Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους γονεις και τους μελλοντες γονεις του forum!!

 

θα ηθελα αν ξερει κανεις απο σας ή αν εχει ακουσει κατι για κρανιοσυνοστωση που ειναι κατι που μας απασχολησε τις τελευταιες ημερες...

το κεφαλακι του μικρου μας εχει λιγο περιεργο σχημα και η παιδιατρος μας ειπε οτι ισως εχουν κλεισει καποιες ραφες του κρανιου και ισως αργοτερα να εχουμε προβλημα,αν και τωρα ο μικρος αναπτυξιακα ειναι τελειος...

μας ειδε παιδονευρολογος και ζητησε αξονικη,ετσι για να ειμαστε σιγουροι,παρολο που ειπε κι αυτος οτι το μωρο δεν εχει κανενα προβλημα,περαν του περιεργου σχηματος κεφαλιου...ενας αλλος παιδιατρος που μας ειδε ειπε οτι δεν τιθεται θεμα εφοσον η περιμετρος του κεφαλιου αυξανεται και πανω απο το φυσιολογικο...και η αναπτυξη του ειναι μια χαρα..

 

δεν ξερουμε τι να κανουμε..να βαλουμε σε διαδικασια ακτινοβολιας και ναρκωσης ενα μωρο 8 μηνων χωρις να υπαρχει εμφανεστατο προβλημα???απτην αλλη αν δεν την κανουμε θα μας φανε τα "μηπως επρεπε...??",αν υπαρχει προβλημα μελλοντικα...και η εγχειρηση που γινεται αποτι καταλαβα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο...αν ξερει κανεις οποιαδηποτε παρομοια περιπτωση ας απαντησει ή αν θελει ας μου στειλει μηνυμα..

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καρδουλα μου να πας να κανεις αξονικη στο παιδι να βγειτε απ' την εγνοια. Κι εγω εκανα 2 αξονικες εγκεφαλου στην κορη μου λογω κοιλιομεγαλιας (επαθε εγκεφαλική αιμορραγια λογω προωροτητας). Δεν το ναρκωνουν το παιδι με την κλασσικη εννοια της ναρκωσης. Σιροπακι του δινουν και κοιμαται για να μην κουνιεται, εχει φυσικα και ορο αλλα μικρο το κακο. Για μια αξονικη δεν παθαινει τιποτα απ' οτι λενε λογω ακτινοβολιας. Εμενα η δικια μου εχει κανει μεχρι στιγμης 18 υπερηχους εγκεφαλου, 2 αξονικες και μια ακτινογραφια (θωρακα αυτη) αλλα τι να κανουμε; Προτιμας να καθισεις να τρωγεσαι; Αιντε, κανε κουραγιο και πηγαινε το παιδι να ησυχαστε οικογενειακως. Ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ..πραγματικα μου εδωσες κουραγιο..ευχομαι να μην κανετε τιποτα αλλο στο κοριτσακι σας και να ειναι γεματο υγεια και χαρα..απο οτι βλεπω κι εγω πιστευω οτι θα την κανουμε!!το αποτελεσμα ειναι που φοβαμαι...!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για τις ευχες.

 

Οσο για το αποτελεσμα να θυμασαι αυτο που θα σου πω. Το μικρο αγγελουδι σου βασιζεται πανω σου για να παρεις εκεινες τις αποφασεις που θα το προστατεψουν απο καθε κακο. Το να μην γνωριζεις ή να φοβασαι να μαθεις ειναι πραξεις που δεν το θωρακιζουν. Ξερω οτι σου ακουγεται καπως αυτο που σου λεω αλλα κι εγω τα εμαθα αυτα με το δυσκολο τροπο. Εσφιξα πολλες φορες τα δοντια για να παρω καποια αποφαση, εκλεισα τα ματια προσευχομενη για το καλυτερο εξω απο μια πορτα νοσοκομειου περιμενοντας προετοιμασμενη για ολα αλλα ηξερα παντα που βαδιζα. Σκεψου την ευκαιρια που μας παρεχει σημερα η ιατρική να ελεγχουμε τα παντα, να τα προλαβαινουμε, να τα διορθωνουμε ή στην καλυτερη των περιπτωσεωναπλα να ξεαγχωνομαστε. Ειναι δωρο και το χρωστας στο μωρο. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! BE STRONG!!

Link to comment
Share on other sites

παντως ειμαι πολυ θυμωμενη με τους γιατρους..ειδικα της κλινικης,που το μωρο οταν γεννηθηκε το κεφαλακι του ηταν παραλληλογραμμο!!-στην πορεια λιγο εχει στρογγυλεψει στα πλαινα!!-και δεν μας αναφεραν απολυτως τιποτα..ασε που στο βιβλιαριο δεν εχουν συμπληρωσει τα αποτελεσματα apgar,ουτε και τις υπολοιπες ερωτησεις,ουτε καν υπογραφη δεν βαλαν οι ευθυνοφοβοι!!!!

 

εχω θρομβοφιλια leiden και σ'ολη την εγκυμοσυνη επαιρνα ηπαρινη και παιδικη ασπιρινη..λες να φταινε και τα φαρμακα γι'αυτο?ή ειναι καθαρα γενετικη "ανωμαλια" του κρανιου?...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτα τα φαρμακα που αναφερεις τα επαιρνα κι εγω. ενεση ηπαρινης καθημερινα οπως και μια σαλοσπιρ...Μην πεφτεις στην παγιδα να κατηγορεις τον εαυτο σου. Το αντιθετο της αυτοενοχοποιησης ειναι η ΔΡΑΣΗ υπερ του μωρου.

 

Οι παραληψεις των γιατρων ειναι σοβαροτατες και θεωρω οτι θα επρεπε να τους τριξεις τα δοντια εστω κι εκ των υστερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους γονεις και τους μελλοντες γονεις του forum!!

 

θα ηθελα αν ξερει κανεις απο σας ή αν εχει ακουσει κατι για κρανιοσυνοστωση που ειναι κατι που μας απασχολησε τις τελευταιες ημερες...υπαρχει ηδη αυτη μου η δημοσιευση στο τοπικ της αναπτυξης αλλα ειπα να το βαλω κι εδω,μηπως και το δουν παραπανω ατομα που ισως γνωριζουν περισσοτερα...

το κεφαλακι του μικρου μας εχει λιγο περιεργο σχημα και η παιδιατρος μας ειπε οτι ισως εχουν κλεισει καποιες ραφες του κρανιου και ισως αργοτερα να εχουμε προβλημα,αν και τωρα ο μικρος αναπτυξιακα ειναι τελειος...

μας ειδε παιδονευρολογος και ζητησε αξονικη,ετσι για να ειμαστε σιγουροι,παρολο που ειπε κι αυτος οτι το μωρο δεν εχει κανενα προβλημα,περαν του περιεργου σχηματος κεφαλιου...ενας αλλος παιδιατρος που μας ειδε ειπε οτι δεν τιθεται θεμα εφοσον η περιμετρος του κεφαλιου αυξανεται και πανω απο το φυσιολογικο...και η αναπτυξη του ειναι μια χαρα..

 

δεν ξερουμε τι να κανουμε..να βαλουμε σε διαδικασια ακτινοβολιας και ναρκωσης ενα μωρο 8 μηνων χωρις να υπαρχει εμφανεστατο προβλημα???απτην αλλη αν δεν την κανουμε θα μας φανε τα "μηπως επρεπε...??",αν υπαρχει προβλημα μελλοντικα...και η εγχειρηση που γινεται αποτι καταλαβα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο...αν ξερει κανεις οποιαδηποτε παρομοια περιπτωση ας απαντησει ή αν θελει ας μου στειλει μηνυμα..

 

ευχαριστω..και ευχαριστω και οσες μου εχουν απαντησει ηδη.. :)

 

(συγνωμη αν εγινα κουραστικη..)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας Έυη, και εμείς είμαστε υπό παρακολούθηση για την κρανιοσυνόστωση. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν μας χρειάστηκε, αλλά το είχαμε συζητήσει με τους γιατρούς και είχαμε ψάξει πληροφορίες γιʼαυτό το θέμα για να είμαστε προετοιμασμένοι.

 

Μία έμπειρη γιατρός μας είπε κάποτε ότι είδε πολές περιπτώσεις όταν παρʼόλο που οι ραφές του κρανίου κλείνανε πρόωρα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και δεν χρειάστηκε ποτέ καμία επέμβαση. Όπως κατάλαβα από την εξήγηση της το συμαντικό είναι να μεγαλώνει το κρανίο, έστω με τις κλειστές ραφές. Εννοείται πως δεν γίνεται να δίνεις συμβουλές σʼενα θέμα σαν κι αυτό, εγώ πάντως δεν πήγα το παιδί μου στην αξονική για του ίδιους ακριβώς λόγους που περιγράφετε εσείς.. Βέβαια εμάς μας το πρότειναν έτσι, για να δούνε μπας και υπάρχει κάτι.

 

Είμαστε μέλη σʼένα παγκόσμιο γκρουπ για το μεταβολικό πρόβλημα του γιού μας και εκεί έχει αρκετά παιδάκια με κρανιοσυνόστωση, και είχαμε ακούσει ιστορίες για τις εγχειρήσεις κτλ... Σας εύχομαι να μην σας χρειαστεί! Πολλές φορές χρειάζονται και 2-3 εγχειρήσεις. Αλλά ποτέ δεν είχα δει να το κάνουν σε τόσο μικρά παιδάκια σαν το δικό σας, συνήθως τα παιδιά είναι γύρω στα 2. Επίσης μας λέγανε σʼεκείνο το γκρούπ πως πρέπει να εμφανιστούν αρκετά συμπτώματα, και την πίεση μπορούν να τη δούν κάπως από τα μάτια.. κάτι με οπτικό νεύρο που φαίνεται με απλή εξέταση, ένας νευρολόγος πρέπει να ξέρει. Μήπως γίνεται να περιμένετε ή τουλάχιστον να κάνετε πιό απλές εξετάσεις πρωτού να υποβληθεί το παιδί σε αξονική? Καλή σας τύχη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.προφανως στη δικη σας περιπτωση υπαρχει μονο υποψια κρανιοσυνοστωσης απ'οτι καταλαβα..ενω εμεις εχουμε μακροστενο κεφαλακι..τι να πω δεν ξερω...αν επιτρεπεται σε ποιους γιατρους πηγατε?τωρα ποια σας παρακολουθει?

ευχομαι κι εσεις να μην χρειαστει να κανετε τιποτα και ολα να πανε καλα με το μεταβολικο νοσημα που εχετε..

 

σ'ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Έυη, ευτυχώς ο γιος μου δεν έχει την κρανιοσυνόστωση. Απλά εξαιτίας μιάς σπάνιας μεταβολικής ασθένιας το σώμα του έχει πρόβλημα με απορρόφηση ασβεστίου, και αυτό μπορεί (θεωρητικά) να προκαλέσει κάποια συμπτώματα, και η κρανιοσυνόστωση είναι ένα από αυτά. Γιʼαυτό ψάχναμε και εμείς για πληροφορίες. Θα σας στείλω π.μ. για τον γιατρό μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα κι εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε και μας είπαν στο τέλος του μήνα να χειρουργηθεί η μικρούλα μας γιατι οι ραφές έχουν κλείσει. Η μικρούλα μας είναι 2 μηνών δεν είναι πολύ νωρίς? Απ΄ ότι κατάλαβα απ αυτά που λέτε μπορεί να γίνει και αργότερα η επέμβαση βέβαια δεν έχουμε πάρει ακόμα δευτερη γνώμη το οποίο και θα θέλαμε. Τassie μήπως μπρείς να μου δώσεις και εμένα τα στοιχεία των γιατρών που σας παρακολουθούν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΙΨΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΣ. ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΑΘΑΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΟΚ! ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 8-9 ΜΗΝΩΝ. ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ 3 ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΟΥΤΕ 2 ΕΤΩΝ. ΤΕΛΙΚΑ ΣΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΥΦΛΩΣΗ ΜΕΧΡΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. (Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να ΄μαστε και εμείς με την κρανοσυνοστέωση.

 

Δεν είχα δει το τόπικ, αν και εντός των ημερών θα ανοίξω στα Ιατρικά Θέματα να γράψω λεπτομέρειες, γιατί εμείς τραβηχτήκαμε άσχημα και έχουμε και συνέχεια.

 

Η Ηλέκτρα μου είχε πλαγιοκεφαλία και χειρουργήθηκε σε ηλικία 17 μηνών (τον Μάρτιο του 2007), σχετικά μεγάλη. Συνήθως χειρουργούνται από 2 μέχρι 7 μηνών.

 

Όσο μικρότερο το παιδί τόσο το καλύτερο

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Να ΄μαστε και εμείς με την κρανοσυνοστέωση.

 

Δεν είχα δει το τόπικ, αν και εντός των ημερών θα ανοίξω στα Ιατρικά Θέματα να γράψω λεπτομέρειες, γιατί εμείς τραβηχτήκαμε άσχημα και έχουμε και συνέχεια.

 

Η Ηλέκτρα μου είχε πλαγιοκεφαλία και χειρουργήθηκε σε ηλικία 17 μηνών (τον Μάρτιο του 2007), σχετικά μεγάλη. Συνήθως χειρουργούνται από 2 μέχρι 7 μηνών.

 

Όσο μικρότερο το παιδί τόσο το καλύτερο

 

Underage καλησπέρα,

 

έγραψες για πλαγιοκεφαλία και μπερδεύτηκα λίγο. Γιατί χρειάστηκε να κάνετε εγχείρηση? Ρωτάω γιατί εμείς ξεκινήσαμε από 4 εβδομάδων με πλαγιοκεφαλία θέσης, κάναμε στους 4 μήνες υπέρηχο και ακτινογραφίες και μας είπαν ότι θα φτιάξει μόνο του μέχρι τα δυο χρόνια. Τώρα είμαστε 20 μηνών και μόνο πολύ έμπειρο μάτι μπορεί να καταλάβει μια μικρή διαφορά (όταν τα μαλλιά είναι στεγνά πχ, όταν είναι βρεγμένα φαίνεται ακόμα αλλά όχι τόσο έντονο και τρομαχτικό όσο ήταν στις αρχές). Μιλάμε για το ίδιο πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα αυτό που είχε η μικρή λέγεται μετωπιαία πλαγιοκεφαλία και μόνο με χειρουργείο γιατί ήταν η δεξιά πλευρά του κεφαλιού τελείως κλειστές η ραφές.

Θα σου γράψω λεπτομέρειες κάποια άλλη στιγμή γιατί πρέπει να θηλάσω το μωρό.

 

Πάντως αν το μωρό σου το παρακολουθούν οι Ν/Χ στο Αγ. Σοφία να είσαι σίγουρη ότι είναι σωστή η διάγνωση τους κατά 1000%

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσουν τα μικρά!! βλέπω ο μπεμπούλης είναι γεννημένος και σε τυχερή μέρα! :lol:

 

Η περίπτωση η δική σου ήταν εκ γεννετής? Εμείς το αποκτήσαμε λόγω ασχετοσύνης δικής μου που δεν ήξερα ότι πρέπει να κοιμάται το παιδί μια από τη μια μεριά και μια από την άλλη με αποτέλεσμα η δεξιάτ ου μεριά να είναι σα να έχει φάει τηγανιά, το ένα του αυτάκι να είναι πιο μπροστά από το άλλο (αν το περιγράφω σωστά) και το μισό του κούτελο να είναι ελαφρός πιο έξω. Πήγαμε στο παίδων πεντέλης όπου μας είδε μια νευροχειρούργος (μου ξεφεύγει το όνομά της τώρα) και μετά τις εξετάσεις μας είπε να μην ανησυχούμε αρκεί να κάνουμε κάποια πράγματα. Και τώρα σκέφτομαι - έκανα καλά που δεν ασχολήθηκα παραπάνω μαζί του? εκτός αν αυτό που έχετε εσείς είναι κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι έτοιμη να γράψω τη δική μας περιπέτεια.

 

Όταν γενήθηκε η Ηλέκτρα, το κεφαλάκι της ήταν "ζουλιγμένο" πάνω από το δεξί της μάτι και τα κόκαλα στη δεξιά πλευρά του κεφαλιού (πάνω από το αυτί) ήταν σαν άμορφη μάζα, επίσης σήκωνε και λίγο το αριστερό φρύδι. Μεγαλώνοντας φαινόταν πιο έντονα και σιγά σιγά το κούτελο από την αριστερή πλευρά ερχόταν πιο έξω (διογκωνόταν).

 

Η παιδίατρος με καθησύχαζε "Δεν είναι τίποτα θα φτιάξει, από τη στιγμή που τα μάτια είναι ίδιο μέγεθος".

Η νοσοκόμα του ΙΚΑ, με μεγάλη επιφύλαξη και απέξω απέξω μου είπε την λέξη χειρουργείο.

Απευθύνθηκα σε 4 παιδιάτρους στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά και όλοι δεν έχει τίποτα θα φτάξει.

Περίπου στον 10 μήνα σκέφτηκα να κάνω μια μαγνητική, παίρνω τηλ. σε διαγνωστικό κέντρο και μου λένε, είναι μωρό θέλει μέθη οπότε θα πάτε σε νοσοκομείο. Πάω στο ΙΚΑ και ο παιδίατρος αρνήθηκε να μου την γράψει

 

Έχει φτάσει 17 μηνών έχουν μακρύνει τα μαλλία της δεν πολυφαίνεται, περπατάει, ανεβαίνει σκάλες, αρχίζει να λεει λεξούλες, ανεβαίνει στο ποδήλατο και αρχές Φεβρουαρίου του 2007 νομίζω ότι έφαγε τσιγάρο, τη βουτάω και πάμε στο τάδε δημόσιο παιδιατρικό νοσοκομείο στο Πειραιά για πλύση στομάχου και 24 ώρες παρακολούθηση.

 

Την άλλη μέρα το πρωί μας φωνάζει η αν.διεθ. παιδονευρολόγος και μας μιλάει για ασυμετρία προσώπου, μωσαϊκισμό, μογγολισμό, νοητική υστέρηση και διάφορα άλλα και μας παραπέμπει στο Αγ. Σοφία για γεννετικό έλεγχο. Μέσα Φεβρουαρίου πάμε στη γενετίστρια, αφού πήρε πλήρες ιστορικό, εξέτασε το παιδί, μας είπε ότι το παιδί δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω, δεν χρήζει γενετικού ελέγχου και έχει "Πλαγιοκεφαλία" - "κρανοσυνοστέωση", και να κλείσουμε ραντεβού στο νευροχειρούργο.

 

Το τελευταίο Σ/Κ του Φλεβάρη πάμε ένα ωραιότατο τριήμερο στο Πήλιο και Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου πρωί πρωί μες στην τρελή χαρά έξω από τον νευροχειρούργο.

Μπαίνουμε μέσα "Καλημέρα - Καλημέρα", η μικρή μου κοινωνικότατη πάει στην αγκαλιά του, χωρίς διάλογο ψηλαφήζει το παιδί, το δίνει πίσω γυρνάει ανοίγει το ημερολόγιο και μας λεει "ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΙΟ ΝΩΡΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗ 6 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ 7 ΜΑΡΤΙΟΥ".

Τις μέρες πριν το χειρουργείο πήραμε κι άλλες γνώμες ειδικών και όλοι λέγανε χειρουργείο.

Χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας, δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη και έτσι από εκείνη την ημέρα η "κρανοσυνοστέωση" μπήκε στη ζωή μας

Το παιδί χειρουργήθηκε, βγάλανε ένα κόκκαλο που πίεζε τον εγκέφαλο, φέρανε το κούτελο από τη μια πλευρά κατά 2 εκ. έξω, κατεβάσανε και λίγο το ματάκι. Αν είχε χειρουργηθεί μέχρι 7 μηνών θα ήταν αποκατάσταση κατά 100% ενώ τώρα εξακολουθεί να έχει μια μικρή ασυμετρία.

Με λίγα λόγια όπως ο φαρνατζής "φέρνει" το φτερό και το καπό του αυτοκινήτου έτσι φέρανε και το κεφάλι του παιδιού μου.

 

Δυστυχώς επειδή ήταν μεγάλο ήθελε και περισσότερη προσοχή, για 3 μήνες δεν την αφήναμε να περπατήσει, κοιμόταν στο παρκοκρέββατο, μαλακό γύρω γύρω και το χειρότερο σοκαρίστηκε. Ενώ το παιδί 17 μηνών ήταν 17 μηνών και αναπτυξιακά, γύρισε πίσω. Οπότε αρχίσαμε και επισκέψεις σε αναπτυξιολόγο και από τον Μάρτιο κάνουμε λογοθεραπείες.

 

Τον Ιανουάριο του 2008 και ενώ ήμουν στην 9η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, την πήγα σε γνωστή αναπτυξιολόγο η οποία ήταν σκέτη εμπόρισα, μου έγραψε ένα σωρό εξετάσεις να κάνω σε ιδιωτικό θεραπευτήριο, συμπεριλαμβανομένου και DNA της μικρής, (αφού αμφισβήτησε την γενετήστρια, ν/χ κλπ) "για να προλάβω να ρίξω το μωρό" άλλο σοκ από εκεί. Φυσικά δεν πήγα, αλλά μέχρι να γεννηθεί ο υγιείς μπέμπης μας, την τυχερότατη ημέρα 08/08/08 η ψυχούλα μου το ξέρει πως ήμουν, αφού όταν βγήκε το μωρό αντί όπως όλοι οι γονείς να κοιτάζουμε το πουλί, εμείς κοιτάζαμε το κεφάλι και είχα πει στον άντρα μου, ότι αν οτιδήποτε κακό με το μωρό δεν θα δεχτείς να μπει θερμοκοιτίδα, αλλά θα φύγετε κατευθείαν για Αγ. Σοφία

 

Γι' αυτό λεω ότι στραβό, όποια υποψία, ας μην είναι τίποτα κατευθείαν στο Παίδων, εγώ δεν ήξερα. Το μόνο που γνώριζα για το Παίδων είναι ότι είναι δυο νοσοκομεία και βρίσκονται στο Γουδί.

 

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω όλους τους φίλους που μας στήριξαν ψυχολογικά, γιατί το είχαμε μεγάλη ανάγκη :)

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουνε τα παιδάκια σου, και ελπίζω να μην ξαναπεράσεις ποτέ τέτοια αγωνία και στενοχώρια...

 

Σ'ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουνε τα παιδάκια σου, και ελπίζω να μην ξαναπεράσεις ποτέ τέτοια αγωνία και στενοχώρια...

 

Σ'ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας...

 

Να στε πάντα γεροί!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα σε συμβουλευα οπως φανατζομαι και η underage να πας και στο παιδων αγια σοφια,στον σφακιανο η στον προδρομου..

 

κι ευχομαι να μην χρειαστει τιποτα να κανετε..

Link to comment
Share on other sites

αν και φανταζομαι οτι τωρα που μεγαλωσατε δεν θα χρειαστει οτιδηποτε αφου το προβλημα μειωθηκε!

 

χαιρομαι πραγματικα γιατι ειναι κριμα μικρα μωρακια και παιδακια να ταλαιπωρουνται στα νοσοκομεια..

να΄στε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...