Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η μπέμπα μου χειρουργήθηκε με συμφυτικό ειλεό συνεπεία της νεκρωτικής εντεροκολίτιδας από την οποία προσβλήθηκε σε ηλικία 6 ημερών.

Μετά το χειρουργείο νοσηλεύτηκε για ένα μήνα.Στη δική μας περίπτωση είχε γίνει κολοστομία.

Κάθε φορά που γινόταν η αλλαγή του σάκου παρακολουθούσα τη διαδικασία για να εξοικειωθώ εφόσον γνώριζα ότι θα φεύγαμε από το νοσοκομείο με το σάκο και θα επιστρέφαμε για τη σύγκλειση όταν το παιδί θα έφτανε τα 6 κιλά (περίπου σε 3 μήνες).

2-3 μέρες πριν φύγουμε ερχόταν ο αντιπρόσωπος της εταιρείας των σάκων για να μου δείξει πως γίνονται οι αλλαγές.Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν ενημερωμένος ή εξοικειωμένος με στομίες σε βρέφη...

Στη μικρή μου είχε τοποθετηθεί με 2ο χειρουργείο πλέγμα πάνω στο εντεράκι για να συγκρατείται.Ο αντιπρόσωπος νόμισε ότι ήταν κόπρανα ξεραμένα και προσπάθησε να το ξεκολλήσει :twisted::twisted: .Σχεδόν το έσκισε,παρ'όλα αυτά οι γιατροί με καθησύχασαν ότι δεν πειράζει.

 

Όταν γυρίσαμε στο σπίτι και έμεινα πια αντιμέτωπη με την κατάσταση βρέθηκα σε απόγνωση.

Χρησιμοποιούσα μικρό σακουλάκι που έπρεπε να αλλάζεται καθημερινά.Οι μεγαλύτεροι σάκοι με βάση δεν εφάρμοζαν καλά επάνω της γιατί η περιοχή δεν είχε πολλή σάρκα,το μωρό ήταν αποστεωμένο σχεδόν.

Αυτό σε συνδιασμό με το γεγονός ότι ήμουν άπειρη μου δημιουργούσαν πολλά προβλήματα-τελευταία στιγμή πριν την εφαρμογή του σάκου έτρεχε λίγο υγρό με αποτέλεσμα να μην εφαρμόζει το σακουλάκι και να έχει διαρροές.Το πετούσα και της έβαζα άλλο,ερεθίζοντας έτσι το δέρμα της με το αυτοκόλλητο.

Για την αλλαγή χρειάζονταν 2 άτομα-ένα να κρατάει το μωρό και το άλλο να καθαρίζει το έντερο πρώτα με φυσιολογικό ορό,μετά σκούπισμα με γάζες,και τέλος να τοποθετεί το σακουλάκι.Όμως το πρωί που έμπαινα στο δωμάτιό της και μύριζε γιατί ο σάκος είχε διαρροή,δεν μπορούσα να την αφήσω έτσι παρά το γεγονός ότι ήμουν μόνη μου στο σπίτι.

 

Δεν μπορούσα να βρώ στα φαρμακεία τα μεγάλα μπουκάλια φυσιολογικού ορού που υπάρχουν στα νοσοκομεία,ούτε το στόμιο που τοποθετείται σε αυτά και διευκολύνει τις πλύσεις...Και οι μόνες αποστειρωμένες γάζες που έβρισκα ήταν σε κουτί συσκευασμένες μία μία,που σημαίνει πως έπρεπε να τις βγάζω από τα σακουλάκια τους για να τις έχω ανα πάσα στιγμή έτοιμες.Και φυσικά χρειαζόμουν μεγάλες ποσότητες...

 

Όταν πήγαμε στο νοσοκομείο γαι τρείς μέρες (όχι εκεί που χειρουργήθηκε) πίστευα πως οι νοσηλεύτριες θα αναλάμβαναν τις αλλαγές αλλά διαπίστωσα πως καμία τους δεν ήξερε-κρατούσαν μόνο το μωρό και τα υπόλοιπα τα έκανα εγώ... :shock: Βέβαια στο συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν υπήρχε παιδοχειρουργικό τμήμα...

 

Συνολικά την κράτησα μαζί μου 6 μέρες.Τις τελευταίες 2 περατήρησα κάποια ράμματα να φεύγουν,και το εντεράκι να έχει βγεί τόσο έξω ώστε δεν μπορούσα πια να εφαρμόσω εύκολα το άνοιγμα του σάκου... Είτε επειδή το πλέγμα δεν μπορούσε πιά να το συγκρατήσει,είτε επειδή η μικρή με τις κινήσεις της το έσπρωχνε προς τα έξω...

Την ανέβασα πάλι στην παιδοχειρουργική κλινική όπου διαπιστώθηκε η πρόπτωση.

 

Όταν με ενημέρωσαν ότι θα γίνει σύγκλειση εφόσον το παιδί πηγαίνει καλά και δεν είναι απαραίτητο να περιμένουμε να βάλει το βάρος,πέταξα από τη χαρά μου.

Δεν ξέρω πως θα άντεχα αυτή την κατάσταση τόσους μήνες.Ούτε μπάνιο δεν μπορούσα να την κάνω.

 

Το τελευταιο χειρουργείο μπορεί να ήταν μια ακόμη ταλαιπωρία αλλά ήταν η τελευταία.

 

Μαρίλια εγώ δεν μπόρεσα να βρώ πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο,δεν σκέφτηκα να ψάξω σε ξένα σάιτς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η δικια μου ιστορια ειναι λιγο πολυ γνωστη καθως την εχω ηδη γραψει σε αλλο topic. Η μικρη μου Νεκταρία γεννηθηκε με ρηξη εντέρου κατι σαν περιτονιτιδα οπως θα λεγαμε σημερα. Ηταν ένα θαυμα το οτι ο παιδοχειρουργός αποφασισε να την εγχειρήσει την ιδια μερα της γεννησης της.

Έτσι διαπιστωθηκε οτι αυτο που φαινοταν σαν διπλασιασμος εντερου απλα ηταν ρηξη εντερου και είχε εντονη φλεγμονη. Τα επομενα 24ωρα ηταν κρισιμα για την ζωη της με πολυ μικρες πιθανοτητες επιβιωσης. Καθε φορα που χτυπουσε το τηλεφωνο ο αντρας μου περιμενε την αναγγελια του τελους. Αυτα μου αφηγηθηκε εκεινος αργοτερα καθως εγω ημουν στο μαιευτηριο αγνοώντας την πραγματικη κατασταση.

Η μικρη διεψευσε τους παντες επιβιωσε εχοντας ειλεοστομια και μαλιστα ειχε ταχυτατη βελτιωση.

Οτι ήξερα στην ζωη μου για παρα φυσιν εδρες ηταν αμυδρα καποιοι μεγαλοι σε ηλικια ανθρωποι που αντιμετωπιζαν προβλημα με σοβαρες ασθενειες.

 

Δεν ηξερα ποσο θα αλλαζε η ζωη μας στο σπιτι για τους επομενους μηνες μεχρι τη στιγμη που η προισταμενη της μοναδας αυξημενης φροντιδας μας ειπε οτι ο αντιπροσωπος της εταιρειας θα μας εκανε επιδειξη πως να αλλαζουμε τα σακουλακια.

Ηταν η πρωτη φορα που ειδα ειλεοστομια και σοκαριστικα. Ήθελα να τρεξω μακρια και να κλαψω. Έδειξα ψυχραιμια και ευτυχως που ηταν και ο συζυγός μου μαζι και ειδε τον τροπο αλλαγής.

Ειχαμε διαρροες με αποτέλσμα το δερμα του μωρου να κοκκινιζει και εκεινη να κλαιει καθε φορα που ενιωθε την διαρροή.

Την πρωτη αλλαγη την εκανε ο συζυγός μου με εμενα να προσπαθω να κρατησω τα αλλα δυο παιδιά μακριά να μην δουν την ειλεοστομία.

Αρχισαμε να πειραματιζομαστε με βασεις με σακους απλους η αποστραγγιζομενους για να αποφυγουμε διαρροες.

Φεραμε δυο φορες τον αντιπροσωπο σπιτι μας να μας δειξει και να μας ξαναδειξει την αλλαγη.

Καταληξαμε σε αποστραγγιζομενα σακουλακια τα οποια ηταν καταλληλα για νεογνα και βρεφη.

Τους επομενους μηνες επρεπε να κανονιζουμε τις εξοδους μας αναλογα με το αν θα μπορουσαμε να αλλαξουμε το σακο σε περιπτωση διαρροής.

τις πιο πολλες φορες αποφευγαμε να βγουμε κατι που τα αλλα παιδια δεν μπορουσαν να το αντιληφθουν ευκολα οσο και αν προσπαθουσαμε.

 

Το τελευταιο μηνα κατεφυγα σε forum του εξωτερικου οπου εκει εμαθα μικρα κολπα για το σακουλακι οπως π.χ. το να ζεσταινεις το σακουλακι γυρω γυρω απο την κολλα με σεσουαρ ετσι ωστε να κολαει πιο στεγανα.

Εμαθα να στεγνωνω την περιοχη της στομιας με σεσουαρ κλπ

Το κυριοτερο ειναι οτι εμαθα οτι δεν ειμαι η μοναδικη μαμα με παιδι με ειλεοστομια. Υπηρχαν εκοτονταδες μητερες προθυμες να μοιραστουν την ιστορια τους κατι το οποιο με βοηθησε ψυχολογικα.

 

Πριν 10 ημερες εγινε η συγκλειση και τη θεση της στομιας πηρε μια μικρη κοκκινη τομη. Κοκκινη προς το παρον γιατι σε λιγους μηνες θα γινει ασπρη.

Στο νοσοκομειο συναντησα περιπου 6-7 περιπτωσεις που ηταν στην φαση της συγκλεισης αυτο μου εδωσε πολυ κουραγιο. Η μικρη ηταν 5300 πριν την εγχειρηση και τωρα ειναι γυρω στα 4500. Σιτιζεται κανονικα με σταδιακη αυξηση της ποσοτητας του γαλατος και ξερω οτι σε λιγο καιρο θα ανακτησει το βαρος της.

Σημερα ηταν η πρωτη φορα που η γιαγια της την κρατησε για να κανουμε καποιες δουλειες με τον συζυγό μου. Οταν ειχε σακουλακι ηταν δυσκολο για τις γιαγιαδες να την καρατουν και χρειαζονταν την μεγαλυτερη κορη μου.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Elli θυμάμαι την περίπτωσή σου από τον Αύγουστο, που συζητούσαμε για τα κρούσματα εντεροκολίτιδας στο Αρεταίειο. Πραγματικά λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία της μικρούλας σου... εύχομαι να ησυχάσετε τώρα.

Για τα σακουλάκια και τις αλλαγες σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ο μπαμπάς μου είχε ουρητηροστομία και ακολουθούσαμε παρόμοια διαδικασία, με τη μόνη διαφορά ότι χρησιμοποιούσαμε τα σακουλάκια με τη βάση που κολλάει στο σώμα και αλλάζεται κάθε 10-12 μέρες. Η εταιρεία που παίρναμε τα σακουλάκια (coloplast νομίζω λεγόταν, φαντάζομαι ότι αυτή θα χρησιμοποιούσατε κι εσείς) μας είχε δώσει κι ένα σωρο μπουκαλάκια με καλλυντικά για την περιποιηση της περιοχής (ειδική κολλα για τη βάση, υγρό για να ξεκολλάει, γαλάκτωμα για την ενυδάτωση της περιοχής κλπ). Ο πωλητής που ερχόταν σπίτι μου φαινόταν αρκετά ενημερωμένος, όποτε όμως χρειαζόταν να παμε στο νοσοκομείο, το προσωπικό εκεί δεν είχε ιδέα, τις αλλαγές τις κάναμε μόνοι μας, οπότε μη σου φαίνεται περίεργο. Πόσο μάλλον για ένα τόσο μικρό μωράκι...

Πληροφορίες δύσκολα θα βρεις στο νετ, είναι μάλλον αρκετά εξειδικευμένα χειρουργεία και τα σχετικά θέματα είναι ελάχιστα.

 

Και πάλι περαστικά, να είναι η τελευταία σας ταλαιπωρία αυτή. Να χαίρεσαι το μπεμπάκι σου.

 

edit: marilia ποστάραμε σχεδόν ταυτόχρονα και δεν προλαβα να δω και το δικό σου ποστ. τι να πω, είναι δύσκολο να αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για το νεογέννητο μωρό σου... Ένα μεγάλο μπραβο και στις δυο σας για το κουράγιο σας...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Elli θυμάμαι την περίπτωσή σου από τον Αύγουστο, που συζητούσαμε για τα κρούσματα εντεροκολίτιδας στο Αρεταίειο. Πραγματικά λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία της μικρούλας σου... εύχομαι να ησυχάσετε τώρα.

Γ

 

Καλή μου zouzounel τα αποτελεσματα του Αρεταιειου τα έβλεπα και προσφατα στο νοσοκομειο. Συναντησα περιπτωση μητερας που εκανε συγκλειση στο παιδι της τωρα. Ειχε γεννησει στο Αρεταιειο καποιους μηνες πριν και η κορη της μεταφερθηκε με νεκρωτικη εντεροκολιτιδα απο το Αρεταιειο στο Παιδων οπου εγινε κολοστομία. Την περιοδο που η κορη μου ηταν νεογεννητη και χειρουργημενη στο Παιδων βλεπαμε πολλα νεογνα απο το Αρεταιειο να μεταφερονται στο Παιδων μιλαω για Ιουλιο- Αυγουστο. Αργοτερα εσκασε η ειδηση περι του μικροβιου.

Το κοριτσακι που εκανε τη συγκλειση τωρα ειχε γεννηθει στο Αρεταιειο τον Μαρτιο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

:?

Είναι φοβερό... τόοσα μωράκια...

Δυσκολεύτηκα τόσο πολύ με τον μπαμπά μου, που στο κάτω κάτω ήταν και 68 χρονών, όχι να έχεις ένα νεογέννητο να ταλαιπωρείται έτσι... :cry:

Περαστικά, όσο μπορείς να μην τα σκέφτεσαι, σημασία έχει που είναι καλά το μωράκι σου!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θυμάμαι την εποχή που η Elli περνούσε ότι περνούσε... και η μπεμπούλα της βασανιζόταν... μας μετέφεραν τα νέα τους οι κοπέλες από τη Θεσσαλονίκη... Ηταν φοβερό! Επιανα τον εαυτό μου να σκέφτεται μία γυναίκα και το μωρό της, που δεν την ξέρω, πιθανότατα δεν θα την γνωρίσω ποτέ, καταλάβαινα όμως τον πόνο και την αγωνία της απο τη μεριά της μάνας.

Εύχομαι και στην Elli και στην marilia12 να 'ναι όλα αυτά περαστικά, αγύριστα και προ παντός να τα ξεχάσουν και να συνεχίσουν να χαίρονται κάθε στιγμή με τα παιδιά τους.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

να σας πω και εγω........γεννησα 26/06/2009 στην Σερρες.....ολα ωραια μεχρι εδω....το μωρο μου εχει συγγενες μεγακολο!!!!!!!!!!εχει κολοστομια και περιμενοθμε τον Μαρτιο 2ο χειρουργειο, και κατα τον Ιουνιο το 3ο και να δωσει ο ΘΕΟΣ να πανε ολο καλα και θα τελειωσοθμε!!!!!!!!!!ολη μερα ιντερνετ ενημερωση......δραμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας πω και εγω........γεννησα 26/06/2009 στην Σερρες.....ολα ωραια μεχρι εδω....το μωρο μου εχει συγγενες μεγακολο!!!!!!!!!!εχει κολοστομια και περιμενοθμε τον Μαρτιο 2ο χειρουργειο, και κατα τον Ιουνιο το 3ο και να δωσει ο ΘΕΟΣ να πανε ολο καλα και θα τελειωσοθμε!!!!!!!!!!ολη μερα ιντερνετ ενημερωση......δραμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχομαι να πανε ολα καλα με το μωρακι σου! Διαβαζοντας παραπανω θα δεις οτι τα πραγματα θα πανε καλυτερα,υπομονη και η ενημερωση θα σε βοηθησει να κανεις το καλυτερο για το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγω........γεννησα 26/06/2009 στην Σερρες.....ολα ωραια μεχρι εδω....το μωρο μου εχει συγγενες μεγακολο!!!!!!!!!!εχει κολοστομια και περιμενοθμε τον Μαρτιο 2ο χειρουργειο, και κατα τον Ιουνιο το 3ο και να δωσει ο ΘΕΟΣ να πανε ολο καλα και θα τελειωσοθμε!!!!!!!!!!ολη μερα ιντερνετ ενημερωση......δραμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Γνώρισα στο νοσοκομείο κοριτσάκι με συγγενές μεγάκολο.

Η αλήθεια είναι πως είναι μια δύσκολη κατάσταση που χρειάζεται κάποιο χρόνο για να αντιμετωπιστεί,αλλά το ουσιαστικό είναι πως το παιδάκι σήμερα είναι πολύ καλά,μόνο παιδογαστρεντερολόγος το παρακολουθεί.

 

Καλή δύναμη σου εύχομαι και να ξέρεις πως όλα θα πάνε καλά για το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Γνώρισα στο νοσοκομείο κοριτσάκι με συγγενές μεγάκολο.

Η αλήθεια είναι πως είναι μια δύσκολη κατάσταση που χρειάζεται κάποιο χρόνο για να αντιμετωπιστεί,αλλά το ουσιαστικό είναι πως το παιδάκι σήμερα είναι πολύ καλά,μόνο παιδογαστρεντερολόγος το παρακολουθεί.

 

Καλή δύναμη σου εύχομαι και να ξέρεις πως όλα θα πάνε καλά για το παιδάκι σου!

 

Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ ελπίζω πως θα πανε όλα καλά....... σε λίγο καιρό ακόμα δεν ξέρω ακριβώς μπαίνουμε χειρουργείο.Σε ποιο νοσοκομείο γνώρισες το κοριτσακι?μήπως ξέρεις ποιος το χειρούργησε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ ελπίζω πως θα πανε όλα καλά....... σε λίγο καιρό ακόμα δεν ξέρω ακριβώς μπαίνουμε χειρουργείο.Σε ποιο νοσοκομείο γνώρισες το κοριτσακι?μήπως ξέρεις ποιος το χειρούργησε?

 

 

stammona2 σου στέλνω πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
:?

Είναι φοβερό... τόοσα μωράκια...

Δυσκολεύτηκα τόσο πολύ με τον μπαμπά μου, που στο κάτω κάτω ήταν και 68 χρονών, όχι να έχεις ένα νεογέννητο να ταλαιπωρείται έτσι... :cry:

Περαστικά, όσο μπορείς να μην τα σκέφτεσαι, σημασία έχει που είναι καλά το μωράκι σου![/quote

 

Επειδη ο μπαμπας μου εχει το ιδιο προβλημα θα ηθελα να μαθω τι κανουν οι ανθρωποι που αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα και δεν εχουν να πληρωσουν για τους ειδικους σακους μιας και πια τα ταμεια δεν καλυπτουν ολα τα χρηματα. Το ποσο ειναι αξιοσεβαστο!:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπαμαι πολύ δεν ξερω να σου απαντήσω, τον εχω χασει τον μπαμπα μου 5,5 χρόνια τώρα... Νομίζω παντως και τοτε δεν κάλυπτε τα παντα το ταμείο, κάποια αναλώσιμα τα πληρώναμε εμείς. Η εταιρία που σας δινει τον εξοπλισμό δεν εχει κάτι να σας προτείνει?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας! Είμαι μητέρα ενός αγοριού 5 ετών με συγγενές μεγάκολο. Θα κάνει δεύτερη επέμβαση τον άλλο μήνα. Γράφτηκα στο φόρουμ για να γνωρίσω μητέρες με την ίδια εμπειρία. Οποια μανούλα θέλει βοήθεια σε θέματα κολοστομίας είμαι εδώ..επίσης όποια μανούλα δεν έχει κάλυψη ιατρική χαρίζω τα σακουλάκια που θα μας περισσέψουν. Να είστε όλοι καλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!!Ειμαι η Ειρηνη απο Δράμα...Η κορη μου στις 1 ιοθλιου 2015 εγινε ενος...Στης 8/6/2015 χειρουργηθηκε γιατι διαγνωστικε υστερα απο πολλες εξετασεις οτι εχει συγγενες μεγακολο....Για γαστρεντεριτιδα πηγαμε στο νοσοκομειο της δραμας και μας μετεφεραν αρων αρων θεσσαλονικη στο παπαγεωργιου οπου χειρουργηθηκε το μωρο...εγινε κολοστομια ειμαστε με τα γνωστα σακουλακια και τωρα την παρακολουθουν καθε τρεις εβδομαδες παμε στο παπαγεωργιου και την βλεπουν...μεσα στις γιορτες θα γινει και η συγκλιση πρωτα ο θεος...Με εχουν τρομαξει βεβαια γιατι ειπαν οτι ειναι πολυ σοβαρο και πολυωρο χειρουεργειο και ισωςχρειαστει εντατικη το παιδι...κατι διαβασα ειπε μια κοπελα για 3ο χειρουργειο εγω ηξερα οτι σε συγγενες μεγακολο γινεται 1 χειρουργειο κολοστομια και 2 συγκλιση τωρα μαθαινω και για αλλο .............. :shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Ειμαι η Ειρηνη απο Δράμα...Η κορη μου στις 1 ιοθλιου 2015 εγινε ενος...Στης 8/6/2015 χειρουργηθηκε γιατι διαγνωστικε υστερα απο πολλες εξετασεις οτι εχει συγγενες μεγακολο....Για γαστρεντεριτιδα πηγαμε στο νοσοκομειο της δραμας και μας μετεφεραν αρων αρων θεσσαλονικη στο παπαγεωργιου οπου χειρουργηθηκε το μωρο...εγινε κολοστομια ειμαστε με τα γνωστα σακουλακια και τωρα την παρακολουθουν καθε τρεις εβδομαδες παμε στο παπαγεωργιου και την βλεπουν...μεσα στις γιορτες θα γινει και η συγκλιση πρωτα ο θεος...Με εχουν τρομαξει βεβαια γιατι ειπαν οτι ειναι πολυ σοβαρο και πολυωρο χειρουεργειο και ισωςχρειαστει εντατικη το παιδι...κατι διαβασα ειπε μια κοπελα για 3ο χειρουργειο εγω ηξερα οτι σε συγγενες μεγακολο γινεται 1 χειρουργειο κολοστομια και 2 συγκλιση τωρα μαθαινω και για αλλο .............. :shock::shock::shock::shock::shock:

 

Όλα θα παν καλά! Εμείς μόλις κάναμε εισαγωγή στο Αγία Σοφία και Δευτέρα πρώτα ο Θεός κάνουμε την επέμβαση για σύγκλιση..σε αυτό το χειρουργίο δηλ.το δεύτερο θα μάθουμε αν θα φύγει η κολοστομία ή αν θα υπάρξει κ τρίτο.Όπως κ να χει οι επεμβάσεις για μεγάκολο τις περισσότερες φορές έχουν επιτυχία! Σας εύχομαι το καλύτερο και καλή ανάρρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα!!Ειμαι η Ειρηνη απο Δράμα...Η κορη μου στις 1 ιοθλιου 2015 εγινε ενος...Στης 8/6/2015 χειρουργηθηκε γιατι διαγνωστικε υστερα απο πολλες εξετασεις οτι εχει συγγενες μεγακολο....Για γαστρεντεριτιδα πηγαμε στο νοσοκομειο της δραμας και μας μετεφεραν αρων αρων θεσσαλονικη στο παπαγεωργιου οπου χειρουργηθηκε το μωρο...εγινε κολοστομια ειμαστε με τα γνωστα σακουλακια και τωρα την παρακολουθουν καθε τρεις εβδομαδες παμε στο παπαγεωργιου και την βλεπουν...μεσα στις γιορτες θα γινει και η συγκλιση πρωτα ο θεος...Με εχουν τρομαξει βεβαια γιατι ειπαν οτι ειναι πολυ σοβαρο και πολυωρο χειρουεργειο και ισωςχρειαστει εντατικη το παιδι...κατι διαβασα ειπε μια κοπελα για 3ο χειρουργειο εγω ηξερα οτι σε συγγενες μεγακολο γινεται 1 χειρουργειο κολοστομια και 2 συγκλιση τωρα μαθαινω και για αλλο .............. :shock::shock::shock::shock::shock:

Ποιός γιατρός σας χειρούργησε Παπαγεωργίου?Να μην ανησυχείς καθόλου είναι κάτι που διορθώνεται και το παιδί θα είναι μια χαρά!Όσο για τα χειρουργεία να παρακαλάτε το Θεό να γίνει καλά το παιδί και οι γιατροί ξέρουν τι απαιτείται!Στο συγκεκριμένο νοσοκομείο οι επεμβάσεις είναι κατά βάση λαπαροσκοπικές οπότε είναι και αυτό ένα θετικό στο παιδί!Εμείς μπαινοβγαίνουμε στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης εδώ και 3χρόνια για θέμα με το νεφρό και είχαμε το τελευταίο χειρουργείο μας το Μάιο!!Αλλά έχουμε συναντήσει πάρα πολλά περιστατικά με παιδάκια με το δικό σας πρόβλημα!Αυτό που λέω εγώ να μιλάτε σε foroum,στο νοσοκομείο μπορεί να βοηθήσετε κάποια άλλη με το ίδιο πρόβλημα και να είναι ακόμη στην αρχή πελαγωμένη!!!Ότι χρειαστείς αν μπορώ να σε βοηθήσω ρώτησε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αααχ..ποσο καλα το γνωριζω ολο αυτο..ειμαι μαμα κ γω ενος παιδιου 20 μηνων με ειλεοστομια..περασαμε τα πανδεινα..εχει περασει 2 χειρουργεια ο μικρος..κ πρωτα ο θεος μενει ενα τριτο πολυ πιο μετα..σε καποια χρονια..το δικο μας θεμα δεν ηταν τοσο απλο βεβαια..ηταν πολυ πιο περιπλοκο κ δυσκολο..απ τ'αγραφα..αν αρχισω να γραφω την ιστορια μας ουτε μεθαυριο δε τελειωνω..τη δεδομενη στιγμη αντιμετωπιζουμε πολλα προβληματα οικονομικα κ οτι αλλο φανταζεστε..τουλαχιστον ειμαστε σπιτι..(το νοσοκομειο ηταν το σπιτι μας για μηνες ολοκληρους..)

Οποια μαμα εχει παρομοιο θεμα κ θελει να με συμβουλευτει η απλα να βγαλει τα εσωψυχα της μπορει να μου στειλει..θα χαρω πολυ..

Υγεια σε ολα τα παιδια του κοσμου..δεν υπαρχει πολυτιμοτερο αγαθο..δυστυχως καποιοι δε το καταλαβαινουν κ τη θεωρουν δεδομενη..

φιλια πολλα απο μια μανα ηρωιδα...!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειχαμε την κολοστομια απο τη μερα που γεννηθηκαμε μεχρι τη μερα των πρωτων μας γενεθλιων. Τεσσεραμιση χρονια μετα ολα αυτα φανταζουν σαν ενα ασχημο ονειρο.

Και στο νοσοκομειο καθε φορα υπηρχε κατι χειροτερο απο τα δικα μας προβληματα (τα οποια δυστυχως δεν ηταν και λιγα).

Οι τομες βεβαια στην κοιλιτσα του υπαρχουν και οταν τον ρωτανε αλλα παιδακια τι ειναι αυτα τους απανταει : παλεψα με εναν καρχαρια και με γραντσουνισε!!!!

Προσοχη στη διατροφη για να λειτουργει σωστα το εντερο....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε την κολοστομια απο τη μερα που γεννηθηκαμε μεχρι τη μερα των πρωτων μας γενεθλιων. Τεσσεραμιση χρονια μετα ολα αυτα φανταζουν σαν ενα ασχημο ονειρο.

Και στο νοσοκομειο καθε φορα υπηρχε κατι χειροτερο απο τα δικα μας προβληματα (τα οποια δυστυχως δεν ηταν και λιγα).

Οι τομες βεβαια στην κοιλιτσα του υπαρχουν και οταν τον ρωτανε αλλα παιδακια τι ειναι αυτα τους απανταει : B!!!!

Προσοχη στη διατροφη για να λειτουργει σωστα το εντερο....

 

Ναι βρε κορίτσι, με καρχαρία πάλεψε και τον νίκησε. Μόνο μια γρατζουνίτσα όμως του έκανε, γιατί είναι γενναίο παιδάκι, όπως και όλα τα υπόλοιπα.

 

(Συνήθως οι τομές είναι από μάχες με θηρία...σε μικρούς και μεγάλους)

 

Να είστε καλά!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!! Συγνώμη αλλά τώρα είδα τα σχόλια σας δστυχως δεν μπαίνω πολύ στο φόρουμ...

Λοιπόν εμας την την μικρή μου την χειρούργησε ο κύριος Μουραβας στο Παπαγεωργίου...

Έχει ακόμα κολοστομια είναι 16 μηνών είναι με τα σακουλάκια και ταλαιπωρείται παρα μα παρα πολύ το παιδί με της διαρροές με το να κάνει πληγές το δέρμα και να τσιρίζει από τον πόνο... Περιμένουμε να πάει 10 κιλά να γίνει η σύγκλιση πρώτα ο θεός... Να βάλει η παναγια το χέρι της να πάνε όλα καλά.. Ευχαιστω για της ευχές σας να ευχηθώ και εγώ από πλευράς μου να είναι τα παιδάκια μας γερά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Όλα θα παν καλά! Εμείς μόλις κάναμε εισαγωγή στο Αγία Σοφία και Δευτέρα πρώτα ο Θεός κάνουμε την επέμβαση για σύγκλιση..σε αυτό το χειρουργίο δηλ.το δεύτερο θα μάθουμε αν θα φύγει η κολοστομία ή αν θα υπάρξει κ τρίτο.Όπως κ να χει οι επεμβάσεις για μεγάκολο τις περισσότερες φορές έχουν επιτυχία! Σας εύχομαι το καλύτερο και καλή ανάρρωση.

Καλησπέρα μανούλες!!! κ μεις έχουμε αντίστοιχη διάγνωση ... Συγγενες μεγακολο ο μικρός μου κ με κολοστομια μέχρι το δεύτερο χειρουργείο! Και μεις στο Αγία Σοφία είμαστε!!! τι ακολούθησε μετά ? Θέλει παρακολούθηση από γιατρόυς; Επιπτώσεις μετά; :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...