Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΗΤΕΡΑ.


elepet

Recommended Posts

Ποιες απο εμάς καθόμαστε σπίτι και μεγαλώνουμε μόνες τα παιδια...

Επιλογή η εξαναγκασμός??

Ας ξεκινήσουμε απο εμένα..τελευταία εργασία 2006,εκτοτε έμεινα έγκυος και μέχρι και σήμερα μεγαλώνω μόνη μου την μικρή.

Επιλογή μου καθώς ήθελα να μεγαλώσω μόνη μου την κόρη μου..όπως εγώ ήθελα κια όχι να αναθέσω σε κάποιον άλλο το μεγαλωμά της.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω μια απο τα ιδια τα τελευταια δυο χρονια επαγγελμα μαμα και νοικοκυρά.Και μένα δική μου επιλογή ήταν πρώτον γιατι δεν ήθελα να τραβάω το κοριτσακι μου σε παιδικους απο μωρο ή σε γιαγιαδες και παππουδες.Τελικα δεν το μετανιωνω καθολου που ζω καθημερινά την καθε στιγμη των παιδιων μου.Και θεωρω οτι είναι το πιο δυσκολο "επαγγελμα"απο ολα κοριτσια.

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πολύ θα ήθελα να κάτσω για κάποιο καιρό να μεγαλώσω το μωρό μου!γενναω σε λίγο καιρο και τον Οκτώβρη θα πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά γιατί ξεκινάμε να χτίζουμε σπίτι και πρέπει να δουλέψω και εγώ.Προς το παρον μένουμε με τους δικούς μου κι έτσι θα έχω την πολύτιμη βοήθεια της μαμάς μου!!!Αλλα αισθάνομαι τύψεις που θα πρέπει 5 μέρες την εβδομάδα απο τισ 3.30 μεχρι τις 10 περίπου να την αφήνω!!

Μπράβο σας κορίτσια κάνετε την σημαντικότερη δουλειά του κόσμου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πολύ θα ήθελα να κάτσω για κάποιο καιρό να μεγαλώσω το μωρό μου!γενναω σε λίγο καιρο και τον Οκτώβρη θα πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά γιατί ξεκινάμε να χτίζουμε σπίτι και πρέπει να δουλέψω και εγώ.Προς το παρον μένουμε με τους δικούς μου κι έτσι θα έχω την πολύτιμη βοήθεια της μαμάς μου!!!Αλλα αισθάνομαι τύψεις που θα πρέπει 5 μέρες την εβδομάδα απο τισ 3.30 μεχρι τις 10 περίπου να την αφήνω!!

Μπράβο σας κορίτσια κάνετε την σημαντικότερη δουλειά του κόσμου!!!

Κατι μην στεναχωριεσαι εισαι τυχερη που το μωρο θα ειναι με τη μανουλα σου και θα το προσεχει σαν τα ματια της οπως οι πιο πολλες γιαγιαδες.Δυστυχώς ειναι πλεον πολυτελεια να καθεται μια μανουλα να μεγαλωσει τα παιδια της.Με το καλο το μωρακι σου.

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετρησεις που έγιναν απο ειδικούς επιστήμονες σχετικά με πόσο αγχογόνο είναι το να είσαι η μητέρα..έδειξαν ότι είναι το πιο στρεσογόνο απο όλα τα επαγγελματα..οπότε μια χαρα μας βλέπω εμάς που όλη μέρα καθόμαστε σπίτι..απο στρες άλλο τίποτα!!!!!!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστευω οτι οντως ειναι το δυδκολοτερο "επαγγελμα" γιατι χρειαζεται απεριοριστη υπομονη, την οποια εγω δεν εχω

 

Θα σε βοηθήσει το μωρό να την αποκτήσεις. :)

 

Ούτε και εγώ φημιζόμουνα για την υπομονή μου αλλά 1,5 χρόνο μετά τη γέννηση της Μαρίας έχω αλλάξει πάααρα πολύ. Έχω γίνει πολύ πιο ανεκτική σε πολλά πράγματα. Σε όλους τους τομείς.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για εμενα αυτο ειναι επαγγελμα καριερας! :lol:

Κ θελω πολυ να μπορεσω να το ακολουθησω. Ευελπιστω σε κατι που περιμενουμε κ ισως δεν επιστρεψω ποτε στην δουλεια... ΜΑΚΑΡΙ!

Αν οχι σε ενα μηνα το αργοτερο θα πρεπει να παω δουλεια κ το κοριτσακι μου σε σταθμο. Ελπιζω στο θαυμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια για εμενα αυτο ειναι επαγγελμα καριερας! :lol:

Κ θελω πολυ να μπορεσω να το ακολουθησω. Ευελπιστω σε κατι που περιμενουμε κ ισως δεν επιστρεψω ποτε στην δουλεια... ΜΑΚΑΡΙ!

Αν οχι σε ενα μηνα το αργοτερο θα πρεπει να παω δουλεια κ το κοριτσακι μου σε σταθμο. Ελπιζω στο θαυμα!

 

Σου εύχομαι κάτι να αλλάξει και να κάτσεις σπίτι λίγο ακόμα.Μην τη πας μωρε ακόμα παιδικο..μικρούλα είναι... :)

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για εμενα αυτο ειναι επαγγελμα καριερας! :lol:

Κ θελω πολυ να μπορεσω να το ακολουθησω. Ευελπιστω σε κατι που περιμενουμε κ ισως δεν επιστρεψω ποτε στην δουλεια... ΜΑΚΑΡΙ!

Αν οχι σε ενα μηνα το αργοτερο θα πρεπει να παω δουλεια κ το κοριτσακι μου σε σταθμο. Ελπιζω στο θαυμα!

 

Σου εύχομαι κάτι να αλλάξει και να κάτσεις σπίτι λίγο ακόμα.Μην τη πας μωρε ακόμα παιδικο..μικρούλα είναι... :)

 

Απο το στομα σου κ στου Θεου το αφτι!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω μαμα καριερας πια. δουλευα επι 12 χρονια ασταματητα και τωρα καθομαι απο Αυγουστο 2007. Αν και καπου καπου χαλιεμαι που δεν εχω δικο μισθο καθε μηνα το ξεπερναω ευκολα. Δεν αλλαζω με τιποτα αυτα που εχω ζησει με το πιτσιποπακι μου. Ειναι νομιζω τελειο σε ολα τα σημαντικα ή ασημαντα που συμβαινουν να εισαι παρων.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω μια μητερα που ειχα και εχω σαν επιλογη μου το μεγαλωμα της κορουλας μου.Ειναι σχεδον αποκλειστικη η φροντιδα που εχω για το ζουζουνι μου.Ερχονται ωρες κουρασης αλλα ποτε δεν μετανιωσα γι αυτην την επιλογη μου,γιατι καθε λεπτο της,καθε χαμογελο της, ειναι το πιο πολυτιμο δωρο για μενα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω σταματησα να εργαζομαι απο τον Αυγουστο του 2007 στην αρχη της εγκυμοσυνης και θα μεγαλωσω εγω το αγορακι μου.απλα καποιες φορες θα θελα να ημουν και στην δουλεια εστω και για λιγες ωρες για να εχω δικα μου χρηματα και για να ξεφευγω και λιγο.βλεπετε δουλευω απο τα 17 μου και τωρα ειμαι 29 και πρωτη φορα καθομαι τοσο καιρο και μου ρχεται καπως,σαν να μαι αχρηστη νιωθω αν και το οτι μεγαλωνω ενα μικρο ανθρωπακι που συνεχεια μου χαμογελαει ειναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ.δεν ξερω πως ακουγεται αυτο που ειπα αλλα εχω αναγκη να ξεφευγω λιγο απο την καθημερινοτητα λογω του οτι στην ουσια μονη μου περιποιουμε τον μικρο μου ολη μερα αφου ο μπαμπας μας δουλευει με βαρδυες και δεν με πολυβοηθαει,δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εργαζόμουν για 4 χρόνια στην ίδια εταιρία που είμαι και τώρα και εκεί που είχα φτάσει σε ένα σημείο να λέγομαι "παλιά"…. έμεινα έγκυος.... έφυγα για 2 χρόνια και ξανά επέστρεψα όταν η κόρη μου έγινε 2 χρονών πήγε παιδικό και η μαμά μου βγήκε στη σύνταξη.

Μόλις επέστρεψα (σαν εκπαιδευόμενη πλέον μιας και όλα άλλαξαν) εντελώς αναπάντεχα μετά από 3 μήνες ξανά μένω έγκυος.

Επειδή όμως μου φέρθηκαν στη δουλεία όλοι τόσο καλά και στα οικονομικά με το παραπάνω και στη συμπεριφορά δεν ήθελα και αυτή τη φορά να τους κρεμάσω και έτσι επέστρεψα κανονικά. Τη δεύτερη κορούλα μου την κρατάει η μαμά μου.

Αυτά τα 2 χρόνια που ασχολήθηκα με το σπίτι και μεγάλωνα το παιδί μου ένιωθα ικανοποιημένη με τον εαυτό μου γιατί είχε φανερά αποτελέσματα στο σπίτι και στο παιδί.

Μαγείρευα ωραία φαγητά, έπαιζα με την κόρη μου και της μάθαινα διάφορα σε σημείο που η μικρή μίλησε και περπάτησε 9 μηνών κα-νο-νι-κο-τα-τα. Γενικά είμαι τελειομανης και εφόσον δεν εργαζόμουν προλάβαινα αρκετά πράγματα και ήμουν ευτυχισμένοι. Μέσα μου όμως είχα ένα αγκαθακι επαγγελματικής αδράνειας και χρηματικής ...

Ώσπου αγοράσαμε σπίτι, ήρθε το δεύτερο παιδί κλπ και χρειάστηκε όπως είπα να ξανάπαω στη δουλεία. Δεν το μετανιώνω μου αρέσει η δουλειά μου αλλά νιώθω χάλια από τις τύψεις που δεν μπορώ να χαρώ τα παιδιά μου όσο θέλω και θέλουν και να έχω στην τρίχα όπως πάντα το σπίτι μου.

Εγώ που τα δοκίμασα και τα 2. Επάγγελμα μητέρα και Ιδιωτικός Υπάλληλος (σε αρκετά δύσκολη δουλειά προγραμμάτων για υπολογιστές) σας λέω ότι το δυσκολότερο είναι να τα κανείς και τα 2 ταυτόχρονα.

Έχω φτάσει σε σημείο να κοιμάμαι 3-4 ώρες και να μην προλαβαίνω τίποτα για τον εαυτό μου....Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα…Άσε που για λίγο καιρό δεν πρόλαβα το επιπλέον 6 μηνο…γγρρρρρρρ

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ επαγγελματίας μαμά είμαι.Σταμάτησα να δουλεύω τον Απρίλιο του2005 και αφού ξεφορτώθηκα αυτό το αγχος με τη δουλειά που δεν με ικανοποιούσε έμεινα εγκυος τον Μαϊο μετα απο 2 χρονια προσπάθειας.Μεγαλώνω χωρίς βοήθεια τον 2.5 χρονών γιό μου και την 7 μηνών κόρη μου.Όντως δεν είναι και το πιο εύκολο πραγμα στον κοσμο να κρατάς ενα σπίτι και δυο παιδια εκ των οποίων το ένα είναι τερας σκανταλιας :lol: .Όμως όσο κι αν τρελαίνομαι δεν μετανιώνω με τιποτα και χαίρομαι που έχω την πολυτέλεια να μεγαλώσω μόνη μου τα παιδιά μου και να μην τους στερώ την αγάπη της μαμας τους ούτε λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ειμαι εργαζομενη ή μαλλον ημουν ως το Δεκεμβρη και θα παψω να ειμαι απο αναγκη διοτι ο συζυγος μετατιθεται...Και θα γινω χαρωπη νοικοκυρα τουλαχιστον ως το Φεβρουαριο του 2010...Ελπιζω μετα να ξαναμπω στον εργασιακο στιβο (μαζοχα?)...

 

Αληθεια πως τα καταφερνετε απο οικονομικης αποψης στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εργαζομενη ή μαλλον ημουν ως το Δεκεμβρη και θα παψω να ειμαι απο αναγκη διοτι ο συζυγος μετατιθεται...Και θα γινω χαρωπη νοικοκυρα τουλαχιστον ως το Φεβρουαριο του 2010...Ελπιζω μετα να ξαναμπω στον εργασιακο στιβο (μαζοχα?)...

Σου απαντησα σ'υτο που κλειδωσε,διαβασε εκει αν θες.......

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ειδα (τι κακο κι αυτο με το κλειδωμα,πρεπει να ψαχνουμε συνεχεια αν υπαρχει τετοιο θεμα που να καλυπτει το δικο μας ερωτημα) οποτε οποια πιστη ας προσελθει εδω...

 

Για πες ΧΕΛΙΔΟΝΙ,εκανες καλα που ακολουθησες?Η΄καλυτερα δεν απαντας στο "Γυναικες στρατιωτικων"?

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...