Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΘΗΛΕΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ :!: ΘΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΟ (85D),ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ. ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΚΡΥΩΝΩ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ. ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ (ΠΧ ΝΑ ΔΟΚΙΜΆΖΩ ΝΑ ΤΙΣ ΤΡΑΒΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ), ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ, ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ...................... :?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορείς να θηλάσεις...

 

 

Υπαρχουν λύσεις, αν και συνηθως το μωρό τα καταφέρνει.

για τεχνικές λεπτομέρειες θα σε βοηθήσει η Αγλαϊα,

ίσως βοηθήσει να κάνεις κάποια προετοιμασία σε συννενόηση πάντα με τον γυναικολόγο σου.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ αλλά σίγουρα μπορείς να τα καταφέρεις. Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου αν βρω θα σου στείλω και άλλο ποστ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα κι εγώ το ίδιο άγχος πρίν γεννήσω τον μπεμπούλη μου, καθώς έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Φοβόμουν ότι δεν θα τα καταφέρω και δυστυχώς επαληθεύτηκα. Μου είπαν να πάρω θηλές σιλικόνης στην κλινική και το προσπάθησα έτσι. Το μωρό μου ήπιε μ'αυτό τον τρόπο το πρωτόγαλα και μετά....άρχισε να κατεβαίνει το γάλα, ένιωθα το στήθος μου να πρήζεται κι ενημέρωσα τις μαίες για να με βοηθήσουν να θηλάσω. Ο μπεμπούλης μου κοιμόταν όταν τον έφερναν και δεν ρουφούσε με δύναμη. Μου έφεραν λοιπόν το επαγγελματικό θήλαστρο της κλινικής, με το οποίο δεν καταφέραμε τίποτα. Άρχισαν μετά με μαλάξεις να προσπαθούν να μου βγάλουν το γάλα. Ο πόνος ήταν αφόρητος, αλλά ήθελα πάση θυσία να το κάνω. Ζεστές κομπρέσες, μαλάξεις με δύναμη και τίποτα. Έτσι την τέταρτη μέρα ο γιατρός μου έδωσε εντολή να μου δώσουν χάπια για να σταματήσει το γάλα (αν και δεν το κάνει ποτέ, αλλά πήγαινα κατευθείαν για μαστίτιδα). Ίσως έφταιξαν και οι μαίες που δεν έδωσαν τη δέουσα προσοχή στην περίπτωσή μου, καθώς ήταν ιδιαίτερη με τέτοιες θηλές. Στενοχωρήθηκα πολύ αλλά το ξεπέρασα σκεπτόμενη ότι δεν είμαι η μόνη στην οποία συνέβη αυτό κι ότι πρέπει να είμαι χαρούμενη που γέννησα ένα υγιέστατο μωράκι κι όχι να κάθομαι να κλαίω σα χαζή.

 

Γνώμη μου είναι να μιλήσεις με μια μαία που γνωρίζει καλά αυτό το θέμα, πριν ακόμη γεννήσεις, για να σου πεί τι πρέπει να κάνεις για να τα καταφέρεις. Και στην κλινική, όταν με το καλό έρθει το μωράκι σου, να απαιτείς να έχεις τις μαίες πάνω από το κεφάλι σου να σε βοηθήσουν (εγώ ντρεπόμουν να τις φωνάζω συνέχεια - μέγα λάθος).

 

Εύχομαι ειλικρινά να τα καταφέρεις!! Αλλά κι αν όχι μη στεναχωριέσαι καθόλου. Η μανούλα είναι η πιο σημαντική φιγούρα για το μωρό της σε όλη του τη ζωή κι αυτό σίγουρα δεν εξαρτάται από το αν το έχει θηλάσει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

αχ Αγλαϊα μακάρι να σε είχα κοντά μου εκείνες τις μέρες. Σίγουρα θα με βοηθούσες πολύ!! Εύχομαι όταν έρθει 2ο μωράκι με το καλό να τα καταφέρω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έκανα μασαζ με ελαιόλαδο στο στήθος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Το μασαζ πιστεύω βοηθάει και να επικεντρώνεσαι κυρίως στις θηλές (ελαφρά τραβόντας προς τα έξω) με αυτόν τον τρόπο δεν θα πονάς και πιό δύσκολα θα ερεθιστούν όταν θα θηλάσεις...

Ελπίζω να πάνε όλα καλά...Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Και εγώ είχα εισέχουσες θηλές και σώθηκα με το Niplette. Μου το είχε πει η μαία μου. Το βρήκα στο ΛΗΤΩ.

 

Στην αρχή του θηλασμού το χρησιμοποιούσα για να βγαίνουν οι θηλές μου προς τα εξώ και μετά όταν σταμάτησα το θηλασμό το χρησιμοποιήσα ως θεραπεία για 12 εβδομαδες περίπου και οι θηλές μου δεν ξανα μπήκαν μέσα!

 

Πολλές εύχες και όλα θα πάνε καλά!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ. ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΚΡΥΩΝΩ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ. ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ,

Οι θηλές σου είναι ψευδοεισέχουσες, δηλαδή φαίνονται εισέχουσες αλλά σε κατάσταση ερεθισμού βγαίνουν κανονικά προς τα έξω. Οι εισέχουσες σε κατάσταση ερεθισμού παραμενουν μέσα.

 

Δεν σου δημιουργούν κανένα πρόβλημα με το θηλασμό (αν και πολλοί "ειδικοί" θα σου πουν το αντίθετο...

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ (ΠΧ ΝΑ ΔΟΚΙΜΆΖΩ ΝΑ ΤΙΣ ΤΡΑΒΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ),

Ο γυναικολόγος σου μάλλον θα απαγορεύσειι κάτι τέτοιο από το φόβο των προώρων συσπάσεων...

 

Μην ασχολείσαι καθόλου τώρα που είσαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με τις θηλες μου ομως καταφερα να θηλασω κανονικα ,με μια δυσκολια στην αρχη απο το ενα στηθος αλλα τιποτα σπουδαιο το ξεπερασα γρηγορα,θα τα καταφερεις μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γεια σας!Θα γίνω για δεύτερη φορά μανούλα(σε 1,5μηνα) και αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορέσω να θηλάσω. Το πρόβλημά μου είναι ότι οι θηλές μου είναι πολύ μικρές με συνέπεια να μη μπορεί να τις πιάσει το πρώτο μου μωρό. Χρησιμοποίησα θήλαστρο για μια εβδομάδα περίπου ώσπου έπαθα μαστίτιδα και η γιατρός μου έδωσε χάπια για να κοπεί το γάλα.Ήταν τόσο κρίμα γιατί είχα πολύ γάλα!Να μην αναφέρω καλύτερα τις παρενέργειες απο τα χάπια(ταχυκαρδία,λιποθυμία). Κάθε πότε πρέπει να αντλώ γάλα με το θήλαστρο και πόσο?Μου έλεγαν ώσπου να αδειάζει ο μαστός(περίπου 10 λεπτά) αλλά εγώ έβγαζα μέχρι και 100ml στο δεκάλεπτο απο τον καθένα (την 1η εβδομάδα)και σταματούσα αφού δεν άδειαζε!Επίσης είχα άγχος για το αν ζεσταινόταν σωστά (καθώς δεν έπρεπε το νερό στο μπεν μαρί να είναι πολύ ζεστό) και στην κατάλληλη θερμοκρασία. Είμαι πολύ αγχωμένη ή είναι τόσο δύσκολα όσο τα βλέπω εγώ?Υπάρχει κανένας τρόπος να μεγαλώσουν οι θηλές μου?Να προσπαθήσω κι αυτή τη φορά με το θήλαστρο?

ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να θηλάζεις το μωράκι σου με επίπεδες θηλές. Να επικοινωνήσεις με μιά σύμβουλο θηλασμού, και να την έχεις μαζί σου όταν γεννήσεις, για να σε βοηθήσει αμέσως.

 

Με το καλό να φέρεις στον κόσμο το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Θα γίνω για δεύτερη φορά μανούλα(σε 1,5μηνα) και αυτό που με απασχολεί είναι αν θα μπορέσω να θηλάσω. Το πρόβλημά μου είναι ότι οι θηλές μου είναι πολύ μικρές με συνέπεια να μη μπορεί να τις πιάσει το πρώτο μου μωρό. Χρησιμοποίησα θήλαστρο για μια εβδομάδα περίπου ώσπου έπαθα μαστίτιδα και η γιατρός μου έδωσε χάπια για να κοπεί το γάλα.Ήταν τόσο κρίμα γιατί είχα πολύ γάλα!Να μην αναφέρω καλύτερα τις παρενέργειες απο τα χάπια(ταχυκαρδία,λιποθυμία). Κάθε πότε πρέπει να αντλώ γάλα με το θήλαστρο και πόσο?Μου έλεγαν ώσπου να αδειάζει ο μαστός(περίπου 10 λεπτά) αλλά εγώ έβγαζα μέχρι και 100ml στο δεκάλεπτο απο τον καθένα (την 1η εβδομάδα)και σταματούσα αφού δεν άδειαζε!Επίσης είχα άγχος για το αν ζεσταινόταν σωστά (καθώς δεν έπρεπε το νερό στο μπεν μαρί να είναι πολύ ζεστό) και στην κατάλληλη θερμοκρασία. Είμαι πολύ αγχωμένη ή είναι τόσο δύσκολα όσο τα βλέπω εγώ?Υπάρχει κανένας τρόπος να μεγαλώσουν οι θηλές μου?Να προσπαθήσω κι αυτή τη φορά με το θήλαστρο?

 

Κι εγώ έχω επίπεδες θηλές, αυτό όμως δεν αποτελεί πρόβλημα πια. Τις πρώτες μέρες μετά τη γέννηση του μωρού μου, χρησιμοποίησα (ίσως και χωρίς να είναι απαραίτητο τελικά) ψευδοθηλές, τις οποίες μετά τις παράτησα. Το μωρό μπορούσε μια χαρά να θηλάζει από τις δικές μου!

 

Για τα υπόλοιπα συμβουλεύσου οπωσδήποτε την Αγλαΐα, ή κάποια άλλη σύμβουλο θηλασμού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν εξωλκέα θηλής, υπάρχει ένας καλός στα πολυκαταστήματα Λητώ που χρησιμοποιείται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης για προετοιμασία των θηλών. Κι εγώ επίπεδες έχω και χρησιμοποιήσα ψευδοθηλές. ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ. Στο λέω γιατί έκανα μεγάλο κόπο για να τις ξεφορτωθώ. Είναι η εύκολη λύση για τις μαίες επειδή βαριούνται οι περισσότερες να σε βοηθήσουν ώστε να πιάσει το μωρό σου τις επίπεδες θηλές. Κάνε αυτό που σου είπαν. Πάρε μια σύμβουλο να έρθει στο νοσοκομείο να σε βοηθήσει. Στο κάτω-κάτω αν δεν τα καταφέρεις θα ξέρεις ότι υπάρχει λύση (οι ψευδοθηλές). Πιο σημαντικό είναι να πιεί το μωρό σου το μητρικό γάλα παρά ο τρόπος που θα το πιει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα επίπεδες θηλές και στην αρχή δυσκολευτήκαμε λίγο με το θηλασμό (μέχρί να πιάσει σωστά τη θηλή). Μου έδωσαν να χρησιμοποιήσω ψευδοθηλές στο μαιευτήριο αλλά ο μικρούλης μου δεν τις έπιανε καθόλου (καλύτερα τελικά).

Με πολύ υπομονή και επιμονή (και από τους δυο μας) τελικά τα καταφέραμε!

 

Εξάλλου νομίζω οτι το μωρό πρέπει να πιάνει τη θηλαία άλω και όχι μόνο τη θηλή για να θηλάσει σωστά.

 

Μην ανησυχείς. Θα τα καταφέρεις!!! :)

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και το ήξερα πριν γεννήσω αφού το είχα συζητήσει με τη μαία μου. Μου είχε πει όμως τον τελευταίο καιρό πριν γεννήσω να φοράω "διαμορφωτές θηλών" ή "κοχύλια συλλογής γάλακτος". Είναι παρόμοια απλά τα 2α αν δεν κάνω λάθος εχουν μεγαλύτερο άνοιγμα. Αυτά τα φοράς μέσα από το σουτιέν όλες τις ώρες εκτός όταν θηλάζεις. Εγώ λοιπόν ενώ τα χρησιμοποιούσα στο σπίτι πριν γεννήσω, όταν πήγα στο μαιευτήριο αμέλησα να τα χρησιμοποιήσω. Έτσι το μωρό δυσκολευόταν πάρα πολύ και δοκίμασα με ψευδοθηλές σιλικόνης και καουτσούκ αλλά κανένα αποτέλεσμα. Μετά ήρθε η μαία μου και μου θήμησε τα κοχύλια. Τα φόρεσα πετάχτηκε λίγο η θηλή και ψιλολύθηκε το πρόβλημα. Τις χρησιμοποιούσα το πρώτο δίμηνο. Μετά έμαθε και το μωρό και δεν ξαναχρειάστηκαν. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές σας. Ψευδοθηλές σιλικόνης είχα χρησιμοποιήσει στην κορούλα μου πριν 3 χρόνια αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Θα δοκιμάσω τώρα τα κοχύλια συλλογής γάλακτος σε συνδυασμό με μια κρέμα που θα μου γράψει αύριο ο γιατρός μου. Πώς μπορώ να έρθω σε επαφή με κάποιο σύμβουλο θηλασμού στην Καβάλα? Σας ευχαριστώ κορίτσια.

ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

μανουλες καλημερα περιμενω το τεταρτο παιδι και ποτε δεν θηλασα λογω επιπεδης ρωγας στα δυο το αντλουσα με μηχανημα στο τριτο εκανα διακοπη γιατι την εβαλαν στην θερμοκοιτιδα λογω προωρου τοκετου στο τεταρτο θελω πολυ να θηλασω πειτε μου τι ειναι ο εξωλκεας θηλων και απο ποιο μηνα πρεπει να τα φοραω?οι διαμορφωτες θηλων ή τα κοχυλια που γραφετε ειναι το ιδιο?ποιος τροπος ειναι καλυτερος εδω στο κιλκις δεν εχουμε συμβουλο θηλασμου περιμενω τις απαντησεις σας με αγωνια :o:roll:

πολυτεκνη μαμα 

Link to comment
Share on other sites

sitsa θα ηθελα αν γινεται να μου πεις πως τα καταφερες με το να αντλεις το γαλα απο την αρχη γιατι τον αλλο μηνα γενναω και θα ηθελα να το εφαρμοσω!στη κορη μου θηλασα μονο 10 μερες λογω πληγωμενων θηλων και τωρα θελω να το αποφυγω!!!ποναω μονο που το θυμαμαι!

1ο ποιο θηλαστρο χρησιμοποιουσες και

2ο καθε ποτε εβγαζες γαλα

Link to comment
Share on other sites

Demmy ο θηλασμός δεν είναι επίπονη διαδικασία. Δεν πρέπει να είναι. Στην κόρη σου είχες πληγωμένες θηλές επειδή δεν έπιανε καλά τη θηλή. Να αντλείς και να το δίνεις στο παιδί είναι δύσκολη κατάσταση. Θα στο πουν κι οι κοπέλες που το κάνουν αυτό για πάνω από 1 χρόνο. Καλύτερα να δοκιμάσεις να βάλεις το παιδί -με το καλό όταν έρθει- στο στήθος με τον σωστό τρόπο.

 

Για να αντλείς και να ταίζεις το μωρό αποκλειστικά πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο και να κάνεις 8-10 αντλήσεις την ημέρα (προτιμότερο 10). Υπάρχει ανάλογο τόπικ εδώ στο φόρουμ για αυτή την διαδικασία.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

pipi ευχαριστω για την ανταποκριση,ξερω οτι ισωσ κανω λαθος αλλα φοβαμαι οτι αν γινουν παλι πληγες μετα δε θα μπορω να χρησιμοποιησω ουτε θηλαστρο και θα αναγκαστω να διακοψω παλι!τουλαχιστον ετσι διαβασα οτι γινεται!οσο για το θηλαστρο,αν τελικα παρω το swing της medela ακουω οτι ειναι καλο,δεν θα με βολεψει λες?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι νοσοκομειακό αν θέλεις να αντλείς αποκλειστικά και να δίνεις στο παιδί. Το swing δεν είναι νοσοκομειακό, είναι για μητέρες που έχουν εδραιώσει τη γαλουχία. Η γαλουχία εδραιώνεται μετά από 6-8 εβδομάδες. Κοίτα εδώ για νοσοκομειακά θήλαστρα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

Δεν χρειάζεται να διακόψεις το θηλασμό αν πληγωθούν οι θηλές σου. Ποιος σου το είπε αυτό; Κι εμένα είχαν πληγωθεί (παρόλο που χρησιμοποιούσα ψευδοθηλές). Αν δεν τοποθετηθεί σωστά το μωρό στο στήθος τότε γίνεται η πληγή. Κοίτα αυτά τα βίντεο και δες πώς είναι το σωστό πιάσιμο της θηλής.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8450

 

Στο ξαναλέω, μην κρίνεις από τώρα το τι μπορεί να γίνει. Δεν είναι όλα τα μωρά ίδια. Μπορεί το νέο σου μωράκι να πιάσει σωστά και να θηλάσει μια χαρά. Η κόρη μου δεν έπιασε ποτέ τη θηλή μου, ο γιος μου την έπιασε μια χαρά. Το στήθος μου δεν άλλαξε, εγώ είδα αλλιώς την κατάσταση και προσπάθησα περισσότερο. Στο κάτω-κάτω υπάρχουν κι οι ψευδοθηλές.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

pipi ευχαριστω για την ανταποκριση,ξερω οτι ισωσ κανω λαθος αλλα φοβαμαι οτι αν γινουν παλι πληγες μετα δε θα μπορω να χρησιμοποιησω ουτε θηλαστρο και θα αναγκαστω να διακοψω παλι!τουλαχιστον ετσι διαβασα οτι γινεται!οσο για το θηλαστρο,αν τελικα παρω το swing της medela ακουω οτι ειναι καλο,δεν θα με βολεψει λες?

 

 

Με το καλο το μωράκι σου!! :D

 

Θα προσπαθεις το μωρο να πιανει σωστά τη θηλή. Ετσι κανονικά δεν πρεπει να πονάς. Είναι το πιο σημαντικο απ όλα.

Θα βαζεις κρεμα λανολινης, purelan / lansinoh και θα αφηνεις το στηθος ακαλυπτο καποιες ωρες της ημέρας - οι θηλές σκληραινουν και σταδιακα δεν θα πονας καθολου.

Θα κανεις μπανιο 1 φορά την ημέρα και δεν θα πλενεις το στηθος κάθε λιγο - με τον τροπο αυτό οι θηλές ξεραινονται και είναι ευκολοτερο να τραυματιστούν και κατ επεκταση να πονας.

 

 

Για το swing , το εχω χρησιμοποιησει. Καλό είναι για περιστασιακη χρηση, όχι για συστηματική και όχι για τις πρωτες εβδομάδες. Δεν θα καταφέρεις τιποτα άλλο, από το να μειωσεις την παραγωγή σου και να απογοητευτεις. :cry:

 

το καλυτερο ειναι να μπαινει το μωρο σωστά στο στηθος. ετσι και εσυ δεν θα πονας, και αυτο θα τρωει καλα.!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...