Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos!!! ΔΙΑΣΤΑΥΡΟΥΜΕΝΗ ΕΚΤΟΠΙΑ ΝΕΦΡΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια, μόλις γυρίσαμε από έναν υπέρηχο νεφρών που έκανα στο μικρούλι μου και διαγνώστηκε με διασταυρούμενη εκτοπία νεφρών!! Από ότι μου είπαν δεν και διάβασα και εγώ στο ιντερνετ δεν είναι κάτι ιδιαίτερα σοβαρό αλλά δεν παύει να είναι συγγενης ανωμαλία! Έχετε καμμια ιδέα τί μπορεί να είναι??? Θα πάμε και σε ουρολόγο κάποιον Ζουπάνη μου είπε η παιδίατρος στο Ιατρικό! Τον ξέρει καμμια?

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και τις πληροφορίες σας. Και εγώ πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά και δεν θα αντιμετωπίσουμε ιδιαίτερα προβλήματα στο μέλλον.

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά και τα καλύτερα.....

 

Γιατί κάνατε υπέρηχο στον μπέμπη σας, "είδατε" κάτι διαφορετικό, είχε κάποιο σύμπτωμα η διασταυρούμενη εκτοπία νεφρών?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά και τα καλύτερα.....

 

Γιατί κάνατε υπέρηχο στον μπέμπη σας, "είδατε" κάτι διαφορετικό, είχε κάποιο σύμπτωμα η διασταυρούμενη εκτοπία νεφρών?

 

Είναι μια μεγάλη ιστορία. Βασικά απ' ότι έχω καταλάβει γιατί από την ώρα που έγραψα το ποστ έχω μιλήσει με 4 γιατρούς (κάθε ειδικότητας) αυτό είναι μια γεννετική ανωμαλία στην οποία και τα 2 νεφρά του παιδιού βρίσκονται από τη μια πλευρά- κάτι τέτοιο. Από ότι μου είπαν και διάβασα και στον ιντερνετ δεν θα αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ίσως μεγαλύτερη ευαισθησία ή πιθανότητα να κάνει ουρολοιμώξεις (κάτι που για την ώρα δεν έχουμε ζήσει)!

Τον υπέρηχο τον κάναμε γιατι όταν γεννήθηκε στο ΜΗΤΕΡΑ μας τρελάναν. Γεννήθηκε 11 Αυγούστου (βδομάδα 15αυγουστου) και φαντάζεστε τί τύπου προσωπικό ήταν εκεί! Αρχικά μας είπαν - δηλαδή στον άντρα μου γιατί εγώ ήμουν με καισαρική- ότι έχει 1 ΝΕΦΡΟ!!!!! :evil: Και μάλιστα του το ανακοινωσε 1 νοσοκόμα στη ΜΕΝΝ με στύλ "Δεν ξέρω αν σας ενημέρωσαν αλλά εδώ βλέπω 1 νεφρό". Του ήρθε να την πνίξει. Του είπαν βέβαια ότι θα κάνουν επαναληπτικό υπέρηχο! Αφού ξαναέκαναν μετά από 5-6 μέρες είπαν ότι δεν είναι μάλλον ένα αλλά 2 αλλά ενωμένα! Αλλά μπορεί να είναι και ένα! Ο μαιεύτήρας μου όμως με διαβεβαίωσε ότι στη β' επιπέδου τα έχουν δει τα νεφρά άρα μου είπε οτι εκει μ@#^&*ες λένε. Τελικά όταν μιλήσε εκεινος μαζί τους μου είπαν ότι μάλλον 2 τα νεφρά είναι αλλά και σίγουροι δεν είναι πάντως και να πάμε και στο παιδων!!!!!Εντωμεταξύ σκαγαμε 150€ τη μέρα όντας στη ΜΕΝΝ γιατί επειδή ήταν πρόωρος δεν έτρωγε καλά - μόνο αυτό το πρόβλημα όμως!!!

Τελικά κάνοντας υπέρηχο σε κάποιον υπερηχογραφιστή κορυφή όπως μας είπε η παιδίατρός μου και ο μαιευτήρας μου (και οι 2 τον ίδιο μου συστήσαν) βρίκαμε ότι το παιδί έχει 2 νεφρά απλά είναι και τα δυο στην ίδια πλευρά! Τώρα γιατί έγινε αυτό? Συγγενής ανωμαλία!

Τη Δευτέρα έχω ραντεβού με τον παιδοουρολόγο Ζουπάνο για να μάθω περίσσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το τί σημαίνει αυτό!

 

Σορυ για το τεράστιο πόστ αλλά όποτε σκεφτομαι τί τραβήξαμε στο ΜΗΤΕΡΑ νευριάζω!!!

 

Α! Συμπτώματα δεν έχουμε!Μια χαρά είναι το παιδί κατά τα άλλα!

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια μεγάλη ιστορία.

.... γεννήθηκε στο ΜΗΤΕΡΑ ..μας τρελάναν. Γεννήθηκε 11 Αυγούστου (βδομάδα 15αυγουστου) και φαντάζεστε τί τύπου προσωπικό ήταν εκεί!

....πάντως και να πάμε και στο παιδων!!!!!Εντωμεταξύ σκαγαμε 150 τη μέρα όντας στη ΜΕΝΝ γιατί επειδή ήταν πρόωρος δεν έτρωγε καλά - μόνο αυτό το πρόβλημα όμως!!!

Σορυ για το τεράστιο πόστ αλλά όποτε σκεφτομαι τί τραβήξαμε στο ΜΗΤΕΡΑ νευριάζω!!!

Α! Συμπτώματα δεν έχουμε!Μια χαρά είναι το παιδί κατά τα άλλα!

 

Η μοναδική συμβουλή - γνώμη που μπορώ να σου δώσω είναι "Παίδων" ότι σου πουν από εκεί.

Εγώ γέννησα 8 Αυγούστου (Ιασώ) και σε καταλαβαίνω πλήρως.

....Επειδή όμως γνωστή αναπτυξιολόγος με είχε φοβήσει πάρα πολύ άσχημα είχα πει στον άντρα μου ότι αν τυχόν πουν "θερμοκοιτίδα" δεν θα δεχτείς να μπει αλλά να φύγει αμέσως για Αγ. Σοφία.

 

Πάντως να σκεφτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι με ένα νεφρό, άνθρωποι που έχουν την καρδιά από την δεξιά μεριά και ποτέ δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα, λογικά και η "θέση" των νεφρών αφού είναι σχηματισμένα και δουλεύουν κανονικά δεν νομίζω να παίζει σημαντικό ρόλο.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σκεφτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι με ένα νεφρό, άνθρωποι που έχουν την καρδιά από την δεξιά μεριά και ποτέ δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα, λογικά και η "θέση" των νεφρών αφού είναι σχηματισμένα και δουλεύουν κανονικά δεν νομίζω να παίζει σημαντικό ρόλο.

 

 

 

Από μια μικρή έρευνα που κάναμε τότε που μας λέγαν ότι ίσως έχει 1 νεφρό, μάθαμε ότι οι επιστήμονες δεν έχουν καταλήξει γιατί ο άνθρωπος έχει 2 νεφρά αφού όλη η δουλειά γίνεται από 1! Για ρεζέρβα ίσως?

Πάντως αφού είναι 2 είναι σαφώς καλύτερα!

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και δε μου λες? Που πηγατε για υπερηχο, ποσα πληρωσατε και ηταν δυσκολο να γινει? Ταλαιπωρηθηκε το παιδι?

 

Θα πρεπει κι εμεις να κανουμε καποια στιγμη γιατι υπαρχει ιστορικο απο την πλευρα του αντρα μου......κι αυτος και η αδερφη του ειχαν ιστοριες με τα νεφρα (η αδερφη του ειχε 3 για να καταλαβεις!!!)Ο αντρας μου ειχε καποιο προβλημα εκ γεννετης το οποιο αμελησαν να διαγνωσουν και προκαλεσε ζημια στο μισο του νεφρο μεχρι να χειρουργηθει......

 

Οποτε θελω να ελεγξω το παιδι απο νωρις.....κομματακι δυσκολο θα ειναι καθως ο μικρος δεν θελει ουτε να τον πλησιαζει γιατρος.....μονο που τον βαζω να ξαπλωσει σε κρεββατι για εξεταση αρχιζει να κλαιει σπαραχτικα και να χτυπιεται..... :roll: ...πως θα καταφερουμε να κανουμε υπερηχο δεν ξερω....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και δε μου λες? Που πηγατε για υπερηχο, ποσα πληρωσατε και ηταν δυσκολο να γινει? Ταλαιπωρηθηκε το παιδι?

 

Εμένα η αναπτυξιολόγος μου είπε ότι καλό είναι να κάνουμε σε όλα τα παιδιά υπέρηχο νεφρών (καλά ήταν και λίγο εμπόρισσα). Ήθελα να πάω σε ιδιωτικό.

Πήγα στο Αγ. Σοφία με παραπεμπτικό από το ΙΚΑ (σφραγίδα εύλογο να έχει στη πίσω πλευρά), δεν πλήρωσα τίποτα, αλλά από ότι άκουσα κοστίζει 8,80, χωρίς να είμαι σίγουρη. Το τηλέφωνο του τμήματος υπερήχων είναι 2107467041, είναι όλοι τους ευγενέστατοι και φυσικά υπομονετικοί με τα παιδάκια.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

Απ'ότι καταλαβαίνω, ο μικρούλης σου δεν φαίνεται να παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα ούτε με τα ούρα αλλά και ούτε με την πίεσή του. Με το φαγητό τώρα είναι οκ? Με ένα νεφρό ζεις κανονικότατα, το ξέρω γιατί έχουμε μιλήσει με ειδικούς για το θέμα αυτό. Τα νεφρά δεν λειτουργούν στο 100%, όταν αφαιρεθεί το ένα (όταν γίνεσαι πχ δότης ή νεφρεκτομή λόγω καρκίνου κλπ) το άλλο αυξάνει την λειτουργεία του ώστε η νεφρική λειτουργία του ενός να είναι περίπου στα ίδια επίπεδα με πριν. Υπάρχουν και άνθρωποι που γεννιούνται με ένα νεφρό, πολλοί απ'αυτούς το μαθαίνουν μόνο μετά από πολλά χρόνια αν κάνουν μία αξονική ή ακτινογραφία σε εκείνη την περιοχή, γιατί έχουν απόλυτα φυσιολογική ζωή και είναι υγειής.

 

Και πάλι σου εύχομαι όλα να πάνε καλά! Ελπίζω να έχεις καλά νέα να μας πεις σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!

Πήγαμε στον Παπανικολάου για τον υπέρηχο είναι στη Βεντήρη 7 στο Χίλτον δώσαμε 150€ αλλά κάναμε και υπέρηχο όρχεων γιατί αρχικά όταν γεννηθηκε είχε μια κρυψορχία (ευτυχώς πήγαν όλα καλά από αυτή την πλευρά και τώρα είμαστε φυσιολογικά) οπότε υπολόγισε κάτι λιγότερο. Δεν κατάλαβε τίποτα με τον υπέρηχο να φανταστείς ότι ήταν ξαπλωμένος ανάσκελα και του έκανε και τους 2 υπερηχους και εγώ νόμιζα ότι για να δει τα νεφρά έπρεπε να τον γυρίσει μπρούμητα :oops:. Για τον παιδοακτινολόγο αυτό μου είπαν τα καλύτερα η παιδιατρός μου και η παιδίατρος του γυναικολόγου μου! Και μου έκανε εντύπωση που και οι 2 προτίναν τον ίδιο. Αυτός υποτίθεται ότι ήταν χρόνια στο Παιδων και τον κυνηγούσαν από πίσω οι φοιτητές γιατί ήταν ο καλύτερος. Και μεις αρχικά ψάχναμε κάποιον από το Παίδων αλλά επειδή θέλαμε να έχουμε 1 αξιοπιστη γνώμη μιας και δεν κάναμε υπέρηχο ρουτίνας θέλαμε ότι καλύτερο μπορούσαμε να βρούμε. Σαν άνθρωπος μας έσπασε τα νεύρα γιατί αφού έκανε τον υπέρηχο μας έβγαλε έξω να περιμένουμε και μετά μας φώναξε και μας εξήγησε τι έχουμε :evil: και ας τον ρώτησα. Αλλά δεν θα τον παντρευτούμε και όλας! Σα γιατρός πάντως φάνηκε ότι ήξερε! Κι αυτό μετράει! Άσε ότι ραντεβού βρίσκεις μετά 1 μήνα! Γιατροί φίρμες παιδί μου!

Abbie με το φαγητό του όχι απλά ξεπέρασε το αρχικό πρόβλημα αλλά δεν τον σταματάμε πλέον! Και σένα σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με το παιδάκι σου (έχω διαβάσει την ιστορία σου και θαυμάζω απόλυτα για την ψυχραιμία σου και τη δύναμή σου). Κράτα γερά!! Το οφείλεις στο μωρό σου!

Και εμένα όσοι γιατροί έχω δει μέχρι στιγμής μου είπαν ότι κατά τύχη το ανακαλύψαμε και θα μπόρούσαμε και να μην το ξέρουμε γιατί το παιδί είναι μια χαρά και δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα. Κι από ότι διαβασα στο ιντερνετ την συγκεκριμένη ανωμαλία έχουν 1 στα 2000 άτομα κλπ! Τελικά στον παιδοουρολόγο θα το πάω στις 7/1 μιας και ακυρώθηκε το προηγούμενο ραντεβού μας οπότε θα σας πω νέα!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δε μου λες? Που πηγατε για υπερηχο, ποσα πληρωσατε και ηταν δυσκολο να γινει? Ταλαιπωρηθηκε το παιδι?

 

Εμένα η αναπτυξιολόγος μου είπε ότι καλό είναι να κάνουμε σε όλα τα παιδιά υπέρηχο νεφρών (καλά ήταν και λίγο εμπόρισσα). Ήθελα να πάω σε ιδιωτικό.

Πήγα στο Αγ. Σοφία με παραπεμπτικό από το ΙΚΑ (σφραγίδα εύλογο να έχει στη πίσω πλευρά), δεν πλήρωσα τίποτα, αλλά από ότι άκουσα κοστίζει 8,80, χωρίς να είμαι σίγουρη. Το τηλέφωνο του τμήματος υπερήχων είναι 2107467041, είναι όλοι τους ευγενέστατοι και φυσικά υπομονετικοί με τα παιδάκια.

 

Σε ευχαριστω πολυ!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσαμε από τον παιδοουρολόγο. Λοιπόν μας είπε να κάνουμε κυστεογραφία για να δούμε αν έχει ΚΟΠ δηλ. αν γυρίζουν τα ούρα πίσω γιατί σε παιδιά με αυτή την ανωμαλία έχουμε ποσοστό 12% να έχει ΚΟΠ και σπινθηρογράφημα μετά για να δούμε τη νεφρική λειτουργία! Νέος κύκλος εξετάσεων, νέα ταλαιπωρία για το μικρούλι :( Μας είπε επισης ότι ειναι σπάνιο αυτό το θέμα με τα νεφρά ενω η ΚΟΠ όχι. Το καλό είναι ότι ακομα δεν εχει κανει ουρολοίμωξη ούτε κάν πυρετους κλπ αλλά αυτό δεν μας καθησυχαζει οτι δεν έχει ΚΟΠ οπότε πρέπει να κανουμε την κυστεογραφία. Στο φορουμ διαβαζα κάτι για καθετηρες και τρομοκρατήθηκα :( Απορω πως θα την κανει. Το σπινθηρογράφημα εχετε καμια ιδέα πως γίνεται?

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα απο την κατασταση αλλα ευχομαι μεσα πο τη καρδια μου να πανε ολα καλα και να μη χρειαστει τιποτα παραπανω!!!

καλη επιτυχια !!

να μας ενημερωνεις!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ti ταλαιπωρια κι αυτη!!! Εδω ειναι βασανο για ενηλικες ποσο για ενα μωρουλι!!!!

 

 

Να σας πανε ολα καλα και να περασουν οσο πιο ανωδυνα γινεται!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εμεις εχουμε κανει και υπέρηχο και κυστεογραφία και σπινθηρογράφημα, "ευτυχως" ΤΣΑΜΠΑ αλλα τέλως πάντων.

Το θεμα ειναι οτι το σπινθηρογράφημα ειναι λιγο ταλαιπωρια ειδικα αν το παιδακι ειναι σε ηλικια που δεν μπορεις ευκολα να το κρατησεις πληρως ακινητο. Συνηθως προτιμούν να κοιμαται ωστε να μην ταλαιπωρηθεί.

Δεν ποναει , εισαγουν στο αιμα του με συρηγγα ραδιοφαρμακο και μετα απο 2 ωρες κανουν ουσιαστικα μαγνητικη , το ραδιοφαρμακο εχει παει στα νεφρα και ετσι απεικονιζεται και η λειτουργια τους.

Η κυστεογραφια ειναι πιο απλο με εναν καθετηρα εισαγουν στο πουλακι υγρο που παει μεχρι την κυστη και μετα κανουν παλι μαγνητικη φανταζομαι και βλεπουν την πορεια των ουρων οταν κατουραει δηλ. αν γυριζουν πισω τσισακια η οχι.

και τα δυο δεν πονανε απλα θελουν υπομονη και να κρατας το παιδακι σταθερο η κυστεγραφια κραταει πολυ πιο λιγο και ετσι ειναι πιο ευκολη, απλα το ραδιοφαρμακο και η εκθεση στην ακτινοβολια ειναι το θεμα.

 

Παντως καλο θα ηταν να παρετε και την γνωμη ενος παιδονεφρολογου.

 

Οπως και να εχει ευχομαι τα καλυτερα να πανε ολα καλα :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά εσεις τί είχατε και κάνατε όλες αυτές τις εξετάσεις; Το επόμενο βήμα μας θα είναι φαντάζομαι κάποιος παιδονεφρολόγος. Προς το παρόν περιμένουμε να κάνουμε τις εξετάσεις.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

εμεις ειχαμε υποτίθεται ουρολοίμωξη (υποτίθεται γιατι εγινε λάθος διαγνωση όπως αποδείχθηκε μετέπειτα) και επειδη ήταν 2 μηνων ο μικρός σε αυτες τις περιπτώσεις είναι δεδομενο (πρωτοκολλο του Νοσοκομειου) οτι κανεις υπέρηχο, κυστεογραφια και σπινθηρογραφημα νεφρων σε συνδυασμο με αντιβιωση που χορηγείται ως χημειοπροφυλαξη για ενα διαστημα και παντα συμφωνα με τις απαντησεις των εξετασεων και την εν γενει κλινικη εικόνα του παιδιού.

Παντως εμεις οταν καναμε το σπινθηρογραφημα πηγαμε στον παιδονεφρολογο που ειναι διευθυντης της αντιστοιχης κλινικης στο Αγλαια Κυριακου (Στεφανιδης) και αν ειχαμε παει πιο πριν θα το ειχαμε γλιτωσει.

Καλα αποτελεσματα και ολα να πανε καλα :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω ευτυχώς καλά νέα. Κάναμε την κυστεογραφία και ο μικρός μου δεν έχει ΚΟΠ. :D:D:D Ταλαιπωρήθηκε βέβαια από την εξέταση, εκλαιγε συνεχώς και τρομάξαμε να τον ηρεμήσουμε μετά αλλά αφού όλα ήταν καλά, χαλάλι!!!!

Αθηνά, ο συγκεκριμένος γιατρός που προτείνεις είναι καλός από ότι κατάλαβα ε? Παιδονεφρολόγος? Κλείνεις μαζί του τακτικό ραντεβού? Στείλε μου σε παρακαλω περισσότερα στοιχεία για αυτόν αν μεινατε ευχαριστημένοι κλπ γιατί ίσως τον χρειαστουμε στο μέλλον. Αν θες στειλε μου πμ. Αν κατάλαβα καλά αν είχατε πάει νωρίτερα σ'αυτον θα γλιτώνατε τις εξετάσεις? Νομίζω πάντως ότι όλοι το έχουν σύστημα να κάνουν αυτές τις εξετάσεις σε περιπτωση ουρολοιμωξης.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...