Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


yogini

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε κατα πόσο αξίζει να πάρω ενα απο αυτά τα μαξιλάρια θηλασμού που ειναι σαν μισοφέγγαρα. Ειναι λίγο ακριβούτσικα γι'αυτο σας ρωτάω.

Είδα στις στάσεις οτι χρειάζεται μαξιλάρι έτσι κι αλλιώς αλλα τα κοινά που έχουμε στο σπίτι ειναι πολύ μαλακά και δεν ξάρω αν κάνουν.

Αυτό φαντάζομαι θα ειναι πιο σκληρό.

 

Τι λέτε κι εσείς;

Εαν επίσης ξέρετε που θα βρω ενα οικονομικό θα με βοηθούσατε :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα με βόλεψε παρα πολύ και δεν μπορώ να το αποχωρηστω . Πριν το παρω για να θηλάσω έπερνα όλα τα μαξιλάρια του σπιτίου και παλι δεν βολευόμουν . Απο τη μέρα που το πήρα σώθηκα να φανταστείς το πήρα και στις διακοπές μου . Το πήρα 35 Ε απο το ΗΡΑ. Το κάνω κουλούρα και βάζω μέσα το μπέμπή τώρα που μεγάλωσε και παίζουμε . Για μένα είναι η πιο χρήσισμη αγορα

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχισω απο το τέλος ... Δεν ξερω να σε βοηθήσω που θα βρεις ενα καλο και οικονομικο ! :( Στο ιντερνετ για παραγγελια κοιταξες? Υπάρχουν φτηνά αλλα δεν έχουν πέρλες στο εσωτερικό τους και δεν αλλάζει το ύφασμα .

 

Εγω το θεωρώ πολυ χρησιμο ! Τον πρωτο καιρο που το μωρο ειναι βεντουζάκι πανω σου θα σε βολεψει παρα πολυ να το κρατάς ανετα , να στηρίζεις την μέση σου και να αλλάζεις διάφορες στάσεις .

 

Μετά εκτος απο τον θηλασμό με αυτο μπορεις να "περιορίσεις " το μωρό ή να το βάλεις να ξαπλώσει επάνω σαν να ειναι σε ρηλάξ ή να κοιμάσαι εσύ με αυτο (γνωμη μου καλο θα ήταν να το έχεις ήδη προμηθευτεί θα σε βοηθήσει στον ύπνο) ή οταν θηλάζεις ξαπλωμενη .

 

Εγω το χρησιμοποιώ ακομα , ειδικα τωρα που βάρυνε η μικρουλινα μια χαρα την βαζω πανω χωρις να την κρατάω και να μου πιάνεται το χέρι . Το βάζω και στην κουνια της οταν κανει ακροβατικά να μην χτυπαει στα κάγκελα :lol:

 

Ρηλάξ δεν πήρα ,για μένα θα ήταν μια άχρηστη αγορά . Το μαξιλάρι θηλασμού ομως το θεωρώ πολυ χρησιμο !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

να το παρεις οπωσδηποτε!!

εγω το δικο μου το πηρα πριν γεννησω 50 ευρω απο τα ΛΗΤΩ.

ηταν μαξιλαρι θηλασμου με θηκη η οποια εβγαινε και πλενοταν επειδη συχνα το λερωνε ο μικρος καθως ετρεχε το γαλατακι κτλ και μεσα ενα μισοφεγγαρο με γεμισμα αυτα τα μικροσκοπικα μπαλακια που επετρεπαν στο μαξιλαρι να περνει το σχημα του σωματος του παιδιου.

το ειχα μαζι μου απο την πρωτη μερα στο μαιευτηριο και πραγματικα αποδειχθηκε σωτηριο.ειλικρινα δε ξερω πως θα βολευομουν χωρος αυτο...

ολες οι κοπελες στο θαλαμο με ρωτουσαν απο που το πηρα για να παρουν και αυτες..το ζηλευαν :lol:

αν και δε θηλασα πολλους μηνες θεωρω οτι τα λεφτα του τα εβγαλε 100%.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.motherbaby.gr/home.htm

Πατα προσκληση για δωρο. Σε καθε επισκεπτη δινουν δωρο ενα μαξιλαρι θηλασμου. Εγω πηρα μερικα μπιμπερο και το πηρα. Το αν ειναι χρησιμο δεν ξερω ακομα. Παντως και αχρησιμοποιητο να μεινει δεν θα το εχεις πληρωσει :lol::lol:

Αν εισαι κοντα θα ελεγα να περασεις μια βολτα. Εχει οικονομικα φορμακια, μπιμπερο και γενικα πολλες επιλογες.

 

Υγ. Δεν εχει θηκη για πλυσιμο. Εγω το επλυνα ολοκληρο στην μπανιερα και δεν επαθε τιποτα. :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα με βόλεψε πάρα πολύ το μαξιλάρι. Ειδικά στο μαιευτήριο που οι καρέκλες και τα κρεβάτια ήταν γενικά άβολα για θηλασμό, με βοήθησε τρομερά. Είχα πάρει ένα από το ΛΗΤΩ, το μικρό μέγεθος με τα μπαλλάκια και την θύκη που βγαίνει. Ακόμα και τώρα το χρησιμοποιώ για να κάθεται η μικρή όταν δεν κάθεται στο ρηλάξ. Συμφωνώ ότι είναι η πιο χρήσιμη αγορά μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις να πάρεις! :D

 

Συμφωνώ με όσα γράφτηκαν και μετανιώνω που δεν το είχα πάρει από την εγκυμοσύνη!

Το καλό είναι οτι έχει πάρα πολλές χρήσεις!Καταρχήν στηρίζεις το μωρό για να θηλάσεις χωρίς να συγκρατείς το βάρος του.

Στηρίζει όμως και τη μέση σου που καταπονείται με το συνεχή θηλασμό ή τη λάθος θέση του σώματός σου.

Ύστερα μπορείς να το κάνεις κουλούρα και να βάλεις μέσα το μωρό ή να το τυλίξεις γύρω σου και να ακουμπήσεις εκεί το μωρό να παίξετe.

Αυτό τους αρέσει πολυ γιατί έχουν την ασφάλεια αφού είναι σχεδόν αγκαλιά στη μαμά

αλλά και ελευθερία κινήσεων.

Μπορείς να το βάλεις στα κάγκελα,στην άκρη του κρεβατιού,στο πάτωμα...

Να περιορίσεις το χώρο στην κούνια όταν είναι νεογέννητο και θέλει να νιώθει περιορισμένο το χώρο γύρω του.

Να σου πω εγώ καμιά φορά τη θηλάζω,την βάζω να ξαπλώσει και για να μην ξυπνήσει

το βάζω δίπλα της για να την "ξεγελάσω" να νομίζει οτι είναι ακόμα στη μαμά.

Εεεε δεν πιάνει πάντα βέβαια. :D

 

Επειδή δεν ήξερα αν θα με βολέψει,πήρα ένα με 25 ευρώ από τα Λητώ

είναι μπλε με αυτοκινητάκια πολύχρωμα, ελληνικής κατασκευής.

Το μειονέκτημα είναι οτι δεν βγαίνει το κάλυμμα κάτι που είναι πολύ σημαντικό.

Αλλά μπορείς να ράψεις ένα κάλυμμα

(ακόμα και στο χέρι με ένα παλιό σεντόνι ίσως...)

ή να το βυθίζεις στην μπανιέρα.

 

Σε έπεισα? :lol:

 

Μακάρι να είχαμε μεγαλύτερη διαφορά στα μωρά και θα σου έδινα το δικό μου να μην αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

ή να το βυθίζεις στην μπανιέρα.

 

Το ειδα και πιο πανω γραμμενο ...στεγνωνουν καλα οι περλες με το βυθισμά? :lol:

Αν στρωνει ενα πανάκι επανω καθε φορα μια χαρα ειναι ...Εμενα δεν λερώθηκε καθολου , δεν έβγαζε και γαλα η μικρουλινα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα το μαξιλάρι μ' έχει σώσει για τους πρώτους μήνες που τα μωρά είναι μικρά και πρέπει ή να σκύβεις ή να τα σηκώνεις για να τα φέρεις στο σωστό ύψος. Τα απλά μαξιλάρια δεν είναι τόσο βολικά. Με βόλεψε τόσο που αναρωτιέμαι πώς τα κατάφερνα χωρίς αυτό στα 2 πρώτα παιδιά που δεν το είχα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ή να το βυθίζεις στην μπανιέρα.

 

Το ειδα και πιο πανω γραμμενο ...στεγνωνουν καλα οι περλες με το βυθισμά? :lol:

Αν στρωνει ενα πανάκι επανω καθε φορα μια χαρα ειναι ...Εμενα δεν λερώθηκε καθολου , δεν έβγαζε και γαλα η μικρουλινα .

 

Μια χαρα στεγνωνουν. Το δικο μου ειναι σαν αδιαβροχο απ'εξω και ετσι δεν φανηκε να βραχηκε καν μεσα. Εγω οταν το επλυνα ειχε και καλο καιρο. Σε 2 ωριτσες ήταν ετοιμο.

ΥΓ. Και η λυση με το σεντονακι απο πανω καλη ακουγεται :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα στο θηλασμο δε με βολεψε καθολου αλλα με βολεψε σε ολα τα υπολοιπα....βαζεις το παιδι και καθεται οταν μαθαινει να καθεται και το βοηθαει να ισσοροπει..το βασεις οταν κοιμοσαστε για φραχτη για να μη σου γυρισει....(καλυτερο απο τα απλα μαξιλαρια)τωρα το ωρησιμοποει πια μονη της για να ξαπλωει στο πατωμα και ναπαιξει η για οτι αλλο της καπνισει....εμενα με βολεψε εκει....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε συμβουλεύω να το πάρεις ... ήδη άργησες :lol: ... βοηθάει αφάνταστα και στον υπνο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ...

 

Εγώ αγόρασα πριν δυο χρόνια αυτό της theraline 80 ευρώ από κατάστημα εδώ στην Ελλάδα ... και όταν το είδα πριν λίγες μέρες σε γερμανικό site στην εξευτελιστική τιμή των 20 ευρώ :shock: καταλαβαινεις ενα εγκεφαλικο το έπαθα :lol: ...

 

http://www.mytoys.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/de/-/DEU/DisplayProductInformation-Start;sid=Bn5Z47rcOx1b4_PbU4Y467vWFZK7D5Z0XKE=?ProductSKU=de_DE-1526694

 

Δες το λίγο αν και πιστεύω οτι συμφέρει πολύ σαν αγορά ...

 

Εχει και κάλυμμα που το βγάζεις και το πλένεις ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε συμβουλεύω να το πάρεις ... ήδη άργησες :lol: ... βοηθάει αφάνταστα και στον υπνο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ...

 

Εγώ αγόρασα πριν δυο χρόνια αυτό της theraline 80 ευρώ από κατάστημα εδώ στην Ελλάδα ... και όταν το είδα πριν λίγες μέρες σε γερμανικό site στην εξευτελιστική τιμή των 20 ευρώ :shock: καταλαβαινεις ενα εγκεφαλικο το έπαθα :lol: ...

 

http://www.mytoys.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/de/-/DEU/DisplayProductInformation-Start;sid=Bn5Z47rcOx1b4_PbU4Y467vWFZK7D5Z0XKE=?ProductSKU=de_DE-1526694

 

Δες το λίγο αν και πιστεύω οτι συμφέρει πολύ σαν αγορά ...

 

Εχει και κάλυμμα που το βγάζεις και το πλένεις ...

 

Αααααααααααααα δεν ξέρω γερμανικά ρε γμτ πως να το παραγγείλω;;; :(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κατάλαβα καλά τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι σχεδόν 16 ευρώ. Ούτε κι εγώ ξέρω γερμανικά, αλλά κάτω δεξιά έχει ένα άλλο σχεδόν 50 ευρώ, το οποίο φαίνεται να είναι πιο μεγάλο. Μήπως αυτό είναι μικρότερο από το κανονικό και γι'αυτό είναι τόσο φτηνό? Καλά και αυτοί δεν μπορούσαν να έχουν το σάιτ και στα αγγλικά?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τα ξαναδιάβασα καλύτερα αυτό έχει μήκος 170 εκ ενώ το άλλο 190 εκ, είναι πιο μικρό δηλαδή. Άρα καλύτερα να το πάρεις από εδώ μάλλον, ή ακόμα καλύτερα να το πάρεις δώρο από εκεί που λέει η elenik!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΒΟΥΝΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΩΡΑΚΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΜΜΑ. ΕΦΤΙΑΞΑ ΠΜΩΣ ΕΝΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΜΒΑΚΕΡΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

yogini έφτασα εκεί που κάποτε ήσουν!:D

 

Σήμερα πήγα στα premaman και μου δείξανε ένα φοβερό μαξιλάρι θηλασμού που έκανε όμως 80 ευρώ...από αυτά που διάβασα εδώ και από την κοπέλα στο μαγαζί πείστηκα ότι είναι πολύ χρήσιμο και σκέφτομαι ν αγοράσω...αλλά 80 ευρώ δεν είναι πολλά? Αν και φαινόταν τέλειο...πλενόταν και η θήκη του.

 

Εσυ yogini τελικά από που πήρες? Αυτό από το γερμανικό e-shop που πρότεινε η Ολγα τελικά είναι ικανοποιητικό στο μέγεθος? Στα mothercare είδα ότι έχουν με περίπου 50-60 ευρώ αλλά μου φάνηκαν πολύ μικρά...σε τι μέγεθος βολεύει?

 

:roll::roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα παρει οταν εκανα τα μαθηματα ψυχοπροφυλαξης.... φοβερο....

τωρα βαζω την μπεμπα πανω κ ηρεμει!!!

 

 

θα προσπαθησω να σου στειλω ενα φυλλαδιο...

δεν ξερω αν τα καταφερω.

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι έχει κάποια και στο bimbomarket...

 

http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=2051&c_id=9&cf_id=16

http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=2050&c_id=9&cf_id=16

 

μήπως έχει τύχει να τα χρησιμοποιήσει καμιά? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα παρει οταν εκανα τα μαθηματα ψυχοπροφυλαξης.... φοβερο....

τωρα βαζω την μπεμπα πανω κ ηρεμει!!!

 

 

θα προσπαθησω να σου στειλω ενα φυλλαδιο...

δεν ξερω αν τα καταφερω.

 

Από που και πόσο το πήρες?

(είσαι και από την πατρίδα μου... :D )

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

88 € απο καταστημα με ιατρικα

 

Μαξιλάρι Θηλασμού

Μαξιλάρι θηλασμού Dinkel

Σε αντίθεση με τα άλλα μαξιλάρια θηλασμού αυτό το μαξιλάρι περιέχει 100% κόκκους από Dinkel.

Το Dinkel είναι ένα είδος σιταριού, γνωστό για τις θεραπευτικές ιδιότητες που έχει, βοηθάει κυρίως στο άσθμα, στην κυκλοφορία τού αίματος, δυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα, βελτιώνει την συγκέντρωση, ενεργοποιεί το παχύ έντερο και τα νεφρά.

Εξαιτίας τού μοναδικού του σχήματος, μπορεί να χρησιμοποιηθεί στον ύπνο κατά τήν διάρκεια της εγκυμοσύνης, για ασκήσεις γυμναστικής κατά την εγκυμοσύνη, σαν μαξιλάρι θηλασμού, για να ξεκουράζεται το μωρό, ως αναπαυτική φωλίτσα για τα μικρά παιδιά ακόμη και για να κοιμούνται μέσα.

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...