Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΑΛΙΑ ΟΡΑΣΕΩΣ ΣΕ ΜΩΡΟ 1 ΕΤΟΥΣ


Recommended Posts

Υπάρχει κάποια μανούλα που φόρεσε στο μωρό της γυαλιά τόσο νωρίς ή που γνωρίζει τέτοια περίπτωση;

Το μωρό είναι 3μιση μηνών και παρατηρούσα καιρό τώρα μια στεφάνη στο λευκό μέρος του ματιών του(σύζυγος και παπουδογιαγιάδες μου λέγανε οτι είμαι υπερβολική,υπερπροστατευτική κ.ά).Η παιδίατρος το είδε και με έστειλε σε έναν καθηγητή πανεπιστημίου-παιδοοφθαλμίατρο.

Εκείνος αφού εξέτασε το μωρό σε δύο φάσεις γιατί έπρεπε να του βάλει κολλύριο 2 φορές (στο μεταξύ με βρίζανε στο σαλόνι οι γονείς μου που ταλαιπωρώ το βρεφάκι γιατί ο μικρός έκλαψε όταν τον βάλαμε στο μηχάνημα),μου είπε οτι η στεφάνη αυτή δεν είναι τίποτα,το μωρό όμως έχει υπερμετρωπία και το Πάσχα πρέπει να ξαναπάμε.Άν συνεχίζει το πρόβλημα θα του συνταγογραφήσει γυαλιά τουλάχιστον για 10 χρόνια....Δεν με ενοχλούν τα γυαλιά,αλλά ότι τόσο μικρός(1 έτους)θα είναι υποχρεωμένος να τα φοράει.Άσε που τα παιδιά είναι σκληρά...Έχω λίγο φρικάρει

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορει να λεω μπαρουφα...αλλα ειχα την εντυπωση οτι ΟΛΑ τα μωρακια εχουν υπερμετρωπια η οποια διορθωνεται σιγα σιγα :?:?

 

Δεν το έχω ακούσει.Μήπως μιλάς για τον ψευδοστραβισμό;Που αλληθωρίζουν λίγο κατά καιρούς;Όχι δεν πρόκειται για αυτό.Πιστεύω οτι θα μου το έλεγε αν πρόκειται για κοινή πάθηση όλων των μωρών ή δεν θα το ανέφερε καθόλου.Θα υπήρχε λόγος να μου μιλήσει για γυαλιά σε μωράκι αν δεν είδε πράγματι κάτι;Θα με ανησυχούσε δίχως λόγο;Θα μου έλεγε να ξαναπάω;Μέχρι και την παιδίατρό μου πήρε τηλ. να την ενημερώσει!!Φαίνεται για σοβαρός επιστήμονας,χαμός γινότανε απο πιτσιρίκια,μωρά,προωράκια,έφηβοι το έλα να δείς...

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....εγώ έχω υπερμετρωπία!

Ναι, είναι εκ γενετής και μειώνεται καθώς μεγαλώνεις.

Φόρεσα γυαλιά 2,5 χρονών (τότε με πήρανε είδηση) και φοράω ακόμα.

Τι είναι?

Το ακριβώς αντίθετο της μυωπίας, με τη διαφορά ότι και χωρίς γυαλιά, λόγω προσαρμοστικότητας του ματιού, μπορείς να βλεπεις σχεδόν τέλεια και κοντά και μακρυά αλλά κουράζονται πολύ τα μάτια.

Κρίμα το παιδάκι, αλλά στ' αλήθεια δεν είναι τόσο φοβερό :)

Επιπλέον είναι ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ σημαντικό που το βρήκατε τόσο νωρίς.Ειδικά αν τα 2 μάτια έχουν σημαντική διαφορά στους βαθμούς, το αδύνατο τείνει να τεμπελιάζει και υπάρχει περίπτωση να χάσει τη δυνατότητα όρασης.

Όταν με πήγανε 1η φορά στον οφθαλμίατρο στα 2,5, το 1 μου μάτι έβλεπε μόλις 2/10. Με ασκήσεις (κλείνοντας μερικές ώρες την ημέρα το καλό) επανήλθε και έφτασε στα 9/10 :)

Υποθέτω ότι 1 έτους παιδάκι είναι πρακτικά αδύνατο να κρατήσει πάνω του γυαλιά, αλλά δεν πειράζει....το σημαντικό είναι να το παρακολουθείτε :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω υπερμετρωπία!

 

Με μεγάλη διαφορά το καλό από το τεμπέλικο! :?

 

Θυμάμαι ότι το βρήκαν όταν ήμουν 3 χρονών και τότε κάλυπτα το ένα μάτι με ένα ειδικό στρογγυλό πραγματάκι σαν λευκοπλάστ (με ύφασμα εννοείται εκτός από την κόλλα), αλλά με ενοχλούσε και το άφηνα κρυφά μισάνοιχτο συχνά πυκνά :( ...δεν έβλεπα την τύφλα μου...ήταν πάντως η καλύτερη άσκηση, γιατί το ένα μάτι πραγματικά τεμπελιάζει στην υπερμετρωπία!

 

Εμένα χειροτέρευσε με τα χρόνια και τώρα έχω 4,5 και 2,5. (όχι πιο πάνω δεν θα πάει, ίσως λιγάκι μέτά τα 50-60,εγώ είχα ήδη υψηλούς βαθμούς) Υπάρχει πάντα η λύση του λέιζερ για τους ενήλικες πάντως, με πλήρη αποκατάσταση.

 

Όσο για τα γυαλιά, δεν με κορόιδεψε ποτέ κανείς, είναι τόσα τα παιδάκια που φοράν γυαλιά πια!

 

Επίσης να προσθέσω ότι και τη δική μου μαμά τη "βρίζανε" που με ταλαιπωρούν οι γιατροί με τα κολλύρια και όλα αυτά τα εκνευριστικά, αλλά αν δεν ήταν η παρατηρητικότητα και η φροντίδα της θα είχα έναν ωραιότατο στραβισμο (ναι, είχα και απ'αυτό) και το ματάκι μου θα ταλαιπωρούνταν για καιρό ακόμα!

 

Καλύτερα να σε θεωρούν υπερβολική από το να ταλαιπωρείται μετά το μικρό σου, ακόμα κι αν τελικά δεν είναι τίποτα σοβαρό..κάτι που στο εύχομαι γιατί κακά τα ψέμματα, μανικάκι η υπερμετρωπία! :roll:

 

Καλή τύχη! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ.Απ'οτι καταλαβαίνω είναι μακροχρόνιο πρόβλημα και θέλει δουλειά...Ο γιατρός είπε οτι επειδή έγινε έγκαιρη διάγνωση δεν θα χρειαστούν οι ασκήσεις (αυτές που κάνατε εσείς),μόνο γυαλιά ειδικά με λαστιχάκι σαν αυτά της κολύμβησης μάλλον.Τί να φορέσεις σε 12 μηνών μωρό;Θα τα κάνει σφεντόνα ο μικρός είμαι σίγουρη....

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω παλι καλα που σε εχει μαμα! ετσι δυνατα κοριτσι μου μην ακους κανενα! :wink:

 

Α,ωραίο κοπλιμέντο αυτό!!Το χρειαζόμουνα πραγματικά...Σε ευχαριστώ.Και άκουσα πραγματικά και πολλά και χοντρά!

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ.Απ'οτι καταλαβαίνω είναι μακροχρόνιο πρόβλημα και θέλει δουλειά...Ο γιατρός είπε οτι επειδή έγινε έγκαιρη διάγνωση δεν θα χρειαστούν οι ασκήσεις (αυτές που κάνατε εσείς),μόνο γυαλιά ειδικά με λαστιχάκι σαν αυτά της κολύμβησης μάλλον.Τί να φορέσεις σε 12 μηνών μωρό;Θα τα κάνει σφεντόνα ο μικρός είμαι σίγουρη....

:lol: :lol:

 

θα είναι πολύ σοφιστικέ μωρό :D

 

Και κάτι ακόμα σχετικά με τη γκρίνια, επειδή ...παίζει πολύ με τους συγγενείς: είναι και μερικοί που προτιμούν να μη βλέπουν κανένα απολύτως ζήτημα που προκύπτει στα εγγόνια-ανίψια κτλ παρά να δρουν και να το επιλύουν άμεσα με το μικρότερο κόστος για το ίδιο το παιδί...παράδειγμα τώρα που το θυμήθηκα!! :είχα μια ξαδέρφη που από μικρούλα ψεύδιζε και μέχρι και την εφηβεία έλεγαν "το παιδί βγάζει δόντια" :shock:

 

Αποτέλεσμα να είναι 25 χρονών και να μιλάει ακόμα έτσι, ενώ θα μπορούσε να το είχε διορθώσει εύκολα ως παιδάκι...

 

Και σε μένα επίσης, αν ο πατέρας μου "έβλεπε και λίγο καθαρά", θα είχα πάει πολύυυυ πιο νωρίς! (για να δω κι εγω καθαρά!)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χειροτέρευσε με τα χρόνια και τώρα έχω 4,5 και 2,5. (όχι πιο πάνω δεν θα πάει, ίσως λιγάκι μέτά τα 50-60,εγώ είχα ήδη υψηλούς βαθμούς) Υπάρχει πάντα η λύση του λέιζερ για τους ενήλικες πάντως, με πλήρη αποκατάσταση

 

Κι εγώ με 4 και 2,5 κατέληξα (δεν ξέρω από που ξεκίνησα)

Τα 9/10 που λέω πιο πάνω είναι ΜΕ γυαλιά :wink:

Για το λέιζερ έχω την εντύπωση πως δεν παίζει για την υπερμετρωπία :? μόνο για τη μυωπία.

Μια φίλη που έκανε την επέμβαση (για μυωπία) μου εξήγησε τη διαδικασία -διόρθωση της εστιακής απόστασης του ματιού με σκάψιμο του αμφιβληστροειδή. Σε εμάς θα έπρεπε να γίνει προσθήκη, άρα δεν γίνεται.

Ξέρεις κάτι περισσότερο?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα είναι πολύ σοφιστικέ μωρό :D

 

Θα είναι σαν τον Χάρρυ Πότερ...Θα έχει πλάκα ο μικρός.Μόνο που πρέπει να τον προετοιμάσω για τα αδιάκριτα γελάκια και βλακο-σχολιάκια των άλλων μικρων(κυρίως όταν θα είναι πολύ μικρούλης).Πρέπει να τον σκληρύνω λίγο και να του μάθω αποστομωτικές απαντήσεις σε ερωτήσεις του τύπου"τί είναι αυτά,τί έχουν τα μάτια σου,πώς είσαι έτσι;"τέτοια...Είπαμε τα μικρά είναι πολύ σκληρά...Ειδικά αυτά που οι γονείς τους τα έχουν σαν νοικιασμένα.Μην του δημιουργηθεί κανένα κόμπλεξ!

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

θα είναι πολύ σοφιστικέ μωρό :D

 

Θα είναι σαν τον Χάρρυ Πότερ...Θα έχει πλάκα ο μικρός.Μόνο που πρέπει να τον προετοιμάσω για τα αδιάκριτα γελάκια και βλακο-σχολιάκια των άλλων μικρων(κυρίως όταν θα είναι πολύ μικρούλης).Πρέπει να τον σκληρύνω λίγο και να του μάθω αποστομωτικές απαντήσεις σε ερωτήσεις του τύπου"τί είναι αυτά,τί έχουν τα μάτια σου,πώς είσαι έτσι;"τέτοια...Είπαμε τα μικρά είναι πολύ σκληρά...Ειδικά αυτά που οι γονείς τους τα έχουν σαν νοικιασμένα.Μην του δημιουργηθεί κανένα κόμπλεξ!

 

Χμ, πρεπει να προσεξεις..γιατι πολυ πιθανιν να δημιουργησεις εσυ η ιδια κομπλεξ στον μικρο σου :roll:

ΔΕν χρειαζεται να του πεις τιποτα...το οτι θα φορα γυαλακια..δεν ειναι και κατι φοβερο....αν ερθει ποτε η στιγμη και καποιος κοροιδεψει...να του πεις με ομορφα παραδειγματα τι του προσφερουν τα γυαλακια του.

Παιδακια που θα κοροιδεψουν θα βρεθουν...οχι για τα γυαλια μονο αλλα κι αλλα θεματα...μην κανουμε τα παιδια μας κομπλεξικα....και τους δειχνουμε και εμεις πιο θεωρουμε πχ αδυναμο σημειο :?

 

Οταν πηγαινε προνηπιο η Ε. ειχε στηνταξη ενα κοριτσακι με προπτωση βλεφαρου ,φοβηθηκα μην το κοροιδευουν (εγω την κορη μου την ειχα μεγαλωσει με τ οτι δεν λεμε πραγματα στ αλλα παιδακια που πιθανον να τα κανει να αισθαουν ασχημα)Τελικα το κοριτσακι αυτο δεν το κοροιδεψαν ποτε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πως καταλαβαίνεις αν πρέπει να πας το παιδάκι σου σε οφθαλμίατρο?? Το λέω επειδή όταν είναι μικρούλια δεν μπορούν να σου πουν οτι δεν βλέπουν καθαρά.. Απλά τα παιρνεις και τα πας για τσεκ απ?? Και ο γιατρός θα μπορέσει να βγάλει ακρη από τόσο μικρά μωράκια ή θα πρέπει να πας σε εξιδικευμένο γιατρό?? Ρωτάω γιατί μας στην Κω τα πράγματα είναι δύσκολα από γιατρούς εξιδικευμένους κλπ..

phzU.jpgwddf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτούσα ακριβώς το ίδιο με sugarmama

 

Δυστυχώς έχω και εγώ υπερμετρωπια που το ανακάλυψαν στα 10 και δεν γινόταν και πολλά. Στα 25 μου απέκτισα και κερατόκωνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς να έχω εμπειρία ως μαμά, μιας και το μωράκι μου αργεί ακόμα, θα πω την εμπειρία μου ως κόρη..από μετέπειτα διηγήσεις δηλαδή, πού να θυμάμαι από μόνη μου!

 

Η μαμά μου λοιπόν, με παρατηρούσε όταν εστίαζα σε κάτι και το ένα ματάκι πήγαινε προς τα μέσα (σαν να αλλοιθωρίζει κάποιος επίτηδες, αλλά από το ένα μάτι!) για να εστιάσει καλύτερα..σε κάτι κοντινές φωτό που έχω από τότε, φαίνεται :shock: το άλλο που μου είχε πει, ήταν ότι φαινόμουν εκνευρισμένη και συγκεντρωμένη-αφού δυσκολευόμουν να δω...αυτά ..τώρα σε καταστάσεις όχι τόσο εμφανείς, πιάνει το μητρικο φίλτρο, τι να πω!!! :lol:

 

Γυαλια πάντως φόρεσα στα 4, αλλά το μόνο πρόβλημα που είχα ποτέ ήταν ότι ξαδερφάκια-μωράκια μου τα τραβούσαν για να παίξουν :shock:

 

Γιατί όμως τόσο άγχος μήπως κοροιδέψει κανείς (μικρός) παιδί με γυαλιά;;; Αφου φοράνε τόσοι άνθρωποι τριγύρω, είναι τόσο συχνό...δίκιο έχει η Αφροδίτη, δεν είναι και φοβερό κι επίσης αν είναι "σκληρό" παιδάκι κάποιο-ε, εντάξει και ποιο δεν είναι μερικές φορές- θα πει ό,τι να'ναι για να πληγώσει το άλλο! Αυτά νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση, ήταν η γιαγιά που με κατάλαβε.

Παρατήρησε ότι όταν προσπαθουσα να πιάσω κάτι, το χεράκι μου δεν πήγαινε κατευθείαν στο αντικείμενο αλλά έκανα 1-2 προσπάθειες στον αέρα, σαν να μην μπορούσα να υπολογίσω σωστά τη θέση του. -Ακριβώς αυτό συνέβαινε, αφού για να έχουμε αντίληψη του βάθους χρειάζεται συνεργασία των 2 ματιών και το 1 δικό μου σχεδόν δεν έβλεπε.

Πάντως γενικά, καλό θα είναι μετά τα 2, ακόμα και αν δεν έχουμε παρατηρήσει κάτι να κάνουμε μια προληπτική επίσκεψη στον οφθαλμίατρο. Δεν είναι κάτι φοβερό, ειδικά για παιδάκια αυτής της ηλικίας,που καταλαβαίνουν αρκετά πράγματα και ψιλο-συνεννοούνται μπορεί να είναι και διασκεδαστικό :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω τωρα κατι...Απο ποτε μπορουμε να καταλαβουμε αν εχει προβλημα?Η δικια μου ειναι 7,5 μηνων βεβαια δεν εχω ενδειξεις ή δεν παρητηρησα τα ματακια της να αληθοριζουν αλλα ισως δεν εδωσα και την δεουσα σημασια. Επειδη διαβασα το θεμα και επειδη ο μπαμπας της ειναι γκαβουλιακας και επειδη τον εμοιασε σε ολα αλλα οταν λεμε σε ολα τον εννοουμε λεω μηπως κληρονομησε και αυτο!!!Πως μπορω να το καταλαβω χωρις να τρεχω σε γιατρους απο τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Εγω 4 ετων εμφανισα στραβισμο.Το σοι της μητερας μου εχει σχεδον ολο υπερμετρωπια.Αναφεροντας το στον παιδιατρο μου ειπε οτι θα πρεπει να ελεγχθει και η μπεμπουλα μου σε παιδοφθαλμιατρο αφου υπαρχει κληρονομικοτητα, στον οποιο θα παμε αυτον τον μηνα.Εγω δε,συνεχιζω να εχω υπερμετρωπια(και αστιγματισμο).

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε δίκιο,δεν θα το αγχώσω το μωρό εκ των προτέρων.Αν ποτέ δημιουργηθεί πρόβλημα τότε βλέπουμε….

Όσο για την εξέταση νομίζω οτι ένας καλός παιδίατρος μπορεί να διαγνώσει ένα σχετικά εμφανές πρόβλημα.Τώρα στη δική μου περίπτωση για άλλο πήγα και άλλο βγήκε.Αλλά αφού κάποια κοπέλα ανέφερε οτι είναι εκ γενετής πάθηση γιατί δεν εξετάζει και ένας οφθαλμίατρος τα νεογνά εκτός απο τον ορθοπεδικό και τον ωρυλλά;Ειδικά τα πρόωρα.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και ποσο χρονων ειναι η μπεμπουλα?

Th@lia η μπεμπουλα ειναι 8 μηνων και μας ειπε ο παιδιατρος να την παμε τωρα.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω...(υποθέτω), ότι η εξέταση των ματιών στα νεογέννητα δεν μπορεί να έχει αποτελέσματα βάσιμα.

Εξηγώ το σκεπτικό:

Όταν γεννιούνται τα μωρά, η όρασή τους δεν είναι τελειοποιημένη.

Βλέπουν σε μικρή απόσταση, δεν ξεχωρίζουν χαρακτηριστικά (πχ προσώπου) αλλά μόνο φιγούρες και σχήματα, σε πολύ σημαντικό ποσοστό εμφανίζουν βρεφικό στραβισμό (ο οποίος εξαφανίζεται μετά από λίογυς μήνες) κλπ.

Άρα, ενδεχομένως το μάτι δεν έχει ακόμα πάρει την τελική του διαπλαση (άριστη ή όχι) και δεν είναι προβλέψιμη η εξέλιξη.

Λέω τώρα... :oops:

Ισως γι' αυτό συστήνεται η προληπτική εξέταση στα 2 περίπου χρόνια, ηλικία στην οποία κανένα πρόβλημα δεν έχει εδραιωθεί και άρα μπορεί να αντιμετωπιστεί.

Η δυσπλασία του ματιού (υπερμετρωπία, στραβισμός, αστιγματισμός) δεν αποκαθίσταται με τη θεραπεία, η όραση αποκαθίσταται φορώντας γυαλιά. Η 'τεμπελιά' όμως που μπορεί να προέρχεται από αυτά τα προβλήματα αντιμετωπίζεται άριστα στην ηλικία αυτή :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ μικρούλι μου φοράμε γυαλια από 10 ΄μηνών

 

τα ήθελε αμέσως

να δεις και που το δικό σου θα τα φοράει γιατί θα το βοηθάει να βλέπει καλύτερα

 

Αλήθεια;Να υποθέσω οτι έχει υπερμετρωπία;Πώς είναι αυτά τα γυαλάκια;Τα φοράει όλες τις ώρες;Δεν τα κάνει σφεντόνα;Και αν μπορείς να μου πείς και σε ποιό γιατρό πάς...δεν νομίζω οτι κάνουμε διαφήμιση.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...