Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φραγμένος πόρος - Άσπρο σημάδι στη θηλή


Recommended Posts

Απευθύνομαι κυρίως στην Αγλαΐα αλλά και σε όποια έχει τυχόν ανάλογη εμπειρία.

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου πονούσε η θηλή μου όταν έτρωγε ο μικρός και διαπίστωσα οτι υπάρχουν κάτι μικρές κουκίδες άσπρου χρώματος πάνω στην θηλή ακριβώς κάτω από την επιδερμίδα. Μοιάζουν με κάτι μικρά σπυράκια που βγάζουμε στο πρόσωπο κι εχουν μέσα πύον.

Αυτά που με ανησυχούν είναι:

- μπορεί να είναι πχ φραγμένοι πόροι και να προκαλέσουν μαστίτιδα?

- εαν έχουν πύον μέσα μπορεί όπως τρώει ο μικρός να σκάσουν και να το καταπιεί? :roll:

Στον γιατρό εδώ ούτε που σκέφτομαι να πάω γιατί το πρώτο που θα μου πει είναι να σταματήσω να θηλάζω...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 25 δημοσιεύσεις

  • Jen.

    Jen. 19 δημοσιεύσεις

  • Pipi

    Pipi 14 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 11 δημοσιεύσεις

Ssidi, καλησπέρα!

Το έχω πάθει κι εγώ άπειρες φορές στο ένα μου στήθος (είναι λίγο "προβληματική" η θηλή), άλλοτε συνοδευόταν και από πέτρωμα και άλλοτε όχι. Δεν είναι πύον, γάλα είναι που έχει μείνει εκεί. Εγώ το αντιμετώπισα περίπου σαν πέτρωμα, δλδ ζεστή κομπρέσα στο στήθος και αμέσως μετά έβαζα το μικρό να θηλάσει για να ελευθερώσει το φραγμένο πόρο. Στην αγγλική ορολογία νομίζω λέγεται milk blister ή bleb.

Δες κι εδώ: http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipplebleb.html

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είχαμε τα ίδια σπυράκια, εμένα οι θηλές μου είχαν πύον επειδή με πλήγωνε η μικρή όταν θήλαζε.

 

Ρώτησα τον γιατρό μου όμως αν πειράζει να το καταπιεί η μικρή αν τυχόν σπάσει όταν θηλάζει και μου είπε ότι δεν πειράζει!!

 

Και βέβαια δεν μου είχε πει να σταματήσω να θηλάζω, αλλά βέβαια τα δικά μου ήταν αποτελέσματα του θηλασμού, τα οποία πέρασαν με αλοιφές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Karfori's baby μάλλον αυτό που λες είναι, αν κρίνω και από την φώτο που έχει στο site.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

Ssidi έιχα ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα αρκετές φορές όταν ήταν πιο μικρούλης ο γιός μου. Μερικές φορές που άργησε να θηλάσει από το ένα στήθος εμφανιζόταν ένα με δύο τέτοια στιγματάκια από γάλα και δεν έβγαινε γάλα από εκεί όταν το πίεζα. Μίλησα με το τμήμα μητρικού θηλασμού στο νοσοκομείο Ελενα και μου ειπαν να κάνω ζεστά ντους και μαλάξεις στο στήθος και να βάζω το μωρό να θηλάζει περισσότερο από αυτό το στήθος . Ακολούθησα αυτές τις συμβουλές και πράγματι την επόμενη μέρα είχε υποχωρήσει το πέτρωμα και εξαφανίστηκαν και τα στιγματα.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Μαράκι, να σαι καλά! Η αλήθεια είναι ότι επειδή πονουσε το συγκεκριμένο στήθος θήλαζε πιο πολύ από το άλλο, ίσως κι αυτό λοιπόν να έπαιξε τον ρόλο του!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι γιατί το πρόβλημα παραμένει...

Η αλήθεια είναι ότι δεν καταφέρνω πάντα να βάζω κομπρέσες πριν τον θηλασμό, όταν το κάνω είναι καλύτερα τα πράγματα, όταν δεν βάλω ο πόνος τα πρώτα δευτερόλεπτα είναι αφόρητος...

Εξακολουθώ να έχω 2 blisters ενώ το ένα σαν να μεγάλωσε λίγο και έχει ερεθιστεί κιόλας....:(

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλημερα σε ολες!

 

εδω & 2 μερες εχω βγαλει ενα ασπρο στιγμα πανω στη μια θηλη και ποναω μεχρι μεσα οταν θηλαζω!

αν σας εχει συμβει τι ειναι και πως περασε;;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες!

 

εδω & 2 μερες εχω βγαλει ενα ασπρο στιγμα πανω στη μια θηλη και ποναω μεχρι μεσα οταν θηλαζω!

αν σας εχει συμβει τι ειναι και πως περασε;;;

Ειναι φραγμενος πορος bon bon μου!

Η vera εχει συχνα τετοιο προβλημα απο οτι θυμαμαι.Το χω παθει κι εγω παλιοτερα.

Ζεστες κομπρεσες πανω στο στηθος πριν τον θηλασμο.

Αν δεν περασει μπορεις να παρεις λεκιθινη.Θα βοηθησει!

Θα βρω κι αλλα και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση αντίδραση!

 

μετά από μια μέρα μου πέρασε , αλλά χθες πάλι τα ίδια . Θα δοκιμάσω και με τη λεκιθίνη!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια και Αγλαία.

 

Χθες άργησα να φύγω απο την δουλειά για να πάω σπίτι να θηλάσω το μικρό, το στήθος μου είχε πριστεί και ειδικά στο κάτω μέρος. Όταν έφτασα σπίτι έβαλα το μπέμπη αμέσως να φάει για να ανακουφιστώ, όντως έφαγε αρκετά αλλά έμεινε ένα πράγμα σαν σκληρό γρουμπαλάκι στο κάτω μέρος του στήθος, ενώ το στήθος ήταν ήδη πολύ μαλακό. Μέχρι και σήμερα το πρωί υπήρχε αυτό το πράγμα. Ύπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος αδενάς κλειστός; Το μεσημέρι θα προσπαθήσω να αλλάξω στάση, μπας και φύγει, ευτυχώς δεν πονάω, αλλά με ανυσηχεί. Αν έχετε περάσει κάτι παρόμοιο, πείτε μου. Και βεβαίως τι μπορώ να κάνω.

 

Φιλιά πολλά.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ! ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ! ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΔΕΝΑΣ ΤΑΙΖΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΕΙΣ! ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 27 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΚΟΜΑ! ΤΑΙΖΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΜΕΡΑΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ!ΦΙΛΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ lioulα.

 

Yπέθεσα και εγώ ότι κάτι τέτοιο είναι, αλλά ήθελα να σιγουρετώ.

 

Θα προσπαθήσω το μεσημέρι να αλλάξουμε στάση, μπας και κάτι κάνουμε.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα!!!

 

Ευτυχώς όλα καλά, ρούφα ρούφα ο μπέμπης έφυγε, σας ευχαριστώ και πάλι. Δεν μου είχε ξανατύχει και ανυσήχησα.

 

Θα τα πούμε πάλι σύντομα.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...