Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωράκι που θηλάζει συνέχεια- τι κάνουμε;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Για πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ αν και έχω βοηθηθεί πολύ μέχρι σήμερα με πληροφορίες που βρήκα εδώ.

Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας:

Η μικρή μου είναι 25 ημερών και με ανησυχεί πολύ το γεγονός ότι εδώ και 15 μέρες κοιμάται ελάχιστα και θηλάζει τελείως ακατάστατα και σχεδόν όλη τη μέρα, όποτε καταλαβαίνω ότι θέλει, (μου φαίνεται σχεδόν συνέχεια δλδ:)). Το βράδυ μετά από το μπάνιο της και ατελείωτες προσπάθειες καταφέρνει και κοιμάται 2 τρίωρα, με διακοπή μιας ώρας που θηλάζει. Την υπόλοιπη μέρα κοιμάται σπαστά άλλοτε 2, άλλοτε 3 ώρες, σπάνια περισσότερο. Ακόμα και όταν καταφέρουμε να την κοιμίσουμε με κάποιο τρόπο (αγκαλιά, θηλασμό ξάπλα, νανούρισμα κλπ) συνήθως πετάγεται με το που την ακουμπήσουμε στο λίκνο της ή στην κούνια της. Είναι σχεδόν πάντα ανήσυχη και γκρινιάρα, δεν ηρεμεί με τίποτε, παρά μόνο με θηλασμό και αυτό όχι για πολύ, γιατί μετά από κάποια ώρα στο στήθος αφήνει τη θηλή και δείχνει να εκνευρίζεται και κουνάει πέρα δώθε νευρικά το κεφαλάκι.

Οι ζυγίσεις της είναι οι εξής:

Γέννηση 13/1 3.100 (ζυγ. μαιευτηρίου)

Έξοδος 16/1 3.000 (ζυγ. μαιευτηρίου)

28/1 3.240 (ζυγαριά παιδιάτρου)

Έκτοτε δεν έχει ζυγιστεί με ζυγαριά ακριβείας, πρέπει να είναι γύρω στα 3.500-3.600.

Έχει 8-10 λερωμένες πάνες κάθε μέρα, τις μισές από αυτές κάνει και πράσινα κακάκια. (Έκοψα προληπτικά τα γαλακτομικά πριν 5 μέρες, εξακολουθεί να κάνει πράσινες κενώσεις.) Πολύ συχνά βγάζει μεγάλες γουλιές μετά τα γεύματα, κάποιες φορές έχει κάνει και εμετό. Προσπαθώ να τη βάζω να ρευτεί, αν και σπάνια ρεύεται τελικά και συνήθως εκνευρίζεται.

Θηλάζω αποκλειστικά από την αρχή, δεν έδωσα καθόλου συμπλήρωμα, θήλασα μέσα στο πρώτο μισάωρο από τη γέννηση. Στο μαιευτήριο δυστυχώς δεν εφαρμοζόταν σύστημα rooming-in, αλλά κατάφερνα να την έχω μαζί μου πολύ περισσότερο από το ωράριο του μαιευτηρίου,σχεδόν συνέχεια.

Τι κάνω λάθος λοιπόν και έχω ένα μωράκι άυπνο και ανήσυχο;

Θέλω τόσο πολύ να θηλάσω, αλλά θέλω και ένα μωράκι ικανοποιημένο και το δικό μου δε δείχνει να είναι :( .

Μπορώ να διορθώσω κάτι ώστε να βελτιώσω το πρόγραμμα θηλασμού και ύπνου;

Περιμένω τις συμβουλές σας

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα!

1184280.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 549
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fofia, να σου ζήσει το μωράκι σου!

Πόσο συχνά αλλάζεις στήθος; Από τις πράσινες πάνες που περιγράφεις, μπορεί να έχεις υπερπαραγωγή και το μωρό σου να πίνει μόνο το αραιό και όχι το λιπαρό γάλα αν αλλάζεις πολύ συχνά στήθος. Αν αλλάζεις στήθος στη διάρκεια του θηλασμού, δοκίμασε να θηλάζεις σε κάθε θηλασμό από ένα μόνο στήθος και στον επόμενο αλλάζεις. Αν πάλι το κάνεις ήδη αυτό, ίσως να δοκίμαζες να θηλάζεις από το ίδιο στήθος για δύο θηλασμούς. Παρακολούθησε αν θα μειωθούν ή σταματήσουν οι πάνες με τα πράσινα κακά μ' αυτόν τον τρόπο.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω λάθος λοιπόν και έχω ένα μωράκι άυπνο και ανήσυχο;

fofia να σου ζήσει!

 

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις λάθος σε κάτι για να έχεις ένα τέτοιο μωρό. Και το δικό μου έτσι ήταν. Μερικά μωρά είναι υψηλών απαιτήσεων, κοιμούνται πολύ λίγο και τις ώρες που είναι ξύπνια φαίνονται να μην είναι ευχαριστημένα με τίποτα.

 

Ψάξε στο διαδίκτυο και θα δεις ότι υπάρχουν πολλά high need babies, θα νιώσεις λιγότερο μόνη!

 

 

Θέλω τόσο πολύ να θηλάσω, αλλά θέλω και ένα μωράκι ικανοποιημένο και το δικό μου δε δείχνει να είναι :( .

Μην συσχετίζεις το θηλασμό με τη συμπεριφορά του παιδιού. Αν του έδινες μπουκάλι δεν θα το έκανες! Δεν φταίει ο θηλασμός για τη συμπεριφορά ή για τις ανάγκες του παιδιού σου.

 

 

Μπορώ να διορθώσω κάτι ώστε να βελτιώσω το πρόγραμμα θηλασμού και ύπνου;

Λόγω των πράσινων κενώσεων που ανέφερες, ίσως να έχεις υπερπαραγωγή, όπως σου γράφει και η Σοφούκα. Ίσως το μωρό να ανακουφιστεί λίγο με τη διακοπή των γαλακτοκομικών (που ήδη ξεκίνησες αλλά είναι νωρίς για να δεις αποτελέσματα) ή με την αλλαγή του τρόπου ταΐσματος αλλά η συμπεριφορά του μάλλον θα βελτιωθεί με το χρόνο και όχι με αυτές τις αλλαγές.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα!

Μη ζητάς συγνώμη, αν δεν είσαι αναλυτική δεν μπορούμε να μαντέψουμε και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε!

 

Θα σε παρακαλούσα να ζυγίσεις ξανά το μωρό. Είναι σημαντικό να έχουμε ακόμη μία ζύγιση τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι!

 

Και το δικο μου ετσι ηταν.......κοιμοταν ελαχιστα και θηλαζε επι τριωρα.......συνηθως τον επαιρνε ο υπνος στα χερια μου και μολις τον ακουμπουσα στο κρεββατι ξυπνουσε......κοντευε να μου στριψει....δεν καταλαβαινα πως αντεχε να κοιμαται τοσο λιγο........εγω κοντευα να καταρρευσω.

 

Κοντευω να γινω γραφικη με την κουνια ocean swing :lol: αλλα ηταν το μονο που με εσωσε απο την τρελα.....μετα την δευτερη βδομαδα μονο εκει δεχοταν να μεινει εκτος της αγκαλιας μου και εριχνε κανα υπνακο κατα τη διαρκεια της μερας αφηνοντας με να ανασανω! Ενιοτε τον κοιμιζα εκει τα βραδια και τον μετεφερα στο κρεββατι του (μεχρι να ξυπνησει κι εχουμε παλι τα ιδια).

 

Μπορεις να δοκιμασεις να κοιμασαι πλαι του μπας και με την παρουσια σου κοιμηθει λιγο παραπανω.......φυσικα πρεπει να προσεχεις τις απαραιτητες προυποθεσεις για κοινο υπνο (να μη κινδυνευεις να το πλακωσεις, οχι σκεπασματα)....οταν νιωθουν τη μαμα διπλα τους νιωθουν ασφαλεια κοιμουνται καλυτερα.

 

Κανε υπομονη οσον αφορα τους μαραθωνιους θηλασμου, γιατι μετα το διμηνο θα γινουν συντομοτεροι.......για τον υπνο δεν εγγυωμαι καθως ακομα και σημερα ο μικρος δεν κοιμαται πολυ...ενιοτε κοιμαται καλα κι αλλοτε θυμαται τα παλια....συνηθως στρωνουν κοντα στο χρονο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

fofia συμπληρωματικα με τα αλλα κοριτσια θα σου πω τι μου ειχε πει η παιδιατρος μου οταν της ειχα πει ακριβως αυτο που συμβαινει και σε εσενα, οτι δηλαδη το μωρο κοιμαται μονο δύο 3ωρα μεσα στη μερα..

 

"δύο 3ωρα!!!!! :shock: στις 20 μερες? να εισαι ευτυχισμενη!!! εγω θυμαμαι οτι οσο θηλαζα (θηλασε 5 παιδια) είχα μονιμα ενα μωρο κολλημενο στο στηθος μου.."

 

οποτε υπομονη.. ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολος ετσι κι αλλιως!!! :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κάνω λάθος λοιπόν και έχω ένα μωράκι άυπνο και ανήσυχο;

 

Τίποτα δεν είναι λάθος!

Χρειάζεστε μάλλον χρόνο ακόμα να γνωριστήτε καλύτερα.

Πρέπει να χαλαρώσεις και να αφήσεις την φύση να κάνει τα υπόλοιπα. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από τον μητρικό θηλασμό. Χαλάρωσε, απόλαυσα αυτή την μοναδική εμπειρία και όλα θα πάνε καλά.

 

Επίσης έχε υπόψη σου ότι το μωράκι σου μπορεί να αντιλαμβάνεται την συναισθηματική σου κατάσταση, νιώθει την ανασφάλεια και το άγχος σου και να αντιδρά.

 

Κουράγιο και υπομονή.

ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ! ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ! ΑΚΟΥ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΟΥ

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις :)

Φυσικά και δεν σκοπεύω να σταματήσω το θηλασμό, ούτε θεωρώ ότι φταίει το ότι θηλάζω για την κατάσταση. Απλώς ψάχνω τον τρόπο να γίνω πιο αποτελεσματική και να ικανοποιώ καλύτερα τις ανάγκες της μικρής μου. Ίσως όσες επιλέγουν να ταΐζουν με μπουκάλι τουλάχιστον ξέρουν (;) ότι το μωρό τους είναι χορτάτο και αναζητούν αλλού τις αιτίες της γκρίνιας, ενώ με το θηλασμό υπάρχει ίσως μια ανασφάλεια σχετικά με το πόσο καλά τρώει το μωρό.

Δοκιμάζω από χθες να θηλάζω από το ένα στήθος κάθε φορά, αν και υπάρχει μια δυσκολία να διακρίνω πότε τελειώνει ο ένας θηλασμός και αρχίζει ο επόμενος :shock:

Θα επανέλθω με νέα ζύγιση και νέα στοιχεία πάντως και ελπίζω να βρούμε σταδιακά ένα ρυθμό μαμά και κόρη :)

Να 'στε όλες καλά που προστρέξατε για εμψύχωση!

1184280.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι!

 

Και το δικο μου ετσι ηταν.......κοιμοταν ελαχιστα και θηλαζε επι τριωρα.......συνηθως τον επαιρνε ο υπνος στα χερια μου και μολις τον ακουμπουσα στο κρεββατι ξυπνουσε......κοντευε να μου στριψει....δεν καταλαβαινα πως αντεχε να κοιμαται τοσο λιγο........εγω κοντευα να καταρρευσω.

 

Κοντευω να γινω γραφικη με την κουνια ocean swing :lol: αλλα ηταν το μονο που με εσωσε απο την τρελα.....μετα την δευτερη βδομαδα μονο εκει δεχοταν να μεινει εκτος της αγκαλιας μου και εριχνε κανα υπνακο κατα τη διαρκεια της μερας αφηνοντας με να ανασανω! Ενιοτε τον κοιμιζα εκει τα βραδια και τον μετεφερα στο κρεββατι του (μεχρι να ξυπνησει κι εχουμε παλι τα ιδια).

 

Μπορεις να δοκιμασεις να κοιμασαι πλαι του μπας και με την παρουσια σου κοιμηθει λιγο παραπανω.......φυσικα πρεπει να προσεχεις τις απαραιτητες προυποθεσεις για κοινο υπνο (να μη κινδυνευεις να το πλακωσεις, οχι σκεπασματα)....οταν νιωθουν τη μαμα διπλα τους νιωθουν ασφαλεια κοιμουνται καλυτερα.

 

Κανε υπομονη οσον αφορα τους μαραθωνιους θηλασμου, γιατι μετα το διμηνο θα γινουν συντομοτεροι.......για τον υπνο δεν εγγυωμαι καθως ακομα και σημερα ο μικρος δεν κοιμαται πολυ...ενιοτε κοιμαται καλα κι αλλοτε θυμαται τα παλια....συνηθως στρωνουν κοντα στο χρονο....

 

βέρα , δεν το πιστευω οτι γραφεις αυτα τα πράγματα!!!

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια περάσαμε κι εμείς (με τη διαφορά ότι ακόμα κοιμόμαστε αγκαλιά και επίσης ακόμα χρησιμοποιούμε την ocean swing όχι τόσο για ύπνο, αλλά για φαγητό κλπ - την εχω γυρλισει στο καθιστό, φυσικα)

 

Μη στεναχωριέσαι φοφία, κάνε υπομονή και σιγα σιγά θα στρώσουν τα πραγματα. Κι εγω απορούσα γιατι νόμιζα ότι όλα τα νεογέννητα κοιμουνται τουλάχιστον 15 ώρες τη μέρα, αλλά έκανα λάθος!!!

Πάρε και κανένα σλίνγκ να κοιμάται στην αγκαλια σου, θα σε βοηθήσει!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλώς ψάχνω τον τρόπο να γίνω πιο αποτελεσματική

 

Όλες έχουμε δικαίωμα στο να μεγαλώσουμε μωρά και να τα θηλάσουμε, ακόμη και αν δεν είμαστε πολύ αποτελεσματικές! :)

 

και να ικανοποιώ καλύτερα τις ανάγκες της μικρής μου.

τις ικανοποιείς όπως κανένας άλλος, όσα λάθη και να κάνεις, όσο ανεπαρκής και να είσαι θα εξακολουθήσεις να είσαι μοναδική και η καλύτερη για το μωρό σου! :wink:

(μήπως είσαι τελειομανής;)

 

Ίσως όσες επιλέγουν να ταΐζουν με μπουκάλι τουλάχιστον ξέρουν (;) ότι το μωρό τους είναι χορτάτο και αναζητούν αλλού τις αιτίες της γκρίνιας, ενώ με το θηλασμό υπάρχει ίσως μια ανασφάλεια σχετικά με το πόσο καλά τρώει το μωρό.

Με το θηλασμό μπορείς κάθε μέρα να ελέγχεις πόσο καλά τρέφεται το μωρό μετρώντας τις βρεγμένες πάνες που πρέπει να είναι 6-8 μέχρι να σαραντήσει και 5-6 μετά.

Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι πρόβλημα της μπιμπεροαναθρεμένης κοινωνίας και πρόβλημα που δημιουργούν οι τρίτοι στη μαμά με τις συνεχείς επιθέσεις...

 

Δοκιμάζω από χθες να θηλάζω από το ένα στήθος κάθε φορά, αν και υπάρχει μια δυσκολία να διακρίνω πότε τελειώνει ο ένας θηλασμός και αρχίζει ο επόμενος :shock:

τότε εφάρμοσε το σύστημα της βάρδιας, το μωρο θα θηλάζει για ένα δίωρο από το ένα στήθος όσες φορές και να ζητήσει, στο επόμενο δίωρο αλλάζει στήθος. Αν δεν κιτρινίσουν τα κακά, μεγαλώνει η βάρδια σε τρίωρο κλπ (μέχρι οκτάωρο έχει φτάσει μαμα!!!)

 

Μερικά μωρά κάνουν ελάχιστα γεύματα το 24ωρο, μπορεί και μόνο ένα: θηλάζουν συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

 

βέρα , δεν το πιστευω οτι γραφεις αυτα τα πράγματα!!!

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια περάσαμε κι εμείς (με τη διαφορά ότι ακόμα κοιμόμαστε αγκαλιά και επίσης ακόμα χρησιμοποιούμε την ocean swing όχι τόσο για ύπνο, αλλά για φαγητό κλπ - την εχω γυρλισει στο καθιστό, φυσικα)

 

 

Κι εμεις ακομα μαζι κοιμομαστε......μονο ετσι κλεινω κανα βλεφαρο.....αν τον αφησω μονο ξυπναει και με ψαχνει.

 

Την κουνια την χρησιμοποιησαμε μεχρι 11 μηνων αλλα ηδη 2-3 μηνες πριν την ειχαμε ξεπερασει........με το που καθοταν καλα (αργησαμε σε αυτο, 8 μηνων καθισε καλα, βοηθησε και μια σαπρελα που πηρα) τον εβαζα πλεον να καθεται σε αυτο καθισμα-σαμπρελα (που αγορασα απο το ELC) κι εκει επαιζε........εγιναν πιο ευκολα τα πραγματα και δεν ειχαμε αναγκη αμφοτεροι την κουνια.....

:D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α, καλα , τωρα ειδα το τικερακι σου...

ειστε πολυ μεγαλύτεροι! Άλλωστε η κούνια είναι μέχρι 9 κιλά, εμεις είμαστε 8,5 οπότε σε λίγο θα την καταργήσουμε!

επισης εχουμε και αυτη τη σαμπρέλα που λες, έχει πολλή πλακα , αλλα δυστυχώς μας την εφεραν πρόσφατα και το ζουζουνι κου κάθεται απο 5,5 μηνών, τώρα πια σηκώνεται όρθιος και έτσι δεν του πολυαρέσει :(

κρίμα γιατί είναι σούπερ! Αλήθεια απο που αγοράζουμε πράγματα ELC?

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Μall στον τελευταιο οροφο.Εμας μας βοηθησε πολυ η σαμπρελα.......δεν καθοταν καλα κι αργησε να σταθει...οποτε εκανε αποσβεση.......

 

Και τωρα εχω κρατησει τα κομματια και εχω βαλει το χαλακι με την μια πλατη στο παρκο της mothercare που εχω και την αλλη πλατη στο γραφειο στο χαλι οταν τον καθιζω, για να μη χτυπησει πισω........πολυ χρησιμη αγορα η σαμπρελιτσα!!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

Επανέρχομαι με περισσότερα στοιχεία και νέα δεδομένα. Η κατάσταση ως προς τον ύπνο δεν έχει βελτιωθεί, αλλά η γκρίνια επιδεινώνεται και τώρα δυστυχώς έχουμε αρχίσει να έχουμε και θέματα με το θηλασμό :(

Εξακολουθούμε να τρώμε σχεδόν όλη μέρα με εξαίρεση τις 5-6, το πολύ 8 ώρες που κοιμόμαστε το βράδυ και 1-2 ώρες τη μέρα.

Το επιπλέον πρόβλημα όμως είναι ότι τώρα έχουμε φοβερή γκρίνα και εκνευρισμό, ενίοτε και κλάμματα κατά το θηλασμό. Προσπαθώ να της δίνω το ένα μόνο στήθος για διάρκεα 1-2 ωρών τουλάχιστον. Η μικρή τρώει ήρεμα για 2-3 λεπτά και μετά αρχίζει να γκρινιάζει, ψάχνει τη θηλή κουνώντας πέρα δώθε το κεφαλάκι νευρικά, αλλά δεν την πιάνει, όσο κι αν τη βοηθάω. Την απομακρύνω για λίγο ώστε να ηρεμήσει και την ξαναβάζω στο στήθος, οπότε και επαναλαμβάνεται το ίδιο σκηνικό και συνεχίζουμε για ώωωωρες δίνοντας μάχη για να φάει. Κάποια στιγμή σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει χορτάσει και γι αυτό να αντιδρά, σταματώ λοιπόν να της προσφέρω το στήθος, αλλά η μικρή αρχίζει φοβερά κλάμματα μέχρι να την ξαναβάλω να θηλάσει, οπότε και αρχίζουμε τα ίδια.

Κάπως ηρεμεί μόνο όταν την ταΐζω ξάπλα το βράδυ, οπότε και μετά από αρκετή ώρα τελικά αποκοιμιέται, αλλά κι αυτό πλέον δεν ισχύει κάθε φορά και σίγουρα δεν "πιάνει" κατά τη διάρκεια της μέρας :shock:

Οι πράσινες πάνες έχουν κάπως μειωθεί, έχουμε πλέον περίπου 2 τη μέρα και οι υπόλοιπες κενώσεις είναι κίτρινες. Οι γουλιές και οι εμετοί πάντως μετά τα γεύματα νομίζω έχουν περιοριστεί στα μισά γεύματα.

Αυτά ως προς τη γενική εικόνα μας....

 

Αγλαΐα θα ήθελα σε παρακαλώ μια δική σου εκτίμηση, γι΄αυτό και σου παραθέτω και αναλυτικά τα παρακάτω στοιχεία:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 41

Β. Το φύλο του βρέφους : Θ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας: Δε χρησιμοποιήθηκε, ούτε χορηγήθηκε ωκυτοκίνη.

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη: Δεν εμφάνισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο: Δε νοσηλεύτηκε

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

Γέννηση 13/1 3.100 (ζυγ. μαιευτηρίου)

Έξοδος 16/1 3.000 (ζυγ. μαιευτηρίου)

28/1 3.240 (ζυγαριά παιδιάτρου)

11/1 3.800 (ζυγαριά φαρμακείου)

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο: Τουλάχιστον 12 τη μέρα πολύυυυ μακρά σε διάρκεια

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Σε όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα : Δεν παίρνει

5. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο: Δεν έχει χρησιμοποιηθεί θήλαστρο

Αγλαΐα, αλλά και υπόλοιπες μαμάδες ευχαριστώ πολύ για το μέχρι τώρα ενδιαφέρον σας :)

Αναμένω τις συμβουλές σας και πάλι :roll:

1184280.png
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθούμε να τρώμε σχεδόν όλη μέρα με εξαίρεση τις 5-6, το πολύ 8 ώρες που κοιμόμαστε το βράδυ και 1-2 ώρες τη μέρα.

 

Δηλαδή έχει 6-8 ώρες ένα μωρό που κοιμάται!!! Θαύμα! :)

Φτου να μην σας ματιάξω...

 

Το επιπλέον πρόβλημα όμως είναι ότι τώρα έχουμε φοβερή γκρίνα και εκνευρισμό, ενίοτε και κλάμματα κατά το θηλασμό. Προσπαθώ να της δίνω το ένα μόνο στήθος για διάρκεα 1-2 ωρών τουλάχιστον. Η μικρή τρώει ήρεμα για 2-3 λεπτά και μετά αρχίζει να γκρινιάζει, ψάχνει τη θηλή κουνώντας πέρα δώθε το κεφαλάκι νευρικά, αλλά δεν την πιάνει, όσο κι αν τη βοηθάω. Την απομακρύνω για λίγο ώστε να ηρεμήσει και την ξαναβάζω στο στήθος, οπότε και επαναλαμβάνεται το ίδιο σκηνικό και συνεχίζουμε για ώωωωρες δίνοντας μάχη για να φάει.

υπάρχει πιθανότητα να έχεις ισχυρο αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος και να πνίγεται το μωρό;

 

Κάπως ηρεμεί μόνο όταν την ταΐζω ξάπλα το βράδυ, οπότε και μετά από αρκετή ώρα τελικά αποκοιμιέται, αλλά κι αυτό πλέον δεν ισχύει κάθε φορά και σίγουρα δεν "πιάνει" κατά τη διάρκεια της μέρας :shock:

Αχ, έχεις δύσκολο μωρό... (δεν πρόσεξες στην παραγγελία! κι εγώ έτσι την πάτησα!!!)

 

Οι πράσινες πάνες έχουν κάπως μειωθεί, έχουμε πλέον περίπου 2 τη μέρα και οι υπόλοιπες κενώσεις είναι κίτρινες. Οι γουλιές και οι εμετοί πάντως μετά τα γεύματα νομίζω έχουν περιοριστεί στα μισά γεύματα.

είναι προφανές ότι έχεις υπερπαραγωγή αλλά φαίνεται ότι το ρυθμίζεις σιγά σιγά. :wink:

Ίσως να έχει και κάποια παλλινδρόμηση.

Προσπάθησε να το θηλάζεις σε κάπως όρθια θέση.

 

Το μωρό σου πήρε εξαιρετικό βάρος! :)

 

Καλό κουράγιο για τη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Με καθησύχασες και πάλι :)

Εννοείται φυσικά πως δεν κοιμόμαστε 6-8 ώρες συνεχόμενα αλλά με πολλλάααα διαλείματα για φαγάκι:)

Ή μάλλον κάνουμε σπάνια διαλείμματα από το θηλασμό για να κοιμηθούμε :shock:

Μία ακόμα ερώτηση: Πώς μπορώ να ελέγξω αν το μωρό πνίγεται;

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δε θα αντιδρούσε η μικρή μόλις την έβαζα στο στήθος και όχι μετά από λίγο όπως κάνει, ή δεν έχει σχέση αυτό; :roll:

1184280.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δε θα αντιδρούσε η μικρή μόλις την έβαζα στο στήθος και όχι μετά από λίγο όπως κάνει, ή δεν έχει σχέση αυτό; :roll:

 

Λίγο μετά κατεβαίνει το γάλα (συνήθως στο δίλεπτο)

και γίνεται συντριβανάκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την μπεμπούλα μου,

Θυλάζει σερί για κάνα τρίωρο, μετά αποκοιμάτε στο στήθος. την σηκώνω να ρευτεί και μόλις την βάλω στην κούνια της ξυπνάει και δείχνει ότι πεινάει.

 

Αν την κοιμήσω όμως πάνω μου δεν ξυπνάει....κοιμάτε και 3 ώρες σερί.

 

Έτσι όμως ή θα θυλάζω ή θα είμαι ξαπλωμένη παριστάνοντας το στρωματάκι της μπέμπας!!!

 

:D

Δεν ξέρω και γιατί αν την βάλω στην κούνια μετά πεινάει ενώ πάνω μου όχι?

Της στερώ γευματά? αλλά αν πεινούσε δεν θε ξύπναγε?

 

Πράσινες κενώσεις δεν έχουμε, βρέχει γύρω στις 8 πάνες την ημέρα και βάρος παίρνει κανονικά.

είναι 1μηνών και 2 ημερών.

¨Οταν γεννήθηκε ήταν 2860 και τώρα είναι 3650 περίπου.

 

Πώς θα μπορούσα να την μάθω να κοιμάτε στο κρεβατάκι της?

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα να σου ζησει το μωρο σου. Δοκιμασε να να την κοιμησεις αρχικα στο κρεββατι σου ενω πιπιλαει το στηθος σου θα δεις οτι θα κοιμηθει. Οταν καλοκοιμηθει πηγαινε την στην κουνια της. Η αληθεια ειναι πωσ σε αυτες τις ηληκιες ειναι δυσκολο να βαλεις το παιδι σε ενα προγραμμα και να το μαθεις που να κοιματε. Ακομα προσπαθεις να το μαθεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...

πρόσεξα ότι λέτε ότι τα πράσινα κακάκια οφείλονται σε υπερπαραγωγη΄...

εμένα η μικρή μου τις τελευταίες 2-3 μέρες πρόσεξα ότι ως επί το πλείστον πράσινα κακάκια..

σημαίνει κάτι άλλο αυτό? να πανικοβληθώ?

θηλάζουμε συνέχεια, κάθε το πολύ 2 ώρες, μπορεί να είναι και κάθε 1 - 1.30 ώρα, ανάλογα τα κέφια, γιατί ταλαιπωριόμαστε με κατι κολικούς..

 

αποκλειστικό θηλασμό εννοείται..

Link to comment
Share on other sites

Να μην πανικοβληθεις :D

Να θηλάζεις με ενα στηθος την φορα και αν συνεχίζουν τα πρασινα κακάκια να ξαναδινεις το ιδιο στηθος και στο επομενο γευμα . Περιμενε 2-3 μερες ακομα ομως πρωτα ... Ισως δεν υπάρχει λογος ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Της στερώ γευματά? αλλά αν πεινούσε δεν θε ξύπναγε?

.............

Πώς θα μπορούσα να την μάθω να κοιμάτε στο κρεβατάκι της?

 

Δεν ξυπνάει από πείνα...εσύ της λείπεις όταν την βάλεις στην κούνια! Μην ξεχνάς ότι 9 μήνες την είχες συνέχεια πάνω σου...Και μόνο που ακούει την καρδούλα σου και νιωθει τη ζεστασιά σου ηρεμεί!

 

Είναι πολύ νωρίς για να την μάθεις να κοιμάται στο κρεβατάκι της...Θα ανακαλύψεις μεγαλώνοντας το μωράκι σου ότι όλα τα παιδιά περνάνε από διάφορες φάσεις! Θα πρέπει απλώς να την ακολουθείς, τουλάχιστον σε αυτή την ηλικία! Αργότερα θα κοιμηθεί και στο κρεβατάκι της. Εμένα ο μικρός άρχισε να δίχνει προτίμηση στο κρεβάτι του γύρω στους 4 μήνες...Από τότε έχει κοιμηθεί πάνω μου μόνο ένα βράδυ που ήταν μπουκωμένος...Χωρίς να το επιβάλλω εγώ αυτό...Μόνος του μου δείχνει τι θέλει μεγαλώνοντας! :wink:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το μωρό μου (23 ημ.) θηλάζει όλη την ημέρα!!!Και κυρίως όλη τη νύχτα, 20:30-8:30 δεν τολμάω να τον βγάλω από το στήθος μου, με το που θα τον ακουμπίσω στην κούνια του, σπαράζει στο κλάμα λες και είναι νηστικός ώρες. Την ημέρα τα ίδια, εκτός από ένα 2ωρο-3ωρο το απόγευμα που κοιμάται μόνος του.

Κάτι κάνω λάθος έτσι δεν είναι;;; Δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ αυτό, σωστά; Έχω κι ένα σύζυγο, άλλο ένα παιδάκι, που δόξα να χει ο Θεός, την υπομονή και κατανόηση που έχει δείξει και ένα σπίτι φυσικά.

Δεν μπορεί να τρώει όλες αυτές τις ώρες! Και το θέμα είναι ότι αν δεν τον βάλω στο στήθος δεν ησυχάζει ούτε με τραγουδάκια, νανουρίσματα, βολτούλες τίποτα.

Τι θα κάνω;;; Θέλω πολύ να του προσφέρω το πολύτιμο μητρικό γάλα, αλλά εγώ έχω καταντήσει πιπίλα...

Τι κάνω λάθος;;; Τα φώτα σας παρακαλώ, γιατί έχω απελπιστεί!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη κοριτσακι μου !!!!! απ οτι καταλαβαινω το μωρακι σου μπορει να πειναει προσπαθησε να τρως σουπιτσες για να εχει μπολικο γαλατακι και εγω στην θεση σου θα του εδινα πιπιλα!!!!

Ισως εχει κολικους......αν κλαιει κοκινιζει και μαζευει τα ποδαρακια του στην κοιλιτσα του!

Μην απελπιζεσε θα περασει και τοτε θα δεις οτι τα καλυτερα ερχονται!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, υπομονή, αυτό κάνω μόνο!

Γάλα φαίνεται να παίρνει, τουλάχιστον βλέπω να τρέχει από το στόμα του, συν ότι την ώρα που θηλάζω από το άλλο στήθος, το γάλα τρέχει ποτάμι.

Πιπίλα δοκίμασα μια δυο φορές, αλλά δεν την πήρε κι εγώ δεν επέμενα γιατί φοβάμαι τη σύγχηση θηλών.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρός ακόμα. Κάνε υπομονή μέχρι να σαραντίσετε και θα δεις ότι εκεί κοντά τα πράγματα θα βελτιωθούν πολύ. :wink:

Για τις πρώτες σαράντα μέρες, έχε στο μυαλό σου ότι είσαι λεχώνα, οπότε και μωρό νεογέννητο, και άλλο παιδί και σύζυγος και σπίτι στην τρίχα, απλά ΔΕΝ.:D

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...