Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και γλυκά


gimnasio

Recommended Posts

θηλασμός και γλυκά συμβαδίζουν; Στην εγκυμοσύνη τα είχα κόψει τελείως τα γλυκά τώρα όμως καθημερινα θέλω να τρώω κάτι πχ μπισκότα και σοκολατάκια από 2-3 το καθένα. επηρεάζουν το γάλα που θα πάρει το μωρό; ΠΑιδίατροι που ρώτησα μου είπαν πως δεν πειράζει. Στο βιβλίο της Πατσούρου αναφέρει με μέτρο η ζάχαρη.

 

Το μωρό μου είναι 7 κιλά περίπου και 2 μηνών και 1 εβδομάδα. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φαε γλυκειά μου ότι θέλεις, τώρα που μπορείς :lol: γιατι με το θηλασμό καις και θερμίδες :lol: αν το παρακάνεις βέβαια ε θα ανέβει η ζυγαρια :cry:

Δεν υπέρχει κανενας περιορισμος στη διατροφή κατα την διάρκεια του θηλασμου μπορεις να τρως απ' όλα αλμυρα και γλυκα.

Απλως ειδικά τωρα που είναι πολύ μωρο μπορει να παραηρήσεις πως κάποιες τροφες μποτρι να το ενοχλουν

Π.χ αν τρως πολύ σοκολάτα να έχει λίγο υπερενταση το μωρο ή αν φάς όσπρια να έχει λίγο πιο έντονους κολικούς ή αέρια. Αυτό όμως συμβαινει ΜΟΝΟ για τον πρώτο καιρο2-3 μήνες που προσαρμοζεται το μωράκι. Αν δεις ότι κάτι απο όλα αυτα το ενοχλει απέφυγέ το για λίγες μέρες και ξαναπροσπάθησε μετά.

Για τα γλυκά αν προβληματίζεσαι μην τρως σοκολάτα το απόγευμα το βράδυ αλλά τις πρωινές ώρες( για να μην έχει υπερένταση τη νύχτα) ή φάε κάποιο γλυκο που δεν έχει σοκολάτα :wink:

ΚΑι μετά τον τρίτο μήνα περίπου (το είδα απο τον δικό μου) ότι και να φάω ότι ώρα και να το φάω δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το είδος των λιπαρών που τρως επηρεάζει το είδος των λιπαρών που παίρνει το μωρό. Δεν χρειάζεται να βάζεις αυστηρούς περιορισμούς αλλά μπορείς να είσαι επιλεκτική :cool:

(εγώ έτρωγα δυο-τρια πακέτα μπισκοτάκια και 2-3 σοκολάτες την ημέρα - δεν έβαλα ούτε γραμμάριο επί έναν χρόνο, άρχισα να βάζω, όταν πήγα στη δουλειά και το μωρό έτρωγε περισσότερεες στερεές) :oops:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ τι ωραία!!! Από κιλά πάντως έχω χάσει όλα της εγκυμοσύνης αλλά και παραπάνω! Δεν ανησυχώ για μένα αλλά για τη μικρούλα που έχει γίνει... μισελίν.... χαχα... αλλά αφού δεν υπάρχει πρόβλημα θα συνεχίσω να τρώω!!! γιούπι γιούπι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο βιβλιο ομως γιατι αναφερεται "με μετρο η ζαχαρη"? :roll:

 

Για να μη νομίζεις ότι επειδή δεν παχαίνεις, μπορείς να την τρως απεριόριστα;

Για να μη σου στερεί θρεπτικά στοιχεία από άλλα πράγματα, που δεν τρως, όταν τρως γλυκά;

Γιατί δεν προλαβαίνεις να βουρτσίζεις δόντια, όταν το μωρό θηλάζει συνέχεια; :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα γλυκά αν προβληματίζεσαι μην τρως σοκολάτα το απόγευμα το βράδυ αλλά τις πρωινές ώρες( για να μην έχει υπερένταση τη νύχτα) ή φάε κάποιο γλυκο που δεν έχει σοκολάτα :wink:

 

Αυτό όντως ισχύει;

Είναι τόσο άμεσο το αντίκτυπο των τροφών που τρώμε εμείς στα μωράκια μας;

 

Τόσο καιρό φανταζόμουνα ότι αν φάω κάτι τώρα, μέχρι να το χωνέψω και μέχρι να μετατραπεί σε θρεπτικά στοιχεία που θα περάσουν στο γάλα και μέχρι να χωνέψει το μωρό αυτό το γάλα και μέχρι ο οργανισμός του το μετατρέψει σε θρεπτικά στοιχεία, μπορεί να περάσουν πάνω από 12 ώρες.

 

Ίσως είναι βλακεία αυτή η σκέψη μου – έχει γίνει κάποια έρευνα; Ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

αααααχ, εγω το εχω κανει τουρμπο το φρουφρουδακι μου με τους τονους σοκολατας που καταβροχθιζω! καθε βδομαδα λεω οτι την επομενη θα κανω ενα πειραμα και δεν θα φαω καθολου σοκολατα για να δουμε αν θα κοιμηθει επιτελους πιο ησυχα και ακομα δεν εχω αξιωθει να το κανω :oops:

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

αααααχ, εγω το εχω κανει τουρμπο το φρουφρουδακι μου με τους τονους σοκολατας που καταβροχθιζω! καθε βδομαδα λεω οτι την επομενη θα κανω ενα πειραμα και δεν θα φαω καθολου σοκολατα για να δουμε αν θα κοιμηθει επιτελους πιο ησυχα και ακομα δεν εχω αξιωθει να το κανω :oops:

 

εγω παντως ελλάτωσα τη σοκολάτα πολυ και παλι ξυπνάει μεσα στο βραδυ 100 φορες :) ειναι προβληματικο το μωρο μου φαινεται οχι η σοκολατίτσα!!! :)

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

εγω εφαγα ενα container happy-hippo(KInder) βεβαια τωρα παλευς να χασω τα κιλα που εβαλα γιατ ετρωγα βλακειες αλλα το πρωτο καιρο που θηλαζα ειχα τρελη ορεξη ΚΑΙ για σοκολατες και για οτι δεν εφαγα σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΦΑΕ οτι θες κοπελα μου στο θηλασμο μονο αν δεις πως πειραζει το μωρο σου το σταματας.Φαε και σοκολατινες, και ασπρη,μαυρη σοκολατα, με καρυδια κτλ

 

Οταν λεμε πειραζει αν δεις σημαδια αλλεργιας κτλ η καμια φορα τα ενοχλει η κοιλιτσα αλλα πιο σημαντικο ειναι να προσεχεις τυχον αλλεργια στα γαλακτοκομικα

 

 

Καλες μασες

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με την ερώτηση η φίλη μας εννοεί αν πειράζει (από θέμα κολικών) το μωρό η σοκολάτα.

 

Τα δικά μου τα ενοχλούσε και τα 3. Η 4η είναι γενικά πιο ήσυχη και για αυτό τρώω, αλλά έχω στο νου μου αν δω ανησυχία θα δοκιμάσω αν φταίει αυτή πρώτα και μετά θα ψάξω άλλα τρόφιμα.

 

Οι κολικοί κρατάνε μερικές εβδομάδες (ή λίγους μήνες). Όταν περάσει αυτή η περίοδος... τότε δεν υπάρχει πρόβλημα!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κοπελούδα μου εδώ αναφέρουν κάποια πράγματα για τα γλυκά http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=16393... Καλή αρχή θηλασμού κι ότι χρειάζεσαι ρωτα :)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και στον μικρούλη μας τον πειράζει η σοκολάτα και την έχουμε κόψει στην μαμά τελείως!

 

Αααα ρε Panoz... πολύ μ' αρέσουν οι άντρες που ασχολούνται και με το θηλασμό! Θα σε βάλω μαζί με το σύζυγο να δίνεται συμβουλές περί θηλασμού. Γιατί ο δικός μου τα κάνει όλα... εκτός από το να θηλάζει. Συμβουλές όμως δίνει και μάλιστα καλές!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν φας πολυ μεγαλη ποσοτητα σοκολατας ειναι σαν τον καφε. Μπορει να προκαλεσει υπερδιεγερση στο μωρακι κατα τα αλλα δεν απαγορευεται, μονο αν δεις οτι το πειραζει την σταματας οπως κ οποια αλλη τροφη.

Μην αισθανεσαι ασχημα που ρωτας, ολες μας εχουμε ρωτησει κ συνεχιζουμε να ρωταμε κ να παραθετουμε κ σημαντικα κ χαζα κ πολλα αλλα γενικα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυο ερωτήσεις γιατι αγχώθηκα

1)Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί αλλέργια απο τη σοκολάτα που τρώει η μαμά σε μωρό που θηλάζει

2) Αν ενα μωρό παρουσιάσει αλλεργία πρέπει η μαμά να κόχει τη σοκολάτα???

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις γιατι αγχώθηκα

1)Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί αλλέργια απο τη σοκολάτα που τρώει η μαμά σε μωρό που θηλάζει

2) Αν ενα μωρό παρουσιάσει αλλεργία πρέπει η μαμά να κόχει τη σοκολάτα???

 

Δεν νομιζω οτι η σοκολάτα θα "δημιουργησει" αλλεργία εαν αυτή δεν υπάρχει.

Φάε εσυ παιδι μου οτι θες και αμα δεις κανενα σπιθουράκι στο μωρό ή κατι διαφορετικό τότε να αναρωτηθείς...και πάλι μην νομιζεις οτι θα πάθει κανενα αλλεργικό σοκ! Το σώμα της μαμας ειναι φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις γιατι αγχώθηκα

1)Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί αλλέργια απο τη σοκολάτα που τρώει η μαμά σε μωρό που θηλάζει

2) Αν ενα μωρό παρουσιάσει αλλεργία πρέπει η μαμά να κόχει τη σοκολάτα???

 

 

Αν η σοκολάτα περιέχει γάλα, η πρωτεΐνη μπορεί να περάσει στο γάλα και να πυροδοτήσει αλλεργία - αν υποθέσουμε ότι δεν την πυροδότησε ήδη κάποιο άλλο γαλακτοκομικό που έφαγε η μαμά.

 

Πολλή σοκολάτα έχει αναφερθεί να προκαλεί νευρικότητα στο μωρό. Πρέπει όμως να παρατηρείς καλά το μωρό σου, για να το διαπιστώσεις, και να αποκλείσεις άλλες αιτίες. Εδώ γράφει ενδεικτικά περιεκτικότητα σε καφεϊνη για διάφορα ροφήματα και γλυκά.

http://www.kellymom.com/health/lifestyle/caffeine.html

 

Αν ένα μωρό παρουσιάζει αντίδραση και διαπιστώσουμε ότι φταίει η σοκολάτα, τότε την κόβουμε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό φανταζόμουνα ότι αν φάω κάτι τώρα, μέχρι να το χωνέψω και μέχρι να μετατραπεί σε θρεπτικά στοιχεία που θα περάσουν στο γάλα και μέχρι να χωνέψει το μωρό αυτό το γάλα και μέχρι ο οργανισμός του το μετατρέψει σε θρεπτικά στοιχεία, μπορεί να περάσουν πάνω από 12 ώρες.

 

Ίσως είναι βλακεία αυτή η σκέψη μου – έχει γίνει κάποια έρευνα; Ξέρετε;

 

Σκέψου, πόσο χρήγορα νιώθεις την επίδραση της καφεΐνης; περνάει γρήγορα στην κυκλοφορία και άρα είναι διαθέσιμη και στο γάλα. Δεν περιμένεις 12 ώρες για να νιώσεις την επίδραση του καφέ!

 

Μερικές ουσίες όπως η καφεΐνη ή το αλκοόλ περνούν γρήγορα στην κυκλοφορία και άρα στο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...