Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θήλαστρο & μείωση μητρικού γάλακτος


Angel74

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Χθες κλείσαμε 40 μέρες. Το πρωί έκανα μια άντληση με το θήλαστρο, δέκα λεπτά από το ένα στήθος και 7 λεπτά από το άλλο και έβγαλα 150 ml συνολικά.

Σήμερα, στις 7.00 το απόγευμα έκανα δέκα λεπτά από το ένα στήθος και δέκα από το άλλο και έβγαλα μόνο 95 ml συνολικά.

1) Είναι φυσιολογικό αυτό;

2) Μήπως μειώνεται το γάλα μου;

3) Οι ποσότητες αυτές είναι φυσιολογικές για τους συγκεκριμένους χρόνους ή μήπως δεν έχω αρκετή παραγωγή;

4) Η μαία μου μου έχει πει να κάνω στο εξής είκοσι λεπτά από κάθε στήθος και να χρησιμοποιώ το θήλαστρο μιάμιση ώρα αφού θηλάσει το μωρό. Ισχύει αυτό;

Οποιαδήποτε υπεύθυνη απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα θα με βοηθήσει πολύ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας,

 

Χθες κλείσαμε 40 μέρες. Το πρωί έκανα μια άντληση με το θήλαστρο, δέκα λεπτά από το ένα στήθος και 7 λεπτά από το άλλο και έβγαλα 150 ml συνολικά.

Σήμερα, στις 7.00 το απόγευμα έκανα δέκα λεπτά από το ένα στήθος και δέκα από το άλλο και έβγαλα μόνο 95 ml συνολικά.

1) Είναι φυσιολογικό αυτό;

Μια χαρα ειναι!Και το διπλασιο και το μισο και καθολου να εβγαζες παλι φυσιολογικο θα ηταν!!!

2) Μήπως μειώνεται το γάλα μου;

Οχι!!Καθε στιγμη δεν ειναι ιδια!Και το πρωι εχουμε παντα περισσοτερο γαλα!Αντλω ολα τα γευματα του μωρου και σου μιλαω εκ πειρας! :lol: Οι ποσοτητες που αντλω παιζουνε...ποσο μαλλον σε σενα που θηλαζεις και δεν ξερεις ποσο μπορει να εχει φαει το μωρο πριν την αντληση!

3) Οι ποσότητες αυτές είναι φυσιολογικές για τους συγκεκριμένους χρόνους ή μήπως δεν έχω αρκετή παραγωγή;

Μια χαρα ειναι!!Και καθολου να μην εβγαζες παλι καλα θα ηταν!Υπαρχουν γυναικες που θηλαζουν για μηνες και δεν μπορεσαν να βγαλουν ουτε μια σταγονα γαλα με το θηλαστρο!Το ποσο γαλα βγαζεις με το θηλαστρο σε μια αντληση δεν μας δειχνει ποση ειναι η παραγωγη γενικως!

 

4) Η μαία μου μου έχει πει να κάνω στο εξής είκοσι λεπτά από κάθε στήθος και να χρησιμοποιώ το θήλαστρο μιάμιση ώρα αφού θηλάσει το μωρό. Ισχύει αυτό;

Αντλεις οσο τρεχει γαλα ή οταν φτασεςι την επιθυμητη ποσοτητα!Τωρα για το ποτε ειναι καλυτερα να αντλεις, νομιζω μετα τον θηλασμο το γαλα δηλαδη που εχει "περισσεψει",που δεν εχει φαει το μωρο!

 

Ελπιζω να μην σου λεω κατι λαθος,θα σου γραψουν και αλλα κοριτσια!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:)

:D
Link to comment
Share on other sites

Angel η frene σε κάλυψε! Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Αντλείς όποτε έχεις χρόνο. Τις ημέρες που δεν δουλεύεις προσπαθείς να κάνεις μία άντληση για να βάλεις στον καταψύκτη να έχεις λίγο παραπανίσιο για ώρα ανάγκης, για κάποια μέρα που θα τρέχεις και δεν θα προλαβαίνεις να αντλήσεις ή για κάποια μέρα που απλώς δεν θα μπορείς να αντλήσεις.

 

Οι διακυμάνσεις στις αντλήσεις είναι φυσιολογικές και δεν έχουν καμία σημασία. Ακόμη και η μείωση της ποσότητας που αντλείς είναι φυσιολογική και δεν έχει σχέση με την παραγωγή.

 

Η medela έχει 3 μικρά ηλεκτρικά θήλαστρα, ποιο έχεις; (mini electric, mini electric plus, swing).

 

Το swing γενικά μπορεί να ανταπεξέλθει και σε 2 γεύματα το 24ωρο, το mini electric ίσως να μην σε καλύπτει αν και το έχουν χρησιμοποιήσει αρκετές μαμάδες με επιτυχία. Αν αργότερα χρειάζεται να λείπεις επιπλέον ώρες ίσως χρειαστείς ένα νοσοκομειακό θήλαστρο με διπλό σύστημα άντλησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θήλαστρο έχω το Medela mini electric.

Δουλεύω σπίτι, οπότε τις αντλήσεις τις θέλω μου αρκούν πιστεύω δύο αντλήσεις την ημέρα ώστε να έχω για κάποιες μέρες που μπορεί να χρειαστεί να πάω σε εξωτερικές δουλειές ή για το μεσοβραδινό ξύπνημα για να του δίνει ο άντρας μου. Δεν είναι εντάξει γι' αυτό το mini electric;

Το πολύ σημαντικό που δεν κατάλαβα είναι: χρειάζεται να περιμένω μιάμιση ώρα μετά τον θηλασμό για να αντλήσω με το θήλαστρο;

Επίσης, όντως πρέπει να αντλώ από 20 λεπτά σε κάθε μαστό;.

Τέλος: Ο δεξιός μαστός μου βγάζει πάντα τη διπλή ή και τριπλή ποσότητα γάλακτος από τον αριστερό στον ίδιο χρόνο. Μάλιστα, είναι πάντα πολύ πιο φουσκωμένος από τον αριστερό. Πώς μπορώ να εξισορροπήσω την παραγωγή και στους δύο μαστούς;

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ σημαντικό που δεν κατάλαβα είναι: χρειάζεται να περιμένω μιάμιση ώρα μετά τον θηλασμό για να αντλήσω με το θήλαστρο;

 

Όπως σου έγραψα αντλείς όποτε προλαβαίνεις, όποτε ευκαιρείς. Δεν έχει μεγάλη σημασία. Αν δεν μπορείς δηλαδή στη μιάμιση ώρα τι θα γίνει; Θα χάσεις το τραίνο; Αν κάποια στιγμή αντλήσεις λίγο ή καθόλου γάλα δεν έχει σημασία, θα κάνεις αργότερα μια καλύτερη άντληση. Αν κάποια φορά δεν σου φτάνει το γάλα δύο αντλήσεων θα κάνεις τρεις.

 

Γενικά μην αγχώνεσαι με κανόνες που δεν μπορείς να τηρήσεις, δεν έχουν σημασία. :wink: Φαντάζεσαι να μπορείς να αντλήσεις στη μία ώρα κι εσύ να περιμένεις να περάσει η μιάμιση ώρα και το μωρό να ξυπνήσει και να θέλει παιχνίδια....

 

 

Επίσης, όντως πρέπει να αντλώ από 20 λεπτά σε κάθε μαστό;.

 

Όχι βέβαια! Αντλείς όσο υπάρχει μεγάλη ροή, μετά αλλάζεις στήθος και ξαναλλάζεις... Το καλύτερο σύστημα είναι με εναλλαγές για να γλιτώνεις χρόνο πχ: 5 λεπτά από το ένα καί άλλα τόσα από το άλλο, 3 λεπτά από το ένα κτλ. Οι χρόνοι είναι ενδεικτικοί, αν εσύ έχεις μεγάλη ροή για 7 λεπτά δεν σταματάς την άντληση στα 5!

 

Τέλος: Ο δεξιός μαστός μου βγάζει πάντα τη διπλή ή και τριπλή ποσότητα γάλακτος από τον αριστερό στον ίδιο χρόνο. Μάλιστα, είναι πάντα πολύ πιο φουσκωμένος από τον αριστερό. Πώς μπορώ να εξισορροπήσω την παραγωγή και στους δύο μαστούς;

Η ασυμετρία στην παραγωγή είναι κάτι συνηθισμένο. Δεν μπορείς να εξισορροπήσεις την παραγωγή αλλά ίσως μπορείς να μειώσεις τη διαφορά αν έχει κάποια σημασία αυτό.... Μπορείς να ξεκινάς το θηλασμό από μαστό που παράγει λιγότερο. Μπορείς από αυτό το μαστό να κάνεις κάποια επιπλέον άντληση. :)

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Τέλος: Ο δεξιός μαστός μου βγάζει πάντα τη διπλή ή και τριπλή ποσότητα γάλακτος από τον αριστερό στον ίδιο χρόνο. Μάλιστα, είναι πάντα πολύ πιο φουσκωμένος από τον αριστερό. Πώς μπορώ να εξισορροπήσω την παραγωγή και στους δύο μαστούς;

 

Η ασυμετρία στην παραγωγή είναι κάτι συνηθισμένο. Δεν μπορείς να εξισορροπήσεις την παραγωγή αλλά ίσως μπορείς να μειώσεις τη διαφορά αν έχει κάποια σημασία αυτό.... Μπορείς να ξεκινάς το θηλασμό από μαστό που παράγει λιγότερο. Μπορείς από αυτό το μαστό να κάνεις κάποια επιπλέον άντληση

 

Έχω απελπιστεί!!!! Σήμερα με το θήλαστρο το πρωί ο αριστερός μαστός έβγαλε 40 ml σε 10 λεπτά και το απόγευμα 5 ml! Ενώ ο δεξιός μαστός είναι συνεχώς πρησμένος και το πρωί έβγαλε 90 ml σε 10 λεπτά.

 

Ο μπέμπης μου θηλάζει μόνο 10 λεπτά και μόνο από ένα μαστό τη φορά. Οπότε, πώς να ξεκινάω τον θηλασμό από τον μαστό που παράγει λιγότερο; Θα πρέπει να θηλάζω μόνο από αυτόν! Ο δε μπέμπης μένει πεινασμένος όταν θηλάζω από τον αριστερό μαστό.

 

Σας παρακαλώ, βοηθήστε με. Φοβάμαι ότι θα σταματήσει η παραγωγή μου και θέλω πολύ να θηλάζω τον μικρό μου για έξι μήνες τουλάχιστον. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πριν από λίγο έβαλα το θήλαστρο για να τραβήξω από τον μαστό που δεν παράγει πολύ και έβγαλε μόνο 5 ml (όπως λέω πιο πάνω). Αφού σταμάτησα το θήλαστρο, μετά από λίγο πίεσα με το χέρι μου το στήθος μου να δω αν βγάζει γάλα και έβγαλε αίμα! Μπορεί να είναι γιατί το ζόρισα με το θήλαστρο βάζοντάς το στη μεγάλη ένταση άντλησης; Έχω τρομοκρατηθεί. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς τον θηλασμό πάντα από τον αριστερό και μετά όταν σταματήσει να θηλάζει από αυτόν τον βάζεις στον δεξί...

 

Δεν χρειάζεται μεγάλη ένταση, δεν βγαίνει παραπάνω γάλα..., ηρεμία το αίμα δεν σημαίνει τίποτα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινάς τον θηλασμό πάντα από τον αριστερό και μετά όταν σταματήσει να θηλάζει από αυτόν τον βάζεις στον δεξί...

 

Ο μπέμπης μου θηλάζει (με το ζόρι) μόνο 10 λεπτά και δεν θέλει ποτέ δεύτερο μαστό, οπότε δεν μπορώ να κάνω εναλλαγή στη διάρκεια ενός θηλασμού.

 

Και με το αίμα τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

 

Και με το αίμα τι γίνεται;

 

τίποτα δεν γίνεται. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε να διεγειρεις την παραγωγή στο μη παραγωγικό μαστό θα πρέπει να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (κατά προτίμηση symphony και αν δεν έχουν τότε πάρε το lactina). Αυτό θα σε βοηθήσει και να αντλείς πολύ περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο και από τον παραγωγικό μαστό.

Link to comment
Share on other sites

1) Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ο ένας μαστός φαίνεται να παράγει πολύ λίγο, ο άλλος φαίνεται να παράγει πάρα πολύ και είναι συνέχεια πρησμένος και πονάει. Για να το αντιμετωπίσω θήλασα σήμερα το πρωί από τον "μικρό" μαστό για 5 λεπτά και μετά για άλλα 5 (τόσο ήθελε ο μπέμπης) από τον "μεγάλο". Μετά, επειδή ο μεγάλος ήταν πρησμένος, άντλησα για 20 λεπτά με το θήλαστρο (medela mini) και έβγαλα 95ml.

Η μαία του γιατρού μου μου είπε να βάζω πάντα τον μικρό και στους δύο μαστούς ώστε και να διεγείρω τον μικρό και να ανακουφίζω τον μεγάλο. 5 λεπτά από τον μικρό και το υπόλοιπο από τον μεγάλο. Είναι σωστή αυτή η συμβουλή;

 

2) Εργάζομαι στο σπίτι. Το θήλαστρο το χρειάζομαι για να έχω ένα μπουκάλι γάλα την ημέρα διαθέσιμο σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω ώστε να του το δίνει ο μπαμπάς του.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το medela mini για να αντλώ δυο φορές την ημέρα; Αν μπορώ να έχω ένα μπουκαλάκι γάλα την ημέρα και κάνα-δυο στην κατάψυξη για έκτακτη ανάγκη θα είμαι πλήρως καλυμμένη.

Link to comment
Share on other sites

Η μαία του γιατρού μου μου είπε να βάζω πάντα τον μικρό και στους δύο μαστούς ώστε και να διεγείρω τον μικρό και να ανακουφίζω τον μεγάλο. 5 λεπτά από τον μικρό και το υπόλοιπο από τον μεγάλο. Είναι σωστή αυτή η συμβουλή;

 

Αν το μωρό τρώει κανονικά, βρέχει τις πάνες που πρέπει και αναπτύσσεται καλά είναι εντάξει, αν όμως το μωρό με αυτή τη μέθοδο τρώει λιγότερο, τότε δεν είναι εντάξει. Δεν υπάρχει μία συνταγή που ταιριάζει σε παρόμοιες περιπτώσεις. Κάθε παιδί και κάθε μαμά είναι μοναδικοί! :)

 

2) Εργάζομαι στο σπίτι. Το θήλαστρο το χρειάζομαι για να έχω ένα μπουκάλι γάλα την ημέρα διαθέσιμο σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω ώστε να του το δίνει ο μπαμπάς του.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το medela mini για να αντλώ δυο φορές την ημέρα; Αν μπορώ να έχω ένα μπουκαλάκι γάλα την ημέρα και κάνα-δυο στην κατάψυξη για έκτακτη ανάγκη θα είμαι πλήρως καλυμμένη.

Το θήλαστρο σε καλύπτει για να αντλείς και να αποθηκεύεις γάλα. Το symphony το πρότεινα μόνο για την περίπτωση που θέλεις να διεγείρεις την παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια η εξαγωγή με θήλαστρο είναι ένδειξη καλής παραγωγής του στήθους? Επειδή έχω προβλημα με το βάρος της μικρής, μου είπαν να βγάλω με θήλαστρο για να δω αν μπορώ να καλύπτω τις ανάγκες της. Ισχύει? Και αν δεν μπορέσω να βγάλώ τι συμαίνει?

(Την έχω στο στήθος όλη μέρα και γεμίζουμε 8-10 πάνες)

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος τα λεει αυτα και σε μπερδευει ,αγχωνει , παραπληροφορει ?

Οχι δεν ισχυει ! Μπες και δες διαφορες συζητησεις που χουν κανει τα κοριτσια για θηλαστρα κλπ .

Αν έχεις προβλημα με την παραγωγή θα σε βοηθήσει η μαγιά μπυρας , ταμπλετες απο το φαρμακειο .

Μεχρι να σου απαντησουν και οι εμπειρες μαμαδες συνέχισε να εχεις το μωρο στο στήθος για οσο θελει . Μην μου αγχωνεσαι ! Φιλια

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποιος τα λεει αυτα και σε μπερδευει ,αγχωνει , παραπληροφορει ?

Οχι δεν ισχυει ! Μπες και δες διαφορες συζητησεις που χουν κανει τα κοριτσια για θηλαστρα κλπ .

Αν έχεις προβλημα με την παραγωγή θα σε βοηθήσει η μαγιά μπυρας , ταμπλετες απο το φαρμακειο .

Μεχρι να σου απαντησουν και οι εμπειρες μαμαδες συνέχισε να εχεις το μωρο στο στήθος για οσο θελει . Μην μου αγχωνεσαι ! Φιλια

 

Ευχαριστώ Λαμπρινή μου. Πάντα πρόθυμη :lol::lol::lol:

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η Λαμπρινή έχει δίκιο, δεν μπορείς να καταλάβεις με το θήλαστρο πόσο παράγεις. Μόνο με τις πάνες, κι εσείς έχετε υπεραρκετές πάνες.

 

Τα κακά της πως είναι, τι χρώμα έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Η Λαμπρινή έχει δίκιο, δεν μπορείς να καταλάβεις με το θήλαστρο πόσο παράγεις. Μόνο με τις πάνες, κι εσείς έχετε υπεραρκετές πάνες.

 

Τα κακά της πως είναι, τι χρώμα έχουν;

 

Υδαρή και μουσταρδοκίτρινα.

Τι να κάνω? ΄Ετσι μου είπε η μία από τις παιδιάτρους για να δούμε αν θα τις δώσουμε συμπλήρωμα. Που να το βρω και αν δεν βγάλω.

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι αιώνιες βλακείες των παιδιάτρων!!Γιατί δεν ενημερώνονται για να δίνουν σωστές συμβουλές?? :evil:

Στείλε της Αγλαίας τις μετρήσεις σου για να δεις αν πράγματι έχεις πρόβλημα βάρους!!!

Link to comment
Share on other sites

μπου μπου, γράψε μας ακριβώς τις μετρήσεις, για να καταλάβουμε. Υπάρχει περίπτωση, να ήταν λάθος η ζυγαριά στο νοσοκομείο;

 

To μωρό πως το βλέπεις; Eχει γκρίνια, είναι ευδιάθετο;

 

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω αρθρο

http://www.drjaygordon.com/development/bf/scales.asp

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ έχει πληροφορίες για το τι μπορεί να φταίει αν το μωρό δεν παίρνει αρκετό βάρος. Τα περισσότερα μάλλον δεν έχουν σχέση με σας. Διάβασε όμως για να πάρεις μια ιδέα.

 

http://www.sdgp.com.au/client_images/18170.pdf

 

Αυτό το έκανα ποστ, γιατί σε προηγούμενη δημοσίευση είχες πει οτι δεν έπαιρνε βάρος. Γράψε όμως ακριβώς τις μετρήσεις, για να καταλάβουμε αν όντως υπάρχει πρόβλημα.

 

Ευχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

η μπουμπούκα έχει ως εξής:

γεννήθηκε 3360 , ύψος 51 και περίμετρο 37

την πήραμε 3230

στις 10 μέρες ήταν 3200 , 52 και 37 (μου είπαν τώρα θα αρχίσει να βάζει)

στις 34 μέρες ήταν 3315, 54 και 38

στις 36 μέρες ήταν 3480, 56 και 38.5 (μετρήσεις σε άλλη παιδίατρο-μεγάλες διαφορές σε δύο μέρες????)

στις 42 μέρες (στην καινούργια παιδίατρο) 3550, 56 και 38,5

εχθές 2 μηνών (σε άλλο παιδίατρο) 3800, 56 και 38,5

Το μωράκι μου σε όλες έκλαιγε και κουνιώταν συνέχεια.

 

 

Το ξέρω ότι είναι λίγο, έχω τρελαθεί! Πήγα σε 3 παιδιάτρους, μίλησα με ακόμα 1 στο τηλέφωνο και πήγα και σε ένα παιδοχειρούργο (για χαλινο,τελικα ειναι ok)!!! Ο καθένας λέει τα δικά του. Δεν συμπίπτουν οι απόψεις.

Δεν θέλω να της δώσω συμπλήρωμα. Κανένας δεν το ψάχνει παραπάνω μήπως είναι τίποτα παθολογικό. Πως μπορείς να είσαι υπερ του θηλασμού και να δίνεις συμπλήρωμα λέγοντας ότι ναι μεν αλλά το δικό σου γάλα υστερεί και δεν φτάνει? Όλη μέρα στο στήθος την έχω, με έχει δει και σύμβουλος θηλασμού και μου είπε ότι όλα είναι ok. Πάνες γεμίζουμε 8 με 10 το 24ωρο και πάντα είναι βαρβάτες. Από τον αέρα πάντως δεν τα βρίσκει. :roll:

Γιατί δεν παίρνει βάρος όμως? Κατά τα άλλα (ύψος κλπ) είναι φυσιολογική. Πώς γίνετε? Εχθές δώσαμε και δείγμα για καλλιέργεια ούρων για να αποκλείσουμε την ουρολοίμωξη.

 

 

Είναι καλή και χαμογελαστή, βαριεται ξαπλωμενη για πολύ ώρα, της αρέσει η αγκαλια και το στήθος!

 

ευχαριστώ για τα άρθρα!

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην φωναζεις θα μου ξυπνησεις τη μικρουλινα :lol::lol:

Δεν νομιζω να χρειαζεσαι θηλαστρο και ειδικα τα απλα ! Μην ταλαιπωρεις τον εαυτο σου ..

Η Αγλαια θα σε βοηθήσει περισσοτερο και σιγουρα πιο εγκυρα αλλα να σου πω οτι εμενα δεν μου φαινετε τρομερά λιγο !

Τις πρωτες 20 μερες το μωρο ανακτά το βαρος γέννησης και μετά βαζει βάρος. Οποτε ειστε καλά , χαμηλα αλλα καλά !

Βεβαια και οι μετρησεις ...περιεργες τι να πω ? Περιμενε και τα αποτελεσματα απο το δειγμα ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...