Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ & CO-SLEEPING


lydia31

Recommended Posts

αχ βρε κοριτσια απο την αρχη μεχρι τωρα που ειναι πεντεμιση μηνων κοιμομαστε συνεχεια μαζι.θα ηθελα να το σταματησω αυτο υπαρχει κανενας τροπος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 257
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυδία μου, αν θες τη γνώμη μου θα πρέπει να το σταματήσεις αυτό.

Αν τον βάλεις στην κούνια του αφού κοιμηθεί - αρχικά - θα ξυπνήσει; Μέσα στη μέρα που κοιμάται το μικρό κοιμάσαι κι εσύ όλες τις ώρες; αν όχι πως κοιμάται το μωρό;

Στο ρηλάξ τον βάζεις καθόλου; εμένα κοιμόταν εκεί στη διάρκεια της μέρας.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λυδία μου, αν θες τη γνώμη μου θα πρέπει να το σταματήσεις αυτό.

Αν τον βάλεις στην κούνια του αφού κοιμηθεί - αρχικά - θα ξυπνήσει; Μέσα στη μέρα που κοιμάται το μικρό κοιμάσαι κι εσύ όλες τις ώρες; αν όχι πως κοιμάται το μωρό;

Στο ρηλάξ τον βάζεις καθόλου; εμένα κοιμόταν εκεί στη διάρκεια της μέρας.

Μαριλινα οταν την βαζω στην κουνια κοιμαται για πολυ λιγο

ενω μαζι μου κοιμαται .θηλαζουμε ξαπλωμενες και αν ξυπνησει στην διαρκεια της νυχτας η της μερας βρισκει παλι το στηθος και ξανακοιμαται .το εκανα αυτο γιατι με βολευε απο την αρχη να θηλαζω ξαπλωμενη ξεκουραζομουν.αλλα τωρα νομιζω πως ειναι προβλημα γιατι στην κουνια δεν θελει να μπει καθολου ουτε να καθισει λιγο κλαιει.αχ τι θα κανω ?

Link to comment
Share on other sites

lydia έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα... κοιμόμαστε μαζί απο 3 μηνών διότι με βόλευε και βολεύει και εμένα για τον θηλασμό... αλλά τι θα κάνουμε; μέχρι πόσο; το βράδυ μου ξυπνάει και απλά θέλει να πιπιλήσει...και δώστου πιπίλα... την κανονική πιπίλα όμως δεν την θέλει...:cry:

αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως όταν αρχίσει να κοιμάται όλη την νύχτα τότε να αρχίσω να την βάζω στο κρεββατάκι της... πραγματικά και ε΄γω δεν ξέρω τι να κάνω...

λέτε να τραβηξει αυτό μέχρι το σχολείο...;

:shock::lol::shock::lol::shock::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lydia έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα... κοιμόμαστε μαζί απο 3 μηνών διότι με βόλευε και βολεύει και εμένα για τον θηλασμό... αλλά τι θα κάνουμε; μέχρι πόσο; το βράδυ μου ξυπνάει και απλά θέλει να πιπιλήσει...και δώστου πιπίλα... την κανονική πιπίλα όμως δεν την θέλει...:cry:

αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως όταν αρχίσει να κοιμάται όλη την νύχτα τότε να αρχίσω να την βάζω στο κρεββατάκι της... πραγματικά και ε΄γω δεν ξέρω τι να κάνω...

λέτε να τραβηξει αυτό μέχρι το σχολείο...;

:shock::lol::shock::lol::shock::lol:

φιλεναδα ακριβως τα ιδια κ'εμενα δεν την θελει καθολου την πιπιλα.μηπως τοτε θα ειναι αργα αμα περιμενουμε να κοιμηθουνε ολο το βραδυ? εδω εγω τωρα την βαζω και δεν καθεται με τιποτα .εμενα δεν ειναι μονο ο υπνος ειναι οτι θελει και συνεχεια αγκαλια .δεν καθεται ουτε στο ρηλαξ ουτε στο καροτσι.κοριτσια καμοια εμπειρη που τα εχει ξεπερασει αυτα να μας πει κ'εμας?
Link to comment
Share on other sites

όλες μας τα έχουμε περάσει, ω ναι!!

 

και τις αγκαλιές και τις βυζοπιπίλες και όλα.. ένα είναι το μόνο σίγουρο! το ξεπερνούν :lol:

Για τη βυζοπιπίλα: είχε γράψει η Αγλαϊα και άλλες κοπέλες για τα θετικά του πιπιλίσματος (αύξηση παραγωγής). Σε πιο μεγάλη ηλικία (μετά τους 6 μήνες), εγώ εφάρμοσα και το gentle removal plan (έβγαζα τη Πίκυ από το στήθος με το μικρό δαχτυλο..αν ήθελε κι άλλο, ξαναέπιανε, αν όχι, καλύτερα :lol: )

Link to comment
Share on other sites

και τις αγκαλιές και τις βυζοπιπίλες και όλα.. ένα είναι το μόνο σίγουρο! το ξεπερνούν :lol:

 

Κορίτσια, αυτό πιστεύω και εγώ,

αφού το έψαξα λίγο περισσότερο.

 

Για τέτοια θέματα σας προτείνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο

 

The science of parenting, Η ανατροφή του παιδιού

της Margot Sunderland, από τις εκδόσεις Ισόρροπον.

 

Ο τίτλος ακούγεται λίγο "κάπως" :lol: , αλλά είναι πολύ καλό και ό,τι γράφει είναι τεκμηριωμένο.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν ειναι μονο ο υπνος ειναι οτι θελει και συνεχεια αγκαλια .δεν καθεται ουτε στο ρηλαξ ουτε στο καροτσι.κοριτσια καμοια εμπειρη που τα εχει ξεπερασει αυτα να μας πει κ'εμας?

 

ούτε ο Κωστής κάθισε ποτέ στο ρηλάξ, και στο καρότσι, μόνο εν κινήσει...

καθόταν όμως, πολύ ευχαρίστως στο πάτωμα, πάνω σε ένα παπλωματάκι, με γυμναστήριο από πάνω -ή και χωρίς. Αρκεί να είχε χώρο να στριφογυρνάει :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ βρε κοριτσια απο την αρχη μεχρι τωρα που ειναι πεντεμιση μηνων κοιμομαστε συνεχεια μαζι.θα ηθελα να το σταματησω αυτο υπαρχει κανενας τροπος?
και εγω οσο θηλαζα κοιμομουνα μαζι με τον γιο μου.2 χρονια περιπου δηλαδη.Μετα που "μεγαλωσαμε" το σταματησε και πηγε στο κρεβατι του.Δεν με ενοχλουσε μεχρι τοτε ,το ειχα και εγω αναγκη,οποτε το αφηνα.Τωρα σε τετοια ηλικια δεν ξερω πως μπορει να γινει;ισως πιο ευκολα,ισως και πιο δυσκολα.τι σε ενοχλει;
Link to comment
Share on other sites

Για τη βυζοπιπίλα: είχε γράψει η Αγλαϊα και άλλες κοπέλες για τα θετικά του πιπιλίσματος (αύξηση παραγωγής).

 

Αστα να πάνε αν μεγαλώνει η παραγωγή με το βυζοπιπίλισμα δεν θα στρίβω την πόρτα σε λίγο... :shock::lol::shock::lol:

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια περιπου δηλαδη.Μετα που "μεγαλωσαμε" το σταματησε και πηγε στο κρεβατι του.

 

Αρα να περιμένουμε τόσο περίπου χρονικό διάστημα για να πάει στο κρεβατάκι της... μετα πήγε εύκολα ή κλαίγοντας...;;

Βάστα lydia έχουμε καιρό... :shock:

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια περιπου δηλαδη.Μετα που "μεγαλωσαμε" το σταματησε και πηγε στο κρεβατι του.

 

Αρα να περιμένουμε τόσο περίπου χρονικό διάστημα για να πάει στο κρεβατάκι της... μετα πήγε εύκολα ή κλαίγοντας...;;

Βάστα lydia έχουμε καιρό... :shock:

το καταλαβα εχουμε εναμιση χρονο ακομα .......
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος κοιμαται στην αγκαλια μου κατα τις 11,τον βαζω στην κουνια και ξυπναει για γαλατακι γυρω στις 2,5-3 το πρωι

Μετα απο μια ωρα ξανα και παλι απο μια ωρα,εκει κι εγω δεν αντεχω και τον βαζω στο κρεββατι μας μεχρι το πρωι

Στο πρωτο μονο ξυπνημα τρωει αρκετα,απο εκει και μετα ειναι μονο πιπιλισμα για νανουρισμα,κοιμαμαι λιοπον κι εγω με το ενα στηθος εξω(σαν πορνοσταρ :oops: )και το εχει και το μριζει,δεν θελει τιποτε αλλο....μονο μυρωδια

Πως θα το κοψουμε αργοτερα δεν ξερω :roll:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιάννα, φόρα ένα t-shirt από το απόγευμα, κοιμήσου με αυτό να πάρει τη μυρωδιά σου και μετά δοκίμασε να το βάλεις κάτω από το μικρό σου, πριν το βάλεις στη κούνια. Μπορεί να του φτάνει η μυρωδιά αυτή και μόνο, πού ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος κοιμαται στην αγκαλια μου κατα τις 11,τον βαζω στην κουνια και ξυπναει για γαλατακι γυρω στις 2,5-3 το πρωι

Μετα απο μια ωρα ξανα και παλι απο μια ωρα,εκει κι εγω δεν αντεχω και τον βαζω στο κρεββατι μας μεχρι το πρωι

Στο πρωτο μονο ξυπνημα τρωει αρκετα,απο εκει και μετα ειναι μονο πιπιλισμα για νανουρισμα,κοιμαμαι λιοπον κι εγω με το ενα στηθος εξω(σαν πορνοσταρ :oops: )και το εχει και το μριζει,δεν θελει τιποτε αλλο....μονο μυρωδια

Πως θα το κοψουμε αργοτερα δεν ξερω :roll:

ποσο σε καταλαβαινω κ'εγω μια απο τα ιδια .για να δοκιμασουμε αυτο που λεει η dooo.
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο μονο ξυπνημα τρωει αρκετα,απο εκει και μετα ειναι μονο πιπιλισμα για νανουρισμα,κοιμαμαι λιοπον κι εγω με το ενα στηθος εξω (σαν πορνοσταρ :oops: )και το εχει και το μριζει,δεν θελει τιποτε αλλο....μονο μυρωδια

 

Και αν το΄χω σκεφτεί αυτό.... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και αν το΄χω σκεφτεί αυτό.... :lol::lol:ασχετο αλλα καπου διαβασα οτι το μωρο οταν ηταν 2,5 μηνων ειχε γαστρεντεριτιδα? αν ναι θα ηθελα να μου πεις δυο λογια περι του θεματος γιατι το εχω βαλει σαν θεμα και δεν μου εχουν απαντησει μονο η φρυνη να 'ναι καλα η κοπελα.

Link to comment
Share on other sites

lydia ήτανε 2,5 μηνών άρα μόνο θηλαζε...

δεν έκανε εμέτους, και η διάρροια κράτησε ελάχιστα..

τι άλλο θες να ξέρεις;

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, πάντως έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν αυτόν τον καιρό τέτοιες ιώσεις... μιας φίλης το 8 μηνών παιδάκι την έπαθε...

τώρα είναι καλά... δεν θέλει φαγητά που διεγείρουν το έντερο, εως ότου περάσει... και μετά τα επαναφέρεις σιγά σιγά...

οτι άλλο θες και μπορώ να σε βοηθησω, ρωτησέ με... :D

Link to comment
Share on other sites

lydia ήτανε 2,5 μηνών άρα μόνο θηλαζε...

δεν έκανε εμέτους, και η διάρροια κράτησε ελάχιστα..

τι άλλο θες να ξέρεις;

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, πάντως έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν αυτόν τον καιρό τέτοιες ιώσεις... μιας φίλης το 8 μηνών παιδάκι την έπαθε...

τώρα είναι καλά... δεν θέλει φαγητά που διεγείρουν το έντερο, εως ότου περάσει... και μετά τα επαναφέρεις σιγά σιγά...

οτι άλλο θες και μπορώ να σε βοηθησω, ρωτησέ με... :D

ok ευχαριστω παρα πολυ. εμενα το αντιθετο δεν εκανε διαρροια μονο εμμετο που κρατησε μια μερα (3 φορες εκανε) η μικρουλα φαινεται οτι εχασε βαρος .
Link to comment
Share on other sites

χάνουνε κιλά, αλλά μετά όταν αρχίζουνε να τρώνε τα ξαναπέρνουνε...

μην ανησυχείς, αφού σταματησε να κάνει εμετό...

θηλασμός και πάλι θηλασμός... ίσως χωρίς θηλασμό να κρατούσε περισσότερο...

συνεχίζουμε να κάνουμε τα γνωστά.... αυτά που είπαμε ανωτέρω... :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια περιπου δηλαδη.Μετα που "μεγαλωσαμε" το σταματησε και πηγε στο κρεβατι του.

 

Αρα να περιμένουμε τόσο περίπου χρονικό διάστημα για να πάει στο κρεβατάκι της... μετα πήγε εύκολα ή κλαίγοντας...;;

Βάστα lydia έχουμε καιρό... :shock:

Δυσκολα ,πολυ δυσκολα.Ακομη μου ζηταει να κοιμηθει μαζι μου,αλλα το ξερει οτι δεν γινεται.Ακομη θα πιασει και το στηθος μου καμια φορα και θα ψαξει για "σταθμους" :lol::lol: καταλαβαινετε πιανει τη θηλη και την γυριζει δεξια-αριστερα :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...