Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξεκολλημένο Νύχι


Recommended Posts

Κορίτσια, ο σχεδόν δίχρονος Φανούλης μου είχε χτυπήσει το μεγάλο δάκτυλο του ποδιού του τις προάλλες, το νύχι του οποίου άρχισε σιγά-σιγά να μαυρίζει. Είμαστε λίγο ζόρικοι άντρες και κλωτσάμε και βαράμε αρκετά! Σήμερα το νύχι έχει πια σχεδόν ξεκολλήσει. Κρατάει μόνο λίγο στην βάση του νυχιού και κάθε που πάω να το αγγίξω, τσιρίζει και βογγάει. Δεν ξέρω τί να του κάνω. Να δοκιμάσω να το κόψω κι ας τσιρίζει? Ή μήπως το κάνω χειρότερα? Εχετε πάθει ποτέ κάτι τέτοιο?

:-)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kούκλα μη ζητάς συμβουλές για ένα ιατρικό θέμα και πώς να το χειριστείς.Μπορεί κάποια από εμάς να σου πει τί να κάνεις, να το κάνεις και μετά να είναι χειρότερα. Γνώμη μου είναι να πας το παιδί στο νοσοκομείο να το δει ένας γιατρός. Είναι κάτι απλό για αυτούς, εμείς όμως μπορεί να το κάνουμε χειρότερα. Εγώ αυτό θα έκανα. Άλλωστε αν εσύ χτυπούσες το νύχι σου, δεν θα πήγαινες στο γιατρό? Γρήγορα το νυχάκι να γίνει καλά!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Tia Mia

 

Απλή καθαριότητα της περιοχής αρκεί.

Αφήστε το ξεκολλημένο νύχι στη θέση του. Θα χρησιμεύσει σαν οδηγός για τη σωστή έκφυση του νέου νυχιού που ξεπροβάλλει.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Επειδή πάθαμε και εμείς το ίδιο πριν κάνα 2μηνο, το άφησα στη θέση του και φρόντιζα κάθε λίγο και λιγάκι να βάζω betadine στην περιοχή.

Μέχρι που έφτασε στο σημείο να κρατιέται από 1 μικρό σημείο και της το τράβηξα. Έκλαψε βέβαια για μισό λεπτό, της έβαλα πάλι betadine και το ξέχασε. Έβαλα χανσαπλάστ για λίγη ώρα ίσα-ίσα να σταματήσει το λίγο αίμα που έτρεχε και μετά το έβγαλα.

Μια χαρά ήταν, δεν έπθε τίποτα!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι επαθα εγω

Πριν 1,5 μηνα χτυπησα το δαχτυλο μου,3 μερες μετα μαυρισε το νυχι και πριν 15 μερες

καταλαβα οτι ηταν ετοιμο να βγει,τελικα την Κυριακη επεσε μονο του και ειδα οτι απο κατω ηταν ετοιμο το αλλο

Αφησε το οπως σου ειπε και ο κος Μαρινοπουλος και θα παρει το δρομο του

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δεν το γλυτώσαμε. Το νυχάκι του Φάνη έπεσε από μόνο του. Ευτυχώς από κάτω φαίνεται να βγαίνει ήδη καινούργιο.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

:-)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια χτες και η μικρή μου 17 μηνών χτύπησε το πόδι της και ξεκόλλησε το νύχι του μεγάλου ποδιού χωρίς να βγεί τελείως. Είναι στην θέση του στραβό μεν αλλά στον ''αέρα'', κρατιέται όμως. Της έβαλα οξυζενέ και μπεταντίν, της το τύλιξα με γάζα και σήμερα θα πάω να την δεί η παιδίατρος. Βοηθήστε με τις εμπειρίες σας. Τι γίνεται μετά? Πότε θα φτιάξει? Τώρα περπατάει με την γάζα, πότε θα μπορέσει να βάλει παπούτσι ή να την κάνω μπάνιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

πριν χρονια χτυπησα το μεγαλο δαχτυλο του ποδιου μου.....εκανε μια φουσκα με σκοτωμενο αιμα κατω απο το νυχι (στο δερμα)....πηγα στο νοσοκομειο μου εσπασαν τη φουσκα το καθαρισαν και το εκλεισαν λεγοντας μου να το καθαριζω....μετα απο καποιες μερες βγηκε και το νυχι μου....περασε καποιο διαστημα και παρατηρησα οτι ξανα βγαινει καινουργιο ...αλλα επισης παρατηρησα οτι το σχημα του δαχτυλου μου ειχε αλλαξει μαζι και του νυχιου μου....βγηκε καινουργιο το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει καμια ομοιοτητα με το αλλο ....εχει γινει πολυ φουσκωτο, στρογγυλο, το κοβω γιατι εχει κενο μεσα και μπαινουν βρομιες ξανα μεγαλωνει αλλα μεχρι ενα σημειο και γενικα ειναι πολυ ασχημο....τι να κανω???? ειναι πολυ χαλια...δεν υπαρχει καποιος τροπος να μεγαλωσει σωστα???εχω απελπιστη :/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
πριν χρονια χτυπησα το μεγαλο δαχτυλο του ποδιου μου.....εκανε μια φουσκα με σκοτωμενο αιμα κατω απο το νυχι (στο δερμα)....πηγα στο νοσοκομειο μου εσπασαν τη φουσκα το καθαρισαν και το εκλεισαν λεγοντας μου να το καθαριζω....μετα απο καποιες μερες βγηκε και το νυχι μου....περασε καποιο διαστημα και παρατηρησα οτι ξανα βγαινει καινουργιο ...αλλα επισης παρατηρησα οτι το σχημα του δαχτυλου μου ειχε αλλαξει μαζι και του νυχιου μου....βγηκε καινουργιο το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει καμια ομοιοτητα με το αλλο ....εχει γινει πολυ φουσκωτο, στρογγυλο, το κοβω γιατι εχει κενο μεσα και μπαινουν βρομιες ξανα μεγαλωνει αλλα μεχρι ενα σημειο και γενικα ειναι πολυ ασχημο....τι να κανω???? ειναι πολυ χαλια...δεν υπαρχει καποιος τροπος να μεγαλωσει σωστα???εχω απελπιστη :/

 

 

kalispera! ithela na se rwthsw tlk ti ekanes me to nuxi sou? exw akrivws to idio provlima kai exw apelpistei.Prin 4 xronia eixa xtupisei to ena megalo nuxi tou podiou kai meta apo kapoio xroniko diasteima kai ta dio megala nuxia eginan xalia. Ta afisa na dw pws tha megalwsoun alla itan xalia opote ta evgala prin 2 xronia peripou kai ta dio elpizodas na megalwsoun ta kainouria. To thema einai omws epeidi to hooby mou einai o xoros kai paw se diagwnismous exw valei 3 fores gel nuxia, to apotelesma na einai to ena prasino se kapoia shmeia kai sxedon ston aera kai to allo kitrino sxedon ston aera...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας!  Θέλω να ρωτήσω κάτι.. Ο γιός μου 5 χρονών χτύπησε το δάχτυλο του ποδιού, ξεκόλλησε λίγο το νύχι του, το έπλυνα, έβαλα μπεταντιν αλλά μετά από μία βδομάδα το ξαναχτύπησε και έχει σηκωθεί εντελώς έτοιμο να φύγει!! Αλλά είναι λίγο πρισμένο και τον πονάει τώρα που χτύπησε δεύτερη φορά!  Πρέπει να τον πάω νοσοκομείο ή θα πέσει μόνο του;;  είναι δικαιολογημένο δηλαδή αυτό το πρήξιμο;; 

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2018 at 12:32 ΠΜ, Μαρία Τσόλα είπε:

Γειά σας!  Θέλω να ρωτήσω κάτι.. Ο γιός μου 5 χρονών χτύπησε το δάχτυλο του ποδιού, ξεκόλλησε λίγο το νύχι του, το έπλυνα, έβαλα μπεταντιν αλλά μετά από μία βδομάδα το ξαναχτύπησε και έχει σηκωθεί εντελώς έτοιμο να φύγει!! Αλλά είναι λίγο πρισμένο και τον πονάει τώρα που χτύπησε δεύτερη φορά!  Πρέπει να τον πάω νοσοκομείο ή θα πέσει μόνο του;;  είναι δικαιολογημένο δηλαδή αυτό το πρήξιμο;; 

Πρέπει να πας άμεσα νοσοκομείο. Ίσως πρέπει να αφαιρεθεί έφοσον υπάρχει οίδημα και να πάρει αντιβίωση. Υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...