοκιμάσω νυφικό.έκλεινα τα 25.ένιωθα πως δε θα με προλάβει νύφη,όυτε θα είναι μαζί μου σε άλλα μου γενέθλια.χειρότερη στιγμή στη ζωή μου δεν έχω περάσει..ακριβώς μετά από 1 μήνα έφυγε,ευτυχώς σε 1 εβδομάδα ο θεούλης την πήρε και ησύχασε η γλυκιά μου..

μετά μου είπε πως είναι δίπλα μου,άλλη φορά πως είναι καλά,μετά πως είμαι έγκυος,μετά την είδα να κρατάει ένα μελαχροινό μωρό στα ροζ(όπως ακριβώς γεννήθηκε η φένια),μετά να είναι στο μαιετήριο και μια φίλη της να κερνάει γλυκά(εκείνη τη μέρα γέννησα),μετά.....

μπορώ να σου γράφω 'ωρες..απλά θέλω να ξέρεις πως η μαμά σου είναι δίπλα σου και σε βλέπει..και το κοριτσάκι σου θα έρθει σύντομα,θα δεις!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες πίσω!!

Συλληπητήρια για τη μητέρα σου και εύχομαι η επόμενη ανακοίνωση να είναι αυτή της εγκυμοσύνης σου.

Πολλές θετικές σκέψεις από όλους μας!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΑΥΡΩΣΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ!!

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ!!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Oλες οι ευχες μου μαζι σου,κοριτσι μου.Να αποκτησεις συντομα ενα υγιεστατο κοριτσακι και να χαμογελασεις ξανα.

Λυπαμαι για την απωλεια σου.Να ζησεις να θυμασαι την μανουλα σου.

Κουραγιο και καλη επιτυχια!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Ενα μηνα μετα το χαμό του μπαμπα μου εμεινα εγκυος μετα από αρκετους μηνες προσπαθειων. Ηξερε ο Θεος και δεν μου εδινε πριν το μωρακι. 10 μηνες χημιοθεραπειες και τρεχαματα δεν νομιζω να οφελουσαν μια εγκυμοσυνη. Επρεπε να είμαι δυνατη για το μπαμπα μου και να τον βοηθαω στο γολγοθα του.

Να εισαι γερη και να θυμασε πως ποτε δεν θα φυγει η μανουλα σου απο δίπλα σου. Παντα θα ειναι εκει διπλα σου να σε στηρείζει και να τις μιλας.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω?

Εύχομαι να αποκτήσεις σύντομα ένα πολύ γλυκό μωράκι και να θυμάσαι πάντοτε την μανούλα σου με τόση γλύκα και τρυφερότητα!!! Κουράγιο και να σκέφτεσαι ότι κάπου από εκεί ψηλά σε βλέπει και δίνει δύναμη και αγάπη στην ζωή σου...:D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συλλυπητήρια κι από μένα. Εύχομαι ο χρόνος να απαλύνει το πόνο σου και τα επόμενα δάκρυα που θα τρέξουν να είναι χαράς. Με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ξεχναμε τα αγαπημενα μας προσωπα , παντα τα θυμομαστε με αγαπη, αλλα πρεπει να κοιταμε και μπροστα. Σου ευχομαι γρηγορα να μας ανακοινωσεις την εγκυμοσυνη σου και να εισαι σιγουρη οτι η μανουλα σου θα χαιρεται απο κει που ειναι. Για το ινομυωμα δεν ξερω γιατι το αφαιρεσες. Ξερω οτι οταν η γυναικα ειναι σε αναπαραγωγικη ηλικια δεν τα πειραζουν. Εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι με ινομυωμα και γεννησα πριν ενα μηνα με καισαρικη χωρις προβλημα και ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω σε 8 μηνες να ξαναμεινω εγκυος. Οσο για την ηλικια μου ειμαι 37.5 και βαδιζω ολοταχως στα 38 , ετσι για να μην αγχωνεσαι. :D

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...