Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΙΣΟΚΟΡΙΑ ...!!!!!!! οφθαλμολογικό πρόβλημα


vip

Recommended Posts

Παρατηρήσαμε στην μπέμπα μας (4 μηνών), πως έχει ανισοκορία. Δηλ. οι δύο κόρες των ματιών της, δεν έχουν το ίδιο μέγεθος.

Ψάξαμε στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και δεν βρήκαμε τίποτα σπουδαίο, εκτός απ'το ότι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι φυσιολογικό.

Σας παρακαλώ, αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό, μπορεί να μας πληροφορήσει, γιατί πήρε το μάτι μου στο ψάξιμο, πώς κάποιες φορές σημαίνει βλάβη στο νευρικό σύστημα, κι έχω τρομάξει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο που λες δεν το εχω ξανακουσει, το μονο που μπορω να πω σχετικα με αυτο (χωρις να λεω οτι μπορει να εχει καποια σχεση) ειναι οτι ο ανδρας μου παθαινει καποιες ημικρανιες συνηθως οταν κουραζεται ή πιεζεται. Οταν λοιπον ειναι πολυ κουρασμενος, η μια του κορη ειναι εμφανως πιο διεσταλμενη απο την αλλη. Αλλα μου φαινεται περιεργο σε μωρο να παρατηρηθει κατι τετοιο...Καλυτερα ρωτα ενα γιατρο, αν και δεν νομιζω οτι ειναι κατι...Μπορεις να το διακρινεις ευκολα ή ειναι μηδαμινη η διαφορα??

Link to comment
Share on other sites

Geia soy vp kai eyxomai ola na einai kala me to mwraki soy telika. Opws kai na exei to 8ema, akoma kai tin paramikri ypopsia na exeis oti isws kati den paei kala, kalo einai na to psakseis. Epeidi apo ti gennisi toy dikoy mas mwroy antimetwpizoyme sobaro of8almologiko problima kai exoyme psaksei trella to 8ema me eidikeymenoys stin paidoof8almologia, exo mono na soy po oti se periptwsi poy theleis na kaneis ena tsek up apla gia na deis oti ola einai ok kai na sas fygei to agxos, mporw an thes me proswpiko mynima na soy doso plirofories gia giatro. To mono poy mporw na se diabebaiwsw einai oti stin Ellada einai oi kalyteroi, giati oloi mporei na lene oti exoyn eidikeusi alla einai paaaara poly ligoi aytoi poy asxolountai sobara me mwra aytis tis ilikias. H of8almologia se mwra den exei kamia sxesi oyte me ayti se paidia kai fysika oyte me ayti se megaloys. Prepei na episkeu8eis sigoyra kapoion poy na exei eksidikeysi. An theleis mporw na se enimerwsw. Kai pali euxomai ola na einai ok.

Link to comment
Share on other sites

DianaDee, ναι, η διαφορά είναι εμφανής όταν βλέπεις το μωρό στα μάτια.

Απ'ότι κατάλαβα στο ιντερνετ, είναι κάτι που εμφανίζεται στους μεγάλους, μετά από ατύχημα ή κάτι ξαφνικό πχ. Ομως δεν βρήκα τίποτα που να μιλάει για βρέφη.

Χελωνάκι, θα απευθυνθούμε κατ'αρχήν στην παιδίατρό της, σε καμιά βδομάδα, μόλις επιστρέψει από ταξίδι, στην οποία έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη, γιατί έχει αποδείξει πολλάκις την αξία της! Ελπίζω να ξέρει να μας στείλει σε κάποιον πολύ καλό παιδοφθαλμίατρο, όπως μας είχε στείλει σ'έναν σούπερ παιδορθοπεδικό στο ΠΑΙΔΩΝ.

Εννοείται πως αν έχεις στοιχεία για οφθαλμίατρο βρεφών, στείλτα μου σε παρακαλώ σε πμ. Γιατί σίγουρα θα το ψάξουμε το θέμα, δεν θα επαναπαυτούμε! Και επειδή καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να βρεθεί καλός γιατρός για κάτι τόσο εξειδικευμένο και ιδιαίτερα σε βρέφη, θα με βοηθήσεις πάρα πολύ.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καλυτερο ειναι αυτο, ρωτα τον παιδιατρο και βλεπεις, μπορει και να μην ειναι τιποτα. Που μου φαινεται και πιο λογικο....Να το χαιρεσαι το ζουζουνι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Παρατηρήσαμε στην μπέμπα μας (4 μηνών), πως έχει ανισοκορία. Δηλ. οι δύο κόρες των ματιών της, δεν έχουν το ίδιο μέγεθος.

Ψάξαμε στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και δεν βρήκαμε τίποτα σπουδαίο, εκτός απ'το ότι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι φυσιολογικό.

Σας παρακαλώ, αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό, μπορεί να μας πληροφορήσει, γιατί πήρε το μάτι μου στο ψάξιμο, πώς κάποιες φορές σημαίνει βλάβη στο νευρικό σύστημα, κι έχω τρομάξει.

Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα σε όλους,

vip μπορείς να μας ενημερώσεις τι έχει συμβεί με την ανισοκορία της μπέμπας σας? Ο γιος μας (5 μηνών) έχει το ίδιο πρόβλημα (η ανισοκορία δεν είναι συνεχής) και το ψάχνουμε. Μέχρι στιγμής οι γιατροί δεν έχουν αποκλείσει τελείως κάποιο πρόβλημα αλλά μας έχουν πεί να περιμένουμε άλλους 3 μήνες και να ξαναπάμε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

κοριτσια γει σας,

και η κορη μου εχει ανισοκορια,τωρα ειναι πεντε μηνων.τι εγινε τελικα με τις δικες σας περιπτωσεις,ολα καλα;αρχιζω και ανησυχω με αυτο το θεμα,τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 9 months later...

Διαφημίσεις

Μονο στο φως ε? Οκ..μπορει (δεν ειμαι γιατρος, μια γνωμη λεω) στο φως να διαστελλεται η μια κορη περισσοτερο απο την αλλη επειδη ακομη ειναι μικρουλι το μωρο και δεν εχει τελειοποιηθει ο οργανισμος του.

Αφου σου ειπε και ο γιατρος δεν ειναι τιποτα, μην ανησυχεις. Αλλιως ρωτησε και εναν οφθαλμιατρο καλου κακου...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
Κορίτσια καλημερα, Πως είναι τα μάτια των παιδιών σας? Και εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Μπαίνετε εδώ για να μιλήσουμε?

 

Καλημερα,σε εμας η κατασταση παραμενει σταθερη χωρις κανενα προβλημα.Κανουμε εναν προληπτικο ελεγχο για την πιεση του ματιου καθε 6 μηνες και ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,σε εμας η κατασταση παραμενει σταθερη χωρις κανενα προβλημα.Κανουμε εναν προληπτικο ελεγχο για την πιεση του ματιου καθε 6 μηνες και ολα καλα...

Πόσο ειναι το μωρό σου? Υπάρχει έντονη διαφορά στα μάτια? Δε σου είπε ο γιατρος αν θεραπεύεται ή απο τι έιναι? Εμενα η μικρή οταν 20 ημερών το παρατήρησα, την πήγα σε οφθαλμίατρο μου είπε πως ειναι πολυ καλη οραση της θα βλεπει πολυ καλα, για την διαφορά στις κόρες μου ειπε πως είναι επειδή ή το ένα βλεφαρο ειναι πιο κάτω ή στο μάτι που η κόρη ειναι πιο μικρή δεν δουελευει καλά το αντανακλαστικό( κατι τετοιο) Σε νευρολόγο μου είπε πως δεω χρειαζεται να παω, έκανε έναν έλεγχο αυτος. Είπε να ξαναέρθω οταν γινει 8 μήνων η μικρή. Ακόμα είναι 6,5 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας! εμενα η κορη μου 12 ετων εχω παρατιρισει οτι η μια της κορη του ματιου ειναι μεγαλυτερη απο την αλλη..

 

Σας παρακαλω πειτε μου αν ειναι σοβαρο και αν μπορουμε να ο γιατρεψουμε :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια.. Η μικρη μου εχει το ιδιο θεμα... Εχω κανει μια βυθοσκοπηση στη γεννηση και ηταν ολα φυσιολογικα,τωρα ειναι 3 μηνων και εχω κλεισει ραντεβου παλι να τη ξαναδουνε... Ανυσηχω ομως... Τα δικα σας τα μικρακια ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...

Καλησπερα σας! Κ η μικρή μου έχει ανισοκορια που παρατηρήσαμε στους 2 μήνες, και αυτό γιατί τα μάτια της ειναι καταγάλανα και φαίνεται έντονα. Ανισοκορια έχει στο ημίφως, η μία κόρη διαστέλλεται πιο πολύ από την άλλη. Η παιδίατρος μας μας παρέπεμψε σε παιδοοφθαλμολογικη κλινική. Επειδή το ραντεβού αργούσε όμως, πήγαμε και σέ έναν εξωτερικό οφθαλμίατρο, ο οποίος δεν βρήκε κάτι κάνοντας της βυθοσκόπηση και όλα λειτουργούν φυσιολογικά. Σήμερα ήταν και το ραντεβού μας στην παιδοοφθαλμολογικη κλινική. Και εκεί, έπειτα από μυδριαση κόρης, μας είπαν ότι όλα είναι φυσιολογικά, απλά για να είμαστε 100% σίγουροι μας έδωσαν παραπεμπτικο για υπέρηχο κεφαλής. Περιμένουμε λοιπόν.. Και με άλλους οφθαλμίατρους που μιλήσαμε, ειναι κάτι φυσιολογικό, ειδικά για παιδιά με ανοιχτόχρωμα μάτια, κ μέχρι 1 χρόνου. Επειδή είμαστε νέοι γονείς, το ψάχνουμε και εμεισ τρελά.. Η μικρή μας πάντως αντιδράει σωστά σε ερεθίσματα ( έντονου χρώματος κουκλάκια κτλ). Τι να πούμε.. Θα περιμένουμε και τον υπέρηχο να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα νευρολογικής φύσεως.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...