Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και διατροφή μητέρας


Ελένη

Recommended Posts

θα ήθελα για ακόμα μια φορά τη βοήθειά σας (ειδικά των μαμάδων που θηλάζουν). Εχω ακούσει τόσα πολλά για τρόφιμα, μπαχαρικά και φρούτα που απαγορεύονται από τη διατροφή της μητέρας το διάστημα που θηλάζει που δεν ξέρω πια τι μπορώ να φάω και τι όχι.

Υπάρχουν κάποια τρόφιμα που δεν πρέπει να καταναλώνονται κατά το θηλασμό;

Εμένα το μωρό κάθε φορά που τρώει βγάζει μετά γαλατάκι. Στην αρχή ανησύχησα αλλά αφού πέρνει κανονικά βάρος και με το παραπάνω το έχω πλέον συνηθίσει. Έχει αυτό καμιά σχέση με τη διατροφή μου; Πότε τα μωράκια σταματάνε να βγάζουνε γαλατάκι;

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι γοθλιές δεν νομίζω ότι έχουν να κάνουν σχέση με την διατροφή

 

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι μου είχε απαγορέψει να τρώω κουκιά (όχι ότι θα έτρωγα, αλλά λέμε) μάλλον γιατί υπάρχει μια μικρή περίπτωση καποια παιδιά να έχουν αλλεργία σε μια ουσία που περιέχουν

 

κατά τα άλλα απέφευγα τα φαγητά που προκαλούν αέρια (φασόλια, λάχανα, κρεμμύδια κλπ) για τους κωλικούς (κωλικούς βέβαια είχαμε και για πολύ καιρό, αλλά εγώ και πάλι δεν τα έτρωγα)

 

Επίσης νομίζω ότι δεν κάνει να τρώς πολύ πικάντικα και βαριά φαγητά..

 

Η παιδίατρος βέβαια μόνο για τα κουκιά μου είχε πει, τα άλλα μου τα είπαν οι γιαγιάδες καιθώς και η διατροφολόγος που με παρακολουθούσε τότε.

 

Φυσικά απαγορεύεται το αλκοόλ γιατί περνάει στο γάλα (άντε καμοιά μπυρίτσα ή λίγο κρασί να πιείς) και ο καφές λίγο πριν θηλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Όντως εξαρτάται από το μωρό...

Εμένα η δικιά μου που ήταν λαίμαργη, έβγαζε γουλίτσες μέχρι και 6-7 μηνών... Και νομίζω ότι δεν έχει σχέση με τη διατροφή της μητέρας...

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θήλασα για 5 μήνες και ο μικρός όχι απλά έβγαζε γουλίτσες αλλα καμιά φορά και εμετό έκανε... φαίνεται ήταν λαίμαργος και έτρωγε πολύ...

 

οσο για τα φαγητά που δεν έτρωγα ήταν όσπρια, λάχανο, έντονα μπαχαρικά, σκόρδο, αναψυκτικά με ανθρακικό, καφές, αλκοόλ. Λίγα από αυτά μου είπε η μαία, λίγα η παιδίατρος και διάβασα σε βιβλία τα υπόλοιπα...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα από την άλλη, η παιδίατρος μου είπε να μην αποκλείσω τίποτα από τη διατροφή μου και ότι αν ακολουθήσω τη διατροφή που έκανα όντας έγκυος θα είναι το καλύτερο. Και όσπρια τρώω και γάλα πίνω (που λένε ότι μερικές φορές μπορεί το μωρό να έχει αλλεργία) και αναψυκτικά πίνω, μόνο καφέ και αλκοόλ δεν πίνω καθόλου. Και αποφεύγω τα πορτοκάλια γιατί έχω παρατηρήσει ότι μάλλον την πειράζουν (!!!).Αν φας κατι καινουριο και δεις ότι το μωράκι σου είναι ιδιαίτερα ανήσυχο εκείνη τη μέρα χωρίς άλλη προφανή αιτία, προσπάθησε να αποφεύγεις τη συγκεκριμένη τροφή για να δεις.

 

Η Maya δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα !!! :D Είναι πολύ χαρούμενο μωράκι!!! :D

 

Γουλίτσες? Συνέχεια από νεογέννητο μέχρι και τώρα και φαντάζομαι ότι θα συνεχίσει...Στην αρχή μαλιστα έκανε και κάτι εμετούς και είχα αγχωθεί μήπως εμφανίσει παλλινδρόμηση αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα! Τώρα βγάζει γουλιές συνέχεια και σε άσχετες ώρες αλλά είναι πολύ φυσιολογικό!!! Μην ανησυχείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει σχέση με το κάθε μωρό. Ο αδερφός μου είναι διαιτολόγος και μου είπε να μην αποκλείσω τίποτε από τη διατροφή μου. Όπως έτρωγα όταν ήμουν έγκυος, και ακόμη καλύτερα. Μόνο να προσέχω να πίνω πολλά υγρά. Ο γυναικολόγος μού είπε καλύτερα να μην παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου (που σκεφτόμουν να παίρνω, μήπως τυχόν πέσω από τα πόδια μου) γιατί μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα στο μωρό. Αποτέλεσμα? Θηλάζω εδώ και 7 μήνες, δεν χρειάστηκε συμπλήρωμα ο μπέμπης και ούτε παρουσίασε καμια αλλεργία. Ωστόσο, δεν γλυτώσαμε τους κωλικούς, αλλά αυτοί εμφανίζονταν ό,τι κι αν έτρωγα, οπότε...καλή επιτυχία! :P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είπε να συνεχίζω το σίδηρο όσο θηλάζω, και το έκανα χωρίς κανένα πρόβλημα με δυσκοιλιότητες. Νομίζω μόνο τα κουκιά θέλουν προσοχή. Διαφορετικά τρώγε τα πάντα. Όσο για τα όσπρια, όσο περίεργο και αν ακούγεται, όποτε έτρωγα φασολάδα το γάλα μου διπλασιαζόταν!!!Το ίδιο συνέβαινε και με το μοσχάρι!!! Εντομεταξύ δε επαρκούσε το γάλα μου από την αρχή, αλλά όταν έτρωγα αυτά δε χρειαζόταν συμπλήρωμα συνήθως!!! :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω το σιδηρο αλλα προβλημα με δυσκοιλιοτητα δεν παρατηρησα.Απο φαγητα παντως ειναι ενας γριφος γιατι εχω ακουσει τοοοσα πολλα που δεν πρεπει υποτιθεται να τρωμε που πια κοντευω να τρωω μονο κρεας!Οσπρια,λαχανο,μαρουλι,κρεμμυδια,σκορδο,πορτοκαλια κλπ κλπ!Δε ξερω πια τι να τρωω!

Οσο για γουλιτσες κι εμενα βγαζει πολυ.Ειναι πολυ λαιμαργος και μπορει να βγαζει και δυο ωρες μετα που εχει φαει!Κι εγω ανησυχω λιγο αλλα η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρένα, και ο γιος μου είχε γουλίτσες, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα παιδιού!!! Είναι νομίζω το λιγότερο άτοπο να μην τρως όλα αυτά τα φαγητά επειδή θηλάζεις, γιατί τελικά τις βιταμίνες που έχουν λαχανικά και όσπρια που αλλού θα τις βρείς? Και σκέψου και τις γυναίκες πριν 30-40 χρόνια που θηλάζανε για 3 χρόνια!! Δεν νομίζω ότι στερούνταν κάτι!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosalita κι εγω αυτο εχω αρχισει να σκεφτομαι, οτι στερουμαι βιταμινες και θρεπτικα χωρις να ξερω καν αν θα το πειραξουν αυτα τα φαγητα το μωρο!Οποτε αποφασισα να αρχισω παλι να τρωω κανονικα!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επιτρέπονται ολες οι τροφές! Μόνο αν παρατηρήσετε ότι κάτι πειράζει στο παιδί το σταματάτε. Η τροφή που πιο συχνά προκαλεί προβλήματα είναι το αγελαδινό γάλα και τα παράγωγά του.

 

Στη διάρκεια του θηλασμού δεν χρειάζεται να παίρνει σίδηρο (εκτός και αν οι αιματολογικές εξετάσεις δείξουν ότι υπάρχει έλειψη).

 

Μητέρες με ήπια υποσιδηρική αναιμία μπορεί να διαπιστώσουν άνοδο στα επίπεδα σιδήρου και να μη χρειάζονται το σίδηρο που έπαιρναν πριν την εγκυμοσύνη, ή μπορεί να μειώσουν τη δόση.

Αυτό οφείλεται στο ότι η μητέρα δεν έχει την απώλει αίματος της περιόδου, οπότε κάνει οικονομία στο σίδηρο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η παιδιατρος μου ειπε μεχρι δυο καφεδες την ημερα ειναι οκ.Δε πινω βεβαια τοσο,αλλα ουτε και καθε μερα.Ετσι κι αλλιως εχω ντεκαφεινε απο την εγκυμοσυνη και χρησιμοποιω εκεινο για νες-φραπε.Διαβασα οτι η ποσοτητα καφεινης στον γαλλικο καφε ειναι περιπου 115gr ενω στον νες 65 περιπου.Μου εκανε εντυπωση γιατι νομιζα οτι ο στραγγιστος θα ειχε πιο λιγη...Ο ντεκαφεινε εχει 3gr καφεινης να σκεφτεις! :shock:

 

Παντως αν δεν κανεις καταχρηση νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα.Δε νομιζω το ιδιο βεβαια για το τσιγαρο...

 

Ακομα και για αλκοολ μου ειπε η γιατρος που και που αν τυχει πιω ενα ποτηρακι κρασι ή μπυρα δε πειραζει (πχ σε κανενα γαμο ή καμια εξοδο που και που).Οχι ομως ουισκι κλπ

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρη Ρενα για τις τιμες καφεινης μεταξυ γαλλικου και φραπε? Μηπως ειναι αναποδα?

 

Κι εμενα μ'αρεσει το φραπε αλλα αν το σκεφτω μου φαινεται πιο "υγιεινος" ο γαλλικος που ειναι αποσταγμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω μαζι σου mimika κι εγω ετσι νομιζα τοσα χρονια αλλα το ειχα διαβασει και το ειδα και σε εκπομπη απο διατροφολογο.Μαλιστα συζητουσαν ακριβως οτι ο κοσμος νομιζει το αναποδο!Βεβαια ειπαν οτι ο φραπε ειναι πιο βαρυς για το στομαχι αλλα η καφεινη ετσι ειναι

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο καφές επιτρέπεται; ένα φλυτζάνι φίλτρου ή ελληνικός;

 

Επιτρέπονται όλοι οι καφέδες.

 

αν πιείτε πάνω από 1-2, το μωρό μπορεί να έχει υπερδιέγερση, απλά να το ξέρετε και να μην ανησυχήσετε :wink:

 

Ο αλκοόλ σε μικρή ποσότητα επίσης επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω τους είπες ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΕΑ :lol::lol:

 

ναι το ξέρω και εγώ αυτό ότι επιτρέπονται όλα αυτά με μέτρο

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ηπια το πολυ 10-12 καφεδες κι αυτοι ηταν φρεντο τωρα τελευταια και μάλιστα επειδη τον πινω γλυκο ο μπουμπουκος μου εκανε κωλοτουμπες!!!!!

 

Οσο κι αν επιτρεπεται ομως καλυτερα να τον αποφευγουμε οσο μπορουμε κυριως σ'αυτη τη φαση. Γνωμη μου παντα!

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο κι αν επιτρεπεται ομως καλυτερα να τον αποφευγουμε οσο μπορουμε κυριως σ'αυτη τη φαση. Γνωμη μου παντα!

 

Δεν πίνω καφέ γιατί έχω υπερευαισθησία στην καφεΐνη... Όμως δεν δίνω τίποτα περισσότερο από τις επίσημες οδηγίες στη μητέρα. Οι όποιες περιττές συστάσεις την κάνουν να νιώθει λιγότερο φυσιολογική και περιπλέκουν το θέμα θηλασμός που είναι ήδη αρκετά περίπλοκο στην κοινωνία μας.

 

Οι παραπανίσιοι περιορισμοί δεν βελτιώνουν την ποιότητα του γάλακτος αλλά οδηγούν στον αποθηλασμό πολύ πιο γρήγορα γιατί η μητέρα πολύ φυσικά επιθυμεί να κάνει μια κανονική ζωή.

 

Δεν υπάρχει ένας τρόπος θηλασμού, υπάρχουν τόσοι τρόποι όσες και οι δυάδες μητέρα - παιδί.

 

Μπορεί να θηλάσει και η μητέρα που κάνει υγιεινή διατροφή και αυτή που τρώει μόνο πίτσες και σουβλάκια και η χορτοφάγος. Και αυτή που πίνεις χυμούς και αυτή που πίνει καφέδες. :wink:

 

Χαλαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και μας τα λες Αγλαια μου, απλα επειδη ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος υπαρχουν τοοοοοσες γνωμες.

 

Εγω απλα λεω τη δικη μου και μακαρι να μπορεσω να θηλασω οσο πιο πολυ μπορω μια και δεν εργαζομαι και οσο πιο υγιεινα θα τρεφομαι τοσο το καλυτερο και για τους δυο μας (μπας και χασουμε και κανα κιλο!!!)

Link to comment
Share on other sites

Η αγνοια σκοτωνει τον θηλασμο.

Αυτο εχω μονο να πω.. :cry:

Επειδη ειμαι καπνιστρια θηλασα οσο αντεξα χωρις τσιγαρο. δηλαδη 25 μερες. Και μετα ελαβα ενα μεηλ από μια από της κοπελες του συλλογου θηλασμου (ειχα στειλει μεηλ με το ερωτημα πριν γεννησω αλλα περασε αρκετος καιρος μεχρι να σταματησω) που μου ελεγε οτι αυτος δεν ειναι λόγος να σταματησω να θηλαζω.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η αγνοια σκοτωνει τον θηλασμο.

Αυτο εχω μονο να πω.. :cry:

Επειδη ειμαι καπνιστρια θηλασα οσο αντεξα χωρις τσιγαρο. δηλαδη 25 μερες. Και μετα ελαβα ενα μεηλ από μια από της κοπελες του συλλογου θηλασμου (ειχα στειλει μεηλ με το ερωτημα πριν γεννησω αλλα περασε αρκετος καιρος μεχρι να σταματησω) που μου ελεγε οτι αυτος δεν ειναι λόγος να σταματησω να θηλαζω.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Tobacco smoking by mothers is not a contraindication to breastfeeding, but health care professionals should advise all tobacco-using mothers to avoid smoking within the home and to make every effort to wean themselves from tobacco as rapidly as possible

 

Όπως τα λες είναι dora και κρίμα που το έμαθες τόσο αργά....

 

Το μωρό της μητέρας που καπνίζει είναι εκτεθειμένο στον καπνό που υπάρχει στο δέρμα, στα μαλλιά, στα ρούχα της μητέρας. Θηλάζοντας, μειώνει σημαντικά την επίδραση αυτών των αρνητικών παραγόντων... Μη θηλάζοντας μένει εκτεθειμένο, χωρίς προστασία...

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι προσπαθούν να ενοχοποιησουν τη μητερα που θηλάζει και προσπαθούν να της περάσουν το μήνυμα ότι μόνο αν είναι τέλεια μπορεί να θηλάσει... Κάτι που φυσικά καθόλου δεν ισχύει :?

Link to comment
Share on other sites

απλα επειδη ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος υπαρχουν τοοοοοσες γνωμες.

 

 

Ναι, αλλά άλλο η προσωπικη γνώμη και άλλο οι οδηγίες που δίνει ενας ειδικός.

:)

 

οι προσωπικές γνώμες είναι υποκειμενικές, οι οδηγίες ενός επίσημου φορέα όπως η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία ή ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν βασίζονται σε προσωπικές υποκειμενικές απόψεις αλλά σε συμπεράσματα που βασίζονται σε επιστημονικές έρευνες.

:idea:

Αυτό δεν είνα υποκειμενικό και δεν βασίζεται στην αντίληψη ενός μόνο ατόμου αλλά στην ομαδική δουλειά πολλών επιστημόνων ειδικών στο θέμα.

 

 

οσο πιο υγιεινα θα τρεφομαι τοσο το καλυτερο και για τους δυο μας (μπας και χασουμε και κανα κιλο!!!)

 

Φυσικά, η υγιεινή διατροφή κάνει τη μαμά να νιώθει καλύτερα!

Αν πάντως θέλεις να κάνεις δίαιτα για να χάσεις κιλά, μπορείς να κάνεις τώρα που θηλάζεις!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν το ηξερα μπορει να θηλαζα ακόμα... αλλωστε δεν παω και στη δουλεια και θα ηταν ευκολο να το κανω γιατι μεχρι τωρα που θα γυρισω στη δουλεια θα ειχε εδραιωθει ο θηλασμος και δεν θα ειχα προβλημα να βγαλω γαλα να το φυλαξω και τετοια... Δεν πειραζει... παντως για το επόμενο ειμαι πλέον ενημερωμενη...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...